•Weekblad voor VENKAY, HOEST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter ORANJE .DAG in crisistijd Tiende NoorcULimb. Fokveedag Z'n historie. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 2 September 1939 Zestigste Jaargang No 35 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 7'/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Alle Nederlanders vereend rond hun Koninginne. Ten afweer gereed en bereid voor onzen grond en de vrijheid. Een ongewone Koninginnedag, Wel wapperde overal het na tionale dundoek, maar geen feest- gedruisch klonk op. Er waren geen blije gezichten. Zorg en ernst teekenen in deze dagen het gelaat van den Nederlander... 't Was met devotie, dat hij dezen keer op Koninginnedag de vlag uitstak. Zeker, ze moest wapperen, ook ja juist thans, nu zulke ernstige gebeurtenissen haar schaduwen van buiten tot over onze grenzen werpen. De Nederlandsche vlag moest wapperen voor een getuigenis. Het roodwit en blauw, schier huis aan huis, moest het verkondigen: wat de wereld ook beroert, wij blijven trouw: trouw aan onze Koningin, onder wier leiding we ons vereenen om den vrede te dienen door voorzich tigheid en liefde, maar onder wier hoede we ons ook zullen sterken en ten strijde gereed hou den, voor het geval ons land, ons volk, onze vrijheid van welke zijde ook mocht wor den bedreigd. Met deze gevoelens van trouw zijn onze gedachten Donderdag j.l. naar de jarige Vorstinne heen gegaan. Met dankbaarheid heb ben we ons herinnerd, hoe zegen rijk haar meer dan 40-jarig be stuur is geweest. We herdachten allen de moeilijke jaren van '14—'18, toen zij ons is voorge gaan in de taak, welke we toen maals tot ontroering van heel de wereld, zoo zegenrijk hebben vervuld. En we hebben ons voorgeno men: als het moet, dan zullen wij wéér vrijwillig een deel van de offers op ons nemen, welke de oorlog aan zoovele millioenen menschen oplegt en we zullen trachten om de nood ,te lenigen van hen, die zwaarder moeten lijder, dan wij. Gave God, dat de geschillen, welke de menschheid op heden verscheuren, spoedigst kunnen worden bijgelegd. Maar als dat niet mogelijk blijkt, dan zullen we tenminste ijveren, dat de vlammen van de oorlogshei geen voedsel vinden in onzen bodem. We zullen het behoud van den vrede in Nederland voor de an dere volken niet enkel 'n zaak van oorlogstactiek laten, maar tot een noodzaak. Een noodzaak van eigen be houd. Ons land moeten we be reiden tot een oase van vrede in een woestijn van haat Ons land zij als de omstandigheden het gaan vereischen •- weer de internationale toevlucht voor ten ten doode vervolgden. Het biede een dak aan de zwervenden; voedsel aan berooiden. Ons land zij 'n haven van barmhartigheid in de wereld van afgunst. We willen dat alles indien het noodig is weer wekken, zooals we het onder de bezie lende leiding van de Koninginin den vorigen oorlog hebben ge wrocht. Dat willen we, omdat zij zóó onze vredestaak zien. Maar we doen het niet uit vrees. We zullen onzen vredesplicht doen, doch zijn evenzeer bereid om een ons opgedrongen oorlogstaak te ver vullen. Rondom Oranje voelen we ons sterk. Méér nog dan 25 jaar geleden erkennen thans alle geledingen van ons volk in de Koningin de bindende figuur van onze bescheiden samenleving. Onder haar zullen we onze taak ten uitvoering brengen, een taak, die zwaar zal zijn, waar ze ook komt te liggen; op het terrein der barmhartigheid of van strijd. Oranje is ons een lichtend voorbeeld. Een voorbeeld van moed en vasloeradenheid, waar het ging om de verdediging van onze vrijheid en een voorbeeld van liefde, waar we ons geplaatst vonden tegenover de droeve re sultaten van het geweld, tegen andere volkeren gepleegd. Bidden we God, dat voorspoed en geluk weer weldra de wereld mogen vervullen, opdat Neder land daarin zijn historische plaats moge behouden onder het be stuur van Oranje, als het zijn moge: nog vele jaren onder de regeering van deze Koningin voor wie eindelijk in haar van offers zoo overvolle leven, een blijde levensavond van warm ge luk begon te schemeren. Domine, salvam fac reginam nostram. God behoede de Konin gin. We bidden het, vuriger dan ooit, nu heel ons volk tot haar opziet, vol vertrouwen en in rus tige bereidheid om haar te vol gen op den moeilijken weg. Md. Toen in het voorjaar van 1921 be kend werd, dat bij de Noord-Limb. paardenfokkers plannen in bespreking waren om een groote paardenfokdag te houden, kwam bij enkele vooraan staande rundveefokkers het idee naar voren, om in navolging van dit goede voorbeeld te trachten een rundvee- fokveedag te organiseeren. Over de deelname maakte men het zich over het algemeen niet erg be zorgd, daar bleef de goede samenwer king is deze streek borg voor. Veeleer betwijfelde men of de vee stapel hier ver genoeg was doorge fokt, om met succes bij een dergelijke gelegenheid te kunnen uitkomen. Over dit belangrijke punt werd eerst om inlichtingen gevraagd bij de Rijks- veeteeltconsulent en het daarop ont vangen advies luidde zoo gunstig, dat aanstonds werd besloten de Noord- Limb. Fokvereenigingen te samen te roepen en verdere plannen te bespre ken. Deze eerste bijeenkomst werd gehou den op 5 Maart 1921 in Café Kuijpers te Castenray en stond onder leiding van den Heer Hub. Janssen z.g. uit Venray. Het resultaat van deze besprekingen was, dat getracht zou worden om met de paardenfokkers samen te werken, om gezamelijk een fokveedag te orga niseeren. Een voorloopig bestuur werd be noemd, hetwelk bestond uit de heeren Hub. Janssen, Venray, voorzitter; A. Haffmans, Broekhuizenvorst, onder voorzitter; M. Poels, Meterik; P. van Enckevort, Sevenum; L Stappers, Pan- ningen en G. Tielen, Sevenum, Secre taris. Door de volgende fokvereenigingen weid medewerking toegezegd: V.l O.D., Merselo; Eensgezindheid, Heide; Volharding, Oostrum; Vooruit. Oirlo-Castenray; Volharding, Oostenrijk; Boerenbelang, Meterik; Ons Belang, Sevenum; Brigida, Broekhuizenvorst; Fokkersbelang Helden, De Toekomst, Panningen. Later sloten hierbij nog aan de ver- eenigingen: Roggel—Heibloem en Om geving; Brigida, Mook-Middelaar en Eerste Limburgsche, Nieuwstad. De eerste stappen waren gezet en men stelde zich in verbinding met het bestuur van den paardenfokdag, alwaar hunne voorstellen aanvankelijk met in stemming werden begroet. Later deden zich heel wat strubbe lingen voor en moesten veel moeilijk heden overwonnen worden, alvorens een accoord tot stand kwam. Intusschen werd eene vergadering gehouden te Venlo, alwaar de Rijks veeteelt-consulent Ir. Timmermans en de Voorzitter van den Bond van Rund- veefokvereenigingen in Limburg, de Heer L. Haen, tegenwoordig waren. Bij deze gelegenheid deed de Heer Timmermans het voorstel, om de N.L. Fokveedag nog iets breeder op te zetten en er van te maken de Eerste Provinciale Limburgsche Fokveedag van het M.R.Y..VeesIag. De Heer Haen gaf daarbij te kennen, dat de Bond dan ook beter financieel zou kunnen steunen, indien alle fok vereenigingen gelegenheid werd ge geven om in te zenden. Verschillende Noordelijke fokkers brachten daarbij het bezwaar naar vo ren, dat Nieuwstad dan zeker de eerste prijzen zou wegdragen, daai genoemde vereeniging een veeljarige voorsprong bezat en bovendien beschikte over het gewenschte weiland en veel zwaardere grondsoort. Anderen meenden, dat dit geen reden mocht zijn om het beste te weigeren en zoodoende werd het voorstel Tim mermans aanvaard. Veel viel nog te doen, alvorens alles in kannen en kruiken was, maar dank zij de goede voorlichting van Ir. Tim mans, werden moeilijkheden en hinder nissen overwonnen. Ook de veelvuldige ervaringen door den Heer Janssen, opgedaan op tal van keuringen en fokveedagen, kwa men hier zeer ter stade en wezen in verschillende gevallen den goeden weg. Het heeft in die dagen dan ook zeker iedere fokker met oprechte blijdschap vervuld, dat de verdiensten van den Heer Janssen op het gebied van vee- verbetering door de Regeering werden erkend, door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Niet het minst was het welslagen van den eersten fokveedag te danken aan den overleden eere-voorzitter Jan Poels. Zijn organisatorisch talent en grooten invloed deden zich gelden bij tal van besprekingen en waar bij zijn medewerking toezegde was succes steeds bij voorbaat verzekerd. Zoo kwamen dan op 31 Mei 1921 ruim 400 stuks rundvee aan de lijn, waarvan wij de beoordeeling overlaten aan Ir. H. Wibbens, destijds Hoofdin specteur van het N R.S. „Ik had niet durven denken, aldus den Heer Wibbens, hier zulk uitste kend vee te zullen aantreffen, maar dezen goeden indjuk zou nog sterk zijn verhoogd en de beste dieren zouden nog veel beter tot hun recht zijn gekomen, als men vooraf iets scherper had geselecteerd en onge veer 150 stuks had thuis gelaten." Hieruit blijkt voldoende den goeden wil onzer Noordelijke fokkers, maar ook dat velen nog moeten leeren, welke dieren op een fokveedag met succes kunnen worden voorgebracht. Het is misschien interessant nog eens te zien welke fokvereenigingen toen de hoogste bekroningen behaalden, om nu na te gaan, hoe deze verhoudingen sterk zijn gewijzigd. In de rubriek „groep van zes koeien met een vereenigingsstier" werden behaald Eereprijs Fokv. Nieuwstad le prijs Heide 2e n Broekhuizenvorst 3e Roggel 4e Meterik 5e Oirlo-Castenray 6e Oostenrijk 7e Sevenum 8e Oostrum 9e Panningen. Bij verschillende gelegenheden bleek spoedig, dat in deze streek hard en met ambitie gewerkt werd en op de Centrale Fokveedag te Roermond is wel duidelijk gedemonstreerd, dat men thans in geen enkel opzicht meer be hoeft achter te staan bij andere zuster organisatie^ in de provincie, ja wij meenen niet te veel te zeggen, wanneer wij beweren, dat Noord-Limburg thans de leiding genomen heeft. Wel een bewijs, dat onze fokkers de lessen van het verleden ter harte hebben genomen en dat zij hun profijt deden met de goede voorlichting van onzen eminenten Veeteeltconsulent, wiens adviezen steeds op hoogen prijs werden gesteld en gaarne werden op gevolgd. De tweede Noord-Limburgsche Fok veedag kwam pas vele jaren later tot stand en wel in 1928, toen paarden-, rundvee- en varkensfokkers gezamenlijk dien dag organiseerden. Het getal inschrijvingen was dat jaar niet talrijk, 251 nummers rundvee en 98 hokken vai kens), maar de voorge brachte dieren maakten een goeden in druk, vooral wat uniformiteit betrof. Meermalen hebben we gehoord „de stier is de halve veestapel" en dit vooral hebben de fokkers in deze streek steeds scherp voor oogen gehouden. De prachtcollectie vaderdieren, welke hier reeds in 1928 werden vertoond, gaven alle hoop op een goede toe komst Hier past voorzeker een woord van waardeering jegens den Heer Jas- par, inspecteur van het N.R.S., die ons steeds met raad en daad terzijde stond en herhaaldelijk den weg wees, waar passend en goed fokmateriaal te koop was. Dat naast een goed exterieur, de opbrengsten niet werden verwaarloosd, blijkt voldoende uit de gegevens welke in den catalogus zijn te vinden en al leszins betrouwbaar genoemd mogen worden. Daarbij dienen wij in herinnering te brengen het werk van onzen Veeteelt consulent Ir Timmermans en van den Zuivelconsulent Ir. Zuidema, welke steeds geijverd hebben voor produc tieve dieren en deugdelijke controle. Het getal inzendingen op den Noord Limburgschen Fokveedag en de daar mede gelijken tred houdende belang stelling, namen na 1928 telken jare toe, alleen 1932 maakte hierop een zeer verklaarbare uitzondering. We herinneren ons nog levendig hoe diep rundvee- en varkensfokkerij toen in de put zaten. Toch werd in 1933 wederom met nieuwen moed begonnen, maar ditmaal kwam mond- en klauwzeer een spaak in het wiel steken, de fokveedag moest worden afgelast. Hierop volgde het succes van 1934, toen de catalogus niet minder dan 477 nummers rundvee, 222 hokken varkens en 62 inzendingen schapen aangaf. In 1935—36 verliep alles normaal, doch in het najaar 1937 trad wederom op verschillende plaatsen mond- en klauwzeer op, hetgeen aanleiding gaf tot uitstel van den fokveedag en van uitstel kwam ditmaal afstel. Ook in 1938 kwam het spook mond en klauwzeer de kop weer opsteken, maar ditmaal besloot men door te zetten. De verschillende rubrieken wa ren wel iets dunner bezet, maar het succes was daarom niet te minder, want de echte fokkers met hun beste dieren waren dien dag toch present. En nu staan we dan op den voor avond van den 10de Noord-Limburg- schen Fokveedag, welke zonder twijfel een waardige opvolger zal zijn van zijn voorgangers. Een woord van hartelijken dank aan allen, die tot dit welslagen hebben bijgedragen, maar vooral aan onze fokkers, (want zij zijn het toch tenslot te, die den fokveedag maken) voor hun energiek, eendrachtig en volhar dend samenwerken. Moge ook de toekomst daarvan ge tuigen T. De voedselvoorziening. Voorbereiding van de distributie. Aangezien de administratie, ver bonden aan het in gereedheid bren gen van de distributiestamkaarten, waarschijnlijk meerdere weken zal vorderen, wordt begonnen met het uitgeven van noodkaarten fz.g. „rijksdistributiekaart") aan de hand van gegevens uit het bevolkings register. Zoo spoedig mogelijk wor den dan intusschen de definitieve .distributiestamkaarten" in gereed heid gebracht. Het verstrekken van deze kaarten houdt dus geenszins in, dat reeds met distributie van bepaalde artike len zou zgn begonnen, maar is slechts op te vatten als een onderdeel van de voorbereiding daarvan, teneinde dit uitgebreide apparaat terstond in volle werking te kunnen doen treden, wanneer inderdaad de distributie noodzakelijk mocht blijken. Prijsopdrijvings- en hamsterwet* Bij K.B. van 29 Augustus is ge regeld, wat er zal geschieden met de krachtens de prgsopdrgvings- en hamsterwet 1939 verbeurdverklaarde goederen. Voor zoover de minister van Eco nomische Zaken niet binnen een week na ontvangst van die kennis geving, heeft bevolen, dat de ver beurdverklaarde goederen ter be schikking zullen worden gesteld van de bevolking of van bepaalde groe pen der bevolking van een of meer gemeenten, dan wel van een of meer door hem aan te wijzen personen of ondernemingen, worden de goederen overgegeven aan den burgemeester van de gemeente, binnen welker gebied de goederen zich voor de verbeurdverklaring bevonden. De burgemeester stelt de goederen on verwijld ter beschikking van de be volking, dan wel van bepaalde per sonen of ondernemingen in zijn gemeente. De terbeschikkingstelling door den burgemeester geschiedt teg8n prijzen, die de krachtens art. 3 der wet geldende prijzen niet te boven gaan en op de wijze, te be palen door den burgemeester der gemeente waar de goederen worden ter beschikking gesteld. Dit besluit is in werking getreden met ingang van 31 Augustus a.s. Controle op distributie en hamsteren. De minister van Economische Zaken heeft aangewezen als opspo ringsambtenaren belast met het opsporen van overtredingen van de distributie-wet 1939 en van de prijs opdrijvings- en hamsterwet 1939 de controleurs Landbouwcrisiswet 1933. Zilverbons. Als er geen zilvergeld wordt op gepot door het publiek, zal er vol doende pasmunt in omloop zijn. Om eventueel op alles voorbereid te zijn, heeft de regeering een vol doende aantal zilverbons laten ver vaardigen, welke bij gebrek aan zilvergeld of pasmunt in circulatie zullen worden gebracht. Er waren ook nog zilverbons van de vorige mobilisatie in voorraad. Deze zullen overgestempeld worden en zoo noodig ook in omloop wor den gebracht. Op het oogenblik achtte men ech. ter nog geen redenen aanwezig voor uitgave van dit papieren noodgeld, Geen extra treinen. De Nederlandsche Spoorwegen dee- len mede, dat tot nader bericht geen extra treinen ten dienste van het publiek loopen. Dit geldt ook voor de goedkoope en andere treinen, die reeds aangekondigd waren. De autobusdiensten. Namens den Ned. bond van auto- busdienstondernemers wordt ter voorkoming van misverstand mede gedeeld dat de gewone (vaste) auto busdiensten big ven functlonneeren volgens de bestaande dienstregelin gen. Geen vrijstelling van port. Er wordt nog eens de aandacht op gevestigd, dat alleen briefkaarten en couranten aan en door militairen, echter alleen beneden den rang van officier, vrg van port kunnen worden verzonden. De briefkaarten mogen alleen mededeelingen van particulieren aard bevatten, terwijl de couranten niet zwaarder mogen zgn dan honderd gram. Brieven aan en door militairen verzonden zijn dus niet vrij van port. Het hamsterverbod. Ook van toepassing op petroleum. Ten vervolge op de beschikking van den minister van Economische Zaken van 28 Augustus j.l. waarbg een zoogenaamd hamsterverbod werd afgekondigd voor een aantal levens middelen en enkele andere artikelen, kan worden medegedeeld, dat thans ook voor petroleum het hamster- verbod van toepassing is verklaard. De Voedselvoorziening. Hier en daar is de opmerking ver nomen, dat de detailverkoop van enkele levensmiddelen o.a. suiker, een enkele maal heeft gestagneerd. Uiteraard kan zulks voorkomen, wanneer plotseling het geheele ap paraat der voedselvoorziening in werking wordt gesteld. Gemeld kan evenwel worden, dat de stagnatie binnen enkele dagen geheel zal zijn opgeheven. Zij werd veroorzaakt door de omstandigheid, dat de inventarisatie, noodig om de binnenlandsche voorraden, te leeren kennen, waarvoor duizenden inven- tarisatieformulierenjmoesten worden verzonden, ingevuld en teruggezon den, enkele dagen in beslag neemt. Verwacht mag worden, dat van nu af, hiervan geen hinder meer zal worden ondervonden. Het gebrek aan personeel in de bedrijven. De regeeringspersdienst deele ons mede, dat de directeur van den rgks- dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling in overleg met de contactcommissie voor de arbeids markt, aan de directeuren der dis trictsarbeidsbeurzen heeft opgedra gen, om, in verband met de tegen woordige buitengewone omstandig heden ervoor zorg te dragen, dat alle aanvragen van werkgevers om personeel, waarin de arbeidsbeurzen ter plaatse of in het district niet kunnen voorzien, eiken dag aan hem doorgezonden worden. Deze aanvragen worden dan in het dagelijksche bericht aan de an dere arbeidsbeurzen doorgezonden opdat zoo spoedig mogeltfk de elders in het land beschikbare arbeidskrach ten kunnen worden aangeboden. Hierdoor ontstaat de mogelgkheid om zeer snel zoo goed mogelgk in de behoeften van het bedrijfsleven te voorzien. Den werkgevers wordt aan geraden zich thans meer dan ooit om personeel tot de organen der arbeidsbemiddeling arbeidsbeids- beurzen en agentschappen) te wen den. Veel stagnatie in de bedrijven, kan daardoor voorkomen of zeer snel opgeheven worden. Tegen hamsteren, prijsopdrij ving en verkoop weigering. Zoo men weet heeft de Overheid bepalingen in het leven geroepen, teneinde de voedselvoorziening zoo normaal mogelijk te doen verloopen. Dat deze bepalingen noodig zijn, leert niet alleen de ervaring van de jaren 1914—1918, doch dat is nu weer ge bleken. Het is daarom, van het grootste belang, dat allep, die op de een of andere manier kennis krggen van hamsteren, prijsopdrijving of ver koopweigering van goederen, zich zoo spoedig mogelijk met de noodige gegevens naar het politiebureau be geven. Dan zal men onmiddellijk in grijpen. Vergoeding opgevorderde paarden en motorrijtuigen. Geenerlei beroep open. In verband met door onjuiste bericht geving onstane misverstanden aan gaande de procedure, welke gevolgd zou moeten worden, wanneer eigen aars van opgevorderde paarden en eigenaars of beheerders van motor rijtuigen, opgevorderd bij ;de alge- meene motorverordening, het niet eens zijn met de hun toegeschatte vergoediDg voor die paarden of mo torrijtuigen, wordt van officieele medegedeeld, dat in dergelijke ge vallen geenerlei beroep openstaat, dit in tegenspraak met de onjuiste be richten, welke spraken van de mo gelijkheid van een beroep op een ge mengde commissie van militairen en burgers. Draagt elkanders lasten. Het „draagt elkanders lasten" geldt in dezen donkeren tijd wel in heel bijzondere mate. Ware naastenliefde moet nu vooral ten troon zitten en in die gevoelens moeten we vooral laten deelen de mannen, die thans met de wapenen in de hand gereed staan, om onze neutraliteit te ver dedigen. Een mooi voorbeeld daarvan heb ben Prinses Juliana en Prins Bern- hard gegeven blijkens het volgende bericht: Dezer dagen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard het bureau ont wikkeling en ontspanning van het algemeen hoofdkwartier verblgdmet een gift van f 10.000. Zooals men weet, tracht dit bureau de soldaten, die ter verdediging van onze grenzen onder de wapenen zijn, door ontspanning in hun vrijen tijd eenige vergoeding te geven voor de offers, die zij hebben moeten bren gen. Het bureau heeft deze gift in groote dankbaarheid jegens het Kroonprinselijk Paar aanvaard in de verwachting, dat dit voorbeeld door velen zal worden nagevolgd. De tijden veranderen De tgden veranderen 1 Daaraan herinnerde de „Standaard", schrijven de over het a,s. jubileum der Neder landsche Spoorwegen. Sympathiek doet het aan, aldus genoemd orgaan, dat bg de voorbe reiding van de spoorwegfeesten aan het personeel ruimer aandacht wordt geschonken. Op alle manier wordt getracht het uitgebreide leger van spoorwegman nen in de feestviering te betrekken en den werkers vreugdevolle dagen te bereiden. Met betrekking tot dit sociaal meeleven van leiding en personeel is in den loop der jaren heel wat ten goede gewgzigd. Professor Quack deelt in zgn „Herinneringen" een en ander mee van de strubbelingen, die zijn voor stel veroorzaakte, toen hij in den raad der commissarissen van de Maatschappij tot Exploitatie van de Staatsspoorwegen het denkbeeld be pleitte om, afgescheiden van het winstcijfer, dat in elk jaar behaald kon worden, voor het personeel een eigen pensioenfonds in te richten, waarbg aan het personeel rechten van medebeheer werden gegeven. Hg won het pleit, October 1872 werd het pensioenfonds ingesteld. Quack laat op de mededeeling van dit besluit volgen: „Ik zeg niet, dat dit alles bovenmate geprezen moet worden. Het was slechts natuurlijk en een eerste plicht van naamlooze vennootschappen. Maar in de jaren 1871 en 1872 was het bij die vennootschappen in ons land een groote uitzondering, wan neer men aan dit alles roerde; zelfs de commissarissen der maatschap pij waren niet allen goed te spreken over zulke sociale maatregelen. Ik herinner mg, dat het altgd-Fransch- sprekende lid der Eerste Kamer, de heer Villers de Pité, die voor Lim burg zitting had in den raad van commissarissen, eens, toen ik wat later de zaal binnenkwam, aan zijn buurman de woorden vrg hard toe fluisterde: „Voila la Commune qui entre". Daar komt de Commune binnen. De Commune als een pensioen fonds voor het personeel werd inge steld Gelukkig zijn wij thans aan den angst voor dergelijke spookbeelden ontgroeid. VENRAY, 2 Sept. 1939 BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend van Z.E. den Minister van Economische Zaken bericht te hebben ontvangen, dat de bestrijding der Iepenziekte in het aanstaande seizoen met kracht zal worden voortgezet in die gebieden, waar de iep zoowel uit economisch als uit landschappelijk oogpunt van groote beteekenis is. In verband

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1