Bel op 123 152 M M. H. STOKS, Langstr, Importeur M. Vennekens H. Oudenhoven Lzn. 10 zware gemerkte biggen 8 ongem. biggen TE KOOP Pefkuser zaairogge WAARSCHUWING. Luxe-Autoverhuur Patria Schrijfmachine GAAT U OP REIS Bel dan op nr. FRICKE Dorsch machines Oudste en meest vertrouwde adres van alle soorten Meubelen Heeren Landbouwers Uwe dieren hebben Protenose noodig. Spier- en Beenwerk, krachtige vor men, dat bereikt U met PROTENOSE. G. H. Nelissen-Geurfs, Oirlo Wij leveren U Dorschmachines Firma M. J. Vollebergh Zonen Stroobinders. Smederij Gebr.Lucassen, Leunen De Internationale toestand Het Portret TE KOOE 6 ongem. biggen M. Manders, Laagriebroek. TE KOOP 3 gemerkte en 3 ongem. biggen H. Pelzer, Vlakwater M 71. TE IK O O IP L. van Osch, Castenray. 00 TE KOOP 2 gemerkte en 3 ongem. biggen Peter Loonen, Leunen K 43. TE KOOP oud 6 weken C. van Meijei, Deurnescheweg. Wegens vertrek te koop een keukenkast als nieuw, een model kippenhok 2 x 2 M. en 11 kippen, waschmachine m. motor a. nieuw waschhaardje, keukentafel met 2 stoelen, keukenstel met rek, bloementafel, traplooper met 14 roeden, tuingereedschap, pakkisten. Te bevragen: B. LOERTS, Maasheescheweg 20, Venray. TE KOOP 5 ongem. biggen H. Janssen, K 39, Leunen. partij te velde goedgekeurde le nabouw Si en een partij 2e nabouw Vogels Agaer wintergerst M. Jenniskens, Nachtegaal. Venraysche middenstanders wenschen dat U niet koopt van vreemde menschenwij zijn even goed en niet zoo duur, dus koopt bi] ons dat is secuur. Steeds verkrijgbaar Zeeuwsclte kleiaardappelen, franco thuis. R. DUPONT, Stationsweg, Venray in kunstlederen koffer, 2-kleurig lint; stencil inr. 3 regelafstanden, zeer lichte aanslag, f 87.50 (2 jaar garantie) Zwitsers fabrikaat. KOOPS Kanfoormacliinelianclel Klaasstraat 22—Nieuwstraat 6 VENLO per auto of hebt U een Taxi noodig Luxe-Autoverhuur A. J. BOSCH, Paterslaan i gestationneerd bij Hotel Gitzels. De FRICKE Dorschmachinea werden op de groote Landbouwtentoon stellingen te Hamburg en Frankfurt erkend ala DE BESTE. Daarom landbouwers, koopt ook iets goeds en laat Uw Dorschma- chine een FRICKE zijn. Ze is beter afgewerkt, met dubbele zeeftreini- ging en met dichte trommel. Ook is deze langer dan elk ander fabri kaat. Leverbaar In 12 verschillende modellen. Stationsweg VENRAY Telef. 61 Lister. Diesel, Heemaf, Benzine- en F.lectro Motoren. Duitsche boeren zeggen FRICKE DORSCHER IS DE BESTE I Het adres voor eigengemaakte Meubelen, ook volgens teekening of eigen ontwerp. Protenose is het beste versterkend voedsel dat Uwe dieren in een prima conditie brengt en ze een krachtige ontwikkeling geeft. PROTENOSE, dat in geljjke deelen Is samengesteld uit 98 pet. verteerbaar eiwit der Protena en uit het meest hoogwaardige koolhydraat Maisglucose, waaraan V/: pet. mineralen en y, pet. Dohyfralolle is toegevoegd, is het meest volwaardig krachtvoeder dat te vinden is. Het Is dan ook niet te verwonderen, dat jongvee met Protenose gevoed tot een betere klasse behoort. N.V. Sfiif sel- en Glucoselabrielc ..Sas van Geni" Agent Telefoon Venray 802 §j Eischt ook Uw woning verandering of vernieuwing ISOLATIEPLATEN voor plafonds en wanden. VLOER- en WANDTEGELS in diverse kwaliteiten en verder ALLE BOUWMATERIALEN tegen concurreerende prijzen. Laat U vakkundig voorlichten en bedienen door Uoenderstraat Si Telefoon 57 Ködel en Böhm en Westfalia Zijn soiled en Bterk gebonwd en gezien de kwaliteit LAAG IN PRIJS. ELECTRO- BENZINE- en DIESEL MOTOREN. Tweeschaar WENDELPLOEGEN 3- en 4-BChaar PLOEGEN. Linoleum, Balatum, Cocos. Inlijsten van diploma's en portretten. Huisvlijt-artikelen Beleefd aanbevelend, Bontekoestraat 2, Eindstraat 13 Telefoon 47, Giro 93013 Melotte- Wiegard- en Patent Veldkoning Ploegen 1234 velds Eggen, Giervaten en Pompen. Hakselmachines, Bietensnijders, Cultivators. 2- en 4-wlelige WAGENS op luchtbanden Onderstellen, binnen- en buitenbanden In voorraad. Landbouwmachinehandel Tel. 101 - IN DE AFGELOOPEN WEEK ff'- Het afschuwelijke, waarvoor men in Europa in den laatsten tijd steeds meer is gaan vreezen, is een feit ge worden. Sinds Zondag bevinden ook Engeland en Frankrijk zich met puitschland in oorlog. Nog op het laatste oogenblik heeft men in een groot deel der Europeesche kanse larijen gezocht naar een mogelük- 1 heid om dit conflict te voorkomen. Toen echter Duitschland eenmaal begonnen was, militaire maatregelen tegen Polen te nemen, stond het wel vast, dat nog slechts een wonder de gehoopte oplossing tot stand zou kunnen brengen. Engeland en Frank rijk hadden Polen hun woord ge geven, dat zij het tegen agressie zouden beschermen. Dit woord yi moesten zij gestand doen. f De nota's, die onmiddellijk voor het uit breken van het conflict nog tusschen Ber lijn en Londen zijn gewisseld, zijn natuur lijk reeds historie geworden. Er bleek uit, dat Londen en Parijs nog wel aandacht wilden schenken aan Mussolini's laatste voorstel, een conferentie van vijf bijeen te roepen, indien Duitschland den inval in Polen ongedaan had willen maken. Duitsch land meende echter, dat het zulks met het oog op den toestand in Polen niet kon doen en zijn regeerders schijnen zich sterk genoeg te voelen om den strijd tegen En geland en Frankrijk op te nemen. Zij gaan daarbij uit van de meening, dat de beide Westersche mogendheden uiterst moeilijk aan Polen hulp kunnen bieden en dat zij Polen in een minimum van tijd militair kunnen bezetten. Inderdaad heb ben zij reeds in het begin van den strijd aan het Oostelijk front groote vorderingen gemaakt. De Corridor is reeds overschre den, de verbinding met Oost-Pruisen tot stand gebracht, Silezië is door de Polen verlaten en ook op andere punten hebben de Duitsche troepen successen behaald. Is Polen eenmaal onschadelijk gemaakt, dan gelooven de Duitschers zich achter hun grens versterkingen in het Westen veilig voor een inval van Fransche zijde. In het Oosten voelt men zich gedekt door het niet-aanvalsverdrag met Rusland en in het Zuiden door de neutraliteit van den Ita- liaanschen bondgenoot. Dat deze neutrali teit voor Duitschland voorloopig een grootere steun is dan Italië's deelneming aan den oorlog, is bekend.- Verder acht Duitschland zich beschermd door de hou ding van de kleine staten aan zijn gren zen, die allen verklaard hebben neutraal te willen blijven, ook Roemenië, dat zooals bekend evenals Polen indertijd een garan tie van Engeland en Frankrijk heeft ge kregen. Voor een nieuwe hongerblokkade van Engelsche zijde schijnt het met Rus land als nieuwen vriend en met neutrale toegangen'in het Zuiden en Zuid-Oosten niet te vreezen. Ook van de zijde der Vereenigde Staten schijnt Duitschland in ieder geval voorloo pig niets te vreezen te hebben. Tot de door In antwoord op het bombardement van de Westerplatte door den Duitschen oorlogs bodem „Schleswig-Holstein" vuurden de Polen op het tegenoverliggende plaatsje wNeufahrwasserV. - ---> Berlijn gevreesde verandering der neutra- liteitswet, waarbij aan de Amerikaansche fabrieken de mogelijkheid zou zijn gegeven wapens aan Engeland en Frankrijk te leveren, is het niet gekomen. Integendeel, Washington heeft de algeheele neutraliteit afgekondigd en een embargo op den uit voer van wapens naar allé oorlogvoerende landen gelegd. Zooals bekend is echter Canada, als Amerikaansch land, van dit embargo uitgesloten. - i Ook Londen en Partfs rekenen op de overwinning. Ook in de Britsche en in de Fransche hoofdstad is men er van overtuigd, op den duur de overwinning te zullen behalen. In tegenstelling met Berlijn echter erkent men daar, dat de strijd zeer langdurig en zwaar zal zijn en van land en volk de geweldigste offers zal eischen. Deze offers zullen aan Engelsche zijde ook gebracht worden door de dominions, die zich vrij willig aan de zijde van het moederland hebben geschaard. In het geval Zuid-Afrika baart dit wellicht eenige verrassing. Daar was immers in den laatsten tijd een groote actie gaande, om het land neutraal te houden en inderdaad legde ook minister president Hertzog in het Zuid-Afrikaansche parlement een neutraliteitsverklaring af. Onder leiding van generaal Smuts ver zette zich daartegen echter een kleine meerderheid van het parlement. Generaal Hertzog trad daarop af. Van de zijde van het Afrikaansch sprekende deel der be volking, dat niets liever had gewenscht dan neutraal te blijven, zal de nieuwe politieke koers wel op oppositie stuiten. Te meer waar het niet-Britsche gedeelte verreweg de meerderheid vormt, welke door een ver ouderd kiesstelsel niet in het parlement tot uiting kan komen. Ja, de mogelijkheid bestaat zelfs, dat thans evenals in 1914 de steeds nog aan wezige gebetenheid op de Engelschen tot ernstige incidenten, ja zelfs tot burger oorlog kan voeren. Nog weinig strijd in het Westen. Intusschen bepaalt de werkelijke oorlog zich nog hoofdzakelijk tot het Oosten, waar zooals reeds gezegd de Duitschers tot nog toe groote vorderingen op de Polen heb ben gemaakt. In het Westen echter kan er nog nauwelijks van belangrijken strijd ge sproken worden. Slechts zijn eenige Duit sche stoomschepen tot zinken gebracht, vele Duitschers in de vijandelijke landen ge ïnterneerd, maar verder beperken de strij dende partijen zich klaarblijkelijk voor loopig tot het betrekken van hun posities. De Britsche vloot is tezamen met de Fran sche zeestrij dkrachten overgegaan tot het instellen van de blokkade. Opmerkelijk blijft vooral de weinige activiteit, die nog in de lucht ontwikkeld wordt. Slechts de Britten hebben met een twaalftal toestel len een aanval op de Duitsche vlootbases ondernomen, terwijl de Poolsche vliegtui gen voor de eerste imaal boven Berlijn zijn verschenenn. Ten /slotte zijn dan nog de Fransche troepen onet de Duitschers tus schen Rijn en Moezel in contact gekomen. Maar dat zijn voorloopig ook nog de eenige strijdhandelingen, die het Westen heeft leeren kennen, tenzaj men daarbij nog het „papieren" bombandement der Engelsche vliegtuigen met hun „waarschuwing" aan het Duitsche volk jwil rekenen. ONZE VOEDSELVOORZIENING. Ook onze regeering, diep doordrongen van haar plichten tegenover de bevolking, is krachtig in de weer om te bevorderen dat het gewone leven niet meer dan de nood zakelijkste stoornissen zal ondervinden van den nieuwen toestand. Een betrekkelijk gunstige factor daarbij is, dat men ditmaal het conflict langen tijd van te voren als het ware heeft zien aankomen en diensvol gens tijdig tal van nuttige en noodige maat regelen heeft kunnen nemen. De productie wordt aan de bron opgevan gen en door middel van een billijk distribu tie-systeem over de gansche bevolking ver deeld. Een voorname factor daarbij is, dat de regeering beschikt over een landbouw crisis-apparaat, dat voortreffelijk is ge organiseerd, zoodat het om zoo te zeggen van de eene minuut op de andere kan wor den omgezet in een vorderings- en distri butie-orgaan'. Niet zoodra was de mobilisatie afgekon digd, of er werd een aanvang gemaakt met een algemeene landbouwinventarisatie. Deze bestond in het vaststellen van de aan wezige voorraden granen, aardappelen en peulvruchten, alsmede zaden. Ook de vee stapel is onder deze inventarisatie begre pen. Handelaren in deze artikelen, alsmede fabrikanten van en handelaren in vee voeder, hebben eveneens hun voorraden moeten declareeren. Een en ander geschied de onder leiding en toezicht van de pro vinciale voedselcommissarissen. Het nemen van deze voorzorgsmaatrege len had een tweeledig doel. In de eerste plaats wenschte de regeering te beschikken over volledige en betrouwbare gegevens ten aanzien van den voedselvoorraad ten be hoeve van mensch en dier en in de tweede plaats wilde zij het in de hand hebben, de land- en tuinbouwbedrijven in stand te kunnen houden zonder dat dit gepaard gaat met overdreven prijsstijgingen. Men wil trachten te voorkomen, dat een nieuw ge slacht van O.W.'ers den kop opsteekt. Er is altijd wij hebben dit in den vorigen oorlog in allerlei vormen kunnen consta- teeem een slag menschen, dat uitslui tend het eigen belang op het oog heeft, ten koste van het algemeen belang. Door partij te trekken van de omstandigheden trachten zij onredelijke winsten te maken. Naast de voedselvoorziening voor den mensch heeft ook die van den veestapel de volle aandacht der regeering. Dit punt nu is ook van zeer groot belang, te meer, omdat de voedselvoorziening voor het vee voor een groot deel afhangt van aanvoeren uit het buitenland. Mocht zich het geval voordoen, dat deze aanvoeren geheel of ge deeltelijk worden stopgezet, dan moeten reeds thans maatregelen onder het oog worden gezien om te voorkomen dat het onzen veestapel aan het nóodige zou kun nen ontbreken. Men vergete niet dat er een zeer ongun stige keer in den toestand zou komen, in dien de buitenlandsche aanvoer geheel werd belemmerd. Alles moet er op worden gezet, om de voedselvoorziening van het vee tot eiken prijs te verzekeren. De re geering zal dan ook niet aarzelen, om te dien aanzien krachtige maatregelen te nemen. Zij zal bij de boeren alle betref fende voorraden vorderen ten einde haar in staat te stellen het veevoeder by ge bleken noodzakelijkheid te verdeelen onder diegenen, die er behoefte aan hebben, VAN DE WEEK MAARSCHALK RYDZ SMIGLY. Eduard Rydz Smigly, die op het oogenblik de Poolsche troepen, in hun strijd tegen de Duitschers aan voert, werd op 11 Maart 1886 in Galicië geboren. Eigenaardig is, dat oorspronkelijk niets er op wees, dat hij het nog eens tot een zoo hooge militaire waardigheid zou brengen. Ryds Smigly wilde n.lschilder worden en bezocht derhalve de Aca demie voor Beeldende Kunsten te Krakau, waar hij een der meest be gaafde leerlingen was. Het was wijlen maarschalk Pilsoedski, die hem voor de Poolsche vrijheidsbe weging interesseerde. In het Poolsche legioen Volgde Rydz Smigly de ge bruikelijke loopbaan. Hij werd overste en in November 1918 minister van Oorlog in de eerste Poolsche re geering. In den tijd, dat Pilsoedski terug getrokken op zijn landgoed leefde, was Rydz Smigly commandant van Wilna. Van daar begaf hij zich in 1926 met zijn troepen naar Warschau om Pilsoedski bij zijn staatsgreep te steunen. Tot den dood van den maar schalk stond Rydz Smigly als plaats vervanger aan zijn zijde. Na den dood van Pilsoedski werd hy als diens opvolger inspecteur-generaal van het Poolsche leger. Als zoodanig is hy in de laatste jaren in Polen de eigenlijke heerscher geweest. Rydz Smigly staat bekend als een liberaal man, sterk anti-Duitsch en minder russophiel dan Pilsoedski. Na Pil-, soedski is hij de meest populaire man van Polen in deze eeuw.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 4