PEEL EN MAAS Bureau voor Voedselvoor ziening in Limburg. Buitenland. GRATIS Binnenland. Provinciaal Nieuws De Voedseleommissaris voor Limburg brengt het navolgende onder de aandacht van belanghebbenden: 1. Gezien de drukke werkzaamheden is hij persoonlijk niet, dan na voorafgegane aanvrage, te spreken. Voorloopig kunnen echter dagelijks inlichtingen bekomen worden bij de daarvoor aangewezen personen op 't Landbouwhuis Roermond. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat geen bezoek aan zijn huis ontvangen wordt. Ook telefonisch dient men geen gebruik te maken van zijn telefoon aan huis. Het telefoonnummer van 't bureau is 2345 Roermond. 2. Ter voorkoming van moeilijkheden dient men bij 't halen van 'n bon voor veevoeder zich te overtuigen of het gewilde voedermiddel bij den handelaar of boerenbond, waar men dit wil halen ook aanwezig is. 3. Uitdrukkelijk zij vastgesteld, dat iedere landbouwer absoluut vrij zijn voedermiddelen kan betrekken van wie hij wil. De per sonen, belast met uitgiften van de toewijzingsbiljetten, mogen geen invloed uitoefenen om te betrekken van 'n bepaalden han delaar of boerenbond. Zij dienen zich hier buiten te houden. 4. Bij 't betrekken van zaaizaad voor rogge, tarwe en gerst van anderen, heeft men bepaalde formaliteiten in acht te nemen. Doet men dit niet, dan kan men in groote moeilijkheden komen. Inlichtingen kan men bekomen bij de bureauhouders. Het is gebleken, dat er georganiseerden zijn, die bij de ge houden inventarisatie de bij hen aanwezige voorraden of hun veestapel niet juist hebben opgegeven. In dit verband zij er de aandacht op gevestigd, dat op het doen van een onjuiste opgave hooge boeten zijn gesteld en de producten in beslag kunnen worden genomen. Ook de voorraden granen, peulvruchten, lijnmeel enz. van vorige oogsten, alle krachtvoederartikelen, meelsoorten enz. moe ten worden opgegeven. Onjuiste opgaven is en blijft strafbaar. Zij, die een te lagen voorraad hebben opgegeven, wordt in hun eigen belang aangeraden, hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te geven door het invullen van een verbeterd inventari satieformulier bij den plaatselijken bureauhouder. De Voedseleommissaris voor Limburg M. J. DINGS. het durfde te wagen, om deel te nemen aan concoursen in de Meijerij, waar de beste schutters gevonden werden. Reeds in het eerste jaar van haar bestaan behaalde Diana op een groot concours te Eindhoven den le prijs, terwijl de schutter A. v.d. Water het eereteeken veroverde. Dit succes had tot gevolg, dat er nog steeds met meer vuur geoefend werd, en het gezelschap in korten tijd haar nieuwe drapeau wist te versieren met een aantal gouden en zilveren medailles, die soms in zeer zwaren strijd veroverd waren. Al3 eerste President van Diana fungeerde de molenaar Hannes Gitzeis, een vrij bejaarde, maar zeer verstandige leider, onder wiens be stuur het gezelschap met reuzen schreden vooruitging. Na diens over lijden werd als President benoemd Willem Wijnhoven, die zich jaren lang op allerlei gebied zeer verdien stelijk gemaakt heeft voor de ver- eeniging. Reeds kort na de oprichting werd het Beschermheerschap van Diana aanvaard door den heer Jan Poels, die het gezelschap langen tijd als zoodanig krachtig gesteund beeft, en op wiens gezondheid op de op kamer van Piet Theuws, menig ankertje heerlgk Keizersbier onder vroolrjk gezang werd geledigd. Door Diana was in Venray het begin gemaakt van een gezellig vereenigingsleven. Men bepaalde zich niet alleen tot de prettige handboogsport, maar ook in den winter werd eene zeer aangename gelegenheid geboden tot ontspanning. Onder deskundige leiding gaven eenige leden ieder jaar, tegen het St. Sebastiaanfeesteen tooneeluit- voering in de zaal van W. Wijnhoven, welke voorstellingen twee avonden achter elkaar zooveel publiek trok ken, dat er geen plaatsje meer over was. Keurige tooneelstukken werden dan afgewisseld door muziek en zeer gevarieerde komische voordrachten, waarvoor telkens meerdere kunste naars op dit gebied uit Helmond en andere steden meewerkten, welke in dien tijd bgzonder in den smaak vielen. Het voorbeeld van Diana vond in Venray al spoedig navolging, de handboogsport ging er hier geweldig in. Na een goed jaar kwam in het café van Theodor Pouwels de tweede Handboogschutterij tot stand, die den naam kreeg van St. Anna, en onder de hoofdleiding van Piet Laurensse al direct flink kon op treden. De inrichting van den nieu wen doel was zoo keurig dat het aller aandacht trok en het publiek zoowel als de schutters aldaar graag vertoefden. Het aantal leden vermeerderde toen zoodanig en er werd zoo goed geoefend, dat St. Anna al spoedig ook op het gebied van schieten een zeer voorname plaats innam, en in den loop der jaren op de meeste concoursen een zeer gevreesde con current was. Het groote aantal be haalde prijzen is hiervan het beste bewijs, en thans nog mag de ver- eeniging er groot op gaan, dat zg kan beschikken over zeer bekwame schutters, die zich met de beste in Limburg en Noordbrabant kunnen meten. Later werden nog handboogschut teryen opgericht by Driekus Willems, te Merselo, Leunen, Oostrum, Cas- tenray, Oirlo, Veulen, Halfweg, Ysselsteyn en Smakt-Holthees, en het mag gezegd worden, by al deze vereenigingen zijn schutters gekweekt die zich op de concoursen steeds eervol weten te onderscheiden. In de latere jaren heeft ook de moderne voetbalsport zich in Venray eene plaats veroverd, en zelfs het nog meer moderne tennisspel vond hier ingang. Vooral het voetbalspel kreeg onder de jongere jeugd al direct veel aanhangers, zoodat er ln korten tijd eenige flinke vereenigin gen tot stand kwamen. Met genoegen mag hier geconsta teerd worden, dat al deze vereeni gingen en ook de handboogschutte ryen van Venray, in tegenstelling met zooveel andere plaatsen, in katholiek verband zyn opgenomen, zoodat hier ook gewaakt wordt voor het zedelgk heil der jeugd en der ouderen. Het sportterein aan de Leunsche weg voorziet in alle behoeften en behoeft niet voor andere plaatsen onder te doem Ook op gebied van muziek is Venray in den laatsten tijd heel wat vooruitgegaan. Bij de aloude fanfare Euterpe is eene afdeeling gekomen, die de nieuwere richting volgt, en als kamermuzlek-orkest reeds een aardige plaats inneemt. Onder keurige leiding kwamen hier in den loop der tyden eveneens een paar vereenigingen tot stand, die voornamelijk de beoefening van den zang tot doel hadden. Het Ven- raysch Mannenkoor heeft zich al een aantal jaren zeer gunstig leeren kennen en ook het Gemengd Koor mag reeds roemen op een zeer eer vol verleden. De Venraysche muziek verenigingen hebben zich op ver schillende concoursen op de meest eervolle wgze onderscheiden, en werden immer bekroond mei de eerste pry zen. Ofschoon de landbouwende bevol king van Venray zich altyd heeft doen kennen als zeer vooruitstrevend op hun gebied, toch waren voor ongeveer een halve eeuw ook hier de toestanden voor de boeren enorm veel slechter dan thans. Alles ging toen nog zoo primitief als voor eeuwen herwaarts. De eenige machi nes, die voor den landbouw beston den, waren de ploeg en de eg, en voor het overige moest de geheele bewerking van het land geschieden met de schop en den riek, ofwel met den vlegel en de wan. Wat den arbeid betreft, waren het toen zware tijden voor den boer. In den zomer werd gewooniyk gewerkt van 's morgens 4 a 5 uur tot 's avonds 8 9 uur, terwgl de geringe ver dienste lang niet in overeenstemming was met de zware en langdurige inspanning In den winter was er ock steeds overvloed van werk met het dorschen van granen, wat toen enkel met den vlegel moest gebeuren en vrg zwaar werk was. Een boeren arbeider verdiende toen 35 cents per dag en de kost, terwyi de eigen boeren al evenmin konden roemen op een goede opbrengst van het be- dryf. Het rundvee, dat toen nog van heel wat mindere kwaliteit was als thans, bracht nagenoeg het geheele jaar door in vuile ouderwetsche potstallen, en moest toen, bij gebrek aan kunstmest, voornameiyk zorgen voor de mestvoorziening, die niet voldoende berekend was voor een goeden wasdom van granen en andere landbouwvoortbrengselen. Die stallen werden bgna enkel gestrooid met heideplaggen, die in de Peel werden gehaald. Als dan op den duur de standplaats der koeien een zekere hoogte had bereikt, dan was dit zoogenaamde mest zoo hard, dat men het met zware hakken moest afkappen en vervolgens per mestkar naar het land brengen. Met de boterberelding ging het ook al navenant. De heele bewerking geschiedde toen op alle boerderijen met de hand. De verzuurde melk werd dan verzameld in een zooge naamde boterstand (karnton) en door middel van een stamper, die maar steeds op en neer ging, werd de melk zoo lang in voortdurende beroering gebracht, dat allengs de boter ontstond, welke dan gekneed werd tot een grooten kluit. Dit werk werd meestentyds verricht door de huisvrouw zelf of een volslagen meid, en het duurde soms uren eer men er mee klaar was. By enkele boeren werd die stamper in beweging gebracht met behulp van een hond, die in een zoogenaamden botermolen, door steeds opwaarts loopen een groot rad geregeld deed rondwente len, waardoor voldoende kracht ont stond om te karnen. De aldus verkregen boter werd als een groote kluit in een korf naar een vasten winkel gebracht, alwaar ze voor een groot deel werd inge ruild tegen de gewone winkelartike len, als koloniale waren, manufac turen enz., zoodat er dikwyis slechts een klein bedrag aan geld overschoot voor de boerin. Later werd de boter gebracht naar de hier en daar opgerichte botermgnen, doch hier werd deprgs ook al geregeld door de winkeliers, die voornamelgk opkoopers waren. Ook toen trokken de boeren ge- woonlgk aan het kortste eind. In de negentiger jaren, toen de boterboreiding door de nieuw ver schenen centrifuges machinaal kon geschieden, ontstonden er in Venray een paaf particuliere stoomzuivel- fabrieken, nl. een van den heer Th. Slits aan de Kruisstraat en een van de Firma Sassen-Geomeny in de Schoolstraat. De boeren, die toen nog niet ge organiseerd waren, brachten hier van alle zijden hunne melk heen, welke vrg goed betaald werd, terwijl ze tevens de ondermelk terug kregen, die weer als veevoedsel diende. Dit ging een tgd lang vrg goed, met deze fabrieken, en er werd zeer keurige boter bereid, die goeden af trek had. EeDige jaren later, toen de Boeren bond zich overal vestigde, begonnen de landbouwers zich hier ook op dit gebied te vereenigen, en langzamer hand kwamen er meerdere coöpera tieve boterfabriekjes tot stand, zoo dat de melklevering aan de particu liere fabrieken allengs zoo gering werd, dat deze wel moesten ophou den. (Wordt vervolgd.) M. DE ALGEMEENE TOESTAND. Op het oopenblik staan de zaken klaarblgkelgk zóóde Duitsche re geering is overtuigd aan den voor avond te staan van den dag, waarop de directe doeleinden van den begon nen strgd zullen worden verwezen- lgkt. Zg méént of zulks juist is, zal echter nog later moeten blglcen dat de Polen vernietigend zijn ge slagen en dat nog slechts de resten van het Poolsche leger dienen te worden bgeengeveegd op het Duitsche oorlogsblik. Danzig is Duitsch, de Corridor is Duitsch en het geheele Poolsche gebied kan worden gekoloni seerd gelgk Tsjechoslowakgë. Op dit oogenblik heeft Duitschland den Westerschen democratiën op nieuw, bg monde van Goering, den vrede aangeboden. Wat we wilden om onze nationale eer moesten wil len, aldus de luchtmaarschalk in z'n radiorede van j.l. Zaterdag hebben we vei kregen. Sneller dan de wereld heeft kunnen droomen, en sneller ook dan we het zelf hebben verwacht. De Duitschers wisten dat ze sterk waren, maar dat ze zoo sterk bleken, daarvan staan zij, ook hun woord voerder Goering, als men hem ge- looven mag, paf! En hg verzekerde in zijn rede, dat ze thans, minder dan ooit, bang zgn van wie dan ook. Niet voor Frank rijk, en vooral niet voor Engeland. Maar de Fiihrer en zgn volk heb ben den vrede lief. Daarom hebben ze tegen Frankrgk ook geen enkelen aanval ingezet in het Westen. En ze hebben ook niets te eischen van Frank rijk en Engeland. En als die twee nou maar vrede wiilen sluiten met Duitschland Aldus vrg vertaald de radio rede van maarschalk Goering, op volger van den Führer „als dien iets mocht gebeuren". W,at te zeggen van dit Duitsche vredesaanbod 't Heeft er alles van weg, dat dit aanbod al gereed was gemaakt voor de oorlog met Polen begon. Niemand heeft getwijfeld aan Duitschland's militaire macht, maar iedereen heeft er zich over verwonderd, dat het Derde Rgk een strijd aandurfde met Frankrgk en Engeland, omdat ieder een er van overtuigd was, dat het machtige Duitschland geen uithou dingsvermogen heeft. In Beriyn schgnt men te hebben gespeculeerd op de gedachte: als we het Westen voor een fait accompli stellen door de vernietiging van Po len in enkele weken tijds, en we wen den ons dan nóg eens tot Engeland en Frankrgk met de boodschap: van jullie willen we (voor het oogenblik) niets, waarom zouden we dus vech ten? dat dan de westersche de mocratiën big zouden zgn zich alsnog zonder kleerscheuren terug te kun nen trekken uit een avontuur, dat geweldige en niet te overziene ge volgen met zich dreigt te sleepen. De Duitschers voelen zich voor het oogenblik bevredigd. Goering heeft al de Rgkdommen opgesomd, welke Polen aan steenkool, ertsen enz. enz. het Derde Rgk belooft op te leveren, hg behandelde in zgn radiorede het op den buurman veroverde ge bied volledig als wingewest. Zullen Frankrijk en Engeland de Duitschers in staat stellen om zich met behulp van de Poolsche grond stoffen nog sterker voot te bereiden op de uiteindelijke afrekening van Duitschland met het Westen Reeds 's anderen daags gaven de Britten aan wie Goering in zijn redevoering geen verwgten en be schimpingen had gespaard hun antwoord. Het luidde: „De Britsche politiek wordt gebaseerd op de ver onderstelling, dat de oorlog drie of meer jaren zal duren. Alle departe menten hebben opdracht ontvangen hun plannen hierop te grondvesten." „De bevoegde woordvoerder van Engeland", aldus een berichten uit Londen, deelde aan de pers mede, dat Engeland weigert met Duitschland te onderhandelen, zoolang de Duit sche strijdkrachten niet volledig uit Polen zgn teruggetrokken. Dit is de minimumvoorwaarde van Engeland voor de beëindiging van de vgande- Jgkheden." De minimumvoorwaardeHet samenstel der eischen formuleert de News Chronicle als volgt: 1. Instelling van een fatsoenlijke Duitsche regeering. 2. Herstel der onafhankelgkheid van Tsjecho-Slowakgë. 3. Het afzien door Duitschland van alle agressieve bedoelingen. 4. Ontwapening. De Fransche pers uit zich in ge lijken geest. Ziehier een citaat: „Frankrgk gaat niet voor niets 'n oorlog in. Wanneer eenmaal het be sluit genomen is, de strijdkrachten naar het front te zenden, zal Frank rijk marcheeren tot de verplettering van het regime van Hitier en de wegneming van de Duitsche bedrei ging tegen Europa. Deze besliste afwijzing van het Duitsche vredesaanbod, dat in Goe- rings twee en een half uur durende redevoering was vervat, moet in Berlgn wel een zeer teleurstellenden indruk hebben gemaakt. Want al pochte Goering op den Duitschen Westwal, dien hg onneembaar acht, zelfs een Duitscher weet, dat de oorlog voor de Duitschers verloren is, wanneer Duitschland voor eenige jaren achtereen van het wereldver keer, van de zeeën, wordt afgesne den. De duur is de bondgenoot van Franschen en Engelschen. Duitschland kan den oorlog ver liezen, zonder dat een vgandelgk leger Duitschland heeft bestreden. Hoe lang de „duur" moet wezen, welke Frankrgk en Engeland aan een overwinning kan helpen Dat hangt van de omstandigheden af, in het bijzonder van de verdere internationale ont- en verwikkelin gen. Als Duitschland even geïsoleerd stond als in 19141918, dan zou de oorlog gauw, ten nadeele van dit land, zgn beslist. Het Derde Rgk is veel armer dan het Keizerrijk; het is krachtiger be wapend, maar beschikt over minder economische, financieele en moreele reserves. Maar Duitschland heeft thans „achterland". Doordat Rusland geen tegenpartij is. kan het over de Oost zee voorraden aanvoeren uit Rus land. Zoolang het kan betalenEn uit Italië en misschien uit den Bal kan. Van groot belang is de vraag, wat Rusland en Italië zullen doen, die zich thans nog „op den achtergrond" houden. In Rome schgnt men niet veel te gevoelen voor een avontuur in de Middellandsche Zee, waarbg het tegen de gezameniyke vloot krachten van Frankrgk en Engeland zou moeten optornen. Maar de Russen... Rusland zal vermoedelgk niet be paald de zgde van Duitschland kie zen; de Russen blazen in het oor logsvuur en bevorderen de verbrei ding ervan. Rusland mobiliseerde aanzienlgke legerkrachten en het concentreert deze in het Oosten, maar óók in het Westen. Het schgnt, dat Roemenië zich bedreigt gevoelt het land heeft thans bgna anderhalf millioen onder de wapenen gebracht. Zal Rusland zgn in 1918 aan Roe menië verloren gegaan gebied, Bes- sarabië, willen bezel ten En als de Duitschers heel Polen dreigen op te slokken, zal Rusland dan misschien de oostelgke Poolsche provincies, die het tot 1918 beheersch- te, weer tot zich trachten te nemen Zondag j.l. heeft Canada aan Duitschland den oorlog verklaard. Het besluit zal worden bekrachtigd door koning George van Engeland, die koning van Canada is. Het directe belang van dit feit is voornamelijk gelegen in de door die oorlogsverklaring veel moeilgker geworden positie der Ver. Staten. President Roosevelt moet tegen zgn wil de neutraliteitswet toe passen op alle oorlogvoerenden. Maar daardoor wordt de Amerikaansche handel lam geslagen. Want niets wat in den oorlog kan worden ge bruikt, mag thans worden uitgevoerd naar Frankryk, Engeland en de Britsche dominions, daaronder thans ook het uitgestrekte gebied van Australië en het Noord-Amerikaan- sche Canada mede inbegrepen. Onder den druk der omstandig heden krygt Roosevelt nu kans op aanvaarding van een wijziging der neutraliteitswet, bedoelende vrgheid te scheppen tot contanten verkoop van oorlogsgoederen. Een voordeel, waarvan enkel de geallieerden, die de zeeën beheerschen, kunnen pro- fiteeren. Zij, die zich met ingang van 1 October a.s. op abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschijnende nrs. REGEERING KOMT GEMOBILISEEDEN TEGEMOET. Verhooging van kostwinners vergoeding» De Regeeringspersdienst meldt het volgende: Bij de regeering zgn eenige maat regelen in voorbereiding, welke strek ken om de maatschappelijke zorgen van de buitengewoon onder de wa penen geroepen dienstplichtigen zoo veel mogelijk te verlichten. Daartoe zal o.a. het bedrag, dat ten hoogste aan kostwinnersvergoeding kan wor den toegekend, van f 2.50 op f 3. per dag worden gebracht, terwijl in bijzondere gevallen het bedrag van f 3.met machtiging van den mi nister van defensie nog eenigermate zal mogen worden overschreden. Dit wil niet zeggen, dat alle ver goedingen verhooging zullen onder gaan, maar dat in sommige gevallen, waarin thans reeds f 2.50 per dag aan vergoeding wordt genoten, doch waarin dit bedrag niet voldoende blgkt in verband met den achteruit gang van de gezinsinkomsten, en b.v. in verband met de grootte van 't gezin, de vergoeding kan worden verhoogd. Verder zal de verhooging soms noodig blgken ten aanzien van gezinnen, die in het buitenland ver blijf houden, daar in verschillende streken in het buitenland een andere maatstaf voor levensonderhoud moet gelden dan hier te lande. Steun aan hen, die in groote moeilijkheden zijn geraakt. Voorts is een regeling te wachten welke beoogt steun te verleenen aan diegenen, die door opkomst in mili tairen dienst in onoverkomelgke mo2i- Igkheden zijn geraakt en met toe kenning van kostwinnersvergoeding niet of niet voldoende geholpen zijn. Wat de regeering van parti culiere zijde verwacht. Het is van belang, dat afge scheiden van deze regeeringsmaat- regelen ook van particuliere zgie alles in het werk wordt gesteld om de moeilijkheden en zorgen, welke op de schouders van de gemobili- seerden of van hun gezinnen rusten, zooveel mogelgk te helpen verlichten. Uit maatschappelgk oogpunt is het gewenscht, dat de plaatsen, die als gevolg van de mobilisatie zgn open gevallen, weder geheel worden bezet. De regeering heeft in dit verband met groote waardeering vernomen, dat zeer vele werkgevers hun onder de wapenen geroepen personeel niet of althans slechts tgdelgk hebben ontslagen en de opengevallen plaat sen ook slechts tgdelgk hebben doen bezetten door niet-gemobiliseerden, opdat de gemobiliseerden, wanneer zg weder uit dienst komen, in hun oude betrekking kunnen terugkeeren. Bovendien hebben vele werkgevers het verschil tusschen loon en kost winnersvergoeding geheel of voor een deel weggenomen door het toekennen van een toeslag. De regeering beseft volkomen, dat niet alle werkgevers aldus kunnen handelen, met name niet zy, die ten gevolge van de algemeene mobilisatie zelf in min of meer groote moeiiyk- heden zijn komen te verkeeren. Echter moge de regeering een op wekking richten tot alle werkgevers, die tot heden in dit opzicht hun standpunt nog niet hebben bepaald, om ten behoeve van onze gemobili seerden zóó ver te gaan, als in ver band met hun eigen omstandigheden mogelgk wordt geacht. Ook het publiek kan onder de hui dige omstandigheden steun aan ge- mobiliseerden verleenen. Vele zaken kunnen in stand worden gehouden, indien men eenige inschikkelgkheid betoont, bgvoorbeeld door waren, welke anders aan huis worden be zorgd, zelf af te halen of te doen afhalen. In sommige zaken blgft de echt- genoote van den gemobiliseerde ach ter, die niet in staat is het bedryf gaande te houden, terwgl hulp niet is te krggen of niet kan worden be taald. Hier kan alleen uitkomst wor den gebracht, wanneer aDderen die over vrgen tgd beschikken be langeloos de behulpzame hand bieden. De regeering doet een beroep op iedereen, die daartoe in staat is, om te doen wat in zgn vermogen ligt, om de zorgen van de gemobiliseer den te helpen verlichten. Tegen hamsteren. De politie ziet nauwkeurigtoe.dat de winkeliers zich niet te buiten gaan aan onnoodige prysopdrg ving, maar ook dat de burgerg niet on- noodig groote voorraden inslaat en aldus een goede verdeeling der levensmiddelen noodeloos bemoeilgkt. Nederland heeft van alles genoeg, maar als men poogt allerhande artikelen op te potten, stuurt men aan op verstoring van een goede regeling. Door de politie te Roer mond werd bg een particulier in beslag genomen 20 Kg. suiker, 30 pond glycerine zeep en een vat van 15 Kg. zeep. Slachthuis Sittard—Geleen. Naar men verneemt zal binnenkort een aanvang gemaakt worden met den bouw van een nieuw slachthuis voor gezamelgke rekening van de gemeenten Sittard en Geleen. Er werd een terrein aangekocht langs den Rgksweg op de grens van beide gemeenten, waar de nieuwbouw verrgzen zal. Tot directeur werd be noemd de heer M. Tacken, thans directeur van het Openhaar Slacht huis te Sittard. Benoemd werd tot architect voor het bouwtechnische gedeelte ir. A Swinkels te Maastricht, terwgl het koeltechnisch gedeelte werd toever trouwd aan ir. D. J. Mink te Haarlem. Noodlottig schot. Maandagmiddag had in een grens plaats in het Zuiden van ons land de gebruikelgke wachtaflossing plaats. Hierbg heeft zich een tragisch doodelijk ongeval voorgedaan, door dat plotseling een schot afging, waar door de 22-jarige S. uit Sittard op slag werd gedood. Het slachtoffer is per auto van de G. G. D. overgebracht naar het zie kenhuis „Calvariënberg" te Maas tricht. Het Julianakanaal lekt weer. Tot niet geringe ontsteltenis van de bewoners der dorpen in de nabg- heid is het Julianakanaal te Berg a d. Maas weer beginnen te lekken. Na de voltooiing der werkzaam heden, welke door de bekende ver zakking te Stein noodzakelgk waren, is het peil van het kanaal wederom verhoogd en hiervan is de thans op nieuw opgetreden lekkage waarschgn- lijk het gevolg. Voor de weilanden in de omgeving beteekent zulks na- tuurlgk een „watersnood". Tusschen Berg en Maas zgn reeds verscheidene weilanden geheel on- dergeloopeu, waarvan een min of meer grootere schade het gevolg is. Het is dan ook te verwachten, dat, teneinde verdere uitbreiding te voor komen, spoedig de noodige maat regelen zullen genomen worden. VENRAY, 16 Sept. 1939 LUXOR THEATER. De directie van Luxor Theater verzoekt ons er op te willen wijzen, dat, voor de vertooning van de groote pracht film „De avonturen van Robin Hood", de aanvang der voorstellingen is bepaald op Zaterdag 8 uur en Zondag om 3—5l/2 en 8 uur. Dit heeft de directie gedaan omrede elkeen in de gelegenheid te stellen deze wonder mooie film te gaan zien. Het is dan ook waarlgk een film die gezien "mag en moet worden, door zijne indrukwekkende massa- scenes, door zijne eminente dialoog, romantische momenten, grimmig realisme en typische humor; leven dige technicolor-fotografie, kortom de film die U nooit zult vergeten. Er bestaan geen superlatieven ge noeg om dit prachtige filmwerk te beschrgven. Wij zullen dan ook vol staan met deze film warm aan te bevelen te gaan zien op een der hier boven aangegeven aanvangsuren, terwgl wg hier nog een beknopte inhouds beschrgving weergeven: Toen Koning Richard Leeuwenhart naar het Heilige Land trok met zgn Kruisvaarders, stelde hg zijn broer, Prins Jan, als Regent aan over En geland tgdens zgn afwezigheid. Wel zeer was het karakter van dezen plaatsvervanger anders dan dat van zgn heer en broeder. Jan was wreed en gewetenloos en onderdrukte met zgn vrienden, de Normandische edelen de Saksische bevolking op de schan delijkste wgze. Als leider der onder drukten trad op een EDgelsch edel man, Sir Robin Hood van Loksley, die als buiten de wet-gestelde met zgn volgelingen een avontuurlijk roo- versleven leidde in het groote bosch van Sherwood. Hg was geen roover in eigenlijken zin, d.w.z. hg roofde niet ten eigen bate. maar schonk aan de arme en uitgeschudde bevolking den overvloed der paraslteeren.de rgken. Er komt bericht, dat Koning Ri chard het Heilige Land heeft verla ten, doch dat hy op weg naar Enge land door Leopold van Oostenrgk is gevangen gezet en door dezen vorst eerst tegen een betaling van 150.000 Marken zal worden vrgge- steld. Van deze gelegenheid tracht Prins Jan, gebruik te maken om den troon voor zichzelven te verwerven. Hg dwingt de arme Saksers het los geld van 150.000 Marken als extra- belasting op te brengen, doch heeft de bedoeling dit geld zelf te behou den. Int.usschen heeft Robin Hood a! zgn geestkracht er op gezet de rijke edelen en hooge geestelgken, die door het bosch van Sherwood trekken, van hun schatten te ontdoen, waarvan hg één derde gebruikt om de armen te voeden en te kleeden, terwgl het overige bestemd wordt als losgeld voor Koning Richard. Zgn grootsten buit verkrggt hg, als Prins Jan's vriend Sir Guy van Gisbourne, in gezelschap van de scboone Jonkvrouw Marian, de pupil van Koning Richard en den Sheriff van Nottingham in een hinderlaag worden gelokt. Bg deze gelegenheid is het, dat Robin liefde opvat voor het jonge meisje, wier hart hy ont roert als hg haar van zgn levensdoel verhaalt en haar laat zien welke af- schuwelgke gevolgen het wreede op treden van Prins Jan bij onschuldi ge menschen heeft teweeg gebracht. Het kan niet anders, of Marian moet erkennen, welke beestmenschen Ko ning Richard's broeder en zyn vrien den zgn, evenmin als het te vermij den is, dat zg genegenheid opvat voor den stoutmoedigen en ridder- Igken verdediger der onderdrukten, die haar op de wandaden van haar omgeving wijst. Prins Jan en Sir Guy zetten er alles op Robin Hood te vangen. Zg gebruiken een list, speculeerende op Robin's ijdelheid als boogschutter. Een tournooi wordt gehouden binnen de muren van Nottingham en in ver momming neemt Hood er aan deel. Natuurlijk wint hg, want niemand schiet beter dan Robin. Als Jonk vrouw Marian hem den gouden pyi overhandigt, herkent Sir Guy hem en wil hg hem laten gevangen nemen. Robin heeft aan de uitdrukking van haar oogen bespeurd, dat de Jonkvrouw hem bemint, doch het mag hem niet gelukken te ontvluch ten, Het is het jonge meisje, dat hem

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6