Provinciaal Nieuws zeer kort van kracht, zoodat, als telkens eerst de Raad bijeen geroepen zou moeten worden, de kans wellicht weer voorbij zou zijn. Het maxi mum rente-percentage voor de kasgeldleening ware dan bijv. te stellen om steeds gedekt te zijn, op het percentage, hetwelk de NederlaDdsche Bank berekent voor gelden in rekening-courant, want lager komen wij toch niet klaar, zoodat de gemeente bij elke markt als de noodzaak daartoe dwingt, geld kan opnemen. De Heer ODENHOVEN vraagt of bij het aangaan van een rekening courant tegen een rente van 3*/2 pet. toch het in onderpand geven van effecten vei plicht end wordt gesteld. De VOORZITTER antwoordt, dat dit geeischt wordt, doch dat hieraan practisch geen bezwaren verbonden zijr, wanneer men bedenkt, dat de Gemeente haar effectenbezit thans toch reeds in z.g. Openbewaargevin; heeft bij de Nederlandsche Bank. Zonder hoofdelijke stemming gaat de Raad hierna accoord met het voorstel vaD Burgemeester en Wethouders en besluit het in het Raads besluit van 30 December 1938, Nr. 79/42, gestelde maximum tot hetwelk Burgemeester en Wethouders met de rente mogen gaan voor het opne men van kasgeld binnen de gestelde limiet van f 250000. zijnde 2 pet., te verhoogen tot het percentage, hetwelk de Nederlandsche Bank bere> kent voor gelden, die in rekening-courant worden opgenomen en verder de rekening-courant bjj de Nederlandsche Bank te verhoogen tot f 300000, en zulks tegen het in onderpand geven van bij de Bank be- leenbare effecten. Bij de hierna gehouden rondvraag zegt de heer VAN BOVEN, dat er menschen bij bem zgn geweest, die klaagden over het verbranden van het vuil op de puinplaats. Hierbij zou niet steeds met de wind richting rekening gehouden worden, en de omliggendo bewoners onder vinden hiervan dan veel hinder. Eeu der plaatselijke doctoren, die toe vallig ook eens ter plaatse was, zou er ook reeds met den Voorzitter over gesproken hebben, daar dit ook voor de gezondheid nadeelig is. De VOORZITTER zegt toe, dit eens te zullen laten nagaan. De Heer ODENHOVEN vraagt, of er ook op gronden, in eigendom toebehoorende aan de Gemeente, kazematten gebouwd worden en zoo ja, of dat dan gebeurt zonder dat de Raad erover gehoord is. De VOORZITTER antwoordt, dat dit wel mogelijk is, doch dat dit Defensie-aangelegenheden betreft. De Raad heeft hierin geen medezeg genschap: het benoodigde terrein wordt door de defensie van de Gemeente in eigendom gevorderd. De Heer ODENHOVEN vraagt verder, of de Gemeente de waarde van dien grond dan vergoed krjjgt. De VOORZITTER antwoordt bevestigend, en wijst er verder op, dat, indien de Gemeente met den aangeboden prjjs geen genoegen neemt, de te betalen vergoeding door een in te stellen commissie wordt vastgesteld. De Heer PIJLS komt hierna nog eens terug op het de vorige verga dering door hem aangeroerde puut betreffende aanschaffing van sirenes Het was toch wel noodzakelijk, dat voor Venray zelf een sirene werd aangeschaft om eventueel luchtalarm te kunnen maken. Het gaat toch feitelijk niet aan, dat de Gemeente zich in deze door de gestichten laat voorgaan, of zich daarvan afhankelijk stelt. Bij een kort geleden gehou den oefening, is gebruik gemaakt van z.g. toetertjes. Het effect hiervan was allesbehalve. De aanwezige hier gelegerde officieren hebben er danig mee gelachen. Ook liet een der heeren, die bij den alarmdienst is inge deeld, een kind toeten; dit is toch geen gezicht. Daar in deze van het publiek vele diensten worden verlangd, meent Spreker, dat de Gemeente daartegenover toch ook verplicht is om ter bescherming van het publiek iets te doen. Verder zou hij gaarne zien, dat van gemeentewege een schuilloopgraaf werd aangelegd als model. Een geschikte plaats daar voor was b.v. het Mgr. Wijnhovenpark of het plantsoentje bij de school. Eventueele belangstellenden zouden hiernaar dan eens kunnen gaan kijken en voor zich zelf iets dergelijks namaken. En tenslotte verkeert de brandspuit in zeer slechte conditie. Nogmaals, waar wg van het publiek alle mogelijke diensten verlangen, moet daar toch een contra prestatie tegenover staan en dient van gemeentewege voor een goede beveiliging te worden gezorgd. De Heer VAN HAREN merkt op, dat hg gelezen heeft, dat de gemeeate Grave van het Rijk kosteloos de beschikking over een brandspuit en een sirene gekregen heeft, en vraagt of Venray daarvoor ook niet in aanmerking kan komen. De VOORZITTER antwoordt, dat alhier verschillende besprekingen gevoerd zijn om een goede alarmeering mogelijk te maken met mede werking van de verschillende gestichten, die als het ware in een krans om Venray-kom gelegen zijn. Indien deze nu vanuit een centraal punt bediend kunnen worden, zal geheel Venray daarvan kunnen profiteeren, terwijl indien de Gemeente voor zich al een sirene plaatst b.v. op den kerktoren, toch nog slechts een gedeelte van de kom bereikt zou wor den. Verder wil Spreker er den Heer Pijls op wgzen, dat de toetertjes, waarmede hij zoo lacht, in werkelijkheid toch goed voldaan hebben, en in betrekkelijk korten tijd was de geheels kom op die wijze toch ge alarmeerd. Maatregelen om de alarmeering een vlugger verloop te doen hebben, worden overwogen en in werkelijkheid zal zulks ook vlugger ge schieden, doordat bg het in functie zgn van den luchtbeschermingdienst bij luchtalarm terstond van uit het wachtlokaal gealarmeerd kan worden. De Heer VAN'BOVEN meent, dat op de begrooting toch een bedrag van f 500,is uitgetrokken voor alarmeering in verband met lucht- gevaar. De VOORZITTER antwoordt, dat deze gelden waren uitgetrokken in verband met de luchtbescherming in het algemeen, doch dat deze post reeds lang is uitgegeven en zelfs is overschreden in verband met de aanschaffing van andere noodzakelijke benoodlgdheden. Als iets prak tisch even goed of althans voldoende kan geschieden op eenvoudige wgze, die weinig kost, is het niet verantwoord er veel geld voor uit te geven. Ook en zeker niet minder In deze tijden moeten wg op de kleintjes letten en de zuinigheid, zoover die niet strijdt met andere groolere belangen, op de meest intensieve wgze blijven betrachten. De Heer VAN BOVEN zegt, het grootendeels met het betoog van den Heer Pijls wel eens te zijn: alleen lijken hem de plaatsen voor het aanleggen van een schuilkelder, die de Heer Pijls daarvoor geschikt acht, wel wat klein. Ook naar Sprekers meening heeft het alarm-systeem, niet voldaan, hetgeen wel bleek uit de uitlatingen van verschillende per sonen, die verklaarden in het geheel niets gehoord te hebben, terwijl zij later de sirenes van de gestichten wel konden hooren. Ook naar Sprekers meening wordt in deze gemeente te weinig op dit gebied gedaan. De VOORZITTER antwoordt, dat, als het pubhek „Peel en Maas" en het „Nieuws- en Advertentieblad" maar geregeld las, het wel weten zou, dat er in deze Gemeente reeds heel wat tot stand gebracht is in tegen stelling met de door de Heeren Pgls en van Boven naar voren ge brachte meening. De oorzaak, dat alles echter nog niet geheel naar wensch functioneert, ligt in geenendeele bg de Gemeente of bg het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. Ook deze laatste doet zijn uiterste best om met de beschikbare materialen de verschillende diens ten zoo goed mogelijk op te zetten. Doch de oorzaak ligt bg het publiek zelf. Het is heel niet kwaad, dat dit thans hier eens in het openbaar gezegd wordt, want juist de medewerking van het publiek is allesbehalve, nog erger zelfs, men ondervindt tegenwerking. Veel liever gaat men naar de oefeningen staan kijken om dan de zaak in het belachelijke te trekken, dan dat men zich zelf aanmeldt en spontaan zgn krachten beschikbaar stelt ter beveiliging bg eventueele luchtaanvallen etc. van het overige deel zijner medeburgers. Men kan hier vergaderingen beleg gen, oproepingen doen, doch het resultaat is zeer bedroevend, zoo zelfs, dat,' indien hierin niet spoedig verandering komt, Spreker zich verplicht zal'zien artikel 12 der wet tot bescherming der bevolking tegen lucht aanvallen toe te passen en de daarvoor in aanmerking komende en ge schikte personen te gelasten de verschillende noodige diensten te ver richten. Thans moet hier nog om hulp gebedeld worden en indien men het spreekwoord „Eendracht maakt macht" hier in Venray niet beter indachtig wordt, zal Spreker niet nalaten van de hem in genoemd artikel gegeven bevoegdheid gebruik te maken. De Heer ODENHOVEN zegt, zich geheel met het door den Voorzitter gesprokene te kunnen vereenigen. De burgerbevolking is iDderdaad hier veel te laks. Men beseft blijkbaar nog niet voldoende, dat we misschien reeds binnen enkele dagen in de misère zitten. De alarmeering door middel van toetertjes heeft bij Spreker in de buurt zeer goed voldaan. En dat de groote gestichten in deze het voorbeeld geven is heel niet ergdie mogen gerust wat doennatuurlijk moeten echter de Venray- sche menschen zelf ook mee aanpakken. De VOORZITTER vervolgt hierna, dat men schreeuwt om loopgraven. Burgemeester en Wethouders hebben daarom door Gemeentewerken eens een ontwerp laten maken, doch de Raad zou schrikken, als wg hier voorstelden om het daarvoor benoodigde crediet toe te staandan zouden wij wat anders te hooren krijgen. Het is de bedoeling, dat ieder, die niet over een goeden kelder beschikt, zelf een schuilloopgraaf aanlegt, en wel een open-schuilloopgraaf zooals die ock door de militairen gebruikt wordendeze zgn weliswaar niet gasvrij doch wel scherfvrij. Openbare schuilloopgraven hebben hier feitelijk ook geen zin. Ir groote steden zooals Rotterdam, Amsterdam etc. waar dagelijks groote massa's vreem delingen op straat zgn, is het gewenscht over openbare schuilplaatsen de beschikking te hebben, wijl voor die menschen in geval van lucht aanval anders geen dekking zou zgn. De schuilloopgraven daar zgn echter niet bedoeld voor de inwoners, temeer nog daar het practisch niet uitvoerbaar is om schuilkelders te maken van een zoodanige capa citeit, dat de inwoners daarin geheel kunnen worden ondergebracht. De eigen bevolking is op zelfbescherming aangewezen, zoowel hier als elders. Ook zal veelal de tgd om zgn woning te verlaten en naar zoo'n kelder te vluchten ontbreken. In Venray doet zich verder de moeilijk heid voor, om een centraal punt te vinden, waar een schuilkelder ge maakt zou kunnen worden. Op de eene plaats is de ruimte te klein, op een andere plaats is de grond totaal doorkruist met wo'rstels der boomen, terwijl weer andere punten te ver zgn afgelegen en niet gemakkelijk bereikbaar. De Heer PIJLS merkt op, dat zgn bedoeling ook niet is, om voor de bevolking schuilloopgraven te maken, doch dat hg gaarne zou zien dat er een gemaakt werd als model. Verder konden ook plaatsen worden aangewezen, waar de bevolking vrij zand kan halen of misschien was het nog beter dat de gemeente vrachtwagen enkele dagen rond reed met zand en tegen vergoeding van enkele centen bij de menschen enkele emmers zand aan huis bracht. v De VOORZITTER antwoordt, dat het aanleggen van een model- schuilloopgraaf reed3 besproken is met het hoofd van den luchtbescher mingsdienst, en dat hiertoe ook wellicht zal worden overgegaan. Wat de zaadkwestie betreft, meent Spreker, dat de Gemeente toch moeilijk als zandboer kan gaan optreden. Trouwens bij elk huis is hier prac tisch een tuintje en waar men zegt, dat de grond van geheel Venray ongeveer zand is, is deze ook zeer goed bruikbaar voor het eventueel dooven van brandbommen. Verder zal een gedeelte achter de puinplaats worden aangewezen als terrein, waar de bevolking, die dit wenscht, gratis zand kan gaan halen. De offertes voor aanschaffing van een nieuwe brandspuit zijn ook reeds binnen en een der volgende vergaderingen van Burgemeester en Wet houders zal de levering hiervan worden opgedragen. Wat de opmerking van den Heer van Haren betreft over kostelooze beschikbaarstelling van brandspuiten etc. van Rijkswege kan Spreker antwoorden, dat dit alleen geschiedt in gemeenten, die in de z.g. Ie gevaren klasse zgn gelegen, waaronder Grave dan blijkbaar ook ressor teert. Onze Gemeente is gerangschikt in de derde gevarenklasse, die geheel en al zelve voor de aanschaffing van het benoodigde materiaal moet zorgen. Wat de medewerking van het publiek betreft, weet de Heer Pijls toch ook voldoende, dat de aanmelding steeds zeer gering is. Spreker hoopt dan ook, dat deze bespreking ia de Raadsvergadering er toe zal mogen bijdragen, dat hierin verbetering komt en verzoekt den Heeren Raads leden voor de vrijwillige dienstneming bij den plaatselijken luchtbescher mingsdienst meer propaganda te maken en zich zeer zeker er van te onthouden om mede te doen aan het belachelijk maken van hetgeen door genoemden dienst wordt gedaan. De Gemeente heeft reeds vee) ge daan, er is in korten tijd enorm veel werk verzet en ook het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst slooft zich werkelijk uit, doch tot heden stuitte alles nog op gebrek aan medewerking van de zjjde van het publiek. De Heer Camps verzoekt hierna, om in het vervolg de vergaderingen zoo mogelijk in den namiddag te houden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit als regel ook gebeurt. Met het oog op het spoedeischend karakter van deze vergadering is voor dit geval echter van dezen regel afgeweken. De Heer PUBBEN wil tot slot nog een enkel aanvullend woord in verband met de kwestie „schuilloopgcaven" zeggen en vraagt zich in verband hiermede af, wat men zal doen bij een eventueelen luchtaanval. Men vlucht dan toch in eigen huis den kelder in. De overheid zou dus groote kosten gaan maken, heele terreinen of parken gaan verknoeien, en als de nood aan de man komt, maakt men er geen gebruik van. Hiervoor mogen wij toch wel eenigszins huiverig zijn. De VOORZITTER voegt hieraan nog toe, dat in deze gemeente de open bare schuilloopgraven aan den buitenkant van de kom zouden moeten komen en het publiek dan tóch geen tijd of gelegenheid meer zou hebben om er heente gaan. Thans niets meer aao de orde zijnde en geen der leden nog het woord verlangend sluit de VOORZITTER de vergadering met gebed. VENRAY IN HET VERLEDEN. BESCHREVEN DOOR EEN TIJDGENOOT. 21 Tot het heerlijke natuurschoon van Venray behoorde alreeds van ouds her voornamelijk de weelderige boo- mengroei, welke als het ware een kenmerk is van het zoo mooi ge legen dorp. In het bijzonder is dit afgeteekend aan de zuidzijde van het dorp, bij de twee voornaamste ingangen van Venray, van uit Horst en Deurne, alwaar vroeger en ook thans nog, zeer fraaie lanen van reusachtige lindenboomen de schoonheid van het dorp verhoogen. Een zeer grootsch gezicht is voor al de laan, die vanaf den Leunschen weg leidt naar de Paterskerken het Gymnasium. Aan weerszijden hiervan zijn thans de prachtige en reusach tig groote sportterreinen van de gemeente en van het Gymnasium, welke zeer keurig en modern zijn ingericht. Voor de sportvrienden van Venray en voor de studenten van het Gym nasium is hier volop gelegenheid om hunne verschillende soorten van sport naar welgevallen te beoefenen en daarbij in den zomer zich te kunnen beveiligen voor de hitte, onder de lommerrijke schaduwen der hooge boomen. Deze terreinen worden somwijlen ook gebruikt voor het houden van groote openbare vergaderingen en feestelijke bijeenkomsten in de open lucht, zoowel voor kerkelijke als andere doeleinden, pp het grootste terrein kunnen bij eene dergelijke gelegenheid duizenden menschen verblijven. Als de bezoekers van Venray van uit de Meijerg in Veltum zgn ge komen, dan worden ze aan de Lang straat verrast door eene reusachtige boomenlaan,, die een schitterenden intocht van het dorp vormt. Deze laan is vanaf de Langstraat weer verbonden met den Leunensche weg, door de niet minder mooie Paters- laan, die o.a. begrensd wordt door het sierlijk aangelegde Pastoor Wijn hovenpark. In het dorp gekomen ontwaart men al spoedig de prachtige boomen- groep om het Henseniusplein en op de Markt, die de verbeeldingskracht van vele bezoekers verre overtreffen. Vooral het Henseniusplein, met zijn mooi standbeeld van den vroe- geren Venrayschen Hensenius, trok vroeger en ook thans nog de bij- zondere aandacht van vreemdelin gen, door de reusachtige boomen, die het mooie plein omgeven. Ook op de Markt zijn de bijzonder groote en schaduwrijke boomen al van oudsher eene mooie versiering van Venray's forum en vooral in den zomer is het een lust daar een tijdje te verblijven onder het blader dak dat de geheele Markt als het ware overspant. Het meest gezellig plekje voor de uitgaande burgers is daar altijd geweest de breede stoep voor het Hotel de Zwaan, waar het vroeger ooit zoo druk kon zijn, dat er haast geen plaatsje meer te be komen was. Voor ongeveer 42 jaren scheen het dat het aloude Henseniusplein heel wat van zijn pracht zou verliezen. De reusachtige boomen die het plein omringden, begonner toen zoodanige teekenen te vertoonen van hoogen ouderdom en verval, dat men niet anders kon verwachten of ze waren ten doode gedoemd. De kruinen van al de boomen wer den toen als het ware eensklaps van hun groei beroofd; de takken ver dorden en braken af en de weinige bladeren, die er nog aanhingen, waren verflenst of bijna doo<^ Bij een eenigszins hevigen wind was het gevaarlijk onder die boomen door te loopen, vanwege de dikke takken, die allerwege naar beneden vielen. Daar het vooruitzicht bestond van een geheel verval, werd door het Gemeentebestuur reeds het voor nemen te kennen gegeven om de boomen te rooien en er nieuwe, jonge boomen voor in de plaats te zetten. Voor men echter hiertoe overging werd op initiatief van enkele oude menschen, nog eens het gevoelen vernomen van een voorname en er varen boomen-specialiteit, en deze gaf toen den raad nog eens een heel apart, zoogenaamd paardenmiddel te gebruiken, om de geweldig zieke boomen nog in het leven te houden, en waarlijk, hiermede werd een on verwacht succes bereikt. Het middel bestond in een operatie van belang. Al de boomen werden toen geheel en al beroofd van hunne kroon, en alle takken werden tot ongeveer aan den stam toe afgekapt, zoodat er bijna niets overbleef dan een verzameling dikke stammen en knotsen van takken. Het was een bedroevend gezicht, die gekortwiekte reuzen, de aloude Eere wacht van Hensenius, te zien staan, als het ware smeekend de armen- stompen uitgestrekt om erbarming. Er werd toen in de herbergen gewel dig gelachen en den draak gestoken met dit zonderlinge middel lot op leving der boomen, waarvan niemand eenig resultaat verwachtte. En toch had die operatie een gopd gevolg. De onoogelgke toestand der gekortwiekte boomen heeft slechts een tijd lang geduurd. Tegen de lente vertoonden zich aan die stompen van takken reeds kleine spruitjes, die. ge leidelijk al meer aangroeiden en na een paar jaren prijkten de boomen al weer met een flink en zich steeds uitbreidend bladerendak. De levenskracht van de schier ge storven reuzen was opnieuw opge wekt, de kruinen strekten zich steeds meer en meer uit, en heden ten dage zijn nog de goede gevolgen te zien van de geweldige operatie in 1897. Het Henseniusplein is weer evenals in vroegere jaren, door zgne prach tige boomen verzameling, een sieraad van Venray. Oudere inwoners van Venray zul len zich ongetwijfeld nog herinneren, dat er tot in 1897 op het plein voor het Hotel de Gouden Leeuw een reusachtige beukenboom stond, die toen wellicht al meer dan 100 jaren oud was, en zulke enorme afmetin gen had, dat in de geheele provincie Limburg zoo geen enkele te vinden was. Ook deze boom verkeerde toen al sinds enkele jaren in steeds toene- menden ziekelijken toestand. De trot- sche beuk, die eerst als een versie ring diende voor het plein, en onder welker schaduwrijke takken wellicht meerdere geslachten verkoeling had den gevonden op warme dagen, was blijkbaar uitgeleefd. Toen de verschillende middelen, welke waren aangewend om den zie ken boom in het leven te houden, vruchteloos bleken te zgn, werd be sloten den geweldigen reus te vellen, en op den 17 Juli van dat jaar is hij gevallen onder de bijlslagen der sloopers. Dat was evenwel nog geen gemak kelijk werkje, en er behoorde heel wat overleg om den reuzenboom zon der ongelukken omver te halen. Toen het gevaarte op den grond lag, bleek nog eens te meer welke enorme af metingen de boom had. De geheele hoogte vanaf den groDd tot aan de bovenste takken bedroeg ongeveer 25 meter, de stam had een lengte van 7 meter en aan het dikste deel een omvang van 3.45 meter, terwijl de takkenhoop zoo groot was, dat het vervoer meer dan 40 kar vrachten bedroeg. Kort daarop werd op dezelfde plaats een nieuwe boom geplant, die er thans nog staat, en in ruim 40 jaren tijd alweer een respectabele afmeting bereikt heeft. Op oude portretten in het Hotel de Gouden Leeuw kan men nog zien hoe groot de voormalige reuzen boom was. In 1899 bestonden in Venray nog verschillende veldovens voor het bak ken van metselsteenen. Over het al gemeen waren die steenen niet ge schikt voor het bouwen der buiten muren van mooie woningen; ze waren enorm hard, doch de vorm was erg ruw en onoogelijk. Voor gewone sterke gebouwen wa ren ze dus wel bruikbaar, en enkele steenbakkers hadden hiermede bij passende gelegenheden wel eens eene goede afname. Zoo werd o.a. de ge heele voorraad van den veldoven der Erven Rambaghs te Castenray, ver kocht voor de nieuwe kerk, die in dat jaar gebouwd werd aan de Meterik te Horst. Als een bijzonderheid werd daarbij vermeld, dat de geheele bezending steenen in 12 dagen tjjds naar de plaats van bestemming vervoerd werd. Daar er dien tgd in deze streken groote bouwwerken op komst waren, werd door den heer Henri Tryne3 een moderne steenfabriek opgericht, genaamd Mazenberg. te Boxmeer, al waar de leem van betere kwaliteit was als in Venray, terwgl door de machinale inrichting in dezen ring- oven de steenen ook fijner van vorm waren. In Venray heeft men het nooit met een ringoven geprobeert. (Wordt vervolgd) M. Voor Boeren en Tuinders Goedkoop krachtvoeder uit eigen bedrijf. De voor ons^ee aangewezen voe dernormen zgn over het algemeen niet aan den ruimen kant gesteld. Men moet daarom wel rekening houden met de mogelijkheid, dat ze nog krapper zullen worden toege meten. Zelfs de legerautoriteiten houden er rekening mee, dat er straks minder vet vee zal te krggen zijn, omdat het met de voedselvoor ziening van het vee wel eens schraal kan toegaan. Wat die voorgeschreven voeder rantsoenen betreft, gaat het alleen om het te voederen krachtvoeder en niet om het hooi, het kuilvoeder en om het reeds meer en meer bereide gedroogde gras. Hierbij heeft de vee houder het voor een goed deel in eigen hand of hg eiwitrijk voeder, dat het kracht voeder voor een groot deel of geheel kan vervangen, zal produceeren of niet. Dpor een intensieve beweiding, een in de laatste jaren gelukkig veel meer in gebruik komend snel omweidsysteem toe te passen, houdt hij veel meer gras over dat gekuild, gehooid of gedroogd kan worden en voor winterprovisie voor het vee bewaard kan worden. Door een doel treffende bemesting met kali en fosforzuur en vooral met stikstof kan zóó een eiwitrijk voeder verkre gen worden, dat het krachtvoeder nabij komt. Het is voor ons een geluk, dat thans de luchtstikstofmeststoffen in voldoende mate bereid worden. Wat de zwavelzure ammoniak, de kalk- salpeter en de kalkammonsalpeter voor ons beteekenen, komt thans wel eerst recht tot uiting. Want voor het vormen van eiwitstoffen is stikstof de allereerste vereischte. Hiermede hebben wij het in onze hand om het onze te doen voor het zelf produceeren van eigen kracht- voeder, terwijl we dit anders van elders moeten laten komen. Daar zit wat inmeer onafhanke lijk te worden van aanvoeren door zelf goedkoop te produceeren. Door met stikstof het gras eiwitrijk te maken en dit jong te maaien, lukt ons dit. Wat een voordeel, dat de bereiding van de luchtstikstofmeststoffen zoo'n vlucht heeft gevomen. Dat komt nu ons vee en dus ons ten goede. Maar ook akkerbouw en tuinbouw profi teeren er van. AGRICOLA. Raadsvergadering Maashees-Overloon. Vrijdag kwam de Raad in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Jans. Alle leden waren aanwezig. 1. Notulen. Worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Goedgekeurd werden de volgende raadsbesluiten: Verkoop grond aan Th. Janssen. Verhuur van de in aan bouw zijnde nieuwe boerderijen aan van Katwijk le Beers, Coopmans te Holthees, Thoonen te Twist, Cree- mers en Hendriks, beiden te Over- loon. Het onderhands aanbesteden van een gemeente-boerderij aan Jan Gerrits. Een aangegane leening groot f 4500 voor schoolbouw. Verder werd de gemeenterekening 1938 zonder een enkele aanmerking door Ged. Staten goedgekeurd. 3. Verpachting gemeentegronden. Aan J. A. Verbeeten en Th. Jacobs te Overloon werd voor den tijd van drie jaren grond verpacht. 4. Grondaankoop G. H. Meijer. Goedgekeurd wordt den verkoop van 60 aren grond aan G. H. Meijer, aan f 7 per are. Tevens wordt aan dezelfde en P. H. Aerts grond verpacht voor f 30 per H.A. 5. Aanvragen ingevolge de Land- arbeiderswet van M. van Abel en P. Aerts. Door den Raad wordt goedgekeurd om medewerking te verleenen voor het verkrijgen eener landarbeiders woning ingevolge die Wet, voor van Abel f 2245 en voor Aerts f 3600. Verder wordt besloten om 12 aren grónd te verkoopen aan F. Rongen voor f 3 per are. 6. Aanvraag subsidies: Aan de volgende vereenigingen en instellingen wordt op voorstel van B. en W. de volgende subsidie toe gekend: Handelsavondschool Venray f 5. per deelnemende leerling; Consulta tiebureau Vierlingsbeek 8 cent per inwoner; R.K. Militaire Vereeniging Venlo f 5.Blindenzorg Grave f 5; Landbouwscholen te Venray en St. Anthonis f 5.per deelnemende leerling; Burgerwacht Overloon f 25; Bijz. Vrijw. Landstorm Overloon en Maashees samen f 100.te verdeelen over het aantal leden; Geitenfokver. Overloon en Maashees elk f 25. Stierhouderij Overloon en Maashees f 35 De voorzitter der stierhouderij te Overloon heeft geklaagd over den slechten financieelen toestand der vereeniging en er is nogal concur rentie, vooral door niet goedgekeur de stieren. Crooymans zegt, dat deze laatste geen dienst mogen doen. Zij breken af wat wij met geld geven, laten opbouwen. Ook Bruisten is van dezelfde meening. Wethouder Crooymans zegt, dat 't toch strafbaar is. De Voorzitter antwoordt bevesti gend en zal de politie laten toezien. M. Jans stelt dan voor om f 6G. per stier te geven. De Voorzitter: ik ben er niet tegen. Ook de overige leden zgn er niet tegen, doch de Voorzitter wil eerst graag een financieel overzicht heb ben. De Fanfare's te Overloon en Maas hees krijgen elk f 55Wit-Gele Kruis elk f 100.Ziekenfonds f 125 Bewaarschool Overloon en Maashees elk f 100Poliliecursus f 15. 7. Aanbieding begrooting 1940 en begrooling B A. Door B. en W. wordt den Raad de begrooting 1940 aangeboden zon der belastiDgverhoogmg. De opcenten op de Personeele belastiDg blijven op 100 en die der Gemeentefonds- belasting op 50 gehandhaafd. Bruijsten vraagt ontheffing van Personeele belasting op wagentjes met veeren. Wordt besloten dit aan te houden tot de volgende vergadering. De begrooting ligt gedurende 14 dagen ter inzage en zal daarna wor den behandeld. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur bedroeg voor Overloon f 800 en voor Maashees f 1400. 8. Vaststelling rekeningB.A. 1938. Voor Maashees sloot deze rekening met een nadeelig saldo van 86 cent en voor Overloon met een nadeelig saldo van f 40 46. 9. Gemeenschappelijke regeling Ambachtsschool te Boxmeer. Deze regeling wordt gewijzigd overeenkomstig den wensch van het Departement van Binnenlandsche Zaken. De Voorzitter deeit mede, dat bij den Minister is aangedrongen om de loonen in de werkverschaffing spoe dig te verhoogen tot 22 cent per uur, daar een uurloon van 20 cent thans te Jaag is en voor arbeiders in gemeentedienst het uurloon van 25 op 30 cent te brengen. Hiermede hebben we toch in den geest der werklieden gehandeld. Bonants meent, dat 22 cent nog te weinig is. Ook Franssen is van meening, dat naar evenredigheid met de stijging der levensmiddelen het nog geen verhooging beteekent. RONDVRAAG. Fransen zegt, dat P. J. Klaassen hem heèft gevraagd om medewer king ingevolge^ krotwoningen. De Voorzitter en de overige leden zija van meening dat hier geholpen moet worden. Fransen bepleit loonsverhooging van jachtopziener Keizers die ijverig is en veel dienst doet. Wordt besloten zijn loon met f 1 per week te verhoogen. Fransen zegt, dat de voorwerker hem heeft gevraagd om rijwieltoe- lage, daar hg soms 30 K.M. per dag moet afleggen. Wethouder Crooymans zegt, dat die menschen dat persoonlijk moeten vragen, dat is zoo geen regel. Wordt aangehouden tot de volgen- vergadering. Gerrits zegt, dat de Gebr. Beunen bij hem geklaagd hebben over het slechte dak huner gepachte gemeen teboerderij. De Voorzitter zal dit onderzoeken. Bonants vraagt om sintels voor een weg te Holthees Hierna sluiting. VENRAY, 25 Nov. 1939 BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de Raad der Gemeente in zijne openbare vergadering van 14 November j.l. besloten heeft de door het Bestuur der Bijzondere Lagere Josgenschool te Venray-Kom ge vraagde gelden voor de aanschaffing van de rekenmethode Weeterings te verstrekken tot een maximaal be drag van f 397.60. Venray, 18 November 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray, Mr. A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de Raad der Gemeente in zijne openbare vergadering van 14 Novem ber 1939 besloten heeft, met herzie ning voorzoover noodlg van zijn be sluit van 28 Februari 1939, No. 32/6C v. j., in principe medewerking te ver leenen tot betegeling of andere ver harding van de speelplaats van de R.K. bijzondere lagere jongensschool te Venray-Kom en het schoolbestuur

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6