PEEL EN MAAS GRATIS Binnenland. Een oproep aan de boeren en tuinders. Buitenland. Ze zei niets tot Paatje Handig Maar de „Venray" boter kwam, Pa zijn boterham zoo fijn vond, Dat hij nog een sneetje nam. Paatje zei„Dat smaakt vanmorgen, Ik snap 't niet. Ik vindt het kras." Tot Ma eind'lijk openbaarde Dat het „Venray" boter was. Al deze gedichtjes (van 1—12) uitknippen en bewaren. Ze geven brj inlevering recht op een aardige verrassing. van den grond, zoodat die verkoop baar is, betaalt het rijk in werkver schaffing 85 pet. van de uitgaven. De opbrengst van den cultuurgrond welke van goede kwaliteit is, wordt geraamd op f 800 per H.A. In verband met het gebrek aan landbouwbedrijven heeft de Raad ge meend het voorstel van de N. V. Weerter Cultuur Maatschappij te moeten aannemen. aanwezig, onmiddellijk kunnen worden overgegaan tot het, ten behoeve van dat voorbereiden, in gebruik nemen van eigendom, al dan niet gepaard gaande met wijziging, tijdelijke of voortdu rende onbruikbaarmaking of vernietiging van dat eigendom. Het in gebruik nemen, zal overeenkomstig het 2de lid van Artikel 2 dier Wet, bij elk eigendom, waarmede dit ge schiedt, door aanplakking open baar worden bekend gemaakt. Deurne, 3 September 1939. De Chef voornoemd, A. H. MOHR. Nakeuring van springstieren. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de hou ders van springstieren, die hunne stieren aan de aanstaande nakeuring wenschen te onderwerpen, hiervan ter Secretarie aangifte moeten doen vóór DEN 15 SEPTEMBER a.s. Na genoemden datum zullen ter Secretarie geen aangiften meer worden aangenomen. Venray, 2 September 1939. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN. Openbare bekendmaking. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat, nu de Oostrum- sche kermis in verband met den internationalen toestand niet ge houden kan worden, het sluitings uur op de kermisdagen niet ver lengd wordt. Venray, 7 September 1939. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN DISTRIBUTIE van levens middelen. Enquête-formulieren voor het ge- bruik van levensmiddelen voor hotels, café's enz. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag 9 September 1939 zullen worden uitgereikt enquete-formu lieren voor het gebruik van levens middelen voor hotels, café's enz. Deze formulieren moeten door den belanghebbende worden ingevuld naar den toestand op den dag van de uitreiking, dus 9 September. Zij moeten binnen 4 dagen na de uitreiking, dus uiterlyk Woensdag a.s. terugbezorgd worden ter Se cretarie der Gemeente. Venray, 7 September 1939. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN. DISTRIBUTIE van levens middelen Enquete-f ormulier en De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat de termijn, waarbinnen de enquête formulieren voor winkeliers (detail listen) moeten zijn ingeleverd ter Secretarie der gemeente, is verlengd van 5 tot 9 Sept. a.s. Venray, 7 September 1939. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN. Gevonden s een portemonnaie met centen, is bij J. van Maris, Broekweg 3 een rijwielplaatje, is by Marcellis, Ovorbroek een rijwielplaatje, is by Voermans, Leunen K 19 een kerkboek, is by G. Stoks, Leunscheweg. Zilveren kloosterfeest Donderdag heeft onze vroegere dorpsgenoot, den Zeer Eerw. Pater Agnus Ambrosius, Agemeen Missie- procurator en Vicarius te Weert, alhier zijn 25-jarig kloosterfeest her dacht. 's Morgens werd door den .Jubilaris een plechtige H. Mis opge dragen geassisteerd door zyne mede broeders. Verder bracht Z. Eerw. den *dag in gezellige familiekring door. Nog vernemen we, dat dit feest a.s. 19 Sept. te Weert plechtig wordt herdacht. AANBESTEDING. Uitslag van de gehouden aanbe steding voor het maken eener kap enz. op de nieuwe kapelanle aan de Groote Markt alhier: H. Oudenhoven f 550 P. Oudenhoven f 548 G. Verstralen f 534 Th. Maas f 532 Gebr. Oudenhoven f 530 A. Verbeek f 475 J. Verhoeven f 467 P. Potten f 457 L. Maas f 441 P. Volleberg en Zn. f 434 Het werk is aan de laagste in schrijvers opgedragen. UITGESTELD. Naar we vernemen zal de fees telijke herdenking van het 25-jarig bestaan onzer Middenstandsvereeni- ging, welke bepaald was op 18 Sept. a.s., wegens de tijdomstandigheden worden uitgesteld. Een verzoek. Blijkens achterstaande advertentie verzoeken de slagers hunne klanten om een dag tevoren te besteller, zulks in verband met mobiliseeriog van personeel. Zitdag Tweede Kamerlid. Op Dinsdag 12 Sept. a.s. zal door Mr. P. W. Truyen zitting worden gehouden te Horst in Hotel Timmer mans van half tien tot half twaalf voorm. OVERLOON. Door het springen van een band sloeg een luxe-auto uit Oss bij den molen alhier over den kop en kwam het onderst boven in de sloot terecht. De bestuurder met nog een inzit tende bekwamen geen letsel. Wethouders herkozen. Tot Wethouders der gemeente Maashees en Overloon werden Dins dag herkozen de Heeren W. Crooy- mans te Overloon en P. van den Heuvel te Maashees. Woensdagavond had in het Pa tronaat alhier een drukbezochte vergadering plaats van den Lucht beschermingsdienst. Door den Heer J. Linders uit aasbees, hoofd van dezen dienst, werden de verschillende te nemen maatregelen besproken. Herijk van maten en gewichten. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht, dat alle maten en gewichten op 1 October 1939 voor zien moeten zijn van het goedkeu- ringsmerk m. Maten en gewichten die dit goed- keuringsmerk nog niet drageD, be- hooren zoo spoedig mogelijk en in elk geval vóór 1 October a.s. aan een ykkantoor ten herijk te worden aangeboden. Plaatselijke politiek. Dinsdag j.l. zijn in alle gemeenten des lands de nieuwe gemeenteraden geïnstalleerd en zijn de nieuwe wet houders gekozen. Honderden edel aardige lieden hebben met een zucht van voldoening voor het eerst op het gestoelte der eere plaats geno men honderden wethouders zijn hoe verdienstelijk ze zich ook hebben betoond als gevolg van politieke intriges vervangen door ambitieuze collega's volksvertegenwoordigers. Alle duizenden gekozenen zijn thans op het politieke veld losgelaten, waar ze zullen toonen, wat ze waard zijn en met drift het algemeen be lang zullen gaan behartigen. Ais touwtrekkers, ieder aan een einde in de andere richtiDg. Och, het is alles niet zoo erg. Elk mensch z'n liefhebberij. Maar in dezen tijd, den tijd, dien we tegemoet gaan... In de „groote', politiek heerscht zoo iets als gods vrede. Laat het althans zoolang de oorlog duurt ook in de kleine politiek zoo wezen. Het gaat meestal om niet è.1 te beteekenende zaken in de gemeente raden, maar door ze te verpolitieken kunnen de gemoederen er in een kleine gemeenschap zéér door be roerd raken. En in dezen tijd moeten we, saam vereend, het grootste gemeenschap pelijke belang beschermenhet be houd van den vrede en het behoud van de algemeene welvaart in het kleine land, rond welks grenzen zulke woedende stormen waaien. W ethouders verkiezing. Te Horst zijn de aftredende wet houders Drabbels en Ambrosius herkozen. Noord-Limburgsche Fokveedag Onder groote belangstelling had Donderdag te Horst de 10de Fokvee dag plaats. Kampioen der stieren werd Peter Sjoerd 4769 S van de Fokvereeniging Eensgezindheid te Venray-Heide. Kampioen melkgeven de koeien werd Irma 33114 S van P. Billekens te Sevenum. Overzicht volgende week. Landontginning tc Weert. Met ingang van 15 April 1901 werd door de gemeente Weert aan de „Weerter Cultuur Maatschappij' voor den duur van 50 jaren verpacht het aan de gemeente toebehoorend moeras, heide, enz. genaamd Weyfel- terbroek ter grootte van 260 H.A. voor de som van f 1560 per jaar. Dit complex ligt in 't Zuiden der en grenst daar aan de gemeente Stramproy en België. Genoemde Maatschappij heeft dit complex zoover mogelijk ontgonnen, wat na de normalisatie van de Tun- gelroysche Beek door 't Water schap van het Land van Weert nog aanmerkelijk verder kon door gevoerd worden. Ook werden op de terreinen een drietal boerderijen ge sticht benevens een tweetal voor- raadsschuren. Het bestuur bleek thans bereid te zijn om de aangegane verbintenis met de gemeente te ontbinden en op de terreinen aanwezige vaste goe deren dennenbosch, canadaboomen enz. aan de gemeente over te dragen, een en ander voor de som van f 39000.—. Behalve de bestaande boerderijen is op den beschikbaren bouwgrond nog gelegenheid tot het stichten van 25 flinke boerderijen. Voor het vorder in orde brengen Zij, die zich met ingang van 1 October a.s. op abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschijnende nrs. NEDERLAND NEUTRAAL. De regeering van ons land heeft officieel de Nederlandsche positie in de Europeesche conflicten vastge steld en daarvan kennis gegeven in buitengewone Staatscourant van j.l. Zondagmiddag, aanvangende met de woorden: De ministers van algemeene zaken, i. van buitenlandsche zaken, van justitie, van defensie en van kolo niën, daartoe door H. M. de Konin gin gemachtigd, brengen ter kennis van een ieder, wien zulks aangaat dat de Nederlandsche regeering ter zake van den oorlogstoestand, die is ontstaan tusschen eenige vreemde mogendheden, volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen. Vreemde vliegtuigen. Onder de maatregelen, welke zijn verordend om onze neutraliteits positie te handhaven, is ook verbod voor vreemde vliegtuigen om over ons grondgebied te vliegen. Reeds zijn enkele schendingen van dat ver bod geconstateerd. Een aantal Brit- sche vliegtuigen heeft voor het uit strooien van propagandabiljetten boven Duitsch gebied, route over Nederland genomen. Van 'n operatie boven de Duitsche kust terugkeeren- de Britsche vliegtuigen zyn in de buurt van Amsterdam beschoten. De Nederlandsche regeering heeft protesten uitgebracht. Waarschuwing. De regeering heeft voorts het Ne derlandsche volk gewaarschuwd tegen de gevolgen van het eventueele be schieten door Nederlandsch afweer geschut van vreemde vliegtuigen. Teneinde te voorkomen, dat als dan letsel werd veroorzaakt door neervallende scherven of kogels, wordt de bevolking aangeraden om, wan neer een dergelijke beschieting plaats vindt hetgeen onder meer merk baar kan zijn door het springen van projectielen in de lucht dekking te zoeken en daarbij binnenshuis van de ramen verwijderd te blijven. Ned.schepen aangehouden. Daar Engeland zich weer als in 14—'18 de controle over de scheep vaart in haar vrijheid belemmert, zyn reeds eenige Nederlandsche schepen aangehouden en ter onder zoek van de lading naar eenEngel- sche haven opgebracht. De „Goenlo" b.v. werd naar Ramsgaie opgebracht het passagiersschip „Cottica" naar Dover. K.L.M.-piloot geïnterneerd. Een voor de K.L.M. onaangenaam incident deed zich voor brj de lan ding van het vliegtuig „Buizerd" in Calcutta. De tweede bestuurder van 't vliegtuig, de heer H. Klein, werd daar van boord gehaald, omdat Britsch Indië inmiddels in den oor log was betrokken en de heer Klein een Duitscher is. De „Buizerd" kon de reis met één piloot voortzetten; de heer Klein werd in Calcutta geïn terneerd De mobilisatie. De mobilisatie in Nederland is vlot verloopen; Donderdag, zijn nog e6n paar honderd man onder de wapenen geroepen, die om bepaalde techni sche bekwaamheden bij de „wegen troepen" waren ingedeeld: zij zijnde eerste „buitengewone dienstplichti gen", die werden gemobiliseerd. In een specialen dagorder van 5 September heeft de opperbevelheb ber generaal Reynders dank gebracht aan allen, die tot het voorspoedige verloop der mobilisatie hebben bij gedragen en „met opgewektheid en kalme vastberadenheid" hun taak hebben aanvaard. Dc radio-vraagbaak. Onvermoeid gaat de radio-raad via de omroepvereenigingen voort met de beantwoording van de tal rijke vragen, welke in dezen tyd by de bevolking opkomen en een oplos sing vereischen. Daarbij moeten herhaaldelijk waar schuwingen worden geuit tegen on- noodig gebruik van telefoon en tele graaf (gedreigd wordt daarbij met de afsluiting van een groot aantal telefoonabonné's), voorts tegen prijs opdrijving (gevolg van hamsterenen dus ook van de aflevering van te groote partijen levensmiddelen door winkeliers) en tegen onvolledig of verkeerd adresseeren van correspon dentie voor militairen. Men neme.toch vooral nota van de gegeven aanwij zingen De doop der prinses. Thans is officieel bericht gegeven, dat Diet enkel het officieele bezoek der koninklijke familie aan Amster dam is uitgesteld, maar eveneens de voorgenomen doopplechtigheid van prinses Irene op 14 September a.s. in de Nieuwe Kerk in de hoofdstad, Reizen en trekken. De Spoorwegen hebben in de moei lijkste dagen voor het burgerlijk ver keer op lofwaardige wijze in de reis gelegenheid voorzien door het inleg gen van busdiensten. Thans is weer een spoorverkeer geregeld kunnen worden, dat bijna normaal is te heelen. Het reizen naar het buitenland, zelfs naar België, blijft wanneer geen noodzaak aanwezig is sterk ontraden. Voor alle landen worden thans geldige paspoorten vereischt, voor Engeland en Frankrijk thans ook visa, Men moet zich persoolyk aan de consulaten vervoegen ter vervulling van zekere formaliteiten. Verkeer naar Duitschland. Naar aanleiding van bij de K,N. A.C. ingekomen vragen kan worden medegedeeld, dat aan de Duitsch- Nederlandsche grens de belangrijke Nederlandsche grenskantoren en de bijbehoorende Duitsche kantoren te Nieuwe Schans, Glanerbrug, Babbe- rich, Schwanenhaus op de route VenloRijnland, Maalbroek op de route RoermondKeulen, Locht op de route HeerlenAken en Vaals op de route MaastrichtAken nor maal voor het verkeer zijn geopend. Een aantal kleinere grenskantoren 3 evenwel gesloten. LEVERING GRAAN AAN DE REGEERING De minister van Economische Za ken maakt bekend, dat van Donder dag 7 September 1939 af, den telers gelegenheid zal worden gegeven om de volgende producten aan de re geering ter overneming aan te bie den tegen de daarachter genoemde prijzen per 100 kg.: Rogge f 8, haver f 7, wintergerst f 8, zomergerst f8.40 Deze prijzen gelden voor gemid delde kwaliteit en voor levering op de door den provincialen voedsel- commissaris, onder wien de teler res sorteert, aan te wijzen plaatsen van aflevering. Het ligt niet in de bedoe ling, de prijzen voor 15 December 1939 te wijzigen. Door dezen maatregel wordt reeds van heden af voor rogge de prijs betaald welke anders eerst op 15 December 1939 zou zijn bereikt. Dit houdt in, dat voor rogge het bewaarloon van 3 cents per 100 kg., dat den teler voor normale tijden in uitzicht was gesteld, komt te ver vallen. Bij deze nieuwe prijsregeling is overwogen dat de denaturatie- toeslag voor rogge is vervallen. Voor deze leveringen dient men ten spoedigste aan den provincialen voed3elcommissaris in wiens werk gebied het bedrijf ligt, waarvan het graan afkomstig, opgave te verstrek ken van de graansoort of- soorten, welke zullen worden aangeboden, als mede van de hoeveelheden. Daarbij zal de teler tevens nauwkeurig moe ten vermelden naam (voluit), volle dig adres en organisatienummer. DE VELDPOSTDIENST. De stand van zaken by den veld- postdienst is thans zoodanig, dat practisch geen achterstand in de goed geadresseerde stukken meer voorkomt. De behandeling van stukken met onjuiste of onvolledige adressen blijft echter vertraging ondergaan, omdat het uitzoeken van de juiste adressen voor deze stukken zeer tijdroovend is. Overigens moet het publiek wel bedenken, dat de veldpost nooit zoo vlug kan werken als de burgerpost, omdat de organisaties om redenen van militairen aard, geheel anders is. Alle veldpoststukken moeten eerst worden verdeeld en gezonden naar centrale punten, waar bekend is, hoe de legeronderdeelen onder de geves tigde veldpostkantoren zijn verdeeld. Eerst daarna komt het expeditie apparaat van deze kantoren inwer king, van waaruit de post aan de legeronderdeelen wordt afgeleverd, waartoe dagelijks autoritten van 150 K.M. en meer moeten worden afge legd. De uitreiking van de post aan de militairen geschiedt dan weer door militaire facteurs van de leger onderdeelen. Door deze organisatie, welke uit militair oogpunt nu eenmaal nood zakelijk is, moet er mede worden gerekend, dat met de distributie van de goed geadresseerde stukken altijd geruime tijd gemoeid blijft. Het mogelijke is en wordt gedaan om de veldpost zoo efficiënt mogelijk op haar taak in te stellen, maar men mag er nimmer de snelheid en nauwkeurigheid van de gewone bur gerpot van verwachten. De herhaalde en bij voortduring blijvende verplaatsing van troepen- onderdeelen veroorzaakt in dit op zicht bovendien nog bijzondere moei lijkheden. Uitvoer van eieren naar Duitschland. Behoudens onvoorziene omstandig heden gelden in het tijdvak van 5 tot en met 7 September voor uit voer van kippeneieren naar Duitsch land de volgende franco-grens- prijzen per 100 stuksvoor D-eleren f 2.85, voor C-eieren f 3.40, voor B-eieren f 3.40, voor A-eieren f 3.50, voor S-eieren f 3.55 en voor eend eieren beneden 50 K.G. per 1000 stuks f 1.65, van 50 tot 54 K.G. per 1000 stuks f 2, van 54 tot 60 K.G. per 1000 stuks f 2.45, van 60 kg. per 1000 stuks en daarboven f 2.80. De levering van kippeneieren op het vrije contingent naar Duitsch land zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, voor de maand September gelijk kunnen zijn aan die van de maand Augustus. Maatregelen tot benzine besparing. In verband met den internationa len toestand en het verzoek van de Nederlandsche regeering om met benzine en olie de uiterste zuinig heid te betrachten, heeft het dage- lijksch bestuur der koninklijke Ne derlandsche motorwielrijders vereeni- ging de organisatoren van motor- wedstrijden geadviseerd, geen wed strijden, ritten, enz, te doen houden. Normaal herfstweer verwacht. Betreffende het karakter van den komenden herfst, SeptemberNo vember, kan, naar het K. N. M. I. te De Bilt meldt, worden medege deeld, dat de becijferingen aangeven, dat de gemiddelde temperatuur on geveer normaal zal zijn. Voor den neerslag kan geen ver wachting worden gegeven. Hamsteren van vet verboden. De minister van Economische Za ken heeft een belangrijke uitbreiding gegeven aan het hamsterverbod. Met ingang van 7 September is dit namelijk ook van toepassing ver klaard op plantenvet, gesmolten rund vet, gesmolten reusel, rauw rundvet, rauwe reuzel, gedraaid of gemalen dierlijk vet en gemengde dierlijke vetten. Tegengaan van prijs opdrijving. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hem ern stige berichten bereikten Inzake verhoogingen van prijzen, niettegen staande het feit, dat zoowel in de pers als door middel van de radio tegen prijsverhoogingen in het al gemeen met nadruk werd gewaar schuwd. De minister vestigt naar aanlei ding hiervan er de aandacht op, dat iedere verhooging van prijzen boven het peil, dat voor de betreffende artikelen gold in de maand Augus tus 1939, tenzij deze door een aan toonbare verhoogiug van den kostprijs gemotiveerd is, wordt be schouwd als prijsopdrijving in den zin van de wet van 24 Juli 1939 en derhalve is verboden. By overtre ding van dit verbod zal de politie procesverbaal opmaken, terwijl de betreffende goederen in beslag zul len worden genomen. Hun, die reeds te hooge offertes hebben g.edaan, wordt in hun eigen belang de dringende raad gegeven deze offertes alsnog te herzien. Aan afnemers wordt verzocht prysverhoogingen hunner leveran ciers terstond schriftelijk kenbaar te maken aan het ministerie van Economische Zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag. De drie Centrale Landbouworga nisaties, te weten de Christ. Boeren- en Tuindersbond, de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuinders- bond, het Kon. Ned. Landbouw- comité, doen een beroep aan de boeren en tuinders „De in Europa ingetreden oorlogs toestand zal ook voor den vader- landschen land- en tuinbouw een sterke toeneming beteekenen der reeds zoo groote moeilijkheden. Wij roepen u allen, ook uw huis- genooten op, met ons deze moeilijk heden vastberaden tegemoet te treden en zoo mogelijk te overwin nen. In de eerste plaats moeten wij als deel der Nederlandsche natie alles doen om onder leiding van onze Koningin en onze regeering, onze nationale zelfstandigheid te bewaren. Dan moeten wij bezonnen en kloek de groote bedrijfsmoeilykheden, die ons te wachten staan, onder de oogen zien. Deze moeilijkheden zijn vooral van drieërlei aard: 1. Wij zullen zooveel mogelijk moeten voortbrengen, terwijl het mogelijk is, dat er zal zijn aan wat wij voor een groot mogelijke pro ductie noodig hebben. 2. De regeering zal nog meer dan in de afgeloopen jaren moeten rege len, wat nog grooter verlies van bedrijfsvryheid zal meebrengen. 3. Deze welhaast bovenmensche- lrjke taak zal door menschen, feilbare menschen, moeten worden volbracht met de kans op het maken van fouten. Nederlandsche boeren en tuinders vertrouwt, benut en steunt uw organisaties, want zij zijn in dezen tyd meer onmisbaar dan ooit. Zal de regeering haar taak aan kunnen, zal zij de benoodigde deskundige medewerking ontvangen, de onmis bare opbouwende critiek vernemen, zullen de zeker te verwachten span ningen langs een gezonden weg kunnen worden weggenomen, dan zijn uwe organisaties daartoe de onmisbare instrumenten. De Nederlandsche boeren en tuin ders kunnen hun taak aan. Eeuwen lange ervaring, gepaard met een hechte traditie van toewijding en verantwoordelijkheidsbesef gaan in onze bedrijven hand aan hand met de moderne inzichten der weten schap en doelmatige bedrijfsvoering. Zender eenig voorbehoud stellen wij dit alles ten dienste van ons volk, al vertrouwen wij ook, dat ons volk na deze herhaalde harde oorlogsles zal bewijzen, te hebben geleerd hoe onmisbaar en zegenrijk een krach tige en flinke landbouwbevolking voor het volksgeheel i3 en bereid zal zijn daarnaar te handelen. Onze Koningin en onze regeering kunnen op onze organisaties, ja wij durven zonder eenig voorbehoud zeggen, op onzen geheelen boeren- en tuindersstand rekenen bij hun pogingen in den opgestoken inter nationalen orkaaD ons schip van staat te klaren en te behouden. Wij weten, dat voor tijden van vrede en voor tijden van oorlog geldt het oude psalmwoordde Heer re geert. In dat besef vinden wij de kracht voort te gaan met het vaste voornemen onder alle omstandig heden onzen plicht te doen." DE JAARBEURS GAAT DOOR. Hoewel niet ontkend kan worden, dat de huidige omstandigheden voor het bedrijfsleven ernstige moeilijk heden tengevolge hebben, heeft de raad van beheer besloten, de na- jaarsbeurs op 12 September te openen, daar niet valt te beoordee- len, of by verder uitstel de tijds omstandigheden zich in een voor deelnemers en bezoekers gunstige richting zullen ontwikkelen. Invoerverbod in Engeland van tuinbouwproducten. Donderdag Is hier te lande een voor den tuinbouw zeer onaange naam bericht ontvangen, nl. dat Engeland dat gedurende den laatsten tyd vrij veel tuinbouw producten van ons afnam een totaal invoerverbod heeft uitge vaardigd voor peen en andere tuin bouwproducten, behalve voor uien. Men vraagt zich af, wat hiervan de reden kan zijnsteun aan het pond sterling of het betrekken van tuinbouwproducten van elders Men tast hieromtrent nog in het duister. Het verloop der militaire operaties. De Duitsche aanval op Polen duurt nu een week, schryft de .Times" in een redactioneel artikel. De Duitsche vorderingen komen niet onverwacht, noch in uitgebreid heid, noch in snelheid, en zijn wel licht in beide opzichten beneden de Duitsche verwachtingen. De Poolsche bedrevenheid en moed hebben den vyand een ge- duchten prijs doen betalen en de Polen schijnen wijselyk niet hun hoofdtroepenmacht te hebben inge zet voor de verdediging van gebie den, welke zy nooit tegen massa- aanvallen voornemens waren te houden. Het publiek moet daarom voorbereid zijn op verdere Duitsche vorderingen. Het is moeilijk te zeggen, in hoe verre de Poolsche hoofdmacht bij den strijd betrokken is. Er valt aan Poolsche zijde geen enkel teeken van een depressie waar te nemen, welke op een groote strategische nederlaag zou volgen. De Duitsche luchtmacht is abso luut doeltreffend gebruikt, niet 3lechis op het slagveld, doch ook tegen open steden. In afwachting van groote krijgs verrichtingen, is het nieuws van het westeiyk front schaarsch. Tot dusver zyn de officieele communiqués lakoniek, maar te zyner tijd zullen zy ongetwijfeld aantoonen, hoe ongegrond de voortdurende Duitsche veronderstelling is, dat de bondge- nooten van Polen even ontrouw zullen zyn, als de nazi-regeering zelf. Inmiddels, zoo vervolgt de Times, moet het publiek niet al te onge duldig naar nieuws uitzien. De tactiek verschilt volkomen van die in 1914, toen de troepen in open terrein manoeuvreerden en er in de eerste uren van den oorlog reeds druk gestreden werd. Thans richten groote legers zich naar vooraf klaargemaakte linies, welke een aanzienlijke diepte hebben, en een dergelijke methode brengt geen botsing met zich mee, zelfs niet tusschen kleine afdeelingen. Men behoeft zich dus niet te ver bazen over de langzame wyze waarop de vy andslij kheden zich in het Westen sehynen te ontwikkelen De eerste week van de ÏDuitsehe campagne tegen Polen eindigde Donderdag met een krachtigen op- marsch naar Warschau. Volgens de Londensche militaire deskundigen zyn krachtige maat regelen noodig, om te voorkomen, dat Warschau, het knooppunt van de Poolsche wegen en spoorwegen, in handen van den vyand valt. De Polen schijnen echter van plan een tegenaanval te doen op den linkervleugel van de Duitschers, om de dreiging van de hoofdstad af te wenden. Dit meent men af te mogen leiden uit de zware gevech ten langs de lyn Plozk-Ciechanow, waar de Polen groote versterkingen hebben geconcentreerd. Groote Britsche troepen transporten naar Frankrijk. De eerste groote Britsche troe pentransporten zyn naar Frankryk vertrokken. Aan het Westelijk front is in- tusschen nog steeds de zware artillerie aan het woord. De Fran- sche troepen trachten de terrein winst der laatste dagen te conso lideeren en zenden niéuwe stryd- krachten naar de Moezelvallei. Duitsche versterkingen naar het Westfront. Het Fransche avond-communiqué van Donderdag over de operaties in het Westen meldt Op het front tusschen Ryn en Moezel versterkt de vyand zich tegenover ons. Men signaleert er de aankomst van nieuwe strydkrachten, komende uit het binnenland van Duitschland. Uit Londen weid medegedeeld, dat er geen groote vlootoperaties te melden vallen. De aanvallen op Duitsche duikbooten worden voort' gezet. In minstens één geval schijnt succes waarschynlyk. Duitsche duikbootaanvallen op schepen worden op verscheidene plaatsen ondernomen en de verliezen die gemeld zyn, omvatten de „Both nia", metende 2401 ton en het s.s. „Royal Sceptre", metende 4853 ton. Het s.s. „Corinthia" is aangevallen doch niet beschadigd en heeft zyn haven kunnen bereiken. Gemeld wordt, dat 27 Duitsche koopvaardyschepen, in totaal 119.000 ton metende, de wyk hebben geno men in de Spaansche haven Vigo. Bevoegde Duitsche kringen deelen mede, dat de bewoners van een aan zienlijk gebied in de nabyheid van het Westelyk front geëvacueerd zijn of worden. Dit is als een voorzorgs maatregel te beschouwen. Volgens personen, die over uitste-

Peel en Maas | 1939 | | pagina 2