DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS <v Jaren plezier! Een belangrijk werk Van de Sport velden Qrst kijken NIJMEGEN Gemengde Berichten Zaterdag 21 October 1939 Zestigste Jaargang No 42 Sedert 1908 heeft een zeer belangrijk werk in ons vaderland een nauwelijks te verwachten bloei gekregen, n.l. het Retraite werk. Werden in ons land reeds enkele retraiten gegeven, n.l. in Eysden voor de vrouwen en in Stey! voor de mannen, sedert Manresa te Venlo geopend was en van den beginne af eengroo- te levensvatbaarheid toonde, zijn de retraitehuizen in Nederland op talrijke plaatsen verrezen: Seppe, Vught, Uden, Tilburg, Rotterdam, Noordwijkerhout, Ber gen, Amersfoort, Zundert, Roer mond, Heerlen en Spaubeek. En als men weet, dat al deze huizen gemiddeld zeker boven de 3000 reiraitanten ontvangen, dan denkt men onwillekeurig aan het mosterdzaadje. Verblijdend mag heeten, dat het aantal jongemannen, dat de retraite doet, grooter is dan het aantal vrouwen; het vrouwelijk geslacht zal haar best moeten doen om den eeretitel van het „godvruchtige geslacht" op den duur te blijven behouden. Het retraitewerk blijft altijd actueel; Pius X werd genoemd de Paus van de gesloten retrai ten, Pius XI gaf bij Zijn priester- jubilé een Encycliek over de ge sloten Retraiten, terwijl in Qua- dragesimo anno een geheele passus daaraan gewijd is. Het spreekt eigenlijk vanzelf, voor iederen mensch is het op nieuw van belang, contact te hebben met zijn Schepper en nergens gebeurt dat gemakke lijker dan in de stilleafzondering van gebed en overweging in de gesloten retraite; men mag ook zeggen: niets vervangt de geslo ten retraite. De grootste vijand van Chris tus, Zijn Kerk en van de men- schelijke natuur zal altijd alle middelen te baat nemen om de gesloten Retraite tegen te wer- ken; dat mag ons niet verwon deren. De directies van de Re- traitenhuizen zeggen eenparig, dat hun jaarlijksch succes voor het werven van retraitanten altijd bevochten moet worden op on verschilligheid, achteloosheid, ja zelfs minachting. Het einde van iedere retraite moet wel voor hen telkens een intense voldoening zijn. Zou het te veel zijn om in onzen tijd de gesloten Retraite noodzakelijk te noemen Er is een botsing van wereld beschouwingen; onze katholieke wereldbeschouwing, die haar uiteenzetting mag hebben op stu diedagen, cursussen enz. enz. zal nergens dieper indringen in onzen geest en ons hart, dan in de gesloten Retraite. Dat is niet aan twijfel onder hevig. De. actie van de Nieuwe Ge meenschap zal haar voornaamste steunpunt moeten zoeken in de bevordering van de gesloten re traite en de dreigende oorlogs jaren met hun gevolgen zullen behoefte hebben aan leiders, die niet alleen hun godsdienst ken nen, maar zeer diep beleven. En daarom mogen priesters en leeken in het Retraitewerk niet alleen een belangrijk, maar zelfs een noodzakelijk instituut zien. Mannen, die in het midden van de branding biddende wer ken, weten het uit ervaring. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. Ia December a.s. zal de herkeu- ringsraad in eenige gemeenten zit ting houden. WIE EEN KEURING KUNNEN ONDERGAAN. De gelegenheid om in die zitting een geneeskundig onderzoek te on dergaan, kan door den voorzitter worden gegeven aan voor den dienst plicht ingeschreven personen, die nog niet by de Jaud of zeemacht zijn ingelyfd, of die wel reeds daar- by zyn ingelijfd, maar nog niet als dienstplichtige in werkelijken dienst zyn geweest. Personen, die bij een der keurings- raden of op den herkeuringsraad voorgoed ongeschikt voor den dienst zijn verklaard worden NIET meer tot een nader onderzoek toegelaten. Behoudens byzondere machtiging van den minister van defensie wor den voorts tot het onderzoek by den herkeuringsraad NIET toegelaten a. zy, die bestemd zyn tot buiten gewoon dienstplichtige of als zoo danig zijn ingelijfd b. zij, die in December van het vorig jaar dan wel dit jaar tydelyk ongeschikt voor den dienst werden verklaard c. vrijwilligers, behoorende tot de landmacht of tot de overzeesche zeemacht. HET AANVRAGEN VAN KEURING. Om deze keuring te ondergaan, behoort een aanvraag te worden ingediend, in welke vraag aanneme^ lijk wordt gemaakt dat de persoon, wien het geldt, na de uitspraak van den keurings- raad vermoedelijk ongeschikt voor hen dienst is geworden (dit geldt voor hen, die door een der keurings- raden geschikt werden verklaard) of dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is (dit geldt voor hen, omtrent wie geen der keurings raden uitspraak deed). By de aanvraag behoort, zoo eenigszins mogelijk, te worden overgelegd een geneeskundige ver. klaring, waaruit de vermoedelijke ongeschiktheid van den ingeschre vene blykt. De aanvraag moet voorts vermei, den den geslachtsnaam en de voor namen (voluit) van den belang hebbende, jaar en datum van geboorte, de gemeente en lichting, voor welke hg voor den dienstplicht is ingeschreven, het korps, korps onderdeel of dienstvak, waaraan hy is toegewezen of waartoe hij be hoort, en het tijdvak of den datum, voor zyn inlijving of zyn opkomst in werkelijken dienst vastgesteld, verder zijn volledig adres en ten slotteof hy reeds voor een der keuringsraden of den herkeurings raad is verschenen en, zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. Wenscht iemand, die behoort tot de hiervóór onder a. b of c bedoelde personen, keuring aatt te vragen, dan is het wenschelijk tevens in de aanvraag te vermelden, welk bij zonder belaDg voor hem in het ondergaan van de keuring gelegen zou zyn. De aanvraag behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet zoo spoedig mo gelyk gefrankeerd worden toege zonden aan het volgende adres Aan den Voorzitter van den Her keuringsraad, Gebouw v. h. Depart, van Defensie, Casuari3traat 16, 's Gravenhage. Venray, 16 October 1939. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN Alle Copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. voor 1 uur in ons bezit zyn. SERV ATIUS-OMROEP Met een zeer gehandicapt elftal moest Servatius I in Arcen den stryd aanbinden tegen D.E.V. Ook hier moest Servatius met de oneven goal de vlag strijken. De beslissing viel slechts in de allerlaatste minuten. Gezien de vele invallers, het slechte weder en de slechte conditie van het kleiachtige veld is deze nederlaag niet oneervol te noemen. Hoofdzaak blijft dat er prettig gespeeld en goed spel vertoond werd. Een gelijk spel zou de verhouding beter weer gegeven hebben. Zondag a.s. krijgt Servatius Pan- ningen op bezoek. Was Panningen het vorige seizoen niet van de sterkste, dit jaar schijnen ze, door toevloed van nieuwe spelers, duchtig versterkt te zyn. Immers uit twee gespeelde wedstrijden veroverden zy vier pun ten. Dat wordt oppassen voor de Servatius-menschen Gelukkig zullen twee militairen, W. Vermeulen en J. de Haart deze keer van de partij kunnen zijn. Als de heeren niet te veel pech krygen, kan de eerste overwinning geboekt worden. In elk geval kunnen we op een spannenden wedstrijd rekenen. Laten we hopen dat de weersom standigheden zullen meewerken. De wedstryd begint om 2.30 uur. Scheids rechter S- Hendriks. Op Zondag 29 October moet Ser vatius I naar Steyl. Dat wordt een zware opgave. Volgens de besluiten van de laatste vergadering moeteD de Supporters zich reeds op Zondag 22 Oct. opgeven aan het gewone adres, indien zy de reis naar Steyl willen meemaken, zulks in verband met het bespreken van de autobus sen. Later wordt het uur van ver trek bekend gemaakt. Servatius II zette het nieuwe sei zoen uitstekend in door een ruim verdiende 3—0 overwinning op het sterke RK.L.V.V. (Lottum). Deze nieuwe ploeg heeft een uitstekenden indruk gemaakt en zal zeker niet b\j de ondersten eindigen. Zy beschikt over uitstekende krachten en zal nog wel van zich doen hooren. Ge brek aan routine en uithoudings vermogen speelden de heeren nog parten. Servatius kwam byna op zyn sterkste uit. Er werd in goed hoog tempo gespeeld en aardig spel ver toond. De lui zullen dit jaar hun weg wel vinden, niettegenstaande de gevoelige verliezen die zy aan spelersmateriaal leden. Zondag a.s. gaan de lui by Witte- horst 3 op bezoek. Vertrek per auto bus om 11.30 uur precies. Aanvang van den wedstryd 12.15 uur. Servatius III behaalde haar tweede overwinning in successie. Ditmaal was Wanssum II het slachtoffer. Het was niet bepaald een sterke tegen partij, doch de lui verdedigden zich met hand en tand. Bijna voortdurend werd voor het doel van Wanssum geopereerd, zonder dat men er in slaagden het overwicht in doelpun ten uit te drukken. Het was dan ook een zeer eenzydige vertooning. De Servatius-voorhoede had geen geluk kige dag, doch lag altjjd maar over hoop met goalpalen en doellat. Pas in het laatste gedeelte van den wed stryd slaagde men er in de winnende goal te scoren, en de overwinning veilig te stellen. De voorhoede zal zich wat meer op zuiver schieten dienen toe te leggen! Gelegenheid daartoe krygen zy Zondag in Oirlo tegen D.I.S. n waar zy om 1 uur in het veld moeten treden. Vertrek om 12 uur per fiets. Goed luck. boys. VALK-REVUE. De ValkVolharding 6—1. Reeds by 't begin kruipt Volhar ding door 't oog van een naald. De eerste minuten weten beide verdedi gingen stand te houden. De spil van Volharding past nogal eens zyn oude rugby systeem toe, waardoor De Valken verschillende vrye trappen krygen te nemen. Het spel is ongeveer een kwartier oud wanneer de Valks-linksbuiten het leder keurig vrij speelt en od- houdbaar doelpunt. Aangemoedigd door dit succes blijven vooreerst de roodzwarten domineeren, doch de voorhoede weet de geboden kansen niet te benutten. Volharding onderneemt enkele aan vallen waarbij ze succes hebben, wanneer by een misverstand in De Valk-defensie Volhardings centervoor makkelyk kan doelpunten en hier mede de stand weet te neutraliseeren. De Valk weet echter spoedig weder om de leiding te nemen door haar linksbuiten, waarmee ook de rust ingaat. De thee blykt de gastheeren goed te hebben gedaan. Volharding wordt eenigen tyd op eigen helft terugge drongen, maar worden eenigen tijd later weer gevaarlijker en bij eenige snelle uitvallen moet Ewalds soms handelend optreden, wat hem goed afgaat. Er is ongeveer een kwartier van de 2e helft verstreken wanneer den roodzwarten linksbuiten voorde derde maal scoort en den stand op 31 brengt. Volharding geeft teekenen van vermoeidheid en wanneer eenige minuien later no. 4 in de touwen vliegt heeft Volharding vrywel afge daan. Nog tweemaal moet de Vol- harding-doelverdediger den bal uit zijn heiligdom halen en wanneer de scheidsrechter, welke tamelijk kalm leidde, voor de laat3te maal fluit, heeft De Valk een vrij gemakkelyke taak gehad. Voor morgen is de wedstryd OeffeitDe Valk vastgesteld. Wij kennen Oeffeit sedert jaren, dat soms eigenaardig uit den hoek kan komen. Daarom Valken opgepast, temeer nog daar Oeffelt slechts een speler heeft moeten missen voor de mobilisatie. Na het succesvol begin tegen Wittenhorst heeft De Valk H in Kronenberg een 7—2 nederlaag te slikken gekregen. Onze jeugdige spelers, welke verleden seizoen nog voor 't grootste gedeelte in het derde en vierde elftal waren opgesteld, bleken tegen de veel zwaardere Kronenbergers niet opgewassen. Morgen ontvangt De Valk II Brughusia. Terreinvoordeel kan hier wel eens den doorslag geven. D.I.S.-nieuws. D.I.S. - Excelsior 2-0 Beide elftallen schijnen wel erg gehandicapt te zijn door de Mobili satie. Ofschoon Excelsior een drietal militairen had opgenomen in haar elftal, bleek dit toch geen noemens waardige versterking. D.I.S. had nog ééns een paar jeugdige spelers opge steld, die o.z. best voldeden. Al direct na de toss is de stryd vinnig. De D.I.S. voorhoede zit voor de Excelsior goal. Het pechduiveltje speelt hun echter parten. Dit doel zien we dan ook de hachelykste mo- monten doormaken. Voor de rust noteeren we nog sen prachtstaaltje voetbal. Als de rechtsbuiten de bal keurig voor het vyandelyke doel brengt, tracht de midvoor van D.I.S. met een prachtige snoekduik den bal in de netten te deponeeren. Ra kelings over echter. Deze aanval is nauwelijks voorby of opnieuw zit de voorhoede voor het doel der gasten. Door de zware druk, uitgeoefend op het Excelsior-doel, vielen er cor ners op corners. Geen enkele maal echter heeft D.I.S. succes. Aan de rust is de stand dan ook nog steeds dubbelblank, alhoewel D.I.S. zeker al een paar goaltjes had verdiend. Na de rust is er een verandering gebracht in de voorhoede der thuis club en al spoedig blijkt dit een ver betering. Keurig plaatst de kleine rechtsbuiten telkens de bal voor de goal. Als de rechtsbuiten weer 'ns doorgeeft aan de midvoor, passeeert deze handig een drietal spelers; by het schieten raakt hy de bal verkeert maar toch komt hiervan het eerste doelpuntje. Eindelyk heeft D.I.S. dan de leiding 1-0. Er is nog een kwartier te spelen en D.I.S. zet er dan ook alles op om de voorsprong te vergrooten. Maar voorlopig houden backs en keeper van de tegenparty stand. Weer wordt er door D.I.S. een ge weldige druk uitgeoefend en het kan niet anders, of er moet een puntje by. Lang hoeven we dan ook niet te wachten, want een prima voorzet van den rechtsbuiten wordt door den midvoor ineens op z'n slof genomen en het Is 2-0. Excelsior wyzigt nu haar ploeg Kwaliteit, binnenwerk en afwerking bepalen den levensduur van elkkleedingstuk. Onze reputatie danken wij aan het feit, dat elk stuk onze afdeeling „Contröle" passeert. U kunt bij ons alles rustig komen bekijken zonder eenigen koop- dwang. Een goede raad! Wacht niet, thans doet Uw gulden wonderen! Ir Uitsluitend K. Molenstraat. 7-9 maar zonder positief resultaat. De tyd is er trouwens te kort voor, want nauwelijks heeft de Excelsior- doelman de bal weer het veld inge trapt, of Haffmans fluit het einde van deze faire en prettige wedstrijd. P.D.V. „De Zwaluw." Op de gehouden Derby-vlucht met jonge duiven, vanaf Erguelinnis. in den Union Eindhoven, werden de volgende prijzen behaald 16e A. Loonen 20e, 40e en 67e G. Janssen 56e J. Kusters 74e J. Verstegen 86e St. Servaas. In concours waren 505 duiven. Tevens maken wij bekend, dat de leden, die zich nog niet opgegeven hebben voor hun öuivenvoer, dit nog kunnen doen tot uiterlijk Zondag 22 October bij den Secretaris. Wij raden de leden in hun eigen belang aan zulks te doen, willen ze niet worden teleurgesteld. Huwelijk en kostwinners vergoeding. De regeeringspersdienst meldt Vele gemobiliseerden schynen in de meening te verkeeren, dat, indien zij gaan trouwen, dit feit voldoende is, om er op te mogen rekenen, dat de echtgenoote kostwinnersvergoe ding zal ontvangen. Dit is echter niet het geval. Om voor kostwinnersvergoeding in aanmerking te komen, moet in elk geval vaststaan, dat er door het verblyf in werkelyken dienst van den dienstplichtige inkomsten aan het gezin worden onttrokken en wel in die mate, dat er voor het onder houd van de echtgenoote niet vol doende overblyft. Ook moet o.a. blijken, dat zy niet van andere zyde voldoende inkoms ten geniet. Al is het niet uitgesloten, dat de echtgenoote van den dag van het huwelijk af in het genot van kost winnersvergoeding kan worden ge steld, moet men niet aannemen, dat dit onder alle omstandigheden zal geschieden. Ter voorkoming van teleurstelling zal men goed doen hiermede reke ning te houden. Verder gaat het gerucht, dat voor dienstplichtigen, die na een bepaal den datum gaan trouwen, geen kost winnersvergoeding meer zou worden toegekend. Hiervan is nimmer spra ke geweest. Of de echtgenoote al of niet vergoeding krijgt, zal niet af hangen van den datum, waarop het huwelijk is gesloten. Legergoederen verduisterd. Te Oss is bij de daar gelegerde militairen een affaire aan het licht gekomen, welke een aantal hunner in de cel heeft doen belanden. Het betreft hier een verduistering van legergoederen op groote schaal. Gearresteerd werden de drie ver- moedelyke hoofddaders n.l. eenfourier een kok en een bijkok en verder nog vier soldaten. De arrestanten heb ben gedeeltelijk reeds bekend. Een aanal dekens en tien rywielen zyn bereids in beslag genomen. Tegen een aantal burgers is wegens heling proces-verbaal opgemaakt. VOEDSELVOORZIENING IN DUITSCHLAND. De N. S- D. A. P. heeft volgens officieele mededeelingen in de-gouw Essen voor het geheele Roer- en ge deeltelijk Rijngebied een systemati sche regeling getroffen voor de voedsel- en in het bijzonder voor de vetvoorziening. Niet alleen de boerenbevolking heeft de akkers tot het uiterste be volking draagt haar deel bij, zoodat volgens officieele Duitsche mededee lingen de brood-, vleesch- en vet voorziening voor het volk van jaar tot jaar verbeterd wordt. In de gouw Essen zyn vopral in het voorjaar uitgebreide maatregelen toegepast. De meeste mijnwerkers kregen verlof tot mesten van een of meer varkens. Sedert jaren zijn ook byzondere maatregelen getroffen voor hulpwerk in de voeding. De stedelyke bevol king is zoo voorgelicht, dat geen keukenafval meer ongebruikt wordt weggeworpen, maar alles regelmatig wordt verzameld en gebruikt voor het mesten van het vee. Het aan planten van mals als krachtvoer in de Roergouw, is sterk toegenomen, leeraren en scholieren staan hier de boeren trouw terzyde. Door deze samenwerking werd ook de vet- en vieeschvoorzeining steeds verbeterd. In Mulheim-Roer, in Oberhausen, in Wesel, in Emmerik "en andere plaatsen heeft het E. H. W. stelsel matig gezorgd, dat het mesten van varkeus in bijna alle kringen zooveel mogelyk ook coöperatief wordt toe gepast. Men heeft groote mestinrich- tingen voor varkens klaargemaakt, zoodat men er op rekent reeds in November a.s. regelmatig een groot aantal gemeste varkens voor het volk te kunnen slachten. Na iedere slachting worden weer jongere loop varkens in de mesteryen gebracht. Doelmatige voedermengsels en ook keukenafval en mais zyn de voor naamste mestartikelen. Thans wordt op iedere boerderij voorlichting ge geven in het mesten van vee. In Birten heeft men sedert eenigen tijd gebouwen geplaatst, waar niet minder dan 300 varkens kunnen ge mest worden. In Duisburg is een groote mestery ontstaan, waarin niet minder dan 2000 varkens kunnen opgenomen worden. Voor den kring Kleef bestaan er plannen tot oprichting van een coö peratieve mestery voor 500 varkens. Zoo werken overheid, volk en boeren samen om zooveel mogelyk te kunnen voorzien in de eerste be hoeften aan vleesch en vet, en hoopt men te voorkomen, dat men in dit opzicht voor een tekort komt te staan. Tooneel te Merselo. Door onze zeer gunstig bekend staande tooneelvereeniglng van de faDfare St. Oda en handboogschut- terg St. Hubertus zullen uitvoerin gen worden gegeven op Zondag 19 en Maandag 20 Nov. a.s. in de zaal van H. Arts. Opgevoerd zal worden het mach tige drama uit den Spaanschen bur geroorlog, getiteld „De poorten der hel". Dit prachtige, voorheen nog nim mer vertoonde treurspel in 4 bedr., toont ons een beeld van de ver schrikkingen en teleurstellingen, welke uit een revolutie of burger oorlog voortspruiten. Het doet U zien de ontzettende martelingen en kwellingen, welke priesters en christenen in die dagen trotseerden. Het brengt U in beeld de toe standen in families, waar Katholi cisme en Communisme onder één dak zetelen. Het vertoont U de droefheid van een vader, wanneer hy bemerkt dat een zyner zonen met het commu nisme heult, en tot slot de prachtige zegepraal door het Katholicisme behaald. LEUNEN. De Fanfare „St Catha- rina" alhier zal op Zaterdag 25 en Zondag 26 November a.s. haar jaar- lyks concert met tooneeluitvoering geven. Als hoofdnummer is in studie genomen ,,'t Bange Wonder" too- neelspel in drie bedrijven van Jan Grosveld. HEIDE. Op 10 en 11 December wordt alhier het jaarliiks concert met tooneeluitvoering gegeven door de zangvereeniglng 't Heidebloempje

Peel en Maas | 1939 | | pagina 9