Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Prinsjesdag en Troonrede. Buitenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 23 September 1939 Zestigste Jaargang No 38 EK MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie j Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. HET WOORD EENER KONINGIN VAN DEN VREDE. De Troonrede van dit jaar is een staatsstuk van zeldzamen inhoud. Een nieuwe regeering is op getreden, maar uit de Troonrede vernamen we geen program. Over de nieuwe financieele zorgen geen woord. Over de noodzaak van verster king over 's lands defensie, niets. Over sociale voorzieningen, er werd niet over gerept. Over onderwijs, er werd gezwegen. En tóch hoe juist was dal zwijgen in de huidige omstan digheden Al die zaken, waarom we ons in de politiek druk ple gen te maken, zijn op 't momenl van geen beteekenis. De inhoud van de Troonrede was een klacht en huivering over den oorlog, waarin ons wereld deel opnieuw is gewikkeld; voorts een dankbede aan God voor den vrede, welke ons land nog is gelaten; tenslotte een uiting van den vastbesloten wil van vorstin en regeering om alles te doen, wat mogelijk is om het lijden der menschheid te doen ophou den en ons zeiven den vrede te blijven verzekeren. Is dat niet het e e n i g e, waarom ons volk mede bidt en het eenige, wat het interesseert Wat maken ons belastingver- hoogingen, welke we begrijpen het volkomen zullen moeten worden ingevoerd ter bestrijding der buitengewone maatregelen, ter verdediging van onzen vrede Wat is geld ten aanzien van de bedreiging van leven en geluk?! Verlaging van de leerlingen- schaal.... Later misschien, later I We hebben nu andere zorgen: de huisvesting van onze gróötere jongens, de gemobiliseerden. Sociale maatregelen Niemand die er aan denkt om op nieuwe voorzieningen aan te dringen, nu we tóch al niet begrijpen, hoe de regeering naast het werkloe- zenleger van meer dan 300.000 man een even groot leger gemo biliseerden (plus dezer gezinnen) kan onderhouden. Neen, „politiek" is in dezen tijd contrabande van den vrede. Onze vorstin, onze regeering, ons volk, ze hebben slechts één doel na ie strevenons land builen den oorlog te houden. Van de vastbeslotenheid om dat doel te verwezenlijken, was het door Hare Majesteit met zoo grooten ernst voorgelezen staats stuk een krachtige uiting. Naast deze vastbeslotenheid was er droeve klacht. Als die van een moeder, die het mach teloos moet aanzien, hoe de energie harer kinderen om zich een eervolle plaats in de samen werking te verwerven, onbeloond bleet. Juist was er sprake van eco nomisch herstel zoo verzuchtte onze Landsmoeder en nu weer deze verschrikkelijke bezoeking. Handel, industrie, landbouw, vee teelt, scheepvaart, in hun vooruitgang zijn ze gestuit en gekluisterd aan de boeien van den oorlog. Maar de regeering zal alles doen, beloofde de vorstin om den normalen gang van zaken van het bedrijfsleven zooveel mogelijk te bevorderen. De werkloosheid zal bestreden blijven en getracht zal worden, dat deze geesel geen nieuwen voedselbodem vindt in de bui tengewone omstandigheden. In andere woorden herhaalde de Koninginde belofte van Treub uit 1914: er zal in 1914 geen gebrek worden geleden. De voed selvoorraad is verzekerd, de dis tributie dient slechts ter recht vaardige verdeeling. Bemoedigende woorden. De Troonrede was een uiting van de beklemmende zorgen eener Vorstin van den Vrede, die met droefheid herinnerde aan de vergeefsche pogingen van zich, van den Koning der Belgen en van de hoofden der overige Oslo-staten om Europa het ont zettende leed te besparen, waarin het zich in het 41e jaar harer regeering voor de tweede maal zag gestort. Het volk heeft den soberen in houd van het staatsstuk verstaan en begrepen, in eenzelfde groot vertrouwen als in '14—'18, schaart het zich rond de figuur van Haar, die aan vrouwelijken afschuw van geweld en strijd de mannelijke kracht paart tot afweer van den aanval, dien men ooit ten aanzien van onze vrijheid en onafhankelijkheid zou durven overwegen of ondernemen. De Troonrede was de ver zekering van onzen vrede. Wat die vrede ons kost, daarvan wordt getuigd in een ander staatsstuk. De millioenennota. De prijs zal hóóg zijn, maar b ij z a a k. Md. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het oorlogsbeeld biedt op heden eenige belangrijke nieuwe aspecten, welke zijn gewekt door de Russische interventie. Alvorens daarop echter nader in te gaan, éérst iets over Hitlers rede in Danzig. Het moet een groote dag voor den Führer zijn geweest, toen hij Dins dag j.i. zijn triomfalen intocht in de oude, historische Duitsche Vrijstad deed, welke thans met het geweld van Duitsche wapenen binnen het Duitsche rijksverband werd terug gebracht. Maar tóch heeft hft zich dezen dag anders voorgesteld gehad. Hij heeft voorheen altijd verzekerd, dat Danzig tot het Duitsche rijk zou weerkeeren zónder oorlog, zónder bloedvergieten, zónder strijd. Het feit, dat de Partijdag van den Vrede was bepaald op den 2en September j.l., sprak nog een keer te meer van Hitlers vertrouwen, dat de Wester- sche democratiën geen oorlog zou den aandurven, als Duitschland Polen in Danzig en in den Corridor voor een voldongen feit had gesteld. En nu nóg gelooft, hóópt de Führer althans, dat een oorlog met het Wes ten zal zijn te vermijden. Hij heeft Dinsdag te Danzig op de Wester- sche democratiën gesmaald, hg heeft de leiders der democratische regee ringen gehóónd, hij heeft gepocht op de kracht van het Duitsche geweld in Polen, hg heeft de Westersche democratiën uitgedaagd. Hg heeft het met stemverheffing uitgeroepen: of een oorlog met deze democratiën drie jaar of langer nog zal dureD, hangt óók nog een beetje van Duitschland en van Duitschlands kracht af. Dat heeft hg allemaal gezegd, maar tenslotte was de voor naamste inhoud van zijn rede een vredesaanbod aan het Westen. Juist zooals de laatste dagen in de Duitsche pers was betoogd, heeft Hitier herhaald In Danzig Polen is thans vernietigd en het Westen kan geen verdragsverplichtingen meer hebben ten aanzien van een staat, welke niet meer is. Van Frankrgk en Engeland hebben we niets te vorderen, waarom zouden we dus oorlog voeren Deze herhaalde Duitsche sugges ties van vrede aan het adres van Engeland en Frankrgk toonen Hitiers zwakke zijde, zijn vrees voor een langdurigen oorlog, welks einde zijn ongerustheid wekt. Wanneer Duitschland, óók wat zijn uithoudingsvermogen betreft, zoo machtig, zoo onweerstaanbaar, zoo duidelijk overheerschend was als Hitier telkens ook tbans weer in Danzig, voorgeeft, zou Hitier zich en zgn land dan laten smaden met een oorlogs verklaring van Frankrgk en Engeland en dezen landen van zijn vredelievendheid big ven verzekeren, terwgl hun sol daten vechten op zijn Duitschen bodem Te meer verbaast het hernieuwde vredesaanbod van Hitier aan het Westen, waar gelijke aanbiedingen reeds eerder kort en krachtig wer den afgewezen. Het zou trouwens een drogreden zijn, wanneer Enge land en Frankrgk, die om Polen m den oorlog zeggen te zijn gegaan, dei strijd zouden opgeven onder aanvoering van het motief, dat Polen niet meer verdedigd hoeft te worden, omdat het niet meer be staat Daarmee zouden ze erken- nee, dat onrecht wel te aanvaarden zou zgn, wanneer 't maar grondig genoeg werd gepleegd. Ook thans hebben Frankrgk en Engeland weer onmiddellijk op Hitler's aanbod gereageerd door een krachtige afwijzing. De Fransche regeering heeft Woensdag, na een ministerraad op het Elysée, voorgezeten door den president der republiek, een verkla ring afgegeven, waarin Frankrgk zgn besluit herhaalt om de vijande lijkheden tegen Duitschland voort te zetteD, totdat ee.i geallieerde victorie zal zijn bevochten. En Chamberlain heeft hetzelfde gezegd in een rede, welke hg dien zelfden dag in het Lagerhuis hield ten antwoord op het Danziger be toog van Hitier. Beide regeeringen hebben boven dien officieel geprotesteerd tegen deri Russischen inval in Polen, welke Chamberlain ongerechtvaardigd heette. Toen we in den aanhef van dit overzicht gewaagden van de ver anderde aspecten van het oorlogs beeld, doelden we op de duidelijker geworden Russische bedoelingen. De Russen hebben thaDS het ge- heele Oekraïnsche en Witrussische gebied van Polen bezet. De meeste haast hebben ze echter betoond met de bezetting van het gedeelte van Polen, dat aan Roemenië grenst. Deze Russische oorlogsdaad bet ee kent een slag in Hitiers aangezicht, want het Groot-Germaansche Rgk, dat de Führer zich als oorlogsdoel in het Oosten heeft gesteld, had moeten reiken van Noordzee en Oostzee tot de Zwarte Zee. Men herinnere zich maar eens, welken druk vanuit Berlijn in den afgeloopen zomer op Roemenië waar in Zevenburgen bovendien be langrijke Duitsche minderheden wonen is geoefend. De Roemeensche graanschuren en vooral de Roemeensche petro- leumvelden trokken de Nazi's aan. En vooral een begrenzing van het Rgk door de Zwarte Zee, Roemeniës kust. De Zwarte Zee, welke toe gang geeft tot het Verre Oosten, Azië, Indië. Maar thans hebben de Russen zich gezet tusschen het Poolsche gebied, dat de Duitschers verover den en Roemenië. Zij hebben Hitier den weg naar het Oosten afgesneden. 't Is duidelijk, dat Rusland niet Polen is binnengevallen als Duitsch lands bondgenoot, zoo min als om hulp te verleenen aan de democra tiën. Rusland is Polen binnengeval len om zgn eigen belangen veilig te stellen en zgn politieke oogmerken te verwezenlijken. Er zgn zelfs profeten die voor spellen, dat Rusland binnenkort een pact zal onderteekenen, hetwelk de Zwarte Zee voor alle vreemde mo gendheden sluit, hetgeen een belem mering te meer zou zijn voor Duitschlands drang naar het Oosten. Let men op de houding, die Rus land in het Verre Oosten thans jegens Japan aanneemt en hce de bolsjewisten gemaskerd als bond- genooten zich tusschen de Duit sche legers en het Roemeensche grondgebied hebben geschoven, dan lijkt het, of een oud verdeelingsplan weer tot richtsnoer wordt genomen, waarbij Rusland, Afghanistan en Indië (voorloopigBritsch-Indië) voor zich reserveert, terwgl aan Japan de vrije hand wordt gelaten in China en aan Duitschland de overheer- sching in Midden- en West-Europa wordt overgelaten. Men kan gerust aannemen, dat Hitier thans tandenknarsend de Russische interventie in Polen gadeslaat, maar bonne mine a mauvais jeu moet maken, d.w.z. een vriendelijk, gezicht moet trekken bij iets, wat hem geweldig hindert, ten einde den Rus niet tot openlijken vijand te maken. De „vriendschap" moet voorloopig dus nog worden voortgehuicheld. Men ziet, dat óók in het Oosten de moeilijkheden voor Duitschland veel grooter zijn dan men uit het triomfeerend gebral in Danzig zou wiüen concludeeren. Daarbij komt, dat de stemming in Italië zich meer en meer tegen Duitschland keert, niet alleen uit onverholen sympathie jegens Polen, maar ook uit toenemend wantrouwen jegens de bedoelingen van Duitschland op den Balkan, waar Italië de handhaving van zgn invloed als een bestaans voorwaarde beschouwt. Die invloed wordt op het oogenblik èn van Duit sche zijde èn van den kaDt van Duitschlands splinternieuwe vrienden de Russen, ernstig bedreigd. Merkwaardig zgn dan ook de be richten, dat Roemenië en Zuid-Slavië in de benauwenis van een dubbele bedreiging uit het Noorden zich nauwer bg Italië trachten aan te sluiten en dat deze gevoelens in Rome worden begrepen en gekoes terd. Merkwaardig is voorts óok, dat de kapitein van de „Rex", het groote Italiaansche passagiersschip, dat van de week uit New York naar Napels vertrok, op den vooravond van het vertrek, op last uit Genua, alle Duit sche en Tsjechische passagiers van boord deed zetten, aldus de eenige verbinding via Italië verbre kende, welke den Duitschen onder danen uit Amerika nog restte met het Reich. Het is te begrijpen, dat Hitier al spréékt hij in anderen zin een voortduren van den oorlog vreest want hoe langer deze duurt, des te meer tegenstanders zich zullen con- centreeren op het anti-Duitsche front. De reserves aan manschappen en goederen, waarover Engeland in zgn dominions beschikt, zgn onuitputte lijk en de berichten uit Canada en Australië wijzen het uit, dat men daar uit anti-Duitsche gezindheid bereid is om de hulpverleening nog veel intensiever te maken dan in '14—'18. DE OORLOG TER ZEE Bg een poging van het Engelsche vliegtuig-moederschip „Courageous" om, begeleid door torpedojagers, de Duitsche kust bg Wilhelmshaven te naderen, is dit schip getorpedeerd. Ruim 500 opvarenden zijn verdronken 681 werden er gered; vele vliegtui- hen gingen mede verloren. Een ernstige tegenslag voor de Britten. De Britten melden den ondergang van verschillende Duitsche duikboo- ten. Een zwaar beschadigde Duit sche duikboot heeft een toevlucht moeten zoeken in de haven van IJs. lands hoofdstad. Enkele Britsche koopvaarders zijn getorpedeerd. Aan dc Siegfriedlinie. Aan het Westfront handhaven de Franschen hun stellingen op Duitsch gebied ondanks tegenaanvallen. Groote offensieven zgn hier echter nog sieeds niet Ingezet. De aanvoer wordt gemeld van aanzienlgke Duit sche versterkingen, komende van het Poolsche front. Ook aan de Belgische en een deel van de Nederlandsche grens worden Duitsche troepenconcentraties ge meld. Aken wordt door de burger bevolking ontruimd. Dc Duitsche rantsoeneering. De rantsoeneeringsmaatregelen van de Duitsche regeering worden steeds scherper. Ook meel is slechts op de bon verkrijgbaar, hoewel men heeft gezegd, dat een voldoende voorraad voor minstens twee jaar aanwezig was. De hoeveelheid melk, welke ver strekt wordt, is één vijfde liter per dag voor volwassenen en kinderen, ouder dan zes jaren. Toch heeft de zucht om voorraden te maken onder de bevolking groo ten omvang aangenomen. Officieele sprekers zeggen wel, dat de oorlog niet langer dan 3 maanden zal duren, aangezien Engeland Duitschland niet kan aanvallen in verband met de versterkingen in 't Westen en de neutraliteit van Italië doch het is de vraag, hoe lang dit zal duren. Wat de houding der Ver. Staten betreft, kan men er van op aan, dat, als het uiteindelijk noodig zou blijken, het Angelsaksische karakter zal spreken en dat Amerika in den oorlog dan partij zou kiezen vóór Engeland. Yakichiro, vroeger raadsheer bg de Japansche ambassade in Washing ton verklaarde bg de terugkomst in zgn land Dinsdag j.l. arriveerde hg n.l. in Yocohama: „Op het oogenblik is men in Amerika zeer verontrust over den toestand in Europa. „In tegenstelling met 1914 zijn de Amerikanen uitgesproken anti- Duitsch en omdat zij een emotio neel volk z(jc, meen ik, dat het alleen een kwestie van tijd zal zgn, alvorens de Vereenigde Staten zich in het Europeesche conflict mengen." EEN ANDERE „KIJK OP DE ZAAK". Er is, indien men vertrouwen stelt in de verklaringen der Russen en een „vaste lijn" meent te kunnen onder kennen in hun internationale politiek, ook nog een andere visie mogelijk op den Russischen inval in Polen, we bedoeleneen andere visie, dan die, welke we hiervoren belichtten. De Russen zeggen: wij houden eenige oostelijke provincies van Polen en Duitschland mag den corri dor en Danzig annexeeren, maar voor de rest moet Polen een buffer staat blijven tusschen Duitschland en Rusland. Meenen ze, wat ze zeggen, dan zgn ze min of meer consequent ge bleven ten aanzien van hun stand punt, ingenomen bg de befaamde onderhandelingen met de Fransche en Engelsche militaire missie. Toen wilden ze wel samenwerking tegen Duitsche agressie, maar eerste voor waarde was toen eveneens de be zetting en het bestuur van de ooste lijke Poolsche provincies door hun troepen. Alweerindien de Russen meenen wat ze thans zeggen, dat zullen zij in gewapend conflict komen met de Duitschers, die Polen ongetwij feld niet zullen willen ontruimen, zeker niet de rijke grondstoffen provincies Silezië e.a. Heel de oorlogssituatie zou daardoor weer een ander en verrassend aspect krijgen. Het algemeene Russische doel In dien strijd tegen Duitschland zou dan zijn de vorming van een rand van onder Russischen invloed staande rijken, als een pantser om het Rus sische lijf. Zóo zou men ook de ver rassing der erkenning van Slowakije door Rusland kunnen verklaren. De bedoeling daarmee zou dan zijn om Slowakije aan de Duitsche voogdij te onttrekken. Staan zóo de zaken, dan zou,Italië weinig reden hebben om partij te kiezen in den oorlog en zeker niet aan de zijde der geallieerden (Frank rijk en Engeland). Wanneer de Russen inderdaad de bedoeling hebben om hun eigen In zichten in Europa te verwezenlijken en daartoe desnoods den strijd tegen Duitschland op te nemen, dan behoeft men in de manier, waarop zij thans de Polen bejegenen nog geen tegen spraak te zien, want de Poolsche regeering was uitgesproken anti- bolsjewistisch en heeft onder alle omstandigheden Russische hulp stel selmatig afgewezen. Moet dus, naar Russisch inzicht, Polen een onder Russischen invloed staanden buffer staat worden, dan behoorde de hui dige Poolsche regeering te worden weggevaagd. Zouden de zaken inderdaad zóo staan, als we in het tweede beeld schetsten, dan zouden Engeland en Frankrijk natuurlijk toch geen ge noegen kunnen nemen met de Rus sische oogmerken. De toestand zou dan worden, dat Duitschland zich verwikkeld zag in twee oorlogen, eenerzijds tegen Frankrgk en Enge land, anderzijds tegen Rusland. Beide tegenstanders zouden echter tegen gestelde doeleinden nastreven, zoo dat militaire samenwerking zou zijn uitgesloten. VENRAY, 23 Sept. 1939 MATEN EN GEWICHTEN. De Burgemeester van Venray brengt in herinnering van belang hebbenden, dat ingevolge het Konink lijk Besluit van 9 Augustus 1937, No. 8, Staatsblad no. 648, de loopende termijn voor den herijk met 30 Sep tember a.s. eindigt en dientengevolge de maten en gewichten van 1 Oct. e.k. af dienen te zijn voorzien van het goedkeuringsmerk m- Venray, 20 September 1939. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN OEFENING L.B.D. VENRAY. Het is voor den lezer ongetwijfeld interessant, om eens te vernemen, hoe het verloop der oefening der L.B.D. geweest is. In de eerste plaats was de oefening bedoeld, om nu eens aan de praktijk te toetsen, hoe lang het zou duren, aleer de opge roepen ploegen klaar waren om uit te rukken. U heeft nu kennis kunnen maken met de alarmeeringsmethode, n.l. signaalhoorns, waarmede de politie en de hulppolitie een van te voren vastgestelde route moet afleggen. Deze route is zoo gekozen, dat ieder zoo kort mogelijk behoeft te alarmeeren. Verder is ook gebruik gemaakt van een auto-sirene. Deze wijze van alarmeering heeft goede resultaten gegeven, hoewel een an dere wijze nog sneller kan werken. Besprekingen over een andere alar- meeringswgze zgn reeds begonnen. Nemen we het gemiddelde over de gemelde tijden, dan bleek, dat 123/« minuut na het alarm de ploegen klaar waren om uit te rukken. Helaas zijn een paar rapporten nog niet binnengekomen, zoodat de tijd over alle ploegen nog iets zou Kunnen veranderen, maar dat zal niet erg veel zijn. Opvallend was, dat oprulmploeg, tramloods en brandweer in precies dezelfde tijd klaar waren, n.l. 12' min. Vanzelfsprekend zgn de tijden der politieploegen iets korter, omdat deze met de alarmeering belast zijn. Van eenige ploegen was de op komst slecht Wat is hiervan de reden Met opzet heb ik de oefe- niDg niet op alle mogelijke manieren bekend-gemaakt. Via de radiodistr. is door mij ruim anderhalve week te voren reeds op de komende oefening gewezen. Op de twee dagen voor de oefening is deze door de omroeper der distributie op de derde lijn aan gekondigd. Immers een werkelijke aanval wordt ook niet van te voren gemeld, maar komt als een dief in den nacht. Een der leden van een ploeg had het radiobericht niet gehoord en wist alleen, dat er eens een oefening gehouden zou worden. Het eerste alarmgetoet werd echter gehoord. Een bewgs, dat al i3 de alarmee. ring primitief, deze toch wel suc cesvol kan zijn. Er zijn vanuit de commandopost verschillende bominslagen gefingeerd. Deze meldingen werden aan de ploegen doorgegeven en elke leider moest maar zien welke maatregelen hg moest treffen. Deze meldingen zijn allen snel overgebracht. (Ver ondersteld was, dat de telefoon de fect was). Gemiddeld zijn de ploegen 374 min. na de melding uitgerukt. Gefingeerd waren een straatverwoes ting door een brisantbom voor het postkantoor, een kapotgeslagen gas leiding op de markt, een niet ont plofte bom hoek MarktstraatEind- straat. Een gasbom op het Hen- seniusplein. Natuurlijk zijn bg de behandeling der gevallen fouten gemaakt. Langs dezen weg maak ik de hoofden, plaatsv. hoofden en leiders bekend, dat nog een mondelinge be spreking gehouden zal worden over deze oefening. Het publiek was niet in de oefening betrokken, vandaar dat er ook geen verduistering bevo len was. Alom was de belangstelling groot. In werkelijkheid moet echter iedereen in zijn schuilplaats zgn. Zoodoende ls het einde van het luchtalarm, dat door klokgelui aan gekondigd, niet gegeven. Het is te hopen, dat de toeschou wers een indruk gekregen hebben van de paraatheid onzer L.B.D., maar ook, dat er nog veel werk te verzetten is en vooral, dat er nog steeds een personeelstekort ls. Ongetwijfeld was het interressan- ter geweest, indien er ook een de monstratie geweest was met schgn- gewonden. Hoewel de geneeskundige dienst ook reeds ver georganiseerd is, kon deze niet ingelascht worden, omdat de dienst nog pas beschikt over een drietal menschen, die als ziekendrager kunnen optreden. Het materiaal ervoor is reeds compleet aanwezig. Het niet onmiddellijk function- neeren der brandput op het Hen- seniusplein dreigde de demonstratie daar te doen mislukkeD. De leiding is echter verheugd over een derge lijk feit. Hieruit blijkt des te meer, hoe noodig het Is, dat er geregeld geoefend wordt door de brandweer dienst, opdat de putten in goede conditie blijven. Hoofd der L.B.D. A. BUYVALDA. Autobus verbrand. Woensdagmorgen is een autobus van de Firma v.d. Reijdt uit Grave op den Stationsweg alhier in brand gevlogen. De chauffeur wist zich tijdig te redden. Het voertuig werd totaal vernield. CABARET-AVOND. Dinsdag 19 September j.L gaf een militair ensemble uit de alhier ge stationeerde, een uitvoering op muzikaal, vocaal en variëté-gebied in het Patronaat. Naast de vele militairen wareD ook veel dames en heeren uit de burgerij present om van deze met belangstelling tegemoet geziene avond te genieten. Het orchest Euterpe verleende onder leiding van den heer Arts zijn medewerking. Nadat de uitvoering met een wel komstwoord van luitenant v. Heuften geopend was, werden de verschillen de nummers in vlot tempo afge werkt. Naast het werk van een geestige conferencier, trok de schoone zang van korporaal Cornax en van Vliet alsmede het varietéwerk zeer de aandacht, waarvoor een luid applaus het welverdiende loon was. Ook de andere nummers voldeden zeer goed. Het kan niet anders of de mili tairen zullen zich in Rooi best thuis voelen, daar op zulke avonden vriend schapsbanden ontstaan.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1