Verduisferings- papier Buitenland. steeds al te velen, die, werd hun vrijheid gelaten, van die vrijheid misbruik zouden maken. Zulk een maatregel kan natuur lijk niet voortduren. Wanneer de middenstander straks het kan nog lang duren, eer het zoover is met duur ingekochte goe deren zal zitten, terwijl de prijzen, b.v. bij den wapenstilstand, sterk zouden verminderen, moet hij de schade dragen, waartegen hij zich thans, door zich bij den verkoop zijner artikelen aan den gestegen marktprijs te houden, eenigszins zou kunnen beveiligen. Door nu te dwingen tot verkoop tegen de oude prijzen, neemt de regeering dan ook verantwoordelijkheid op zich voor de stroppen, die de middenstand later Dij nieuwe prijsverlaging zal krijgen. Zij is dan moreel verplicht, plotseling in moeilijkheden komende zaken de helpende hand te bieden. Daarenboven zal de midden stander nieuwe goederen tegen hoogeren prijs moeten inkoopen, terwijl hij slechts lage prijzen heeft gebeurd. Het kan niet an ders, of menigeen moet bij het doen van nieuwe duurdere in koopen vast blijven zitten. Hij zal b.v. geringere hoeveelheden moeten inslaan, waardoor zijn bedrijfskosten worden verhoogd. Er behoefde gelukkig geen mo ratorium te worden afgekondigd, er was geen paniek. Maar het zal gebeuren, dat middenstanders buiten hun schuld in moeilijkheden komen, omdat zij duurder moeten inkoopen. Het spreekt vanzelf, dat veel conside ratie zal moeien worden gebruikt, wanneer in deze omstandigheden middenstanders tot betaling zou den worden aangesproken. De middenstandsorganisatie heeft hier een ontzaglijk werk terrein. Aan haar de taak om met de regeering in overleg te treden omtrent een oplossing van de moeilijkheden, die den midden stand treffen. Nu zal de organisatie haar kracht en invloed moeten toonen en de middenstanders, die voor hun organisatie nooit een hand hebben uitgestoken, nooit de op voedende kracht der organisatie op zichzelf hebben laten inwer ken, maar langs den weg zijn blijven staan, zullen nu wellicht inzien, hoe noodig organisatie is; ook zij wenschen er nu in elk geval graag van te profiteeren. Zonder organisatie wordt over den middenstand beslist zonder hem en tegen hem. Gaat het in het bovenstaande vooral over regelingen tusschen overheid en middenstand, ook de bevolking moge doen wat zij kan, om den plicht van saam- hoorigheid en naastenliefde tegen over den middenstand te ver vullen. Er is een buitengewoon krach tig middel voor deze onderlinge hulp. Dit middel is tweedeelig. Het eerste deel heel: contant be talen. Al te veel moet de midden stander nog crediet geven. Het is helaas ook mede een gevolg van gebrek aan organisatie en gebrek aan standsbewustzijn en standsopvoeding onder de mid denstanders zelf. Sommigen hou den hieraan ook vast als een zekere „service" voor hun klan ten, waarmede zij echter noch aan dezen noch aan zichzelf een dienst bewijzen. Daardoor blijft er tevens concurrentiezucht in aangelegenheden, waarin deze niet moest bestaan. De midden stand kan daarom neg altijd een voudig niet over de geheele linie den algemeenen eisch stellen van contant betalen. Het tweede doel van dit mid del om den middenstander bij te slaan is: betaal uw schuld betaal nu hetgeen gij op crediet hebt ontvangen. Het is algemeen bekend, dat velen, die over contanten be schikken naar behoefte, toch ge woon zijn, hun leveranciers op betaling te laten wachten, uit gemakzucht, uit winzucht, uit onnadenkendheid en sleur of om welke reden ook. Nu zoovele middenstanders met zooveel zorg zelfs de naaste toe komst tegemoet gaan, helpe men hen aan het noodige ruilmiddel om hun zaken te kunnen voort zetten. Ook eigen nood kan na tuurlijk de oorzaak zijn van een uitstel van betaling, maar in dat geval worde gedaan wat men kan, bv. door wekelijksche afbetaling. Herhaaldelijk kan men midden standers hooren zeggen: „Wan neer ik binnen had, wat in mijn boeken staat, dan was ik uit de zorg." Wie zulke schulden heeft, moet zich zeker in dezen tijd haasten om ze te voldoen. Dit is niet slechts naastenliefde, dit men kan beoefenen, maar dure plicht. Hierin ligt een uitstekend mid del voor daadwerkelijke en on middellijke hulp. Wie goederen van winkelier of klein-industrieel op crediet heeft ontvangen, helpe door spoedige betaling. Men organiseert tegenwoordig allerlei vrijwillige diensten. Maar ieder beginne bij zich zelf en denke ook individueel eens na, welke diensten hij persoonlijk doen kan, wat hij kan bijdragen ter bevordering van een ge regeld bedrijfs- en zakenleven. Door contant te betalen en zijn schulden te voldoen, bewijst men de samenleving reeds een zeer grooten dienst. VENRAY IN HET VERLEDEN. BESCHREVEN DOOR EEN TIJDGENOOT. 13 In een vorig werd reeds gesigna leerd, dat de inwoners van Venray in vroegeren tijd echte liefhebbers waren van het gerstenat, en den weg naar het café steeds goed wis ten te vinden. Een voornaam bewijs hiervan wordt geleverd door het volgende verslagje over het gebruik van alcoholische dranken in het jaar 1898. Aan het Kantoor der Directe Be lastingen en accijnsen te Venray (waaronder ook Wanssum en Meerïo ressorteerde) werd gedurende dat afgeloopen jaar betaald aan accijns: Gedistilleerd f 10125.75 Bier f 5049 47 Geslacht f 2395.40 Bleek uit deze cijfers, dat toen in Venray een stevigen borrel werd ge dronken, toch spande het bier er nog verweg de kroon. Berekend tegen een accijns van 1 gulden per 100 liter bier, kan uit dit bedrag afgeleid worden, dat in dat jaar in Venray c.a. zgn gedron ken 504.900 liter bier, of wel ander half millioen glazen, (welke toen heel wat grooter wareD dan thans). Dat is per hoofd ongeveer 84 liter of 252 glazen. Zooals men weet, werd toen het bier in de café's verkocht voor 6 cents per glas, zoodat deze hoeveel heid bier het aanzinlijke bedrag ver tegenwoordigde van f 90 000 per jaar, wat voor een genotmiddel waarach tig geen kleinigheid mag genoemd worden, vooral in dien tijd, toen de inkomsten meer dan 100 pet. minder waren dan thans. Het overmatig drankgebruik tee- kende zich toen in Venray in het bijzonder af op sommige feestelijke dagen, als op Nieuwjaarsdag, Vas tenavond en de Kermisdagen, en gewoonlijk ging het dan gepaard met ernstige vechtpartijen en grove bal dadigheid. Volgens een berichtje in Peel en Maas van het jaar 1898, werd op Nieuwjaarsdag door het ruim ge bruik van Venraysch bier op meer dere plaatsen erg gevochten, en 's avonds werden hier en daar de ruiten ingeworpen. Ook in de ge huchten hadden op dien dag ernstige ongeregeldheden plaats en er werden op verscheiden plaatsen baldadig heden gepleegd. Een kapelaan uit Meerlo, die 's avonds rustig met de fiets van het station kwam, werd onderweg door een drietal zatte kerels lastig ge vallen, zoodat hij in een café moest binnenvluchten. Ook werd in Meerlo een geweerschot gelost door de ven sterruit van eene woning wat won derlijk genoeg geen ongelukken had veroorzaakt. Als een nieuwigheid werd toen eenigszins gekscherend in de courant aangekondigd, dat er pogingen wa ren aangewend om in Venray een Kruisverbond, benevens eene coöpe ratieve bakkerij op te richten. Men meende echter, dat men hiermede niet zou slagen, hetgeen toen ook wel bleek. Er zouden nog verschil lende jaren over heen gaan, eer de drankbestrijding hier in goede banen geleid werd. En de coöperatie die er later kwam heeft het ook al niet heel ver gebracht. Het herbergbezoek was toen hier zoo ingeburgerd, en de kasteleins waren zoo talrijk, dat alle pogingen om het drankmisbruik tegen te gaan, meestal tot mislukking gedoemd waren. De later opgerichte R.K. Werk liedenvereniging heeft het echter op den duur toch zoo ver gekregen, dat er een kern gevormd werd, die steeds moedig bleef ijveren voor de drankbestrijding, en hiermede ook wel eenig succes wiet te behalen. Ook kwam hierdoor een coöpera tieven winkel en bakkerij tot stand, die aanvankelijk goed ging, doch de geweldige bestrijding van de betrok ken bakkers en winkeliers, en niet minder de onderlinge afgunst en het wantrouwen onder de leden zelf wa ren de oorzaak, dat de zaak op den duur geheel verliep. Op 1 Januari 1899 telde de ge meente Venray 6209 zielen; Maas tricht had er 34.362, Venlo 14 788, Roermond 12.839 en geheel Limburg 285.185. In Venray waren toen circa 1200 woningeD, die in dat jaar voorzien werden van nieuwe huisnummers, tegen 1081 en 1889. Dus een vermeer dering Van 120 woningen in 10 jaar tijd. Voor de lichting 1900 was het aan tal te leveren miliciens door de ge meente Venray 15, Horst 13, Meerlo 5, Wanssum 2. In geheel Limburg 636. Op 30 October 1899 overleed te Oirlo, in den ouderdom van 87 jaren, de Zeer Eerw. Heer J. M. Leens, die niet minder dan 39 jaren als pastoor had gestaan in de parochie Oirlo, en aldaar ook het feest had gevierd van zijn 50-jarig Priesterschap. Als zijn opvolger werd benoemd tot pastoor te Oirlo, de Zeer Eerw. Heer J. Geurts, die toen Rector was te Castenray. Ofschoon in Venray de industrie vroeger nooit goed heeft willen flo- reeren, en er dus voor de minder gesitueerden weinig gelegenheid be stond om te profiteeren van de hoo- gere loonen in fabrieken, toch valt het niet te ontkennen, dat Venray altijd behoord heeft tot de meest welvarende dorpen in de provincie Limburg. Natuurlijk zijc. hier ook altijd arme menschen geweest, doch bet aantal werkelijk behoeftigen was steeds gering en de toestand was in Ven ray steeds van dien aard, dat men niet kan spreken van ernstig gele den gebrek. De minst bezittende had den nagenoeg altijd nog een eigen huis of hutje met een grooter of kleiner stukje land, dat bij goede bewerking (en dat kenden de Ven ray sche menschen allen zeer goed) heel wat opleverde voor hun levens onderhoud. De gemeentelijke armenzorg vergde in Venray dan ook steeds vrij ge ringe uitgaven. De heer Haenraets, die in vroeger tijd hier jaren lang Armmeester is geweest, en zijne functie zeer concientieus waarnam, had dan ook voor dit baantje zoo weinig tgd noodig, dat hij zij a zeer druk beklante zaak als kuiper, met het grootste gemak er bij kon uit oefenen. Ook toen bestond in Veiray aide Sint Vincentius-vereenigiDg, wier werkzaamheid zich voornamelijk be paalde tot het verstrekken van hulp aan de zoogenaamde stille armen. De President hiervan was de heer J. Smits, terwijl als Secretaris-Pen ningmeester alstoen fungeerde de heer Eug. Kruijtzer, die destijds als een zeer bekwaam onderwijzer aan het hoofd stond van de Voorberei dende Klassen voor de Rijks-Nor maalschool te Venray. Als een bewijs van de geringe noodzakelijkheid van extra bedeeling, late we hier een kort uittreksel vol gen van het jaarverslag der St. Vincentius-vereenigiDg over het'jaar 1897. Het aantal bedeelde gezinnen be droeg toen 31, aan welke in het ge heele jaar werd uitgekeerd het gering bedrag van f 309.29 in natura en f 48.50 in geld. O.a. werden uit gedeeld 16 dekens, 61 bedlakens, 67 hemden, 52 el katoen, 24 stroozak- ken, 4 mansbroeken, 9 jongenspakjes voor de Eerste H. Communie bene vens voor zieken en zwakken ver sterkende spijzen of dranken. Het aantal gezinnen die het geheele jaar door ondersteuning genoten bedroeg slechts 2. De inkomsten werden verkregen, o.a. door een collecte laDgs de hui zen f 107 34, collecte in de kerk bij een liefdadigheidspreek f 108 52, voor kleeding van Eerste Communicanten f 40.en verder door contributie der leden enz. enz. De balans sloot in dat jaar met een totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 447.82, waarbij nog een batig saldo was. Tenslotte kunnen wij hier nog bij voegen, dat de particuliere liefdadig heid hier ook door verschillende families zeer ruim beoefend werd, terwijl aan het klooster der Eerw. Paters Franciscanen voor de wer kelijk behoeftigen iederen dag gele genheid was om goede soep en ander warm voedsel te bekomen. Wij mogen dus constateereD, dat er in dien tijd geen ernstig gebrek geleden werd. Toen ik in een mijner vroegere schetsen mededeelde, dat voor onge veer een halve eeuw in Venray nog slechts twee kloosters waren, had ik over het hoofd gezien, dat het St. Josephsgesticht toen al reeds enkele jaren bestond. Dit klooster werd in 1871 gebouwd voor eenige Duitsche Zusters, die zich toen hier kwamen belasten met de verzorging van ouden van dagen, en zooveel mogelijk ook met de zie kenverpleging. Voor dien tijd werden de arme oude menschen, voor zoo ver als de plaatsruimte het toeliet, door de gemeente ondergebracht in enkele oude huisjes, die toen ston den achter de bierbrouwerij van Rutten, tegenover het Liefdegesticht. Het eerste gebouw der Zusters had slechts een zeer beperkte ruimte, en voor de ziekenverpleging had men' slechts zeer weinig gelegenheid. De kranken, die dan geen plaats had den in het Gesticht, vonden tijdelijk eeü onderkomen in die oude huisjes. Men kan begrijpen, dat alles toen nog zeer primitief ging, en als er een ziektegeval van eenigen ernsti- gen aard voorkwam, dan werd de zieke zoo mogelijk overgebracht naar Venlo, en aldaar in het meer modern ingerichte gasthuis behandeld en verpleegd door speciale geneesheeren en terzake kundige Zusters en ver pleegsters. De Eerw. Zusters van bet St. Jo- sephgesticht te Venray zagen zich later genoodzaakt om hun klooster heel wat uit te breiden en het werd toen een zeer keurig ingericht pension voor de verzorging van be jaarde menschen, dat alom een zeer gunstigen naam kreeg en steeds 'druk bevolkt was door gasten tot zelfs uit den verren omtrek. Voor een goede en noodzakelijke ziekenverpleging bestond toen in Venray nog geen geschikte gelegen heid. In de laatste jaren heeft men deze tekortkoming meer ingezieD, en er werden toen pogingen aange wend, om meer een beter ziekenhuis te bekomen. Na langdurige onderhandelingen is men hierin ook geslaagd, en voor enkele jaren is alhier aan den Mer- seloschen weg, het St. Elisabeths- ziekenhuis gebouwd, dat door zijn gunstige ligging, benevens door hoogst moderne inrichting en keurige en bekwame geneeskundige verzor ging, tot voorbeeld kan dienen voor vele groote steden. Het komt mg voor, dat hier ook wel iets kan vermeld worden over het aloude St. Oda-kapelletje, dat een zeer eigenaardige plaats heeft, tusschen de bosschen, achter het nieuwe Ziekenhuis. Al sinds eeuwen is de H. Oda, aldaar door het Ven- raysche volk op bijzondere wijze vereerd, en hare voorspraak bg God ingeroepen, ter bestrijding van oog ziekten en wering van rampen. Een vrome legende verhaalt van deze Heilige, die een Koningsdochter was uit Schotland, dat zij voor haar heidenschen vader moest vluchten, en toen in Venray een schuilplaats had bekomen. Naar men beweert, zou deze Heilige bij haar vertrek uit Venray, op de plaats, waar nu haar kapelletje staat, de voorspelling heb ben gedaan, dat Venray steeds zou bevrijd blijven van zware rampen. En tot eer der Heilige mag geconsta teerd worden, dat Venray nog nooit door ernstige rampen getroffen is. 't Is dan ook geen wonder, dat het kapelletje van de H. Oda, wel het meeste bezocht wordt van de talrijke devotiehuisjes, die men hier vindt, en er niemand den zijweg naar Merselo passeert, zonder hier een klein gebedje gestort te hebben. Moge de voorspelling van deze vrome Koaingsdochter ten opzichte van Venray ook in de toekomst ver vuld worden. M. (Wordt vervolgd.) Raadsvergadering Maashees-O verloon Maandag kwam de Raad der ge meente Maashees en Overloon in openbare zitting bijeen onder voor zitterschap van burgemeester A. Jans Aanwezig alle leden. Na opening deelt de Voorzitter de redenen mede waarom de Raad in zoo'n ongewone tijd was bijeen geroepen. Deze redenen zijn, dat nog hedenmiddag het advies van den Raad op voorontwerp van wet hou dende grenswijziging, bij de Ged. Staten moet zijn ingediend. De notulen van de vergaderingen van 24 Augustus en 5 September werden door enkele leden voor de vergadering gelezen en in orde be vonden. Ingekomen stukken Van een inwoner was het verzoek ingekomen om te worden vrijgesteld van de veiplichting tot het betalen der baatbelasting. Dit zal worden behandeld op het einde van het jaar bij de on- en invorderbare posten. Dan was er nog een schrijven in gekomen betreffende de Gemeente boerderij Thoonen. De Voorzitter zegt, dit op het einde der vergadering in het geheim te behandelen. Aan diverse personen werden per- ceelen gronden verpacht, hetwelk door den Raad werd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat per 3 October e.k. de aangegane kasgeld- leening a f 22000 afloopt. Er zal worden getracht een nieuwe leening te sluiten tegen een zoo laag moge lijke rente. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat een leening moet worden aangegaan op langen termijn ad f 5500.voor schoolbouw. Gepio beert zal worden deze leening te plaatsen bij een particulier tegen matige rente. Dan volgde behandeling vooront werp van wet wijziging gemeente grens. De voornaamste punten wor den door den Secretaris voorgelezen en waar noodig door den Voorzitter toegelicht. Weth. Crooymans, Jans, Bonants en Bruisten zgn van meening, dat het een groote onbillijkheid is om een groote gemeente te voegen bij een kleine. Ook Weth. v.d. Heuvel, Fransen en Gerrits zijn tegen samenvoeging. Dan wordt dit voorontwerp in stemming gebracht en met alge- meene stemmen verworpen. De Voorzitter zegtik ben big, dat we alleD van dezelfde meening zijn. Hierna giDg de Raad in geheime zitting ter behandeling van een iDgekomen schrijven, betreffende den bouw van de boerderij van Thoonen. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat werd voorgesteld om den bouw van die boerderij op te dragen aan Jan Gerrits te Overloon. We dieneD hiermede het algemeen belang aldus de Voorzitter en we spelen hier open kaart. Met algemeene stemmen werd be sloten het bedoelde werk door Jan Gerrits te laten uitvoeren. De vier nog te bouwen boerderijen zullen onder de in de gemeente wonende aannemers worden aanbe steed. Doch B. en W. behouden het recht voor van gunning. En indien te hoog wordt ingeschreven, zal een geheel nieuwe inschrijving plaats hebben en dan ook onder niet inwo ners. Rondvraag. Bonants informeert of er op den Bosch de reeds eerder toegezegde lichtpunten nog worden geplaatst. De Voorzitter zegt, van de P.N. E.M. bericht te hebben ontvangen, dat voorJoopig van uitbreiding van het lichtnet moet wofden afgezien wegens den internationalen toestand Bruisten zou graag hebbeD, dat B. en W. eens een kijkje giDgen nemen langs de Maas, om zich te overtuigen van de vernieling door de Militairen, straks als de Maas buiteD haar oevers treedt is dit niet meer te constateeren. De Voorzitter zegde toe hieraan zijn aandacht te besteden. aan rollen verkrijgbaar bij Firma v. d. Muiickliof De voedselvoor ziening van pluimvee Circa 850.000 ton krachtvoer is per jaar noodig. Gehoor gevend aan den oproep van het besiuur der Alg. Ned. Pluim veeteelt Vereeniging (A.N.P.V.) kwamen Zaterdagmiddag ongeveer 500 pluimveehouders in openbare vergadering te Utrecht bijeen. Het waren niet zoozeer de reeds door de regeering getroffen maat regelen inzake de voedselvoorziening van kippen en eenden, welke deze groote opkomst van belanghebbenden van heinde en verre veroorzaakt hadden, dan wel de belangrijke vraag of bij een dreigend tekort bij de voedselvoorziening van het vee in het algemeen de regeering de noodige aandacht aan het behoud van den pluimveestapel zou schenkeD, waarop deze op grond van zjjn groote econo mische beteekenis recht heelt. Dui zenden boeren op de zandgronden die in hoofdzaak van kippen- of eendenhouderij leven, dreigen bij een voedseltekort hun bestaan te ver liezen. De rijkspluimveeteeltconsulent, ir. J. G. Tukker, zette de noodzakelijk heid van een voldoenden import van krachtvoeder uiteen. Van het aller grootste belang is, dat import van voedingsmiddelen zooveel mogelijk door de regeering bevorderd wordt. Voor den pluimveestapel, welke op het oogenblik, na opruiming van die dieren, die in het najaar ter ver jonging van den pluimveestapel ver wijderd worden, achttien millioen kippen en één millioen eenden be draagt, is, met inbegrip van de voeding van piepkuikens, kalkoenen en ganzen circa 850 000 ton kracht- voeder per jaar noodig. Dat is ia verhouding tot de totale hoeveelheid krachtvoer, welke voor alle dier soorten noodig is, circa 33y2 pet. Hieruit blijkt ten duidelijkste, welke belangrijke plaats de kippenhouderij in den landbouw inneemt. In sommige landbouwkringen wordt over de pluimveehouderij al te licht vaardig gesproken en wordt haar beteekenis ten opzichte van het grootvee onderschat. Verschillende voorbeelden werden ter vergadering aangehaald van be drijven op den zandgrond, waar het ontvangen eiergeld de laatste jaren belangrijk hooger was dan de ont vangsten aan melkgeld en varkens. Het bestuur van de A.N.P.V. ont ving van de vergadering opdracht ten eerste te trachten de regeering te overtuigen van het goed recht der pluimveehouders, dat hun belan gen op grond van de financieele bedrijfsresultaten en op grond van de economische beteekenis der pluim veehouderij door hun deskundigen tot in hoogste instantie behartigd worden, en ten tweede: bij de regee ring er op aan te dringen, dat de aanvoer van krachtvoeders zoodanig bevorderd wordt, dat aan de kippen en eendenhouders het normale rant soen gegeven zal kunnen worden, nadat zij de overtollige hennen en hanen zullen hebben opgeruimd. Eenstemmig werd besloten den minister telegrafisch 'te verzoeken het bestuur der A.N.P.V. op korten termijn te ontvangen. De bodemproductie. Grasland moet worden gescheurd. Welke producten verbouwd mogen worden. De minister van Economische Zaken vestigt de algemeene aan dacht op het feit dat de bodem productie onder de tegenwoordige omstandigheden van vitaal belang is voor de Nederlandsche volksgemeen schap, Hij doet daarom een dringend beroep op den landbouwenden stand en de eigenaars die hun grond ver pachten of op andere wijze in ge bruik geven, om al hun krachten in te spannen en hun volle medewer king ertoe verleenen, dat de Neder landsche bodem een zoo ruim moge lijke opbrengst geeft van voedsel voor mensch en dier in een zoo goed mogelijke verhouding. Dit resultaat zal kunnen worden bereikt, indien men zich houdt aan de volgende richtlijnen. 1. Grasland. Gescheurd dienen te worden die graslanden, welke door hun ligging grasbestand en andere omstandig heden een redelijke zekerheid geven, dat zij als bouwland een aanmerke lijk grootere hoeveelheid voedsel zullen geven. Aan hen, die grasland seheureD, zal bij de toewijzing van krachtvoer een grootere hoeveelheid worden toegekend, indien zij op deze ge scheurde gronden granen verbouwen. Wat zij daarop voor eigen gebruik aan aardappelen en andere hak- vruchten winnen, zullen zii mogen behouden. Wordt niet voldoende grasland ge scheurd, dan zal scheurplicht kunnen worden opgelegd. In dat geval zal bij de aanwijzing van de scheur- plichtige perceelen rekening worden gehouden met de perceelen die thans vrijwillig gescheurd worden. Ten sterkste wordt aangeraden, de bestaande weilanden tot de hoogste productiviteit op te voeren, waartoe een intensieve voorlichting op dit terrein wordt georganiseerd. Aanleg van big vend grasland en kunstweiden zal niet geoorloofd zijn, wanneer niet een gelijke oppervlakte big vend grasland of kunstweide wordt gescheurd. 2. Bouwland. Alleen de teelt van die gewassen zal worden toegelaten, welke voor de voeding van mensch en dier onder de gegeven omstandigheden het meest gewenscht z(jn (tarwe, rogge, haver, gerst, aardappelen, suiker bieten, boonen, erwten, vlas, kool zaad en voedergewassen). Alle andere gewassen mogen slechts na verleen de vergunning geteeld worden. Voor 1940 wordt de thans te velde staande karwij toegestaan. Het ligt in de bedoeling, den haverbouw op de landbouwbedrijven te beperken tot 1/5 der oppervlakte bouwland. Deze maatregel beoogt, meer gronden in bepaalde gebieden beschikbaar te krggen voor den ver bouw van die gewassen, welke meer voordeel geven. Hij zal weinig of, geen invloed hebben op de hoeveel heid haver in den handel, omdat deze hoofdzakelijk afkomstig is van de bedrijven in die streken waar de haverbouw reeds thans minder dan 1/5 van het bouwland bedraagt. Men brenge het zaaiplan 1940, wat de verhouding der verschillende ge wassen onderling betreft, zooveel mogelijk in overeenstemming met. de in 19371938 uitgevoerde zaai- plannen, behalve ten aanzien van tarwe, rogge en aardappelen, waar van de verbouw behoort te worden uitgebreid. Men bestemme daartoe bij voorkeur de vrijkomende opper vlakte. POLENS VIERDE DEELING De Poolsche beer is nog niet vol ledig geveld, maar reeds wordt zijn huid door de aanvallers gedeeld. Duitschland komt er bij deze vierde deeling heel slecht af, het verkrijgt niet meer dan een derde deel van het aangevallen land. Zijn troepen moet het overal laten terugtrekken op sommige punten zelfs 200 K M. Dat is^ een vernedering, welke het Derde Rijk moet slikken als gevolg van zijn afhankelijke positie van zijn afhankelijke positie van zijn bond- genooten in het verraad. De sovjettroepen zullen het ge heele Poolsche gebied bezetten tot de voorsteden van Warschau, zoo dat de belangrijke steden Bialystok, Lomza, Lwow, Lublin en het geheele prolieum gebied van Oost-Galacië aan Rusland komen en Rusland aan Slo wakije zal grenzen. Van de hoofdstad Warschau ver krijgen de Russen het Oostelijke deel, de Duitschers het Westelijke deel. De definitieve deeling 1 Of dit reeds de definitieve verdee ling van Polen is, is een tweede pro bleem, dat van vele andere, nog on bekende omstandigheden en factoren afhankelgk zal zijn. In Berlgn spreekt men dan ook bij voorkeur van een demarcatie-linie tusschen de twee legers; een grens tusschen de troe pen, die nu het groote werk van de zuivering van het bezette gebied zul len moeten ondernemen, ieder op het hun toegewezen gebied. Wat bij deze vierde, groote ver deeling van Polen heel sterk opvalt, is de uitgestrektheid en belangrijk heid van het deel, dat aan de bol- schewiki is gekomen. Hetz.g. West- Oekraine, het land, waarvan de nationaal-soeialisten steeds gedroomd hebben, en waarheen hun legers met zoo'n onstuimige kracht opmarcheer den, wordt Russisch; zelfs de dee'en, welke de Duitschers reeds veroverd hadden, ontruimen ze weer om ze aan de Russen over te dragen. Dit moet, hoe de zaak ook verbloemd wordt, een harde slag voor Berlijn zijn, welken het echter heeft moeten incasseeren, nu het, om zich voor de overweldiging van Polen in den rug te dekken, zijn monsterverbond met sovjet-Rusland sloot. Ook in Noord-Polen moeten de Duitschers de grens met Rusland met groote bezorgdheid beschouwen; zg ligt op de helft van de Oost- Pruisische grenslijn, gelijk zij in het Zuiden Slowakije raakt; dus op zeer kritieke punten voor het Derde Rijk. Volgens sommige geruchten zou de definitieve politieke verdeeling van Polen wellicht nog een uiterst klein staatje Polen overblijven, be staande uit Warschau en een ruime omgeving; het is mogelijk, dat Ber lijn en Moskou op dit punt van meeDing verschillen, en dat daarom een oplossing als we zoo juist aan gaven, in overweging wordt geno men. Maar de zaak schijnt innerlijk zoo dwaas, dat het einde wel zal zijn, dat Warschau hetzij verdeeld, hetzg aan een der beide partijen wordt gelaten. Als dit meeningsverschil, dat een der zeer vele moet zgn tusschen de twee bondgenooten, ten minste op den duur niet tot een veel ernstiger conflict leidt, dat met de wapenen zou worden uitgevochten. Deze verdeeling is uiteraard een voorloopige. De eindbeslissing ligt op de vredesconferentie en zal door den overwinnaar, wie hij ook zij, op gelegd worden. En de groote zege wordt niet in het Oosten, maar in het Westen uitgevochten. Maar één feit zal daar zeker moeilijkheden breDgen: indien het Westen den strijd wint tegen Duitschland zal het Poolsche gebied, hetwelk nu in Duit sche handen gevallen is, aan een hersteld Polen terugkomen. Echter, het Poolsche gebied, dat het „neu trale" Rusland zich heeft toege ëigend Daar ligt nu reeds een probleem dat tot diep nadenken stemt. Of zul len Engeland en Frankrgk ook den oorlog verklaren aan sovjet-Rusland, met alle gevaren en risico's, welke daaraan verbonden zijn. ACTIVITEIT AAN HET WESTFRONT. Nu de Duitschers een deel van hun troepenmacht vanuit het Oosten kunnen overbrengen naar het Wes ten, begint zich daar meteen een veel grootere activiteit af te tee kenen. De Duitsche artilerie is over al in actie en de infanterie der

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6