Uit den Raad Maashees-Overloon. Provinciaal Nieuws Tw cliarm in gevaar door pijn! Uit den Raad te Venray. Wat iedereen weten moet Kraknj Buiten Ik heb het zelf bijgewoond, op de bruiloft van Piet van Well in Mer- selo, dat de maaltijd werd gehouden buiten langs de straat, op 'n groote weide, alwaar meer dan 80 menschen aan den disch zaten en het was er maar wat gezellig! De oudste muziekvereeniging in Venray is de Fanfare „Euterpe", die in de tachtiger jaren al een heelen tijd bestond en toen al heel aardig musiceerde. Als president van dit muziekge' zeischap fungeerde toen de heer Frans van denBoogaart, welke later werd opgevolgd door zgn- broeder, deD heer Theodor van den Boogaart. Deze beide voorzitters hebben zich jaren laDg als zoodanig onderschei* den door een keurig en royaal be heer en de degelijke behartiging van de belangen der vereeniging. Directeur van dit muziekkorps was toen de heer Jean Verheugen, die behalve een zeer bekwaam banket- bakKer, tevens een goed onderlegd musicus was. De repetitie's werden in het eerst gehouden in zijn café, dat gelegen was op de Markt, hoek Hofstraat, het tegenwoordige café Jan Oudenhoven, Een heelen tijd later kreeg men hiervoor en ook voor concerten eene betere gelegenheid inde Muziekzaal die teen, vanwege de gemeente was opgericht in de Schoolstraat en nog later gebruikt werd voor distribu tielokalen, gemeentehuis, M.U.L.O.- school enz. enz. Jaren lang heeft toen de Fanfare als instrumentale vereeniging alleen gestaan in Venray en behalve op concerten in onze gemeente of bij feestelijke gelegenheden en processies maakte ze een gunstigen indruk op meerdere festivals in verschillende steden en dorpen in Limburg en het naburige Brabant. De leden der Fanfare droegen toen als uniform een witte broek en zwart verlakte kepi's, benevens een zilveren in signe. In het jaar 1898, toen de Schutterij „Het Zandakker" was gereorgani seerd, kwam hierbij ook een muziek gezelschap tot stand, dat den naam kreeg van „Stafmuziek". Dit corps telde niet meer dan 18 tot 20 leden en was op initiatief van het bestuur der Schutterij opgeleid door den heer Broeder uit Mook, die destijds onderwgzer was aan de Rijksnormaalschool te Venray. Als een ervaren muziekleeraar had hij zijne mannetjes in een minimum van tgd zoodanig op de hoogte ge bracht met de muziek, dat ze al enkele marschen en kleinere stuk keu vrij goed konden uitvoeren. Bij zgne muzikale tochten door Venray's straten, maakte het kleine maar pittige corps een goeden in druk, niet alleen door zijne kranige muziek, maar ook door hun mooi uniform, zgnde militaire jassen en witte broeken, met sjako's, versierd met hooge veeren pluimen. Later traden bij de stafmuziek nog als Directeur op, deheerenJean Kemps en Henri Michielsen, onder wiens leiding ook grootere muziek stukken ingestudeerd werden, welke by meerdere Festivals, o.a. te Blit- terswijk, keurig werden uitgevoerd. Op den duur kwam echter, door bemiddeling van eenige voorname ingezetenen, eene fusie tot stand met de Fanfare „Euterpe", en wer den de leden van de stafmuziek in gedeeld bij het oudere gezelschap, dat toen den naam kreeg van Ven- raysch Fanfarecorps. De jongeren schenen zich echter hierbij niet goed thuis te voelen, want zoo zachtjes aan ging de een na den ander er af, en er bleven nog slechts een paar van die bijge voegde leden over, welke thans nog lid zgn. Als een der groote concurrenten van de Fanfare „Euterpe", op het gebied van muziekuitvoeringen was in 1879 alhier opgericht de Zang- vereeniging „Euphonia", die later Sociëteit werd en gevestigd was in eene vrij ruime zaal van het Café Gerard van Well, alwaar menigmaal zeer flinke concerten en tooneel- voorstellingen werden gegeven. President van de Zangvereeniging „Euphonia" was de heer Dokter Ellerbeck, die zich, ondanks zijne drukke praktijk als geneesheer, zeer flink van die taak kweet, en steeds zorgde voor het aanschaffen van mooie en varieerende zangnummers. Als Directeur fungeerde de oud- Zouaaf Jan Vollenberg, een erg kit- teloorig persoon, maar zeer bekwame musicus. Onder zijne verdienstelijke leiding werden keurige en soms vrij moeilijke muziekstukken, benevens mooie duo's en solo's uitgevoerd. Als solisten traden meermalen op de heeren Albert Esser, een puike tenor, en Gerrit Reemers, als bariton, die beiden steeds konden rekenen op een groot succes. De bekende meester Franssen was een uitstekend regisseur voor de tooneeluitvoeringen, welke toen reeds aan hooggestelde verwachtingen kon den voldoen. De uniformkleeding der leden van „Euphonia" was een witte broek en blauwe kepi's, met zilveren lier al3 insigne. Ondanks de keurige leiding heeft de Zangvereeniging „Euphonia" zich niet lang kunnen handhaven. Na en kele jaren van een steeds meer kwjjneDd bestaan, is ze heel stilletjes van het tooneel verdwenen. M. (Wordt vervolgd.) 1. Ingekomen stukken. Ingekomen was een goedkeuring van Ged. Staten tot verkoop van grond aan M. van Abel en verhuren van gemeente-boerderijen aan Fr. Klaassen, C. van Son en B. Alders. De wijziging der begrooting 1938 werd eveneens goedgekeurd. Een bedrag van f 500.werd ge voteerd voor aanschaffing luchtbe- scherm in gaar tikelen. De Secretaris deed voorlezing van het gelukstelegram verzonden aan het Prinselgk gezin en tevens van het ontvangen danktelegram. 2. Verpachting boerderijen en los se perceelen gemeentegrond. De Voorzitter deelde mede, dat de pacht der nieuw te bouwen boer derijen aanvankelijk werd bepaald op f 47.—. Bij indeeling der boerderijen is gebleken, dat er evenwel verschil bestaat, zoodat eenzelfde prgs van alle boerderijen niet billijk is. Met de pachters werd overeengekomen de volgende prijzen te heffen Boerderij Koopmans f 47. Creemers f 49. Hendriks f 49. v. Katwgk f 45. De boerderij Thoonen, welke reeds eerder werd verpacht, bleef gehand haafd op f 47.per H.A. De Voorzitter zeide, dat de ver pachting van dit jaar vrij komende losse perceelen zeer moeilijk is. B. en W. hebben zich op het standpunt gesteld, dat op de eerste plaats de inwoners aan grond moet worden geholpen. In dit verband werd tevens mede gedeeld, dat Beurskens heeft goed gevonden, dat zijn boerderij nog dit jaar wordt verkleind met pl.m. 13 H.A. De Voorzitter vroeg volmacht aan den Raad om met de gegadigden te onderhandelen- De Raad keurt dit goed. 3. Verkoop grond aan Th. J. Janssen. De Voorzitter zeide, dat de Raad reeds in een vorige vergadering in principe heeft goedgekeurd een per ceel gerooid bosch nabij de Steen fabriek te Overloon te verkoopen aan Janssen voor den prijs van f550 per H.A. Dit perceel is groot l1/, H.A. De Raad was van meening, dat door verkoop van dit perceel voor bouwgrond het gemeentebelang meer gediend wordt dan door bebossching. 4. Vaststelling verordening op de heffing van keurloonen. De door de Centrale te Boxmeer ontworpen verordening op de heffing van keurloonen ingevolge de Vleesch- keuringswet, werd na voorlezing met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Aanbieding Gemeenterekening 1938. Door B. en W. werd den Raad aangeboden de gemeenterekening 1938, welke 14 dagen ter inzage zai liggen. De rekening sluit, voor wat den gewonen dienst betreft, met een batig saldo van f 2052.48. 6. Vaststelling restantenlgst '38. De Voorzitter stelde voor, dit punt in geheime zitting te behandelen. Werd goedgevonden. 7. Mededeelingen en rondvraag. De Voorzitter deelde mede, dat van Ged. Staten is ontvangen een voorontwerp van wet betreffende de grenswijziging. Dit ontwerp zal eerst door den Raad worden bestudeerd, alvorens een beslissing te nemen. Jans vroeg hoe of 't zat met den boschgrond voor de boerderij van Thoonen. De Voorzitter zeide, dat en ander nog hangende was in een plan, waarin ook is opgenomen de ont trekking van circa 30 H.A. bosch in het RozendaaL Met het Staats- boschbeheer is nog steeds onderhan deld over de kwestie van rentebeta ling van het Rijksvoorschot. Spreker hoopte, dat binnen enkele dagen de kwestie zal zgn geregeld en wel in gunstigen zin voor onze gemeente. Bonants zeide, dat de boomen in 't Holthees broek door den kooper nog niet alle zgn opgeruimd, wat een groot ongemak oplevert. De Voorzitter antwoordde, dat de kooper bereids is gewaarschuwd. Franssec vroeg een kleine ver goeding voor de arbeiders, die by het teeren der wegen, voor slijtage aan hun kleeding. Werd goedgevonden. De Voorzitter deed tenslotte nog mededeeling van de feestelijke ope ning van de prachtige uitzichttoren in de Overloonsche bosschen nabg het dorp. Deze opening zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Hierna geheime zitting. VENRAY, 2 Sept. 1939 HET MOBILISATIEBESLUIT Alhier heeft men het zeer belang rijke besluit onzer regeering, waar bij ze besloot tot mobilisatie, zeer kalm opgenomen. Toen tusscheneen en twee uur de witte biljeten aan het raadhuis en op tal van andere plaatsen werden aangeslagen, groep ten daar wel spoedig tal van menschen bijeen, maar van een paniekstemming of zelfs maar van een zeer gedrukte stemming was geen sprake. De men schen waren zeer kalm en bespraken rustig het besluit en de gevolgen daarvan voor velen. Sommigen maak ten er zelfs nog een grapje op. In Limburg zijn wel tal van ge meenten waar de mobilisatie op een ongelegen tijdstip is gekomen in'ver- band met de kermisviering. Op som mige plaatsen is ze uitgesteld. An dere gemeenten vierden ze zonder muziek en weer anderen hadden de vla al reeds gebakken en alle voor bereidingen getroffen, maar zagen'n gedeelte der kermisvierders niet ver schijnen, wijl ze onder de wapenen geroepen zijn, terwijl het toch juist de jonkheid is, die leven, vertier en jolijt brengt op de kermis. Dinsdagmorgen moesten de gere- quireerde auto's en paarden ter be schikking worden gesteld Het was een heele drukte op het Hensenius- plein en vooral op het Sportterrein. Het is te begrijpen, dat alle boeren er niet enthousiast over zijn en de autobezitters al evenmin. Voor velen beteekent dit een heele stagnatie in het bedrijf e& bovendien, ze weten niet hoe en wanneer ze hun eigen dommen terugzien. Maar dat zijn van die dingen, die men rustig op den koop toe moet nemen. Het gaat om de groote belangen, die gediend moeten worden en van de lasten krijgt ieder zijn deel. Dc bedevaart naar Scherpenheuvel. Het aanzienlijk aantal deelnemers is wel een bewijs, dat deze bede vaart de godvruchtige belangstelling van de Veoraysche Maria vereerders gaande maakt. En dit niet zonder reden. Het ver trouwen van zooveel duizenden pel grims wg'st er wel heel duidelijk op, dat Maria ook hier haar gunsten gaarne uitdeelt. Een voorbeeld van kinderlijk vertrouwen vinden we in den heiligen Joannes Berchmans, wiens geboortehuis in de nabij Scherpenheuvel gelegen vesting Diest nog ten huidigen dage door vele pel grims wordt bezocht en vereerd, Het was op den schilderachtigen weg tusschen Diest en Scherpen heuvel, dat de kleine Heilige Mis dienaar dag in, dag uit, op en neer toog, biddend zijn rozenkrans en verheffend zijn hart tot Maria om van haar alle gunsten te verkrijgen, die hg verlangde. Ik laat hier eenig bijzonderheden voigen ten gerieve van de pelgrims. Een diepe put nabij de kerk trekt de belangstelling van menig bezoe ker. Toch is daaraan heelemaal.geen godsdienstige beteekenis verbonden, 't Is alléén om te laten zien, hoe hoog Scherpenheuvel gelegen is boven den zeespiegel. Van meer belang is het terrein achter de kerk, waar een schitte rend park is aangelegd met kruis weg en rozenkranslaan. Men behoeft zich geen moeite te geven voor Belgisch geld. Men kan overal terecht met Hoilandsch geld. De algemeene intentie is „voor het behoud van den vrede". Dc loterij der Katholieke Film-Actie» De loterg der K.F.A., verleden jaar in October begonnen, had aanvan kelijk een vlot verloop. Binnen enkele maanden werden 20.000 loten ver kocht. Er rezen echter moeilijkheden met de Nederlandsche Bioscoopbond over het geven van een gratis film voorstelling. Hierdoor werd de ver koop der overige loten ernstig be lemmerd en ten slotte stop gezet. Aan den minister van Justitie is thans een plan voorgelegd, waarmee op redelijke gronden kan worden aangetoond, dat de overgebleven loten in de a.s. winter kunnen wor den verkocht. Hierop heeft Z. Exc. nog eenmaal en thans voor de laatste maal acht maanden uitstel van de trekking verleend, welke op 1 Augustus j.l. was bepaald. In het a.s. winterseizoen zal nu een krachtige actie tot plaat sing van de onverkochte loten wor den ondernomen. In ieder geval zal de uitloting vóór 1 April zoo mogelijk vóór 1 Februari 1940 plaats hebben. Be waart dus rustig Uw loten. Ze heb ben nog waarde! LUXOR THEATER. Zaterdag en ZoDdag vertoont Luxor U „De ongeschreven Wet". De volmaakte kleurenfilm. Drama, actie en sensatie, een epos van de bergen. Een film, die in zwart-wit al een triomf geweest zou zgn.... nu in kleuren, is het een wereldgebeur tenis Twee mannen strijden om de lief de van een ongetemd bergbewoon- stertje. Een verhaal van natuurmen- schen en blauwe meren. Eindelijk! De volmaakte kleurenfilm. Even overweldigend als de grootsche na tuur, waarin zij werd opgenomen. Een sterk spannend en toch ook teeder en ontroerend epos uit het leven van Amerika's bergbewoners. Heroïsme, tragiek en roman, trek uit het leven der door familieveeten verscheurde bevolking van Kentuc ky's bergen. Een aangrgpende geschiedenis van mannenhaat en vrouwenleed Met een heerlgk klein jog, bij wiens dra matisch einde niemand zgn tranen bedwingen kan. Deze film is bgna geheel buiten opgenomen. Als tweede hoofdfilm vertoont ons Luxor „Prairie-gangsters". In deze film heeft Buster Crabbe de beroemde zwem-kamploene de hoofdrol. Een schitterende verfilming van een pakkende Zane Grey-roman. Een strjjd om vele mijlen prikkel draad tusschen dappere farmers en doortrapte veedieven. Bureau Voedselcommissaris voor Limburg. De Voedselcommissaris voor Lim burg, de heer M. J. Dings te Roer mond, verzoekt ons het volgende op te nemen: VERVOERVERBOD. Bg Kon. Besluit is het vervoer o. m. van granen, peulvruchten, kracht voeders en alle meelsoorten verbo den. In dringende gevallen kan ver- voervergunning worden verleend door den op de achterzijde van het for mulier vermelde bureauhouder waar toe uw afdeeling behoort. DORSCHVERBOD. Ook het dorschen van alle granen en peulvruchten is bij K.B. verboden. In dringende gevallen kan vergun ning tot dorschen worden verleend door den bureauhouder, onder wiens werkgebied uw afdeeling valt. DISTRIBUTIE LEVENS. MIDDELEN. Ieder graanteeler mag als „Voed selreserve" 25 kg. rogge of tarwe per gezinslid per jaar behouden. Hiernaast kan hij de normale hoe veelheid broodkaarten bekomen. Wenscht hij niet van broodkaarten gebruik te maken, dan kan hij van zgn eigen granen (rogge en tarwe te zamen) in totaal 125 kg. per ge zinslid per jaar behouden. VOEDSELRANTSOENEN VOOR HET VEE GEDURENDE DE MAANDEN SEPT. en OCT. '39 Voor het vee kunnen hoogstens de volgende kwantums veevoeder per dag ter beschikking worden gesteld: werkpaarden in de weidebedrijven niets, in de bedrijven met minder dan 75 pet grasland 1 kg. per dier per dag voor September, dekhengsten 1 kg. per dier per dag, drachtige zeugen 1 kg. per dier per dag, dekbeeren 1 kg. per dier per dag, varkens van 20—90 kg. 1.75 kg. per dier per dag voor September, varkens boven 90 kg. 3 kg. per dier per dag, melkgeiten l/, kg. per dier per dag te regelen door pl. bureauhouder, hoenders en eenden 100 gram per dier per dag. Ten aanzien van hoenders en een den kan worden opgemerkt, dat slechts aan 80 pet. van het geïnven tariseerde aantal voor de eerste 5 weken na het uitbreken der mobili satie krachtvoer verstrekt zal wor den. Ten aanzien van de kalveren kan worden opgemerkt, dat deze dieren voor zoover noodig, met ondermelk kunnen worden onderhouden. De zui velfabrieken zouden een meer gelijk matige verdeeling van de zuivelaf- valprodueten kunnen bevorderen, door den veehouders, die niet over deze voedermiddelen uit eigen bedrijf beschikken, ondermelk te verschaf fen. Voor werkpaarden zal de moge lijkheid van een indeeling naar de oppervlakte gras- en bouwland wor den bekeken. Bovenbedoelde norm is voorshands alleen bedoeld voor de maand September. Voor de periode na September zal waarschijnlijk een andere norm dienst moeten doen. Voor de varkens van 2090 kg. zal de norm van 1.75 kg. per dier per dag met ingang van October verlaagd worden, indien voederaard appelen op het bedrijf aanwezig zijn. Vorenstaande regelingen zijnvoor- loopig getroffen en zgn voor wgzi- gingen vatbaar. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bovenstaande voorschriften en regelingen reeds zijn ingegaan, zoo dat eenieder hieraan gebonden is. Bg niet-nakoming van de voorschrif ten komt men voor groote moeilgk- heden te staan. Tenslotte wordt een dringend beroep op aller medewerking in deze ernstige tgden gedaan. Bureau-no. 7; Leunen, Oostrum, Oirlo Castenray; bi'reauhouder: J. van der Sterren, Oirlo. Invoerprijsverschil rogge en roggemeel en denafuratie- steun rogge. Naar de Msb. van bevoegde zgde verneemt, dat het invoerprgsverschil op rogge en roggemeel, voor het tijdvak van 27 Augustus tot en met 2 September 1939, behoudens tus- schentgdsche wijziging, is vastgesteld op f 4.80 per 100 k.g. De denaturatlesteun voor rogge, gedenatureerd in de week van 20 tot en met 26 Augustus, bedraagt f 1,45 per 100 k.g. HET RIJTIJDENBESLUIT. De Bond van Bedrgfsautohouders in Nederland (B.B.N.) wendde zich op 17 Aug. telegrafisch tot de Mi nisters van Sociale Zaken en Water staat, met het verzoek, om krach tens art. 52 lid 9 van het Rijtijden besluit een algemeene ontheffing te verleen en, iulks op de volgende gronden: 1. De strenge controle voor de grensbeveiliging veroorzaakt buiten gewoon oponthoud; 2. De tallooze versperringen op de wegen in de grensstreek hebben tengevolge, dat slechts zeer langzaam en langs omwegen gereden kan worden; 3. Door het onder de wapenen komen van dienstplichtige chauffeurs ontstaat een tekort aan geschoold personeel. Thans wordt vernomen, dat t/m2 September a.s. onheffing is verleend van de bepalingen in are. 25, 26, 29, 30 en 32 van het Rgtijdenbesluit. De ontheffing komt hierop neer. dat voor bestuurders van vracht auto's in dienstbetrekking: 1. de werktijd maximum 14 uren mag bedragen; 2. het totaal der werk tg den per week 72 uren mag bedragen; 3. de diensttgd maximum 16 uren mag bedragen; 4. tusschen twee opeenvolgende diensttijden een onafgebroken rust tijd van 16 uren moet zijn gelegen. Pater Jos. van Well S» J. 40-jarig Priesterfeest In het retraitehuis Manresa te Venlo herdacht Zaterdag in stilte de Z. E. Pater Jos. van Well S.J. den dag waarop hij vóór 40 jaar tot priester werd gewijd. Bijna al die jaren heeft hg gewijd aan het re- traitewerk, waarvan hij in ons land een der pioniers geweest is. Motor tegen lichtmast gereden. TWEE DOODEN. Dinsdagmiddag is op de grens van de gemeenten Brunssum en Heerier- heide is de motorrijder M., opzichter van de Oranje-Nassaumijn IV, met zeer groote vaart tegen een mast van het electrisch net gereden. De man was op slag dood. De duorijder, ook uit Heerlerheide af komstig, werd zeer zwaar gewond opgenomen en naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Daar is hij in den loop yan den avond overleden. Een geprikkelde ongedurige stemming als gevolg van hoofdpijn, kiespijn» periodieke pijnen, rheumatiek en de pressie, weerspiegelt zich onomstootelijk op Uw gelaat. En wilt U een-gezicht, dat leelijk is door pijn? WITTE KRUIS poeders werken ab soluut niet verdoovend, doch nemen de pijn radicaal weg. Ze zijn dus onschadelijk en nemen bovendien prettig in, want ze zijn practiscb geheel smakeloos. Dinsdag 29 Aug. nm. half vier. Voorzitter: Burgemeester Janssen. Secretaris: van Haaren. Afwezig de Heeren Houben, van Haren en Arts. Om half vier was de Raad nog niet bijeen en gingen de aanwezige leden terug naar „De Zwaan", waar onder de schaduw der boomen bij een fleschje limonade verkwikking werd gezocht. Tegen 4 uur was het getal bijeen en begon de zitting. 1. Notulen van de openbare ver gaderingen van 16 Juni en 14 Juli 1939. Zonder hoofdei, stemming goedge keurd. 2. Notulen van de besloten ver gaderingen van 29 Maart en 16 Juni 1939; deze notulen liggen voor de Raadsleden ter inzage bij den Se cretaris. Voor kennisgeving aangenomen. Hierna stelde de Voorzitter, na mens B. en W. aan den Raad voor, een crediet van f 3000.disponibel te willen stellen, waaruit eventueel de kosten van hulppersoneel, huur van localiteiten etc. zouden bestreden kunnen worden, indien deze door de abnormale tijdsomstandigheden zou den kunnen gevorderd worden. Zonder hoofdelijke stemming ging de Raad hiermede accóord. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de Gemeente te doen deelnemen in het kapitaal der op te richten N..V WaterleidiDg-Maatsch. voor Midden- en Noord-Limburg en wel voor zeven aandeel en van f 100. Een exemplaar der ontwerpsta tuten is bij deze agenda gevoegd. Voor de toelichting van dit an dermaal ter tafel gebracht agenda punt worde verder verwezen naar de toelichting bg punt 22 op de agenda voor de Raadsvergadering van 29 Maart 1939 en de notulen van die vergadering; hieraan kan nog worden toegevoegd, dat door het besluit tot deelneming aan de N.V. de Gemeen te zich geenszins verplicht om ook zonder meer tot den aanleg van een waterleiding over te gaan. Hierin big ft zij volkomen vrg. De Gemeente kan dus rustig afwachten, welke voorwaarden omtrent tarie ven enz. de N.V. te zgner tgd, als de gemeente het oogenblik gekomen acht om zich van waterleiding te voorzien, en als zg deze niet aan- nemelgk acht, geen waterleiding te nemen. Kortom de Gemeente bindt zich verder tot niets, doch blgft geheel en volkomen vrg. De Heer Krul, Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoor. ziening te 's Gravenhage, heeft zich welwillend bereid verklaard, voor de heeren Raadsleden in deze verga dering de voordeelen van waterlei ding uiteen te zetten en technische en andere toelichtingen ook over de statuten te verstrekken. De Heer Pubben zegt, verwachtte hebben, dat de plannen voor een waterleiding tot rustiger tijden ver schoven hadden geworden. De Heer Odenhoven informeert, of de plannen voor 81 Augustus, de Nationale Feestdag, doorgaan in deze omstandigheden. De Voorzitter zegt, dat openbare feestviering niet zal doorgaan en dat hij verder met het Oranje-Co mité overleg zal plegen. De Heer Goumans klaagt over het onbeschermd zijn van boomgaarden, die nogal belangstelling van de jeugd ondervinden. De Voorzitter antwoordt, dat de vier politiemannen het druk genoeg hebben @n niet overal kunnen zgn. Maar „men mag de boosdoeners ook zelf bij de ooren pakken en bij de politie brengen. Na deze bespreking werd de ver gadering geschorst, daar de Heer Krul, die in deze vergadering het woord zou voeren over de waterlei ding, nog niet gearriveerd wa3. Toen tegen 5 uur de Heer Krul was aangekomen, werd de verga dering hervat. Op voorstel van den Voorzitter ging de Raad in geheime zitting over, ter aanhooriDg van de uiteen zetting van den Heer Krul. Nadat de vergadering om 6.30 weer heropend was, werd aan B. en W. machtiging verleend, om overeen komstig het voorstel van B. en W. te handelen en met 7 aandeelen van f 100,in de op te richten N.V. deel te nemen. De Heer Millen vraagt, of de in dertijd door de Gemeente verstrekte f 750.voor de plannen der Water leiding, nu terugkomen. De Voorzitter zegt, dat deze som terugbetaald wordt uit de door de N.V. aan te gane leeniug. Als de Heer Odenhoven nog wat wil vrageD, wijst de Voorzitter er op, dat daar straks gelegenheid voor geweest is. Verder brengt de Voorzitter, mede namens den Raad, dank aan den Heer Krul, voor diens uiteenzetting en spreekt de verwachting uit, bin nen niet al tlangen tijd plannen en tarieven der Waterleiding te zien. De Heer Odenhoven vraagt, of de nu onder handen zgnde bouwwerken ook voor waterleiding in orde ge maakt moeten wordeD. De Voorzitter zegt, dat dit niet noodig is, eerst moet dan de Bouw verordening gewgzigd worden. De Heer Steeghs informeert, wat de Voorzitter gedacht heeft van het in óe vorige vergadering gedane voorstel tot benoeming van een derde Wethouder. De Voorzitter antwoordt, dat hij het niet direct noodig acht, om bij de a.s. Wethoudersverkiezing in den geest van het voorstel Steeghs te handelen. Het is beter eens feen eventueele behoefte te bestudeeren. Niemand meer het woord verlan gende, sluit de Voorzitter de verga dering met gebed. Lijstje van materialen, welke in elk gezin noodig zijn voor de zelfbescherming. Men schrikke niet van de lange opsomming, want alle materialen, die gedrukt zijn, zijn reeds aan wezig in Uw huishouding. Het gaat er om, dat men weet, dat die voorwerpen voor de zelfbescher ming noodig 2ijn. Men heeft noodig: le VOOR EERSTE-HULP-VER- LEEN1NG BIJ GEWONDEN: een doos, waarin zich bevinden moet 2 snelverbanden, een pakje von Brun- sche watten van 25 gram, 2 hydro- phyle-zwachtels (8 en 6 cM. breed), 4 hydrophyle-gaasjes 13 bij 16 cM., eenige veiligheidsspelden, een meter pleister van 1 cM. breed, een jampotje gevuld met 75 gram anti-mosterdgas poeder en als men dit niet heeft, ge vuld met bleekpoeder (goed dichtslui ten), een doosje hansaplast (25 x 6 cM) een fleschje Hoffmansdruppels, een buisje jodiumtinctuur (er om denken, dat men dit van tijd tot tijd moet ver verschen). 2e. VOOR BRANDBLUSSCHEN per verdieping twee emmers water, op zolder een teil met droog zand om brandbom in te leggen, op zolder een schop met langen steel (om brandbom op te scheppen), op zolder een hark (om het opscheppen gemakkelijker te maken), op zolder een bak, waarin men drie emmers droog zand uitgestort heeft (als voorraad), een emmerspuit. 3e. VOOR DENGEEN, DIE EEN BEGIN VAN BRAND MOET BLUSSCHEN: een overall (geen wapperende klee ding) een paar handschoenen (geen vonken op bloote handen) een donkere bril (brandbom geeft helder wit licht) een metalen hoofddeksel (helm, pan vergiet, ter voorkoming van haar- schroeien en hoofdkwetsuren). 4e. VOOR HULPVERLEENING NA EVENTUEELE INSTORTING: een schop, een bijl, houweel of koe voet, een ladder, een stevig touw van tenminste 6 meter lengte, een bel of ander geluidgevend voorwerp om de aandacht van reddingsploegen (buiten) te trekken. Wie meer materiaal aanschaffen wil, om daardoor een betere uitrusting te verkrijgen voor de zelfbescherming, kan bijv. de doos met verbandmateriaal aanvullen enz. NOG EEN PAAR NUTTIGE WENKEN Zorg wijwater in Uw huis te hebben en besprenkel er Uw woning mee, wanneer het alarmteeken „luchtgevaar" weerklinkt. De H. Kerk dit water ge wijd, opdat alles wat zou kunnen scha den, geweerd zal mogen worden, waar het wijwater zal gesprenkeld worden. Het gebed der H, Kerk is allerkrach tigst. En bedenk tenslotte, dat uw levens lot ligt in de hand van God, den goe den Vader in den hemel, die Zijn en gelen over U bevolen heeft om over U te waken. Deze gedachte zal U kracht geven om kalm te blijven en gelaten uit Gods hand aan te nemen, wat Hij over U beschikt. P.D.V.ïwi Zondag hiel£ere wedvlucht d Erquelinnes, aigg De duivengei met Z W.-winójomi 1-50-27. Laatsglis J. Verstegea F 41 J. Vermeule» 35 J. Kusters 3;' G. Janssen, 'gyn E. Vermeule^ 2 Gebr. RuttergS; H. Derks 8,f' P. Kersten S,| P. Manders M. Franckei jj Gebr. Thissei- J. Boom 28 G. v. Dijck 30 Gebr. Willemsj Gebr. v Houd; A. Loonen ov< Eereprijs met'10 2de met l en: IS ER WERIX Het wordt hang met de werklooshvei lijks had ministemm werp gereed tqreg jeugdwerkloosheid dat er gees jeuicrl was. Toen de regeer: bl! voornemen om oir d roepen dierstplüger door werkloozen.ude alle voor dievervpng plotseling werk toen En nu kwami h Zaandam in sen kei pij-belangen", orgi v voor Nijverheid 1 dat er zelfs heelsal noemenswaardigejial loosheid meer is. Dat zou geblekziji kingen op de a'me van de Maalschaj tl de discussies zcijn komen het: „...feit, datodi andere manneuit ernstig gingecbei vraagstuk vatip gedreven als 1 gemeenschapsj} dl statistieken stds een geheel air 1 rend licht kwaen Is het niet lijge! dat de geheeleege keering, slemfén, beidsbemiddety buiten de bemseni die financieel e he maken heeft etraa ten slotte worcvet trieelen zelven Is het niethoi worden ingesdkel hunne rijke enrin geven niet alia, d stelling krijge?ooi aan blijvend *1 moeten word g toch eigenlijlfikis in staat 2ijn Let dus wel: a de met de neus in cwe komen, dan zal et werkloosheid eefict Laat men dithe halen. Laat de qeei met ze beginnede aan werkloozenaun jaar ter hunner b< onder de verplhti geven aan de ths keering te doen tar de bepalingen. Hoe de regeinj plan is om te rejee ernstige aantijging de werkloozen, idi onderzoek in tetel waarde der beïhti resultaten spoedig Verdachtraakiwva offers is erg; alse voor de niewe zouden blijken, an erger zijn. Want dtzc matig zijn gepluï ei GEEN OVÏfi NEUTRAIE Koning Leopsld audiëntie verleed 8 ambassadeur, vü I die den koning ei gaf van de houdinp jegens België, kt in Europa niet" 1 worden vermeda. De ambassadeur aan den wensch, de goede betrekkin de beide landen zetten en hernieuw koning op plecht Duitschland aanve gen volgens de I 13 October 1937 wederom, dat Ddt' lei wgze nadeel zi de integriteit de grenzen z#3 verre België een b neutraliteit in ach Het gaat er dus gië en andere tot voldoening van traliteit doen ee verzekeringen heef middel van zgn ai geven aan Nederla DISTRIBUTIE IN DUITS Maandagmorgen met het uitreike delenkaarten aan Berlgn. De kaai zeker aantal S( waarop de artikel waarop zy recht

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6