TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Stop dien hoest ABDIJSIROOP FEUILLETON. Mei Napoleon naar Rusland en ferug. Zaterdag 10 Augustus 1940 Een en Zestigste Jaargang No'32 Inmaak voor den winter. WAT HEEFT EEN GEZIN VAN VIJF PERSONEN NOODIG De Nederlandsche voedings raad, die zich tot taak heeft gesteld de huisvrouwen met practische adviezen ter zijde te staan in een doelmatige regeling van kookproblemen, doet ons enkele recepten toekomen voor den inmaak. Er is eenige voorlichting noo dig, aldus de raad, omtrent de hoeveelheden groenten noodig voor inmaak om in de komende wintermaanden een goed even wicht te bekomen tusschen de versdie en ingemaakte groente in het dagelijksch menu. Zelfs bij een ongunstigen toe stand is het moeilijk voor te stel len, dat in dezen winter niet beschikbaar zouden zijn zooveel versche groenten, andijvie,boeren kool, spruitjes, roode kool, sa- voyekool, groenekool, wittekool, witlof, chineesche kool, bieten, wortelen, koolraap, schorseneeren prei, uien... dat elk gezin er geen vier a vijf maal per week maal tijden van zou kunnen hebben. Met dit feit als uitgangspunt volgt hier nu een kleine bereke ning voor een gezin van man, vrouw en drie kinderen van 2— 10 jaar. Een winterseizoen van 7 maan den (Oct.—Mei) wil zeggen 210 warme maaltijden. Voor Zondags om de 14 dagen bestemmen wij een voorraadje gesteriliseerde groenten, zoodat wij daarvoor noodig hebben 15 literflesschen voor 15 maaltijden. Elke week éénmaal zuurkool, een zeer waardevolle winter groente Hiervoor zal noodig zijn ruim 40 K.G. rauwe kool, met als resultaat 30 K.G. voor 30 maaltijden. Om de andere week b.v. snij- boonen uit het zout (in overeen stemming met den smaak van een groot deel onzer bevolking. De voedingswaarde van dit gerecht is gering en men vergete vooral niet hierbij witte boonen te doen) Hiervoor is benoodigd ongeveer 20 K.G. bruto boonen, dat is circa 15 K.G. snijboonen voor 15 maaltijden - Eenmaal per week peulvruch ten (bruine boonen, witte boonen, capucijners, groene erwten, linzen ,enz.) voor 30 maaltijden. Viermaal per week versche groenten op tafel 120 maaltijden, r.ual 210 maaltijden. Met behulp van dit staatje weet de verstandige huisvrouw, die de regelen der hedendaag- sche voedingsleer volgt, hoeveel zij zal moeten inmaken. Wie den wintervoorraad nog iets wil uitbreiden, zorge voor een zekere hoeveelheid gesterili seerde vruchten. Voor een gezin met 3 kinderen (2—10 jaar) kan met circa 20 literflesschen worden volstaan. Dit gesteriliseerde fruit, is be schouwd als lekkernij, dat den rauwen appel zeker niet mag ver geten. Vooral op de dagen, dat men ingemaakte groente eet, mogen het rauwe fruit of radijs, rammenas en rauwe wortel niet worden vergeten. Tenslotte zijn er nog de tomaten die ook voor conserveering in aanmerking komen. De grootste aanvoer hiervan valt in Augus tus. Recepten in gekurkte flesschen. Wijdmondsche flesschen leenen zich uitstekend voor het bewaren van sommige producten, die dan gesteriliseerd behoeven te worden en wel postelein, rabarber, zuring. Door den eigen zuurgraad van deze groenten wordt bederf tegen gegaan. De gare, warme groenten wor den in de zorgvuldig schoonge maakte flesschen gedaan. Er wordt wat slaolie opgegoten en de flesschen worden met een uit gekookte kurk gesloten. Als sla olie niet beschikbaar is, kan men ook aan den buitenkant de po reuze kurk sluiten door ze dom pelen in gesmolten paraffine. A's vruchten komen in aan merking onrijpe kruisbussen; de flesschen worden gevuld met de rauwe kruisbessen, bijgevuld met gekookt en weer afgekoeld water tot boven de vruchten. Verder voorzien van kurk en paraffine. Voor zuurkool neme men witte en gedeeltelijk savoyekool, ge woonlijk tweemaal zooveel witte als savoyekool. De kool wordt in fijne snippers geschaafd en per K.g. kool worden 2 eetlepels (20 gr.) zout genomen. De ge ringe hoeveelheid zout dient om voldoende vocht aan de kool te onttrekken, zoodat men na het snijden, doorkneden en aanstam pen, de kool in het vat onder de pekel ziet komen. Tijdens deze bewerking aan de koolsnippers wat peperkorrels en jeneverbessen toevoegen. Ter be vordering van het spoedig zuur ook wel een scheutje karnemelk. Op de zuurkool een schoon doekje leggen met plankje en steen, zoodat de kool onder het vocht blijft. De pot wordt op een frissche vorstvrije plaats gezet en tijdens de eerste weken dikwijls nage keken. De kim wordt verwijderd en doekje steen enz. worden in heet water schoongemaakt. IN HET ZOUT. Als groenten komen hiervoor in aanmerking gesneden snijboonen, gesnipper de andijvie en even opgewelde, maar daarna volkomen koud ge worden slaboonen. Op 10 kilo groente wordt 3 kilo zout geno men. De groente wordt laag voor laag met zout in een steenenpot gepakt, zij wordt stevig aange drukt, zoodat zich dadelijk vol doende pekel vormt. Om de groenten onder de pekel te houden, wordt een doek, enz. opgelegd. Lotgevallen van een Belgischen soldaat. 13. Gij moogt mij gerust gelooven, sprak ik, den officier vlak in de oogen ziende. Dan denkt gij dat ik geen gevaar loop Volg mij zonder vrees, ik sta voor alles in. Geel mij dan eerst wat water! Heel gaarne, antwoordde ik, hem de kruik toereikende. De officier dronk met lange teugen gelijk iemand wiens ingewanden door de koorts verteerd worden. Dan steun de hij op mijnen arm en volgde mij naar de hoeve. Wij kwamen in de eet plaats juist op het oogenblik dat men zich aan tafel ging zetten. Gij moest gezien hebben met welke groote verwonderde oogen men ons bekeekMijn oom zag er niet al te gezind uit en twee of drie dienstboden begonnen te knorren. Voor hun was die vreemdeling een vijand, een baan- strooper, een koningsmoordenaar. Ik geloof, dat het met den officier maar slecht had afgeloopen, indien men Le- ander, den muldersgast, met hem had alleen gelaten. Maar ik haastte mij te zeggen: Vader, oom, die heer is gekwetst, ziek en vermoeid. Ik heb hem ver zekerd, dat hij hier op de hofstede niemand anders zou vinden dan chris tenen, die gaarne aan hunne vijanden vergiffenis schenken en de ongeluk- kigen helpen. En gij hebt goed gedaan, kleine guit, sprak mijn oom. Hij, die met een dergelijke aanbeveling bij mij komt, mag op mijne welwillendheid rekenen, zet u neer mijnheer en neem met ons plaats aan tafel. Duizendmaal dank, antwoordde de officier, alles wat ik u vraag is een bed om een weinig te rusten, want mijn krachten zijn uitgeput. Nauwelijks had hij deze woorden ge sproken, of hij viel in zwiim. Men haastte zich hem uit te kleeden en op een goed bed te brengen. Een uur nadien had de geneesheer zijne wonden verbonden en iedereen deed voor dien Republikein, die gister nog onze vijand was, hetgeen hij voor den besten zijner vrienden had kunnen doen. Dit alles werd verricht met de groot ste eenvoudigheid, uit oprechte mensch- lievendheid, om Godswil. En toch, die gekwetste was een vijand, hij was in de streek sedert ver scheidene weken, hij had waarschijn lijk in meer dan eene ontmoeting ko- ningsgezinden, onze vrienden, onze broeders gekwetst of gedood... hij had dezen bestreden, die met dezelfde ge voelens bezield waren als mijn vader en mijn oom, het was zijn schuld niet, dat zij niet allen verdelgd waren. Maar hij was ziek en gekwetst, hij was niet in staat zich te verdedigen, hij vertrouwde op onze edelmoedigheid, en dit was meer dan voldoende om hem te helpen, te beschermen en des noods tegen zijn vijanden te verdedi gen. Wij waren ver van te denken, dat de vreemdeling, aan wien wij de herberg zaamheid gaven, onze redder zou worden. 's Anderendags morgens kon de officier opstaan en rond zijn kamer wandelen. Des middags kwam hij zich met ons aan tafel zetten en at met veel genoegen. Uit voorzichtigheid had Per fiets met vacantie. Reizen per fiets moet ge leerd worden. In dit vacan- tie-artikel, geeft de A.N.W.B. aan de nieuwbakken fietstoe- risten een aantal nuttige wenken over de meest prac tische kleeding de bepakking van de fiets en het bagage probleem in het algemeen. Dezen zomer brengt de fiets voor tienduizenden Nederlanders uitkomst; per fiets zullen zij met vacar.tie gaan, nu auto en motor hen in den steek gelaten hebben en trein en bus hun taak slechts ten deele kunnen vervullen. Die wijze van reizen, door velen al jarenlang met enthousias me beoefend, is voor anderen nieuw; vandaar dat eenige wenken van practischen aard op hun plaats zijn. Allereerst de vraag: wat trek ik aan op de fiets Voor de heeren kan gelden een stevige broek is hoofdzaak, de rest moet uzelf bepalen, dit is afhankelijk van uw smaak en van uw wensch om behaaglijk warm of lekker luchtig gekleed te gaan. Voor de dames geldt hetzelfde een stevige rok en verder naar eigen smaak. Eén flink pak is op den fietstocht voldoende, wanneer u 'n heelen dag gereden hebt, zult u 's avonds toch weinig trek meer hebben om u aan te kleeden en nog uit te gaan. Een extra stel mooie kleerer. is op een fietstocht daarom noo- delooze bagage, welke veel ruimte inneemt. De ruimtekwestie is bij een zwerftocht per fiets zeer belang rijk. Men kan met een beetje handigheid zeer veel op de fiets pakken. In een paar groote fiets- tasschen aan weerszijden van het achterwiel kan al veel geborgen worden, terwijl een paar bal- hoofdbuistasschen als tegenwicht dienst kunnen doen; deze tas'schen zijn ook gemakkelijk voor het bewaren van fruit, chocolade e.d. welke men onderweg noodig heeft. Koffers zijn op een fietstocht niet practisch, daar zij altijd los- trillen en scheef gaan hangen, hoe vast mer. de riemen ook aansjort. Wilt u toch uw kleine spullen in een koffer meenemen, neem dan één of twee kleine koffers, welke in de fietstasschen geborgen kunnen worden. Het inpakken van de fietstas schen is voor velen een puzzle. Het is enkelen al overkomen, dat ze bij een plotselinge regenbui eerst hun heele hebben en hou den uit de tasschen ten toon moesten stellen, voordat ze hun regenjas, welke ze onderin had den gestopt, te pakken hadden I Het beste doet u door van alles rolletjes en kleine pakjes te maken. Wanneer u uw toilet- benoodigdheden in uw nachtgoed rolt en het heele zaakje met een paar stevige elastiekjes samen snoert, heeft u steeds alles wat bij elkaar hoort bij de hand en bovendien een keurig pakje, dat zich gemakkelijk in de tasschen laat stuwen. Wanneer u reserveschoenen meeneemt, kunt u die het beste verpakken in een zakje van lin nen, katoen o.e. Hoofdzaak is echter, dat u uw fietstasch, eventueel uw koffer, logisch inpakt. Rerservekleeren kunt u het beste onder inpakken en de voorwerpen welke u altijd noodig hebt bovenop. Zorg er verder voor, dat de kleppen der fietttasschen steeds dicht kunnen, anders kan alles nat worden. Zelfs bij gesloten kleppen bent u nog niet altijd zeker, dat uw goed droog blijft, want bij een beetje tegenwind kan het water nog door de kieren tusschen tasch en klep inwaaien. Zorg er daarom voor, dat u steeds een handdoek bij de hand hebt om uw goed onder de klep nog eens extra af te dekken Het klimaat in Nederland is wisselvallig. Een goede regenjas is daarom onmisbaar. Wilt u heelemaal droog blijven, kunt u ook een paar regenpijpen mee nemen. Bij insijpelen van regen langs uw hals kan een groote zakdoek of handdoek, als das gedragen, goede diensten bewij zen. Het gebruik van een rugzak durven we niet iedereen aan te bevelen. Tenzij men een wandel tocht maakt en dan wel is aan gewezen op ransel of rugzak, aangezien men geen week lang met een koffertje in de hand rondzeult Bij een fietstocht voldoen fiets tasschen ir. den regel echter beter dan een rugzak. Want de meeste fietsers worden door het dragen van een rugzak spoediger moe dan in de beenen. Voor wie niet gewend is een rugzak te dragen is zoo'n zwaar geval lastig om mee te torsen. Neemt u echter toch een rug zak, bepak hem dan goed. Zorg er voor, dat de kant welke op den rug rust, plat is, zoodat geen schoenteenen of een hoek van een fototoestel een dag lang in uw rug porren. En tenslotte; de fiets, welke u door ons mooie land moet voeren. Laat uw karretje voor het vertrek terdege nakijken, schoonmaken en doorsmeren. Blijkt dan, dat een der banden slechte plekken heeft, laat er dan een nieuwe in leggen. Want niets is vervelender dan op een eenzamen weg ban- denpech te krijgen. Vooral als het al laat is en men dien dag een flink stuk heeft afgelegd. De afgekeurde band kunt u toch later nog afrijden. Laat ook even controleeren, of uw zadel nog wat bijgespannen mijn oom hem een molenaarskostuum geleend en tenzij dat hij zijnen langen zwarten knevelbaard niet wilde afsnij den, tenzij ook de strakke blik zijner groote oogen waarin iets manhaftigst te lezen stond, men zou hem voor een- voudigen boerenknecht genomen heb ben. Weinige dagen nadien was onze beschermeling volkomen hersteld en hij ging ons verlaten, toen wij vernamen, dat de Republikeinen zich onverwachts van het dorp hadden meestergemaakt, overal huiszoekingen deden en ver klaarden, dat den minsten tegenstand met den dood gestraft zou worden. Er zijn overal verraders. Een vijand van mijn oom ging hem aandragen als een tegenstrever der Republiek, erbij voegende, dat hij aan de koningsgezin- den geld, levensmiddelen en krijgsvoor raad bezorgde. Dit was meer dan voldoende om al de bewoners der hofstede naar het schavot te zenden. Nooit zal ik vergeten hoe alles over hoop stond, toen een tiental soldaten in de hofstede verschenen, verklarende dat niemand levend uit hun handen zou geraken indien een enkele dienst knecht of lid van het gezin de minste poging deed om te ontsnappen. Maar alles veranderde en de fiere Republikeinen werden zacht als lam meren, wanneer de jonge kapitein, die zijn blinkend gewaad had aangetrok ken, zich voor hen plaatste en vroeg, wat zij daar kwamen doen. Een oude sergeant, met grijze knevel en een drietal litteekens op het voorhoofd, riep verheugd: - Wat vreugd, cttoyen Kapitein, u terug te zien. Wij vreesden, dat die koningsgezinden u vermoord hadden. Gij ziet wel, citoyen Brutus, ant woordde de overste, dat dit niet waar is. En hij schudde de hand van den trouwen dienaar eener zoo slechte zaak. Gij kunt u hier ook overtuigen, ging hij voort, dat de getrouwheid aan den moet worden want een slap zadel geeft spoedig zadelpijn. Wordt men tijdens den fiets tocht moe, dan doet men 't beste een eindje te loopen. Het meest komt spierkramp in de kuiten voor, welke men kan doen op houden door een tijdje, als men tenminste niet wil wandelen, de fietspedalen in de holte van den voet te houden. De kuitspieren doen dan geen dienst meer en rusten uit. Maar anders steeds de pedalen onder de bal van de voeten l Dan wordt u niet zoo vermoeid en kunt u het urenlang op uw stalen ros volhouden 1 Goede reis en veel plezier! koning, de brave menschen, die mij de gastvrijheid gaven, niet belet heeft goed te doen aan iemand wiens ziens wijze zij afkeuren. Wij hadden echter hooren zeggen, dat de mulder een hardnekkige vijand der republiek was. Wie was die aanklager Een pachter dezer gemeente, die ons tot hier heelt vergezeld. Doe hem direct voor den kop schieten 1 Nauwelijks was dit bevel geuit, of vijf, zes solaten sprongen buiten om den verrader het loon voor zijn daad te geven. Gelukkig voor hem, de schelm had aan de deur geluisterd en zich in allerijl uit de voeten gemaakt. Onnoodig hier bij te voegen, dat zoolang de Republikeinen het dorp bleven bezetten, wij niets te vreezen hadden. Ondertusschen was er einde gekomen aan de bloedige gevechten, welke Frankrijk zoolang hadden geteisterd. Wij keerden terug naar Parijs. Ge weet wat er alsdan plaats gr.ep; gij kent beter dan ik de roemrijke daden van Napoleon, die zijne zege pralende legers naar al de landen van Europa geleidde. Ik was slechts zestien jaar oud, toen ik soldaat werd. Eens dat ik een paar uren lang toegezien had hoe een tam boer-majoor zijne jonge leerlingen naar de wapenoefeningen bracht en ze daar leerde trommelen en roffelen, dat de grond dreunde, voelde ik mij genegen om ook de wapens te dragen Die witte riemen, die blinkende knoopen, die schitterende gevesten der sabels, speelden mij gedurig in het hoofd, zweefden mij onophoudelijk voor de oogen. Doch mijn ouders zouden hun toe stemming niet geven. Ik had schoon te smeeken, zij wilden niet dat ik hen zou verlaten. In dien tijd was zulke weigering een geringe hinderpaalde Keizer had veel soldaten noodig en Rogge en de keuze van het uit te zaaien ras. De keuze van het uit te zaaien ras vormt tegenwoordig een zeer belangrijk onderdeel van de bedrijfs voering. Vroeger zaaide men rogge, welk ras dit moest zijn waB geen pro bleem, aangezien er in ons land maar één ras was, dat nagenoeg op alle roggegronden verbreiding had gevonden. Ia de laatste jaren begon op de proefvelden en ook hier en daar bij vooraanstaande rogge-verbrulkers de aandacht te vallen op de Marlenrogge, welke rogge vrij regelmatig gemid deld in opbrengst de Petkuser heeft overtroffen. Zoo werd door het Instituut voor Plantenveredeling te Wagenlngen voor de Marlenrogge een korrelop brengst vastgesteld, die gemiddeld over 99 proeven over geheel ons land, 5,7 pet, boven de hier te lande ver bouwde Petkuser rogge uitkwam. Welke beteekenis een dergelijke opbrengst-vermeerdering voor ons land heeft, laat de volgende becijfe ring zien In 1939 werd In Nederland geteeld 225300 H.A. rogge. Nemen wij aan, dat de gemiddelde opbrengst per H.A. 2 500 kg. graan was, dan zou de to tale rogge-oogst hebben bedragen 600.000.000 kg. Een oogstvermeerderlng van 5,7 p. op genoemde totale rogge-oogst be draagt 34 200.000 kg. Naar de tegen woordige marktprijs van f. 9.— per 100 kg., vertegenwoordigt een der gelijke oogstvermeerdering, als ge volg van den uitzaai van Marlen rogge, een bedrag van ruim drie millioeu gulden. Zonder eenige moeite, alleen door de juiste ra3senkeuze zou onze Ne derlandsche landbouw 34.200 000 kg, rogge méér kunnen produceeren, ten behoeve van de zoo noodlge voedsel voorziening. Welk een voordeel de kweeker van meeropbrengende rassen de ge meenschap kan brengen, wordt door het bovenstaands duidelijk gedemon streerd. De Nederlandsche rogge-verbouwer zal dus, alvorens, als naar gewoonte rogge te zaaien, zich wel degelijk op de hoogte moeten stellen, welk ras dit zal zqn. Er wordt in deze tijden veel van onze landbouw ge vraagd, de productie moet worden opgevoerd. De rassenkeuze vormt hiervan een belangrijk onderdeel. Negen geboden voor de schooljeugd. Juist voor het ingaan der zomer- vacantie heeft het onderwijzend per soneel van Eindhoven volgens het Volksblad de schooljeugd bezig ge houden met verschillende wellevend heidsvraagstukken, die kunnen leiden tot netheid, orde en gemeenschaps- welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige lioest-buien alleen maar kunnen wor den verdreven door een krachtig en uiterst doeltreffend werkend middel de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruidenmiddel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende wer king op aandoeningen der ademhalings organen wordt erkend en geroemd. Boven dien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-be- dwingende stof welke er bestaat, namelijk de „codeïne". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop vereenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der genees kruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdij siroop: ..'s Werelds béste Hoest-siroop". AKKER 's verstèrkte Flac. 90 ct* f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. zin. De punten, die in behandeling zjjn genomen, luiden: 1. Wees nimmer baldadig. Een waarlijk flinke Nederlandsche jongen of meisje is wel vroolijk doch nooit baldadig. Denk daarom bijj al wat je doet aan het spreekwoord: „Wat gjj niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet". 2. Bedenk, dat de straat geen voetbalveld, fietsenrenbaan of speel tuin, is. Als je er toch voetbalt, hin der je andere menschen en kom je zelf menigmaal in gevaar, doordat je je onnoodig op den rijweg begeeft. 3. Verontreinig de straat, de par ken en plansoenen niet. Beschadig nooit boomen of bloemen. Als je dat doet, kan niemand meer van dat natuurschoon genieten. 4. Het krassen of sneden van na men in banken vinden jullie zeker even ongepast als wjj. Scheur ook geen aanplakbiljetten af. 5. Verniel geen leegstaande huizen. Gooi vooral geen ruiten in en be schadig geen tuinen, die bg deze huizen liggen. 6. Als je in bosch of heide ver toeft, wees dan voorzichtig met vuur. Een enkele vonk kan dlkwjjls onbe rekenbare gevolgen hebben. 7. Maak je in of bulten de stad grootere of kleinere fietstochten, let dan nauwkeurig op de regels van het verkeer. 8. Ga je baden of zwemmen, wees dan voorzichtig en waag niet je leven of dat van anderen. 9. Kwel of plaag geen dieren, ook zjj hebben gevoel. Beperking van het aantal lesuren bij het middelbaar onderwijs. Naar men verneemt zgn thans de nieuwe lesroosters voor het middel bare en gymnasiale onderwijs samen gesteld en is de publicatie daarvan binnenkort te verwachten. Bedroeg het aantal lesuren op de hoogere burgerscholen en gymnasia tot heden gemiddeld 33 per klasse, de nieuwe rooster brengt dit aantal terug tot gemiddeld 30. men onderzocht niet al te zorgvuldig de papieren van degenen die zich be reid verklaarden om hun vaderland te dienen. Op zekeren dag vertrok ik zonder mijn ouders te verwittigen, en ik was ver; zeer ver in Italië, toen ik hun mijn eersten brief zond. Nu kwam ik uit Spanje en ik was voor eenige maanden in ziekverlof, wanneer het groote leger naar Rusland vertrok. Gij weet het overige Wij wisten sedert lang wat het is zegepralend de veroverde steden binnen te trekken nu weten wij wat het is overwonnen te worden en overgeleverd te zijn aan den wreedsten vijand dien wij ooit ontmoet ten. Zullen wij ons vaderland weder zien? Zal heden zelfs de dood ons niet treffen en ons daar uilstrekken op den kouden sneeuw, gelijk zoovele andere, die gisteren nog zoo sterk waren als wij... Terwijl mijn vriend aldus vertelde, hadden wij een groot stuk afgelegd, hoewel het hevig sneeuwde en de wind ons gedurig wilde omverwerpen. Wij zouden weldra de plaats bereiken waar wij misschien eenige hulp zouden vin den en de rookwolk, die wijdwarrelend omhoog zagen stijgen, deed ons met genoegen denken aan de verkwikkende rustplaats bij een groot vuur in een droge schuur of stal. Het groote witte plein strekte zich nog altijd voor ons uit, doodsch, een tonig en schrikverwekkend. Overal zagen wij uitgedoofde vuren, resten van allen aard en lijken, altijd lijken. Over dit alles hing een aschgrauwe lucht, die of men wilde of niet, som bere gedachten verwekte. De korporaal was zoodanig afgemat dat hij de grootste moeite had om zich voort te slepen. Welaan vriend, zei ik, schep moed. Gij gaat te gauw, antwoordde hij, ik kan u niet meer volgen. Eenige stappen nog. Onmogelijk... ik geloof, dat mijne wond opnieuw geopend is. Ik keerde mij om. Inderdaad, bij eiken stap dien hij deed, liet de arme jongen een bloedige vlek achter zich; zijne voetlappen waren gan«ch~ vergaan hij ging °P de ijskoude sneeuw en leed onbeschrijfelijke pijfren. Dit bedroefde mij, ik Vèrgat m'n eigen lijden en voelde de tranen in mijn oogen komen. Ik deed wat ik kon om mijn armen vriend te troosten en hem dwingende op mij te leunen, sleepte ik hem voort. Wij moesten vooruit, want langer stilblijven was een zekeren dood. Zoo kwamen wij in de nabijheid der woning, die wij zoo lang in 't oog hadden gehouden en die hei doel onzer lastige reis was geweest. Maar indien dit huis eens door Rus sen bewoond was Dit is weinig te denken, want alles wijst er op, dat wij op den weg zijn. die het afwijkend leger volgde en tot nu toe hebben wij, overal waar het leger voorbijtrok, niets aangetroffen dan puinhoopen en ver laten woningen. Toch alles is mogelijk en sedert eenigen tijd zijn wij er aan gewoon de gevaarlijkste voorvallen te ontmoeten. Wat zouden wij doen, indien wij daar vijanden vonden? Ja, wat doen Mijne oogen ondervragen mijn gezel, die op miin arm leunt en die op het punt schijnt onder zooveel lijden en weedom te bezwijken. Laat ons maar voortgaan, zegt hij, niets kan mij nog verschrikken. Indien wij hier vrienden aantreffen, kunnen wij eenige rust nemen, onze krachten herstellen, ons warmen, wat verband krijgen om onze bloedende wonden te verbinden, een kleedingstuk om onze ledematen beter tegen den noordenwind te behoeden Vallen wij integendeel in handen der Russen, wat kwaad zouden ze doen? Ons dooden Dit doende, zouden zij ons 'n grooten dienst bewijzen Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1940 | | pagina 5