TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Stop dien hoest ABDIJSIROOP De toekomst van Nederlands landbouw. FEUILLETON. Mef Napoleon naar Rusland en (erug. Kippenhouderij. Land- en tuinbouw. Vergadering Zuivel fabriek Venray. AKKER 's verstèrkte Zaterdag 13 Juli 1940 Een en Zestigste Jaargang No 28 In een persconferentie heeft graaf Grothe, landbouwdeskun dige van den staf van den Rijks commissaris, eenige beschouwin gen gehouden over de toekomst van den Nederlandscher. land bouw. Graaf Grothe zeide' o.m het volgende: Bij het overnemen der ambts aangelegenheden door den rijks commissaris werd een landbouw aangetroffen, welke een harden strijd voerde voor den afzet van zijn veredelings- en tuinbouw producten. Belangrijke steunmaatregelen waren in de voorafgaande jaren noodig om bijvoorbeeld den tuin bouw, die een groot deel van zijn producten uit gebrek aan afzet moest vernietigen, in het leven te houden. De steun van het groot-Duit- schc gebied zal den Nederland- schen landbouw in de toekomst van deze afzetmoeilijkheden ver lossen. Het groot-Duitsche rijk zal in staat zijn, de overschotten van den Nederlandschen boer en de Nederlandsche tuinders op te nemen. Ondanks de groote transport moeilijkheden heeft de Duitsche markt behalve de tot nu betrokken hoeveelheden, het vroeger naar Engeland geëxpor teerde deel der groenteproductie opgenomen en daarenboven zelfs de anders aan de vernietiging prijsgegeven onverkoopbare hoe veelheden. Daarbij zijn van Duitsche zijde zelfs prijzen betaald, welke hoo- ger waren dan voorgaande jaren Ook in de toekomst behoeft het Nederlandsche landbouwbe drijf en de Nederlandsche fruit en groentenleelt geen afzetzorgen te hebben, aangezien de capaci teit van de Duitsche markt tot het opnemen dezer producten nagenoeg onbegrensd is en door de marktverordening in het Duit sche rijk een zekere afneming voor rechtvaardige prijzen ge waarborgd is. Het Nederlandsche veebedrijf, dat in verhouding tot de voeder basis van den Nederlandschen landbouw een te sterk bezet be drijf was, van den invoer van buitenlandsche voedingsmiddelen afhankelijk en evenzeer onder groote zorgen voor üen afzet gebukt ging, zal zich in de toe komst ook in sterkere mate op het groot-Duitsche gebied moeten instellen. Het door de Engelsche blok kade veroorzaakte wegvallen van den invoer maakt het noodzake lijk, het veebestand op het peil terug te brengen, dat op grond van de voedselvoorraden en de uit de eigen productie voortko mende hoeveelheden voedsel Lotgevallen van een Belgischen soldaat. 9. Ik leg de hand op den schouder van een soldaat, die naast mi| gaat. Het is wel koud, nietwaar vroeg ik hem. Geen antwoord. Ik stap vooruit en spreek een andere krijgsman aan. Zelfde stilzwijgendheid. Laat ons eens zien, zou ik niet droomen Zijn het wei menschen, die met mij den hobbellgen weg volgen waarop de sneeuw zijn witte mantel spreidt Zouden het geen spoken zijn? Och nee, het zijn menschen zoowel als ik, het zijn zoowel als ik vluchtelingen die denken, dat morgen misschien hun lijk zal uitgestrekt liggen naast zoovele andere lijken, die van Moskou tot hier en veie uren verder den weg atter- fcenen. Ik wil mij met zulke pijnlijke gedach ten niet bezig houden, ik wil moedig voortreizen, altijd verder, totdat ik mijn vaderland weerzie, of tenminste totdat ik in Frankrijk kome, waar Napoleon een nieuw leger zal inrichten om onze gesneuvelde broeders hier te komen wreken. Met rasse schreden stap ik vooruit, in weinige oogenbllkken twintig, dertig soldaten achter mij latende, die niet schijnen te zien, dat iemand hen voor bijgaat. Nu hoor ik den stap van een paard. Dit vernieuwt mijn moed, want jk denk, dat slechts een generaal nog mogelijk is. Deze maatregel zal persoon lijke offers met zich meebrengen. Voor een hoog ontwikkelden en voortschrijdenden landbouw zal deze veranderde instelling geen onoverwinnelijke moeilijk heden veroorzaken. De scherpste beperking der voedseltoewijzing is noodzakelijk, aangezien in de eerste plaats de broodgraan-verzorging veilig gesteld moest worden. Het op mijn initiatief opgestel de plan voor de bestemming der Nederlandsche voorraden aan voedergranen en andere voedings middelen waarborgt de voeding van het Nederlandsche volk tot den oogst van 1941. Stellig is het noodzakelijk, de belangrijkste voedingsmiddelen te rantsoeneeren en de rechtvaar dige verdeeling door kaarten te waarborgen. De rijkscommissaris heeft ver klaard, dat het Nederlandsche volk dezelfde rechten en plichten zal hebben als het Duitsche volk. Het Nederlandsche volk moet daarvoor ook begrip toonen, als het zich, zooals het Duitsche volk, moet beperken en zijn voe dingsmethode in menig opzicht moet wijzigen in verband met de gegeven omstandigheden. Men heeft maatregelen getrof fen, dat van de producten, die schaarsch zijn ais bijv. graan en voedingsmiddelen, niets wordt uitgevoerd. Daarenboven zullen, voor zoo ver dit technisch mogelijk is, voorraden worden gevormd van die producten, welke vrijkomen in verband met de vermindering van den veestapel, om boven genoemde moeilijkheden te over winnen. Ook zijn maatregelen getroffen, dat de prijs door het noodig geworden afslachten niet wordt gedrukt. Het Duitsche rijk heeft de ver zekering gegeven, om alle ge volgen van noodzakelijke wijzi gingen in den veestapel zooveel mogelijk te verzachten. Men zal daartoe de extra-hoeveelheden, die thans vrijkomen, opnemen tot vaste prijzen, die in den laatsten tijd nog verhoogd zijn ten opzichte van de vroeger geldende. Elke prijsdruk tenge volge van te groot aanbod zal worden opgevangen opdat de boer geen kapitaalverlies zal lijden. Tengevolge van de Nn samen werking met de bevoegde Duit sche instanties doorgevoerde ver vooruit ziende projecten zal het ingrijpen niet zoover gaan als in de jaren 1917—1918. Bovendien zullen voor de bedrijven moge lijkheden worden geschapen, om door omzetting een vervanging te vinden voor de verminderde productie aan veredelingsproduc ten. Ook wordt een verbetering der prijsverhoudingen en op vele gebieden een verhooging van de piijzen der producten voorzien, welke den boer de aanpassing van zijn bedrijf aan de verander te paard kan reizen. Rond dien gene raal hoop ik een groot aantal moedige soldaten te vinden, misschien een ba nier en voor een trouw soldaat is de banier een tweede vaderland. O hemel I op een oud versleten paard zoo mager en uitgeput, dat het moeite had om zich voort te slepen, zat eene vrouw met een klein kindje in de ar men. Zij drukte het wichtje tegen hare borst en scheBn het onder duizende kussen te willen verwarmen of in slaap wiegen. Voorop stapte een man, die gebogen onder zijn ransel, waarop verscheidene pakken gebonden waren, aan den toom van het paard trok en zich van tijd tot tijd omkeerde, als om zich te ver gewissen dat het arme dier nog wel volgde. Wat blijde verrassing I De vrouw zong stil een vlaamsch liedje, dat ik in mijn geboortedorp wel duizendmaal had gehoord. Vrouw, sprak ik, wij zijn van de zelfde streek; indien ik u eenigen dienst kan bewijzen, spreek gerust en reken op mij. Zij antwoordde niet en deed mij een teeken, als verzocht zij mij te zwijgen, ik begreep: haar kindje mocht in zijne rust niet gestoord worden. De man, die het paard leidde, had zich ook omgekeerd, in twee spron gen was ik bij hem. Hij drukte mij de hand. Zijt gij van Antwerpen Neen van Boom, antwoordde ik. Dat is toevallig 1 Mijne vrouw is ook van Boom. Haar naam Theresia B-... Groote God 1 riep ik, dan is zij de dochter van mijn moeders broeder 1 Wie zijt gij dan Kat el C.... Inderdaad, men heeft mij gezegd, dat gij soldaat waart en mijne vrouw spreekt dikwijls van u... Wel, mijn beste neef, wie zou ooit gedacht hebben, dat de verhoudingen mogelij'k maakt en hem een voldoende inkomen zal verzekeren. Deze maatregelen eischen echter diepgaande onder zoeken en kunnen slechts zeer geleidelijk worden genomen, daar de noodzakelijke aanpassing organisch moet groeien en de thans mogelijk geworden verbouw van verschillende producten tevoren aan een nauwkeurig onderzoek moet worden onder worpen. De Nederlandsche boeren, be- hoorende tot de vooruitstrevend- sten, bekwaamsten en besten in Europa, kunnen er van verzekerd zijn, in het groot-Duitsche rijk altijd begrepen te zullen worden en hulp te kunnen vinden, terwijl de door de nieuwe verhoudingen veroorzaakte nauwere samen hang van de Nederlandsche economie met het groot-Duitsche economische gebied niet tot hun nadeel zal uitvallen. In aansluiting op de woorden van graf Grothe zeide de com missaris-generaal voor financieele aangelegenheden, dr. Fischboeck, nog, dat eenige structureele wij zigingen in de agrarische pro ductie in de toekomst onver mijdelijk zullen zijn. Weliswaar is dank zij de binnenlandsche productie en dank zij ook de voorraadvorming hier te lande het probleem van de grondstof- fenvoorziening niet zoo nijpend, toch is met name wat het vee voeder betreft de situatie van dien aard, dat aan een koers wijziging in de productie niet is te ontkomen. Men zal moeten onderscheiden in een periode, waarin deze oor log voortduurt en in een na- oorlogsche periode. Ook in de laatste zal men hebben te reke nen met een tekort aan veevoeder voor het Europeesche continent. Rusland niet inbegrepen. Op dien grond zal de nieuwe koers ook na den oorlog rekening moeten houden met dezen factor. De veevoederdistributie ge schiedt op gelijken voet als in het Duitsche rijk. De Engelsche blokkade moet hier uiteraard dezelfde gevolgen hebben als daar. De veevoedersituatie zal tijdens den ^oorlog tot ingrijpende veranderingen dwingen, zooals uit de aangekondigde maatregelen is gebleken. TEGEN VOEDERGEBREK. De heer Lecluse, gaf op de jaar vergadering der C.V.V. te Venlo een paar wenken ter voorkoming van voedergebrek in de kippenhouderg Voldoende voeder tegen niet te hooge prjjs ia tegenwoordig de spil, waar alles om draait. Er wordt nu nog voeder verstrekt voor 35 pet. der kippeD, die op 1 Sept. aanwezig waren. Ruim 1 derde moet opgeruimd worden, terwgl het niet buitenge sloten is, dat verdere inkrimping zal plaats hebben. Evenwel houde men in het oog, dat elk jaar in de zomer een groote opruiming plaats wij hier zouden kennis maken Onze vooruitzichten zijn anders niet al te goed, is 't niet waar? Slecht land en nog slechter menschen. Die bliksemsche Russen hebben ons geklopt, dat wij niet gauw zullen vergeten. Ware ik alleen, ik zou niet veel verdriet maken Hier sterven of elders, wat vroeger of wat later, dit is toch hetzelfde spel. Maar mijn hart breekt wanneer ik aan mijne vrouw denk en mijn kind. Maar waarom vergezelde uwe vrouw u zoover - Ja, zeg mij eens... Ik had acht jaren gediend en ik was juist getrouwd, toen ik opnieuw onder de wapenen werd geroepen. Theresia wilde mij vol den. Zij hoopte als marketenster eene kleine som te sparen en bij terugkomst daarmee een huisje te koopen. En nu, zei hij stiller, wat gaat er gebeuren Onze Lieve Heer weet het, maar ik verwacht weinig goeds. Ik beklaag vooral de vrouwen, antwoordde ik En toch waren er een groot getal die het leger volgden. Sommige toon den zooveel moed en vastberadenheid, dat zij den grootsten lof verdienden. - Inderdaad, ik herinner mij, dat in Moyaïsk een dezer heldinnen de ge kwetsten verzorgde tot onder het ge schut der vijanden. Gisteren zag ik iets, dat meer te bewonderen was... Een Vlaamsche mar ketentster zag haar man aan hare zijde doodvallen. Een kogel had hem door boord. Zij nam zijn geweer en bleef strijden zoolang er een patroon was te vinden, 's Avonds heb ik ze nog gezien en ze had heur haar kort gesneden en het uniform van haar man echtgenoot aangetrokken, 't Is eene heldin en ik hoop, dat zij haar vaderland zal weer zien en dat de keizer haar niet zal vergeten. Zoo bleven wij den heelen nacht vertrouwelijk praten. Bij de eerste mor genschemering bereikten wij een klein gehucht of beter de nog rookende heeft en wg voor onze kuikens ge. lukkig nog de volle hoeveelheid voeder krggen. Men bestede nu alle zorg aan den opfok der jonge dieren. Hoe zal het er uitzien als de jonge dieren in Aug. en Sept. aan de leg komen Dat zal afhangen van de graan- posities in die tgd en van de moge. Igkheld: voldoende plantaardige en dierlgke eiwitrgke producten te ver- krggen. Er zgn wel enkele lichtpunten. Misschien is er wat grasmeel, zoete lupinen, erwtenmeel en visch- meel. De visscherg begint weer op gang te komen en Noorwegen kan misschien weer wat exporteeren. Verder kan mager melkpoeder wel licht aangewend worden. Onze deskundigen zullen doen wat ze kunnen om tot een goed och. tendvoer te komen. Tevoren kan daarover niets definitiefs gezegd worden. Wat het gewone onderhouds- voedsel betreft, zal elke kippenhou der moeten medewerken, om het uiterste te bereiken. En wel door de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten, zoodat geen gram voer verloren gaat, noch in de bewaar plaats, noch in het hok. En verder door alle maatregelen te nemen tot verruiming van den voedselvoorraad. Men denke aan veel groenvoer en kort gehouden gras, maar Iegge zich ook veel toe op 't telen van extra groenvoer voor na jaar en winter, vooral van boeren, kool. Hiervoor is het nu nog vol doende tijd. Ook na den oogst van rogge kan in de stoppel nog veel groenvoer geteeld worden. Ook in gekuild voer, alsmede peen eD aard appels kunnen dienen. Zorg voor kullvoeder Werd vroeger boerenkool aanbe volen om zgn vitaminen, nu bezie men hem vooral uit het oogpunt van voedervoorziening, waarvan men in den winter lang kan profiteeren, vooral van de laagstam, die beter vorst verdraagt dan de hoogstam. Aardappels mogen gerust tot 50 gr. gegeven worden per dag, gekookt of gestoomd. Ondermelk kan zeer goed aangewend worden, hetzij onder de aardappels, hetzg onder meel of als drank. Zullen we in het najaar ook onze hokken kunnen verlichten, om de winterleg te stimuleeren Dat kan zeer zeker, mits men tg- dig zorge voor voor afscherming der vensters- Men doe dus, wat mogelijk is en zie dan verder de toekomst met vertrouwen tegemoet. De laatste jaren waren er vele hinderpalen al3 bepalingen, beperkingen en heffingen bij de export. Of dit beter zal wor den bij verandering van het politiek aspect Wij weten het niet, maar mogen wel de verwachting uitspre ken, dat het allicht eer beter dan slechter zal worden op dit gebied. Troosten we ons met de spreuk: Als de nood het hoogst is, is Gods hulp nabg 1 DE AANVOER VAN AARDAPPELEN. En groot surplus. Men schrgft uit het Westlandaan de N.RCrt. De overvloed van aardappelen, die thans op de Nederlandsche markt geworpen wordt, neemt onbehaag lijke afmetingen aan. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft in den loop van de vorige week maat regelen getroffen om den aanvoer te beperken, doch afdoend resultaat heeft dit niet gebracht. De West- landsche veilingen zgn voornemens in de komende week nog tot krach tiger aanvoerbeperklng over te gaan, en dan heeft deze streek nog het minst reden tot klagen. De groote puinhoopen van eenige kleine huizen, bouwvallige schuren en stallen. Dan eerst kon ik de wezenstrekken mijner nicht onderscheiden. De goede vrouw weende van geluk toen zij mij herkende. - Laat ons -spoed maken, sprak nu haar man, want weldra zullen wij geen plaats meer vinden om het ontbijt te bereiden. Inderdaad van alle kanten kwamen er soldaten aangeloopen; welhaast was alles wat een schuilplaats kon leveren, met vluchtelingen opgevuld. Eenige minuten nadien zaten wij rond een goed vuur. Mijn nicht zette koffie en reikte mij een tas, waarin zij twee dikke stukken suiker geworpen had. Hoe die lekkere drank mij ver kwikte, kan ik niet zeggen. Ik had er in geen zes weken geproefd en zou er in lang geen meer drinken. Weldra kwamen er nieuwe gasten in de schuur, waar wij ons bevonden en schaarden zich rond ons vuur. Dan kwamen er anderen, die van achter bleven staan en de handen over onze hoofden staken om zich te warmen. Een jonge Franschman, een kleine korporaal zat achter mij Terwijl ik mijn koffie dronk, volgde hij met het oog al mijne bewegingen. Mijn nicht begreep hem. Zij schonk ook hem een beker koffie, die hij met kleine teugjes dronk. - Ik bedank u, zegde hij en ik zal nooit den dienst vergeten, welke gij mij bewijst. Vreesde ik niet mijn plaats te verliezen, ik zou gaan dansen, al zou 't mij niet goed afgaan, daar ik gekwetst ben. - Waar - O 1 het is niet ergEen kogel is me door den bil gevlogen zonder het been te raken. De wonde zou al lang genezen zijn, indien ik maar lijnwaad had om ze te verbinden. - Kom hier, sprak mijn nicht, ik heb alles wat noodig is om uwe wond te zuiveren en te verbinden. steden Den Haag, Rotterdam, verder Dordrecht, Gouda en Leiden, liggen gemakkelijk, binnen het directe be reik van den handel en menige partij Westlandsche aardappelen kan nog daarheen verkocht worden. In Noord- Holland Is het overschot van pro ductie aanzienlijk grooterAmster dam dekt zijn behoefte aan de eigen veilingen en aan den Langendijk, zoodat er voor de Streek weinig afzet in eigen land overblijft. De gebruikelijke expert naar En geland, Argentinië en andere Zuid- Amerikaansche staten ontbreekt dit jaar en Duitschland neemt thans een 100 wagons per dag af, wat wel eenige verlichting brengt, doch niet veel méér is, dan het quantum, dat dit land ieder jaar placht af te nemen. Deze betrekkelijk geringe export vloeit voort uit de omstandigheid, dat Midden-Europa thans vrijwel geheel onder Duitsche controle staat, zoodat behalve de Duitsche, ook de Poolsche en Belgische gebieden volop kunnen produceeren en ver zenden. ONZE MOESTUIN. Het is thans al wel wat laat in den tijd. En daarom moeten zg, die nu nog een moestuin willen beginnen hun toevlucht nemen tot het aan schaffen van dusdanig groente- materiaal, dat hun dit laat-zijn ge heel vergoedt. Het Is thans de tgd voor het koopen van koolplantjes. Kool kunnen we niet meer zaaien. Daarvoor is het al te laat, doch de zaadhandel en de tuinders zgn erop berekend, want in plaats van de zaden kunnen we nu kleine plantjes boerenkool, roode kool, savoye kool, bloemkool en groene kool kant en klaar koopen, die we op onze bedjes uitplanten met ongeveer veertig centimeter afstand van plant tot plant. Is de grond van Uw tuin droog, besproei dan eerst overvloedig. Dat is bevorderlijk voor een spoedig wor- telsehieten van de plantjes. Plant bij voorkeur des avonds, anders duurt het erg lang voordat de koolplantjes, die aanvankelijk slap hangen, zich weer oprichten. Kropsla en andijvie kunnen we nu nog wel zaaien. Men neemt slechts weinig zaad, want aan enkele gram men heeft men genoeg voor een be trekkelijk groote oppervlakte. Zaai het fijne zaad op regels. Tusschen lederen regel moet men een afstand van twintig centimeter in acht nemen. Zaai de zaadjes niet al te dicht op elkaar. De plantjes zouden anders te spichtig worden. Zgn ze eenmaal flink opgekomen, dan gaan we ze uitplanten, doch daar over later. Men denke er wel aan, na het plan. ten gedurende de eerstvolgende week, wanneer er niet genoeg regen valt, iederen avond te sproeien. De groote zaal van het St. Antonius- patronaat was geheel bezet, zoo trouw waren de leden der Coöp. Zuivelfabriek „Venray" ter verga dering gekomen om den gang van zaken te vernemen van hun Zuivel fabriek, die terecht aller belangstel ling geniet. Nadat de Voorzitter van den Raad van Commissarissen, de heer A. Poels, de vergadering met gebed geopend bad, richtte hij een hartelijk wel komstwoord tot de aanwezigen en herdenkt het overleden Bestuurslid H. Peeters uit Overloon, die zoo ge- ruimen tijd zijn beste krachten aan de fabriek gegeven heeft. Vervolgens leest de heer G. Houben, Secretaris van den Raad van Com missarissen, de notulen voor der twee in het afgeloopen jaar gehouden al- De grootste zaak van fcl was nu den gekwetste bij mijn nicht te brengen zonder onze plaats te verliezen. Want eik zorgde hier voor zichzelf. Wie opstond en zich van het vuur verwijderde, moest op geen terugkeer meer rekenen. De dooden werden ach teruit getrokken en zelfs de stervenden zagen zich gedwongen hunne plaats aan hunne kloekere gezellen af te staan. Gelukkig hoorde men buiten een groot gerucht. Vrijbuiters waren aan gekomen met drie koeien en een zwijn, welke zij ergens gestolen hadden en meest alle soldaten sprongen builen om hun deel van den buit machttg te worden. Mijn nicht nam deze gelegenheid te baat om de wond van den korporaal te vermaken. Zij gaf hem een groot stuk lijnwaad en een pak pluksel. De arme soldaat bedankte zijne wel doenster en beloofde altijd bij ons te blijven om mijn nichtje te beschermen. Mijn nicht en haar man waren een voudige buitenlieden; men had die menschen nooit van hun dorp mogen verwijderen. In tijd van nood toonen zij echter meer moed dan men wel zou denken. Wij besloten bijeen te blijven en de gevaren en vermoeienissen broederlijk te deelen. Ik was buiten gesprongen toen ik vernam, dat daar misschien iets te halen was voor ons middagmaal. Ik was zoo gelukkig met een tamelijk dik stuk vleesch terug te keeren; wij hielden het bij middel mijner bajonet eenigen tijd over het vuur, strooiden er dan wat zout op wie geen zout had gebruikte buskruit en vonden die spijs heel lekker. Maar wij konden toch eeuwig in die bouwvallige schuren blijven. Na goed gegeten te hebben, was het raadzaam onze reis voort te zetten. Mijn neef ging buiten om het paard los te ma ken. Het arme dier was doodgevallen. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige lioest-buien alleen maar kunnen wor den verdreven door een krachtig en uiterst doeltreffend werkend middel de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruidenmiddel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende wer king op aandoeningen der ademhalings organen wordt erkend en geroemd. Boven alen eenter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-be- dwingende stof welke er bestaat, namelijk decodeïne".Dq nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop vereenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der genees kruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdij siroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flac. 90 ct„ 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. gemeene vergaderingen, welke onder applaus werden goedgekeurd, waarna de Directeur, de heer Mulder, verslag uitbrengt over het afgeloopen boek jaar, waaraan ontleend ls: Aange voerd werden 6.662.781 kg. melk (17.233 kg. meer dan vorig jaar). Gemiddeld vetgehalte 3.39 pet. (ge lijk aan vorig jaar). De opbrengst der bijproducten (als vollemelk, room, karnemelk, pap, chocolademelk roomfB) bedroeg f 99.619 62. Gepro duceerd werden 226.8341/, kg. boter. Geleverd aan Z.N.Z. 199.067 kg. en detail verkocht 26.881 kg. voor totaal bedrag van f 333.125.16. De totale onkosten bedroegen f 63.296.10. Er was een batig slot saldo van f8.429.78 waarvan f 8000.- bestemd zal wor den tot aflossing der obligatieleening, welke hierna groot blijft f 10.000. De volgens rooster aftredende be stuursleden de heeren H. Assel- berghs te Leunen en W. Friesen te Castenray werden bjj acclamatie onder applaus herkozeD. In de vacatures, ontstaan door het overigden van de heeren Goe- mans en Peeters te Overloon, wer den gekozen de heeren A. L. Wil- lemsen en P. A, Peeters, die door de afdeeling Overloon daartoe waren voorgedragen. Het periodiek aftredend lid van den Raad van Commissarissen, de beer Ant. Poels te Venray, werd eveneens onder applaus herkozen. De Voorzitter van het bestuur, de heer H. Asselberghs, deelt mede, dat de plannen omtrent de rundvee controle, waarover in de vorige ver gadering vragen gesteld zgn, voor- loopig wegens de abnormale om standigheden moeten blgven rusten. De heer P. Steegha meent, dat steun ook in dezen tjjd alleszins ge- wenscht is, doch daar de uitvoering van den steun, naar het voorstel Steeghs, niet de goedkeuring van het bestuur wegdraagt, wordt deze zaak tot later uitgesteld. Bij de rondvraag betreurt de heer Arts uit Merselo het feit, dat de aanvoer van melk per auto geen doorgang heeft kunnen vinden. De Voorzitter verklaarde, dat dit niet meer mogelgk was wegens het niet toekennen van de benoodigde benzine. Al is er momenteel weer een bepaald kwantum beschikbaar, wie geeft zekerheid voor de toe komst De H.E. Heer Deken Berden als Wij maakten niet te veel verdriet over dit verlies. Klagen kon toch niet helpen en waren overigens kloek ge noeg om te voet te reizen. Mijn nicht verklaarde nooit achter te zullen blij ven. Ik nam het kind, de korporaal bond een dik pak keukengerief en levensmiddelen op zijnen ransel, neef Livinus nam een goede vracht en wij stelden ons op weg. IX. IN HET WOUD. Wat wij nu betrachtten, was het legerkorps, het is te 2eggen de over blijfselen van Napoleons vier honderd duizend man, zoo gauw mogelijk in te halen. Nog een paar uren en wij zou den ons doel bereiken, toen eensklaps het geroep: „De Kozakken I De Ko zakken 1" den schrik onder ons kwa men verspreiden. Een honderdtal ruiters kwamen uit een klein boschje gereden, waar zij misschien den nacht hadden doorge bracht. Wij bevonden ons in 't midden van een tamelijk groot aantal soldaten tot allerlei korpsen behoorende en meestal goed gewapend. Hoewel we niemand hadden om ons aan te voeren begrepen we goed wat ons te doen stond: de zorg voor het behoud van ons leven. In een oogwenk waren wij in vier kant gevormd, den vinger op den haan onzer geweren, met het oog zeer nauwkeurig op de bewegingen van vijand lettend. Deze kwamen vooruit, huilende als wilde dieren, zwaaiende met hun lansen en ons door allerlei gebaren bewijzen de, dat zij hoopten ons weldra te ver moorden. Ik keek een weinig terzijde en zag mijn nicht, die met haar kindje tegen de borst gedrukt, in de sneeuw geknield zat. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1940 | | pagina 5