CITi Auto™ bel op n Zoo stierven ze hand in hand Een moeder zegt haar meening. Provinciaal Nieuws AD VERTE BEL OP n< J. KEJ) FORNU] R^dfm .Gebr. Luc Ursu Vlecl Gebr. Luc Fa. Stoots Steenkolc Brandstc Jac. Vers M. H. SI Telefoon Hollywcot Fa. v.<d. Mi Geestelijk Adviseur het woord voe rende, prijst, den goeden geest, welke steeds de vergaderingen van de Zuivelfabriek kenmerkt, brengt hulde aan het bestuur, directeur en perso neel voor de goede resultaten en maant de leden aan ook vooral thans eensgezind te blijven en vertrouwend op de Goddelijke Voorzienigheid zich steeds en overal dezelfde mannen te toonen, stoer van geloof. Hierna sloot de Voorzitter onder dankzegging deze prettige vergade ring. In de eerste rangen der colonne, die op het sein van aanval vooruit stormden, het vuur en den dood tegemoet, was Koen, de jonge student, die, toen het vaderland riep, zijn jong leven plichtsgetrouw ter be schikking had gesteld, edelmoedig en offerbereid. Boven zijn hoofd sprongen vuur- fontelnen epen'n regen van scherpe metaalstukken kletterde op helmen en uitrustingstukken of boorde zich in levende en doode lichamen, en dóór het aanstormende legioen. En over alles heen de heJsche daver der barre geluiden. Die ver doofde, en dol maakte tegelijk. Zoo stormde hij vooruit, den on- zlchtbaren vijand tegemoet. Tot een granaatscherf hem neerwierp. Een vlijmende pijn schoot door zijn ge wonde hoofd, warm sijpelde het bloed langs slaap en hals, over zijn be smeurde tuniek. Toen viel een roode nevel over hemzacht kwam zijn bange roep en laatste groet Moeder, moedertje... En langs en over zijn bewustelooze lichaam stormden zijn makkers de overwinning tegemoet of den dood in.... Toen hij ontwaakte uit zijn donkere bewustzijn, lag hij ln een ruime vestibule van een spoorwegstation te Parijs. Rondom hem gedeeltelijk op stroo, gedeeltelijk op veldbedden lagen vele andere gewondenFran- schen, Duitschers, Engelschen, heel ver ln den hoek ijlde een kleurling over zijn zonnige vaderland. Een paar doktoren en verschillende witte liefdezusters liepen van gewonde naar gewonde, om steun en lafenis te brengen. Even maar dwaalde zijn blik rond, toen deed die doffe pijn ln zijn ge wonde hoofd hem de oogen sluiten. Hij trachtte zich te herinneren wat er met hem gebeurd was maar het denken maakte hem zoo wanhopig loom, dat hij zich liet wegglijden in een donkere rust. Uit die nevel kwam als een witte engel een zuster en boog zich over hem heen. En hij meende weer de zachte stem te hooren van zijn moedertje JongeD, ga met God. Blijf braaf, Koen, blijf braaf. Dan lag een koele hand op zijn koortsheete hoofd en hij hoorde zijn doodvonnis, dat de Fransche dokter uitsprakHopeloos... hoogstens nog één, twee uur. Niet meer ver voeren. En weer dat zachte geluid als moeders stem Arme jongen. Hoogsten één, twee uur. De dood stond dus naast hem. Maar het beangstigde den gevon niste niethet was of een groote rust over hem kwam. Alleen was er droefheid in hem om zijn arm, een zaam moedertje. Blijf braaf, mijn jongen. Maar de ruwheid der omgeving, de hartstocht van den afgrijselijken kamp hadden zijn jonge ziel niet smetteloos gelaten. Hij voelde het als een pijn, als een verraad aan zijn verre moeder. Niet zoo wilde hij den dood ln. Sterven in Gods genademoeders gebed had die gunst voor hem verkregen. In het groote vaderland daarboven moest hg moeders komst wachten. Zijn sterke wil overwon zijnloome zwaktezijn oogen braken open. En hijgend kwamen zijn woorden ik ga sterven... Laat me... biech ten... Over hem heen gebogen stond de witte engel met moeders stem. Blijf rustig mijn jongen. Ik zal een hospitaalsoldaat om een priester zenden. Zal lk het verband vernieu wen Maar heftig schudde hij het hoofd; weer hunkerde zijn gebroken stem Biechten, Biechten. Toen kreunde een andere stem vlak naast hem, een stem van een doodelijk gewonden Franschman Zuster... ik ben priesterik kan de absolutie geven... Help me. De zuster aarzelde. De priester was vreeselijk verminkteen gra naatscherf had den linkerarm weg geslagen en de minste beweging veroorzaakte de ondragelijkste pijnen. Maar weer bad Koens stem Ik moet biechten... ik heb moe der beloofd... braaf te blijven... Gij zijt priester.,, gij kent de waarde van een kinderbelofte... van een menschénziel... Met één uur van uw leven... kunt ge een ziel redden. Zonder te spreken deed de soldaat - priester 'n bovenmenschelijke poging zich op te richten: kreunend brak hij ineen. Op een wenk van de zuster schoten twee hospitaalsoldaten toe, droegen den stervenden priester tot vlak bij den zwaargewonden Duitscher. Trok ken zich dan eerbiedig bescheiden terug. Toen sprak Koen zijn laatste biecht... Op het oogenblik der absolutie wenkte de soldaat-priester met de oogen de wachtende liefdezuster. Fluisterend kwam zijn verzoek Ondersteun mijn arm, zuster, en help me het krulsteeken maken. En het heilige teeken met de ver lossende woorden „Ego te absalvo", braken de banden om Koens ziel. Krachteloos zonk de priesterhand neer;, de stervende brak ineen op zijn doodsbed van stroo. Dankbaar greep Koen de klamme witte hand. En bad rustig zijn doods gebed... Zoo stierven ze, hand in hand. De Franschman en de Duitscher Maar broeders in Christus. En aan hun schamel sterfbed knielden de witte zuster en de hospitaalsoldatenbaden ontroerd voor de zielerust der twee helden. Naar aanleiding van eenige gemeenplaatsen. Viermaal in zeer weinige dagen aldus schrijft een jonge moeder in het maandschrift „Bouwen", heeft men mij de opmerking ge maakt over ons kinderaantal. Eenmaal deed het een arbei dersvrouw, zelf moeder van zes: nadat zij mijn kleuters grondig bewonderd had en zich uitgeput in lof over hun gezond en frisch uiterlijk, besloot zij met den raad: „U moet er nou maar geen meer bijnemen, mevrouw, u hebt er nou genog." De tweede keer was het een pasgetrouwde man: ..Hebben jul lie er al vijfWij kunnen er voorloopig nog geen gebruiken. Eerst moet ik 'n betere baan hebben Denzelfden dag nog bezocht mij een gehuwde vrouw, die geen kinderen heeft. Bij het zien van mijn woelig troepje: „Hemel, wat zul jij het druk hebben Och en je bent nog zoo jong 1 Je moest er nu maar geen meer bijkoopen En de vierde maal was het een vader van een vrij groot gezin: „Jullie huis wordt te klein Geen wonder, je schaft je ook veel te veel kinderen aan 1" Toch heb ik mij afgevraagd of er nu niemand zich schaamt, deze opmerkingen, die tot platte gemeenplaatsen geworden zijn, al schertsend tegen een jonge moeder te gebruiken. Mijn eenig antwoofd aan die menschen is geweest, dat wij in de toekomst van zulk goed soort kinderen als de onze zijn, er zéér veel noodig zullen hebben. Maar de waarheid en de ernst hiervan ontgaan hun, evenals de betee- kenis van hun laffe woorden niet tot hun doordringt. Want had ik hen op de man afgevraagd, wat zij mij dan wel zouden willen adviseeren om niet zooveel kinderen te krijgen, dan zouden zij waarschijnlijk be schaamd gezwegen hebben, of zich met een flauwe grap van deze voor hen pijnlijke kwestie afgemaakt hebben. Geen van hen realiseert zich, dat zij een levenshouding propa- geeren, waarover zij zich moes ten schamen: géén of een zeer beperkt aantal kinderen te willen voortbrengen 1 En dit niet uit materieelen nood of armoede: het zijn niet de armsten, de met aardsche goederen het minst bedeelden, die zoo luchthartig en schertsend over deze dingen spreken. Het zijn de laffén, de gemakzuchtigen de onnadenkenden.1 Deze dwazen. Beseften zij eens hoe zij dag in dag uit moeders van groote gezinnen ergeren en stooten. Terwijl ik djep doordrongen ben van het allergrootste moeder- geluk, terwijl ik mijzelf den rijk dom bewust ben, die wij in onze kinderen bezitten, kan ik mij toch indenken, dat deze gemeen plaatsen, telkens en door ieder gebruikt, indruk maken en een nadeeligen invloed hebben op zwaarmoedige en zwakke karak ters. Vaders en moeders, in den harden en vaak hupeloozen strijd om het bestaan, zullen zich, naar aanleiding van zulke luchthartig uitgesproken woorden, gaan af vragen, of het inderdaad niet verstandiger ware geweest, één of weinig kinderen te „nemen", zooals de anderen, die (schijn baar) ook géén of weinig zorgen hebben. Is 't wonder, dat er velen ten slotte wankelen en zwichten voor practijken, die door velen onna denkend en door nog zeer velen welbewust en systematisch ge propageerd worden 1 Katholieken, die zoo grappig en roekeloos tegen jonge ouders spreekt, gij doet hieraan mee Doch in de oogen van verstan dige, sterke moeders maakt gij u ontzettend belachelijk. Gij stelt uw eigen armoede ten toon. Gij zegt meewarig, dat wij het zoo druk hebben en weinig kun nen uitgaan. Al is dit waar, wat beteekent het dan Is ons leven niet duizendmaal rijker dan dat van een vrijwillig kinderlooze vrouw? Haalteen bridge-avond buitenshuis, bij de stille uren, waarin wij onze sla pende kinderen beschouwen of onze baby koesteren aan onze borst En kan men een thé- complet, dat gij misschien dage lijks in een lunchroom gaat ge nieten, vergelijken met een middag in den schommeltuin, of met de vreugde van een gezond troepje rond het middagmaal Gelooft gij, dat een Sinter klaasmorgen mij meer ontroering, vreugde en sensatie kan geven, dan u beleeft bij een zevendaag- sche reis in een touring-car En wat zou het, dat wij nog zoo jong zijn en reeds zooveel kin deren hebben Begrijpt gij niet, dat wij de taak, hen op te voeden, juist blijmoedig en zonder klagen aan vaarden, omdat wij zoo heerlijk jong zijn Onze strijd om het bestaan is harder dan die van anderen. Wij leven moeilijker, maar onze taak is ook zooveel belangrijker, onze voldoening honderdmaal grooter en ons leven duizendmaal rijker! VENRAY, 13 Juli 1940 Eindexamen Gymnasium, VENRAY. 22 candidaten. Geslaagd diploma A 14 candidaten, diploma B candidaten. De namen van de geslaagden zijn: Diploma A. A. ten Bokum, Nij megen, J. Goddijn, Lelden, P. Gussen, Venlo, A. v.d. Heijden, Aerdenhout, S. Hooy, Haarlem, R Janssen, Oirlo, C. v. Koppen. Haarlem, H. Mathijsen Weert, H. Meyer, Leiden, J. vd. Poel Oegstgeest, B. Rozestraten, Haarlem K. Ruys, Woerden, C. Vermeulen, Amsterdam, Th. Vollebergh, Venray, Diploma B. H. Gunneweg, Voorhout, J. Loogman, Venray, B. v. Nunen, Tilburg, A. Oosterwaal, Venlo, H. Paping, Ven ray, A. Peters, Oirlo, B, vap Rijs- wijck, Venray, H. Visschers, Vessem. Koningschieten. Op het j.l. Zondag gehouden Ko ningschieten op de doele van „St. Antonius" Halfweg alhier, wist de Heer H. Peeters den koningstitel te behalen met 360 punten in 96 pijlen. LUXOR-THEATER vertoont deze week weer twee prima hoofdfilms. De eerste heet ,HET EILAND DER TRANEN"; de ze film speelt op Eilis-eiland, de en kele vierkante meters grond in de haven van New York, waar beslist wordt over het lot van velen Deze boeiende rolprent behandelt de belevenissen van een oorlogscor respondent, een politicus en diens vrouw en een alleen reizend meisje. De intrige begint reeds aan boord van het schip op weg naar Amerika en hieruit vloeien de moeilijkheden voort die op het quarantaine-eiland moeten worden overwonnen. Dat dit tenslotte toch gebeurd, ondanks de woedende verloofde van het meisje, is reden genoeg om deze film te gaan zien. Een krankzinnige Rus, die er van overtuigd is dat hij Grootvorst ia, en een bende gedeporteerde mis dadigers zijn elementen, die de span ning nog wat moeten verhoogen. Dat tenslotte de oorlogscorrespondent en bet meisje elkaar „krijgen" is niet meer dan billijk. Als tweede hoofdfilm draait „EL GATO", DE GALANTE BAN DIET", een film uit Arizona, waar het Wilde Westen nog wel eens bo ven komt zooals ln dit geval, waar bij de vroeger zoo beruchte El Gato terugkeert om de dorpelingen aan te voeren tegen den sheriff, die, in plaats van op te treden tegen de bandieten, die de streek onveilig maken, zelf niet deugt en een schurk is. Het ziet er somber, als El Gato gearresteerd wordt en zal worden gehangen. Het is echter te danken aan een klein meisje, het pleegdoch tertje van El Gato, die echter in burger Manuel Hernandez heet, dat de sheriff het pleit verliest en dat El Gato, de galante bandiet tenslot te tot sheriff van Mineville wordt gekozen. PRIK No. 2. Tusschen alle bedrijven door is deze week Prik no. 2 ook in mijn arm beland, waar hij zich op 't oogenblik danig aan 't uitkuren is. Maar ja, het leven is geen lolletje en dit zullen we er maar bij nemen. Daar is 't oorlog voor. Zooals lk dan zei, Prik no. 2 zit er in. Door Prik no, 1 heb ik mij met mannenmoed heen geslagen, maar of dit nu 't geval zal zijn, lk betwijfel het. Ze zeggen dat Prik no. 2 'n dubbele dosis Is. Maar wat zal Prik no. 3 dan wel zijn. Ik zit nu al te zweeten. Toch is het wel een heele geruststelling, laat komen wat wil, de typhus komt er bij mg niet in. 't Is echt griezelig als je zoo lns hoort vertellen, wat er nu gebeurt in je arm Zespuiten je in met typhusbacillen, zoo zei m'n vriend, die 't uitlegde, zoo'n half mlllloen, 't kunnen er ook 'n duizend of wat meer zijn en deze zijn natuurlijk verdoofd. Nu gaat 't bloed hiertegen aan 't werken en produceert 'n tegengif, dat boven genoemde bacillen vermoordt. De bacillen zijn weg, 't tegengif blijft. Zoo moet 't zoo wat gaan. Maar wat doet 't er ook toe Tusschen twee haakjes, ik heb van de week geen dubbeltje betaald, want niemand vroeg me 't. We krijgen dus ook 'n gratis Prik. Ik schei er mee uit, mijn geprikte arm begint te steken. Tot weerziens bij 't ziekenhuis voor Prik no. 3 met of zonder dubbeltje. M S. Kostelooze Rijwiclmerken. De Ontvanger der Directe Belas tingen en Accijnzen te Venray maakt bekend, dat op de navolgende dagen des avonds van 6—8 uur te zijnen kantore gelegenheid bestaat tot het aanvragen van kostelooze rijwiel- merken 15 en 18 Juli 1940 voor per sonen wonende in de wijken A, L, M, N en I 22 en 25 Juli 1940 voor personen wonende in de wijken B, C, D, E, F, G en K; 29 Juli en 1 Aug. 1940 voor per sonen wonende te Venray-Dorp en Wijk H. Het afhalen van bedoelde rijwiel- merken kan op de gewone kantoor uren geschieden. De Ontvanger, BOOSMAN. Textielwinkels gaan een paar dagen sluiten. In verband met de verdere distri butie-maatregelen zal een inventari satie van de in de winkels voorradige hoeveelheden textielgoederen plaats vinden. Hiertoe zal het ncodig zijn dat de winkels, die textielwaren verkoopen, enkele dagen sluiten, vermoedelijk ongeveer vier. Wanneer de textielwinkels hun poorten ge sloten zullen houden is nog niet vastgesteld. Echter zal het vallen na de opruiming, die, zooals men weet, duurt van 15 Juli tot 1 Aug OVERLOON. Zondagmiddag had onder groote belangstelling een lief dadigheidswedstrijd plaats tusschen S.S.S. en de „oudstrijders", onder leiding van W. Loonen. Deze over het algemeen goedgespeelde wedstrijd eindigde in een overwinning voor S.S.S. De wedstrgd bracht de mooie som op van f 39.55. WIELRIJDERS OPGELET! Na invallen der duisternis mag niet meer zonder licht worden gereden. Verschenen is een nieuwe ver duisteringsverordening van den rijks commissaris. Er wordt van officieels zijde daarbij op het volgende gewe en: De voornaamste nieuwe bepaling van de verduisteringsverordening is, dat fietsers terstond na het in vallen der duisternis niet meer zonder licht mogen rgden. Para graaf 10 van de verordening be paalt daarover, dat ook de fietsers met verduisterde lichten moeten rijden en dat de lantaarns van de fietsers zoo bedekt moeten zijD, dat een 3 tot 5 centimeter lange en 1 cm. hooge rechthoekige opening het licht uit de benedenhelft van de lantaarn doorlaat. Door deze bepaling is een zoo danige verlichting van den rijweg beoogd, dat den wielrijder veilig^rijden mogelgk ia en tegenliggers het rijwiel als zoodanig kunnen herkennen. De afmetingen van de toegelaten licht spleet komt overeen met de in Duitschland geldende bepalingen. Daar hier in Nederland veel meer van fietsen gebruik wordt gemaakt, wordt verwacht, dat in ieder geval slechts de kleinste spleetlengte, namelijk die van drie centimeter, zal worden toegepast. Allen wielrijders wordt aanbevolen slechts verduisteriogsmiddelen aan te schaffen, die officieel zijn goed gekeurd. Het achterlichtje moet branden maar naar boven afgeschermd zijn. Het mag rood licht geven. Het voor licht mag alléén wit of geel zijn, dus niet blauw of rood. Passiespelen te Tegelen gaan door. Het Bestuur der Stichting Passie spelen te Tegelen heeft besloten de opvoeringen voor dit jaar te doen plaats hebben op 4, 11, 15, 18 en 25 Augustus, en zoo mogelijk en noodig op enkele Zondagen in September. Voor de schoolgaande jeugd op Zaterdagen 3 en 10 Augustus en verder eenige opvoeringen in Sep tember. Het batig saldo zal worden besteed voor een nationaal liefdadig doel en hulp aan oorlogsslachtoffers. In verband met de tijdsomstandig heden zal het aanvangsuur worden vervroegd. Dit zal zoo spoedig mo gelijk nog nader worden bekend ge maakt, in overeenstemming met de gewijzigde dienstregeling der Ned. Spoorwegen, In elk geval wordt er rekening mede gehouden, dat de bezoekers per trein, touring-car of fiets weer tijdig op de plaats van bestemming kunnen zijn. De uitvoering ln costuum, enkel en alleen voor pers- en andere foto grafen, heeft plaats op Zaterdag 27 Juli om 14 uur. Verdere inlichtingen worden gaar ne verstrekt door het Secretariaat, gevestigd Grootestraat 44, Telefoon 380. Geopend van 9—12 en van 26 uur. RADIO-BERICHTEN. Voorzichtig met gerucht en geklets. Ter bescherming van de Neder- landsche bevolklDg tegen onjuiste berichten heeft de Rijkscommissaris een nieuwe verordening uitgevaar digd op het beluisteren van radio berichten. Beluisterd mogen alleen worden radio-uitzendingen van Nederland- sche zenders in eigen land en uit zendingen van de zenders binnen groot Duitschland, alsmede zenders, welke hierop zijn aangesloten. Wie opzettelijk een anderen zen der beluistert, wordt gestraft met ten hoogste 2 jaar gevangenisstraf en met geldboete van ten hoogste 100.000 gulden of met een van deze straffen. In bijzondere gevallen kun nen deze straffen resp. 10 jaar en onbeperkt hooge geldboete zijn. Bij overtreding worden de toestel len verbeurd verklaard. Wie een anderen zender beluistert en berichten daarvan verspreidt, valt eveneens onder deze strafbepa lingen, alsook bij die zulke berich ten van een ander heeft gehoord en daaraan verder ruchtbaarheid geeft. Men beluistere daarom geen andere dan de geoorloofde uit zendingen en neme zich ook in acht voor het voortvertellen van berichten, waarvan men de her komst niet kent. Ook zij nog eens gewaarschuwd tegen het verspreiden van berichten, welke schadelijk kunnen zijn voor de Duitsche weermacht: troepenbewe gingen, militaire werken enz. Hier tegen wordt streng opgetreden Noch door radio-berichten, noch door 't verspreiden van geruchten mag Iemand zich zelf in gevaar brengen, ook al, omdat hij daardoor mede de gemeenschap in gevaar brengt en een sta-in-den-weg kan zijn van een gelukkige toekomst voor ons land. Faillissementen. Gedurende de maand Juni werden ln ons land 79 faillissementen uitge sproken. In totaal vanaf 1 Januari 1940 bedroeg het aantal faillissemen ten 730 tegenover 1150 in dezelfde periode van het vorig jaar. Wanneer nu ais gevolg van den nieuwen toestand het getal zaken- deralllementen zich maar weer niet in stijgende lijn gaat begeven Doodenlijst. Wij hebben een korten maar hevl- gen oorlog achter den rug, die land en volk zwaar getroffen heeft. Dui zenden zijn voor het vaderland ge sneuveld en groote materieele scha de is aangericht. Hoewel voor oqs land op 14 Mei feitelijk de vrede terugkeerde, kwam daarmee nog geen einde aan den stroom van el lende. Engelsche vliegtuigen voerden kris kras over ons land bombarde menten uit, maakten vele slachtof-' fers en richtten groote schade aan. In ruim een maand waren er reeds 103 dooden, 98 zwaar- en 49 lichtge wonden. En dagelijks groeit de droe ve lijst nog aan. Zoo vielen er Maan dag te Sliedrecht weer 9 dooden en vele zwaar gewonden. Inderdaad van je vrienden moet je 't hebben. Balbo's geestelijke testament. De Popoio di Roma meldt, dat in den wrakhoop van het vliegtti?, waarmee Balbo op een Engelsche formatie was losgeschoten en dat door de werking van machinegeweer vuur neerstortte, een aanteekening van den maarschalk gevonden is, die als zijn geestelijke testament mag gelden en zeker niet lang voor het ongeluk geschreven werd. Daarin heet het „Ik heb den godsdienst van mijn vaderland. Zon der dit ideaal houd ik den mensch voor een lijk, dat zonder nut het licht gekregen heeft." Leiders-aanbiedingen. Sinds den oorlog zitten wij zonder eigen regeering en is er feitelijk geen persoon of instantie meer, die ons volk bij de bezettings-autorltei- ten vertegenwoordigt. Of er geen gegadigden zijn voor deze belangrijke functie Aan aanbiedingen geen gebrek! Eerst heeft de N S B.-leider Mussert zich voor deze functie aangeboden, toen presenteerde zich Arnold Meijer namens Nationaal Front (voorheen Zwart Front), daarna kwam de af getreden burgemeester van Hilver sum, baron Wijkersloot de Weerden- steyn, zich zingend als leider des volks aanbieden. De nieuwste solli citatie kwam Maandag in de verga dering van de N.S.N.A.P., de Ned. hakenkruispartij, geleid door Majoor Kruyt. Vier voor één zou de titel kunnen zijn van dezen sollicitatie-roman. In den tijd toen er nog van „kiezen" gesproken werd, zouden we gezegd hebben, dat 't Ned. volk een keuze moest doen. Gelukkig behoeft dat nu niet meer want. 't zou sneu zijn voor de sol licitanten als 't volk zei: er is geen keus bij Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. is goed voor Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd de zenuwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoon, gaaf en sterk. P.K. kauwen is een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes enhoudt er steeds een paar bü de hand. h.t.s. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. aaaaaaaaaaaaaa b. binnen denzelfden afstand (dus binnen één meter) hagen langs de waterlossingen te planten. c. binnen den afstand van ander- halven meter, gemeten als boven, boomen of struikhout te planten, waaronder begrepen niet geschoren of opgaande hagen. d. binnen den afstand van één meter, als voormeld, aarde, zand, grind, puin en mesthoopen langs de waterlossingen te leggen of te hebben. e. vaartuigen, boomen, hout, vlas, asch, puin of andere voorwerpen van dien aard In de waterlossingen te leggen of te hebben. De waterlossingen op eenlgerlei wijze te vernauwen of te veron- diepen. Terwijl volgens artikel 38 sub f In de waterlossingen geen dammen, krib-, bat- of andere stroomkeerende of oeververdedlgende werken mogen worden aangebracht. Venray, 5 Juli 1940. De Burgemeester van VENRAY, A. H. M. JANSSEN. Schouw der Waterlossingen. De Burgemeester van Venray ves tigt de aandacht op artikel 21 van het Reglement op de Waterlossingen in deze Provincie, o.m. luidende als volgt Vóór elke schouw zijn de onder houdsplichtigen verplicht a. de waterlossingen tot op den bodem te zuiveren van onkruid, wa terplanten, blezen, ruigte, boomen en st.ruikeD, alsmede van wortels en overhangende takken, die den water afvoer belemmeren of binnenkort zullen belemmeren. b. de oevers, waar deze zijn uitge zakt, ingestort of aangezand, te her stellen en voorts de aarde, welke ln de waterlossingen gevallen is, alsme de de grint- en zandplaten en al hetgeen den geregelden afloop van het water zoude kunnen belemmeren, daaruit te verwijderen. c. de waterlossingen te brengen op de vastgestelde diepte. Het. is verboden bij die zuivering en ruiming het onkruid en andere voorwerpen, in de eerste zinsnede van het artikel genoemd, in de wa terlossingen te laten aldrijven. Deze voorwerpen moeten, evenals de uit de waterlossingen afkomstige aarde, zand en andere voor den wa terafvoer hinderlijke zaken, daaruit opgehaald en op de wederzijdsche oevers op een afstand van minstens een meter van de waterlossing wor den neergelegd en weggevoerd VENRAY, 5 Juli 1940. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Schouw der Waterlossingen. Op 12 Aug. a.s. en volgende dagen zal wederom de jaarJijksche schouw der waterlossingen worden gehouden. Dit jaar is het wegens den lagen waterstand eenieder mogelijk de beken goed te reinigen, den bodem te zuiveren en de beken op behoor lijke diepte te breügen. Er zal dan ook streng worden geschouwd, zoo wel de beken zelve als de toestand der oevers tot op anderhal.ven meter breedte. S'ruikeD, boomen. kribben, dammen, enz. moeten worden ver wijderd. Niettegenstaande daarop herhaal delijk is gewezen, blijven vele eige naren hunne weilanden enz. met prikkeldraad afsluiten tot aan de beek, waardoor de schouw in hooge mate wordt belemmerd. De eigenaren zijn verplicht te zorgen, dat er vol doende ruimte over blijft; is dit niet het geval, dan zal de puntdraad worden verwijderd. Ook langs de zij beken liggen de afrasteringen veelal nog te kort bij slooten. Deze moeten tot een meter worden terug gebracht. Tenslotte wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat ingevolge de Waterstaatswet 1900, zooals die thans is gewijzigd, niet alleen tegen nalatigen proces verbaal zal worden opgemaakt, doch tevens van gemeentewege op kosten van de nalatigen de waterlossingen zullen worden gereinigd en deze kosten onmiddellijk bij dwangbevel zullen worden ingevorderd overeen komstig de wet. Venray, 5 Juli 1940. De Burgemeester van VENRAY, A. H. M. JANSSEN. Schouw der Waterlossingen. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op artikel 39 van het Reglement op de Water los singen ln Limburg. Hierbij is verboden a. binnen den afstand van één meter, gemeten uit den uitersten rand eener waterlossing, woon- of andere huizen, getimmerten of muren daar te stellen, Ingekomen en vertrokken personen* Van 21 Juni tot 5 Juli. INGEKOMEN J. M. E. Hootsmans, zonder beroep Stationsweg 45 van Amsterdam A. E. J. Sala, zonder beroep, Pa- tersstraat 19 van 's Gravenhage P. H. A. Vermeulen, kunstschilder, Groote Markt 10 van Antwerpen D. P. Wildschut, zonder beroep, Groote Markt 10 van Antwerpen VERTROKKEN J. H. L. Rutten, bakker, naar Rot terdam Joh. Brandstraat 29b C. G Grlsel, landbnaar Drieber gen Rijsenburg Langbroekerdijk 4 J. G. H. van Gassel, zonder ber., naar Sevenum H. P. M. van Gassel, zonder beroep naar Sevenum M. W. van Dommelen, verpleger, naar Helden (L.) M. A. de Riet, landbouwer, naar Nieukerk F. L. W. v.d. Goor, arbeider, naar Duitschland W. P. H. van Eijck, landbouwer, naar Helmond Binderselnd 1 E. M. M. van Rhee, zonder beroep naar Venlo Villapark 18 F. W. Basten, landb. naar Otter- sum A 85 P. J. Cuijpers, verpleger, naar Nijmegen St. Annalaan 289 S. J. P. Th. Pouwels, z.b., naar Eindhoven, Musschenbroekstraat A. H. Theeuwen, dienstbode, naar Wanssum B 21 A. M. Heinstra, verpleger, naar Mook A 158b G. J. H. Roeloffzen, verpleegster, naar Maastricht Abtstraat E. J. Janssen, dien P, J. Koenen, maga: Boxmeer Spoorstraat A. Th. M, Falke, z bree, Kloosterstraat G. Ch. Cyhielén, fi; Roermond, Statlonsp B. P. J. M. van naar Amstelveao, pensierl, 15 ■-*— A. P. Relntjes, di Meerlo A 95 A. M. E. Friezen, i A 93 G. M. Janssen, lat Horst D 97. Marklkeri VENLO. Op de Cc eeniging van Maanda voer 2 465.000 eieren Kippeneieren van f Kleine eieren van f Eendeneieren van f ROERMOND. Opd vereeniging van Mt aanvoer 6 250.000 eier Kippeneieren van f Eendeneieren van f is toch voort VENRA Extra fijne Likeu Brandewijn, C le kwaliteit en j Slijterij PELGRIM e Kook- en Braadpan Keukenbenoodij PORCELEIN en G electr. en handkr. W Kunstmoedei pijpjes en ellel Drinkbakken voorkipi Mustangen S Binnen- en Buiteuba onderdeelen, concurrec LEUNEN Bekaerts Kippengaas, Vier- en Zeskant Vlec Puntdraad, Gegalvanii Draadnagels, Krammen palen. Rugsproeiers en Concurreerende Smederij Teil. 495 HANDEL ii all at.n scherp concurree Aan huis bezorgd en hoeveelheden oppakhi OverlooD8che St. Oda-mc in zilver en verz H. CAMPS, i Grootestr; LUXE- verkrijfbaa

Peel en Maas | 1940 | | pagina 6