DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS wstylé perfection Goed gekleed a Luchtbescherming SCHUILKELDERS. Ons weekpraatje. Van de Sport velden Qrst kijken Sj NIJMEGEN Zaterdag 30 September 1939 Zestigste Jaargang No 39 Allerwegen neemt de belang stelling voor de schuilkelders toe, gezien de regelmatig binnenko mende verzoeken ter keuring. Het meerendeel dezer aanvragen is reeds behandeld door de des kundigen van de dienst. Laat nu bij U de daad op de raad volgen. Ook zijn in de loop der vorige week de teekeningen van de particuliere schuilloopgraven ge reed gekomen. In dien de dienst uw kelder ongeschikt acht als schuilgelegenheid kunt U deze teekening met toelichtingen vra gen, waarop U alle inlichtingen gegeven zullen worden. Deze loopgraven zijn overdekt en gasvrij, maar kunnen ook ais niet overdekte en dus niet gas- vrije worden uitgevoerd. Nu bieden de meeste tuinen voldoende gelegenheid voor het maken van schuilloopgraven, maar het mindere contort, dat deze bieden, vooral in den winter, maakt het wenschelijk, dat zoo veel mogelijk de kelders benut worden. Is een kelder afwezig, dan moet men wel tot een loop graaf overgaan. Uit het oogpunt van de L.B.D. zijn voor haar de schuilloopgraven gemakkelijker, wat de hulpverleening aangaat, maar de dienst wenscht, dat U en uw gezin zoo veilig mogelijk zullen zijn. Ik moet echter zeer ernstig waarschuwen tegen goede wil, die echter' verkeerd tot uiting komt. Ik heb n.l. vernomen, dat sommige particulieren, die in 't geheel niet deskundig zijn, op eigen houlje trachten maatregelen te nemen. Het is heel goed mo gelijk, dat uw goede bedoeling heelemaal verkeerd uitvalt, dat de kosten door ondeskundigheid hooger worden dan bij inwinning van advies bij de L.B D. Ik wil hierbij opmerken, dat de door Je L.B.D. gegeven adviezen geheel kosteloos zijn. Verder richten meerdere par ticulieren kelders in, zonder her advies van de L.B.D., maar win nen raad in bij andere deskun digen. Hiertegen is natuurlijk niet het minste bezwaar. Wel zou ik aan allen, die bui ten de Gem. L.B.D. beschermings maatregelen treffen, willen ver zoeken, om aan het Hoofd der L.B.D. te melden de ligging van hun schuilplaats en wel speciaal de plaats van de nooduitgang(en). De schuilkelderdienst noteert van alle kelders de plaats der toekomstige nooduitgangen. Bij intreding der mobilisatietoesland der L.B.D. worden deze uitgan gen zoodanig gemerkt, dat ook bij algeheele instorting de opruim ploegen deze terstond -kunnen vinden, waardoor een snelle hulp aan de eventueele slachtoffers verleend kan worden. Ook voor hel geval, dat er bij een instor ting geen slachtoffers zijn te be treuren, is een spoedige bevrij ding eveneens zeer gewenscht. Is nu de ligging van uw schuil kelder onbekend, dan zal de hulpverleening vertraging onder vinden, omdat de betrokken ploeg moet gaan zoeken. En met alleen voor u duurt de hulpverleening langer, maar ook voor anderen, die nog op hulp wachten wordt deze tijd noodeloos verlengd. Om nu een kelder gasvrij te krijgen moet gezorgd worden, dat het indringen van gas door ope ningen, kieren en reten buiten gesloten is. Het voornaamste is dus wel het gasvrij maken van ingang en nooduitgang. Nu is de explosie van een gasbom minder sterk dan van een brisantbom, zoodat, indien een kelder schetfvrij is voor brisantbommen, deze het ook is voor de scherven van gasbommen, maar het gas zelf kan door allerlei openingen bin nendringen. De deur is gasvrij te krijgen door in de sponning tochtband, liefst van rubber te spijkeren, zoo, dat de deur klem mend sluit. Hierbij mag de onderkant van de deur ook niet vergeten wor den. Het rubber moet zoodanig bevestigd zijn, dat het over den grond sleept bij het sluiten der deur. De nooduitgang moet afgeslo ten worden door een houten luik, dat ook weer op rubberband klemmend bevestigd wordt. Betermoet je met at die postzegels? Je onhrlifi nmv rvootl iliroo hnalratl in aan is natuurlijk een ijzeren luik met rubberband. Minder goed is het gebruik van gewone tochtband. Deze is echter weer beter bruikbaar, als we deze bij gebruik van den kelder vochtig houden met een pap van chloorkalk, dus gewone bleekpoeder. Heoben we die niet, dan kan een oplossing van soda ook reeds eenige bescher ming geven, hoewel dit weer minder goed is. U moet altijd bij de luchtbe scherming deze gedachte voor oogen houden beter iets, dan niets. Een simpel hulpmiddel geeft reeds bescherming, terwijl ver betering van hulpmiddelen en bescherming hand in hand gaan. Natuurlijk moet ook gedacht worden aan reten en kieren. Ik denk b.v. aan reten tusschen het hout van een trap, doorvoe ringen van leidingen door den kelder, enz. Ideaal is, als er geen leidin gen in loopen, maar daaraan zullen we wel niet veel kunnen veranderen. Wel moet de door voer goed sluitend zijn, of ge maakt worden. Nu bestaan er zachtblijvende afdichtpasta's, maar in doorsnee kunnen we daar niet over beschikken. Een hulpmiddel kan dan ge wone stopverf zijn. Wel wordt deze op den duur hard en mag dus niet te vroeg aangebracht worden, men moet deze wel voorradig hebben. Nu ben ik echter ongemerkt gekomen op de hulpmiddelen, waarover men voor een kelder moet beschikken. Dit zullen we in een volgend artikel bespreken. Hoofd der L.B.D. A. BUWALDA. LEVE DE DISTRIBUTIE I Alle menschen worden leugenaars. 'n Maand geleden was ik nog een gelukkig mensch. Ik kende den prijs van sigaren, tabak, van een partij bil jart en van een „drogen" Bols, maar voor de rest wist ik van het leven geen kwaad en van de huishouding kende ik geen prijs. Wanneer men van mij m'n eerst geboorterecht had willen koopen voor een goed bord snert, dan had ik gesteld dat ik toevallig zin in soep zou hebben gehad net zoo roekeloos gehandeld als wijlen de heerJacob.de zoon van Abraham, want noch met de waarde van het eerst-geboorterecht, noch met den prijs van linzen oftewel spliterwten was ik op de hoogte. Maar nou weet ik precies, wat sui ker kost, en groene zeep en kippen voer, en wat dies méér zij in een huis houding. En ik weet, waarom je al die dingen noodig hebt en waarom je er niet buiten kunt. Ze hebben me thuis volledig wat je noemt, „in de huishouding gehaald". Om met mijn mannelijke kracht te vechten nl. tegen den kruidenier en den slager en den melkboer en soortgelijke vijanden des volks. Die het er op schij nen te hebben toegelegd, om ons neu traal te laten verhongeren. 'n Maand geleden, juist twee of drie dagen vóór de oorlog uilbrak, was ik voor enkele weken naar elders getrok ken, teneinde daar in de vrije natuur, tusschen water, dennen, konijnen, eek hoorntjes, spechten en andere Onze Lieve Heersbeestjes, herstel te zoeken voor mijn door den langdurigen vredes toestand geschokte zenuwen. Traag drongen tot daar de berichten tot mijn huishoudinkje door over 't suikerfront, de zeeplinies en andere mobilisatie- aangelegenheden, maar te klagen viel er niets. De bevolking was er vieed- onver draagzaam en vreelzaam in zóó gepaste mate, dat er voor mij en mijn aanhang nog van alles viel mee te bikken Het meisje kon in den winkel altijd nog een schrijft nog geen twee brieven in een heel jaar, wed ik Ja maar, ze zeggen, dat de post óók duurder wordt... Zóó, zóoEn nou denk jij: als ze de port voor brieven opslaan tot 71/* cent, dan plak ik nog lekker, zegels, die me een stuiver hebben gekost, hé Sjuust! zegt het vrouwtje. En ze lacht slim. Mag dat soms niet Dat weet ik zoo niet, antwoordt de winkelier. Maar voor .postzegelsin het groot" moet je op het postkantoor zijn, hoor. Dan ben je hier niet terecht. Toen ze weg was hebben we beiden, de winkelier eri ik, eens hartelijk ge lachen - Maar, zoo 2ei hij en nu was hij ernstig, ik zcu toch wel eens willen zien,hoe op het oogenbük de keidei er uit ziet van zoo'n mensch die al aan het hamsteren van postzegels i< toe gekomen Toen we thuis terug waren, werd het meisje naar onzen gewonen kruidenier gezonden om een pond suiker. Die keek in een zakboekje, bladerde, keek en bladerde nog eens en verklaarde toen, dat-ie tot zijn spijt, geen suikerkristal- letjc meer in huis had. We dronken een paar dagen thee en koffie zonder suiker en stuurden toen het meisje nog eens om een pond zoe tigheid enz. Het boekje kwam weer voor den dag, er werd gebladerd en ge snuffeld- Maar, zei toen eindelijk de win kelier, mevrouw heeft de vorige week de week tevoren öok geen suiker gehad. Het kind vertelde van onze drieweek- sche uitspattingen èlders en de krui denier had haar bij dat verhaal aan gekeken als 'n rechercheur, die een aangehouden „bekende van de justitie" hoort vertellen dat-ie de in zijn bezit bevonden Pontiac-wagen op het Am- stelveld in Amsterdam van een hem onbekenden prins van bekenden ko ninklijken bloede heeft gekocht. Het meisje kreeg een half pondje suiker mee mèt de verzekering, dat zijn geheele voorraad uit nog geen dertien pond1-bestond, die hij over al zijn klan ten moest disiribueeren over de loo- pende week. Zooals het met suiker ging, ging het ook met thee, koffie, kippenvoer, zeep enz. En we zouden omdat we niet ge hamsterd hebben al lang in den lettei lijken zin om zeep zijn gegaan, ware de huishouding inmiddels niet aan mij overgedragen. Je moet hopeloos staan liegen, zei me m'n vrouw, anders krijg je zoo wat niets meer. En aangezien jij be dreven bent in de journalistiek, zoo ging ze verder... Och, wat ze verder zei, daar heeft de lezer ook eigenlijk niets mee te maken Ik heb dezer dagen nog wel eens met andere eerlijke leugenaars gespro ken. Liegen jullie tegenwoordig ook zoo vroeg ik ze. En we hebben het elkaar bekend: wij, die niet hebben ge hamsterd, we moeten, let wel: we moe ten ons de grootste leugenaars en fal sarissen betoonen om aan de helft te komen van wat we behoeven en nor maal verbruikten. Maar de hamsteraars worden beloond want de winkelier zegt zoo: wie nou om de helft vraagt van wat-ie in de vorige week en de week daarvoren haalde, is een goede vaderlander. Omwille van mijn arme ziel zou ik willen, dat de distributie werd inge voerd voor alle artikelen van dage- Iijksch levensonderhoud. Dat is hoven de eenige methode om een rechtvaar dige verdeeling te verzekeren van de voorraden, die al zijn ze misschien voor jaren genoeg - thans onvoldoen de lijken, daarom duur moeten worden betaald en tenslotte in onevenredig groote mate terecht komen bij de bru talen en bij sommige bezitters van rijk gevulde beurzen. Alle Cople hierop betrekking hebben de, moet Donderd. voor 1 uur in ons bezit zjjn. SERVATIUS-OMROEP Met niet minder dan v\jf invallers bond Serv. den strijd aan tegen Tu bantia uit Helmond. Tubantia speelde een keurige party voetbal, en was daarbij rasend snel, wanneer de heeren een schietkans kregen, werd deze benut. Ook het teamwork was zeer goed. Serv. heeft vóór het vijandelijk doel de mooiste kansen onbenut ge laten, de voorhoede vooral was zeer i 1 1 m I i >1 JÊM 1 - - modieus gekleed is en blijft het ideaal van elke verstandige vrouw. De verstandige vrouw profiteert ervan, dat zij nu te kust en te keur bij ons kan uit zoeken, en tegen aantrekkelijken prijs. Wacht niet Koopt nul damesl Uitsluitend K. Molenstraat. 7-9 Ingekomen en vertrokken personen. over de maand SEPTEMBER. INGEKOMEN pondje suiker krijgen, als we dat noo- j slecht op schot. Door het groote dig hadden. aantal invallers had het ploegver- Voor wie? vroeg-ie enkel. Maar als het kind dan zei, dat't voor dien raren meneer was uit het zomer huisje in het bosch, >dan keek de krui denier ze enkel maar wat medelijdend aan; hij schreef wat op een papiertje en het meisje kreeg de suiker mee. 't Ging alles bést. Wel werd er druk gehamsterd in het plaatsje, maar er scheen van alles nog genoeg te zijn Op 'n keer stond ik in een boekhandel een mooie prentbrief kaart uit te zoeken, enfin, u weet, hoe dat gaat, als 'n mensch op vacan- tie is. Onderwijl wordt een boeren- vrouwtje geholpen Nou nog een map postpapier, zegt ze. De winkelier smijt een map papier op de toonbank en zegt: asjeblieft, dubbeltje 1 Maar ze rr.oest een veel zwaarder pakket hebben, zei ze. Asjeblieft, zegt de winkelier, 'n kwartje 1 Nou, daar moest ze d'r dan maar twee van ne men. Enne., o ja, vijf en dertig post zegels van 'n stuiver. Vijf en dertig p...» Mensch, wat band natuurlijk zeer veel te lijden. De invaller Serv.-keeper heeft z'n doel keurig verdedigd. Deze speler was werkelijk een lichtpunt in deze wedstrijd. De aangekondigde competitie wed strijd is weer afgelascht. Deze com petitie is zooals men weet een nood- competitie. Welnu laat ons van deze nood een deugd maken. Nu. meer dan ooit zullen spelers supporters hun beste beentje moeten vooruit zetten om de sym- phatie van het publiek niet te ver liezen. De spelers moeten er voor zorgen, dat deze competitie geen slappe vertooning wordt, doch met den inzet van al hun krachten het edele voetbalspel trachten op hooger peil te brengen. Laat ons hopen, dat de strgd nu er niet zulke groote belangen, als promotie en gevaar voor degradatie op het spel staan, aan sportiviteit moge winnen, zonder dat daar bg de groote spanning verloren gaat, want het is juist deze spanning welke een voetbalwedstrijd zoo aantrekkelijk maakt. F Ch van Baar z.b. Eindstr.27 van Eindhoven. P J Barents lb. Spui kt B 24 van Wachtendonk A M C Berbers db. St. Annalaan 5 van Eindhoven M H van den Berg db. Oirlo E 18 van Meerlo A F H Beunen Pater Leunscheweg 1 van Óeerlen J.C M de Boer z. Paterslaan 12 van Alkmaar F Bos db. Stationsw 17 van Maas hees M de Bot zb. Merselo M 10 van Ammerzoden J Op de Camp db. Schoolstraat 28 van S wal men P Deckers zb. Oirlo F 3 van Horst B van Dommelen zb. Patersstr. 26 K Dontje ambt. Grontmij Groote straat 32 van Hoogezand W Douma db. SchooJstr. 28 van GaasterlaDd J Engels landarb. Hoenderstraat 8 van i Maashees r A-i Feijeri' zb. Overloonschew. 2 van Meerlo A Fila db. Langstraat 60b van Venlo C Goumans db. Akkerweg 6 van Helmond H Holtermans zb. Oirlo E 65 van Horst H Huisman db. Schoolstraat 30 van Waalre P Janssen lb. Hoenderstr. 34 van Bracht J Janssen zb. Leunen K 3 van Oisterwijk P Janssen lb. Broekweg 9 van Hallendorf P de Klejjn molenaar OostumD6c van Wijchen A Koks db. Oostrum C 38 van Bergen (L) E Lichte veld db. Merseloscheweg 4 van Eindhoven A Linders zb. Steegsbroek 18 van Asten J Michels kleermaker St. Antonius- straat 7 van Soest J van den Munckhof zb. Groote- straat van Diest J Nabuurs bakker Hofstraat 4 van Horst J Nooijen kleermaker St. Odastr. 3 van Someren L Poels zb. Langstr. 27 van Maas- bree C Proosten db. Hiept M 92 v. Horst M Rerjnen ld. Groote Markt 3 van Beesel M Koffers id. Buitenweg 8 van Nijmegen A Rongen id. Hansenberg B 26 van 's Gravenhage H Rijk schilder Langstraat 23a van Broekhuizen A Sanders kapper Hoenderstraat 39 van Horst P Sanders schoenmaker id. van Wanssum J Simons kleermaker Marktstraat 6 van Boxmeer A Smits db. Veltum L 3 van Apeldoorn W Stappers en echtgen. boekh. Draalstr. van Maasbree M Swinkels lb. Overl. weg B 27a van Bergen (L) M Tbeeuwen db. Henseniusplein 17 van Meerlo J Thissen lb. Veulen E36a van Walbeek M Thomassen bakker Patersl. 13 van Venlo P Tissen lb. Smakt B 17a van Hassum H Ubbinkopz. Grontmij Ysselsteyn N 4c van Borne. M Verbeek db. Mgr. Nolensstraat 2 van Noordwrjk W Vermeulen arb. Maasheeschew. 46 yan Venlo Th. van de Voort en echtgen. on derwijzer Draalstr. van Meerlo H Welting z.b Stationsweg 15 van Rotterdam G Zanders db. Leunen K 60a van Horst VERTROKKEN L Kraykamp zb. naar Bergen (L) W Esser ass. apotheker naar Arn hem, Rijnstr. 81 M Janssen db. naar Helmond Steenweg 14 H Schrader verpl. naar Maashees B 61 H Cox en gezin leeraar naar 's Her togenbosch, A. Derkinderenl. 19 W Kiaassen verpleger naar Hal steren Th Ophelders marechaussee naar Ysselsteyn M Janssen db. naar Sambeek A van Gerven z.b. naar Kerkrade Kasperenstraat 173 C Bouten id. naar Schijndel L Nelissen id. naar Weert J Jenniskens id. naar Zundert B 256 A van Rooij id. naar Bakel C 40 J van Herpen db. naar Vierlings beek A 137 J Gommans verpleger naar Heer len M Ruyters verpleegster naar Maas tricht A 29 J. P. Rijs, bakker, naar Tegelen Kerkstraat 9 J. Rijk, molenaar, naar 's Heeren- hoek Molendijk 70 P. L. van Nisterdael, landbouwer, naar Helden Beringen 172 M. Th. Jacobs, landbouwer, naar Vierlingsbeek A 203 P. J. Dirks, monteur, naar Cuyk B 21 P. M. E. Hollmann, volontair, n, Maastricht, Prins Bisschopsingel 33. J. Coenen, verpleger, naar Venlo. Havenkade 15 G. H. Theunissen, dienstbode, naar Beesel Keulscheweg 677 M. H. Franssen, dienstbode, naar Maashees B 53 Ch. Verbeek, zonder beroep, naar Ned. Indië. M. Th. C. Peters (wed. van den Boogaart) naar Nijmegen B. Loerts en gezin, rijksambten., naar Maassluis, Fenacoliuslaan 4 M. B. M. Loenen, zonder beroep, naar Echt M. C. Cuijpers, dienstbode, naar Posterholt Dorp 151 Th. C. Creemers, schilder, naar 's Hage, van Kinsbergenstraat 36 G. M- Baltissen, zonder beroep, naar Bakel C 40 G. L. Wintels, bakker, naar Cuyk Molenstraat 377 G. Th. J. Peters, zonder beroep, naar Venlo KL Beekstraat 14 J. M. van de Pasch en gezin, chauffeur, naar Goch A. P. J. de Pohti, zonder beroep, naar Schimmert J. P. J. Poels, zonder beroep, naar Heerlen Cammerbeeklaan 21 J. Th. H. Nabben, idem naar Zeist Kroost weg 43 A M. Keijsers, dienstbode, naar Eindhoven, Groenstraat 3 P. R. Linssen, pastoor, naar Broekhuizen M. H. Paulissen, huishoudster, naar Broekhuizen E. I. Michels, zonder beroep, naar Posterholt P. H. Muijsers, zonder beroep, naar Baarle Nassau H. J. H. M. Loenen, zonder beroep naar Grubbenvorst A 150 C. M. Th. Hartmans, zonder ber., naar Oudewater B 102 E. M. J. Th. Thijssens. z b naar Voorburg van Hovenstraat 47 H. Th. Goumans, landbouwer naar Maashees B 92 A. B. Cox, zonder beroep, naar Helden Zandberg 784a C. J. Raats, tuinman, naar Roo- M van de Putten id. naar Tilburg sendaal Hugbergscheweg 20f Bosscheweg 406 I A. M. F. Ziele mans, dienstbode, M. J. Haagen, idem naar Bocholtz I naar Bergen F 93

Peel en Maas | 1939 | | pagina 9