Schaeffers Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter De Hollandsche Waterlinie. Buitenland. Schaeffers, Hor(ogerie- Optiek Provinciaal Nieuws £aterdagr25 November 1939 Zestigste Jaargang No 4T PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 is zeer fijne boter Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct DE BESTE WAARBORG VAN ONZEN VREDE. EEN OUDE STERKTE, WELKE MODERN BLIJFT. In een Belgisch dagblad vond ik een militair-deskundig artikel, geschreven naar aanleiding van de oorlogscrisis, welke veertien dagen geleden België en Neder land.... teisterde. Wel is er toen geen enkel schot gelost en geen vijand in onze landen gezien, maar toch is er oorlogsleed ge leden. Als dergelijke crisis zich veel voudig zouden voordoen, dan zal het aantal klanten der neurologen op ontzettende wijze toenemen, want slechts weinig menschen zijn bestand tegen den stortvloed van alarmeerende, onjuiste en overdreven berichten, die zoo lang de oorlog duren zal dag in dag uit, soms van uur tot uur een vroeger ongekend snelle ver spreiding vinden, vooral in dagen van een door bijzondere maat regelen gekenmerkte „spanning". De psyche der menschen lijdt vaak méér van het gevaar, dat er niet is, doch gevreesd moet worden, dan van de gruwzame werkelijkheid. Men excuseere me deze her haling van wat Jhr. de Geer in zijn jongste radio-rede het volk voorhield en waartoe hij een oud vers citeerde. 't Is zoo ten volle juist, wat hier werd gezegd. Hoe gruwzaam de oorlogsellende ook is, men stelt ze zich meeslai nog erger voor dan de werkelijkheid en daarom is deze laatste zelfs in staat om een zekere mate van rust ter hergeven aan diegenen, die zich bij de dreiging van het gevaar door overdreven voorstel lingen van streek hebben gebracht. Aan nerveuze opwinding ont komt in crisisdagen als die, welke we twee weken geleden beleef den, vrijwel niemand. Ook zij zijn er niet aan ontkomen, die toen hartelijk moesten „lachen om de coinedie" en met grooie beslistheid verzekerden, dat er niets gebeuren zou. Hun uitbun digheid is slechts een andere uitingsvorm van hun onrust en een met bravour gespeeld gokje in een ook hen enerveerend kans spel. Verliezen ze, dan zijn ze er niet minder aan toe dan anderen, winnen ze, dan eigenen ze zich hun prijs: den fijnen glimlach van den man, die zijn weetje wel weet en wisl. Hun kans was steeds die van één tegen één. 0- Er is slechts één middel tegen geestelijke ontsporing op den weg, dien ons volk in dezen tijd moet gaan en dat is een strenge discipline van den geest. We moeten voortdurend beseffen, dat oorlog geen natuurramp is, welke ons onafhankelijk van den men- schelijken wil „zóó maar", soms op het meest onverwachte mo ment, kan overvallen, maar dat oorlog een teistering is, welke de mensch den anderen mensch, het eene volk het andere volk aan doet uit menschelijke berekening. Wanneer de rede vreemde vol keren niet leidt tot de conclusie dat een oorlog tegen ons voor hen voordeelig is, dan zal men ons de ellende daarvan ook niet aandoen. Welnu, herhaaldelijk blijkt het den laatsten tijd, dat men in het buitenland onze neutrale positie volkomen verzekerd acht door de defensieve kracht van onze water linie. Belgische militaire deskun digen achten zelfs de veiligheid van hun land door deze, onze waterlinie, verhoogd. In vredestijd wordt het vaak „zonde en jammer", door velen ook wel „nutteloos" geacht, wan neer honderden millioenen wor den „verdaan" aan onze nationale defensie. Maar welke rente brengen deze millioenen thans op is er eigen lijk wel een prijs, welke té hoog geacht kan worden voor het be houd van der vrede De defensieve kracht van de Hollandsche Waterlinie, ontleend aan de kracht van de natuur, is er eene, welke altijd en in alle omstandigheden zal blijven gel den en door geen defensieve kunstwerken kan worden geëven aard. Dat heeft de ooriogspractijk van onze eeuw afdoende bewe zen. Sterker dan een Maginot- linie of een Westwall is ónze Waterlinie door geringe man nenkrachten en met weinig oor logsmateriaal te behouden tegen de machtigste aanvalskrachten. Ons land, gewonnen op het water, vindt in het water zijn beste bondgenoot tot behoud. Het menscheiijk vernuft heeft allerlei duivelsche middelen be dacht, moderne constructies, om de verdediging van anderen te vernietigen. Het gebied van vreem de volkeren is overweldigd door „gemotoriseerde strijdkrachten", pantserwagens en tanks... In ons land kunnen dergelijke oorlogswagens er slechts binnen dringen om er te vergaan. Wij kunnen slechts overwonnen wor den in een strijd van man tegen man, maar tusschen ons en de tegenstanders blijft het scheiden de water. Zeker, er zijn gebiedsdeelen van Nederland, welke betrekkelijk open ligger, voor een vijand, maar deze deelen bieden geen redelijk militair doel. Slechts onze kust heeft waarde voor vreemde strijdkrachten voor de Engel- schen b.v. om er te landen en we dan via ons land Duitschland in zijn zwakste zijde aan te tas ten en omgekeerd voor de Duilschers om Engeland te kun nen bedreigen vanaf de plaats, waar Albion het dichtst het con tinent benadert. Van welke zijde men ons ech ter ook zou pogen aan te vallen, altijd zouden wij den invallers een afdoend halt in onze ver dedigingssterkte kunnen toeroe pen en inmiddels zou onze defen sieve kracht tot een offensieve worden omgezet door den bijstand van hen, die reeds eerder de tegenstanders waren van onze aanvallers. Wie Nederland aanvallen, kun nen met logische zekerheid voor zien, dat ze militair er door in het nadeel geraken. En daarom is vrees, dat we in den oorlog zullen worden be trokken onredelijk. Zoolang we ons militair-paraat houden, zal geen vreemde strijd kracht ons aanvallen. Ot er daarom geen „dagen van spanning" meer zuilen ko men Ongetwijfeld Spanning wordt vaak gewekt uit tactische overwegingen, b.v. om ons moreel te beproeven. Het moreel van ons volk moet ook zoo krachtig blijven als onze Waterlinie; het eerste kunnen we onderhouden door op de hecht heid van deze laatste te blijven vertrouwen. Md. DE ALGEMEENE TOESTAND. „Er gebeurt zoo weinig in dezen oorlog...." Het is de opmerking, die men telkens hoort herbalen en wel ke men geneigd is om ze met een instemmend hoofdknikken te beant woorden. En toch zijn ze onjuist. Eiken keer als we het buiten- landsch overzicht samenstellen, vin den we ongezocht de gelegenheid om de aandacht van den lezer op nieuwe verrassende gebeurtenissen te vestigen. Wanneer we uiting geven aan den indruk, dat er zoo weinig gebeurt in dezen oorlog, dan bedoelen we eigen lijk te zeggen, dat de oorlog heele- maal niet het verloop heeft, dat we van dezen hadden verwacht. Aan '1 gewone front te land gebeurt inder. daad niets opmerkelijks. Maar het voornaamste front ligt heel ergens anders, ter zee ni, Voor- ioopig althans. Ter zee gebeurt heel wal. Daar wordt een verbitterde strijd gestreden met niets oDtziende mid delen; daar vallen bijna dagelijks vele slachtoffers helaas meeren- deels onder de niet-oorlogvoerende landen en daür worden regelma tig enorme waarden vernietigd. Het is die strijd ter zee vaak met geniepige en wreede middelen gevoerd welke op het oogenblik een voor de algemeene oorlogs constellatie gevaarlijk stadium is gekomen en den vrede van andere volkeren bedreigt. De lezer zal zich herinneren, dat in de Duitsche pers en eveneens in een Rijksdagrede van Hitler is ge dreigd met de aanwending van een geheim Duitsch wapen in den oorlog tegen Engeland. In Britsche kringen stond men vrij wat sceptisch tegenover die bewe ring, maar het heeft er thans alles van, of dit wapen nu werkelgk in den strijd is gebracht. Tal van schepen te veel om hun naam en lot in deze rübriek te vermelden zijn in de afgeloo- pen week in de vaargeul naar de Britsche haven voor onderzoek op contrabande, The Downs, tot zinken gebracht. Er heeft zich daar een waar sche penkerkhof gevormd, gedekt door een paar honderd lijken van opva renden. De „Simon Bolivar" was een der eerste slachtoffers van daar gelegde of gestrooide mijnen en het Japan- sche schip „Terukini Maru" sloot voorloopig de rij van slachtoffers der eerste aanvalsronde. Van dit 12000 ton groote schip kon gelukkig de uit meer dan 200 koppen bestaande bemanning vol ledig worden gered. De heele wereld is ontzet over wat daar in de buurt van The Downs is gebeurd. De Britten zijn tot de con clusie gekomen, dat het geheime Duitsche wapen in gebruik is gesteld en dit zou dan zijn een magnetische mijn. Zulke mij oen zouden door onder zeeërs worden gelegd. Dat zulks ge schiedt in scheepvaartroutes en zon der dat het mijnenveid wordt ken baar gemaakt, is in strijd met het Volkenrecht. t Is trouwens in strijd met elk^ begrip van menschelijkheid om maar luk-raak mijnen te strooieD, want dan voert men geen oorlog meer tegen een vijandelijke partij, maar men steit op deze wijze elk wille keurig schip met al zijn opvarenden aan vernietiging bloot, óók schepen dus van landen, welke met den oor log niets hebben te maken. De Haagsche Conventie welke ook door Duitschland is on derteekend Duitschland heeft nog op 17 September verklaard, deze overeenkomst te willen naleven bepaalt, dat bij het gebruik van verankerde mijuen alle mogelijke voorzorgsmaatregelen voor de vei ligheid der vreedzame scheepvaart moeten worden genomen. Dit is juist het kardinale punt der conventie, daar de mijn geen onderscheiding maakt tusschen oor- logs- en koopvaardijschepen, tusschen oorlogsvoerenden en neutralen. De conventie eischt in het bijzon der dat wanneer de mijnen niet langer onder controle van heD, die gelegd hebben, de gevaarlijke zóne bekend gemaakt wordt, zoodra de militaire behoeften dat toelaten. Wanneer niet veranderde mgaen gebruikt worden, moeten zij onscha delijk gemaakt worden uiterlijk een uur, nadat degeneD, die ze gelegd hebben, de controle over de mijnen verloren hebben. Op de Britsche beschuldiging is aanvankelijk een Duitsche ontkenning gevolgd, alsmede een tegenbeschul- diging. Ia Berlijn gaf men n.l. te kennen, dat „het meest waarschijn- lijk ia, dat het tot zinktn biengen van schepen, zooals de laatste dagen heeft plaats gehad, door Engeland op touw is gezef, met het voorop gestelde doel, om daarna „represail les" in den vorm van de confiscatie van de Duitsche exporten te moti- veeren. Deze stap zal slechts ons besluit om te vechten tot het einde versterken." Deze beschuldiging, dat de Britten de neutrale scheepvaart in een be paalde koers leiden om ze verrader lijk te kunnen vernietigen, is al even monsterachtig als de vroegere be wering, dat de Britten bet Ameri- kaansche passagierschip „Athenia' tot zinken hadden gebracht om de Duitschers in Amerika verdacht te kunnen maken. In latere Duitsche berichten wordt ontkenning niet volgehouden en o.m. in de radio-mededeelingen, welke in de Britsche taal via Duit sche zenders worden gedaan, is kenbaar gemaakt, dat de Duitsche marine bewezen heeft, dat de Britten niet in staat zjjn om de neutrale scheepvaart, welke ze onder hun controle hebben gebracht, afdoende te beschermen en dat ze de zeeën dus niet beheerschen. Hoe het ook zij, de Britsche regeeriDg heeft naar aanleiding van de dramatische gebeurtenissen nabij The Downs tot het treffen van represaille -maatregelen besloten en ook van deze dreigen weer in de eerste plaats de neutralen de dupe te worden. Minister Cham berlain heeft in het Lagerhuis de volgende verklaring afgelegd ,Ik moge het Huis eraan herin neren, dat gedurenden den vorigen oorlog bij wijze van gerechtvaardig de représaille voor de duikboot-aan vallen op koopvaardijschepen, expor ten van Duitschen oorsprong of van Duitsche eigeoaars op zee in beslag zijn genomen. De vele schendingen van het internationale recht en de meedoogenlooze ruwheid der Duit sche methoden hebbe.i ons ertoe doen besluiten thans een dergelijke koers te volgen. Binnenkort zal een koninklijk besluit verschijnen, waarbg aan deze beslissing uitvoering zal worden gegeven," Deze aankondiging is een slag voor den neutralen handel, daar de Britsche maatregel niet enkel het z.g. „doorgaand verkeer" van den Duitschen handel betreft, dus van zich in Duitschen eigendom bevindende koopwaren, maar ook alle artikelen van Duitschen oorsprong, hetgeen beteekent, dat bij toepassing van den maatregel de goederen, die Nederlandschen. eigendom zijn overgegaan en voor wederuitvoer zijn bestemd, door de Engelschenop denzelfden voet als Duitsche goede ren zullen worden behandeld. De Duitschers toonen zich veront waardigd en achten den Britschen maatregel in strijd met de volken rechtelijke bepalingenzij meenen, dat de neutralen er zich niet aan mogen onderwerpen en het ook niet kunnen, zonder voor Brittannië partg te kiezen. Alsof de neutralen niet even weerloos moeten dulden, dat de zee onbevaarbaar wordt ge maakt met het strooien van mijnen scheepvaartroutes, wat evenzeer tegen de bepalingen van het volken recht indruischt. In ieder gevaler kunnen uit dit verloop van zakeu weer nieuwe internationale verwikkelingen ontstaan en in Italië voorziet men deze reeds. Men wijst er daar overi gens op, dat er vele wegen zijn, waarover de Duitsche exporten buitenlandsche naties kunnen berei ken. (Italië grenst aan Duitschland en de Britten zoowel als de Fran sehen hebben het tot nog toe niet gewaagd om de Italiaansche scheep vaart lastig te vallen). De Italiaansche pers voorspelt van verscherpte blokkade- maatregelen een uitbreiding van hefc conflict. Ciano's blad „Telegrafo di Livorno" schrijft o.a.Het blokkaie-probleem is niet langer meer economisch, doch ook van politieken aard, het bereidt den weg tot ernstiger gevaren. De oorlogvoerende landen, die van deze blokkade te lijden hebben en deze zullen breken, zouden daardoor gedwongen kunnen worden om het veld van hun militaire operaties uit te breiden tegen elk neutraal land, dat zich vrijwillig of tegen zijn wil neerlegt en samenwerkt met de blokkade, het hoofd buigend voor de .gewetenlooze Britsche eischen". Mooie sorteering REMO POLSHORLOGES van f, 6.75 tot f 7.50 Bij Schaeffers gehaald, Minder betaald. Erkend leverancier van Ziekenfonds Z.N.L. voor uw Brilrecepten. Aanbevelend, DE AANSLAG OP HITLER De dader gearresteerd. Thans is bekend gemaakt, dat de dader van den aanslag op Hitier op 8 November j.l. in den Bürger- braukeller te München op 14 November een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hij is een 36-jarige inwoner van München, genaamd Georg Eiser en was blijkbaar op den dag van den aanslag gearresteerd bij eea poging om de Zwitsersche grens te overschrijden. De Duitsche berichten suggereerer, dat Eiser in verbinding (zou hebben gestaan met geheime Britsche agenten, van wie hij een opdracht zou hebben ontvan gen, die door Otto Strasser, den later uitgeweken adjudant van Hitier, zou ztju uitgewerkt. Het plan tot de mis daad zou reeds dateeren van het vorige jaar October. De voorbereiding Blijkens een bekentenis van den da der geschiedde in Augustus j.l., dus reeds vóór het uitbreken van den oorlog wat de Britsche aanstich ting wel erg onwaarschijnlijk maakt het inmetselen van de explosie- kamer, terwijl de lading er zeven dagen voor de vergadering in de Bürgerbraukeller in werd aange bracht. Zes dagen voor den vastge- stelden dag poogde Eiser voor het eerst de intusschen ingestelde ont stekingsmachine in de explosiekamer te brengen. Dit mislukte. Ook de vijfde nacht voor den dag der ver gadering was hem ongunstig. De nacht van den vierden op den derden dag voor 8 November kreeg Eiser echter de gelegenheid, zjjn ontste- Zoekt U voor St. Nicolaas een nuttig en blijvend cadeau Gaat dan naar het aangewezen en goedkoopste adres Grootestraat 32 Telef. 199 Grootste keuze in: Dames- en Heeren- Fantasie- en Zegelringen, Vestkettingen, Colliers, Broches, enz. Moderne Gouden, Doublé. Chroom Dames- en Heeren-Horloges, Horloge-Banden in elke prijs. Gero en Wellner Zilver, Gero TiD, Gero Zilmeta artikelen en Cassettes. Voor een mooi BRILMONTUUR hebben wij een prachtsort. van de modernste tot de eenvoudigste. Eigen electr. Slijperij en Reparatieinrichting. ledipl. Opticien Telf. 199 Horloger kingsmachine in de gereedgemaakte explosiekamer te plaatsen. DE EXECUTIES TE PRAAG. Onschuldige slachtoffers De nadere berichten over de execu ties te Praag werpen weer eens een eigenaardig licht op de Duitsche me thoden tot onderdrukking van onwel gevallige gevoelens. Men oefent druk uit door geweld en bekommert er zich niet om, of dat geweld men schen treft, die persoonlijk wellicht geheel onschuldig zijn. De negen studenten, die op 17 No vember des avonds gefusilleerd zijn na een overdag ten uitvoer gelegde razzia in de colleges, werden niet ge kozen uit degenen, die deelgenomen hadden aan de betoogingen van 15 November. Het waren eenvoudig de voorzitters van alle studenten vereeni- gingen. Onder hen bevond zich de zoon van de vroegeren minister van handel, Matoesek. Er zijn geen studenten meer in Praag. Ze zijn allen naar concentra tiekampen in Duitschland wegge voerd. Staat van beleg opgeheven. Daar, volgens het Duitsche Nieuws bureau, in Praag thans volkomen rust heerscht, is voor Groot-Praag en eenige andere districteD het stand recht opgeheven. De door de autoriteiten genomen maatregelen zqd, naar het schijat, volkomen voldoende geweest, aldus nog steeds het Duitsche Nieuws bureau, om alle verdere pogingen vaD kleine groepen aanhangers van Benesj tot verstoring van orde en rust in het protectoraat in de kiem te smoren. In verband met de laatste gebeur tenissen was bepaald, dat koffiehui zen en restaurants te Praag om 22 uur moesten sluiten. Daar sedert 18 November ook te Praag geen orde verstoring is gekomen, kon dit voor schrift reeds weer worden ingetrok ken. VENRAY, 25 Nov. 1939 INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbax-e kennis, dat in een lokaal der scholen gele genheid zal worden gegeven tot kos- telooze inenting Dorp: Woensdag 29 November 1.40 uur namiddag (Jongensschool) Merselo: 29 Nov. as. 2.45 uur nm. Ysselsteyn: id 310 uur nm. Heyde: id 3 30 uur nm. Oostrum: 13 Dec. a.s. 130 uur nm. Oirlo: id 150 uur nm. Jongensschool. Castenray: id 2.10 uur nm. Veulen: id 2 30 uur nm. Leunen: id 2.50 uur nm. Jongensschool. Belanghebbenden moeten 1. medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangeteekend. 2. op denzelfden dag en hetzelfde uur ia de week na de inenting, dus voor het Dorp, Merselo, Ysselsteyn en Heide op Woensdag 6 December en voor Oostrum, Oirlo, Castenray, Veulen en Leunen op Woensdag 20 December terugkomen in dezelfde school, om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inen ting met goed gevolg heeft plaats gehad. Alleen kinderen beneden twee jaar, die volkomen gezond en uit gezonde gezinnen zgn, zullen geënt worden. Bij twijfel raadplege men tevoren den huisarts. Venray, 22 November 1939. Burgemeester en Wethouders vd. Mr. A. H. M. JANSSEN, De Secretaris, VAN HAAREN Kon. Marechaussee. Naar de Brigade der Kou. Mare chaussee alhier is overgeplaatst de wachtmeester Tromp van de Brigade Nijmegen. FRUITVEILING OOSTRUM Appelen pluk Sterappelen 1.70— 3.20Bellefleur 1.70—3.00Belle Bos koop 1.10—6.80; Courtpendu 4 50 4 90. PerenBergamote 3.90Sint Remy 1603.00. Boskoop extra 12.50; I A 630; IB 4.90; C 3.30— 3.40II A 4.70—4.90II B 3.80—4.00 val 1.502.60rebut 2 60. Bloc-veiling Sterappelen: extra 10.90; I A 660; I B 4.70grof 6.30II A 4.70n B 3 30—3 50; C 2.60val 150—3.40. Bellefleurextra 8.10 I A 680; IB 6.40; C 6 30—6 40; grof 6.30—6,40 II A 5 20; II B 4.40—4 60; rebut 2.10 A lichtgekl. 3 20; B licht gekl. 3.00 C lichtgekl. 2 00; val 1.50—1.90. LUXOR THEATER Heden Zaterdag 8 uur en Zondag en 8 uur vertoont Luxor U: .MANEGE". Een juweel wan een film. Twee vrienden, die oneenigheid krggen door een... vrouw. Gedwon gen samen te werken in den nok van een circus, terwijl ze van haat ver vuld zijn terwille van een... vrouw. Na jaren... de verzoening door een... vrouw. Deze film vertoont U hoe het in vijf jaar kan toegaan in een circus. Deze 5 jaren worden U vertoont tegen den bonten achtergrond van een wereldcircus met haar oog-ver blindende pracht en adembenemende bravoure naast het schrijnende leed. U ziet in deze film hoe leeuwen en tijgers getemd worden, zeehonden die ballen ballanceeren, kunsten in de lucht. Als tweede hoofdfilm vertoont Luxor „DAAR WAAR MIJN SARIE WOON.." Dit i3 het aardige verhaal van een lobbes-van-een-man. Het zou natuurlijk net zoo goed in Londen, New-York of ergens anders kunnen spelea, maar nu het toevallig Speelt op en om de goud velden van Zuid-Afrika is het na tuurlijk aardiger. Deze lobbes nu heeft het beminnelijke geluk gehad, een vrouw te kunnen trouwen die over de noodige handigheid beschikt bovendien over een mooie stem. Uit deze stem slaat Kit, zoo heet de echtgenoote, het noodige geld. Dit doet ze in de hoop nog eens terug te keeren naar Engeland. Nu is dit een prachtige bedoeling, maar daar blijft het dan voorloopig ook bij. Want de lobbes-van-een-man zet trouw de spaarpenningen van zijn vrouw om in wankelende aan- deelen en gewetenlooze effecten en men krjjgt zoo den indruk, dat deze bezigheid eigenlijk allen maar wind eieren pleegt op te leveren. De liefde, zelfs die van een ver standige en handige vrouw, als Kit, schijnt onbegrensd en de lobbes krijgt haar mee naar het goudveld, dat weer heel erg hard tegenvalt,

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1