P. HENDRIX Patersstraat 9 BOERDERIJ TE KOOP 4 ongem. biggen KUIKENS Hebf geen zorg CONCERVO Gebr, Lucassen 10 H.A. bouwland 10 pet. korting Gebr. Lucassen gfiiyooz cfe Voor Jen Inmaak Heeren Landbouwers Uwe dieren hebben Protenose noodig. Spier- en Beenwerk, krachtige vor men, dat bereikt U met PROTENOSE. C. H. Nelissen-Geurfs, Oirlo Patria Schrijfmachine j WAARSCHUWING. De Internationale ioestand Het Portret te VENRAY. A. Claassens, Brukske. Notaris Pluymaelcers te VENRAY zal op Maandag 4 September 1939 nam. 4 uur, in het café van Godfr. van Dijck te Venray-Heide, voor den heer L. Linders te Venray-Veulen H 35a publiek verkoopen Eene zeer vruchtbare en in goe- den staat van onderhoud zijnde BOERDERIJ, bestaande uit woonhuis, schuur, stal, kippenhokken, bouw- en weiland, ALLES IN ËÉN BLOK GELEGEN te Venray-Veulen, nabij den harden weg, kerk en school, groot 21 h. 68 a. 85 c. Aanvaarding op de gewone tijd stippen in 1940. Betaling van den koopprijs op 2 Jan. 1940. De veiling geschiedt in perc. en massa. Nader bij biljetten omschr. H.H. Kippenkouders Wilt gij uw 220 op tijd, bestel ze dan heden. Ook broedvergunningen worden overgenomen. Aanbevelend, H. CLEPHAS. Venray Beekweg 10 Centrale BroederiJ. over den inmaak en gebruikt onze bekende glazen Gegalv. en emallle Steriliseerketels, ringen, deksels, beugels enz. Alle Huishoudel. artikelen in emaille, glas en porcelein. Beleefd aanbevelend, LEUNEN Telefoon 191 TB IK O O IP 8 ongem. biggen H. Hezen, Heijde. TE KOOP stoof- en inmaakperen en raapappelen M. Lenssen, Brukske. Te pachten tot 1955, van N.V. Kempkens- berg, ook in kleinere perceelen, thans in pacht bij L. Poeis, Merseio. Te bevr. bij G. Rein- ders, Horst, Tel. 8. TE KOOP 10000 kg. Petkuser zaairogge ie nabouw gek. 10-9-9 a f 9.- per 100 kg., tevens winterzaaigerst vogels agar. 2e nabouw a f 9.- per 100 kg. M. Arts-Jenniskens, Verriets- hoeve, Ysselsteyn. op alle voorradige Rijwielen wegens vergevorderd seizoen. Verder electr. Lantaarns, Achter lichten, Lampjes, binnen- en buiten banden, alle rijwielbenoodigdheden. LEUNEN Autoverhuur. Tel. 191 H.H. Fruittelers die prijs stellen op fijn fruit zonder kneuzingen, koopt thans de nieuwste plukmandjes voorzien van losse bodem bij A. Hermans. Langstraat «or ViaWen Pn'ls' yCott'te voor na n33f VeToO voor 50 isiö. -10 wi50 5 RE£P£tA 3 voor 10 cen* sleets tot en «net vJoéü»*9 t Inmaakketels zink en emaille, glazen, veeren, beugels, ringen, thermometers, inmaakpotten, boonenmolens, plankjes voor inmaakpotten, perkament en cellglaspapier, roerzeeften, komkommerschaven, enz. Protenose is het beste versterkend voedsel dat Uwe dieren in een prima conditie brengt en ze een krachtige ontwikkeling geeft. PROTENOSE, dat in gelyke deelen Is samengesteld uit 98 pet. verteerbaar eiwit der Protena en uit het meest hoogwaardige koolhydraat Maisglucose, waaraan ll/: pet. mineralen en y, pet. Dohyfralolie is toegevoegd, is het meest volwaardig krachtvoeder dat te vinden Is. Het is dan ook niet te verwonderen, dat jongvee met Protenose gevoed tot een betere klasse behoort. N.V. Siijfsel- en Glucosefakriek ..Sas van Gent Agent Telefoon Venray 802 in kunstlederen koffer, 2-kleurig lint; stencil inr. 3 regelafstanden, zeer lichte aanslag, f 87.50 (2 jaar garantie) Zwitsers fabrikaat. KOOPS Kantoormadunehandel Klaasstraat 22Nieuwstraat 6 VENLO 3RU ^or? 4 -HJ Venraysche middenstanders wenschen dat U niet koopt van vreemde menschenwij zijn even goed en niet zoo duur, dus koopt bij ons dat is secuur. Steeds verkrijgbaar Zeeuwsclie kleiaardappelen, franco thuis. R. DUPONT, Stationsweg, Venray IN DE AFGELOOPEN WEEK De situatie rondom de Duitsch.- Poolsche spanning blijft wel uiter mate ondoorzichtig. De proefballon netjes, aan beide zijden opgelaten, zijn gebarsten, voordat zij nog een eenigszins behoorlijke hoogte hadden bereikt. Londen en Parijs hebben j duidelijk te kennen gegeven, dat zij van een nieuw „München" niets moeten hebben en het bekende arti kel van de „Times" over de taak van het vredesfront, waarin werd aange drongen op een regeling, waartoe Duitschland dan bepaalde concessies zou moeten doen, heeft in het Derde Rijk een alles behalve aangenaam onthaal gevonden. Het eenige wat op het oogenblik dan ook als vaststaand geconstateerd kan worden is, dat men aan beide zijden aan zijn eenmaal ingenomen standpunt vasthoudt Duitschland verklaart, dat het Dan zig onvoorwaardelijk terug wil heb ben en ook een regeling in zake den corridor wenscht en anderzijds wei gert Polen dergelijke concessies in overweging te nemen. Intusschen worden aan belde zijden omvang rijke militaire maatregelen genomen. Zoo hebben de Polen de grenzen met Slowakije, Bohemen en Silezië geheel ge sloten. Zij werpen er in allerijl fortificaties en prikkeldraadversperringen op en con- centreeren er een groote troepenmacht. Ook van Duitsche zijde laat men zich niet onbetuigd en daar heeft men een be langrijken stap gedaan door een militaire overeenkomst met Slowakije te sluiten, waardoor Duitschland, wat de militaire be zetting van dat land aangaat, de vrije hand krijgt. Een Duitsche militaire missie heeft zich reeds te Bratislava gevestigd en Duit sche troepen bezetten alle strategische punten. Wat doet Hongarije Staat de militaire bezetting van Slowa kije, die ongetwijfeld tegen Polen is ge richt, ook nog in verband met de bezoeken, die graaf Csaky, de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, aan Duitsch land en Italië heeft gebracht De houding van Boedapest in de huidige situatie is weinig doorzichtig. Eenerzijds zijn de ban den, die het land aan de spil binden sterk, anderzijds echter is de Ilongaarsch-Pool- sche vriendschap traditioneel. Volgens som mige waarnemers zou het in een eventueel conflict tusschen Duitschland en Polen dan ook maar het liefst neutraal willen blijven, iets, dat echter niet zou strooken met de wenschen van Berlijn, dat een militair samengaan met Hongarije wenscht en om dit te bereiken ook een zekeren druk op Boedapest uitoefent, o.a. door de bezetting van het aangrenzende Slowakije. Ander zijds kan men ook vernemen, dat tusschen Berlijn en Boedapest alles koek en ei zou zijn en dat de Hongaren niet zouden wei geren ook militair hun partner-s van het anti-kominternpact bij te staan. Ook deze lezing kan natuurlijk juist zijn, want Hon garije is zeer revisionistisch en heeft vooral met Roemenië nog een appeltje te schillen. Zooals men ziet loopen hier de meeningen wel vèr uiteen en bij gebrek aan positieve gegevens zal men er wel het best aan doen, zich niet aan gissingen over de beteekenis van de bezoeken van Csaky aan De Duit sche en Italiaansche leiders te wagen. Engeland treedt krachtiger in het Verre Oosten op. Londen heeft tegenover Tokio een stevige houding aangenomen, zoo stevig, dat het Ten behoeve van het verkeer tusschen Danzig en Oost-Pruisen werd een uit 24 pontons bestaande brug over den Weichsel geslagen, die later vervangen zal worden door een vaste hangbrug. allerminst uitgesloten moet worden geacht, dat de mislukking van de conferentie te Tokio er het gevolg van zal zijn. Zooals bekend was het Japansche optreden te Tientsin niet in de laatste plaats een ge volg van bepaalde economische aange legenheden. Engeland heeft nu geweigerd over een van de belangrijkste punten op dit gebied, de uitschakeling van het Chi- neesche geld in de internationale conces sies en de uitlevering van het Chineescïie zilver te onderhandelen. Het is moeilijk te zeggen, wat de Engelsche regeering den moed heeft gegeven op deze wijze een mis lukking van de conferentie van Tokio te riskeeren. Wellicht heeft zij zich daax-toe laten aansporen door de Amerikaansche regeering. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de Engelsche regeering de bevolking, die niets meer van een tegemoetkomende politiek wil weten, niet nog eens voor het hoofd durfde te stooten. Maar hoe dit ook zij, Japan zal ongetwijfeld krachtige tegen maatregelen trachten te nemen, zoodat ook een verdere stijging van de spanning in het Verre Oosten vei*wacht kan worden. Groote diplomatieke activiteit. Intusschen draait de diplomatieke ma chine allerwegen snel. Zoo hebben de am bassadeurs van Engeland en Frankrijk te Berlijn weer een bezoek gebracht aan Baron Von Weizsacher, den Duitschen onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, wien zij er op hebben gewezen, dat de in April aan Polen verleende garantie in on verminderde mate van kracht is gebleven en dat Engeland en Frankrijk Polen te hulp zullen komen, indien deze staat zich in zijn levensbelangen bedreigd gevoelt en op grond daarvan naar de wapenen mocht grijpen. En eenzelfde démarche schijnt ook door de Engelsche en Fransche ambassa deurs te Rome te zijn ondernomen. In Berlijn is men over het Engelsch- Fransche optreden geer vertoornd. Vooral Engeland moet het ontgelden en de Duit sche bladen stellen Londen ten volle ver antwoordelijk voor wat men Polen's „in transigente houding" noemt, Daarbij ver klaren zij nog eens, dat er van een con ferentie geen sprake kan zijn, noch van een compromis noch van eerxigerlei bemid deling. Zooals al gezegd blijven beide par tijen op hxm standpunt staan, zoodat men weer even vèr is als vroeger. Onder deze omstandigheden dringt zich de' vraag op, of men zonder militaire maatregelexi uit de impasse zal* kunnen komen. Op de militaire maatregelen in Polen en Duitschland heb ben wij reeds gewezen, maar ook in Italië heex-scht in dit opzicht een opvallende ac tiviteit. Zoo heeft Mussolini op een dag, terwijl graaf Ciano de diplomaten van vele landen ontving, besprekingen gehad met den prins van Piemont, inspectexir-gene- raal van de Italiaansche infantex-ie, maar schalk Badogüo en generaal Bex-giam, ter wijl ook het verblijf van maarschalk Balbo, die zooals bekend gouverneur-generaal van Libye is, te Rome in het buitexxland de aandacht trekt. Dit alles klinkt zeer on heilspellend, maar beteekent toch nog geenszins, dat de kanonnen nu werkelijk zullen gaan spreken. Militaire voorberei dingen spelen immers in den „zenuwen oorlog" een groote rol, maar zij bewijzen nog geenszins, dat degeen, die ze treft, in derdaad voornemens js naar de wapens te grijpen, DE LANDBOUW EN DE NIEUWE REGEERING. Men kan niet zeggen dat het nieuwe Kabinet onder gunstige omstandigheden het licht heeft gezien, nadat verschillende voorafgaande pogingen om een regeering te vormen, gefaald hadden. Zwaax*der dan ooit sinds September van het vox*ige jaar hangt de oox\logsdx-eigiiTg boven het oixde Europa, boven de gehecie wereld. De vraag, die ons hier evenwel op het oogenblik meer speciaal interesseert, is dezehoe zuilen ds belangen van den Nederlandschen landbouw worden behar tigd door het nieuwe ministerie Ook in verband met hetgeen wij in de voorgaande regelen opmerkten is het van zeer groot belang, dat de landbouw niet zooals dit reeds al te vaak hst geval is geweest stiefmoederlijk wordt behandeld. Het is van harte te hopen, dat alle maat regelen zullen worden genomen om den landbouw in staat te stellen, zijn voorname rol in 's lands bestel te blijven vervullen. Kunnen wij daar gerust op zijn Dat is een vraag, waarop vooralsnog geen ant woord valt te geven. Wij zullen de nieuwe x-egeering eerst naar haar daden kunnen beoordeelen, dat wil zeggen, dat wij ons oordeel zullen moeten opschorten, tot wij op grond van die daden een nader oordeel kunnen vellen. Wij moeten evenwel beginnen met vast te stellen dat aan een zeer voornamen wensch van agrarisch Nederland niet is tegemoet gekomen, namelijk dat men het zonder een afzonderlijk depax*tement vaxi landbouw zal moeten blijven stellen. In dat opzicht is er onder het nieuwe ministerie niets vex-anderd onze landbouw blijft ge plaatst onder het bestuur van den minister van Economische Zaken, die dus, naast de behartiging van de belangen van handel en rxijvex*heid, ook den landbouw onder zijn ministerieele vleugels zal blijven nemen. Wij hadden het gaarne anders gezien; toch kunnen wij er betx*ekkelijk vx-ede xnede hebben, dat de bestaande toestand, wat den landbouw betreft, is gehandhaafd gebleven, omdat op die wijze ten minste de conti nuïteit in het landbouwbedrijf is gewaar borgden dat is a! een heel ding. Wij zéggen dit ook met het oog op het oorlogsgevaar. Men kan er niet de oogen voor sluiten, dat de hangende conflicten vandaag of morgen de uitdrukking is niet te sterk tot een geweldige uitbar sting zullen kunnen leiden. Wij haasten ons hieraan toe te voegen, dat wij in dat opzicht er nu beter voor staan dan in 1914. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden zijn wij thans veel beter in staat, voor onszelf te zorgen. Toch kaxx men als vrijwel vaststaand aannemen, dat wij, noch wat de brood-, noch wat de vetvoorziening betreft, geheel onafhankelijk kunnen worden van het buitenland. Nu zou men reeds veel in de goede richting kunnen bereiken, door er met alle krachten naar te streven, zelf zooveel mogelijk in onze voedselbehoeften te voorzien. Toch zou een dergelijke toestand ook al niet ideaal zijn, want wat zou er dan over blijven van onzen belangrijken en nood zakelijken uitvoer van agrarische voortbrengselen Buiten dien export kun nen wij het oixmogelijk stellen, willen wij de hoop koesteren dat er in onzen land bouw ooit weder draaglijke toestanden zul len heex'schen. Ons krachtig streven moet er op gericht VAN DE WEEK GRAAF CSAKY. Graaf Csaky, de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, geeft de wereld op het oogenblik een aantal raadsels op. Hij bereist Duitschland en Italië, heeft daar urenlange gespx*ekken met de hoog ste leidex's, maar zwijgt over het doel van deze conferenties. Dus is er werk aan den winkel voor .de ver spreiders van gexmehten. Duitschland oefent druk uit op Boedapest om Hongarije te bewegen zich ook mili tair bij de spil aan te sluiten, wordt er verklaard, maar even prompt de menteeren èn Duitsche èn Poolsche bladen deze mededeeling. Hongarije wil neutraal blijven en de vriend schap der Polen niet verliezên, zegt de een.' Neen, beweert de ander, Hon garije zal meedoen en daarvoor als prijs Slowakije en bepaalde Roe- meensche gebieden krijgen. Bij zoor- veel geruchten blijft er voor den ob jectieven toeschouwer slechts één ding mogelijkzich niet aan gissin gen te wagen en den loop der ont wikkeling af te wachten. De tijd immers zal ook wel het antwoord geven op de vraag, waarom Csaky plotseling zoo'n groote activiteit aan den dag legde. zijn, dat de Nederlandsche producent van agrarisehe grondstoffen een loonendén prijs kan bedingen voor zijn voortbreng selen en dat zij, die deze grondstoffen ver werken, eveneens van een loonende pro ductie verzekerd kunnen zijn. Het agrax-ische deel van het Nederland sche bedrijfsleven, waaraan niet minder dan een derde deel van ons volk zijn be staan ontleent, is vooral met het oog op den bestaanden, dreigenden, internationa len toestand, van het hoogste belang; en het is daarom, dat wij er de speciale aan dacht van onze regeering voor vragen. Lata deze nieuwe regeering toonen, een groot laxxdsbelang in te zien laat zij een welvaartspolitiek voor den landbouw voeren 1-•*

Peel en Maas | 1939 | | pagina 4