DERM BLAD VAN PEEL EN MAAS is er Mantels en Japonnen Wie maken de groenten duur Ons weekpraatje. Krakelingen. Binnenland. En düs brengen wij in een uitgelezen sortering de nieuwste snufjes welke dit voorjaar mode zullen zijn. Door zorgvuldige inkoop en jaren lange ervaring hebben wij in de grote mode-centra beslag kunnen leggen op het mooiste dat ons getoond werd. Breng een bezoek aan onze etalages en confectie-afdeling, om U te over tuigen dat wij U laten profiteren van een grote keuze aparte modellen te gen lage prijzen. Beter en goedkoper Zaterdag 30 Maart~1940 Ben en Zestigste Jaargang No 13 Voor de a.s. vergadering van het Centraa! Bureau van Veilin gen in Nederland heeft een aan tal veilingbesturen een verzoek ingediend, waarbij het bestuur wordt uitgenoodigd, een onder zoek in te stellen naar- de groen- tenprijzen in den kleinhandel. Het bestuur gaat er mee ac- coord en de gevraagde commis sie zal worden ingesteld. In de toelichting bij het voor stel werd o m. gezegd, dat blijkens de groote verschillen tusschen veilingprijzen en de prijzen in den kleinhandel aan het distributie-stelsel fouten kleven, die voor den tuinbouw, zoowel ais voor den handel fataal zijn. Daar adressanten de overtui ging hebben, dat de kleinhandel ook met moeite een sober bestaan heeft in hoofdzaak door te kleine omzetten zal eventueele samenwerking met de Ned. Groenten- en Fruitcentrale inzake het verstrekken van erkenningen, mogelijk gunstige resultaten kun nen afwerpen. Het zou inderdaad een uit komst zijn voor consumenten, telers en handelaren, als een bruikbare oplossing kon worden gevonden. De prijsverschillen zijn inder daad schromelijk, maar daaraan hebben zeer vele consumenten zelf schuld. Men moet en zal sla eten, als het nog geen slatijd is, de kas- en bakproducten zijn nogal schaarsch en dus duur. Als het volop slatijd is en de koude grond van dit product meer oplevert, dan kan worden afgenomen, lust „men" geen sla meer Voor eventueele vraag brengt de groentehandelaar een kistje kroppen mee van de veiling, maar hij verkoopt slechts enkele stuks. En die enkele stuks moe ten natuurlijk den inkoopprijs van het kistje goedmaken. Als het volop slatijd is, vrage zijn klanten veertien dagen of weker, te vroeg naar peulen en doperwtjes. Als het doperw- tentijd is, verlangen ze vroege princesseboontjes te eten. En zoo gaat het 't heele sei zoen door En we blijven klagen, dat de groenten zoo duur zijn EEN VERBODEN BOEK. „Gesprekken met Hitier"» Wahrheit und Dichtung Het lijkt een vreemd iets: de In beslagname van het boek van Her mann Rauschning „Gesprekken met Hitier". Niet dat de Nederlandsche justitie daarmee een uitzonderlijk standpunt zou hebben ingenomen, in Zweden en in Zwitserland zijn ge lijke maatregelen getroffen. In Zwit serland geldt het verbod, naar ik meen, den verkoop in alle taleD, waarin het boek is uitgegeven; in Zweden echter gaat het enkel om de Zweedsche uitgave. Zooals het ten onzent enkel om de Nederlandsche uitgave gaat. En d t nu lijkt vreemd. De eerste uitgave van Rauschning's boek be vatte een Fransche tekst en deze „Hitier m'a dit" is in den Neder- landschen boekhandel nog steeds normaal verkrijgbaar. Het optreden van justitie en politie ten onzent geldt dus niet het boek als zoodanig, maar enkel tegen de massaverspreiding er van. De auto riteiten wenschen blijkbaar niet, dat door de uitgave en verkoop van een Nederlandsche vertaling het groote publiek door Rauschning op sug gestieve wijze wordt beïnvloed. Nu we het een en ander van den inhoud van „Gesprekken met Hitler" weten, kunnen we het verbod op ob jectieve gronden billijken en waar- deeren, maar de rechtsgrond ervan is ods nog duister. D.w.z. de rechts grond van een verbod, dat enkel de Nederlandsche uitgave geldt en ver koop zoowel als verspreiding op andere wijze van den Franschen of Duitschen tekst ongemoeid laat. Kennen we voor het verbod al geen rechtsgrond, de utiliteitsredenen wel ke er toe hebben geleid, zijn onge twijfeld zeer klemmend. De massa is op het oogenblik niet in staat om objectief te oordeelen; ze is be van- gen van vrees (oorlogspsychose) en j deze vrees zou gemakkelijk in een volkomen deprimeerenden angst kunnen overgaan, wanneer de Inhoud van Rauschning's werk critiekloos werd aanvaard. Het boek is inder daad verbijsterend. Rauschning is een bekwaam schrg ver, een vroeger werk van hem „Die Revolution des Nihilismus" is zeer veel gelezen en deed heel wat stof opwaaien. Hij was een vurig nationaal-socialist en een der naaste medewerkers van Hitier, totdat hij in 1934 Duitschland verliet, volkomen gedésillusloneerd. overtuigd van de corruptie van het systeem, en van het gevaar van het Duitsche nat.- socialisme voor de menschheid. Er is geen eDkele reden om de oprecht heid van Rauschning's motieven welke hem tot het verlaten van Duitschland brachten, te betwijfelen. Hij oordeelt hard over zijn gewe zen partijgenooten. Tesamen noemt hg ze een groote bende, levende naar het „genieszt und bereichert euch", dat onderhen als parool zou gelden, ilitler zou volgens Rauschning een waardige leider van dit gezel schap zijn. Hij laat Hitier persoon lijk den raad uitspreken om de „Slavische" volkeren te decimeeren en ook het plan kenbaar maken (biz. 50) „mit Stumpf und Stiel, mit allen seinen Wurzeln Fasern das Christentum in Deutschland auszu- rotten". „Wir sind Barbaren", zou Hitier in bijzijn van Rauschning hebben gezegd. „Wir wollen es sein. Es ist ein Ehrentitel". (Blz. 78). Wat moet men van een en ander denken Wahrheit oder (und) Dich tung Ten aanzien van de beschuldigin gen van Rauschning zal de geschie denis nooit objectief kunnen oor deelen, tenzij later meerdere andere betrouwbare getuigen, die met Hit- Ier plachten te confereeren, zijn be weringen zouden komen bevestigen. Iemand kan zich omwille van zeer groote algemeene belangen gedron gen gevoelen om het een en ander te openbaren uit persoonlijke, in elk geval vertrouwelijke gesprekken maar zulke publicaties zijn moei lijke gevallen voorden eerlijken lezer, die zich altijd zal blijven afvragen' le. Wa3 er voldoende reden om ge schonken vertrouwen te beschamen en 2e. wat moeten we gelooven van zulke eenzijdige openbaring Nochtans, dat 't Duitsche nat.- socialisme van geweld geen afschuw heeft, blijkt voldoende uit haar ver eering van het verleden heidendom en blijkt helaas ook uit enkele feiten. Als we ons den afschuvi elijken Juni- nacht herinneren, wsarin met 600 meerendeels geestverwante, Duitsche' leiders en strebers werd afgerekend -als we ons herinneren, hoe Hit- Ier in dien nacht tegenover zijn vriend en medewerker Röhm stond als we ons herinneren, dat Röhm na dat onderhoud alleen in zün ka- mer werd achtergelaten met... een revolver op tafel, dan denkt men aan enkele der vele gebeurtenissen welke niet in tegenspraak kunnen worden geacht met hetgeen Rausch- hier voren uit dit boek geciteerde woorden het zeg gen. s Dat alles echter zal een neutraal volk kunnen beangstigen, als het zulks leest, maar wie het weergeven door Rausehntog van zulke uitlatin gen Hitier geloofwaardig acht, zal dezen schrijver ook in andere en voor ons ernstiger voorstellingen als vol komen betrouwbaar aanvaarden. En dau geraken we van de wijs. Want Rauschning zegt het ons in zijn boek zwart op wit, dat het Hit- Iers uitgesproken plan is, althans it geweest, om Zwitserland, Zweden Belgie, Nederland en andere kleine staten eenvoudig tn vollen vredestijd te overweldigen met behulp van Duitsch-gezinde trawan, ten in eigen land, en wel, door Duit sche militairen ln uniformen van het desbetreffende land te steken en ze daarna vredig met vliegtuigen te laten neerstrijken op de centrale vliegvelden dezer neutrale staten Ze zouden vervolgens opmarcheeren naar de officieele gebouwen, deze be zetten en de leiders van het volk eenvoudig vermoorden. Als men zulke dingen leest, schudt „men eerst misschien onge- Ioovig het hoofd, herinnert zich dan de nog steeds onopgeloste kwestie van uniformen-smokkel, twijfelten,., wordt beangst. Althans bij critiek- looze lezing. Ala Rauschning onvoorwaardelijk moest worden geloofd, dan zou de geheele wereld zich ongerust maken over het Duitsche nat. socialisme en - misschien zich in afweer aaneensluiten. Immers, Rauschning RrBTill l6r .°0lt verkondigen. dat Brazilië een nieuw Duitschland moet worden naar Duitsch model moeten ook Argentinië en Bolivia worden gereorganiseerd. Bij de vroegere Duitsche Oceani sche koloniën komen mettertijd ook H°,landsclie koloniën en geheel Nieuw-Guinea". Noord-Amerika zal worden bevrijd van de heerschende clique en de Duitsch-Amerikanen zullen er de leiding nemen. „Wir brauchen im Osten die Herrschaft bis zum Kaukasus Oder bis Iran. Wir brauchen im Westen die französische Kliste Wir brauchen Plandern und Holland. Wir brauchen vorallem Schweden" (116). Aldus uit de Duitsche uitgave welke bg de Europa Verlag in New Vork Is verschenen. Holland, zoo wordt met Hitler's woorden (althans moftenV RauschnlDS> verklaard, Sl»it.,i n al3 ""valbasis voor vliegtuigen en van dulkbooten tegen Engeland. Hollands kusten te belet ten zou een karweitje van acht uur zgn4 babbit 'eT Za' daarb® denken aan het spionnage-geval te Schie- broek. Een Nederlander werd tot f«, veroordeeld, omdat hjj dage lijks naar Duitschland berichten zond over de weersgesteldheid en... de gesteldheid van den bodem (gesteld heid van de wegen). Maar wie met onderscheid lezen, zullen zich afvra gen Wat wil Hitier nu eigenlijk (volgens Rauschning) wil hjj met behulp van trawanten en een troep in Nederlandsche uniformen gesto ken Duitschers de regeering in Den Haag verrassen en overweldigen, of wil hij in een geforceerde opmarsch van acht uur van gemechaniseerde afdeelingen Nederland tot aan zijn kust doen bezetten We hebben zoo'n idee, dat Rausch ning de neutralen persé in den put wil brengen met zijn „gesprekken met Hitler", want volgens hem koes tert de Führer te onzen aanzien nog een derde plan. Dat zou geldeDd worden in een-oorlog met Engeland en Frankrijk. Wanneer het Duitsch land in zulken oorlog onmogelijk zou zgn om tot een offensief over te gaan, zou het Duitsche leger zich tot het defensief beperken, maar Denemarken, Holland, Zwitserland en de Noords'che staten als „panden" nemen. Rauschning is tot nog toe als een betrouwbare schrijver erkend en hg is door zijn langdurigen omgang met Hitier de man, die weten kan wat hg thans zegt. Slechts vragen we ons afwaarom spreekt hij eerst nu, d.i. zes jaar nadat hg Duitsch land en het nat.-socialisme den rug toekeerde Vele feiten van het oogenblik kloppen met hetgeen Hit- Ier 6-7 8 jaar geleden zou hebben gezegd en als zgn plannen zou heb ben ontvouwd, maar hebben de feiten van heden de herinnering van Rausch ning aan het verleden niet beïn vloed Laten we het^hopen. Voor een deel kan de schrijver dien invloed zeer zeker niet zgn ontgaan. Rauschning zegt geput te hebben uit aanteeke- ningen en uit het geheugen. Uitspra ken, waarvan men na jaren de juiste strekking is vergeten, herkrijgen soms door bepaalde gebeurtenissen haar duidelgkheid. Zóó meent men tenminste. Maar in werkelijkheid is hier de herinnering niet steeds op onbevoor oordeelde wijze hersteld. Van de groote hoop. Onlangs bevatte het persverslag van een raadsvergadering in het stadje Hardenberg een resumé van een zeer hartige discussie tusschen twee wethouders. Da eene titularis voelde zich ge griefd, dat de andere tot loco-burge meester was aangewezen en deed daarom over de mate van waardig heid van dien andere voor dat hooge ambt een boekje opén. De wethouder-loco-burgemeester zou zich in zijn kwaliteit van voor zitter van een stembureau hebben misdragen door ten behoeve van de leden van dat stembureau een flesch Madeira te laten aanrukken alsmede eenige fleachjes bier. De wethouder loco-burgemeester zou van een en ander „onder den invloed" zgn ge raakt. De beschuldigde ontkende dat met nadruk en stelde vast, dat hij in een jaar tgds minder alcohol nuttigde dan zijn collega-wethouder in een week pleegt te gebruiken. Een dergelijke discussie Is van een typische plattelands-ongemoedelijk- heid, maar de geuite beschuldiging was van grootsteedsche allure. Want het is heusch niet enkel de heel- kleine man van bulten, die de kans benut om," als daartoe de gelegenheid zich voordoet, zich extra te sterken „van de groote hoop". Ook in de stad en in „de groote wereld" is de publieke kas, d.w.z. het volksvermogen, een eigendom, waaraan men nolens volens het zgne bijdraagt, maar waarvan men ook tracht te halen, wat er van te halen is. Daarvan bleek een dezer dagen nog in Amsterdam. B. en W. stelden er den raad voor om aan de leden van stembureaux voortaan geen vrije consumptie meer te verstrekken op gemeentekosten, doch een bedrag van f 15 per stembureau als pre sentiegeld uit te keeren. Daartegen werden bezwaren geuit, de belooning was te gering. Maar de voorzitter betoogde, dat ersteïn- bureaux (uit drie leden bestaande en enkele ambtenaren voorbgstand) waren, wier verteer ongeveer f 10 bedroeg. Daartegenover waren er echter ook, die 50 en méér guldens declareerden. In 1939 werd er door één stem bureau voor f 54 verbruikt en voor dat geld was genoten52 koppen koffie, 24 glazen sherry, 38 flesschen bier, 42 broodjes enz. enz. Na deze uiteenzetting werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Voortaan wordt er dus f 15 per stembureau in geld uitgekeerd. Ik zou wel eens willen weten, wat dan de werkelijke kosten van verteer zullen zgn. Ik denk, dat de leden van moeder- de-vrouw brood en koffie meekrggen naar het karwei en dat ze bg terug komst het presentiegeld braaf moeten afgeven Paasch-varia. Met de Paaschdagen is er niet veel te mopperen geweest, want we bleven toen zonder krant en dus indien we ook de radio tot zwg'gen hadden gebracht ook zonder be richt van allerlei narigheid op de wereld, De Paschen viel vroeg maar De Lente mag. de zon het weer was als een Pinksterver rassing. Duizenden en duizenden zijn erop uit getrokken om de heerlijke lucht in de bosschen op te snuiven, of elders het heerlgke voorjaarszonnetje op zich te laten inwerke-.. De militaire wachten op de stations kregen een aardige Paasch- verrassing in den vorm van paket- ten, welke ieder persoonlijk via O. en O. (als makelaar) van de direc tie der Spoorwegen (als huisbaas) de tusschenvoegingen van Jo Spier op een begeleidende kaart kregen overgemaakt. De paketten hadden een zeer ge- varieerden inhoud, o.m. een spoor wegmodel of zaagfiguur, blocnotes, legpuzzles, sigaretten, scheerzeep, prentbriefkaarten enz. De Spoorwegen zelf hadden aan het mooie weer en de treklust der menschen ook een aardige verras sing. De militaire verloven waren zoo geregeld, dat het normale ver voer niet zou stagneeren. Met behulp van veel reservema teriaal is men de groote drukte dan ook baas kunnen bleven. Oorlogs-misère. Zondag en Maandag en ook weer in den daarop volgenden nacht heb ben we weer vreemd „hoog" bezoek gehad, waar we in dezen tg'd aller minst op gesteld zgn. De „hoogte" van het bezoek vari eerde van 6000 tot 8000 meter en was dus vrijwel onbereikbaar voor ons afweergeschut. De ongevraagde visite bewoog zich zoowel oost-west 3ls west-oost, zoo dat het niet onmogelijk was, dat het de buren van weerskanten zgn geweest. Van zekere zijde wordt bericht dat moeder Holland steeds minder op het verkeer met de buren gesteld raakt en dat daarom bg de Neder landsche autoriteiten de* vraag in onderzoek zou zgn, of het vanwege de tegenwoordige omstandigheden gewenscht is, een regeling te tref fen, waardoor Nederlanders, al zija zij in het bezit van een paspoort, een bijzondere vergunning noodlg zullen hebben om een buitenland- sche reis te kunnen maken. Wat zullen de Nederlandsche ho tel- en pensionhouders dit jaar dan goede zaken maken Ze wordt duur betaald. Meer dan ooit is weer de zegswgze van toepassing, dat de visch duur wordt betaald, niet zoozeer door dej consument als wel door de visschers. Dezen loopen thans groote risico's. De IJmuider treiler „Protinus" is op de Noordzee door een nog niet opge helderde oorzaak vergaan. Een Britsch oorlogsschip wist een vlot te bergen, waarop zich een aantal opvarenden bevonden, 4 mannen worden vermist. Twee andere visschersschepen zijn door een Duitsch patrouillevaartuig naar Borkum opgebracht, maar na onderzoek weer vr^ gelaten. De vischvangsten zijn goed in de laatste weken. Tegen radio-storing. EindelijkKrachtens een Kon. Be sluit, Dinsdag j.l. gepubliceerd, kan voortaan worden opgetreden tegen de verstoorders van het radio-genot. Storende apparaten zullen niet meer mogen worden verkocht en nog voorhanden zgnde stoorders kunnen na een klacht van drie luisteraars onschadelijk worden gemaakt. Storende apparaten zijn veelal de gierende stofzuigers, knarsende electrische bellen, verwarmings elementen, reclamebakken enz. Door tusschenschakeling van een weinig kostbaar instrumentje kunnen al deze toestellen storing vrg worden en voortaan ook moeten worden gemaakt. Bicrverbruik in 1939. In de tweede aflevering 1940 van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek komt een overzicht voor van het binnenlandsch verbruik van bier en den afzet der brouwerijen over 1939, waarin tevens de overeenkomstige gegevens over de vier voorafgaande jaren zgn op genomen. Hieruit blijkt o.m., dat de afzet, welke sedert 1937 een stijgende lijn vertoont, in 1939 wederom is toegenomen en wel met 9 pet. Het binnenlandsch verbruik over 1939 bedroeg rond 140 millioen liter of ongeveer 16 liter per hoofd der be volking tegen rond 129 liter of 14,8 liter per hoofd over 1938. Muur viel om. Woensdagmiddag heeft te Tilburg een ongeval plaats gehad, dat den 7-jarigen P. v.d. W. het leven heeft gekost. Toen het ventje, dat voor zgn moeder in de buurt een boodschap moest doen, den tuin van den heer M. passeerde, viel plotseling, ver moedelijk tengevolge van een ruk wind, de twee meter hooge steenen tuinmuur om. De jongen werd onder de steenen bedolven. Ofschoon direct omstanders toeschoten, die er vrij spoedig in slaagden den knaap te bevrijden, bleek deze toch reeds tengevolge van het opgeloopen letsel te zijn overleden. Noodlottig ongeluk met een geweer. In de smederij van den heer W. van R. te Hoogland, heeft zich Woensdagmiddag een tragisch onge luk voorgedaan. Van een der daar aanwezige mili tairen ging plotseling het geweer af. De smid werd door het schot getrof fen, met het gevolg, dat hij op slag werd gedood. Honderdjarige in de bloemen. In intiemen kring van familie leden herdacht Dinsdag j.l. Mevr. Jacoba Ernestina Boers- v. d. Bosch in 't St. Jans Gasthuis te Weert, haar hondersten verjaardag. Ofschoon de huldiging der jubila- resse, op verzoek, alleen in intiemen kring plaats, mocht de eeuwelinge toch zeer vele schriftelijke en tele grafische blijken van gelukwensch in ontvangst nemen, terwijl een schat van fraaie bloemstukken eveneens daarvan getuigde. In 't kort. De eerste vlucht op de nieuwe K.L.M. lijn AmsterdamLissabon zal op 2 April worden gevlogen onder commando van Parmentier. De Amsterdamsche koopman V., die bijzonderheden voor 's lands defensie van belang, aan Duitschland had verraden, is Woensdag tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage. Na de suiker, koffie, thee, groene zeep en veel meer, wacht ons thans ook een stijging van den theeprijs. Deze laatste stijging is een gevolg van het feit, dat Engeland den geheelen thee-oogst van Ceylon en Br. Indië beeft opgekocht. Java en China produceeren tot heden niet voldoende ter voorziening in de overige wereldbehoeften aan thee. Tot 16 November zijn de ver- voersvergoedingen voor de werkver schaffingen vastgesteld, n.L vrg ver voer per autobus, tram of trein, wanneer de afstand meer dan 20 K.M. bedraagt, f 1.per man bg afstand van 15—20 K.M. en f 0 50 bij 10—15 K M. Beneden 10 K.M. geen vergoeding. Vrij verlofsvervoer hebben ook de arbeiders, gehuisvest in Kampen, welke meer dan 30 K.M. ver weg liggen,

Peel en Maas | 1940 | | pagina 9