Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Eeuw van vooruitgang Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Staat van Beleg. Zaterdag 4 November 1939 Zestigste Jaargang No 44 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Men loopt hoog op met onze twintigste eeuw. De twintigste eeuw wordt genoemd de eeuw van verlichting, de eeuw van de uitvindingen, de groote eeuw, de eeuw van vooruitgang. Het is zeker, dat de menschen van ver leden eeuw zouden opkijken moes ten ze eens terug op de wereld komen en midden ir. een onzer grootsteden geplaatst worden. De techniek heeft waarlijk een sprong gemaakt. Alles werd ver- moderniseerd en vermekaniseerd. Afstanden werden vernietigd door asphaltbanen, luchtlijnen, radio-berichten. De electriciteit dient den modernen mensch. Al le- werk wordtherleid tot het inschakelen van een eleclrisch contact. De rest gaat vanzelf. De menschen hebben het te genwoordig heel wat gemakke lijker dan vroeger. Zelfs rijke menschen kunnen tegenwoordig best een meid missen. Het werk wordt een plezier. We staan ver van de hotsende vergulde koet sen en de opgepropte postwagens. Onze hotels zijn niet te verge lijken met de oude afspanningen. Onze bouwtrant verschilt on eindig met overladen „slyle Louis zooveel" Ja op vele gebieden is de moderne mensch veel practisch- er geworden. Er is grond om te beweren dat we vooruitgegaan zijn. Maar is er rede genoeg om zoo radikaal onze eeuw te betitelen als de eeuw van vooruitgang? Is er dan niets dan vooruitgang in deze tijd Als we op sommige gebieden heel wat hebben bijgewonnen, op andere gebieden is er een tra gische achteruitgang te bespeuren. Onze eeuw is dertig procent vooruitgang en ten minste zeven tig procent achteruitgang. Men bouwt huizen, die droomen zijn van elegantie en comfort, maar we hebben het familieleven ver loren. Wij waardeerenTniet meer de roeping tot het huwelijksleven. We willen niet meer weten van het kind. Onze moderne architec tuur loopt hoog op met de ste vigheid van haaï^nieuwe mate rialen staal en gewapend beton. Maar [is^het'geen achteruitgang, dat die materialen maar aange wend worden om forten en ver dedigingsmiddelen te bouwen. De macht van onze motoren stijgt met den dag, maar ze wor den alleen gebouwd om 't eerst te zijn in den°,wedloop>an'jbe- wapening. De moderne wereld heeft zich door een kleine vooruitgang laten Verblinden en er zijnjjliefde, zijn vreugd en z'n vrede voor .afge staan. Gij, die leeft in prachtige vil la's en rijdt met laatste model luxewagen, wat zegt u het leven, ^als ge moet leven dag in dag uit onder angst en dreiging, die een wereldramp kan worden. Neen, de twintigste eeuw is een eeuw van achteruitgang, om dat zij in plaats van liefde, haat predikt, in plaats van vrede, ge jaagdheid en geweldpleging DE ALGEMEENE TOESTAND. De situatie Is in de laatste dagen zeer veel verhelderd. Van het begin van den oorlog af heeft de openbare meening en hebben natuurlijk vooral de oorlogvoerende partgen zich af gevraagd, wat de Russen uiteinde lijk zouden blijken te doen in het uitgebroken Europeeache conflict en welke positie Italië zich zou kiezen. Hoe de zaken staan. Thans kan als stellige en gegronde verwachting worden uitgesproken le. Dat Rusland in het groote Europeesche conflict neutraal zal blijven, maar dat Moskou nochtans ls bezield van een uitgesproken sympathie voor de Duitsche zaak en van een onverholen antipathie jegens de democratie in het alge- meene en jegens de groote demo cratische staten Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten in het bijzonder 2e. Rusland zal de algemeene Europeesche situatie gebruiken (mis bruiken) ter verwezenlijking van zijn nationale oogmerkeD, welke in niets blijken te verschillen van de pansla- vistische strevingen van het vroegere Czarisme. Finland is duidelijk met oorlog bedreigd, voor 't geval zich het niet naar de Russische eischen zal schikken. Op den Balkan zal Rusland zijn invloed trachten te ver- grooten. Aan een herstel van Polen zal het niet meewerkeD, integendeel. Met de Japanners zullen de Russen de goede betrekkingen trachteD te herstellen. 3e. Ook Italië heeft thans onom wonden blijk gegeven, dat het neu traal zal blijven en in geen geval aan Duitsche zijde zal strijden. Bij een uitgebreide reorganisatie van regeering en van de leiding der partij, zgn de uitgesproken pro- Duitsche elementen verwijderd. 4e. Italië zal zijn invloed op den Balkan tegen de Russen verdedigen. De anti-bolsjewistische stemming in Italië groeit. Men kaï^ rekening houden met een Italiaansch-Russisch conflict om en op den Balkan, wan neer de Russische penetra'ie-pogin- gen daar aanhouden. Aldus zouden de Italianen langs den omweg van een oorlog tegen Rusland toch nog de bondgenooten van Engeland en Frankrijk kunnen worden. 5e. In het licht van het voren staande moeten de verzekeringen van Mussolini worden gezien, dat de vrede niet zal kunnen worden ge schreven zonder Italië. 6e. De Britsch-Italiaansche be trekkingen worden van dag tot dag vriendschappelijker. De Britsche regeering heeft aan Rome instem ming gevraagd met een te nemen besluit om in Tirana een Britschen consul-generaal te benoemeD, wat in zekeren zin de erkenning beteekent van het politieke gezag van Italië in Albanië. o Laten we thans vermelden op welke feiten de bovenstaande con clusies zijn gebaseerd. We wijzen daartoe allereerst op den inhoud van de redevoering van Molotow, den Russischen volkscommissaris van buit. zaken, gehouden in den Opper sten Raad der Sovjets. Daarin gewaagde hrj o.a. van den ommekeer, welke het Duitsch Rus sisch accoord in de internationale politiek tengevolge had gehad. Aan de Britsche en Fransche regeeringen richtte Molotow de beschuldiging, dat zg den oorlog met alle geweld wilden voortzetten. Ten aanzien van Finland verklaarde Molotow, dat Rusland de oorspronkelijke voorstel len had gematigd, maar dat, wanneer Finland in zijn weigerachtige houding volhardde, zulks de zaak van den vrede zou schaden. Tenslotte vatte Molotow Rusland's toekomstige politiek in drie punten samen 1. een vrije hand in internationale aangelegenheden 2. voortzetting van de neutrali teitspolitiek en 3. geen uitbreiding van den oor log, maar ondersteuning van de pogingen tot stopzetting daarvan. Zeer merkwaardig was Molotow's motiveering van zgn beschuldiging als zouden Frankrijk en Engeland thans agressie-politiek voeren. Dat deze landen zich aanvankelgk tegen agressie van Duitsche zijde hadden gekeerd, ontkende Molotow niet, maar... nu Polen vernietigd was en toch niet meer hersteld zal worden (vanwege de Duitsch-Russische be zwaren daartegen) willen Frankrijk en Engeland den oorlog toch voort zetten en... dat is agressieHet diepere oorlogsdoel dezer landen, aldus vervolgde de Russische volks commissaris, is verzet tegen de Duitsche eisch van koloniën. Indien dat waar zou zgn, beteekent zulk verzet dan agressie Merkwaardig was zeer zeker, dat Molotow hoog opgaf van de nieuwe goede betrekkingen met Duitschland, welks vredelievendheid hij vaststelde. Daartegenover was hg zeer scherp tegen de democratische staten, de Ver. Staten van Amerika daarbij begrepen, welke hij beschuldigde van medewerking aan een voortzetting van den oorlog door de wijziging van de neutraliteitswet. Dat alles heeft Molotov niet weer houden om zeer nadrukkelgk Ruslands neutraliteit in het Europeesche conflict af te kondigen, zóódanig zelfs, dat aan Berlgn geen enkele illusie is gelaten omtrent een Russische militaire in menging. Dat heeft teleurstelling gewekt in Duitsche regeeringskrin- gen en verbazing onder de Duitsche bevolking welke steeds in de meening heeft verkeerd, dat Russische militaire bij stand bij de overeenkomsten van eind-Augustus was bedongen voor het geva! de geallieerde mogendheden na de vernietiging van Polen den oorlog zouden voortzetten, De Russen leggeD, blijkens Molo- tows rede, den nadruk op het feit, dat door Duitschlands optreden tegen Polen en door de vernietiging van dezen staat, de machtsverhoudingen in Europa zijn veranderd en dat voor Moskou thans de tgd is gekomen om een Russische nationale politiek te voeren ter verwezenlgkiDg van lang gekoesterde nationale aspiraties. Daartoe wordt allereerst gerekend het herstel van den politieken en militairen invloed in het Oostzee gebied, dus in de randstaten (Est land, Letland en Litauen) en in Fin land. Molotow heeft duidelijk te ken nen gegeven, dat zijn regeering des noods een oorlog tegen de Finnen zal ootketenen, wanneer dezen de Russische doeleinden zouden durven weerstreven. Woordelijk immers heeft hij gezegd: „Indien de Finnen echter zouden blijven weigeren aan de Rus sische verlangens tegemoet te komeD, zou zulks schadelijk zijn voor de zaak van den vrede". Molotow heeft tevens onthuld, wè-t zgn regeering precies van Finland verlangt. De Russische eischen be treffen niet den afstand van de Aaland-eilanden (die echter onver- sterkt zouden moeten blijven), maar wèl afstand van „eenige kilometers" en van eenige eilanden (de pacht ervan) in de Finsche Golf, teneinde aldaar vlootbases in te richten, waar tegenover Rusland grondgebied in Karelië aan Finland zou, afstaan. In deze punten schuilen de ont stane moeilijkheden echter niet. Uit de Finsche hoofdstad Helsinki wordt bericht, dat de onderhandelaars met definitieve voorstellen naar Moskou zijn vertrokken en daarin is, blgkens dezelfde berichten, de gevraagde ge- biedsafstand, op een enkel détail na, reeds begrepen... De zaak is echter, dat Rusland, nogwel als contra-prestatie, aan Fin land een bijstandspact wil opdringen, waarvan de FinneD, omwille van hun onafhankelijkheid niet gediend zijn. Moskou „wenscht aldus Molotow een wederzijdsch bgstandspact, zooals met de randstaten was ge sloten". Dat is dus een verdrag, waar bij Rusland zich verplicht om het Finsche grondgebied te verdedigen, als dit van buitenaf wordt „bedreigd" en waartoe Rusland thans reeds de vestiging van Russische militaire bases op Finsch gebied noodig oor deelt. Als de Russen dezen eisch niet laten vallen, zullen de Finnen den oorlog met Rusland eerder aanvaar den dan een worgende vriendschap. Over de Balkan is in Molotows rede niet veel gezegd. Zoomin als de Russen over Finland hebben gespro ken, toen ze nog met de onderwer ping van de Baltische staten bezig bezig waren. Enkel heeft Molotow de beweringen tot leugen gestempeld als zou Moskou eischen aan de Scan dinavische landen in het voornemen hebben. Eischen aan de Balkanlanden en in de eerste plaats aan Roemenie zul len straks voortvloeien uit de „na tionale politiek'welke Molotow ver klaart tot in uiterste consequenties te zullen voeren. Dat herstel van den Russischen invloed op den Balkan een der voornaamste punten van Moskou's nationale politiek is, wordt genoegzaam door de Russische poli tiek van de laatste jaren bevestigd. Is Ruslands houding in het hui dige Europeesche conflict thans dui- delgk, evenmin bestaat er nog langer twijfel omtrent Italië's oogmerk. In Rome hebben zich van de week belangrijke gebeurtenissen afge speeld. Mussolini heeft zijn kabinet gewgzigd en tevens groote veran dering^ aangebracht in de leiding van het leger en de party. Een aantal onder-ministers en andere hooge functionarissen zijn eveneens van hun functie ontheven, o.a. de chef van de staf, maarschalk Pariani, de chef van de luchtmacht, generaal Valle en de secretaris generaal van de fascistische party, Starace. Maarschalk Graziani, eens onder koning van Abessinië, werd benoemd tot chef van de generale staf van het leger. Deze opzienbarende mutaties hebben in Berlijn groote teleurstel ling en zelfs verontwaardiging ge wekt, al worden ze in de Duitsche pers dan ook slechts een „verjon ging" van de Italiaansche regeerings- ploeg geheeten. En in Londen is er om die verjonging een levendige voldoening. De meest pro-Duitsche elementen zijn uit de Italiaansche regeerings- apparaten verwijderd. In dit verband noemt men vooral Starace en Alfie- ra. Een der nieuwe regeeringsperso- nen, Pavolini, is geparenteerd aan een Joodsche familie. Een ander bewgs,*dat de as-politiek aan gezag ingeboet heeft, vormt de opneming van Gra ziani in de regeering. Zgn voorgan ger Pariani was een erkend voor stander van de Italiaansche alliantie met Duitschland. De kabinetswgziglngen zgn, naar men gelooft, ook versneld door den invloed van Granid en Balbo. De ommekeer in den Italiaanschen gedachtengang is vooral gewekt door de Duitsch-Russische accoorden en het besef, dat een Duitsche overwin ning aan Duitschland en Rusland de hegemonie van Europn zou verzekeren, waarmee Italië als groote mogendheid zou hebben af gedaan. In Italië groeit de anti- bolsjewistische stemming. Deze is er steeds groot geweest uit idealistischen weerzin (heel an ders dan in Duitschland, waar de weerzin jegens het bolsjewisme meer van politieken aard was) en wordt er thans aangezet door politieke belangentegenstellingen. Op den Balkan. DaAr botsen hevig de Russische en Italiaansche belan gen. Zooals ook in het Middelland- sche Zee-gebied, waarheen de Russen een uitweg zoeken. Molotow heeft in zijn rede nauwe lijks zgn hevige ontstemming onder drukt over het feit, dat de Turken een bijstandspact sloten met Enge land en Frankrijk, iets waarvan Mo lotow den Turken weinig genoegen voorspeld. Slechts door zich mèt de Turken en de Balkanvolkeren tegen Russi sche agressie naar het Zuid-Oosten te keeren, kan Italië zgn positie als groote mogendheid handhaven. Middellgk in een oorlog tegen Rusland of onmiddelgk zal Italië daartoe in het verloop van den huidlgen oorlog partij moeten kiezen. En niet aan Duitsche zijde, want een Duitsche zal Russische glorie beteekenen en Italië's onder gang. In dit verband moet het sterk op vallen, dat de betrekkingen tusschen Londen en Rome steeds normaler en zelfs vriendschappelijker worden. Wijst dit in de richting van Italië's militaire verwachtingen De Britten hebben aan de Itali aansche regeering goedkeuring ge vraagd op de benoeming van een Britschen consul-generaal in de Al- baneesche hoofdstad.... Geruchten en berichten. Dr. Frank Buchman, de pionier van de geestelijke en moreele her bewapening heeft zich in een radio rede tot de wereld gericht om nog maals op te wekken tot zijn ideaal, waarin hij de eenige hoop op redding der menschheid ziet. Onze bekwaamheid om te verzoe nen, zei hrj, heeft geen gelijken tred gehouden met onze bekwaamheid tot oorlogvoering. ;Onze bekwaamheid in het vernietigen begint het te winnen vamde bekwaamheid om te leven. Bedenk^, wat de prijs is van haat angst en hebzucht. Millioenen man nen en vrouwen moeten tastend hun weg zoekenTdoor verduisterde steden omdat de volkeren in een geestelijke verduistering geleefd hebben. Heden moeten millioenen mannen en vrouwen naar luchtalarm luis teren, omdat in het verleden niet naar de stem van God geluisterd hebben. Een her-evacuatie Naar de Msb verneemt, worden in Aken in de ziekenhuizen, die eenige maanden geleden werden ontruimd wederom particuliere zieken opge nomen. Ook ge-evacueerde zieken, ouden van dagen, keeren terug en de menschen, die alvast een deel van hun hebben en houden en in vele gevallen alles hadden weggezonden, laten dat nu terugsturen. Wel zegt men: „Wie weet of we toch nog niet weg moe ten", maar men kan zijn garderobe en andere zaken niet langer ontberen. Dit laatste geldt te sterker, daar men zoo goed als niets kan bgkoopen. Voor nieuwe kleeren moet men de vergunning van de Zentralstelle heb ben en die beslist zoo goed als al tijd negatief, nadat men wekenlang op een beslissing heeft moeten wach ten. Intusschen wordt in Aken wel voortgegaan met het uiischrg ven en uitreiken van de biljetten, die moe ten dienen voor eventueels nieuwe evacuatie. We zagen dat nog dezer dagen. De toestand is in zooverre gewg zigd, dat nu niet meer de driedeelige indeeling van loopen, fietsen of per voertuig bestaat. Alles gaat op de een of andere wijz6 per as. Het vreem de hierbg is weer, dat semi-officlee- le personen zooals van de luchtbe scherming enz. steeds de verzekering geven, dat er niet9 zal gebeuren. Al leen de „Partei" blgftrorganiseerend orgariseeren.^- Het is ook mogelgk, dat letterlijk niemand iets van de zaken afweet Berichten 'en geruchten. De Tsjechen betoogen. Volgens berichten uit Praag heb ben in verband met den verjaardag der vroegere Tsjechische republiek een aantal Tsjechen gedemonstreerd zonder echter incidenten te verwek ken. Een groot aantal Tsjechen ver scheen in de straten met een zwar ten das en de kleuren van de Tsje chische republiek in het knoopsgat. De geheele demonstratie verliep rustig. Er zijn 15 arrestaties verricht. Hopen en.,, bidden, zoo raadde Paus Pi us XII in de eerste encycliek, welke hij uitvaardigde en in hoofd zaak handelt over de diepere oor zaken van de huidige wereldconflic ten. Het pauselgk woord is over de geheele wereld, door katholieken en niet-katholieken, met groote belang stelling aanhoord, omdat het een dappere getuigenis is van christe lijke waarheid, die, omdat ze door wereldlijke machten niet werd ont zien, met haar vrede-wekkende kracht langs 's menschen lot is afgegleden. De Paus als hoogepriester kiest natuurlijk geen partjj in de conflic ten tusschen staten, maar wel stelt hij zich in zijn eersten zendbrief krachtig partg tegen de beginselen, welken tot den hernieuwden volke- renstrijd hebben geleid. God en Diens leer, zoo zegt de Paus, worden verloochend. En daar vloeit weer uit voort die smartelgke terugkeer naar het heidendom, vergezeld van troebelen in de gewetens en in de staten. Twee fundamenteele dwalingen, aldus heet het verder, komen thans uit dit godsdienstige en moreele agnosticisme voort: het verwaarloozen van de wet van menschelijke solidariteit en liefde eenerzgds en anderzgds de dwaling, welke het burgerlgk gezag van elk soort afhankelijkheid van God en van eiken band met de bovennatuurlijke wet wil losmaken zoo dat de staat tot een godheid als hoogste doel van het leven en tot opperste norm van de moreele en juridische orde verhe ven wordt. Absolute staatsautonomie wordt door den Paus in strijd ge heeten -met de beginselen van den natuurlijken godsdienst en met het Christelijke geweten, daar deze auto ritaire staatsautonomie terugbrengt tot een utilitaristische moraal en het menschelijke recht ontdoet van het zedelijke gezag, dateer de grond slag van is. Wat de toekomst betreft, verklaart de Paus, dat het heil niet zal komen van den degen, maar alleen van de eerbiediging van het natuurrecht en van het licht der Goddelgke Open baring. Tenslotte roept de Paus met ont róerenden nadruk het vergoten bloed en het lgden van Polen in herinne ring, terwijl Hg allen christenen ter wereld vraagt menschelijk en broe- derlgk mededoogen te toonen. Nederland in oorlogstijd. Staat van Beleg. De Tweede Kamer is «haar jaar lij ksche groote politieke tournooi begonnen en zit dus thans midden in de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting, waarbij het po litieke beleid van de regeering onder de loupe pleegt! te^worden genomen, We stippen hier slechts enkele belangrgke mededeelingen aan, welke in den loop ,~der debatten werden gedaan. Daartoe rekenen we allereerst de aankondiging, dat in zekere grens streken van ons land en in andere gebieden, van een uitgesproken de fensief belang, de staat van beleg zal worden afgekondigd met den aankleve van dien. Daar zullen dan niet langer de burgerlijke, maar de militaire autoriteiten het hoogste gezag in handen hebben en zal b.v. de post der ingezetenen aan militaire censuur kunnen worden onderwor pen. Ook de kranten in die gebieden zullen zich naar de militaire censuur- bepalingen moeten schikken. Luchtafweerkanonnen. Van de talrijke bijzonderheden, die mr. de Geer meedeelde over andere onderwerpen, noemen wij de aanschaffing van 80 kanonnen voor luchtafweer voor f 15 millioen. Zij zullen binnenkort worden afgeleverd. Tegen het voorjaar is een wets ontwerp op de gemeente-financiën te verwachten. De radio-vraagbaak. Het per radio gevoerde vraag- en antwoordspel is per 1 November jl. gestaakt. Men moest te zeer in her halingen vervallen en bovendien groeide de behoefte om, nu er zoo'n mooie gelegenheid voor was, van alles uit te denken, waarop men wel eens graag een antwoord zou willen kennen. Opgemerkt wordt, dat men over economische aangelegenheden altijd nog terecht kan bg den Econom. Voorlichtingsdienst, Rgnstraat 24, Den Haag en voor UP.T.T.-aange- legenheden in den ruimsten zin des woords op de postkantoren of bg het Hoofdbestuur der P.T.T., Korte- naerkade 12, Den Haag. Voor scheepvaartaangelegenheden by de reedergen. Afzwaaien. Een deel van de artillerielichting 1924 komt tegen de helft van deze maand en voor wat de luchtdoel- artillerie betreft, op 5 Januari a.s. voor klein verlof in aanmerking. Bgzondere omstandigheden natuur- lgk voorbehouden. Daartegenover is bepaald, dat met hetzelfde voorbehoud een groep lichtingsploegen van '39 onder- scheidenlgk in November, December of Januari voor eerste oefening onder de wapenen moeten komen. Bgzonderheden zullen we maar niet meedeelen, wie zulks aanbe langt, weet gewoonlgk gauw ge noeg, wat er hem te wachten staat: de burgerpet of de kwartiermuts. Alle dagen bruine boonen...,. De klachten over tekorten aan witte en bruine boonen plus andere peulvruchten zullen verstommen, want deze artikelen zgn losgeko men. De nieuwe voorraden worden op het oogenblik over het land ver deeld de bedoeling is, dat de ver koop aan den verbruiker overal op hetzelfde tijdstip zal beginnen. Er zal genoeg zgnVerwacht wordt zelfs, dat een surplus zal kunnen worden uitgevoerd. Het boonenverbruik In ons land was de laatste jaren trouwens sterk terug- loopende. EDfin, degenen die zoo hebben gezucht onder het boonengebrek, kunnen hun hart ophalen. „Alle dagen bruine boonen, da's ook zoo lekker niet", zullen ze nu wel weer gauw zeggen. Doe gewoon. Doe gewoon, is blgkbaar ook de leuze in de voetbalwereld. De jubileumwedstrgd tusschen Neder land en België zal gewoon, als voorgenomen, op 10 December a.s. worden gehouden. Voorts vernemen wg, dat men in het Bestuur van den K.N.V.B. in principe bereid is tot het spelen behalve van dezen jubileumwedstrgd der twee normale interland ontmoetingen uit en thuis. VENRAY, 4 Nov. 1939 Dc Burgemeester van Venray maakt bekend, dat deze ge meente bij Koninklijk Besluit met ingang van heden IN STAAT VAN BELEG IS VERKLAARD. Venray, 1 November 1939. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter kennis van al degenen, die zich een gasmasker wenschen aan te schaffen, dat be stellingen van gasmaskers worden aangenomen bg alle postinrichtlngen. Deze bestellingen kunnen indivi dueel of collectief geschieden. Bij elke bestelling zal moeten worden overgelegd een verklaring betreffende de soort, alsmede de maat van het benoodigde gasmaker, af te geven door een door mg daartoe aangewezen instantie. Voor het afgeven van vorenbedoel de verklaring zijn door mij aange wezen de Heer Drs. Buwalda, Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, Bon gerdstraat 1, bg wien de verklaring te verkrggen is op iederen Woensdag tusschen 2 en 4 uur n.m. de Heer Paping, Directeur van de P.T.T. Patersstraat bg wien de ver klaring te verkrggen is op lederen werkdag tusschen 2 en 3.30 uur n.m. Voorshands komen voor levering in aanmerking 1. Veritex-gasmaskers, leverbaar in de maten 1, 2 en 3 en in kinder- maten bestemd voor de leeftijden van 512 jaar. 2. „Duiker" gasmaskers, lever baar in de maten 5 en 7. Deze gasmaskers worden voor- looplg verkrggbaar gesteld tegen de volgende prgzen a. Veritex gasmaskers, alleen te leveren zonder draagzak f 3.50. b. Duiker gasmaskers zonder draagzak f 5.50. c. Duiker gasmaskers met draag zak f 6.25. Hierbg dient te worden opge merkt, dat Veritex-gasmaskers be stemd zyn voor personen, die in omstandigheden, dat van*het gas masker gebruik moet worden ge maakt, geen of weinig lichamelgken arbeid hebben te verrichten- Duiker gasmaskers zgn in** bet bgzonder voor de overige personen geschikt. Voorzoover de bestelde gasmas-

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1