"1= ben VENRAY IN HET VERLEDEN. Provinciaal Nieuws Elke Lepel helpt Jubileum-veulen keuring te Horst. Voor boeren en tuinders. Doe gewoon. Gemengde Berichten rl< Oliën en Vetten A. Hu, L 1 BEI no m G iuc treden nog zooveel ten goede had kunnen verrichten. Aan dezen grooten pionnier van den vooruitgang van Ven ray zij hier, namens zijne overtalrijke vrienden en vereerders nog een dankbare hulde gebracht, welke, naar wij ver dachten, ter gelegener tijd, nog wel eens op daadwerkelijke wijze zal getoond worden. Onder de Venrayers van geboorte, die in hun later leven op intellectueel en wetenschappelijk gebied een ver maarden naam verworven hebben, mogen wij ook wel vermelden, den heer Dr. J. Poels, die in Oostrum het levenslicht zag. Na uitstekend lager onderwijs te :'hebben genoten ia de school te werd hij, „aar wij veroe- men, in het Gymnasium van de VVRIGLEY'S P.K. stelt U in staat Uw krachtsinspanning te verdubbe-, vermogen en houdt U frisch. «3T5.J? Pater3 Venray voldoende spijsvertering. Bovendien helpt F.K.onderlegd, om de lessen te kunnen JJw tanden schoon, gaaf en sterk te houden.volgen ~op de VeeartseDijkundige Doktoren en tandartsen bevelen het aan.- Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt' BESCHREVEN DOOR EEN TIJDGENOOT. 15 Behalve eene werkzame boerenbe volking en een netten middenstand benevens eene nijvere schaar dege lijke ambachtslieden, waren in Ven ray al van oudsher een aantal per sonen, die op intellectueel gebied heel wat boven het gewone volk uitstaken. Voornamelijk was dit wel te danken aan het degelijk onderwijs, dat hier geboden werd in het Gymnasium der Esrw. Paters Franciscanen. In deze inrichting was men er toch meer bijzonder op berekend, om eene kiem van hoogere ontwikkeling te leggen in de Venraysche jeugd, die meer dan in andere plaatsen de ge legenheid heeft gehad, om van dit keurig onderwijs te profiteeren, waarvan dan ook steeds een ruim gebruik is gemaakt. Reeds in vorige schetsen werd ge wag gemaakt van enkele hoogstaam de Venraysche geestelijken die door geleerdheid en voorname kunde uit blonken, o.a. van den vermaarden Jesuiet Hensenius, benevens van den uitnemenden Seminarie-president Mgr. Hoefnagels, en den wereld bekenden socioloog Dr. Henri Poels, die door hunne geleerdheid en groote daden in de geschiedenis zullen blijven voortleven. Ook werden reeds de namen ge noemd van enkele Venraysche in boorlingen, die in het tijdsverloop van de laatste 50 jaren eene voor name positie verworven hadden, o.a. Mgr. P. Verriet, den vermaarden Bisschop-missionaris in Curagau, wiens levensloop dezer dagen in dit blad zoo keurig werd verhaald, en van Mgr. P. Wijnhoven, die al sinds tal van jaren in een der grootste steden van Amerika zoo beleidvol en met zooveel succes zgne taak als zieleherder vervult, en aan wiens vrijgevigheid het voornamelijk te danken is, dat Venray zulk een imposant beeld van het H. Hart van Jezus bezit In dit verband mag ook nog wel eens herinnerd worden aan den on- vergetelgken heer Jan Poels, die als Venraysch afgevaardigde in de Pro vlnciale Staten al spoedig tot Gede puteerde gekozen werd en later als lid van de Tweede Kamer op bijzon dere wijze toonde, dat de behartiging der algemeene belangen van Limburg en in het bijzonder die van het district Venlo en de gemeente Ven ray, hem ten volste waren toever trouwd, terwijl hij als practiseerend katholiek steeds vooraan op de bres stond, wanneer het gold de verdedi ging van het Katholiek Geloof, tegen eventueele aanvallen. Helaasmaar al te vroeg werd deze hooggeachte vriend ontrukt aan zijne dierbare familie en zijne geboorteplaats, alwaar hg zoo alge meen bemind was, door zijn vrien- delijken en gemoedelgken omgang met rijk en arm, en niet minder wegens zijne succesvolle pogingen tot verhooging van de algemeene welwaart en verbetering van ver keerde toestanden, en waar hij door zijn kloek verstand en energiek op- Hoogeschool te Utrecht, alwaar hij na enkele jaren van verbazende «v tudie den doctoralen graad behaalde. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. Na een tijd van praktische oefe- A. A A A A a a. ning werd Dr. Poals benoemd tot algemeen District s-Rijksveearts in den kring Rotterdam, in welke kwa liteit hij zich zoo bijzonder wist te onderscheiden, dat hij later werd aangesteld als Directeur van de Rijks Seruminrichting te Rotterdam. Door Dr. Poels zijn verschillende boeken en verhandelingen geschreven welke op scheikundigen veeartsenij- gebied zeer belangrijk worden ge acht, zoodat ze voor betrokken per sonen als een gids en vraagbaak kunnen dienen. Meermalen werd hij door de regeering geraadpleegd in zeer bijzondere gevallen van ziekte bestrijding onder het vee, en meer dan een Koninklijke onderscheiding waren de bewijzen, dat zijne diens ten van hoogere zijde ten zeerste gewaardeerd werden. Verder dient ook nog melding ge maakt te worden van een anderen Oostrumschen inboorling, nl. den heer Herman J. J. Maas, wiens naam als schrijver en letterkundige inder tijd algemeen bekend was. Reeds in zijne jongelingsjaren, toen hij nog hulponderwijzer was aan de school te Oostrum, bezat hij eene buitengewone vaardigheid met de pen, en beschikte hij over een merkwaardig schrijverstalent, dat hij echter in het bijzonder wist te uiten op scherp satirieke wijze en in eenigszins opstandigen geest. Hij achtte zich toen al3 het ware ge roepen cm een harden strijd te voeren tegen sommige maatschappe lijke kwalen van dien tijd. Op zich zelf was dit zeer prijzenswaardig, maar de wijze waarop hij zich hier tegen richtte, was zoo wrang, en zoo persoonlijk, dat er toen eene open bare vijandschap tegen hem ont stond. In de te Helmond verschijnende Zuidwillemsvaart schreef hij voor ongeveer 40 jaren reeds een aantal opvolgende artikelen, welke later als boek werden uitgegeven onder den titel van „Jan van Houtum's schet sen van over de Peel". Hierin wer den op striemende wijze gesignaleerd, de daden van meerdere gezagheb bende personen, en speciaal onder gefingeerde namen aangeduide ge meenteraadsleden van het zooge naamde Veldheim, een gemeente ge legen tusschen Oost-Friesland en de Schelde, waaruit echter Venray dui delijk te kennen was. Zooals men wel begrijpen kan, hadden deze artikelen, en later voor al het boék een ergen wrevel verwekt onder die betrokken personen en hun aanhang. De schrijver, die algemeen bekend was, ondervond toen door geniepige bestrijding en anderszins, men in dien tijd de daden van de machthebbers niet straffeloos kon becriti3eeren. Hij werd toen als het ware uit Venray weggekeken, en vestigde zich metterwoon te Neder weert, alwaar hij benoemd was tot onderwijzer. Toen echter scheen hij nog meer verbitterd te zijn geworden in den strijd, en waarschijnlijk om zijn over- kropt gemoed lucht te geven, schreef hij "zijn eersten roman, „Verstoote- ling", waarin de vreeselijke misstan den, welke toen in de peelstreek on der een gedeelte der bevolking voor kwamen, en de verhoudingen van enkele gezaghebbende personen op minder eerbaar gebied, op erg realis tische wijze werden geschetst er aan de kaak gesteld. Dit boek heeft in rilling doen gaan door het Zuiden; vele eenvoudige menschen stonden geweldig verbaasd en werden op ruwe wgze wakker ge schud, door de onthulling van het vele kwaad, dat in deze streken door een oogenschijnlijk eenvoudige bevol king werd bedreven, of tenminste misschien overdreven werd voorge steld. Nog erger maakte hij het in een volgenden roman, welk den titel had van „Het goud van de Peel". Mis daden en tafereelen, die grootelijks in strijd waren met de christelijke zeden, werden hierin met een haast grenzelooze realiteit beschreven. Niet ten onrechte werden zijn pennevruchten speciaal van katho lieke zgde scherp veroordeeld, in het bgzonder omdat de gemoederen van minder ontwikkelde en jongere lezers door die realistische beschrijvingen heviger geprikkeld werden, dan voor de reinheid des geestes wenschelijk In latere jaren heeft de heer Maas dan ook wel ingezien, dat hij in zijn jeugdige onbezonnenheid wat te ver gegaan was, in den vorm van zijn critiek, en in meerdere bladen en tijdschriften verschenen toen van zijn hand verschillende heel kalme arti kelen, die op het gebied van kunst en historie zeer lezenswaardig waren. O.a is hij thans nog een vaste mede werker van het maandblad „De Ne- dermaas", een Limburgsch tijdschrift, gewgd aan historie en oudheidkunde Op 27 Mei 1898 overleed te Venray de Edelachtb. Heer Philip Esser, die nagenoeg 23 jaren, als burgemeester, zich een goed bestuurder en vader der gemeente getoond had, en daar bij tevens een langen tijd het district Horst vertegenwoordigd had als een zeer verdienstelijk lid der Provinciale Staten. Dat de heer Philip Esser doorzijn gemeentenaren bijzonder bemind was, bleek wel uit de algemeene deelne ming welke betoond werd bij zijn plechtige uitvaart en begrafenis, welke kon aangemerkt worden als een grootsche demonstratie van hoog achting en toegenegenheid Het komt mij voor, dat het hier te pa3 komt, om de namen te noe men van enkele zijner voorgangers als burgemeester van Venray, be nevens de tijd van hun bestuur der gemeente, waarvan indertijd reeds een beschrijving gegeven was in Peel en Maas, en wier portretten toen al prijkten in de Raadszaal. De oudst bekende was Petrus Gijskens, meer bekend onder den naam van Scholtis Gieskens, die bur gemeester was van 1789 tot 1810; daarop volgde Gerard van den Speul- hof, van 1810 tot 1817; Frans Ver- blackt (genaamd den dikken Ver- blackt) van 1817 tot 1847; Joseph Esser van 1847 tot 1875, en vervol gens Philip Esser van 1875 tot 1898. Bij Koninklijk besluit van 25 Aug. 1898 werd benoemd tot burgemeester van Venray, de heer Henri Esser, neef en oomzegger van den vorigen burgemeester. Deze benoeming viel bij de gemeen tenaren algemeen bijzonder in den smaak, dat bleek wel uit de spontane feestviering bij gelegenheid van zijn inhaling installatie als burgemeester, welke plaats had op 18 October daaraanvolgende. Op 31 Augustus werd te Venray een schitterend en luisterrijk feest gevierd, bg gelegenheid der Troons bestijging van H.M. Koningin Wil- belmina. In een volgend artikel zullen wij een overzicht geven van de grootsche feesten, welke in Venray zijn gehou den, bij gelegenheid der inhaling van Burgemeester Henri Esser. M. (Wordt vervolgd. E.V. Gerda, eig. Jos. Thielen, Oirlo Categorie V. Afstammelingen van Dompteur Delcour. Merrieveulens geboren in 1938. 2b. Rosa van Oostrum, eig. Jos. Thielen, Oostrum E V. Anny van Castenray, eig. L. van Oseh, Castenray. Categorie VII. Afstammelingen van Dompteur Delcour Merrieveu lens, geboren in 1936. 1. Dompteur van Smakl, eig. G. Kersten, Smakt 2a. Marie van Beek, eig. J. v. Oach. Merselo. Categorie VIII. Afstammelingen van Dompteur Delcour. Merrieveu lens geboren in 1935 1. Dompleuse van Smakt. eig. J. van den Winkel, Smakt 2. Sofie van Schoor, eig. J van den Winkel, Smakt Categorie IX. Hengstveulens geboren in 1939. 1. Dompteur van Rlebrosk, eig. L. Geurts, Oirlo 2. Avenir de Volen, eig. Kinderen Dirkx. Volen. 3. Napoleon, eig. H. van Lipzigh, Ysselsteyn. Avenir de Smakt, eig. J. van den Winkel, Smakt Kampioen Merrie 1937 Anny van Ogen. eig. E. Kallen, Broekhuizen- vorst. Kampioen Merrie 1938 Nelly van Rongenhof, eig. J. H. Burgers, Veulen-Venray Kampioen Merrie 1939Hersa de Colcq, eig. J. van Wanroy, Broek- huizenvorst. Categorie XII. Plaquetpremie voor beste dochter van Dompteur Delcour. Deze werd gewonnen door Dompteur van Smakt, eig. J. van den Winkel, Smakt-Venray. Oudere merries van verschillende hengsten 2a. Fiorina, eig. bedrijven in gang, die aan duizenden een bestaan verzekerden. „Doe gewoon". Dan doorstaan we op de zekerste wijze den geestelijken druk van een moeilijken tijd. VENRAY, 14 Oct. Dienstboden-opleiding 1939 Jos. Zoodra U een lepel Abdijsi roop hebt ingenomen voelt U al direct de verzachtende, slijmoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, dat Uw hoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder af gemat. Binnen enkelë dagen zal Abdijsiroop dien hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samen stelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krach tig hoeststillende slof codeï ne. Terecht zegt men thans 'sWerelds beste Hoestsiroop Daar tegenover stond, dat ver scheidene hoogstaande personen in de letterkundige wereld, zijn boeken als een kunstvol litterair voortbreng sel zeer gunstig beoordeelden. Het kan nietontkend worden, dat zijn onthulling van bestaande mis. standen vele menschen de oogen ge opend heeft, die erkenden, dat er een groote verandering moest plaats heb ben, om de maatschappij te ver- Senigeder beteren, en het eenige goede van zijn 20 kruidefi geschrijf is misschien geweest, dat dat sinds dien tgd verschillende el lendige toestanden geheel of gedeel- telÜk zÖn verdwenen. het is en blijft te betreuren, M M&&ÏÏ dat men in zgn boeken van die grof- zinnelijke tooneelen aantrof, die zoo realistisch beschreven waren, dat het logen hoest, griep, bronchitis, asthma"! raadzaam was zijn lectuur in Fiac.90ct..fi.50,f2.40. f4.20. Alom verkrijgtf.ieders handen te geven. AKKER 'S De jubileum-veulenkeuring en demonstratie van de afstammeiiDgen van de hengsten der associatie „Vooruitgang" vanaf 1914, die Woens dag 4 October gehouden werd is uitstekend geslaagd. Een 120-tal paarden waren voor deze keuring ingeschreven. Ondanks het gure weer was de publieke belangstelling nog goed te noemen. Na afloop van de premiekeuring vereenigden bestuurs-, jury- en com missieleden zich in Hotel „De Ploeg" voor een gezamenlijke maaltgd. De secretaris, de heer A. Josten, bracht daar een verslag uit over de voor- bge 25 jaren. Hieruit bleek, dat de hengsten- associatie „Vooruitgang" met trots kan terug zien op haar 25-jarig be staan. Het aantal dekkingen in deze 25 jaar bedroeg 7613, dit is ruim 300 per jaar. De dekgelden leverden op f 240.664of f 9600.per jaar. Aan premie kwam binnen f 5010.— wat neer komt op f 200.per jaar. Uit deze cijfers moge blgken, dat de vereeniging voor de paardenfokkers van zeer groot belang is. Werd in 1914 met een ledental begonnen van 92 personen, thans is de vereenigicg uitgegroeid tot het getal 1190 Verder blijkt uit dit verslag, dat de heer J. Rambaghs te Castenray. die nog speciaal door den vice-voor- zitter de heer Vincent Pijls, wordt gecomplimenteerd, 25 jaar. lang als hengstenhouder van de associatie gefungeerd heeft. Dat de associatie „Vooruitgang" ook thans nog over prima fokmate- riaal beschikt blijkt uit het feit, dat de hengst Nico van Melo dit jaar te 's Hertogenbosch werd uitgeroepen als kampioen van Nederland. Ook Dompteur Delcour leverde daar een mooie prestatie en verwierf deze hengst den derden prijs der vader- paarden. Hieraan behoeft niets toe gevoegd te worden. Wg laten hier de winnaars uit Venray volgen Categorie I. Afstammelingen van Avenir du Forest. Merrieveulens geboren in 1939. 3. Julia van Castenray, eig. L. van Osch, Castenray 4. Roza, eig. Math. Coenen, Veulen 5. Annie van Rongenhof, eig. J. H. Burgers, Veulen. Categorie II. Afstammelingen van Avenir du Forest. Merrie veulens geboren in 1938. 1. Nelly van Rongenhof, eig. J. H. Burgers, Veulen 3. Beatrix van Castenray, eig. H, Strgbos-Strgbos, Castenray. Categorie IIL Afstammelingen van Avenir du Forest. Merrieveulens geboren in 1937. 2a. Brunetta van Castenray, eig. W. Friezen, Castenray Categorie IV. Afstammelingen van Dompteur Delcour. Merrieveu lens geboren in 1939. 3. Johanna van Molenhoek, eig. Joh. Verstegen. Oirlo 4b. Dompteuse van Rongenhof, eig. J. H. Burgers, Veulen 5b. Paula van Simushoeve, eig. B. v. d. Sterren, Oirlo Thielen, Oostrum 2c. Marie, eig. P. Pubben, Merselo 3a. Clara, eig. Kind. P. Derikx, Venray 3b. Roosje, eig. Mart. Bom, Oirlo 4a. Julia de Helpeney, eig. G. Dingbs, Castenray E.V. Netta van Oostrum, eig. Jos. Thielen, Oostrum Nederland één groote familie Nu rondom de wereld in brand staat en hei gevaar niet denkbeeldig is, dat de brand nog verder zal uit breken en nog lang zal duren, is bij het gros der menschen de zorg voor het dagelgltsch brood nog grooter geworden dan deze bij velen reeds was. Men vreest weer gebrek, weer distributie en alle narigheid, waar van de herinnering uit den vorigen corlog nog levendig is. „Het Nederlandsche volk vraagt graan" was toen een kernspreuk, die op allerlei wijze den landbouwers werd voorgehouden. Wat zal nu de slagzin van dezen tgd van bezorgdheid worden We weten het niet. Groenten en fruit is er in overvloed nu de uitvoeren nog meer belemmerd worden. Maar als er overvloed van groenten in ons land blijft, zal de prijs tot nog lager niveau dalen dan waarop hij nu al reeds is aangeland. Dat mag niet. De regeering die alles regelt, heeft ook hier een taak om een nijver deel der bevolking, dat een belang rijke rol speelt in de voedselvoor ziening van heel bet volk, voor ver dere armoede te bewaren. Het is al erg genoeg. Onze veehouders die voor zuivel zorgen, onze akkerbouwers die graan aardappelen, peulvruchten enz. enz. leveren, moeten een loonende prijs ontvangen. Geen misbruik van den nood zij bet parool van hen, die leiding hebben te geven bij het zeer ingewikkelde voedingsprobleem van onze bevolking. „Nederland is één groote familie", zei laatst iemand in geheel ander verband. Daar zit wat in, voor elk die lid is van die familie. Allen hebben we mee te helpen, elkander de mogelijk moeilijke tijden die kunnen komen, zoo licht moge lijk te maken. A GRICOLA. Er is een streven om het openbare leven aan te passen aan den „ernst van den tgd". Ontspanning wordt eigenlijk uit den booze geacht, fees telijkheden worden afgelast, vierin gen worden uitgesteld. Zoo was het in 1914 óók. Maanden achtereen liepen we met gezichten, of we een uur tevoren onze groot moeder hadden begraven, maar na een half jaartje haalden we onze schade in, na een jaar werden de kermissen in eere hersteld, aan het einde van den oorlog liepen we alle maal met een schildje op onze jas „Praat me niet over den oorlog" en tenslotte zouden we haast revo lutie hebben gemaakt. „Doe gewoonhebben thans wijze menschen als leuze verheven. Inder daad gewoon-doen houden we het langst vol. 't Zou dwaas zijn om overdreven aan het fuiven te slaan in een wereld, die kraakt van ellende, maar er is ook geen reden om te gaan zitten kniesooren. Een gepaste ontspanning hebben we noodig op onzen tgd en deze zal er toe mee werken, dat de motor van het maat schappelijk leven, die tóch al zoo stroef loopt, niet afslaat nu en dan. „Doe gewoon" in élles. Bg het doen van inkoopen, dan zal er voldoende blgken te zijn voor ieder en niet te duur. Bij het nemen van verzetje, dan big ven ook de Op 28 December n.s. begint in Roucouleur" le Vugh' een drie- maandelijksche .cur.-us voor diens'- boden-opleiding. Omtrent, dez-' Ie bonden cursus mecneu wij goed ie doen bet. volgen de ter kenms van onze lezers lezeressen ie brengen. DOEL: Het doel van de opleiding is werk- looze meisjes io 3 maanden de uoo dige kennis en vaardigheid bij te breDgen, om een betrekking als dienstbode te kunnen aanvaarden VOORWAARDEN le. Leeftijd minstens 16 jaren eD niet ouder dan 24. 2e. Van onbesproken gedrag zijn, 3e. De leiding van het internaat willen volgen. 4e. Na de opleiding in betrekkiog willen gaan. 5e. Een goede gezondheid genie ten en als bewgs daarvan een dok tersattest overleggen. 6e. Niet ^de betrekking opzeggen om naar de Opleiding te kunnen gaan. ONKOSTEN De opleiding en ook het verblgf in het internaat is geheel kosteloos. Bovendien ontvangen de meisjes een klein zakgeld er worden de reis kosten vergoed. Eveneens mogen ze de uniform- kleeding, die tgdens de opleiding ge- gedragen wordt, aan het einde van de cursus meenemen. WAT ZE LEEREN: Er worden lessen gegeven in: Gods dienstleer, koken, wasscheD, strgken, naaien en verstellen, huishoudkunde, kinder- en ziekenverzorging, opvoed kunde. hygiëne, enz. OPMERKINGEN Na 6 weken mogen de meisjes 2 dagen naar huis, waarvoor ook de reiskosten vergoed worden. Voor 't overige is geen bezoek toegestaan, noch aan huis, noch van huis, tenzij in bgzoudere gevallen. Meisjes, ;die aan de cursus willen deelnemen, kunnen zich daarvoor op geven bij de Gemeentelijke Arbeids beurs, Marktstr. 10, eiken werkdag van v.m. 9 tot nam. 1 uur. Tijdige opgave is gewenscht. Hazenconcours. Zondag had op de doelen van de Handboogschutterij „St. Oda" het jaarlijks hazenconcours plaats. Be gunstigd door een mooie najaarsdag was de belangstelling groot. Onder de schutters was veel annlmo, zoo dat er een faire kamp werd gestre den. De uitslag der wedstrijden luidt als volgt: le prijs B. Camps 25 punten 2e prijs J. Arts 23 punten 3e prijs M. Creemers 3 rozen 4e prijs M. Keijzers 4 vieren 5e prrj3 Th. Siebers 4 drieën 6e prijs Fr. Laurensse 4 tweeën 7e prijs J. Laurensse 3 eenen LUXOR THEATER. Betoovering om „La Behème' „Betoovering om La Bohème" is een film, waarvan de kern gevormd wordt door Puccini's onvolprezen opera „La Bohème", een kern, welke een tragedie inhoudt. Er om heen davert de vroolijkheid, vaak opgeschroefde vroolijkheid, welke het leed moet vei bergen. De lach, het lied, de spot zgn de wa penen, waarmede de Bohemien, de artist, zgn idealen en zijn beetje geluk verdedigt tegen het noodlot, dat zijn overgevoelige ziel tracht te doorboren, Ze verbeelden zich levenskunste naars te zgn, de schilder de compo nist, de astronoom en de zanger, die met elkaar op een armzalige zolder kamer hokken en al wachten ze op den dag, die komen zal, de groote dag, welke het begin zal zijn van een ge weldige carrière. In afwachting daar van vatten ze het leven maar van den vroolijken kant op, organiseer en fuiven, als ze wat geld hebben en doen dwazer dan dwaas. Een meisje komt in hun midden en achter haar siuipt, onzichtbaar nog, het noodlot. De zanger en het meisje worden geliefden en hun geluk schgnt volmaakt, wanneer hg eindelijk een engagement krggt aan de opera. Hei noodlot nadert, onheilspellend, het dient zich aan in den vorm van een ongeneeslijke longziekte van het meisje. Deze wreede wetenschap brengt haar er toe den band, die haar aan den zanger bindt, te ver breken, Haar kwaal staat immers zgn toekomst in den weg. Zij forceert een scheiding; met den moed der wanhoop tracht zij den zanger te overtuigen, dat haar liefde voor hem niet gemeend is. Nog eenmaal treden ze samen op de opera „La Bohème", waarvan het slot zoo tragisch is. Doch dit maal is het geen tooneel-tragiek, maar rauwe werkelijkheid: deze Mimi sterft. Geheel opgaand in haar liefde en haar kunst, nam zij afscheid van het leven.... En dit alles is van een ontroeren de schoonheid. Martha Eggert speelt deze onge lukkige vrouwenfiguur eenvoudig en treffend en vooral in haar zang komt een schrijnend verdriet tot uiting, welke diep in het hart grgpr. Jan Kiepura is haar tegenspeler, minder dramatisch en met meer bravour, doch niettemin past bij zich zuiver bij dezen ernst aan. De ernst laat echter genoeg ruimte voor uitbundige vroolijkheid, wan neer het beeld ons verplaatst naar de zolderkamer van de Bohémiens. Daar stapelt zich de eene dwaasheid op de andere, daar heerscht vaak een uitgelaten stemming, veroorzaakt door de zotheden van een TheoLin- gen, Paul Kemp en Oskar Sima, drie doorgewinterde komieken vaa het witte doek. Hun onbetaalbare grappen zija een verkwikking bij het leed, dat de be toovering om „La Bohème" brengt. De film verdient door haar bijzon der en kunstzinnig karalc'er een ieders belangstelling. Eenerzij Is ent- roert ze, aan den anderen kant ver schaft ze veel kostelijke momenten en muzikaal genot. Deze prachtige film wordt vooraf gegaan door e< n cowboy film „Rui ters duisternis". Weer een echte Wild-West fi'm, met zijn veedieven, ruiters, paarden en revolverschoten Gaat. dit pracht programma z<ea U zult tevreden zijn over deze voor stelling. Doodelijk verkeersongeluk te Wanssum. Te Wanssum had Zondag een ernstige aanrgdingplaa's. Een vracht auto komende uit de richting Blit- terswijk reed een wielrijder aan, komende uit. dezelfde richting. Het slachtoffer werd een eind meegesleurd. Geestelijke en geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. De aange- redene was een zekere H. uit Broek- huizenvorst. De politie heeft van een i ander procesverbaal opgemaakt. H. werd door Dr. Bloemen over gebracht naar het ziekenhuis te Venray, waar inmiddels het slacht offer aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. Mosselen voor de soldaten Zooals bekend, stagneert de uit voer van mosseleD momenteel door de buitengewone omstandigheden. Zoo is er naar Frankrijk, anders een goede afnemer, thans geen uitvoer. Te Yerseke is echter vernomen dat de Minister van Defensie binnen kort een proef zal nemen met het eenmaal per week verstrekken van Zeeuwsche mosselen aan de soldaten. Als hieraan uitvoering wordt gegeven, zal Yerseke een flinken afnemer er bg gekregen hebben. Goed nieuws voor de huismoeders. VE]\] j Ci eenigitj jadf voer 2 {er f f I Kipd Klei I Eendi &n f ROE vereen!) aanvoei Kipje an f Eend en f boi Gelgk we hebben gemeld in ver band met de suikerschaarste, is op 26 September in de Duins door de Engelschen aangehouden het .Stuyvesant" van de K.N.S.M., dat van Suriname kwam en o.a. tiendui zend balen suiker aan boord had. Terwgl een deel van de overige la ding moest worden gelost, had men omtrent de suiker geen twijfel, daar deze voor Nederland was bestemd. Toch kon men het over de echtheid van deze bestemming niet eens wor den en de EDgelsche autoriteiten gaven order, ook de partij suiker te lossen. Onder protest werd hieraan voldaan en de suiker werd in beslag genomen. Toen dat was gebeurd, mocht de „Stuyvesant" vertrekken, wat ze met achterlating van haar zoete vracht terstond deed. Het schip had toch al genoeg vertraging. Evenwel nu het weg is, hebben de contrabande-autoriteiten zich bedacht ze zijn overtuigd geworden van de waarheid gelijk de scheepspapieren die vermeldden en hebben het beslag opgeheven. De suiker is dus weer van ons en zal zoodra zich hiertoe de gelegen heid voordoet, naar hier worden ge bracht. Wanneer dat zal zijn en met welk schip kon de directie Dinsdag nog niet mededeelen. Maar in elk geval staat vast, dat we ze krggen en dat dit niet zoo heel lang zal duren, Het benzinevraagstuk. Distributie laat zich nog wachten. Terwijl we thans alweer twee auto- looze Zondagen achter den rug heb ben, komt de vraag naar voren hoe lang deze tijd nog zal duren en of 'n distributie van motorbrandstof spoedig den antobezitter de vrgheid zal hergeven. Naar men in dit verband verneemt, zal hei nog wel enkele weken aan- loopen vóór de distributie wordt ingevoerd. Bg de uitwerking van een zoo rechtvaardig mogelgk stelsel stuit men op tallooze moeilijkheden, welke om oplossing vragen. Men voelt zelf zeer goed, dat in het rijverbod op Zondag verscheidene onbillijkheden zitten, bgv. dat iemand, die in de week kan gaan toereD, daartoe de volle vrijheid heeft, terwgl een ander die alleen den Zondag tot zijn vrije beschikking heeft, daarvan moet afzien. En ook heeft men oog voor de schade welke vele zaken lijden, doordat er Zondags aanzien lijk minder of zelfs vrijwel geen be zoekers komen, en wil daarom zoo spoedig mogelgk hierin verandering brengen. Gevreesd wordt echter, dat het publiek zeker de eerste drie vier weken nog met den toestand van nu genoegen zal moeten nemen. H.H, DagAlegt laten fruit ike Von ïit ingest tclri wasscï Iwes van In Sirooi Zoo juifange: de nlile ka Firm H.H, ADVERTEERT IN PEEL EN MAAS H.H. Landbouwers 't Beste en goedkoopste adres voor alle kleuren CARBOLINEUM, CREOLINE en prima VANGBAN- DEN met touw, is A. HERMANS, Venray Langstraat 60c. die zonder de voorziefosse prw 0 gen, uit plu! Steeds (baar nis t Wei M. Hl Exti keur B a, Cc Slijtcll Iele Li ion 1 fcrd IS lab lichte! binn bande Rfilbe INÉN Auti t.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6