DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS IVORQL KQlS WittQKruis Ons weekpraatje. Paaschmarlcf Ie HORST op Dinsdag 19 Maart. Van de Sport- velden Binnenland. Advertentiën. FOTOGRAFIE Foto-artikelen van Bergen roor He SPROEIERS. J.Coenen-Houtackers Zaterdag 9 Maart 1940 Een en Zestigste Jaargang No 10 AFKAPPEN EN SNOEIEN VAN HAGEN EN STRUIK GEWAS. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering de navolgende bepaliDgen van het Pro vinciaal Wegenreglement van Lim burg In 1940 moeten vóór 1 Juli de niet jaarlijks geschoren wordende hagen en struikgewassen, staande binnen den afstand van 1 Meter van de grens van alle wegen en voetpaden, geen Rijks-, Provinciale wegen of andere kunstwegen zijnde, worden afgekapt ter maximum-hoogte van 1 50 Meter boven den grond, waarop ze geplant zijn. De jaarlijks gescho ren wordende hagen en struikgewas sen benevens die, welke dienen tot afsluiting van begraafplaatsen, mogen 2 Meter hoog blijven. Vorenstaande is niet van toepas sing op hagen sedert minder dan drie jaren geplant, noch ook op struikgewassen, tot een bosch be- hoorende. Voorts schrijft bedoeld Reglement nog voor, dat al de binnen den afstand van 1 Meter van de grens van wegen en voetpaden* staande hagen (onverschillig dus of ze langs Rijks-, Provinciale- of Gemeente wegen of voetpaden staan) telken jare aan de wegzijde tot een hoogte van minstens 1.50 Meter moeten worden opgeschoren in dier voege, dat op 1 Juli aan de wegzijde slechts hoogstens 0.30 Meter hout buiten den stam mag aanwezig zijn. Tevens moeten jaarlijks vóór 1 Juli insgelijks worden weggeruimd de over de wegen, voetpaden, slooten en greppels hangende boomen, struiken, hagen of takken. Wij vertrouwen, dat in het belang van de wegen» en voetpaden, zoowel ajs in het belang van d6 belendende gronden, dit jaar het afkappen en opscheren als bovenbedoeld tijdig en naar behooren zal plaats hebben, opdat geen enkel proces-verbaal wegens niet nakoming dezer voor schriften zal behoeven te worden opgemaakt. Venray, 21 Februari 1940. Burgemeester en Wethouders van Venray, A..H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN HET GILDE DER UITVINDERS. En een merkwaardige ver- tegenwoordiger van dezen. Hij is te zien op de Jaarbeurs. Toen ik als jongmaatje in de jour nalistiek werkzaam was aan een dagblad kreeg ik verscheidene in teressante rubrieken ter verzorging toegewezen, zooals de trekklngslgsten van de Staatsloterij, Burgerlijke Standen, gevonden en verloren voor werpen, het politie-nieuws en de uitvindingen. De rubriek „uitvindin gen" bezorgde me het meeste werk. De eenvoudige lezer, die zich nooit beijverde om de menschheid met de vruchten zijner geestelijke oorspron kelijkheid te verblgdeD, heeft er geen idee van, hoeveel genieën er 'os en onbewaakt in de wereld rondloopen en zich geroepen achten om de ge makken en ongemakken onzes levens met allerlei technische hulpmiddelen respectievelijk te verhoogen, drage lijk te maken of voor onze vijan den ter vernietiging te doen strek ken. De genieën noemt men, of hee- ten zich zelf: uitvirders. Zij onderscheiden zich in goedaar digen en kwaadaardlgen. De goed- aardigen gebruiken hun talenten om het lekken van kranen tegen te gaan eeuwig brandende lucifers te fabri- ceeren, non-ladderkousen uit te vin den, universeele middeien te zoeken tegen het springen van fietsbanden en maatschappelijke stelsels te be denken, welke armoe en arbeid uit sluiten. De kwaadaardigen vinden dingen uit welke nog erger zijn dan het buskruit. Zij.houden zich bezig met het samenstellen van bommen en granaten met een zoo groot en doode- lijk mogelijke spreiding en het zoe ken naar gassen, welke de menschen zoo afschuwelijk als maar mogelijk is, verstikken. Voor de hoofdredacteuren van kranten zijn beide soorten van uit vinders, de goed- en kwaadaardigeD, een voortdurende bezoeking. Bezoe king in den dubbelen zin des woords. Ze zijn nl. niet van de deur der redactie-kamer weg te krijgen, kee- ren er altijd weer en brengen hun slachtoffer met hun gezeur tot wan hoop. Vandaar dat ik vroeger als jong maatje in de journalistiek den hoofd redacteur stelselmatig tegenover uitvinders mocht vertegenwoordigen, de lezer, die zich wel eens ver baast over hetgeen ik zooal schrijf in de krant wete dus thans, hoe ik tot de afwijkingen ben gekomen, welke hij reeds meermalen vermocht vast te stellen. Van uitvindingen weet ik niets of niet veel, maar van uitvinders weet ik genoeg af om. zoo gauw ik ze herkeD, uit hun levensbaan te blij ven. Het is niet zoo moeilijk om ze tijdig in het vizier te krijgen. Let maar eens op: als een koekenbakker dadelijk begint te praten over de techniek van machines of een tech nicus openbaart zijn inzichten over de koekenbakkerij, daa hebt ge met een uitvinder te doen. Dat deze soort menschen altijd beginnen met zich tot de meest be langhebbende en technische instan ties, spruit voort uit hun onjuiste gedachte, dat ze éérst de publieke belangstelling moeten trekken en daarna hun erkenning moeten ver werven. Komen ze eindelijk bij de bevoegde beoordeelaars terecht en blijkt bij hen meestal wel op zéér deugdelijke gronden geen interesse voor hun vinding te bestaan, dan keeren ze wederom terug tot de krant om in dezer kolommen te poseeren als miskende genieën, wel doeners van de menschheid, die ons tranendal in een paradijs van vreugde zouden kunnen herscheppen, als ze maar niet zoo werden tegengewerkt door de deskundigen, die met hun kapitaal vastzitten aan het belang van het bestaande Niet elke redacteur is bestand tegen het voortdurende geestelijke geweld, dat een uitvinder hem kan aandoen. Er bezwijkt er dus weieens eentje, die dan met de niet-deskun- dige autoriteit van de krant een uitvinding dekt, welker waarde hij niet kan beoordeelen. En het publiek, dat in tegenspraak met wat het be weert nog altijd een groot vertrou wen heeft in wat gedrukt staat, be goochelt zich dan een poosje met het geloof in een Wolvega-schen motor, die geen brandstof behoeft of in een procédé om uit lood goud te distilleeren. M'n collega van de Vlissingsche Courant zweert op het oogenblik op het uitvinders-genie van een stad genoot, den heer F. Steutel. Deze heer lijkt me, in zijn karakter een merkwaardige mengeling te zijn van het goedaardige- en van het kwaad aardige soort. De VI. Crt. laat zich in een artikel met groote opmaak zeer positief over de vindingen van den heer Steu tel uit. Deze zijn van technischen aard, hetgeen eigenaardig is, omdat de heer Steutel inderdaad een electro- technlcus schijnt te zijn. Hij heeft om het in de termen van een leek te zeggen een ap paraat uitgevonden, dat men zou kunnen aanduiden als een „verbeter de paravaan". De lezer wete: para vanen dienen ter bescherming vaD schepen tegen mijnen; zij knippen de kabels, waaraan de mijnen zijn veran kerd, door, zoodat deze onwerkzaam worden. De paravanen geven lang geen absolute veiligheid, maar het apparaat-Steutel, dat bovendien maar een vijfde van den prijs der parava nen behoeft te kosten, werkt veel en veel beter, ja, schier volmaakt. De heer Steutel heeft zich tot marine-autoriteiten gewend en tot de kringen der burgerscheepvaart, maar en nu citeer ik de VI. Crt. „alle mogelijke instanties verwe- zeu hem Daar-nog andere instanties, in plaats van voor een kwiek, nauw keurig onderzoek zorg te dragen. Het afschuifsysteem viert hoogtij" De redactie toornt over „de slappe houdiDg van de officieele Nederland- sche instanties" en herhaalt deze kwalificatie nog eens, zeggende: „De betrokkenen schijnen van oordeel, dat de talrijke scheepsrampen van den jongsien tijd een onderzoek naar de mogelijkheden van nieuwe vindin gen niet voldoende wettigen Een slappe houding, waarvoor wij maar niet zullen probeeren, voldoend krachtige woorden te vinden die haa» naar verdienste zouden kunnen brandmerken Dat klinkt allemaal lang nietmk: De VI. Crt. besluit met de woorden „Zal Nederland nu eindelijk uit den dommel ontwaken en belang stelling toonen Of zijn daarvoor nog niet genoeg schepen, menschen- levens en ladingen verloren gegaan Wij gelooveD, dat het hoog tijd wordt!" Ik zeg maar zóó: je kunt nooit wetenEn daarom ben ik blij om °P deze wijze mijn bijdrage te kunnen leveren om belangstelling op te wek ken voor „deze nieuwe methode van mijn bestrijding". In dewelke ik zelve voorshands niet geloof. Ik kan het niet aannemen, dat al degenen, die zooveel materieel belang hebben bij de veiligheid van de scheepvaart en vooral bij de veilig heid der Nederlandsche zeelieden (om van de overigen te zwijgen) zoo ge méén en harteloos zouden zijn om uit sadistisch genoegen misschien een vinding te weren, welke dui zenden levens en ontelbare millioe- nen aan kapitaal zou kunnen redden. De uitvinder beklaagde zich tegen over de redactie van de VI. Crt., dat hij geen kapitaal heeft om zijn vin ding te octrooieeren. Dat behoeft nochtans geen beletsel te zijn. Het octrooibureau kan vindingen, die verdienstelijk lijken, kosteloos op haar waarde laten onderzoeken in Delft; daarvoor bestaat een commissie van deskundigen. Valt het oordeel guns tig uit, dan wordt de auteur zelfs geholpen om de exploitat.e mogelijk te maken. EDfin, de heer Steutel gaat een an deren weg volgen. Hij exposeert de teekeningen zijner uitvindingen tus- schen 5 en 14 Maart ter Jaarbeurs in Utrecht. Maar en nu kom ik tot de belichting van den merkwaar- digsten trek in het karakter vaD dezen uitvinder hij heeft ook nog een andere uitvinding gedaan. De teekeningen dèArvan exposeert hg... nog niet! Let wel, lezer, op de juiste betee- kenis dezer woorden in het volgende citaat uit de VI. Crt.: „....dezelfde uitvinder heeft in middels een verbetering van mij nen uitgevonden, waarmede para vanen niet alleen onwerkzaam, maar tot een direct gevaar worden gemaakt voor het schip, dat ze gebruiktHet staat namelijk vast, dat een met de nieuwe'vinding uitgeruste mijn, den paravaan- Bezoekt de in de Veerr.arkthal Vee-fransport-diensten uit alle richtingen. Prijzen worden beschikbaar gesteld. Weekmarkt van alle soort vee op iederen Dinsdag. 0e TkxiezfaridschzTcwdfieL^ Verwijdert bruinen iandaanslag. kabel onwrikbaar aan een deel van de mijnkabel kan bevestigen, het resteerende deel van den paravaan kabel vernietigen, zoodat de para vaan naar den bodem der zee zinkt. Het schip vaart dan door met een actieve mijn aan den pa- ravaankabelLuttele momenten later zal een ontploffing midscheeps het gevolg zijn Ook deze vinding is door den zelfden deskundige gezond bevon den! Zjj is eveneens toegelaten voor expositie op de Jaarbeurs, maar de uitvinder heeft daar nog van afgezien, met het oog op de gevaren voor onze scheepvaart die er het gevolg van zouden kunnen zijn." Zei ik te veel, toen ik vaststelde, dat deze uitvinder in zijn karakter een eigenaardige mengeling is van het goedhartige en kwaadaardige soort Hij zoekt en speurt naar een mid del tegen de vernietiging van men- schenlevens. Dat middel zoekt hij op een of andere maDier te verkoopen. Daar heeft hij gelijk aan! Maar als hij het gevonden heeft althans meent te hebben zet hij zijn scherpzinnigheid in tegenover gestelde richting aan het werk. Hij vindt zoo zegt hij weer iets en dat „iets" houdt hij achter de hand. En nu dreigt hij: men zal mijn mid del tegen vernietiging aanvaarden en betalen, anders, anders, zwaai ik met dat ding, hetwelk ik hier achter de hand heb en de vernieti ging van waarden en van menschen- ievens nog ontzettender zal maken, dan ooit te voren Lezer, misschien heb ik uw be langstelling gewekt en zult ge, als ge ter Jaarbeurs komt, ook even naar de afdeeling „uitvindingen" loopen om de teekeniDgen van den heer Sleutel uit Viissingen te zien. Als ik dezer dagen ter Jaarbeurs kom, ga Ik eveneens naar die af deeling, maar.... niet om de teeke- te zien. Neen, den man te zien, dit soort uitvinder, daarvoor ga ik. Zijn mannen werkelijk keiden? Overbodige vraag. Pijnen behoeven toch niet meer te worden geleden, dank zij WITTE KRUIS poeders. Bij de minste hoofdpijn, kiespijn of welke andere pijn ook geeft een WITTE KRUIS poeder onmiddellijk verlichting en neemt na tien minuten de pijn volkomen weg. WITTE KRUIS poeders werken opbeurend, verdooven niet en zijn daarom onscha delijk. Ook de gevoeligste maag zal er geen hinder van ondervinden DUTIM OEiiiTGEEST Alle Copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. voor 1 uur in ons bezit zijn. SER VA riUS-OMROEP In een niet al te optimistische stemming met invallers voor rechts- en linksbinnen werd na maanden lange rust de strijd aangebonden tegen het zeer sterke Pannlngen. De wedstrijd was nauwelijks 5 minuten oud toen bij een overigens onbedui dende botsing de Servatius-spil W. Peeters z'n been brak. (Wg wen- schen Wiel een der beste krachten van Servatius, een voorspoedig her stel toe.) Wat de wedstrgd betreft, deze stond buiten verwachting op zeer hoog peil en was daarbij razend snel. Het samenspel viel te loven. Met de rust had de schotvaardige Servatius-voorhoede reeds viermaal de Pannlngsche netten doen trillen, terwijl het Servatius-doel slechts één voltreffer kreeg te incasseeren. Panningen kwam na de rust over donderend opzetten en wist haar achterstand tot 4—5 in te loopen. Doch toen had Panningen ook al z'n kruit verschoten. De Serv.-reserve- kracht, die toen in werking trad, was echter van dien aard, dat de Pann.-keper nog tweemaal mocht visschen. De eindstand was 74 voor de Venrayers. Een zeer belofte vol heroptreden, 't Is wel typeerend, dat de sterke Pann.-defensie, die sinds het begin der competitie slechts 7 doelpunten tegen kreeg, er nu ook maar eventjes 7 kreeg te slikken. Zondag komt Belfeldia op bezoek. Deze oogenschijnlijk zwakke club hield Zondag j.l. V.O.S. in eigen huis in bedwang en wist een gelijk spel af te dwingen. Dus Belfeldia is heus niet zoo zwak als men wel meent. Servatius zal haar goede form ook voor eigen publiek willen demon- streeren door ook nu haar fijnste spel ten beste te geven. Dan zullen de beide puntjes wel in Venray blijven. Als voorwedstrijd speelt Servatius II een oefenpartij tegen Servatius IH met verwisseling van de beide voorhoedes. Servatius I—Belfeldia begint om 2.30 uur. ScheidsrechterS. Hendriks. Servatius H stelde haar aanhang ook nu niet teleur en klopte Lottum in eigen huis met 5—3en niet om gekeerd zooals foutievelijk in de couranten werd vermeld. Deze over winning werd op een zeer zwaar veld en op een energieke tegenpartij behaald. Servatius II staat er wer kelijk schitterend voor. Servatius III, dat met een zeer matig spel voor den dag kwam, had oochtans niet al te veel moeite mei een flinke 5—0 zegepraal cp D.I.S. II Hoe lang zullen de Benjamins huD ongeslagen serie handhaven Er staan nog zware wedstrijden op hun programma. VALK-REVUE. Het is inderdaad voetbalweer ge weest en alle jongens kwamen in actie. Het derde toerde per fiets aaar Horst en moest met invallers en negen spelers den strijd aanbin den tegen Horst en werd netjes af gedroogd met 70. Wanneer zulleD de spelers van het derde eens lereri op tijd en voltallig op te komen, die nederlaag is aan eigen laksheid te wgten. Het tweede ging naar Brughusia met een paar invallers, maar mei den goeden wil om de geleden neder- iaag te herstellen. Jammer, dat de overwinning hun in de laatste minuut ontging en Brughusia een gelijk spel kon forceren. Hoe het iok zij over de prestatie mogen wij tevreden zgn. Ons eerste zou ons laten zien of wg in dezen winter in vaardigheid hadden ingeboet, en had H.R.C. te gast. Het weer hield zich best en >ver de belangstelling viel niet te klagen. De gasten beginnen in zeer hoog tempo, en er komen gevaarlijke momenten voor het Valkdoel. Toen de wedstrijd vijf minuten oud was i racht Ewalds uitlopende den bal te vangen, hg laat hem vallen en het is gebeurd. Dit succes moedigt de gasten aan, en nog hoger wordt het tempo, en zowaar, toen de wedstrijd twintig minuten oud was had De Valk een 0—2 achterstand. Dat was te gek, en spil en midden voor wisselde van plaats. Van dat moment af beheerschte Piet het veld, de halflinie herstelde zich, en de voorhoede werd opgestuwd, zodat de strijd zich op de helft van de tegenpartij afspeelde. Bij een alge meen opdringen, is het Piet die een geweldige kogel afvuurt, de keeper kan niet voldoende wegwerken en Kessels is er bij om hem in het net te deponeren. Binnen vijf minuten scoren de Valken drie doelpunten, en van nu af spelen de gasten een verloren partij. Het vertrouwen in eigen kracht is er weer, onze doel- verdediger met de backs komen er beter in en geven de gasten geen schijn van kans. Na de thee leggen onze jongens het tempo op en de gasten moeten lijdelijk toezien dat zg werden in gemaakt met 9—2. Nu was te zien wie er getraind had en wie uitgespeeld was, de spil, was in buitengewone vorm, vangt, stopt en trapt in alle standen, zijn spel was een lust om te zien, ook de backs was het niet aan te zien dat zij maanden niet meer gespeeld hadden. Manders was weer de tac tische man van altijd. Over het ge heel zij wij zeer tevreden. Ga vooral door met de training van Woensdag avond, die lichaamsoefeningen zijn voor de paraatheid van je spieren onmisbaar. A.s. Zondag gaat het eerste naar Gennep en hoopt te winnen. De supporters hebben heden Za terdagavond vergadering bij Schellen om acht uur, wij verwachten U allen zonder uitzondering. Firma van den MUNCKHOF Drukkerij Venray „Onze" en „hun" helden ter zee Wij Nedeflanders, zijn altijd trotsch geweest op onze „helden ter zee", de, wakkere, eenvoudige mannen, die bij het woeden der elementen onver schrokken het leven waagden en wagen, om wie het ook zij, onver schillig vooral van welke nationali teit hij is te redden uit den nood en voor verdrinking te behoeden. Een ander, een groot volk, is bezig naam te maken in anderen zin; hun helden treden op als verdelgers ter zee, wier doel het is om uit de veilige beschutting van een zwaar bewapend vliegtuig dood en verderf te zaaien onder de wakkere zeelui van kleine werkzame naties. We benijden dezen verdelgers hun hel denfaam niet. We gruwen enkel van hun met bloed bespatte handen en we blijven trotsch op onze zonen, die bij de vervulling van hun vreed zame en eervolle taak aan bruut ge weld ten onder gingen. 0— Tal van Nederlandsche schepen op de Noordzee, op 'n enkele uitzonde ring na uiterst kleine scheepjes, zijn van de week bloot gesteld geweest aan bomaanvallen en beschietingen met mitrailleurs van en door Duit sche vliegtuigen. Van het met uien geladen 197 ton groote bootje „Elïe- za" uit Sappemeer, werden twee leden der bemanning, uit 5 koppen bestaande, gedood. Van een grooter schip weten we slechts, dat vlotten, boeien en reddingsboot zijn aange spoeld. Met volkomen verachting voor de mogelijke gevolgen werden de opvarenden van al deze Neder landsche seheepjes mitrailleurvuur bestookt, als waren ze de ergste v ij a n d e n van de aanvallers. Voorlopig kunnen we niets anders doen, dan ondergaan, protesteeren en herstel van schade eischen. Voor dat laatste wacht de regeering nog op authentieke gegevens. Inmiddels laait een vlammende verontwaardiging hoog op uit ons volk en aan de hitte daarvan zal een machtig buurvolk zijn eer schroeien. Marine-ongeval Bgna zouden we van de week nog tientallen mannen méér aan de zee hebben moeten afstaan, nl. door een noodlottig ongeval met een onzer duikbooten nabij den Helder. De duikboot werd per ongeluk geramd door een ander schip, verdween in de golven, en kon slechts met moeite door de bemanning aan de opper vlakte gebracht worden. Met bebulp van velen kon bijna de geheele be manning gered worden. Herinneren we in„ verband met onze rampspoeden ter zee nog aan de ontploffiog, welke een aange spoelde mijn op Woensdagochtend bij Callantsoogveroorzaakte en nog al groote schade aanrichtte aan da- ken4en ruiten van woningen. In den vroegen morgen kon men tal van gedupeerde eigenaars voorzieningen zien treffen om hun uitstallingen te beveiligen en hun woningen zoo goed en zoo kwaad als het ging te her stellen. Een vermoedt, dat de mijn tegen een golfbreker is geslagen en aldus zijn verwoestende uitwerking heeft Vierdaagsche gaat niet door. Had het verleden jaar al heel wat voeten in de aarde eer met zeker heid kon worden gezegd, dat de vier daagsche afstandmarschen toch zou den doorgaan, dit jaar is het geheel mis en thans reeds kan worden ge zegd, dat Nijmegen in den aanstaan den zomer de duizenden tippelaars niet vier ochtenden achtereen zal zien uitzwermen. Dit jaar gaat de vierdaagsche niet door De organisatoren hebben nog op alle wijzen getracht een oplossing te vinden maar tenslotte moesten zij tot de conclusie komen, dat de mo bilisatie zóó vele bezwaren met zich brengt, dat zij bovenvermeld besluit moeten nemen. DE PRIJZEN VAN SIGAREN Het secretariaat van de vereenl- ging van sigarenfabrikanten te Eind- noven deelt ons het volgende mede; Dinsdag is te Tilburg een bespre king gehouden van vertegenwoordi gers der werkgeversorganisaties in de sigarenindustrie met den regee- rings-commissaris, prof. H. A. Kaag. In dit onderhoud werd er door den contact-commissaris sterk de nadruk op gelegd, dat de regeering het van groot belang acht bg de productie, daarvoor in aanmerking komende koopprijs, bepalende factoren zoo laag mogelijk te houden, teneinde prijsstijging der sigaren tot het on vermijdelijke te beperken. De te ver wachten verdere stijging van de sigarenprrjzen zal hierdoor zoo lang mogelijk tegengehouden kunnen wor den. In het bijzonder werd met grooten nadruk de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid, verder in deze rich ting werkzaam te zijn door sigaren in de thans geldende goedkoope prijs klasse zoo eenvoudig mogelijk te maken, wat model en verpakking betreft. Alleen wanneer aan deze voorwaarde is voldaan, zal het voor de regeering mogelijk zijn haar goed keuring te verleenen aan toekom stige prgsverhooglngen, die zeker onvermijdelijk kunnen zijn. Met instemming van prof. Kaag werd besloten op korten termijn met belanghebbenden een regeling te onderwerpen, die tot dit doel zal lei den. De regeeringscommissaris heeft alle medewerking toegezegd. Vergrootingen en Olieverf-Portretten. LANGSTRAAT VENRAY Bezoekt ons Atelier I sproeien van boomen, kippenhokken en stallen voorradig alle soorten

Peel en Maas | 1940 | | pagina 11