VENRAY IN HET VERLEDEN. Voor boeren tuinders. en Buitenland. Gemengde Berichten M Tarzan va Regelmatig WRIGLE Y'S P.K. kauwen is een goede gewoonte, die voor kin deren en volwassenen op eiken leeftijd door tandartsen wordt aanbevolen. P.K. zuivert tie adem, verfrischt de mond en houdt de tanden gaal en sterk. Boven dien bevordert P.K. de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. M.T.8. Veel genot voor iceinig geld: 5 cent. AiAAiAAAAAiAAA tuurlijk niet voldaan en de jongere leerlingen werden naar huis gezonden. De oudereu studeerden successieve lijk af en ontvingen inmiddels de H. Priesterwgding. De paters-leeraren vertrokken eveneens en het groote klooster werd uitsluitend bevolkt door uit Brazilië teruggekeerd oud-missionarissen en broeders. Daar verscheen plotseling 111. Vrij dag 6 October, des morgens om half 9, een vrachtauto voor het klooster, bezet met een 20 a 25 gestapo-amb- tenaren uit Osnabrück. De broeder-portier opende de deur en de gestapo-beambten drongen het gewijde gebouw binnen. Ze versprei den zich onmiddellijk door 'tgeheele huis en brachten door hun optreden schrik en ontsteltenis teweeg onder het 15-tal oud-missionarissen, dat op dat oogenblik in het klooster aan wezig was. Toen de paters op ruwe en hoonende wijze in |den refter bijeengedreven waren, gingen enkele ambtenaren den -tuin in. Daar wan delde nog een oude pater met een langen baard, zijn brevier biddend, onbewust van hetgeen zich reeds om hem heen had afgespeeld. Met een „Wasz machen Sie hier. Schwein- hund", greep een der ambtenaren den grijsaard bij zijn baard en trok hem mee het klooster in. Toen de paters allen bijeen waren, werd hun medegedeeld, dat het kloos ter in beslag was genomen en dat ze onmiddellijk hadden te vertrek ken. Slechts het noodige lijfgoed mocht worden meegenomen, dat ver pakt moest worden in papier, ineen doos of in een kussensloop. Op de vraag, of ze eten mochten medenemen. werd hun dit geweigerd en de paters moesten toezien, hoe de ambtenaren hun eigen zakken vulden uit den levensmiddelenvoor- raad van het klooster. Daar het in middels middag was geworden, werd den paters toegestaan staande een bord erwtensoep te eteD. Toen de pater-rector voor het eten voorbad, staken de ambtenaren een sigaret op en ze beschimpten de kloosterlingen op de ergste wijze en met woorden, die de zegsman wei gerde te herhalen. Dan vroeg de pater-rector verlof, nog eenmaal naar de kapel te mogeD gaan, om het allerheiligste mede te nemen. Dat vonden de gestapo-amb- tenaren absoluut overbodig, alles was in beslag genomen en ze zouden wel voor alles zorgen. Men kan zich den zieleangst van de paters indenken bij dit antwoord. Toen maakte dé pater-rector zich uit den greep los, en verklaarde, dat al zou het hem zijn leven kosten, hij zich naar de kapel zou begeven, Dat viel buiten de berekening van de gestapo, die blijkbaar geen op dracht had, tot executies over te gaan. Na een korte bespreking on der elkaar kreeg de rector toestem ming, onder toezicht naar de kapel te gaan. Terwijl de pater het altaar beklom, zetten de ambtenaren zich op de trappen neer en 3taken een nieuwe sigaret op. De rector opende het tabernakel knielde eerbiedig neer en haalde de ciborie met de H. Hosties er uit. Daar de heilige Vaten niet mochten worden medegenomen, vroeg de rector verlof, de H. Hosties in een corporale te mogen wikkelen Dit werd bruusk geweigerd, „de pater zou ze maar in den zak ste ken." Tenslotte haalde een der amb tenaren een envelop uit zgn zak en wierp ze den pater toe. En onder het bidden van den lofzang „O Salu- taris Hostia" borg de pater eerbie dig het Allerheiligste in den papieren ciborie. Toen trok, omstreeks het middag uur, een stoet van bruine paters, een kussenloop met hun bezittingen in de hand, in het midden de pater rector, die het Allerheiligste droeg, biddend, te voet naar het oplOK.M. afstand gelegen Gronau, wsar de verdrevenen liefderijk in het R. K. ziekenhuis werden opgenomen. Een golf van ontroering ging door katholiek Gronau, toen hetdeheilig- schennende gebeurtenissen van Bar- del vernam en weldra waren de paters door de liefdevolste zorgen en hulp. omringd. De paters zgn thans in Duitsch- land ondergebracht bij familieleden en particulieren. Het klooster zal ingericht worden tot oorlogslazaret. Nader verneemt de Msb." dat de paters in het klooster zijn terug gekeerd, nadat de Braziliaansche con sul geprotesteerd had tegen deze onteigening van een Braziliaansche bezitting. ming der kazerne, en werden wij inge kwartierd in een in der haast aangelegd tentenkamp. Als 't maar niet voor lan gen tijd was, vonden wij het niet zoo erg, maar met den winter voor den boeg, zagen we er toch wel 'n heel eindje tegenop. (Wordt vervolgd) Echter zullen een 70-tarmilitairen in het klooster ingekwartierd wor BESCHREVEN DOOR EEN TIJDGENOOT. 17 Op verzoek van enkele belang stellende lezers wil ik hier ook nog eene korte opsomming geven van eenige personen, die in vroeger tgd in Venray door hunne functie wat meer op den voorgrond kwamen. Als wethouders fun geerden toen in de opeenvolgende jaren, o.a. de heeren Martin Poels, Frans van den Boogaart, Coenraad Esser, Hubert Janssen, Jan Arts, Jan Mathies Michels en Willem Wijnhoven. De heer Martinus van de Voort, Gemeente-Secretaris, werd na zgn overlijden opgevolgd door den heer Jean Stoot uit Venlo, die als een zeer bekwaam ambtenaar, een ware steun was voor de gemeente Venray zijne administratieve hulp degelijke wetskennis gaarne ten dienste stelde van het publiek. Vele jaren lang had de heer Ver maten de functie waargenomen van Gemeente-Ontvanger, hetgeen in dien tijd niet zooveel werk eischte, want hij was daarbij nog een der voor naamste broodbakkers van Venray. Als zgn opvolger werd toen tot Gemeente-Ontvanger benoemd, de heer P. A. Voesten, een zeer accu: raat ambtenaar, die ook enkele dagen in de week zgne administra. tieve hulp verleende op de Gemeente- Secretarie. Indertijd waren de belastingen niet zoo uitgebreid als thansbe halve de Rijksbelasting had men toen o.a. nog den Hoofdelgken Inslag, die berekend werd naar het inkomen of bezit Eene zeer eigenaardige be lasting is toen den volke opgelegd, nl. de Hand- en Spandiensten, waarin bepaald is, dat ieder persoon verplicht is een meer of minder aantal dagen werk te verrichten, met of zonder behulp van een paard, ten dienste der gemeente, waarvan ter gelegener trjd aan de betrokken personen kennis wordt gegeven, benevens den aard van dit werk. Van die ver plichting tot werken kan men ont heven worden, door iemand anders hiervoor aan te stellen, of eene zekere som te betalen. De controle bij die werkzaamheden, waartoe o.a. ook behoorde het gras wieden tus- schen de keibestrating op de Markt, werd verricht door de veldwachters. Het behoeft niet gezegd te worden, dat deze belasting soms erge onte vredenheid verwekte. Toch bestaat ze nog steeds. Als een verdienstelijk gemeente naar mag in deze reeks ook wel vermeld worden, de heer Hubert Janssen, algemeen bekend als Huub uit de Gouden Leeuw, die indertijd als raadslid en wethouder veel nut tig werk heeft verricht voor de gemeente Venray, en bovendien ook als lid der Provinciale* Staten zeer veel gedaan beeft voor het belang van het district Horst. In het bijzon der was hij in Venray en omstreken een voornaam, bevorderaar van den landbouw en de veeteelt. Een aantal vereenigingen op dit gebied kwamen op zgn initiatief en door zijne krach tige hulp en voorname kennis tot stand. Bij gelegenheid der Troonsbestij ging van H. M. Koningin Wilhelmina op 31 Augustus 1898, werden bij de groote feesten in den Haag de ver schillende Provinciën van Nederland voorgesteld door dames en heeren, die gekleed waren in de costumes van die streken des lands. Hierbg werd de provincie Limburg voorge steld door den heer Hubert Janssen zgne nicht, Mej. Cato Mooren, die in hun echt mooie tilbury gezeten, en gekleed in de Limburgsche dracht dier dagen, de bijzondere aandacht trokken van de jonge Koningin, bg welke gelegenheid zij een compliment mochten ontvangen van de pas be noemde Vorstin der Nederlanden. In het jaar 1898 vestigde zich te Venray als geneesheer de Weled. Zeergel. Heer Dr. Janssen, die zich door zijne voorname kunde al spoedig mocht verheugen in eene uitgebreide clienteele en de algemeene hoogach ting der bewoners van Venray en omstreken. In lateren tijd werd Dr. Janssen benoemd tot Directeur- Geneesheer van het krankzinnigen gesticht St. Servatius te Venray, welke eervolle betrekking thans nog met succes door hem wordt waar genomen. Op het gebied van Hooger Onder wijs waren toen in Venray, behalve de professoren van het Gymnasium, ook nog bekend de heer professor Arts, die eveneens leeraar was aan het Gymnasium, benevens zgne dochter Mej. Marie Arts, die de Middelbare akte Fransch bezat en zeer vele onderwgzers van Venray en omstreken heeft opgeleid voorde akte Fransch. De heeren Meester Franssen en Alph. Vermeulen, die reeds vroeger vermeld zgn, waren toen achtereen volgens hoofd van de school in het dorp. Beiden waren zeer hoog ont wikkeld, en meerdere van hunne vroegere leerlingen hebben het aan hun degelijk onderwijs te danken, dat zij later eene gunstige positie in de maatschappij verworven hebben. In Leunen overleed in 1895 de heer Cornelis van den Berg, een zeer dichterlijk aangelegd onderwijzer die aldaar gedurende ruim 25 jaren, met veel kennis en ijver als hoofd der school was werkzaam geweest en bij de bevolking door zijn apart vriendelijken omgang zeer hoog ge acht was. Als zijn opvolger werd toen be noemd de heer W. de Haen, die zich ook een groot aantal jaren een zeer verdienstelijk hoofdonderwijzer en leider heeft getoond, niet alleen in de school, maar ook als administra teur en leider van allerlei vereeni gingen, die indertijd werden opge richt ten nutte van den landbouw enz. Als leider van den Voorbereiden den Cursus der Normaalschool te Venray fungeerde toen de heer Eugène Kruijtzer. Ook de hoofden der scholen in de gehuchten, n.l. de heeren J. Derksen te Oostrum, G. de Ponti te Oirlo en Th. Houba te Oostrum waren dege lijke onderwgzers, die in de school zeer nuttige diensten verleenden maar ook niet bang waren om hun mondje te roeren, voor het bekomen van noodzakelijke salaris verbetering. Dit liet in dien tgd veel te wen- schen over. In Oirlo werd in 1895 een hoofd der school gevraagd tegen eene jaarwedde van f 700 en vrije woning. In Leunen kon in 1897 een onderwijzer geplaatst worden opeen salaris van f 450 en in 1899 een onderwijzer te Oirlo, die eveneens f 450 per jaar kon verdienen. Voor deze laatste vacature moest echter een herhaalden oproep geplaatst worden. In Hor3t had men er een klein beetje meer voor over, daar vroeg men in 1895 een hoofd der school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, die bshalve hoofdakte eveneens moest bezitten de akten Fransch en Duitsch. Voor deze betrekking werd een salaris van f 1000 's jaars met vrije woning beschikbaar gesteld. Indien men die salarissen eens gaat vergelijken met. die van tegen woordig, dan is het te begrijpen, dat door de gezamenlijke onderwijzers van Venray in 1899 een klinkend request met memorie van toelichting werd ingediend aan den Gemeente raad van Venray, om verhooging van jaarwedde en eene goede salaris- regeling. Het heeft echter nog een heelen tijd geduurd eer hieraan ge volg gegeven werd. De toenmalige raadsleden waren maar a! te zuinig. Aan de school in het dorp waren indertijd als onderwijzers met hoofd akte werkzaam de heeren Hubert Kraykamp, Eduard Messemaeckers Theodor Verbeek, die zich als zoodanig zeer zorgvuldig van hunne taak kweten, en tot aan hunne pen sioneering alhier in functie zgn ge weest. De heer Kraykamp is al meer dan 40 jaren lang in Venray de persoon geweest, die steeds bereid was bij allerlei vereenigingen of feestcom missies, zoowel op kerkelijk als op ander gebied, de moeilijke taak van Secretaris-penningmeester waar te nemen, waarvoor hij tot op den dag van vandaag toe, wegens zijne buiten gewone accuratesse nog steeds ge vraagd wordt. Bij het lijstje van geboren Ven- rayers, die door hunnen buitengewo nen aanleg of groote geleerdheid, in hun later leven werden geroepen tot zeer eervolle functies, mogen wij ook wel voegen, de Zeereerw. Pater Dr. Piet Vullings, de zoon van een smid uit Leunen, Als jongen was hg al zeer pienter i bij de hand, en toen reeds was aan hem te zien, dat hij bg voldoen de studie een groote geleerde zou worden. Met het doel om wat meer te leeren, kwam hij in 1881 als leerjon gen in de drukkerij van dit blad, dat toen nog beheerd werd door de Familie Delhougne. Wegens zijne buitengewone ontwikkeling werd hg er toen toe overgehaald, om de lessen te volgen eener Normaalschool, waarop hij de akte behaalde als hulponderwijzer. Het scheen echter dat God andere plannen met hem had, want hij werd toen ais het ware geroepen naar het klooster der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg, alwaar hg werd opgeleid voor het Priesterschap. Toen hij na eene verbazende studie de priesterlijke waardigheid had be komen, toog hij naar Rome, om de lessen te volgen aan de Pauselijke Hoogeschool. Hier muntte hij zoo zeer uit, dat aan hem, als zijnde de beste leerling van de school, meer malen de Gouden Medaille vanZ.H. den Paus werd toegekend, terwijl hij later met glans den graad verwierf van Doctor in de Godgeleerdheid. Na daarop een tijd lang als pro fessor werkzaam te zgn geweest in het klooster te Tilburg, werd hg be noemd tot Superior van het Missie huis dier Orde te Arnhem, terwijl hij thans, als ik mij niet vergis, hoe wel op gevorderden leeftijd, nog met vrucht werkzaam is te Antwerpen. In November 1895 ontvingen in 't klooster der E. E. Zusters Ursulinen te Venray 4 postulanten het kloos terkleed, waaronder 3 Venraysche jongedochters, benevens een dochter van den oud-minister van Oorlog, Generaal Bergansius. Deze laatste zuster is jarenlang voor de kinderen der Bewaarschool als het ware een moeder geweest. Een der Venraysche kloosterzusters, Mej. Anna Potten, is later als Zuster-Onderwgzeres naar Indië gegaan, waar haar broeder, de WelEerw. Pater Joseph Potten Kr. a's Missionaris werkzaam was. Beiden zijn echter aldaar overleden. In het klooster der Eerw. Paters Franciscanen te Venray werd op 6 Juni 1899 een zeldzaam dubbel Gou den Kloosterfeest ^gevierd. De Wel. Eerw. Paters Gijsbertus Maas en Bernardus Greven herdachten nl. den dag dat zg voor 50 jaar in de Orde van St. Frauciscus getreden waren. Daar deze Jubilarissen in Venray algemeen bekend en hooggeacht wa ren, bepaalde dit feest zich niet al leen tot het klooster, maar ook de bevolking gaf overtuigende be wijzen van belangstelling. Pater Maas was niet minder dan 37 jaren lang een zeer bekwaam professor geweest aan het Gymna sium te Venray, terwijl Pater Greven vroeger een zeer beminde biechtva- ras, en later nog in vele huis gezinnen als een ware vriend en er varen raadgever beschouwd werd. Zoo nu en dan schzeef hij ook nog zeer mooie stukken in Peel en Maas. Op 21 Mei 1898 had de plechtige inzegening plaats van den nieuwen Kruisweg in de Parochiekerk te Venray. Op, 21 Maart van dat jaar had men een begin gemaakt met de nieuwe beschildering van de oude Paterskerk, welke werd verricht door den be kenden decorateur en kerkschilder, den Heer Perey te Venlo. Op 26 September 1898 vierde de Z.Eerw. Heer C. van Boeckel, pastoor te Blitterswijck, onder vele blijken van belangstelling, zijn 60-jarig pries terschap, bg welke gelegenheid hij door H.M. de Konigin benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De jubilaris was 28 jaren pastoor te Blitterswijck. Ook Limburgsch' geliefde Bisschop Z.D.H. Mgr. F.A.H. Boermans, her dacht op 22 December d.a.v. den dag dat hij voor 60 jaren de H. Priester wijding ontving. Het volgende artikel zal worden begonnen met een korte beschrijving van de twee Venraysche bedevaarts oorden, Oostrum en de Smaki. (Wordt vervolgd.) M. IV. Suikerbehoefte en suiker productie* Menig huisvrouw zal onaangenaam getroffen zijn door het stopzetten van de suikerverkoop en dat nog wel op het eind van de week practischer kon het al niet genomen worden en de daarop volgende distributie van het zoete product. Menig huisvader om van andere huisgenooten nu maar niet te spre ken voelde waarschijnlijk aan den lijve de gevolgen ervan, nu het schepje suiker in thee en koffie kleiner moest genomen worden. Wij hebben door deze zoetigheids beperking weer eens gezien van hoe groote beteekenis een nieuwe cul tuur kan worden. Dat hadden de eerste verbouwers van suikerbieten zoo omstreeks 1850 ook niet gedacht dat eens alle hoop van de suiker consumeerende Nederlanders op de Nederlandsche suiker zou gevestigd worden. Op de Nederlandsche ver werking van een Nederlandsch pro duct. Van hoeveel belang is het niet, dat we in ons land meer suiker pro- duceeren, dan voor de directe men- schelgke consumptie in ons land nor- dig is. Voor industriedoeleinden is echter ook nog een belangrijke hoe veelheid noodig, bijv. voor geconden seerde melk. Maar onze productie is nog wel op te voeren. Is ook hooger geweest dan in de laatste jaren het geval was, nu door regeeringsmaat- regelen de bebouwde oppervlakte is ingekrompen. Het volgend jaar zal deze wel weer uitgebreid worden. Dat kan heel ge schikt en voor de zaad voorziening behoeven we niet bevreesd te zgn. Wg hebben onze eigen, echt Ne derlandsche en geheel op Nederland sche landbouwtoe9tanden gerichte beetwortelzaadcultuur. Een der beide grondleggers daarvan, de heer Dudok van Heel, is dezer dagen overleden. Hg richtte met zijn zwager Kuhn de wereldbekende firma Kuhn Co op en heeft een lang menschenleven gegeven aan de verbetering van de suikerbiet, wat wonderwel is gelukt. Zoodat we niet het minst door dit werken gekregen hebben: een Neder landsch product voor Nederlandsche consumptie. Zaad op eigen bodem geteeld, voor eigen bodem beschikbaar, om in eigen behoefte te voorzien. Daar zit wel wat in, voor onze zelfvoorziening. DE ALGEMEENE TOESTAND. De beteekenis van de overeen komsten, welke Engeland en Frank rijk met Turkijë hebben aangegaan, kan voor den gang van de oorlogs- ;aken in Europa van de grootste beteekenis worden geacht. Dat blijkt wel duidelijk uit de reacties, welke de overeenkomsten inde verschillen de Europeesche kampen hebben ge wekt, de juichende in Engeland en Frankrijk, de booze in Duitschland, de verbetene in Rusland en de wrange in Italië. De korte inhoud der overeenkoms ten is deze: bij een uitbreiding van den oorlog naar het Oostelijke ge bied van de Middeliandsche zee en (of) naar den Balkan, zullen Turken, Franschen en Britten elkaar weder zijds bijstaan, onder voorbehoud, dat Turkijë geen partij behoeft te kiezen in een oorlog tegen Rusland. Wat nu is de practische beteekenis van een en ander voor de onder scheidene partgen DUITSCHLAND ziet zich den weg naar het Zuid-Oosten, dien de Rus sen reeds van een dam voorzagen, definitief afgesneden. Frankrijk en Engeland immers garandeeren de onschendbaarheid van Roemenië en Griekenland. Zou Duitschland een dezer landen aanvallen, dan zal Tur kije mèt Engeland en Frankrijk deze Balkanstaten te hulp komen. Enge land en Frankrijk zullen anders dan in het Poolsche geval tot directen bijstand in staat zgn, om dat de Turken voor de vloten der geallieerden De Dardanellen zouden openstellen, die toegang geven tot de Zwarte Zee en daarmee tot het Roemeensche kustgebied. AAN ITALIë is door de gesloten overeenkomsten elke kans ontnomen om in den huidigen oorlog partij te kiezen voor Duitschland. Daarmee immers zou de strijd worden over gebracht naar het Oostelijke gebied der Middeliandsche Zee, in welk ge val de Turken hun vlootstrijdkrach- ten zullen vereenigen mee die van Frankrijk en Engeland. Heel het Italiaansche kustgebied en alle Ita- liaansche bezittingen in de Middel iandsche Zee (o.m. de Italiaansche eilanden aan de kust van Klein Azië) zouden aan vernietiging zgn over geleverd. Voor Frankrijk en Engeland blijken de voordeelen duidelijk genoeg uit het voorgaande. De beide ge allieerde volkeren hebben dan ook reden om te juichen, maar tochbe- teekenen de gesloten overeenkomsten tevens een ontgoocheling voor ze. In zooverre, dat men in Londen en Parijs tot het laatst toe gehoopt heeft, dat Turkge met de Russen tot een accoord zou kunnen komen, hetwelk aansloot op de thans getee- kende verdragen van Turkije met Frankrijk en Engeland. Wanneer de Russen zich met de Turken hadden verbonden tegen agressie op den Balkan, dan zouden de sovjets langs een omweg toch nog zijn ingescha keld in het afweerfront tegen Duit- sche overweldiging. DE RUSSEN hebben dat niet ge wild en uit deze afwijzing 6lgkt dui delijk, dat de sovjets de splinter nieuwe vriendschap met de Nazi3 méér waardeeren dan men in het Westen veronderstelde. Het blijkt uit een artikel in de Iswestia, dat de Russen een pact met de Turken voor het oogenblik hebben afgewezen, om dat ze onder geen beding zich willen betrekken in eenige groepeering, welke direct of indirect tegen het Derde Rijk is gericht. VOOR TURKIJE zelf zijn de over eenkomsten voordeelig, omdat het zich Franschen en Britschen bijstand verzekerde, zoowel bij een aanval van Duitschland als van Rusland. Slechts voor wanneer een Russische aanval niet direct tegen Turkge is gericht, maar b.v. tegen Roemenië behoeven de Turken geen diensten van wederkeerigheid te bewijzen aan de geallieerden. Ongetwijfeld echter zullen de Tur ken in zoo'n geval de Dardanellen openstellen voor de Fransche en de Britsche oorlogsbodems en te ver wachten valt, dat ze dan tóch, zij het onverplicht, de zijde der gealli eerden zullen kiezen, omdat een doordringing der Russen op den Balkan, het verlangen der Sovjets moet opvoeren om de Dardanellen te bezitten. aan den Gemeenteraad voorgesteld een crediet te verleenen van in totaal f 614.850.waarvoor zij 221 arbei derswoningen in de zgn. Klein Ton- gelresche Akkers willen laten bou wen. Deze arbeider3behuizingen zijn ODtworpen op een weekhuur inclusief waterleiding van f 4.45. Voor alle overige Balkan staten hebben de overeenkomsten de veilig heid verhoogd, nu Turkijë zich met de groote mogendhedeu uit het Wes ten in het afweerfront tegen agres sie schaarde. Er is weer vertrouwen op den Balkan in de toekomst, ge loof in de doelmatigheid van verde diging. De kansen zgn gunstig voor onder linge samenwerking in een Balkan- bond. Turkije's invloed zal groeien in het Zuidoosten van Europa en ook de Italiaansche invloed kan er stij gen, wanneer men in Rome naar de omstandigheden wenscht te handelen. De overeenkomsten, welke de Tur ken sloten, maken een oorlogssamen- werking van Italië met Duitschland onmogelijk, maar ze scheppen voor Rome de kans om den Italiaanschen invloed op den Balkan te versterken door bescherming te verleenen aan de verschillende volkeren, die elkaar daar thans de hand reiken. Italië's taak is: het Balkangebied te helpen organiseeren in een af weerfront tegen zoowel Duitsche als Russische voortdringing. Er zgn teekenen, dat men er in Rome op uit is om deze taak te aan vaarden reeds kwam tijdens het jongste weekeinde een Italiaansch- Joegoslavisch handelsaccoord tot stand, dat veel zal bijdragen om de betrekkingen tusschen beide landen te verbeteren. Ook is er sprake van een Balkanconferentie, welke half November zou worden gehouden. Joegoslavië, Roemenië, Hongarrjë en Italië zouden er ver tegenwoordigers heenzenden als „waarnemers". Het gaat hier om een nieuwe Balkan-alliantie met als basis een wederzgdsch bijstandspact tusschen Joego-Slavië, Roemenië en Hongarrjë tegen agressie van welke niet-Balkan-mogeadheid, ook, gericht tegen een Balkanstaat. Indien tijdens de conferentie dit plan werkelijk verwezenlijkt wordt, zou dit worden beschouwd als een eerste stap om Turkijë en Bulgarijë met Italiaanschen steun in het nieuwe Balkan-blok te brengen. Natuurlijk ziet men te Moskou dezen gang van zaken met leede oogen aan. En juist omdat men daar de Turksche overeenkomsten had verwacht, dat ze een aaneen sluiting van de Balkanstaten zou bevorderen en den Italiaanschen in vloed op den Balkan zouden ver sterken, zijn de sovjets bitter teleurgesteld over het feit, dat zij de Turken niet hebben kunnen afhouden van een verbond met Engeland en Frankrijk. Een der grootste voordeelen van de nieuwe vriendschap met Duitschland was de omstandigheid, dat de Balkan nu voor de Russische penetratie zou komen open te liggen, maar nu treden de Turken en.... de Italianen, deze laatsten omdat ze niets beters kunnen, er den sovjets in den weg Binnenkort meer suiker op de bonnen. Naar men verneemt, zal de regee ring er binnenkort toe overgaan meer suiker dan thans het geval is (één pond per persoon in de veer tien dagen) op de distributie-bonnen beschikbaar te stellen. Dit is een gevolg van de verwerking van den suikerbietenoogst en den aanvoer van overzee, waardoor de voorraden hier te lande een groote uitbreiding heb ben ondergaan. Bouw van 221 arbeidswoningen te Eindhoven. B. en W. van Eindhoven hebben Offerblok gelicht. In de parochiekerk te Pey-Echt werd Zaterdagnacht de offerblok voor het Maria-beeld aan het hoofdaltaar opengebroken en van zijn inhoud naar schatting 20 25 gulden, be roofd. Vermoed wordt, dat de dief zich 's avonds heeft laten insluiten De distributie van gasmaskers. De Msb. verneemt van goed inge lichte zijde: Uit het dezer dagen gepubliceerde bericht, dat gasmaskers via de post kantoren worden gedistribueerd, zou de indruk kunnen worden gevestigd, dat dit de eenige wgze zou zijn voor de distributie van gasmaskers. Wij kunnen thans mededeelen, dat het geenszins in de bedoeling van de re geering ligt om op deze wijze een soort monopolie voor de distributie van gasmaskers te scheppen. Het is integendeel 't voornemen, om de Ne derlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming en haar afdeelingen te big ven inschakelen, zoowel voor het verstrekken van gasmaskers a's Voor de distributie van andere artikelen op luchtbeschermiogsgebied. Bovendien zij gemeld, dat het ver strekken van gasmaskers en andere luchtbeschermingsartikelen aan on- minvermogenden de bijzondere aandacht van de bevoegde instanties heeft en dat binnenkort nadere mededeelingen dienaangaande zullen volgen. Door het ongeluk achtervolgd. Mr. Hank Schaffer uit Eldorado in den Amerikaanschen Staat Lows behoort ongetwijfeld tot de grootste pechvogels, die ooit hebben geleefd. Reeds als jongeman werd hij bij een mijnramp dagenlang in een kolenmijn opgesloten, waardoor zijn gezondheid ernstig werd geschokt. Een paar jaren later verloor ng bg een ontploffing een been en een oog. Toen hij weer beter was, viel hij kort daarop uit het venster en kreeg een zware hersenschudding. Weer genezeD, kreeg hij op straat een klap van een paard. Later werd hg door een slede omvergeworpen, waardoor hij ernstig werd gewond. Op den leeftgd van 80 jaren kreeg hg een dubbele longontsteking. Toen hij 82 jaar oud was, werd hij door een paard ondersteboven geloopen en op 84 jarigen leeftgd werd hg" door een auto aangereden. Het is werke lgk een beetje al te veel, wat deze arme man heeft moeten meemaken. RADIO IN OORLOGSTID. Bij de behandeling van de P.T.T.- begrooting in de afdeelingen der Tweede Kamer is o.a. de uitzending van mededeelingen van regeerings- wege via den omroep ter sprake ge komen. Blijkens het voorloopig ver slag achtten sommige leden een ster ke beperking van de uitzending van allerlei uitvoerige technische mede deelingen, zooals, in het bg zonder in de eerste dagen na de mobilisatie, herhaaldelijk van het departement van Economische Zaken zgn uitge gaan, wenschelgk. Ook achten zij het beter den ge wonen omroep niet te storen door mededeelingen over het signaleeren van vliegtuigen, waarschijnlijk van vreemde nationaliteit, boven ons land Kunnen de autoriteiten, die van de werkelijke of vermeende aanwezig heid van vreemde vliegtuigen op de hoogte gesteld moeten worden, niet op zoodanige wijze worden ingelicht, dat de burgerij daardoor niet zenuw achtig gemaakt wordt, zoo werd ge vraagd. Ook beperkingen van het aantal „S.O.S.-berichten" noemden deze leden wenschelgk. Andere leden achten uitzending van mededeelingen Jvan regeerlngswege omtrent maatregelen, genomen in verband met den oorlogstoestand een juist en doeltreffend middel om de belanghebbenden snel op de hoogte te brengen van hetgeen zij moeten weten. Gevraagd werd of de minister be reid is mede te deelen, hoe ver de commissje inzake de organisatie van den wereldradio-omroep met haar arbeid gevorderd is. Inge! «f over jn 0 INGE G- J iuffer K 40 vj H. M. lengt turn L w- H tero weg 17 H. A. jjen£ 16 van J. P. mdoo straat ,e J. J. J straat H. Hi dmi Eindsti |i P- -A 18 Akkerw eU]ce! H. Tl je Heide |Cti M. P. ,b„ plein 9| M. G] bakk Markt 5 G. Fitboc K 23 M| J. Ritl Si van Ai« A. Mi KflC N 6a mh H. G n n, Maashies m M. E. wi z.b., Sein in^ E. P.i nde, weg 25i M. Ejj hut weg 2 ra H. Atb,, trumscie Ein G. J. D iffeu C 39a va W. GI «de weg 29 t «k A. L. F ib, van Huls A, F.i L 58 van H C. G. G r,M weg 3 m F. J. F Lull Oploo W. D.Jisr, van Ui P. H.iker G 7 van J. H bel Oostruios; van E. Hero sIp: laan 5 n J. W.l donk J. M. F Servatius F. J. 32 van 1 H. J. P ien Servatius ier! G. J. (te weg 1 vi A. Kaïfig weg 32 P. J. S#rt scheweg G. P. K 26a va G. Deri weg 2 va Th. Grootei M. E L 53a I i,i F 021 VENLC eeniging voer 2.05 Kippa Kleins Eende ROEF vereenig aanvoer Kippei a Eendei 2J Zoo ju de nii Firm 18. Tarzan was ver de hut en op een morg begon hij zgn onderzoi al de voorwerpen opnie Nadat hij de deur trad hij de hut binnei deur achter zich. V< steedde hg zijn aan< prentenboeken. De plai hem zeer. Een van de zooiets als hij zelf, hiel

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6