Stempels Het kippenhok in den winter. Voor H. Communie Fa. van Jen MunJdiof Buitenland. Dè groote daad. Provinciaal Nieuws Binnenland. Markil Het kippenhok is voor de hoenders een soort gevangenis, waar ze bij nacht en ontij noodgedwongen moe ten vertoeven. Van nature zoekt een kip evenals haar aan- en ververwante familieleden, de vogels, de buiten lucht, waar ze zich de behoeften van het leven verschaft. Toen de mensch het nut van deze vogels leerde kennen, heeft hij ze tot huisdier gemaakt, waaraan ze zich wonderlik hebben aangepast. Maar de natuur laat zich niet dwin gen en komt altijd weer boven. Want pas vertoonen zich bg het ontwaken van den dag de eerste lichtstralen aan den Oostelijken hemel of de kip wipt naar buiten. En vaak vindt ze het gezelliger, den nacht op een ver heven plaats in boom of struik door te brengen dan met haar zusteren op stok te gaan. Intusschen heeft men het kippen- geslacht zoo geperfectlonneerd op den eierleg, dat een hok een onmis baar ding is gewórden, waar het zelfs een groot deel van den winter moet doorbrengen. En waar men winter- verlichting toepast, zetten de dieren van October tot Maart zelfs geen enkelen poot buiten het gat van den timmerman. In den huidigen winter, nu de vorst twee maanden bijna zonder onder breken heeft aangehouden en de sneeuw de aarde bedekt, zijn de kippen al dien tgd noodgedwongen binnen moeten bleven. Waar men bovendien veel wintereieren verlangt en de kip door avondverlichting tot geforceerden leg dwingt, is het zaak, dat aan de huisvesting de hoogste eischen worden gesteld. Een slordige nalatigheid wreekt zich direct ten opzichte van de gezondheid van de dieren en den eierleg. Vóór eenige jaren gold als regel, dat een vierkante meter bodemopper vlakte voldoende was voor 4 kippen, zoodat een hok van 5 bij 4 meter genoeg ruimte bood aan 100 kippen. Sedert men door winterverlichting de dieren een half jaar onafgebro ken binnenhoudt, is men tot de over tuiging gekomen, dat dit aantal op 3 moet worden teruggebracht en men voor een 100-tal kippen een bodem afmeting verlangt van zoowat 7 bij 41/, meter. Om gevaar voor bevriezing van de kammen te voorkomen, past men niet alleen rietbedekking toe, maar gaat men er meer toe over, om in plaats van het eendaksysteem het dubbeldak te nemen met in het midden een nok hoogte van ruim 4 M. Hiervan zgn teekeningen aan het fokstation te Horst verkrijgbaar. Intusschen zal niemand het in zijn hoofd krjjgen, een nog goed bruik baar hok voor den grond te smijten en te vervangen door een moderner. Dat is ook volstrekt niet noodig, want met de noodige voorzorgen, krijgt men ook met de tegenwoordig algemeen bekende hokken uitste kende resultaten. Tot die voorzorgen behooren voor zeker in de eerste plaats de zorg voor een hok, waar vooral in een strengen winter, als we nu beleef den, de kammen niet bevriezen. Ge lukkig heeft een dikke sneeuwlaag al gezorgd voor een goede bedekking. Daar dit verschijnsel zich niet altijd voordoet, is het zaak, in den winter een flinke dakbedekking aan te bren gen in den vorm van een dikke laag riet. Ook bedekking met stroo, waar over iedere boerderij beschikt en die niet duur is, voldoet uitstekend. Na den winter wordt dit dek weer ver wijderd. Een ander punt, waaraan steeds groote aandacht moet geschonken worden, is de zorg voor een drogen bodem. Een kip kan nu eenmaal niet tegen natte voeten. Daarom legt men den vloer liefst een paar decimeter boven den beganen grond. Dat is nood zakelijk op natte gronden. Maar ook is het altijd aan te bevelen; daar bij aanhoudend doorweekten grond het vocht van onder in den bodem op trekt, wat vooral in een dooiperiode te verwachten is. Op laag gelegen gronden is een be tonnen vloer noodzakelijk. Deze houdt het vocht tegen. Daar deze echter te koud is, moet hij bedekt worden me; een flinke laag turfstrooisel, of wel met een laag droog zand, waarover men een partij kaf uitstrooit. Op de droge zandgronden kan men in plaats van een betonnen vloer ook een bodem van tichelsteenen maken, die men gewoon met zand tegen elkaar zet en met een gieter vastgi6t. Hierover komt een laag strooisel. Het voordeel van dezen vloer is, dat men hem eens kan ver nieuwen en hij zich gemakkelijk Iaat, verwijderen, als het hok door ziekten of anderszins een andere plaats moet krijgen. Door den neerslaanden waterdamp wordt de stroolsellaag op den duur nat. Een hok, waar de bodem op een mestvloer geljjkt, is al zeer qp- voordeellg, want het zou wel ver wonderen, als daar de eierproductie bevredigend was. Daarom moet elke week de bovenlaag verwijderd en door droog materiaal \ervangen worden. Een natte smerige bodem brengf vanzelf mee bevuilde eieren. Wie geregeld zorgt voor t^demverver- sching en dit vordert weinig arbeid en kosten, heeft ook in den zomer in regentijden, als de dieren buiten loopen, geen last van bevuilde eieren, want de weg van den uitloop naar de legnesten is zoo groot, dat de pooten gedurende die wandeling voldoende gereinigd worden. En ten slotte, waar ook in den winter op moet gelet worden, dat is de zorg voor voldoende ventilatie. Vooral waar veel dieren op een kleine oppervlakte verblijven, heerscht een bedompte lucht, die gezuiverd moet worden. Men moet echter zoo ventileeren, dat geen tocht ontstaat. R-iten en gaten veroorzaken veel tocht, daarom moeten ze dichtge- stopt worden. Waar planken niet tegen elkaar sluiten, kan men de naden door er een lat tegen te spijkeren dicht maken. N.K. J. H. D. Kerkboeken, Missaals, Rozenkransen, enz. DE ALGEMEENE TOESTAND. VREDESOFFENSIEF. Nu het Finsch-Russische conflict geliquideerd is, kwam voor af zien- baren tijd een einde aan alle reëele en onreëele bespiegelingen over mo gelijke verrassende wendingen, welke zich in den grooten oorlog zouden kunnen voordoeneen front in het Noorden, een in het Zuidoosten van Rusland, een in het Donaugebied enz. Heel duidelijk realiseert een ieder het zichwe zijn weer precies zoo ver als toen de oorlog enkele weken oud en Polen overweldigd was niets wijst er op, dat de geweldige stevigte van het evenwicht der twee groote strijdende partijen in korten tijd zal kunnen Inboeten. En dus is het vanzelfsprekend, dat uit het besef van een en ander op nieuw de roep om vrede opwelt. Is het wel zoo zeker, dat deze roep tevergeefs moet b'ij ven klinken Het is moeilijk om precies aan te geven, waarop de conclusie steunt, maar het lijkt onbetwistbaar, dat er momententeel een zeker oorlogs- défaitisme de stemming in de oorlog voerende landen beheerscht, ook al blijven de uitingen van de verant woordelijke leiders natuurlijk getui gen van verzekerdheid in de over winning. De groote Wèstersche democratiën behoeven zich misschien minder dan Duitschland bezorgd te maken over de mogelijkheid van een nederlaag, maar ze voelen zich op het oogen- blik ongetwijfeld toch verder van de overwinning af dan ooit. Zullen Londen en Parijs bereid big ven om oorlog te blijven voeren gedurende een niet te schatten aantal jaren voor een volledig herstel van Polen en Tsjechoslowakije, na de bittere ervaringen, welke ze hebben opge daan inzake de solidariteit (het vol komen gebrek daaraan) van de kleine staten van Europa (als voorbeeld Scandinavië en Finland) tegenover elkaar En Duitschland. Als het de plaats kan behouden, welke het zich in de wereld heeft verworven en bij een vrede door overleg eenige koloniën herkrijgt, zal het zulken vrede dan afwijzen enkel en alleen uit zucht om een paar op den duur natuur lijk lastige vreemde volkeren bin nen zijn rijksgrenzen te houden, t.w. Tsjechen en Polen Voor het Duit- sche volk zullen de oorlogsjaren heel zwaar te doorstaan zijn. Niet voor zijn plezier treedt rijksminister Goering als voddenraper op, of om het juister te zeggenals inzamelaar van alle mogelijke stuk ken oud-ijzer, blik en ander metaal van de zolders der Duitsche volks- genooten. Deze hoop oud-roest, welke hij thans bijeenbedelt, moet de vol gende maand dienen als geschenk aan den Führer bij diens 51en ver jaardag. Een geschenk dat dienen moet om den oorlog te kunnen voortzetten. Dat wijst niet op over vloed van grondstoffen. Zoo min als de propaganda-campagne in Duitsch land ten behoeve van het dragen van klompen, een goedkoop en gezond gebruik, naar het in Duit sche persartikelen heet. Duitschland houdt nog vast aan zijn onbarmhartige methoden van oorlogvoering ter zee tegen de neu tralen, waarschijnlijk omdat het daarmee het scherpste wapen tegen Engeland (de isolatie van Albion) denkt te hanteereD, maar overigens doet men in Berlijn zijn best om betere betrekkingen te scheppen met de niet-oorlogvoerende staten en andere neutrale machten. Er wor den op het oogenblik onderhande lingen gevoerd met meerdere landen (o.m. Turkije) tot herstel der han delsbetrekkingen en de geruchten houden aan, dat de Nazi's ook ernstig streven naar een nieuw concordaat met den Paus om tot betere betrekkingen te ge raken met de R. Katholieken in Duitschland, Tsjechië en Polen. Van den anderen kant is er ook we zeiden het reeds in Enge land en Frankrijk een strooming te onderkennen, welke er op uit is om van den oorlog zoo spoedig mogelijk het beste te maken, wat er van te maken is, desnoods een eervollen vrede. In het licht van dit streven moe' ook de aandrang in Frankrijk worden bezien tot vorming van een nieuw Fransch oorlogskabinet, waarin de groote politieke partijen zullen zijn vertegenwoordigd. Het kabinet-Daladier uitsluitend uit ver trouwenslieden van de radicale partij bestaande, had als 't ware de op dracht om den oorlog te voeren en de overwinning te verzekeren. Wan neer het parlement thans meer politieke controle wenscht, dan is dat ongetwijfeld te verklaren uit zucht om meer invloed te laten gelden ten aanzien van eventueele vredeskansen. De staatsman, die ongetwijfeld het best op de hoogte van eventueele vredeskansen is, heet Sumner Welles, Roosevelt's afgevaardigde naar Europa. Hij heeft in beide tegenge stelde kampen het oor te luisteren gelegd naar vertrouwelijke mede- deelingen van de verantwoordelijke leiders en hij is blijkbaar niet ont moedigd. In Rome en sprekende met Mussolini is hij zijn rondreis begon nen. Hij is daarvan thans in Rome teruggekeerd, heeft wederom met Mussolini gesprokenen... onmiddellijk daarop is door den Duce een samenkomst Hitler-Mussolini voorbereid, welke Maandag heeft plaats gehad, terwijl Sumner Welles Woensdag naar Amerika terug keert. Vóór zijn vertrek zou hij nog eens met den Duce spreken, nadat deze den Duitschen Führer heeft ontmoet. Ook is Welles Dog door den Paus ontvangen. J.l. Zaterdagavond is de Duitsche ambassadeur te Rome met spoed naar Berlijn vertrokken Mussolini en graaf Ciano, de Italiaansche minister van buit. zaken, vertrokken Zondagavond naar Milaan en Maan dag had in de buurt van de Brenner- pas de conferentie met Hitier plaats. In den nacht van Maandag op Dins dag is de Duce weer naar Rome terugkeerd om daar nog een onder houd te hebben met Sumner Welles, alvorens deze weer scheep ging naar Washington. Het politieke koffiedik, dat ons al dus ter bestaring werd voorgelegd, spreekt ongetwijfeld duidelijke taal. Het is niet gewaagd om te conclu- deeren, dat Summer Welles kansen ziet voor den vrede, mits Hitier wat wil inbinden, van hem worden onge twijfeld zekere toezeggingen verlangd ten aanzien van het herstel van een vrije Poolsche 8n Tsjechische natie. Mussolini heeft klaarblijkelijk op zich genomen om te trachten, den Führer tot dergelijke toezeggingen te bewegen. Lukt dat, dan zou Summer Wel les naar Washington kunnen terug- keeren met een rapport, dat conclu deert in een verklaring, dat het oogenblik geschikt moet worden ge acht voor Roosevelt om het initiatief te nemen tot het beleggen van een groote vredesconferentie met deelname van oorlogvoerenden en neutralen, welke conferentie tot doel zal hebben om den vrede op te bouwen en de Internationale gemeen schap te reconstrueeren op nieuwe grondslagen vaD het algemeen belang der onderscheidene volkeren. Moge het zóó gaan'en met de lente een nieuwe (vredes) geluid weerklin ken Inmiddels is de vrede In Finland thans een bezegeld feit geworden; de president heeft het verdrag met Rus land onderteekend, nadat het parle ment het met 3 stemmen tegen, had geratificeerd. Meer dan 50 afgevaar digden echter hebben zich door af wezigheid aan de stemming onttrok ken en aldus op negatieve wijze meegewerkt aan de vorming der door de wet vereischte vgf zesde meerderheid. De rede van den voorzitter van het parlement was een bittere klacht over het gemis aan solidariteit van de Scandinavische landen. De voorzitter ontkende, dat de geallieer de Westersche mogendheden aan Finland de hulp hadden onthouden, welke was verlangd. Steeds hebben zij het materiaal gezonden waarom was gevraagd en tot twee maal toe hebben zij het zenden van troepen aangeboden, mits Finland om zulke hulp zou verzoeken. Finland heeft dit verzoek niet willen doen, nadat het zich had vergewist, dat Noor wegen en Zweden zich zelfs met ge weld besloten hadden te verzetten tegen den doortocht van Fransche en Britsche troepen over hun grond gebied. Dat zou internationale ver wikkelingen hebben geschapen, waar van Finland slechts nadeelen kon vreezen. Het Finsche volk voelt zich on danks den gesloten vrede nog alles behalve veilig. Vandaar dat er nog geen demobilisatie is afgekondigd, maar dat men in tegendeel voortgaat met het vormen van kader en het gereedmaken van stellingen tot verdediging der nieuwe grenzen. Van het door Finland aan Zweden en Noorwegen voorgestelde defensieve verbond schijnt ook niet veel te zullen komen, ondanks de eerder door Oslo en Stockholm ge geven „principieele" instemming. De vrees voor verwikkelingen doet de oppositie tegen zulk verbond aan zwellen. Zal men in het hooge Noor den in angstig egoïsme afwachten, tot men volk na volk zelf op directe wijze slachtoffer wordt van Russi sche agressie Reeds verluidt het thans, dat Rusland eischen stelt aan Noorwegen en Zweden inzake het afsluiten van handelsverdragen, welke o.m. het transitoverkeer rege len en de inrichting van Russische vrjj havens aan de kusten der ge noemde landen. Voor het afsluiten van een nieuw handelsverdrag, voorzien bij de vredes overeenkomst, is thans een Finsche delegatie naar Moskou vertrokken Niet onwaarschijnlijk is, dat dit tot nieuw verlies van Finsch-souvereine rechten zal leiden. Rampen* Op een spoorwegovergang nabij Mac Allen in Nieuw Texas is een autobus door een trein gegrepen. Drie en twintig personen werden gedood, zeventien gewond. De meeste slachtoffers zijn Mexicaansche land arbeiders. die zich in de autobus be vonden. In de Ver. Staten heeft zich een ontploffing voorgedaan in de Willowgrowemijn in Oost-Ohio, waar bij 200 arbeiders werden geïsoleerd. Reeds zijn 65 lijken geborgen. In Hongargë en Joegeslavië komen groote overstroomingen voor. Bij Dabeika ln Joegoslavië stortte door een grondverschuiving een trein in de rivier Kolpa. Drie wagens ver dwenen onder water; 6 dooden zijn geborgen, maar nog moeten 80 an deren zich in de verzonken wagens bevinden. De reddingspogingen wer den door een nieuwe aardschuiving verstoord waarbij 5 soldaten ernstig werden gewond. Men gelooft, dat 41 opvarenden verdronken zijn van het Japansche s.s. „Yokosan Maru", dat ter hoogte van Toeiyoe (Zuidelijk Korea) is vergaan. Men heeft elf lijken gevonden. Bij de Italiaansche luchtbasis te Modena is een militair vliegtuig neergestort. Zes personen zijn om het leven gekomen. Bij een ongeval met een Ita- liaansch passagiers-vliegtuig op het Stromboli kwamen alle 10 inzitten den om het leven. In de geschiedenis der menschheid worden groote daden vermeld, die van beteekenis waren voor een volk of voor werelddeelen. We denken aan de kruistochten, aan de ontdekking van Amerika, aan de hervorming en den afval van de Moederkerk e.d. meer. In het gewone leven van den dag komt zoo zelden een groote daad voor; de dag is een aaneenrijen van kleine feiten en feitjes, meestal dagelijks dezelfde of van soortgelij ken aard. En toch onze geest hecht daar aan en kent ze vaak een groote waarde toe. Over simpele dingen weet de mensch te praten, dag in dag uit en de droom naar simpele dingen vervult geest en hart. En toch zijn er nog groote daden in het leven alleen de waarde schatting is vaak verkeerd ingesteld. Eén van die groote daden de grootste op de wereld en toch bereikbaar tot op ieder dorp is het offer van Christus eiken morgen in de H. Mis. Oneindig is de waarde van deze offerande en ieder op zich geeft aan het hart des Vaders een hulde zon der grenzen en een verzoening zon der maat. En ziet terwijl dè groote daad van den dag zich voltrekt en de Meester mede-offeraars vraagt om zich aan te sluiten bij het Zijne, verslapen wij den tijdof meenenwe, dat we hem nuttiger kunnen be steden aan duizenden kleinigheden, die voor de eeuwigheid verbleeken en niet meer beteekenen dan het stofje aan den voet van den kelk. Is het zoo niet, als we nadenken? En daarom nietwaar lezer en lezeres we zullen er bij zijn, mor gen en lederen dag bij de groote daad zoo vol beteekenis en zegen Geen katholiek gezin of 's mor gens moet ten minste één lid de familie hebben vertegenwoor digd bij de parochie-mis De Actie voor God" tesamen met de Liturgische Vereeniging hebben hierover nog kort geleden een aan sporing tot alie gezinnen gericht en gevraagd, dat men een kaart zou afgeven, waarop men de dage lij ksche of wekelijksche bijwoning der H. Mis beloofde. Er zijn er, die huiverig waren om te teekenen, men zag er een zekere controle in. We begrijpen dat niet en we zouden er dit op willen zeggen: Vooreerst is het een heilige zaak. die ge ernstig wilt zoeken, waarom deert u dan de controle Of zijtge bang, dat de controle u betrapt op ongetrouwheid dan mocht ge blij zijn, als er een controle is, die u sterkt in uw voornemen. Tweedens: dacht men echter nu werkelijk, dat het in iemand zou opkomen de ingekomen kaarten te gaan vergelijken met de kerkbezoe kers Neen, het is vrijwillig opgegeven voornemen en bindt u slechts in zoover als ge een uitstekend voor genomen werk niet zonder reden zult verzuimeDg Ten derde: voor menigeen wordt echter juist het onderteekenen ge voeld als een eereschuld, die men inlost al kost het moeite. En die gedachte helpt mee, om de vele hin derpalen, die de uitvoering ln den weg treden, te overwinnen. Tenslotte was het voor bovenge noemde vereenigingen zoo'n schoone graadmeter geweest, of hun nieuwe stimulans ook effect had. Zonder eenig bericht weet men niet of de stem niet is „een des roepende in de woestijn." Deze actie zal voortgezet worden en mogen we dan vragen dat allen meedoen Indien men dan bezwaar heeft te onderteekenen, laat men dan de kaart ongeteekend, maar verder ingevuld, insturen of bij op halen meegeven. Dan bereiken we evenveel resultaat, zonder dat iemand er hinder van heeft. Hoofddoel is: deelgenoot en vrucht trekker zijn van de groote daad van den dag: Jezus' offer in de H. Mis. VENRAY, 23 Maart 1940 Overplaatsing. De Marechaussée J. Molenaar van de brigade Nijmegen is overgeplaatst naar de brigade Venray. Pols gebroken. De landbouwerszoon v. D. had het ongeluk van den hooizolder te val len en kwam daarbij dusdanig op den grond terecht, dat zijn pols brak. Dokjtershulp moest hierbij direct wor den ingeroepen. Dat bleek niet te kunnen. De vrachtrijder R. was doende hout te brengen bij den bakker R. alhier. Tijdens het terugzetten bleek het deksel van den gierkelder den zwa- ren last niet te kunnen dragen en zakte de vrachtauto met het hout in den kelder De chauffeur kwam met den schrik vrij. LUXOR THEATER. Gedurende de Paaschdagen heeft de directie van het Luxor Theater besl8g weten te leggen op een twee tal prima filmprogramma's, welke programma's een uitbundig succes beloven te worden en zeer zeker door iedereen kan en mag gezien worden. Wij kunnen tevens een ieder aanraden deze buitengewone pracht programma's beslist te gaan zien. De indeeling van de programma's is als volgt Heden Zaterdag en Zondag zal worden vertoond de groote succe9 lachschlager, die meer dan 1200 voorstellingen zonder onderbreking te Amsterdam werd vertoond, ,,'t ZIT IN* DE LUCHT". Een reuze komisch filmwerk met de koning der komieken George Formby tevens musicus in de hoofdrol. Sensatie, muziek en geweldige humor, door deze Engeland's groot ste komiek samengevoegd tot een reuze amusante en kostelijke film cocktail, met het aanschouwen van deze film, zult U lachen, mee zingen, in spanning verkeeren en genieten als nooit te voren. U zult ervan genieten als van een heerlijken, opwekkende lentedag. George Brown heeft maar één groote wensch n.l. deel te mogen uitmaken van de Britsche lucht macht. Hij benijd Bob den verloofde van zijn zuster Anne, die er in ge slaagd is aangesteld te worden als ordonnans bij de Royal Air Force Op zekeren dag tijdens Bob's vacantie komt onze vriend Brown op het idee diens uniform eens aan te passen. In een der zakken vindt hij.een brief bestemd voor Sir Philip, een der hooge heeren van 't Lucht vaart-Ministerie. Bob heeft blijkbaar vergeten dien brief af te leveren en George besluit dit verzuim te her stellen. Hij stapt op het motorrijwiel en begeeft zich naar het op de enveloppe vermelde adres. George die men natuurlijk voor een ordon nans van de R.AF. houdt, krijgt bevel, den commandant in het zij span van zijn motorrijwiel naar Glenbridge te brengen. En daarmee beginnen voor George de verwikke lingen. Hij wordt plotseling verliefd op de dochter van den commandant, waar door hij met veel moeilijkheden te kampen heeft. Alles op het vliegveld Is in rep en roer, Sir Philip is n.l. gearriveerd om de oefeningen met de nieuwe machine bij te wonen en iedereen Z9t z'n beste beentje voor. Eindelijk komt George in 'n vlieg tuig terecht. In zgn wanhoop haalt hij de handles over, drukt op knop pen en pedalen en rukt aan alles wat binnen het bereik zgner handen is. Sir Philip slaakt enthousiaste kreten bg het aanschouwen van de salto's, kurketrekkers en gig vluch ten. Hij weet niet dat het slechts aan Beggy te danken is, dat de waaghals na veel wonderlijke buite lingen veilig beland. Spoedig heeft Brown niet alleen zijn uniform doch ook de dochter van den Comman dant. Als tweede hoofdfilm „HET VER RAAD VAN DEN HALFBLOED". Met de Cowboy-crooner door het land der Indianen. Avontuur en romantiek zij aan zij door de woestijn De roepstem der wildernis klinkt in een lied over de .prairie. Een film van avonturen in het land der In dianen en tevens... een film van Gene Autry de zingende cowboy. Maandag 5 en 8 uur en Dinsdag 8 uur vertoont Luxor U de Holland- sche film DE BIG VAN HET REGI MENT. Een luitenant doet zijn intrede in een dorpje aan de grens. Weldra voelen hij en een meisje zich tot elkaar aangetrokken. Opeens gaat het bericht door 't dorp, dat de Luitenant een zoon heeft. Doch dit is een misverstand. Hoe nu alles ontknoopt wordt zullen we niet ver der vertellen. Gaat deze pracht film zien. Een zeer mooie en komische film, naar het boek van Mr. A. Rosthaert, SpionDage-leger. In deze film spelen bekende sterren zooals Fientje de la Mar. Henriette Davis, Johan Raat en het 4-jarlge Hansje Lindriesen. Als tweede hoofdfilm vertoont Luxor U. „EEN JONGENS HART." Mickey Rooney die van eerste ver schijn in Max Reinhardt3, Midzomer nachts droom af een zuiver talent gebleken is, speelt in deze film den zoon van een zoogenaamde oorlogs held. Deze held ziet er overigens maar matig heldhaftig uit. In nuch tere toestand is hg een vroeg-versle- ten hypemerveuse man. In beschon ken toestand lijkt hg op een dolle hond. Intusschen is Mickey het slacht offer van de heldhaftigheid zijns vaders. De vriendjes zeggen hem hatelijke dingen, doch de school juffrouw trekt partg voor hem. De film doet ons vrij onverwacht terecht komen in een wilde melk- staking en tijdens dezemelk-staking krijgt de meer genoemde oorlogsheld een aardige kans om een heldendood te sterven en hij laat die kans ook niet onbenut. De juffrouw en Mickey vinden het erg verdrietig maar het slot van de film doet de toeschouwers toch ver moeden, dat na dezen heldendood de toekomst van Mickey er plotse ling heel wat rooskleuriger op is geworden. Pastoor H. M. Wijnhoven Wanssum. Gister 22 Maart was het 50 jaar geleden dat aan den zeer eerw. heer Pastoor H. M Wijnhoven de H. Pries terwijding werd toegediend. Pastoor Wijnhoven werd geboren te VeldeD, den 4den Januari 1867. Merkwaardig valt op te merken, dat juist een van zijn klasgenooten de z.e.h. P. G. W. Joosten, als Pastoor te Velden, dus Pastoor Wijnhovens geboorte plaats tevens zijn gouden priester feest hoopt te vieren. Na zijn studies werd Pastoor Wijnhoven tot priester gewijd in het groot semi arie te Roermond op 22 Maart 1890. Hierna werd hij benoemd tot kapelaan te Wanssum. Na alhier 3 jaar werk zaam te zijn geweest vertrok Z.E. als kapelaan naar Linne. Vervolgens werd hij in 1899 rector te Oirlo-Castenray, waar Z. E. vier jaar werkzaam bleef. In 1903 volgde zijn benoeming tot rector te Leunen, waar hg ln zeven jaar veel heeft tot stand gebracht. Het bouwen van priesterkoor en toren geschiedde tijdens zijn rectoraat. Op 4 Januari 1910 volgde zijn benoeming tot pas toor van Wanssum, waar Z. E. thats 30 jaar werkzaam is gebleven, en met de zielzorg is belast. In deze 30 jaar heeft pastoor zeer veel tot stand gebracht, voor al voor het geestelijk welzijn van zijn pa rochianen. In 1914 werd begonnen met het bouwen van een nieuwe kerk. Dit was, al bracht het groote moeilijk heden, een schitterend werk voor onzen goeden herder. In 1915 werd de nieuwe kerk door Mgr. L. Schrij nen geconsacreerd, hetgeen voor Wanssum een buitengewoon schit terend feest is geweest. Ofschoon de Pastoor weinig schijnt te voelen voor een groote viering van zijn gouden priesterjubileum, meenen we toch dat de bedoeling der parochianen is hun trouwen herder half Juni a.s. in de bloemetjes te zetten. Leerlmg-machmist gedood. Bij he opstapelen van steenkolen op een tender van een losse locomo tief is de 33-jarige leerling-machinist W. Titulaer uit Heerlen op het sta tionsemplacement te Eindhoven in aanraking gekomen met de hoog spanningsleiding voot de electrische treinen. De man was op slag dood. Dood in een sloot gevonden. Zondagavond werd tusschen Stram- prooy en Ell in een sloot je gevonden het lgk van den 60-jari<ren L. H., hoofd der school in Hunsel. Het lijk lag met het gezicht naar boven ge keerd. De overledene, die zich des middags reeds niet lekker gevoeld had, is waarschijnlijk op den terug weg per rgwiel van een gegeven les in bijenteelt te Stramprooy onwel geworden en van zijn rgwiel geval len. De heer H. vierde kort geleden zijn 40-jarig ambtsjubilé, waarvan 25 jaar als hoofd der school te Hun sel. Hij deed veel voor de ontwik keling van den boerenstand. EEN TELLER, DIE TE VROEG KWAM. En een landbouwer, die den dans ontspringt. Krachtens het landbouwinventari- satiebesluit 1939 is het verboden rundvee, varkens, paarden, alsmede krachtvoeder enz. voorhanden of in voorraad te hebben, indien deze pro ducten bestemd zgn voor of deel uitmaken van het landbouwbedrijf van dengene, die deze producten voorhanden of in voorraad heeft. Dit verbod geldt echter niet voor hem, die op door den minister van Econo mische Zaken te bepalen tijdstippen van de aanwezigheid dier producten opgave heeft verstrekt. Nu heeft de minister bij beschik king van 28 Augustus 1939 bepaald, dat die opgave door inlevering van formulieren diende te geschieden binnen veertien dagen na de inwer kingtreding van deze beschikking. Eenige dagen later, nl. op 1 Sept., heeft de minister nader bepaald, dat die opgave ook kan wórden gevraagd door een door den provincialen voedselcommissaris aangewezen per soon (teler). Bij een veehouder te Alkemade was echter reeds op 30 Augustus zulk een teller verschenen en na in vulling van een formulier had deze veehouder dit onderteekend, met verzwijging evenwel van 297 zakken krachtvoeder en 13 varkens. Toen daarna op 5 September twee andere tellers de aanwezigheid van deze producten constateerden, zagen zg daarin een overtreding, met het gevolg, dat de veehouder voor den kantonrechter moest verschijnen. Deze. zoowel als in hooger beroep de rechtbank in Alkmaar, oordeelde den landbouwer schuldig en legde een geldboete op van f 800.met verbeurdverklaring van het in beslag genomen krachtvoeder. In cassatie heeft de Hooge Raad echter overwogen, dat bg het bezoek van den teller op 30 Augustus de ongewijzigde beschikking nog geldig was, waaruit volgt, dat de veehouder toen door het verstrekken van een onvolledige opgave niet strafbaar was. En aangezien in het tgdvak tusschen 1 en 5 September aan den veehouder geen opgave was gevraagd, heeft de Hooge Raad hem, met ver nietiging van beide vonnissen, van alle rechtsvervolging ontslagen. ln alle maten, modellen. Firma van den Munckhof. TREKHON1 Herkeur^ Burgemeester er Venray bre^^ r*" nis, dat doo„ -j van alle trekhond welke zal worden 18 April a.s. WOENSDAG des voormiddajgs begintpunt wegi G des v.m. half 10 Nelissen. des v.m. half 11 kermisterrein. des v.m. half 1 het transformator] DONDERDAC des v.m. 9 uur Henseniusplein. des v.m. 10 ui Deurnescheweg. des nam. 2 uurt terrein. De honden moet volgende eischen 1. Korte, breede tige hals. 2. Breede"~~ rug tusschen c 1 3. Rechte breed korte, rechte breei 4. Breede voort 5 Breed, gespi gevulde flanken. 6. Gewelfde, die voldoende vastligg 7. Krachtig g beenen (voorbeene 8. Korte, ronde spreide teenen me zooikussens. 9. Goed gebroe gespierde dij en gewrichten laag goeden stand van 10. Krachtige g Met nadruk wor dat hond, tuig e aanwezig moet :;ij Niet goedgekeur den, welke onvolwa kreupele, aan hi gewonde, zichtbaa gende honden. Honden met een hoogte dan 60 clV de kar gespannen, onder de kar g honden met een breedte, gemeten denste punten der Tot het tuig r borstriem van t breedte van zacl tot achter de voor het trekken hori strengen verbond stok, vastgemaak plaats, waar de buikriem van te breedte en een voor een hond, v6< nen, ten minste zijn. De hondenkar 3 van een of n'.< planken, voo3? den steeds bruik-barer bak en voorts zood dat de hond tijden dwongen houding tgdens het stilst! ongedwongen hoi zitten en staan. De kar moet vo of meer steunse dat zij den hondd ligt, zit of staat een hondenkar i optreden, die de jaren nog niet he< Op de kar moet naam van den hoi gemeente, waarin heeft, alsmede b inschrijving, een e de zwarte letter 8 c.M. hoogte op bord, hetgeen aan de kar, zooveel m bevestigd en stee zijn. Hiernaast zgn een brandmer van 8 c.M. De aandacht w lgk op gevestigd, tuig aan de bove moeten voldoen goedkeuring in aan komen. De vroeger uil bewgzen moeten w« Honden en karr gekeurd zijn kui bovengenoemde d worden aangebode Venray, 15 Maa: Burgemeester ei A. B Dt Ingekomen e: perso Van 8 tot VERTROKKEN E. M. Lichteveli Venlo Burg van I L. M. Jeuken, Wanssum A 42a J. J. H. Voesten, Heerlen Parallelw G. J. Kelders, Tiiburg Nieuwlan J. P. H. Philipsi naar Tegelen Ker H. C. Maessen, Nederweert Levex VENLO. Op d eeniging van voer 2 900.000 eiei Kippeneieren vi Kleine eieren vi Eendeneieren vj ROERMON©. vereeniging van aanvoer 6.700.000 Kippeneieren vi Eendeneieren vt

Peel en Maas | 1940 | | pagina 6