152 EMPO of JUN RIJWIEL Agent: P. J. Jacob Krakelingen. Voor kippenhouders Buitenland. Provinciaal Nieuws Marklbi Advert „SPROJ nsjg ri Indien IJ plezier wilt 1 jaarmarkt Veni MAANDAG 4 MAj ring. Men geeft foBforzuur, kali en vooral stikstof, het belaDgrgkste deel van eiwit, om dit eiwitrgk voeder te krijgen. Zoo haalt men wat er te halen is en verbetert door een goede bewel ding het grasland. AGFICOLA. LEVENSRUIMTE. De verovering van Bohemen en Moravië werd door Berlijn gemoti veerd met de Duitsche behoefte aan levensruimte. Is het niet eigenaardig, dat daarna de in het buitenland wonende volks- duitschers bij tienduizenden tegelijk binnen de rijksgrenzen zijn gehaald, ja gedreven Menschen, die vele geslachten achtereen honderden jaren lang, met den bodem waarop ze leefden waren vergroeid, zgn als auaden naar andere streken gedreven. Zoo is het ook de volksduitschers vergaan uit de Baltische staten, uit (thans) Russisch Galicië en ten deele •ut de Donau- en Balkanlanden. Een ander volk is trotsch op zgn zonen, die zich in den vreemde ves- igden en daar de vaderlandsche cultuur eer aandoen. Zij verbreiden er de kennis over- en banen wegen voor den handel op en van het land van herkomst. Zjj openbaren aan de achterge bievenen de bestaansmogelijkheden, welke elders zijn te vinden en ze verwijden aldus de levensruimte van hun volk. Maar in Dultschland zegt men te stikken van benauwenis binnen de eigen grenzen en... men haalt de volksgenooten, die elders een be staan vonden bij honderdduizenden naar het moederland terug! Merkwaardige inconsequentie. Paarden zonder voedsel. Een 64jarlge landbouwer te Malden heeft zich voor den politierechter moeten verantwoorden over het feit dat hij twee hem toebehoorende jonge paarden opzettelijk in een bevroren weide heeft gejaagd, waar hij ze zonder voedsel en drinken liet, Omwonenden en eenige militairen verklaarden, dat ze, toen werd in gegrepen, met moeite de bekken der beesten, die vol zand zaten (de bek ken) open kregen, om daarin wat brood te stoppen. De officier betreurde het, dat voor zoo'n individu de tijd der middel eeuwen en de daarin toegepaste st raffen voorbij zijn. Het is meer dan onmenscheiijk wat hij gedaaD heeft. Een flinke geldboete zal dezen man meer treffen dan de gevangenis, want daar heeft hij het nog goed en zit h(j nog warm. De eisch luidde f 250 boete subs. 4 mnd. hechtenis. De politierechter legde den land bouwer f 200 boete subs. 4 maanden hechtenis op. Ik weet niet, aan weike middel- eeuwsche opvattingen de officier van justitie heeft teruggedacht. Toch niet aan de behandeling van krank zinnigen in dien tijd Ik beschouw zoo'n boer als een geesteszieken stumperd, 'n sadist. Dat een geldboete hem erg zal tref fen, geloof ik niet, want iemand, die schade vreest, jaagt geen jonge paarden op een bevroren wei om ze daar te laten verkommeren; ze voe ding en drinken onthoudende. Zoeveelonmen8chelijkheid, als door dezen boer betoond, wijst op gees tesziekte. Wanneer de boer overigens niet gevaarlijk Is, wensch ik hem noch gevangenisstraf, noch een geldboete toe. Maar hem moest het recht kun nen worden ontzegd om dieren te houden. Dat behoorde trouwens de straf te wezen voor allen, die dieren onnoodlg leed bezorgen. Wat men nu doen moet. In den afgeloopen winter zijn de gedachten van ons allen in het bij zonder geconcentreerd geweest op de Kuikens. De bestelbonnen kwamen, de keuze van den leverancier moest bepaald worden, de tijd waarop we de kuikens wenschen en zoo meer. Daarmee zijn we weer voorgoed in het komende seizoen ingeleid. De beperking, door het terugbren gen op 80 pet. van het vorig jaar, valt velen erger tegen dan zich op 't eerste gezicht liet aanzien. Ik heb er gesproken, die eerst zeiden, 't gaat nog al, maar die toen ze hun toewijzing thuis hadden, er anders over. dachten, 't Is iaderdaad zoo, wanneer iemand, die het vorig jaar 300 kuikens kreeg toegewezen en er nu maar 240 zal krijgen, uit het totaal beter aanvoelt wat de ver mindering zeggen wil dan zonder dieper na te denken over wat het getal 80 pet. ons zegt. Er staat te wachten, dat onze kippen- en eendenstapel in dit najaar belangrijk minder jonge dieren zal omvatten dan in het najaar 1939. Zeker is het daarom echter nog niet dat die vermindering voor allen be hoeft te gelden. Als ik bedenk de tienduizenden kuikens, die in ieder pfokseizoen overstuur gaan en als ik denk, dat dit verlies met duizend tallen zou kunnen verminderen, dan weet ik en weet U, dat zelfs big de beperking, op meerdere bedrijven de .-erjoDgde stapel in 1940 net zoo groo* kan zijn dan in 1939. De kunst is maar, om het verlies aan kuikens en niet minder aan jonge hennen te verkleinen. Zooiets kan men gemakkelijker zeggen, dan het practisch ten uitvoer brengen. Ik meen evenwel, dat dit een terrein is, waar met vrucht naar vooruit gang gestreefd kan worden. Dat kan, door nog meer dan voorheen zorg aan den opfok te besteden en nog meer door de zorg voor den opfok juister toe te passen. Mjjn meenirg iB, dat we met veel zorg voor den opfok er niet komen, doch dat het toepassen van de juiste zorg het allervoornaamste is. Ik ken men schen, die ongewoon veel werk aan den opfok besteden, zonder dat ze evenredige resultaten bereiken. Om het doelminder verlies van kuikens, meer en betere jonge hen nen in het komende jaar te bereiken, behoort ook, wat we nu reeds kun nen doen. Wat kunnen we nu reeds doen Zorgen, dat alles alvast klaar gemaakt wordt voor den opfok, wat nu klaar gemaakt kan worden. Hoe staat het met den kuikenstal Is hij goed schoon, is hg heelemaal in orde Hebben we in het vorig sei zoen ontdekt, dat dit of dat toch verbetering behoeft Voldoet de kunstmoeder nog goed Beschikt U over voldoende en doelmatige voeder en drinkbakken Indien U in den kuikenstal zand op den bodem ge bruikt, hebt U dan alreeds maat regelen genomen, om zeker te zijn, dat er in den kuikentijd kurkdroog zand voorhanden is Zijn er, voor zoover dit kan, maatregelen getrof fen, dat de kuikens over groenvoer kunnen beschikken In een aantal vragen heb ik enkele aangelegenheden onder Uw aandacht willen breDgen, waarvoor nu gezorgd kan worden. Er is den tijd om het nu goed te doen. Moet het op het laatste nippertje gebeuren dan krij gen we gewoonlijk half werk. Met het opfokken van kuikens moeten we ons in geen enkel onderdeel met half werk tevreden stellen, want uit dat halve werk komen herhaaldelijk de tegenvallers. DE ALGEMEENE TOESTAND. PETSAMO EN BAKOE. Het moge waar zrjn, dat huwelijken in het algemeen pas in den hemel worden gesloten, in Londen weet men in sommige gevallen óók wat koppelen is. Half Maart van het vorige jaar toefde schrijver dezes in Cairo, de Egyptische hoofdstad en was daar getuige van de aankomst van den kroonprins van Perzië (Iran) die met een der zusters van de Egyptischen koning in het huwelijk zou treden. De jongeman had zgD bruid nog nimmer gezien. Da plechtigheid gaf aanleidiDg tot een grandioos driedaagsch volksfeest en de Britten deden alles om aan een en ander luister bij te zetten: Het Britsche garnizoen was ver sterkt, een Britsch smaldeel was de haven van Alexandrië bionengeloo- pen, er was veel geparadeer en op alle mogelijke en onmogelgke ma nieren vond men de Egyptische en Perzische nationale emblemen te pas en te ODpas vereenigd, waar zg het oog konden trekken van de massa. Terwijl het volk in vele en dichte rijen geschaard stond in afwachting van den stoet, waarin de Perzische kroonprins en de Egyptische koning, zich van het station naar het paleis zouden begeveD, droegen de politie beambten groote doozen vol Egyp tische vlaggetjes aan, welke onder het volk werden uitgedeeld. De be doeling was, dat de menschen daar mee den koninklijken gast uit Per zië geestdriftig en „spontaan" zou den toezwaaien. Ik kwam bg die gelegenheid in ge sprek met een aanzienlijken Turk, die het uitdeelen van de vlaggetjes met een cynischen glimlach had aan gezien en spottend tegen me op merkte: „Made in England". De vlaggetjes, vroeg ik, of dit vorstenhuwelijk Juistlachte hg. Beide! De Turk bleek nochtans niet be paald anti Engelsch te zgn. maar als nationalist betreurde hg het, dat zgn land, welks souvereiniteit de Egyp- tenaren eeuwen hadden moeten er kennen, niet langer de leidende rol speelde op het oude territoir der pharao's en dat Engeland ook in Klein-Azië en Perzië zooveel invloed kon laten gelden en ook deed gelden, dat Tcrkgë om zich zelfs wil, het niet buiten de politieke vriendschap van Albion kon stellen. In die dagen, toen ik in Egypte was, hield iedereen er daar reeds rekening mee, dat er oorlog zou uit breken en dat Egypte en Klein-Azië, kortom het gebied, dat we hier het „Nabge Oosten", heeten, daarin een belangrijke rol zou aangewezen krijgen. In Egypte wist men voorheen niet zooveel van Perzië: de landen liggen ver vaneen; de beide volkeren verschillen zeer aanmerkelgk van elkaar van ras, zeden, gewoonten en godsdienst. Maar door het vorstenhuwelgk van verleden jaar staan Egyptenaren en Perzen niet langer vreemd tegenover elkander en thans zgn ze over Pa lestina, Syrië en Turkge heen, met elkaar en met de genoemde landen verbonden in één afweerfront, tegen Russische agressie en Duitsche pene tratie, misschien tot behoud of voor deel van zich zelve, maar zéker ten bate van de Britsche wereldpositie. Zeer zeker was het een jaar ge leden nog niet bekend, dat de Rus sen in een Europeesch conflict min of meer aan de zijde van Dultsch land zouden staan, maar wèl wist men al sinds lang, dat de Russen even onbetrouwbaar moesten worden geacht als bondgenooten als een las tige partg als tegenstanders. Daar om gaf Engeland er de voorkeur aan om een stevig en gevaarlijk wapen te richten op een kwetsbare plek van den Russischen beer. Een zéér kwetsbare plek is het Kaukasische grensgebied van Rusland gelegen tusschen de Kaspische Zee en de Zwarte Zee. De streek van Bakoe (aan de Kaspische Zee) is Ruslands rgke petroleumgebied; deze streek wordt begrensd door Perzie (Iran). Batoem (van de Zwarte Zee) is de opslagplaats der gewonnen petroleum en hier zgn de Turken de buren der Russen. Turken, Perzen en Russen hebben elkaar steeds het rijke Zuid-Kauka- si8Che gebied bestreden en er is niet veel voor noodig om Turkge en Per zië te bewegen een oorlogsgokje te wagen bg gunstige omstandigheid daartoe. Nu zijn de berichten, welke den laatsten tijd uit het hiervoren be schreven gsbied komen, zeer opmer kelijk. Het heet steeds, dat Turkge en Perzië zich bedreigd gevoelen door de Russische agressie en Duit sche doordringingspogingen; van den anderen kant beweren de Russen, dat hun buren,)daartoe aangezet door Londen, troepen concentreeren aan de Kaukasische grens met het doel om een inval te wagen. Zéker is, dat een verbreiding van het oorlogsfront naar het Zuidwesten Engeland goed gelegen zou komen, de handen der Russen zou binden, hun rijkste petroleumgebied zou be dreigen, de levering van Russische olie aan Dultschland zou tegengaan en de Finnen in het hooge Noorden zou ontlasten. Reeds nu moeten de Russen ern stig rekening houden met de moei lijkheden, welke hun aan de Kauka sische grens kunnen worden bereid. Ofschoon men van de ontwikkeling vaD den oorlog niets met zekerheid kan voorspellen lgkt het toch aller- waarschgnlgkst, dat in eenig volgend stadium de oorlog overgeplant zal worden naar het nabije Oosten en dat Engeland daartoe thans reeds krachten concentreert. Van die con centratie is Egypte de basis. Minis ter Eden is zich onlangs persoonlijk van den gang van zaken in het nabge Oosten op de hoogte gaan stellen. Het expeditie-corps, dat dezer dagen uit Nieuw Zeeland in Egypte is aangekomen, is daar opgehouden en vereeenigd met de reeds daar ge legerde Australiërs. In een toespraak tot deze vereenigde legermacht heef t generaal Wavell, aanvoerder van de Britsche strijdkrachten in het „mid den-Oosten", Zaterdag j.l. gezegd: „Ge hebt reeds een groote repu tatie in dit deel van de wereld voor uw heldhaftig gedrag in den wereldoorlog. Ik kan u uw uitein delijke bestemming niet mededee- len, maar ge moet niet teleurge steld zijn, indien ge eenigen tgd moet wachten. Uw aankomst hier heeft onze vijanden ontmoedigd en den oorlog voor dit oogenblik min der waarschijnlijk gemaakt". Het is vrg duidelijke taal, welke we zoo goed als zeker zóó hebben te verstaan: ge moet nog eventjes wachten, totdat het eigenlijk reeds eerder verwachte sein wordt gegeven, dat het oorlogsspel ook in dezen hoek van de wereld beginnen gaat. Een bonte meDgeling van elkaar tegensprekende berichten uit Istan- boel, Cairo, Ankara en Moskou wijst er op, dat aan de Kaukasische grens van Rusland de typische zenuw spanning heerscht, welke zoo vaak aan het uitbreken van een oorlog voorafgaat. Het heette, dat Russi sche detachementen naar de Tur ken waren overgeloopen, maar dat werd tegengesproken. Er werd voorts melding van gemaakt, dat in Turkije de oorlogstoestand was afgekondigd en dat de draadverbindingen mei dat land waren verbroken. Ook daar op volgde een tegenspraak. Het ver breken der draadverbindingen zou het gevolg zgn geweest van stormen en niet de oorlogstoestand was af gekondigd, maar de „uitzonderlijke economische situatie". Moskou maakte bekend, dat de Turken een half millioen man aan de Kaukasische grens hadden samen getrokken en aldaar vliegloodsen hadden gebouwd voor 500 toestellen. Ankara weersprak dat „met stellig heid". Misschien zgn het dus 600.000 man en loodsen voor 550 toestelien Hoe het zij, dat de oorlog in het Nabije Oosten vandaag of morgen zal uitbreken, gelooven we niet, maar dat hij komen zal, lijkt ons vaststaand. Alles wat Engeland daar in samen werking met Frankrijk (Syrië). Egypte. Perzië (Iran) en Turkijë aan defensieve en offensieve kracht heeft samengebracht, drong Rusland tot dc verdediging en gaf het de handen, onverwacht reeds zoo stevig gebonden door de Finnen, vol aan de noodzaak van afweer. Stalin is op onaangename wijze ontwaakt uit zijn schoone droom, dat hij, profit eerende van het conflict der groote Europeesche democratiën met Duitschland, een veroveringstocht naar We3t (Balti sche staten), Noord (Finland en Scandinavië) en Zuid (Balkan en Klein-Azië) zou kunnen aanvangen èn in niet te weerhouden tempo voortzetten. Die droom is uit. Zoo goed als de Duitsche droom over penetratie in 't Donaubekken en op den Balkan naar Engelands imperia len hoofdweg. Op den Balkan gaat men zich met den dag rustiger gevoelen. Er groeit daar een geest van samenwerking. welke in de laatste dagen b.v. nog tot uiting kwam in een besluit der Roemeensche en Hongaarsche regee ringen om de wederzijdsche pers campagnes (Hongarge's eischen be treffende op teruggave van Zeven burgen) te staken. KoniDg Boris heeft bij de opening van de Bulgaarsche Sobranje (parle ment) verklaard, dat de regeering onveranderd haar vredeskoers ver volgt. Bg de overhandiging der geloofsbrieven door den nieuwen Joegoslavlschen gezant, zeide Koning Boris, dat de Bulgaarsch- Joego slavische toenadering met de wen schen van beide volken in overeen stemming is en den vrede op den Balkan dient. 0— Toen de Russlsch-Finsche oorlog uitbrak, hebben de Russen zich ge> haast om het uiterste puntje van Finland te bezetten, een onmogelijk koud en woest, haast onbewoond Poolgebied. Finland is in dat uiterste noorden slechts weinige kilometers op sommige plaatsen nog geen 5 K M breedeen niet te ver dedigen spits derhalve lusschen Noorsch en Russisch territoir. Maar juist deze spits van het land bevat de rgke nikkelmijnen, welke het be staan van het stadje Petsamo recht vaardigen. In het aangrenzende Noorsche gebied worden ertsen gevonden. De Russische begeerigheid ging naar de nikkelmijnen van Petsamo uit en zonder eenigen twijfel ligt het in het voornemen van Moskou om na Finland als de zaak tenminste zoo vlot zou zijn verloopen als men zich had voorgesteld van het Noorsche ertsgebied meester te ma ken. Slechts enkele tientallen kilo meters ten Oosten van Petsamo ligt de Russische stad Moermansk, de eenige ijsvrije haven van Rusland in de IJszee. Van de haven van Moer mansk maken de Russen op het oogenblik gebruik om zekere voor raden, via de Noorsche territoriale wateren naar Duitschland te ver voeren. Deze uiteenzetting was noodig om den lezer een inzicht te geven van het belang der berichten over de aanwezigheid van een groot Britsch eskader en talrijke vliegtuigen inde buurt van Petsamo en Moermansk Men voelt, wat er op het oogen blik gaande is: Engeland stelt Rus land onder een dubbele dreiging, een frontvorming in het Zuiden, ge richt tegen het Russische petroleum gebied en een afscherming van de Finsche nikkelmijnen en het Noor sche erstgebied. Door menschen, die ter zake een gefundeerd inzicht hebben, is altijd voorspeld, dat de huidige oorlog zich naar de genoemde twee gebie den zou verbreiden. Waarschijnlijk moeten we de Britsche vlootactie bij Petsamo uitleggen als de voorberei ding tot vorming van een geallieerd front in het Noorden van Europa, dat, zoo het al niet aanstonds met medewerking van Noorwegen en Zweden kan worden gevormd, recht streeks op Finsch of (en) Russisch gebied zal worden geschapen, een aanvoerweg van Duitschland moet afsnijden en een verbinding moet bewerken met Finland alsmede indien de zaken gunstig zouden ver loopen met de Baltische Staten, die zich natuurlgk gaarne van de Russische overheersching zouden willen bevrijden, naar welke ze ztch onder den druk der omstandigheden hebben moeten schikken. Voor het oogenblik beteekent de aanwezigheid van het Britsche eska der in de IJszee nog niet méér dan practisch gesproken een blokkade van Moermansk, van waaruit er een levendig verkeer was, naar beweerd wordt, van Duit sche en Russische duikbooteD, als mede van handelsschepen op Duitsch land. Er zgn inmiddels aanwijzingen, dat noch de Russen noch de Duit- schers de mogelijkheid van een stevig geallieerd front in het hooge Noor den met gerustheid afwachten Daarvan blijkt uit de pogingen van Rusland om de verantwoordelijkheid e ontloopen van het bombardement uit de lucht van het Zweedsche stadje Pajala (door de Russen thans brutaalweg als door hen begaan ontkend) en de Duitsche bereidheid volgens een bericht uit Kopen hagen om aan Noorwegen en Zweden geen moeilijkheden in den te leggen bg eventueele doorlating van oorlogsmaterialen voor Finland. Zoowel Moskou als Berlijn willen derhalve elke aanleiding wegnemen voor de Scandinavensche landen om de zgde der geallieerden te kiezen en aan de vorming van een front tegen Rusland in het Noorden mee te werken. Wat het bombardement van Pajala betreft, dit vormde o.m. een punt van bespreking bg bet consult te Kopenhagen van de ministers van buit. zaken van Noorwegen, Zweden en Denemarken. De conferentie dezer staatslieden is Zondag gehouden. Een bepaalde agenda was niet tevoren vastgesteld. Bekend is, dat men de ongemakken van den oorlog, welke men gemeenschappelijk lijdt, zal bespreken en in het bg zonder, hoe de hulp aan Finland zoo goed mogelijk kan blijven geboden en hoe men de bezwaren kan ondervangen, welke eendeels door de Britsche controle en anderdeels door de on barmhartige methoden van de Duit sche duikbootenactie worden onder vonden. Ten aanzien van het bombardement van het Zweedsche stadje Pajala, dat honderden vliegtuigbommen op zich kreeg, zal waarschijnlijk een Scandinavische onderzoekingscom missie worden ingesteld. De Russi sche loochening van het daderschap is wel een zeer cynische en brutale, want voor zoover er van een ver gissing sprake kan zijn, is er slechts mogelijkheid, dat men zich heeft vergist in een op Finsch gebied ge legen oorlogsdoel en men kan toch moeilgk aannemen, dat de Finnen hun eigen bodem hebben willen bombardeeren 0— Besluiten we dit overzicht met te wijzen op een zeer ernstige neutraliteitsschennis van Duitsche zgde, Nederlandsch ge bied betreffende. In de laatste dagen blgken herhaaldelijk Duitsche vlieg tuigen over Nederlandsch gebied te hebben gevlogen. Zondag werden twee van zulke gevallen geconsta teerd. Boven Oss trof een Neder landsch vliegtuig op 8000 Meter hoogte een Duitsche Heinkelmachine aan. De Nederlander achtervolgde het Duitsche toestel en beschoot het boven Tilburg. De Duitschers schoten daarop terug en het Nederlandsche toestel kreeg treffers in de kop en staart. Zuike schending is erger dan het „Altmark"- incident, want bg dit laatste verrichtte de eene oorlogvoerende partij een oor logshandeling tegen de andere oor logvoerende partg op neutraal ge bied, maar thans ging het om een aanval van een oorlogvoerende op een neutrale partij op neutraal gebied Als deze wandaad de Duitschers mocht vervoeren tot de helft van de scherpte hunner veroordeeling van de Engelschen om de „Altmark' affaire, dan zouden we van hoop op de toekomst vervuld geraken DE OORLOGSDOEL EINDEN. Zoowel Hitier (ter gelegenheid van den 20en verjaardag der nat. soc. partij) als Chamberlain hebben dezsr dagen weer eens over de oorlogs doeleinden het woord gevoerd. Hitier wees op de noodzaak der vernietiging van de wereldmacht en hg gaf uiting aan zijn vaste geloof in de Duitsche overwinning, omdat deze voor Duitschland noodig is en omdat God tot dusver op duidelijke wijze aan het Derde Rijk zijn zegen heeft ge schonken. Chamberlain noemde als oorlogs doel der geallieerdenPolen en Tsjechen vrij, tastbare garanties tegen woordbreuk, een andere, be trouwbare Duitsche regeering, ver trek van het Duitsche leger uit Oostenrijk en een nieuw, ontwapend Europa, voor hetwelk ook de mede werking der neutrale volkeren be- noodigd is. VENRAY, 2 Maart 1940 LUXOR THEATER Heden Zaterdag 8 uur en morgen Zondag 5 en 8 uur vertoont Luxor U„DE ZOON VAN TARZAN". Een gedroDgen knaapje dwaalt door de Africaanse wildernis, een gordel met kostbare juweelen rond zgn middel. Dit knaapje is de zoon van Tarzan. Eigenlgk is hg de zoon van Tarzan niet want hij vertelt de zoon te zgn van een zendeling, die in de negorij gestorven is en wiens mooie dochter door de inboorlingen is vastgehouden als godin. Het vervolg van dit verhaal is, dat twee expedities op weg gaan naar de stad in het oerwoud waar 't meisje gevangen gehouden wordt, De eene expeditie bestaat uit jonge, heer Tarzan en een flinken dieren temmer, terwijl de andere gevormd wordt door twee avonturiers, op zoek naar juweelen. Knaapje Tarzan en zijn helper worden vergezeld van een wonderlijk- verstandigen aap-mensch, die echter later valt als slachtoffervan de gevleugelde tempelbewoners van de fantastische stad in het oerwoud. De juweelenzoekers verraden echter den opper-priester dat het andere tweetal des opperpriesters godin mee wil voeren en deze mededeeling brengt den hoogen man in zoo'n stemming, dat hij Tartan Jr. en zijn vriend voor de leeuwen gooit. Hoe 't verder verloopt kunt U te weten komen als U deze film zien gaat. Als tweede hoofdfilm vertoont Luxor U„DE ROOS VAN DE RIO GRANDE". Inderdaad een roman tische geschiedenis, handelend over een groepje vrijbuiters, die vooral zingen en vechten en ond9r die be drijven door het land trekken. Hun tegenstanders zijn de soldaten van een der vele regeeringen, die men in de loop van een paar jaren in dat land kan hebben. De aanvoerder van de vogelvrij verklaarde nende maakt zich dan los uit 't groepsverband en begint op zijn eentje een belangrijke rol te spelen, waarbij ook nog een edelvrouwe van beteekenis wordt voor hem. Het is, kortom, een roman tische episode in een romantische omgeving waar met verve en vuur gespeeld en gezongen en gevochten wordt. Een film vol spanning. Een film met voortreffelijk spel van de hoofd personen. Een film die oog en oor van begin tot eind boeit. VEE VERGIFTIGD MET LOODARSENAAT. Voor de besproeiing van zijn aard appelvelden tegen den Colorado-kever had de landbouwer J. Vogels te Venlo in den afgeloopen zomer een hoeveelheid ioodarseuaat gebruikt. Een geringe hoeveelheid van dit vergift was overgebleven en in het achterhuis opgeborgen. Door een onvoorzichtigheid is dit loodarsenaat terecht gekomen in een veevoederketel, waarin het voeder werd gekookt. Niet minder dan acht stuks vee, dat van dit voedsel ge- geten had is om gekomen of moest worden afgemaakt. De dieren waren niet verzekerd, zoodat zulks een groote strop voor den landbouwer beteekent. Motorongeluk met doodelijk gevolg. De milicien C. uit Erjgelshoven had Vrijdagmiddag tijdens een uitstapje met een vriend in de omstreken van Nuth een motorongeluk, hetwelk zich aanvankelijk Diet ernstig liet aanzien. Zaterdamlddag verergerde, C's toestand echter dermate, dat de jongeman op medisch advies naar het Ziekenhuis te Maastricht werd overgebracht. Daar bleek, dat hg een inwendige bloeding had opgeloopen. Zondag nacht is hg aan de gevolgen over leden, NIEUWE STAATSLEE- NING EEN SUCCES» De 4 pet. Staatsleening 1940, ad f 300 millioen is ruim volteekend, zoodat eenige korting op de bedra gen, waarvoor werd ingeschreven, zal moeten worden toegepast. Door het succes van deze leening zal de minister dus geen gebruik meer behoeven te maken van den stok achter de deur. Een gedwongen leening zal nu achterwege blijven. Vader en zoon verdronken. Zondagmiddag is te Haalderen onder de gemeente Bemmel de 16- jarige De Bruyn bij het schaatsen rijden in een wak gereden. De vader zag het ongeluk en wilde zijn zoon te hulp komen. Beiden verdwenen in de diepte. De drenkelingen werden spoedig op het. droge gebracht. De jongen was reeds overleden, de vader gaf nog eenig teeken van leven; kunstmatige ademhaling heeft hem echter niet kunnen redden. SPORT VOOR DAMES. De geleerde Dudley-Sargent, pro fessor aan de Haward-Universiteit hield in 1912 te Boston een lezing over de „Sport". Tal van dames uit de voornaamste kriDgen, vurige voor standers van sport, toonden de groot ste belangstelling om de voordracht van den geleerden professor te hooren. Alle soorten van hedendaagsche sport, begon de professor, zijn veelal slechts een voorwendsel om met veel kosten en tijdverlies de gdelheid, de coquetterie en het flirten te bevor deren. De beste sport is huiselijke arbeid. Door voorbeelden toonde hij ver volgens aan, hoe wasschen, schrob ben, dweilen, trappen loopen, alle ledematen trainen en sterken. De dames waren woedend en noemden den anders zoo galanten professor een „barbaar", maar de mannen lachten in hun vuistje en gaven den professor volkomen gelgk. AFKAPPEN EN SNOEIEN VAN HAGEN EN STRUIK GEWAS» Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering de navolgende bepalingen van het Pro vinciaal Wegenreglement van Lim burg: In 1940 moeten vóór 1 Juli de niet jaarlijks geschoren wordende hagen en struikgewassen, staande binnen den afstand van 1 Meter van de grens van alle wegen en voetpaden, geen Rijks-, Provinciale wegen of andere kunatwegen zijnde, worden afgekapt ter maximum-hoogte van 1.50 Meter boven den grond, waarop ze geplant zgn. De jaarlgks gescho ren wordende hagen en struikgewas sen benevens die, welke dienen tot afsluiting van begraafplaatsen, mogen 2 Meter hoog blijveD. Voreostaande is niet van toepas sing op hagen sedert minder dan drie jaren geplant, noch ook op struikgewassen, tot een bosch be- hoorende. Voorts schrijft bedoeld Reglement oog voor, dit al de binnen den afstand van 1 Meter van de grens van wegen en voetpaden staande hagen (onverschillig dus of ze langs Rijks-, Provinciale- of Gemeente wegen of voetpaden staan) telken jare aan de wegzijde tot een hoogte van minstens 1.50 Meter moeten worden opgeschoren in dier voege, dat op 1 Juli aan de wegzijde slechts hoogstens 0.30 Meter hout buiten den stam mag aanwezig zgn. Tevens moeten jaarlgks vóór 1 Juli insgelijks worden weggeruimd de over de wegen, voetpaden, slooten en greppels hangende boomen, struiken, hagen of takken. Wij vertrouwen, dat in het belang van de wegen en voetpaden, zoowel als in het belang van de belendende gronden, dit jaar het afkappen en opscheren als bovenbedoeld tijdig en naar behooren zal plaats hebben, opdat geen enkel proces-verbaal wegens niet nakoming dezer voor schriften zal behoeven te worden opgemaakt. Venray, 21 Februari 1940. Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN Ingekomen ei perso Van 16 tot INGEKOMEN M. Smeets, vei nalaan 5, van Ma J. Molenaar, ma straat 39, van'Spi VERTROKKEN W. Pcuwels e naar Nijmegen, Gr< weg 292 M. Castenmille naar Noordwijkerl A. W. Thee uwer Horst D 37 VENLO. Op d« eeniging van Mat voer 2.400.000 eier Kippeneieren va Kleine eieren vi Eendeneieren vt ROERMOND, i vereeniging van aanvoer 4.600.000 Kippeneieren v£ Eendeneieren va Steeds verkrijg Carbolineum. All vens Pon. Rugspr en teerproducten. A. HERMAI Langs tl Van I Pootaar Eerste per 10 kg. per 25 kg. per 50 kg. Agent M. Berg Zijn irouii ti er kei ij „pijn-9 'n Ouderwetsche moderne vrouw dicke pijnen afd WITTE KRUIS. En wat zoo prei KRUIS poeders, chets zijn gemakki daar ze practisch en ook de gevoe er geen hinder vi r poeders per ëZ I prr doos van li 1 Tabletten of c 1 pe, koker van Tabletten I per koker van DUTIM - is het telefoonnummer, dat U noc afs U op reis wilt, of anderszins ee Ook verhuren wij wagens zonder Luxe-Autoverhuur A. J. BOSCH, gestationneerd bij Hotel Gitzels. van uw rijwiel, koopt dan ei Dan bent U verzekerd van eerste klas afwerking, zo< De prijzen zgn uiterst laag. Maasheescheweg 19

Peel en Maas | 1940 | | pagina 6