DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Luchtbescherming Van de Sport velden Zaterdag 2 Maart 1940 Een en Zestigste Jaargang No 9 Verduisteringsoefening. Geheel versch van de naald, of liever donker van de duister nis om in de termen van de oefening te blijven zullen hier eenige beschouwingen volgen over de gehouden verduistering U gelieve dit niet te lezen als een officieel verslag, daar zulks onmogelijk is. Uileraard der zaak moeten eerst de verschillende rapporten binnen zijn, voordat een juist oordeel gevormd kan worden, terwijl de resultaten van de binnen gekomen berichten nog geschift moeten worden. De eerste indruk was wel, dat het erg don ker was en mogen we over deze proef niet ontevreden zijn, waar mee natuurlijk evenmin gezegd is, dat alles voor honderd procent in orde was. Wat sterk opviel, waren de lichtuitstralingen gedu rende eenige minuten dus tijdelijk. Deze ontstonden waarschijnlijk, doordat men even in een kamer moest zijn, waarvoor geen maat regelen genomen waren. Sterke lichtuitstralingen zijn niet waar genomen, behalve van enkele automobielen, echter is ook mo gelijk, dat deze juist buiten de gemeentegrens waren. In het dorp was het druk, alsofhet kermis was, dit is nu piet de bedoeling. De menschen moeten zooveel mogelijk thuis blijven. Als het wandelaars waren, die het gemakkelijker vonden maar op straat te gaan, dan thuis eenige moeite te doen, dan is dit beslist een van de grootste fouten welke gemaakt zijn. Zij, die dit' niet gedaan hebben, hebben kostbare ervaringen opgedaan voor een volgende keer. Opvallend is o.a. het zichtbaar zijn van kleine lichtpuntjes, zoo als de aansteekvlammen van de lantaarns, men kon het beloop van een straat hiermede volgen. Ook is gebleken, dat vele winkeliers zich geen enkele moeite getroost hebben en hun zaak maar sloten voor dat ééne uur. Ik moet deze struisvogel-poli tiek ernstig laken, omdat deze menschen een tweede keer nog steeds geheel onvoorbereid zijn. Het gaat toch niet aan, om een zaak midden in den winter reeds om vier te moeten sluiten. Het noord-oostelijk deel van Venray was ongeveer om half negen totaal verduisterd, op slechts een enkel lichtpuntje na. In het oostelijk deel branden enkele lichten meer. Gebleken is ook, dat het aan tal ordonnansen van de L.B.D. nog steeds te gering is, uitbrei ding hiervan is gewenscht. De moeilijkheden voor het verkeer zijn, zooaio verwacht werd, zeer groot geweest. Op de oefening van Woensdag avond zal meer uitgebreid terug gekomen worden in een van de volgende nummers van dit blad Hoofd der L.B.D. A. BUWALDA. Wittehorst 8 7 0 1 14 37—11 D.E.V. 9 5 2 2 12 22—20 Panningen 6 5 0 1 10 18—7 Viost 6 3 1 2 7 12—10 Steyl 7 3 1 3 7 24—22 Servatius 8 3 1 4 7 20—21 Swalmen 4 3 0 1 6 19-9 Tiglia 7 3 0 4 6 19—23 F.C.V. 7 1 2 4 4 14—20 V.O.S. 3 1 1 1 3 8—8 Belfeldia 8 1 1 6 3 14-44 D.SS. 9 1 1 7 3 16—28 Servatius H 5 4 0 1 8 17—5 Oostrum 5 3 2 0 8 17—11 De Valk II 5 2 1 2 5 19—19 Kronenberg 4 1 1 2 3 12—14 Brughusia 5 1 1 3 3 13—16 R.K.L.V.V. 4 0 1 3 1 5—17 Servatius Hl 4 4 0 0 8 18—5 Merselona 5 3 1 1 7 22—13 Meterik H 4 3 0 1 6 14—11 De Valk III 1 1 0 0 2 3—1 D I S. H 3 1 0 2 2 3—14 Wanssum II 4 0 1 3 1 9—13 Wittehorst IH 2 0 0 2 0 5—9 B.V.V. II 3 0 0 3 0 4—11 Alle Copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. voor 1 uur in ons bezit z\jn. SER VA riUS-OMROEP Zooals met alle dictatoren het ge val is, heeft ook vorst Thialf einde lijk het bijltje er bjj moeten neer leggen en heeft hij na heftige tegenstand tenslotte moeten plaats maken voor een mildere temperatuur, waart aar wellicht een ieder gesnakt heeft. Men kan ook te veel van het goede krijgen. Na een maandenlange afwezigheid zal dan koning voetbal weer z'n triomphantelijk heroptreden doen. Om het geheugen onzer lezers even op te frisschen geven we hier de stand zooals die was na de laat ste voetbal-Zondag, midden Decem ber. De wedstrijd PanningenServatius is om K.R. vastgesteld om 3 30 uur. De bussen vertrekken daarom om 2 uur. Brrr dat kan er spannen. Pannin gen verloor in Venray op het nip pertje met 21. Die lui hebben dus met Servatius nog iets goed te maken. Gezien de maandenlange voetbalwerkeloosheid zal het wel geen hoogstaande partij worden, alhoewel het aan spanning niet zal ontbreken. Eén zaak is zeker, na zoo'n lange noodgedwongen rust zullen ze er wel „zin" in hebben. Daarom wachten we wat de uitslag betreft maar rustig af. ScheidsrechterBreuns. LeiderHoeaemakers. Servatius II gaat bij de Lottum- sche rozenkweekers op bezoek. No. 1 contra No. laatst. Indien Servatius hier op z'n tellen past en deze oogenschijnlijk zwakke tegenstanders niet onderschat, brengen ze na veel strijd de buit mee naar huis. Dit laatste moet, aangezien Oostrum op een struikeling van Servatius wacht om de leiding over te nemen. ScheidsrechterTheeuwen. LeiderE. Nastvogel. Servatius III schenkt thee aan D.I.S. II. Dit bezoek zal D.LS. met twee puntjes moeten betalen. Aan strijd zal het echter niet ontbreken evenmin als aan aanmoedigingen .aangezien Servatius m deze middag als eenige gastheer zal fungeeren. ScheidsrechterBouten. Aanvang 2 uur. VALK-REVUE. Morgen, als het weer zich nu eens gunstig zal toonen, kunnen wij weer eens gaan genieten van een voei bal wedstrijd. De Valk ontvangt H.R.C. Afferden aan den Leunscheweg, en wij zijn benieuwd wat of zij zullen presieeren na deze lange rust. Zal de rust afbreuk doen aan hun spel, of zullen de Valken, hun naam eer aan doen, en hun eerste prooi vol hongergeweld, neerslaan. Nu wij zoo lang van voetbal zijn verstoken geweest, hopen wij velen aanwezig te zien, om de jongens een moreele steun te geven. En men zal wel kunnen begrijpen, dat er finantieel in deze winter wei nig voor den penningmeester te halen is geweest. Het tweede elftal gaat de reis maken naar „Brughusia" Broekhui zen en zal zich terdege moeten in spannen om succes te behalen De benjamins gaan naar Horst en zullen ook hun naam eer aan doen. Krakelingen. Militaire en economische verdediging. Als we vroeger nou spreek ik van de vorige mobilisatie „theorie" kregen, dan verzuchtte de sergeant het meermalen: Je hebt heele volks stammen, die het nooit leeren. Het is inderdaad waar, dat herse nen, welke langen tijd met een bur gerpet waren afgedekt, zich erg ontoegankelijk kunoen betoonen voor militaire wijsheid. Maar omgekeerd zijn er ook militaire volksstammen, die voor zeer eenvoudige en logische burgerbegrippen gesloten blijven. Toen herr van Bönninghausen, die voorbestemd is om minister van financiën te worden in het min of meer aanstaande kabinet-Mussert, de vorige week den minister van Econ. Zaken in de Eerste Kamer verweet, dat er voor ons leger toma ten in Italië zouden zgn gekocht voor de soldatensoep, heette de mi nister zulks te jokken. En inderdaad had de minister ge lijk. Er zijn geen tomaten in Italië gekocht, Maar... wèl zijn er Italiaansche busjes tomatenpuree gekocht, welke puree van Italiaansche tomaten zijn gemaakt. In dit geval was, dunk^ me, de zeer juiste ontkenning van den mi nister erger dan de gedeeltelijke waarheid van den heer Von Bön ninghausen. Volgens het „Vad." heeft de to rnar engeschiedenis zich zóó toege dragen: Toen een gemobiliseerde Westland- sche tuinder bemerkte, dat in zijn soldatensoep Italiaansche tomaten puree was verwerkt, was hij zoo verontwaardigd, dat hij van den kok een leeg bliaje met het Italiaansche opschrift vroeg en dit met een be geleidenden brief aan het Centraal Bureau van de veilingen in Neder land toezond. Het is ook wel een vreemde figuur dat de regeering eenerzijds zelf de fabricage van een goede soep ter hand neemt om de Westlandsche teelt te steunen, ter wijl zijn ambtgenoot van Defensie toestaat dat voor tomatensoep in ,'t leger een buitenlandsch product wordt gebruikt. De laatste jaren worden in elk seizoen millioenen tomaten „doorge draaid" en ten deele vernietigd, om dat ze den kostprijs niet kunnen op brengen, maar... ons leger koopt Italiaansche tomatenpuree, omdat er een paar vetkorrels drijven in de tomatensoep, welke de regeering van de doorgedraaide Nederlandsche pro ducten liet maken. Bij navraag is n.l. gebleken, dat sommige intendance-officieren de re- geeringssoep niet willen gebruiken omdat er al vet in verwerkt zit. Den soldaat is een afgepaste hoeveelheid vet per dag toebedeeld en het ge bruik van de Nederiandsch soep zou tot een teveel aan vet leiden. Men neemt dus liever Italiaansche puree en verwerkt die in een soep van eigen brouwsel. Onze Jannebroederec, die... te vet dreigen te worden van de Holland- sche tomatensoep Laat men in het leger toch eens bedenken, dat de weermacht er niet is om zich zelve, maar om onze na tionale goederen te beschermen. Tot deze behoort ook onze economische (tegenwoordig zeer betrekkelijke) welvaart; zij is een der voornaamste nationale goederen. Is het nu niet ontactisch, dat door het leger datgene wordt aangetast, wat het te beschermen en te verdedi gen heeft Gemengde Berichten Spionnage. De bekende Haagsche spionnage- zaak waarbij een tweetal hooge departementsambtenaren en de vrouw van een hunner ook een rijks beambte waren betrokken, zal vermoedelijk od 18 Maart a.s. (in gesloten zitting) worden behandeld. Te Leidschendam is van de week een fo'ograaf uit Arnhem aangehou den, die allerlei militaire werken had gefotografeerd. Ia zij a bezit werden allerlei situatie-teekeningen en voorts Duitsche papieren aangetroffen ook werd een film in beslag genomen. Door den fotografischen dienst van de Haagsche politie is de fi!m ont wikkeld en naar men mededeelde, zou deze bezwarend materiaal heb ben opgeleverd voor den zich zoo onschuldig voordoenden fotograaf, dien men voorloopig in arrest heeft gehouden. Een haast even misselijke geschie denis als spionnage is het bestelen van het rijk, zooals dat zich ook in dezen t jjd voordoet. In Woudenberg zijn vele arrestatie verricht wegens diefstal of heling van allerlei mili taire goederen. Groote partijen zijn achterhaald en in beslag genomen. Tal van zakken haver en rollen prikkeldraad werden op de zonder- lingste plaatsen gevonden. Zelfs onder mesthoopen haalde men de goederen weg. Voedseibureau Venray Leunensche weg 15 Het kantoor is deze week weer geopend voor het afhalen van voe derbonnen en maalbewjjzen van 3.30 12 uur en 1,305 30 Zaterdagnamid dag gesloten. Zitdagen op de ge huchten zijn als volgi: Maandag 2—4 uur Smakt Dinsdag 9—12 uur en van 1.30 4.30 Heide (van 910 30 letters A G, van 10 30—12 uur HL, van 13 uur MP en van 3—4.30 RW. Woensdag 912 uur te Ysselsteyn, van 1.304 30 te Merselo. Degenen, die hun kunstmestbon- nen nog niet afgehaald hebben', worden verzocht dit deze week te doen. Voedsalbureau Oirlo In de week van 4—9 Maart zullen zitdagen gehouden worden als volgt: Castenray Maandag 8.30—12 uur en van 14 30. Leunen Dinsdag en Woensdag van 8 30—12 uur en van 1—4 30. Oostrum Donderdag 1—4.30 en Vrijdag 8 3012 uur en van 1—4.30. Oirlo zooals plaatselijk bekend. Eenieder wordt beleefd verzocht deze week en op de vastgestelde dagen en uren zijn bons af te halen.

Peel en Maas | 1940 | | pagina 4