PTTHFT PTVT MA AQ jrüjüjjj HilN lYliiAij 'Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. -SL— Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Losse gedachten FEUILLETON. Mei Napoleon naar Rusland en ferug. Algemeene Voorschriften. Provinciaal Nieuws Zaterdag 1 Juni 1940 Een en Zestigste Jaargang No 22 ADVERTENTIEPRIJS 1-8 regels 60 cent, 71/* ct. per regel, bij contract groote reductie. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS: voor Venray 65 ct. buiten Venray 75 ct. per kwartaal. Afz. no. 5 ct. is zeer fijne boter O. L. Vrouw „Behoudenis der Kranken' OOSTRUM op het gebied van veehouderij voor nu. Hoe het verder verloop van de toekomst ook zal zijn, zeker is het, dat de veehouders meer dan ooit zullen zijn aangewezen op het voeren van alle vee met de eigen producten en speciaal dan nog te noemen groenvoer, ook eiwitrijk groenvoer. Opdat inden herfst voldoende groenvoer is óm den winter kort te maken door versch te voeren, maar ook voldoende om in te kuilen. Terloops zij er nogmaals aan herinnerd, dat in den herfst veel groenvoer voor inkuilen kan ge spaard worden, door dat groen voer juist te voeren; vooreerst V in goede gewichten en eventueel met bijvoeren van ander ruw- voer (stroo) en wortelgewassen. Dat vindt men ook allemaal in mijn brochure „Rationalisee ring van den Nederlandschen rundveestapel". Eenige dagen vóór de bezetting zond ik ter kennismaking dit toen pas verschenen boekje aan de Heeren Directeuren der zul velfabrieken met verzoek de ver spreiding onder de leden te wil len bevorderen. Ik deed er nog een afdrukje inleggen ter aan vulling, speciaal voor leden van zuivelfabrieken. Beiden kosten 8 centen. Onder rationaliseering van den rundveestapel wordt verstaan: het zoo verstandig en dus zoo voor deelig mogelijk inrichten en ex- ploiteeren van de rundveehoude rij en fokkerij op ieder bedrijf Lotgevallen van een Belgischen soldaat. Maar Katharina II, zijne moeder' haastte zich hare twee dochters met twee Dultsche prinsen te doen trou wen en wat de derde betrof, de jeugdige Anna Paulowna, van welke er eenigen tijd sprake was en die men reeds als Frankrijke toekomen de keizerin aanzag, men zei, dat zij nog veel te jong was om een huwe- lijk aan te gaan. Dan trouwde Napoleon met Maria Louisa, welke hem door Oostenrijk werd opgeofferd en hij bleef gestoord tegen den Czaar, die hem eenigszlns aan de schande eener weigering had blootgesteld. Dat was de eerste reden van zijn vijandigheid opzichtens Rusland. De tweede reden was de weigeriDg vanwege den Russischen Keizer deel te nemen in het verbond, gekend onder den naam van „Blocus conti nental", door Napoleon tegen Enge land Ingericht. Men moet daar nog bijvoegen, gaat Alfred Assolant voort, de lig ging van Rusland, steunende vaD, den eenen kant op den Noordpool, langs den anderen kant op de Zwar te Zee, langs den derden op het groote Azië, waardoor Rusland dus slechts langs eene enkele zijde kon aangevallen worden. Zoo eene natie,;welke bijnazonder ophouden talrijke mannen onder de afzonderlijk en van den Neder landschen rundveestapel in het algemeen. De inhoud van het boekje is than» waarschijnlijk van nog meer beteekenis dan bij de verschijning en zal hare beteekenis in langere toekomst houden. Niet genoeg kan ik aanraden het boekje zoo nu en dan eens ter hand te nemen en na te gaan, in hoeverre de raadgevin gen' zijn toe te passen op uw bedrijf. Dit zal U erg meevallen. Het boekje handelt niet alleen over voeding, maar ook over de gezondheid van den rundveesta pel; een goed productievermogen; een juiste opfok en een verstan dige verpleging; verbetering der zuivelproducten enz. Kortom alles om de geldelijke uitkomsten nog zoo goed mogelijk te maken. Hierbij zal men zien, dat men vaak volstrekt niet ver schrikkelijke dingen behoeft te doen, of kostbare middelen toe te passen om toch werkelijk er op te verbeteren. Zooals elders wel bekend is gemaakt, wordt het werk der rijksconsulenten (en volstrekt niet enkel van hen) voor zoover dat eenigszins mogelijk is, weer nor maal uitgevoerd. Wij dienen onzen invloed aan te wenden, dat alle organen, die rijkssubsidie ontvangen en waarmee wij uit hoofde van onze functie in ver binding staan, eenzelfde gedrags lijn volgen. Voor zoover wij kunnen nagaan is dat ook het geval. Dat kan niet anders zijn dan in het be lang van den boerenstand en ook dient dit niet weinig om het gemoed rustiger en sterker te maken. Op een mogelijkheid wil ik nog even wijzen. Het stagneeren soms plotseling van den aanvoer of het verkrijgen van eenig krachtvoer, zal bij jonge dieren (kuikens inbegrepen) nog al eens pijnlijke moeilijkheden veroor zaken. En dan wil ik nog eens de bijzondere aandacht vestigen op een redmiddel, dat wel niet altijd maar toch vaak kan helpen. Ik bedoel: gezuurde ondermelk. Zoo als wij weten, nemen we om ondermelk aan te zuren 1 liter gezonde karnemelk per tuit (20 a 25 L.) ondermelk. Roer flink door en zet deze tuit 's nachts warm (natuurlijk niet op 'tvuur) 's Anderendaags ochtend weer flink doorroeren en de ondermelk is gereed voor: kalveren, veulens, biggen, kuikens, kippen enz. Vreest men bij biggen of kui kens voor nog te eiwitrijk voer, dan kan men er een klein beetje wapenen roepen en deze na hun de krijgskunde geleerd te hebben, tegen het beschaafde Europa opzenden zoo een machtig land verschrikte Napoleon's verbeelding, die kracb tiger was dan zijnen geest.. Uit dit gevoelen en uit zijne on verzadelgke begeerte maar altjjd en overal meester te worden, ontstond hg hem de gedachte eenen afgrond te delven, welKe de Aziatische uit wijkingen moest worden. Polen zou die hinderpaal worden. Maar van de Rjjn tot aan de Niëmen is de afstand groot en het wijdultgestrekte Duitschland stond tusschen de twee tegenstrevers. Men moest zich eenen weg banen door die saamgehoopte massa van veertig millioen man, of ze met zich meeslepen om Rusland te bevechten. Dit was een netelige zaak, want Oostenrijk en Pruisen, beurtelings verslagen en door den overwinnaar onder de voeten getrapt, konden van de gelegenheid gebruik maken, de wapens vatten en hem den aftocht beletten, terwijji hg aan de oevers der Dwlna of zelfs der Moskowa, 't is te zeggen zevenhonderd uren van Frankrgk, zou strijden. De eerste zorg van Napoleon was dus zich de medewerking der beide landen te verzekeren. Op het eerste woord haastte zich de keizer Frederik Willem III zgn leger, zijn koninkrijk en zgn eigen persoon aan te bieden. Een overeenkomst met Oostenrijk was belangrijker, maar ook moeilijker daar testellen, niettegenstaande het bloedverwantschap, welke tusschen Napoleon en Frans II bestond. Maar ook hier bekwam de Fran- sche keizer wat hg begeerde. Maar hij dacht nooit, dat zgne bondge- nooten veeleer uit vrees, dan uit genegenheid voor hem te werk gin gen. Hjj beloofde hun eenige pro vinciën en geloofde, dat het gedaan gekookte aardappelen onder doen. Denk er aan de uitloopers voor het koken verwijderen en het kookwater weggooien Het is overigens altijd ge- wenscht en voor alle diersoorten om 's zomers de ondermelk goed aan te zuren. Men voorkomt dan dat er zich minder gewenschte bacteriën in gaan ontwikkelen Het is volstrekt niet noodig, dat men iederen dag versche karne melk te nemen om de flora van het lager organisme zoo goed mogelijk te houden. Tenslotte wil ik wijzen, op hetgeen Prof. van Oyen te Utrecht heeft aangetoond, namelijk, dat er méér bacteriën in de consump- tiemelk op het moment der lever ing aan den consument aanwezig zijn door het niet goed schoon maken en daarna niet ontsmetten van de bussen en het vaatwerk, dan er worden binnen gebracht door vuile handen, vuile uiers en vuile stallen. Dit zij een aansporing ook voor de leveranciers van fabrieks- melk en voor zelfkarners en zelfkazers, om ook al het vaat werk enz. goed schoon te maken en te ontsmetten. Hetzelfde geldt feitelijk ook voor al het vaat werk: emmers, bakken enz. waar mee de kalveren, biggen, jong vee enz. worden gedrenkt en gevoerd. Ir. JACQ. TIMMERMANS, Rij ksveeteeltconsulent. (Vervolg van Tweede Blad) De Veevoederdistributie. Het Rijksbureau voor Voedselvoor ziening maakt bekendt, dat ten aanzien van de veevoederdistributie het volgende geldt: Voor zoover daar niet uitdrukke lijk van wordt afgeweken, blijven alle bepalingen van kracht. Voor aflevering en vervoer van mengvoeders en de grondstoffen daarvan, big ven dus bestelbonnen eu geleidebiljetten verelscht. Het is den leveranciers van vee voeder ten streDgste verboden aan veehouders iets anders dan meng voeders af te leveren. Uitzonderingen worden gemaakt voor zemelen. Deze mogen vrg worden afgeleverd ten behoeve van rundvee met onvoldoen de weidegelegenheid. Mengvoeders mogen aan veehou ders slechts worden afgeleverd tegen inneming van witte bestelbonnen of andere door de bureauhouders afgegeven bewijzen. De leverancier van mengvoeders is verplicht aantekening te houden van alle afleveringen, waarbij moet worden vermeld de datum, de hoe veelheid, de afnemer en de soort voeder van iedere aflevering. Boven was met al de hinderpalen. Het was in dergelijke omstandig heden, dat Napoleon den Russischen veldtocht ondernam, niettegenstaan de de afval van Zweden en Turkije, op welke landen hjj toch veel had gerekend.; De reis die fcflj nu begon, was de voorlaatste onderneming van dien heerschzuchtigen dwingeland, die na het toppunt der grootheden bereikt te hebben, zgn leven moest eindigen op de steenrots van Sint Helena. Ill HET GROOTE LEGER. Reeds in 1807 had Napoleon eene reis naar Polen gedaan. Wanneer ik zeg eene reis, dan bedoel ik natuur lijk eenen bloedigen tocht, die aan duizende en duizende soldaten het leven kostte. Hij had niet vergeten, wat sneeuw en slijk zijne soldaten deden lijden en hij nam nu voorzorgen, welke hg in zijn vroegere krijgsmansleven nooit genomen had. Twee jaren lang had hjj de bezet tingen in Duitschland versterkt, op die wijze zgn leger meer en meer in de richting der Russische grenzen doende vooruitstappen. Ziehier welke generaals hij aan stelde om het bevel te voeren over zijn groot leger Murat werd aan het hoofd der ruiterij geplaatst. De man had liever in Napels gebleven, want hg speelde liever koning dan veldoverste, maar het bevel was uitdrukkelijk en hij vertrok naar Polen met twee napo- litaansche afdeelingen. Eugeen de Beauharoais, Napoleon's aangenomen zoon en de vertrouwe ling van al zijne ontwerpen, voerde het bevel over het vierde en het zesde korps, welke samengesteld waren uit Fransche, Kroatische, dien moet worden vermeld of de af levering is geschied tegen inneming van een witte bestelbon, dan wel van een bewijs van den plaatselijken bureauhouder. Aanvulling kan worden verkregen door vertoning van het afleverings- register aan den plaatselijken bu reauhouder, waarbg een blauwe bon zal worden verstrekt. Voor de meng- voederfabricage b'ijven de voor schriften van kracht. In onvermijde lijke gevallen mag voorlopig van het mengrecept worden afgeweken, mits het eiwitgehalte niet afwijkt van dat van het voorgeschreven mengsel. De veehouder kan voor rundvee, dat wegens evacuatie bij hem is in gekwartierd, een voederbon krijgen bij den plaatseljjken bureauhouder. Ochtendblad, 18 Mei 1940. VERBRUIK VAN MOTOR BRANDSTOFFEN. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt het volgende mede Het gisteren in werking getreden verbod om motorbrandstof af te leveren of te verbruiken, is, behalve op de reeds vermelde uitzonderingen, evenmin op de hier ter stede geves tigde buitenlandsche gezantschappen, die in het bezit zgn van een door het Departement van Buitenlandsche Zaken afgegeven identiteitskaart. Voorts wordt de bevoegdheid van den Burgemeester, om in gevallen van uiterste noodzaak, ten behoeve van bepaalde vervoeren een schrif telijke vergunning uit te reiken tot het afleveren of gebruiken van motorbrandstof, uitgebreid tot het vervoer door reinlglngs-en ontsmet tingsdiensten. Voorts maakt het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart het volgende bekend met be trekking tot het gebruik van motor brandstof. 1. De Burgemeesters kunnen de verkoopplaatsen (zoowel de opslag plaatsen als pompen) aanwijzen, van waaruit motorbrandstof kan worden geleverd 2. Het verbod voor aflevering en verbruik geldt niet voor zoover het betreft vervoer te water 3. Het verbod geidt niet ten aan zien van het afleveren aan en het verbruik van motorbrandstof; door voertuigen, dienende voor het vervoer van motorbrandstof. Ochtendblad, 19 Mei 1940. UITVOERING BESLUIT BANKMORATORIUM. In verband met de uitvoering „besluit bankmoratorlum", welk be sluit in beginsel ook van toepassing is op den postchèque- en girodienst, deelt de directeur van dien dienst in overleg met het Departement van Financiën het volgende mede 1. Het giroverkeer is geheel vrg Rekeninghouders kunnen derhalve zonder beperking bedragen uit het tegoed van hun postrekeningen doen overschrijven. 2. Rijkscomtabelen, overheidsin stellingen, diensten en bedrijven e.d alsmede de algemeene banken kun nen ook door middel van cheques zonder beperkingen over het tegoed van de postrekening beschikken. 3. Alle overige rekeninghouders mogen uit het tegoed van hunne postrekeningen door middel van cheques over geen grooter bedrag beschikken dan is aangegeven in artikel 2, onder 2, van genoemd be sluit, nl. Dalmatische, Beiersche, Illyrlcsche en Spaacsche regimenten. Nooit heeft iemand zijne ridder lijke dapperheid in twijfel getrokker, maar hg was veel te jong en hij had te weinig ondervinding om zul ken zwaren last te dragen. Nog jonger dan hij was Hieroni mus, koning van Westphalië, die aan het hoofd stond van het vierde en het zevende korps. Hem ook ontbrak het aan geen ijver noch moed, maar hg was een al te driftig liefhebber van vermaken en meer dan eens liep hij naar bals en feesten, wanneer zijne tegenwoor digheid in het leger allernoodzake lijkst was om de krijgstucht, te be houden en den moed der soldaten aan te wakkeren. Het eer3te korps, samengesteld uit de keurbenden van het groote leger, werd aangevoerd door Davoust, een zijner beste luitenants en op wien hg het meest rekende. Ney, de dapperste, de onbeschroomd- ste, maar ook de onbuigzaamste onder 's keizers generaals, was met. het bevel over het tweede korps gelast. Meer dan eens, in 't midden der bloedigste gevechten, zag men hem tusschen de soldaten, kappende en kervende, als hadde er niet het minste gevaar bestaan; daardoor deed hij zich door alle krijgslieden eeren en beminnen. Onder de andere veldoversten, zal ik er slechts eenige noemen; Mont- bruD, die het bijna zoo goed kende als Lasalle en Murat. om aan 't hoofd zg'ner ruiterij een vierkant in te loopen of eene verschansing te veroveren; de generaal Eblé, die de overblijfselen van het groote leger op de oevers der Berisina moest redden; Junot, dappere krijgsman maar onbehendige generaal, die woedend krankzinnig stierf, terge- volge eener wonde aan het hoofd bekomen, terwijl hi) In Spanje de a. 3 pet. per maand van het op 10 Mei j.l. bij den aanvang van den dienst aanwezige tegoed of b. ten hoogste f 50.per week. 4. De beschikkingen, bedoeld in punt 3, onder b, kunnen telkens met een fusschenruimte van een week worden uitgevoerd. Wordt in een week geen beschikking uitgevoerd, dan mag des ondanks in een volgend wekelijks tijdvak het bedrag van f 50.niet worden overschreden. 5. Hoewel ingevolge artikel 2, onder 3, van het „besluit banken moratorium" voor een aantal aldaar genoemde betalingen (looneD, sala rissen, huren, belastingen, e.d.m.) Tie vrije beschikking over het tegoed is gehandhaafd, kan door den post cheque- en girodienst in deze bij de behandeling van cheque-adviezen niet in beoordeeling worden getreden Ook hiervoor blijft mitsdien bij het opnemen van bedragen, voor zooveel de postrekeDlDg betreft, de in punt 3 aangegeven beperkingen gelden. Zij, die voor dergelijke betalingen bedragen opnemen, dieDen deze te doen overschrijven op de rekening van hun bankinstelling. Het opDe- men van contanten moet alsdan door tusschenkomst van deze bank instelling plaats vinden waarbij de coodlge bewijsstukken moeten wor. ddn overgelegd Met het oog hierop is aan de bankinstellingen de vrije beschikking per cheque gelaten, zie punt 2. 6 Cheques, waarvan de adviezen bij het inwerking treden van het „besluit banKmoratorium" reeds ten glrokantore geboekt en thans op de kantoren der posterijen aanwezig zijn, kunnen door deze kantoren normaal worden uitbetaald. 7. Op het Centrale giro-kantoor te 's-Gravenhage kan geen uitbeta ling van cheques worden verkregen. Ochtendbladen, 18 Mei 1940. VERKEER. Het dooven van navigatie- lichten. 12. Op order van den opperbevel hebber van Land- en Zeemacht moeten alle lichten, dienende voor navigatie ressorteerende onder Dienst Rgkskustverlichting en Waterstaat, gedoofd worden. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart maakt bekend, dat bet tot navolgende is bevolen: 1. Maatregelen nemen, dat tot nader order alle lichten in de binnen vaart, voorzoover zij te bereiken zgn gedoofd blijven. 2. Orders geven aan havenmees ters over heel Nederland, dat zij aansprakelijk zgn voor het nemen van maatregelen tegen sabotage, tegen het lot zinken brengen vaD schepen, en tegen het uitlopen van welk schip ook, waaronder begrepen neutrale schepen. 3. De verschillende havenmeesters en de politie zijn verantwoordelijk dat er geen sabotage aan havenwer ken, opslagplaatsen, kranen, werk plaatsen en sluizen plaats vindt. 4- Waar vernieling heeft plaats gehad, moet begonnen worden met herstelling. 5 Alle scheepvaart is van zons ondergang tot zonsopkomst verboden. Ochtendbladen, 16 Mei 1940. Vorderingen ten behoeve van de Nederlandsche weermacht. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt bekend: Zooals reeds gemeld blijven de onderdeelen van de Nederlandsche Engelsche legerplaatsen onderzocht; Couvion Saint Cyr, Oudinot, Mac Donald, York, Regnier en Schwar zenberg. Het is langs Koenlgsberg, laatste sterke plaats der Pruirslsche Staten, dat Napoleon langs over Dresden, Posen en Dantzlg in Gum binnen kwam en de oevers der Niëmen be reikte, waar hen\ zg.no oude, dat is te zeggen, zijne beste soldaten wachtten. Toonden de maarschalken welke hij rijk had gemaakt weinig strijd lust, zoo ging het niet met de sol daten en bijzonder met deze, die sinds lang onder de wapens waren. Onder deze waren er vele, die in Egypte, in Duitschland, in Italië en ln Spanje hadden gestreden en die geloofden, dat zij niet alleen naar Rusland, maar zelfs naar Indië trokken. Moscou zou, volgens hunne inbeelding, de eerste stapelplaats zijn, Ispahan de tweede, Delhi en Calcutta de twee laatste. Ontelbare rijtuigen volgden het groote leger en deden nog meer ge loof geven aan de mogelijkheid van eenen veldtocht in het wijde Oosten. Mondbehoeften van allerlei slag, fijne wijnen en reisgoed, noodzaakten het gebruik van talrijke bagagewa gens, dis de wegen van Pruisen en Polen bedekten en soms heele regi menten beletten voort te gaan. Elkeen aanzag dien veltocht als den laatsten welken de keizer zou aanvangen. Men twijfelde geenszins of de Russen gingen overwonnen worden, de verovering van Indië zou geen moeite kosten en dan ging de vrede voor goed geteekend worden. Onervaren jongelingen, die tot adelijke familiën behoorden welke zich sedert korten tijd met het keizerrijk verzoend hadden, namen dienst aan en bekwamen direct de graden en bedieningen, welke aan oude en trouwe soldaten geweigerd weermacht ter plaatse, waar zij zich bevonden, toen de wapenen werden neergelegd. In de behoefte van de Nederlandsche militairen wordt door door de betrokken commandanten op de gebruikelijke wijze voorzien. Deze kunnen daartoe, op grond van de Dog steeds van kracht zijnde wettelijke bepalingen ten behoeve van hun onderdeelen vorderingen verrichten. De bevolking is verplicht aan deze vorderingen te voldoen tegen over- glfte van de gebruikelijke vorderings bonnen, geteekend door of vanwege de commandanten. In dit verband deel ik mede, dat niet de minste aanleiding bestaat tot ongerustheid, dat de 70or deze vorderingen verschuldigde betalingen niet zouden geschieden. De afwik keling van deze vorderingen vindt op de gebruikelijke wijze plaats. (Avondbladen 16 Mei, 1940.) Opgave Duitsche gewonden en gesneuvelden. Daar kan worden aangenomen, dat zich op vele plaatsen van het land nog gewonde of gedoode Duitsche soldaten bevinden, van wie de aan wezigheid tot nog toe niet door de Duitsche militaire autoriteiten, als ook aan de bevolking, aangezegd dat men daaromtrent per omgaande medeeling dient te doen aan de naast bjjzijnde plaatselijke Duitsche mili taire autoriteiten, of aan het Duit sche gezantschap in Den Haag, resp. aan de Duitsche consulaten in het land. Dit geldt ook voor de aanwe zigheid van versleepte of gevangen genomen Rgksduitsche mannen vrou wen en kinderen. De Duitsche militare bevelhebber in Holland. (Avondblad 16 Mei 1940.) Uitvoering der werkverrui mingsobjecten. De directie van den Rijksdienst voor "de werkverruiming deelt mede dat het noodzakelijk is, dat alle werkverruimingsobjecten, welke met de loonsubsidie In uitvoering waren, met kracht worden voortgezet. De Minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart heeft verboden: Brandstoffen te koopen, te ver- koopen of af te leveren voor zoover deze bestemd zijn voor verwarmings doeleinden. Van dit verbod kan het Centraal Distributiekantoor ontheffing ver- leenen, waarvan slechts bg hooge uitzondering gebruik zal gemaakt worden. VENRAY, 1 Juni 1940 BEKENDMAKING. De Ontvanger der Directe Belas tingen te Venray maakt bekend: le. dat het betalen van belastin gen op de gewone wijze moet door gaan; 2e. dat de door den Inspecteur der Directe Belastingen te Gennep toegezonden aangifte-biljetten voor Belastingen naar Inkomen en Ver mogen eveneenop de gewone wg'ze moeten worden ingevuld en aan ge noemden Inspecteur per post moeten worden verzonden; 3e. dat aan houders van motor, rgtulgen-belastingkaarten, dte belas- tingkaarten, welke zijn afgegeven op den voet van art. 4 eerste en werden. Die blinkende officieren, die Parijs hadden verlaten om twee of drie veldslagen bg te wonon, b\J een paar aanvallen tegenwoordig te zijn en dan met lauweren gekroond naar Parijs terug te gaan, hadden vast besloten, dat zij gedurende den veld tocht aan hunne oude gewoonten niet zouden verzaken en dat zij, in het koude Polen en in het sljjkach- tige Rusland, hetzelfde leven zouden leiden als ln hunne rijke woningen der adelijke voorgeborchten van Pa rijs. Vechten, kappen en gekapt wor den, dit wilden zij wel aannemen; maar ten allen tijde des jaars op den bloot en grond slapen, verkoud heden opdoen, niets eten dan aard appelen, niets drlDken dan water, daarvan wilden zij niet hooren. En toch, toen zij eens tevelde wilde waren getrokkeD, werden zjj in hunne verwachtingen totaal be drogen. De keizer en zijn majoor generaal Berthier hadden elk een tent. Al de overigen sliepen waar zij plaats vonden en aten wat zij krijgen konden. Maar ln 't algemeen was het groote leger toch samengesteld uit mannen, die beter dan die edellieden honger, koude en lgden konden weer staan. Op de eerste plaats stonden de oude soldaten van Davoust en de keizerlijke wacht, aan dewelke geen krijgsvolk in geheel Europa kon vergeleken worden. Vooral het legerkorps van Davoust was bewonderenswaardig, want de keizerlijke wacht, goed gevoed, goed van alle3 voorzien, werd te veel ge spaard (en zoo ging het tot in Waterloo toe,) zij ging slechts ten strijde in de uiterste noodzakelijk heid en diende maar gewoonlijk om den vijand door hare tegenwoordig heid te verschrikken. Zelfs gedurende de noodlottige dagen van den terug-

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1