TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Kermis 1939. Krakelingen. Uit het boek der Spaansche marte laren. Plattelands-gevaren. Zaterdag 5 Augustus 1939 Zestigste Jaargang No 31 Sluiting van dranklokalen en kermisvermakelijkheden gedurende de kermis. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde bij de artikelen 122 en 125 der Al gemeene Politieverordening voor de Gemeente Venray wordt be paald: dat het sluitingsuur van voor het publiek toegankelijke inrichtingen, als bedoeld in art. 124 der Algem. Politieverordening, uitsluitend voor de Kom Venray op Zondag 6, Maandag 7, Dinsdag 8, Woensdag 9, Donderdag 10 en Zondag 13 Augustus a.s. wordt verlengd tot twaalf uur dertig middernacht; dat de openbare kermisverma kelijkheden moeten sluiten om twaalf uur middernacht; dat ook in de café's de muziek en andere vermakelijkheden, waar voor dezerzijds eene vergunning is verleend, moeten worden beëin digd om twaalf uur middernacht. Ingevolge het bepaalde in art. 126 der Algem. Politieverordening is het verboden in vergunningslo kalen of aanhoorigheden, sterken drank te schenken op Zondag 6, Maandag 7, Dinsdag 8, Woensdag 9 en Donderdag 10 Augustus a.s. na drie uur namiddag tot tien uur 's avonds. De vergunning wordt bij onge regeldheden of niet naleving der voorschriften, door de politie ge geven, voor de betrokken overtre ders of in 't algemeen ingetrokken. Er wordt in geen geval gewaar schuwd. Om 12 uur moeten de openbare vermakelijkheden wor den gesloten en moet in alle café's de muziek en andere vermakelijk heden, waarvoor dezerzijds ver gunning is verleend, onmiddellijk worden gestaakt. Om 12.30 moeten alle café's on middellijk worden ontruimd. Op een en ander zal ten streng ste worden gelet. Venray, 27 Juli 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Houders van Dansmuziek. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van degenen, die op hunne aanvraag verlof tot het houden van dansmuziek hebben bekomen, dat zij verplicht zijn deze muziek op het door hem bepaalde uur, zijnde neg en uur namiddag, behoudens intrekking of wijzigin gen zijnerzijds, stipt te doen ein digen. Door de politie wordt niet gewaarschuwd en van hen, die in gesloten tijd hun inrichtingen nog voor dansmuziek geopend hebben, zal voor de volgende dagen de vergunning worden ingetrokken. De verschuldigde belasting moet eiken dag tusschen 10-12 uur vm. onder overlegging der vergunning aan den Gemeente-Ontvanger te zijnen kantore worden betaald. De kwitantie moet steeds op de eerste aanvrage aan de politie-ambtena- ren worden vertoond. Op de vergunningen is de tijd, waarop de dansmuziek moet ein digen, vermeld, zijnde 9 uur n.m. Aan het verbod voor de onder nemers om personen beneden den achttienjarigen leeftijd toe te laten en aan het verbod voor personen beneden den achttienjarigen leef tijd om deze inrichtingen binnen te gaan of daarin te verblijven, zal zeer streng de hand worden ge houden. De dansmuziekhouders zijn ver plicht met duidelijke op minstens drie Meter afstand leesbare letters aan den ingang en in de tent of zaal te vermelden, dat de toegang voor personen beneden 18 jaar is verboden. Bij overtreding zal zoowel tegen den vergunninghouder als tegen de bezoekers proces-verbaal wor den opgemaakt en degenen, die zich hieraan schuldig maken zullen bovendien onmiddellijk door de politie worden verwijderd. Venray, 27 Juli 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Houders van Muziek of Variété. Degenen die vergunning heb ben bekomen tot het houden van muziek of variété in hun ver- gunnings- of verlofslokalen, moe ten onder overlegging der ver gunning iederen dag tusschen 10 en 12 uur ten kantore van den Gemeente-ontvanger de verschuldigde belasting betalen. De kwitantie moet steeds op eerste aanvrage aan de politie ambtenaren worden vertoond. Zij, die voor Zondag 6 Aug. deze vergunning hebben, moeten de vergunning betalen bij den Gemeente-ontvanger Zaterdag tusschen 10 en 12 uur voorm. Venray, 27 Juli 1939. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Dringende Uitnoodiging aan alle ouders, verzorgers en weldenkende inwoners. De Burgemeester van Venray verzoekt de ingezetenen met den meesten aandrang hunne alge- heele medewerking te verleenen om alle wanordelijkheden en drankmisbruik tijdens de kermis te voorkomen en aan de kaste leins na 3 uur namiddag tot 10 uur 's avonds geen sterken drank te vragen. Aan ouders en verzorgers richt hij in hun eigen belang en dat hunner kinderen de dringende uitnoodiging, mede te zorgen, dat de hand wordt gehouden aan het verbod van bezoeken van avondvermakelijkheden door kin deren, voör zoover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het belang der ouders en der kinderen zelf vastgesteld. Venray, 27 Juli 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Waarschuwing voor tewerk- gestelden bij de werkver schaffing. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de tewerk- gestelden bij de door het Rijk ge subsidieerde werkverschaffingen, dat op alle dagen der kermis ge woon gewerkt wordt en volgens ministerieel voorschrift geen ver lof mag worden gegeven om niet te werken, ook niet vooreen dag. Tewerkgestelden, die niet of te laat op het werk verschijnen, moe ten door de voorwerkers volgens de voorschriften onmiddellijk wor den geschorst en kunnen niet op nieuw worden tewerkgesteld, zoo lang de Minister daarvoor geen toestemming heeft gegeven. In het belang van zich zeiven en van zijn gezin wordt derhalve ieder tewerkgestelde gewaar schuwd te zorgen, dat hij ook gedurende de kermisdagen stipt op het werk verschijnt en de voorschriften nauwkeurig opvolgt. Venray, 27 Juli 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Openstelling Gemeentebureaux gedurende de Kermis. Burgemeester en Wethouders vae Venray brengen ter alge meene kennis, dat de Gemeente- Secretarie, het Kantoor van den Gemeente-Ontvanger, het Kan toor van Gemeentewerken, het Kantoor der Gasfabriek en de Gemeentelijke Arbeidsbeurs op Maandag 7, Dinsdag 8, Woens dag 9 en Donderdag 10 Aug. a.s. voor het publiek uitsluitend zijn geopend van 10—12 u. vm. Venray, 27 Juli 1939. Burgemeester en Weth. vnd, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, J. v.d. BOOM l.s. Openstelling Bureau Vleesch- keuringsdienst gedurende de Kermis. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter alge meene kennis, dat de uren waar op de Vleeschkeuringsdienst voor het doen van aangifte ingevolge de Vleeschkeuringswet geduren de de kermisdagen op Maandag 7, Dinsdag 8, Woensdag 9 en Donderdag 10 Aug. a.s. is open gesteld, zijn vastgesteld van half 9 tot half 10 vm. Venfay, 27 Juli 1939. Burgemeester en Wethouders vnd. A. H. M. JANSSEN De Secretaris, J. v.d. BOOM l.s. Bekendmaking. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat door hem in gevolge het bepaalde bij artikel 127 sub b der algemeene Politie verordening der gemeente Ven ray, aan de houders der in de artikelen 121, 135 en 137 van evengenoemde verordening be doelde inrichtingen of plaatsen, geen danstenten zijnde, toestem ming wordt verleend om op Zondag 6, Maandag 7, Dinsdag 8, Woensdag 9, Donderdag 10 en Zondag 13 Augustus a.s. al daar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten doen of door of vanwege den houder aanwezig te doen zijn, onder voorwaarde dat zij den leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en van een onbesproken levens wandel zijn. Deze ontheffing geldt enkel voor de Kom Venray. Venray, 27 Juli 1939. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. GELD TEVEEL Het is prettig, als een ander het eens zegt. Daarom nemen wij met genoegen onderstaand artikeltje over uit het Algemeen Weekblad voor den Middenstand: DE MIDDENSTANDER, DIE ZIJN GELD NIET BINNEN KRIJGT. In een van de dagbladen klaagt een middenstander zijn nood over het feit, dat hij 39 wissels heeft af. gegeven ter incasso tot een totaal bedrag van plm. 800 gulden en 35 stuks onbetaald terug kreeg tot een bedrag van 742 gulden. Een bloemlezing van de aantee- keniogen achter de terugontvangen wissels spreekt voor zich zelf en de meeste lezers zullen ongetwijfeld verschillende agumenten, waarom de kwitanties niet worden betaald, wel eens meer onder de oogen hebben gehad. Klanten, die in het bezit waren van een girorekening, maakten hier van gebruik als reden om den wissel terug te zenden. Eén maakte de aanteekening; „Zal over een maand gireeren:" Dat is tenminste nog wat, want een ander bepaalde zich alleen maar tot de bemerking „per giro", doch verzuimde er bij te zetten, wanneer hij het giro-kantoor aan het werk zou zetteD. Er waren er bij, die het aanbieden van de kwitantie aanvatten als een aanleiding tot een wandeling, want zij zonden den wissel terug met de bemerking: Kom zelf aan de zaak, zal brengen. Weer anderen grepen deze gelegen heid aan om een bezoek aan de bank te brengen en schreven op de kwi tantie: „Kom aan het loket". Vervolgens waren er nog „opreis" en weer anderen vonden het blijk baar te vroeg en melden „uitstel" Het is een treurig verschijnsel om zich op een dergelijke wijze aan zijn verplichtingen te onttrekken. EXCESSEN. Het Tweede-Kamerlid, de heer Kuiper raadt naar de excessen bij de werkloosheidsbestrijding, waar over de heer De Geer in Lunteren gewaagde en schrijft in de Vlkskr. Als we er een drietal noemen. Ze behoeven het niet alle te zijn, maar toch wel mede van de voornaamste, die minister Romme heeft gecrëerd: le. verhoging van de steun voor volwassen werkloze inwonende kin deren van f 1.25 op 2 gulden in de grotere plaatsen; 2e. het niet langer van het steun bedrag afhouden van 2/3 der inkom sten van inwonende kinderen, in zover die worden verdiend in huise lijke diensten, en 3e. de spaarregeling voor kleding en dekking, waarbij de vrijwillig aangesloten werkloozen per week een kwartje sparen (van hun steun ingehouden) waaraan van rijkswege een kwartje wordt toegevoegd en voor gezinnen met 5 en meer kinde ren 40 cent. Ziedaar nu een drietal wijzigingen en aanvullingen uit de laatste paar jaren, waaraan vermoedelijk het predicaat „uitwassen" is verleend. Of dit echter terecht geschiedt, is een vraag waarover meenings- verschil denkbaar is. Vast staat in elk geval, dat de maatregelen onder le en 2e genoemd reeds jaren voor hun invoering van vrijwel alle kanten in de Tweede Kamer zijn bepleit. Dat in de gezinssteun onderscheid wordt gemaakt tussen jeugdige per sonen en volwassen mensen, is de redelijkheid zelf en geheel in de geest van steun naar behoeften. Hier is geen betere plaatsing van geld denkbaar En de opheffing van de 2/3 aftrek der verdiensten van inwonende kin deren is uitgelokt door de uittocht Duitse dienstboden in het vorige jaar. Voor zoover nu de meisjes in huiselijke diensten werkzaam zijn. wordt bij de steun met hun verdiens ten niet gerekend. In alle andere gevallen is de 2/3 aftrek echter gangbaar gebleven. Zijn dit nu werkelijk „uitwassen" of volop gemotiveerde maatregelen? En dan de spaarregeling, een ini tiatief van minister Romme, veel gesmaad als „het kwartje van Rom me". Maar die tijd is voorbij. De waarde is ook door de bestrijding erkend. Zou men dit soms willen afschaf fen Komt hier het geld soms niet op de juiste plaats Het is integendeel een van de mooiste verbeteringen, die in de steunregelingen zijn aangebracht. Met afsnijden moge de grootste voorzichtigheid worden betracht. Tc nuchter. Een drietal Rozendaalsche jongelui waren er in het vroege morgenuur op uitgetrokken om in de Roode Weel nabij Steenbergen een vischje te verschalken, aldus de Bredasche Courant. Men had een bootje ge huurd en daarin dobberde het drie tal genoegelijk rond op het rimpe lige vlak. Af en toe tikte een dob ber en dan werd een spartelend brasempje opgehaald. De aandacht concentreerde zich dan ook voortdurend op de visch- lijnen met de dansende dobbertjes. Het was reeds in den middag, toen de rust der hengelaars plotseling wreed werd verstoord. Op enkele meters voor hun boot dook een kop op van een dier, dat volgens hen onmiskenbare gelijkenis vertoonde met het legendarische „monster" van Lochness, dat vooral in deze maanden in de Schotsche wateren pleegt op te duiken. Op den gevaarlijken kop stonden horens, en de trillende neusvleugels produceer den een geluid, dat alles behalve ge ruststellend klonk. Met onheilspel lend fonkelende oogen kwam het „monster" op de boot met visschers af, die ondanks het feit, dat de schrik hen, om het hart sloeg, toch nog de tegenwoordigheid van geest hadden om de roeispanen te grijpen en er vandoor te gaan, achtervolgd door het monster. Spoedig wist men den wal te be reiken en zich in veiligheid te stel len. Terstond waarschuwde men den bootenverhuurder, die in 'n water gang 'n aantal fuiken had uitgezet, welke door het „monster" voor een belangrijk deel vernield waren. Tot zoover is 't bericht van een spannend en sensationeel karakter. Men had het er bij moeten laten. Dan zouden eerst tientallen, ver volgens honderdtallen dezen zomer hun vacantie zijn komen doorbren gen aan de Roode Weel, in de stille hoop, dat ze „het monster" te zien zouden krijgen. En nu en dan zou een gevoelige en fantasierijke dwaas zich ook inderdaad verbeeld hebben, dat-ie het gedrocht heeft zien op duiken. Maar wij zgn blijkbaar te nuchter om de mogelijkheden van zoo'n ge beurtenis uit te buiteD, want het boven-aangehaalde bericht besloot met de volgende woorden: Men trok nu op onderzoek uit, waarbij bleek, dat het vervaarlijk „monster van de Roode Weel" niets anders vtas dan een koe, die te water geraakt was en in haar angst op de argelooze hengelaars afvloog, en deze eenige benauwde oogenblikken bezorgde. En vóórt gaat de bootenverhuur der thans met te klagen over de slechte tijden. Terwijl de fortuin hem aan de voeten heeft gelegen en hij de „door het monster verscheurde aalfuiken" voor dik geld in stukken van vierkante decimeters als souve nirs had kunnen verkoopen. Onze nationale producten We zijn zeer trots op onze beken de nationale producten als boter en kaas, maar onze trots is toch weer niet groot genoeg om dezen produc ten de eer te bewijzen, welke ze toekomen. Ook Nieuw-Zeeland is een boter- land, maar daar nemen ze tenminste eerst zelf hun portie ervan, voor ze gaan uitvoeren. Per hoofd en per jaar wordt daar door de bevolking 22 y, kilo boter verbruikt. Ten onzent bedroeg de botercon- sumptie in 1932: 8.7 kilo; in 1933: 7.6; in 1934: 7.3; in 1935: 6.3 en in 1936: 5.5 kilo Dat is eigenlijk een nationale schande tegenover het nationale product. Concurrentie der margarine Daling van de koopkracht Beide waarschijnlijk. Maar ook eigenwijsheid moet een rol spelen, want zoo groot is het prijsverschil tusschen boter en mar garine nou niet. En boter is niet te vervangen Het Spaansche tijdschrift „San Nicola" uit Tolentino publiceert de volgende gedocumenteerde details over den dood van Mgr. Polanco, bisschop van Teruel, die in Februari 1939 door de rooden werd vermoord. Mgr. Polanco werd op 21 Juni '35 door Paus Pius XI verheven tot bisschop van Teruel en op 24 Aug. bisschop gewijd, waarna hg zijn in trede deed in zgn bisschopsstad Te ruel. Nauwelijks negen maanden later brak de oorlog uit. Teruel schaarde zich aan de zijde der Nationalisten, maar de stad lag als in een uithoek bg het roode offensief en werd her haaldelijk door de rooden bestormd. De kathedraal werd zwaar be schadigd en het bisschoppelijk paleis bijna geheel verwoest. De overheden verzochten den bis schop zich terug te trekken in het binnenland, maar hij bleef op zijn post in het Groot Seminarie van het bisdom. Op 14 December 1937 volgde een nieuwe heftige aanval van de roo den. Opnieuw raadde men den bis schop aan om te vluchten, maar zijn antwoord luidde: .Zoolang er nog een priester noo- dig zal zijn in Teruel, kan ik de stad niet verlaten". Op 25 December 1937 droeg hij te middernacht nog een H. Mis op. Op den 31e van dezelfde maand ver schenen de nationalisten, in de om geving van de belegerde stad en op den eersten dag van het nieuwe jaar 1938 celebreerde de bisschop een H. Mis van dankzegging, daar men algemeen reeds vermoedde, dat de stad nu zou worden ontzet. Maar een hevige sneeuwstorm, gepaard gaande met een ijzige kou, verhinderde de opmarsch van de bevrijders en zoo geschiedde het dat tegen alle verwachting in de stad Teruel op 8 Januari in handen viel van de „regeeringstroepen". In den namiddag van denzelfden dag werd Mgr. Polano gevangen geno men. Onder zijn kleed vond men zijn bisschopskruis en een van de rooden vroeg hem: Hoeveel menschen hebt gij met dit kruis vermoord Hierop antwoordde de bisschop: Ik heb nog nooit iemand ver moord, dus zeker niet met dit kruis. Enkele uren later werd de kerk vorst met enkele andere gevangenen in een autobus gezet, die hen naar Valencia zou brengen. In Mora de Rubielos (nog steeds in de provincie Teruel) werd echter halt gehouden. De gevangenen kregen hier iets te eten. Heldhaftige verdraagzaamheid. Voor het vertrek arriveerde ech ter een koerier van den Marxis- tischen generaal Rijo, die van den bisschop een eigen geschreven ver klaring eischte over de wijze waarop hij tijdens zijn gevangenschap werd behandeld. De bisschop schreef niets over de brutale ondervraging van den sol daat, maar meldde aan den generaal dat hij tot dan toe (hij was nauwe lijks 5 uur gevangen) met eerbied behandeld was. Enkele oogenblikken nadat hg dit document onderteekend had, werd hem al zijn geld afgenomen. En in den daarop volgenden nacht verkon digden alle comunistisch georiën teerde radiozenders en dagbladen, dat de bisschop van Teruel een ver klaring had afgelegd, waarin hij de goede behandeling van de zijde der marxisten prees. Hierna werd de bisschop overge bracht naar de gevangenis van San Miguel in Valencia, waar hg van 9 tot 17 Januari verbleef. Hierna werd hij naar Barcelona overgebracht, naar de militaire gevangenis, waar hg tot 24 Januari zou verblijven. Men bood hem den bisschopszetel van Barcelona aan, als hij zgn hou ding tegenover de rooden zou wij zigen, maar Mgr. Polanco antwoord de Ik zal eerst bisschop van Bar celona zgn als de Paus van Rome dit beveelt. In April en Juli mocht hg enkele malen de H. Communie ontvangen en op 28 Augustus werd hem toe gestaan, de H. Mis op te dragen. Tijdens zgn verblijf jn de gevange nis van Barcelona hield hij iederen Zondag een toespraak tot de ge vangenen en bad met hen den Rozenkrans. Twee of drie dagen voor de be vrijding van Barcelona werd hij overgebracht naar een dorp bij de Fransche grens. De oudste gevange nen bleven in de omgeving van Pont de Molins onder bewaking van roode soldaten, terwijl de jongere gevan genen moesten werken en zich in veiligheid konden stéllen over de Fransche grens. Bij de eerste groep bevond zich de bisschop van Teruel, die vanaf 9 Januari gedwongen was een ge vangenisuniform aan te trekken. Hij bewaarde echter zijn rozenkrans en een gedeelte van zgn brevier. Deze voorwerpen werden later ook op zijn lijk gevonden. Op 7 Februari wilde men de ge vangenen weer naar een andere plaats brengen, maar de bisschop wilde of kon niet meegaan. Meermalen sloegen de bewakers hem nu met hun geweerkolven en brachten hem terug naar de woning, waar hij reeds eenigen tgd met hun bewaking had vertoefd. Enkele oogenblikken later dwongen zg hem toch mee te gaan met de andere gevangenen. Zg werden nu overge bracht naar de ravijn Cantrose. Een lijk zonder sporen van bederf. Daar werden zij twee aan twee aan elkander gebonden en verdeeld in groepjes van veertien op een af stand van 100 meter van elkaar op gesteld. Luid klonk een bevel, de soldaten legden hun geweren aan en schoten de gevangenen dood. De lijken werden met benzine overgoten en daarna in brand gestoken. Dit geschiedde op 7 Februari. Elf dagen later werden de lgken door een herder gevonden, die de over heden waarschuwde. Op 20 Februari werden de lgken begraven in aanwezigheid van een medicus. Er werd een gemeenschap pelijk graf gedolven en men legde er nu eerst de lijken in, die het minst -geschonden waren. Het was een vreeselgk schouwspel. De meeste lgken waren door de vlammen ver teerd, andere lijken waren op onbe schrijfelijke wgze door de wormen aangetast Bg de eerste persoon, die men in het graf wilde leggen, vond men een rozenkrans en een brevier, dat door de vlammen was geschroeid maar nog herkenbaar was. Omdat het lichaam zich nog in goeden staat bevond opende de medicus den mond en zag versch bloed. Toen enkeie dagen later het ver moeden rees, dat zich onder deze slachtoffers de bisschop van Teruel bevond, werd het graf op 3 Maart op last van Generaal Franco her opend. Onder de burgerlijke en ker kelijke overheden bevonden zich twee Paters Augustijnen, Pater Thomas Alejandro en Pater Rafael Perez. Het regelmatig kauwen van de gezon de, verfrisschende WRIGLEY'S P.K. kalmeert en sterkt de zenuwen. P.K. verdubbelt Uw energie bü Uw dagc- lükschc bezigheden en bü sportieve pres taties. Het houdt de tanden schoon en gaaf. Bovendien bevordert het de spüsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. A A A Laatstgenoemde was geruimen tgd secretaris geweest van den bisschop van Teruel. Onderaan in de kuil, bedolven door lichamen die in verre- gaanden staat van ontbinding ver keerden, lag het lijk van een persoon, dat tot groote verbazing van de aanwezige artsen, niet de minste sporen van bederf vertoonde. De wormen hadden dit lgk niet aange tast, er ging geen verpestende reuk van uit, het geheele lichaam was in goeden staat behalve een oog, dat uit de oogkas wa3 gerukt. Onmid dellijk herkenden de Paters Augus tgnen den bisschop van Teruel. Nu begon een machtige triomf tocht door het veroverde gebied van Teruel. Duizenden kwamen het onge schonden lijk van den bisschop martelaar vereeren. Generaal Latorre die destijds de stad Teruel verdedig de, kwam de stoet vgf en twintig kilometer tegemoet, evenals generaal Varela met den Generalen Staf bg Saragossa, Op 6 Maart werd het lijk van Mgr. Polanco ter aarde besteld in de kathedraal van Teruel, die bijna geheel verwoest werd door de vijan den der Kerk. Waakzaam, vooral ook op de brievenbus De tijden zijn voorbij, dat men op het platteland, als in de schaduw van den kerktoren veilig zat voor alle gevaren van het groote men- schenleven. Het verkeer heeft de wereld open gelegd en de moderne verkeersmid delen jachten langs onze groote en kleine wegen en vermengen Noord met Zuid, Oost met West, rijp en groen. Met het goede van een druk ver keer komt het gevaar. Met de ver laging van heel veel verbruiksarti- kelen de stroom van heel veel nut- telooze en gevaarlijke dingen, als- slechte lectuur. —o Onze brievenbussen zijn niet meer veilig voor de moderne beschaving „met een luchtje" en Tante Pos is heel gewillig. o Gevaarlijke menschen, die mis; schien wel oprecht meenen ons uit de duisternis naar het licht te moe ten leiden, komen hunne gevaarlgke koopwaar aanbieden onder verlok- kelgken schijn, want speculeerend op de laagste instincten in ons. Gevaarlijke menschen, die onder den schgn van wetenschap, aanval len doen op onze geestelijke gezond heid, aanvallen op onze beurs en onder dien schijn meenen zij die goedsullige plattelanders te kunnen verschalken. Laten we fier zgn en blijven. Laten we verachten de prullen en de vodden, die ons ea onze kinderen niet anders dan ten verderve kun nen voeren. Hun plaats is in het vuur. Méér zijn ze zeker niet waard o Helaas staat het in Nederland nog aan iedereen vrij zóó te probeeren de volkskracht te ondermijnen. Ons goede vaderland lijdt aan een overmaat van vrijheid, die ook vrge baan laat voor hen, die het op ons gezonde familieleven gemunt hebben Daarom: Katholieken waakt! Gjj, die eeuwen verdrukking trot seerde, Iaat de moeilijk bevochten vrgheid geen val worden voor uw ondergang. Vrgheid om te doen en te laten, wat nemen wil, schept gevaren en verantwoordelijkheid. o— De besten onder U zullen zeggen- sterk uw verantwoordelijkheid, wapen U tegen gevaren, werp alle gevaar lijke lectuur onmiddellijk in de kachel voordat het vunzig goedjeverder onheil aanrichten kan. En dan: Steeds waakzaam De goede, oude deugden in eere houden Dan zijn we onoverwinnelijk, welke gevaren ook dreigen. Het leven is een worstelperk, ook voor ons, die eertijds in de Brabant- sche landen wijd-verloren zaten maar thans meestal onverdedigd 4n on beschermd en ongeduld en dus zeer kwetsbaar in deze vuurlinie liggen.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 5