't Wachttoren Geloof. SPEELTUIN Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY' boter Rutherford verdient 't bruine dophoedje. Buitenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 5 Augustus 1939 Zestigste Jaargang No 31 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct De Franschman kwam terug van een bezoek aan de Vereen Staten. „ja, Amerika is een schoon land en de Amerikanen zijn wonderbare menschen", zoo ver telde hij. Toch hebben ze iets onverstaanbaars in hun mentali teit. Ze spreken zich zelf tegen. Neem bijvoorbeeld hun nationale drank, the cocktail, die dat 't beste uitdrukt. Dat gaat zooeerst doen ze een flinke scheut whiskey in 't glas om 't drankje sterk te ma ken, dan schenken ze er water bij om 't te verslappen, vervol gens persen zij er citroen in om 't zuur te krijgen, dan suiker er bij om 't zoet te maken, daarna een flinke dosis brandewijn om 't te verwarmen en ijs daarboven op om 't te verkoelen. Dan schudden ze 't goed onder el kaar, houden 't glas omhoog, kijken u aan en zeggen„Op uw gezondheid" en drinken 't dan zelf uit. Als dit verteiselke hel zich zelf tegensprekend karakter van den Amerikaan moet beschrijven, dan verdient „rechter" Rutherford, de uitvinder van Het Wachttoren- geloof of „De Getuigen van Je hova", het bruine dophoedje als de grand prix op de wereldten toonstelling van verwarde, ab normale en gekke idee's. Volgens zijn leer kan iedereen zich bedienen van wat hij vindt in de bijbel, zooals het in zijn kraam te pas komt, mits men maar heilig overtuigd is, dat het einde der wereld nabij is dat het vagevuur niet bestaat - dat de ziel van den mensch w 1 en niet onsterfelijk is en nog eenige van deze vreemde theo logische ontkenningen der waar heid, die duidelijk bewezen kunnen worden uit de H. Schrift. Zooals de eerste Christenen werden aangespoord getuigen te zijn van Christus, wil hij dat z ij n volgelingen getuigen zijn van Jehova. De eerste Christenen getuig den van Christus, uit wat zij gezien en gehoord hadden, of wel direct van Christus of van de persoonlijke leerlingen van den Heer, of hun onmiddellijke opvolgers. De „Getuigen van Jehova" getuigen van God door veel ge babbel en onsamenhangend ge praat, terwijl ze teksten uit de bijbel opzeggen, waarvoor ze te onwetend zijn om er de betee- kenis van te beoordeelen. Rutherford beweert, dat de bijbel de eenigste bron van waar heid is en het eenigste middel van persoonlijke ingeving om het gedrag van de mensch te regelen ook dat al de noodige kennis en leiding daarin gevon den wordt. Hij houdt dit vast, niettegenstaande het feit, dat in diezelfde bijbel door St. Joannes 21 25, verklaard wordt, nadat de evangelist de voornaamste woorden en daden van onzen Heer heeft verhaald Er is nog veel meer wat Jezus gedaan heeft. Zoo het stuk voor stuk werd beschreven, dan zou zelfs de wereld, dunkt me, de boeken niet kunnen bevatten die er over te schrijven zijn." Rutherford bekommert zich niet over deze bijzondere ver klaringen ir. de bijbel, die door hem wordt aanbevolen en die zonder twijfel vaststelt, dat be halve de bijbel er nog een an dere bron van Goddelijke leiding bestaat, namelijk de Overlevering, waardoor Gods wil en wensch van geslacht tot geslacht werd overgebracht. In een brief waarschuwt SI. Paulus zijn leerling Timotheus „Houdt vast aan wat ge van mij hebt gehoord, als aan een richtsnoer van gezonde leering' (2 Tim. 9 13) De apostel ver maant de jonge bisschop zijn kudde te leiden volgens de leer stellingen, zooals die hem werden medegedeeld in zijn voorberei ding tot het Priesterschap. St. Paulus zegt duidelijk in deze tekst, dat zijn geschreven woord niet voldoende is en dat het noodig is zijn mondelinge onderrichting te herinneren, om de juiste leiding (richting) aan de Christenen te kunnen geven. Het spreekt vanzelf, dat indien Rutherford's eisch voor geeste lijke leiding de eenigste was, namelijk het lezen van de bijbel en de persoonlijke verklaring er van, God geen eerlijke en recht vaardige God kon zijn, waaruit men zou kunnen besluiten, dat er geen God was. Indien Jehova alleen het lezen van de bijbel eischte, dan hadden de Christenen van de drie eerste eeuwen geen kans gehad hun ziel te redden, omdat toen nog geen bijbel bestond, die door het volk gelezen kon worden. Als God nog steeds het lezen van den bijbel eischt, dan zijn er thans nog millioenen menschen die het gebod van hun Schepper onmogelijk kunnen opvolgen öf omdat ze geen bijbel hebben of niet kunnen lezen of niet de noodige ontwikkeling hebben om de zoo ingewikkelde teksten van de H. Schrift te be grijpen. De liefdevolle Meester kan zeker de menschen niet aanspra kelijk stellen voor een beperking van omstandigheden waar zij onschuldig aan zijn. De onlogische Rutherford, die de bijbel houdt voor de eenige onfeilbare bron van Goddelijke leiding, geeft er verder geen zier om wat diezelfde bijbel zegt in St. Petrus (I; 316): „Er komen daarin (de bijbel) sommige duis tere plaatsen voor, die onont wikkelde en ongeletterde men schen verdraaien tot hun eigen verderf." Het schijnt bijna, dat juist deze tekst uit de H. Schrift, die ook gevonden wordt in de Wacht toren-bijbel, met opzet tot Ru therford en zijn „Getuigen van Jehova" gericht werd. In hun aanmatigende onwetend heid verdraaien ze duistere teksten zooals 't hun past en zij negeeren en bespotten hierdoor geheel het feit, dat we moeten getrouw blijven aan de raadge vingen van diezelfde bijbel, zoo als hierboven aangehaald. Natuurlijk verdraait Rutherford zelf de bijbelteksten niet tot zijn eigen finantieele ondergang. Het schijnt, dat hij zeer ge- noegelijk zijn schatkisten aan het vullen is met geld van ar me, onwetende menschen. Het geheim van dit betrekkelijk succes is, dat hij aast op de bijgeloovige vrees van de lagere klassen en van de ongeletterden, die in de war gebracht worden door Rutherford's voorspellingen welke dezelfde verwarring te weeg brengen, als die welke heerschte onder de negers in Amerika, fen tijde van de ver schijning van de komeet van Hallef. Hij maakt misbruik van de sympathieën en de gevoelens van de ontevredenen, die dwaas genoeg fitten op de bedienaars van hun respectievelijk geloof. Hij voedt de geest van verzet in diegenen, die ten rechte of ten onrechte tegen het wettig burgerlijk gezag zijn. Hij is inderdaad de prins der zichzelf tegensprekende Ameri kanen. Hij spreekt zichzelf tegen in redeneering, in zijn bijbel uitlegging en de verklaring er vanhij spreekt zich zelf legen in zijn zoogenaamde goede be doelingen voor de menschen. Mgr. PETER M. H. WIJNHOVEN Hoofdredacteur „Catholic Action of the South" New-Orleans U.S.A' 25 jaar oorlog* De wereld herdenkt dezer dagen het feit, dat 25 jaar geleden de groote oorlog uitbrak. Kunnen we eigenlijk niet net zoo goed zeggen, dat we het 25-jarig jubileum van den wereld oorlog herdenken Hebben we sinds 1914 eigenlijk wel den vrede gekend Is de wereldoorlog na Versailles niet voortgezet in andere vormen De bezetting van het Roergebied de moordphase in de Duitsche geschie denis, de verovering van de macht door de Nazi's in het Derde Rijk, herbewapening en hermilitarisatie, de anschluss van Oostenrijk, de an nexatie van het Sudetenduitsche ge bied, de onderwerping van Bohemen Moravië om te zwijgen van de Italiaansche veroveringsacties zijn ze alle tesamen geen rechtstreeksche reacties op de Vrede van Versailles, welke geen vrede was In 1918 waren de Duitschers de onderliggende partij in den oorlog; langzaam richtten ze zich op en thans zijn zij bezig om te trachten den in 1914 begonnen oorlog alsnog te winnen. Men moet niet meenen, dat het heden ten dage „enkel om Danzig" gaat.... In Duitschland hebben ze een feest gemaakt van deze herdenking! De herdenking, welke een gebeuren be treft, dat aan millioenen Duitschers het leven kostte en het volk vier jaar in zwarte armoe en ellende heeft gehouden, met de nederlaag ten besluite. Geldt het „feest" mis schien echter méér de komende re vanche Van alle openbare gebouwen en huizen in het Derde Rijk wapperden Woensdag de vlaggen. In tal van steden werden indrukwekkende pa rade's en troepenparade's gehouden, Des avonds gaven militaire kapellen concerten. Toen Wilhelm II, 'den 2den Aug. 1914 de mobilisatie beval voor den strijd tegen Rusland, had het rijk een staand leger van nog miDder dan 700 duizend man. Hitiers darde rijk heeft op het oogenblik een leger ter sterkte van lmillioen, dat met de opgeroepen reservisten de 1.800.000 nadert. Aan het einde van Augustus zal de totale sterkte van het leger zelfs ongeveer twee millioen man bedra gen. In Engeland werd de 25e verjaar dag van 't uitbreken van den we reldbrand niet met vlaggen en pa rades en militaire concerten gevierd doch het land is een al vervuld van geweldige manoeuvres-toebereidselen en Britsche paraatheid. De troepenbewegingen, de ballon versperring, tallooze aanplakbiljetten op de militaire oefeningen betrek king hebbende en de Engelsche pa raatheid illustreerende, geven een beter beeld van Engeland's macht in de zomercrisis van 1939 dan alle budgets en bewapeningsstatieken van de overheid. In Frankrijk ging de dag stil voorbij, het was de stilte der herboren Fransche vastberadenheid. EEN NIEUW CONFLICT. Thans Roemeensch-Hongaarsch De moeilijkheden in Europa hebben zich weer met eene vermeerderder deed zich een ernstig conflict voor aan de Hongaarsch-Roemeensche grens. Zeker, er was al lang wrijving tusschen beide landen. Reeds sedert het einde van den grooten oorlog, toen het uitgestrekte gebied van Zevenburgen van Hongarije werd losgescheurd en toegevoegd aan Roemenië. Met de hermilitarisatie van Duitschland en na de overwel diging van Tsjechië, zagen de Hon garen hun kans op revanche. Ze annexeerden het Sub-Karpatische gebied van de Tsjechoslowaaksche republiek en bedreigden zoo Roe menië voortaan ook van uit het Noorden. De rivier de Theiss vormt hier de nieuwe Hongaarsch-Roemeen sche grens. Sedert de annexatie van het Sub-Karpatische gebied is de scheepvaart op de Theiss gestaakt. Over de voorwaarden tot hervatting dezer scheepvaart werd juist te Sinaja (Roemenië) een Hongaarsch- Roemeensche conferentie gehouden, toen van de week op 'n nacht zich het incident voordeed, dat de Roe menen tot het afbreken dezer con ferentie deed besluiten. Volgens een Roemeensch communiqué werden Dinsdagnacht voortdurend schoten gelost tusschen de Roemeensche en Hongaarsche grenswacht te Teceul- mic op den Roemeenschen oever van de Tissa (Theiss), die de grens vormt. Volgens deze officieele lezing zouden Hongaarsche vlotters, op aanstichting van de Hongaarsche autoriteiten, hun pogingen hernieuwd hebben, om de Tissa te bevaren, ondanks het verbod dat de Roe meensche autoriteiten terstond na de Hongaarsche bezetting van Sub- Karpatiach Rusland hadden uitge vaardigd. Op de sommaties van de Roemeen sche grenswacht bleven de Hongaar sche vlotters doorvaren, beschermd door het geweervuur der Hongaar sche grenswachten. De schietpartij duurde, aldus het communiqué, tot zes uur des morgens. Tenslotte wordt in het communiqué nog medegedeeld, dat, als gevolg van dit incident, de Roemeensch- Hongaarsche onderhandelingen, wel ke sinds eenigen tijd in Sinaja ge voerd werden tot regeling van de scheepvaart op de Tissa, en welke op verschillende punten tot een accoord geleid hadden, zijn gestaakt en dat ook de genomen besluiten zijn opgeschort. Volgens de Hongaren is bij het incident een hunner grenswachten gewond. Tot zeven uur 's morgens aldus is hun voorstelling van zaken hebben Roemeensche sol daten met hun geweren en machine geweren geschoten in de richting Tesco, een plaatsje, waar zich de HoDgaarsche bruggewacht bevindt. Het Hongaarsche persagentschap voegt hieraan nog toe, dat de Roe menen een batterij, welke gericht is op het dorp Tesco, hebben opgesteld. De Hongaarsche regeering heeft aan de Roemeensche haar verwon dering kenbaar gemaakt over de incidenten en over de conclusie, daaruit getrokken door Roemenië. De Hongaarsche regeering heeft voorgesteld een gemengde militaire commissie ter plaatse een onderzoek te doen instellen naar de verant woordelijkheid en tot bet herstellen van den normalen toestand in het dal van de TheiS3. Japan in moeilijkheden. De berichten uit het Verre Oosten wijzen er op, dat de moeilijkheden, waarin Japan zich in China wikkelde, verstikkend beginnen te worden. Fei ten zijn: le. De Britsche houding tegenover Japan is veel fermer geworden sedert de opzegging van het Ameri- kaansch-Japansche handelsverdrag door Washington. 2e. De Britsche regeering heeft thans met grooten nadruk verklaard, dat ze haar politiek van vriendschap met en hulp aan China niet zal wij zigen, al is ze bereid om in de con cessies tot een redelijke samenwer king met de Japanners te geraken tot handhaving van de orde. 3e. De houding der Ver. Staten jegens Japan heeft zeer ontnuchte rend gewerkt op het Japansche volk. 4e. De militaire bezwaren worden steeds grooter voor de Japanners. De laatsten zijn op het oogenblik operaties begonnen in de provincie Honan, maar deze schijnen den af tocht der Japanners uit midden- China te moeten dekken 5e. De aftocht der Japanners uit midden-China dient om de troepen in Mandsjoekwo te kunnen verster ken. In Mandsjoekwo wordt alge meen, als uitvloeisel der huidige „grensincidenten", een inval der Rus sen gevreesd. Vele gegoede burgers vluchten uit het Mandsjoerijsche ge bied naar Peiping. Premies voor eerstgeborenen en toeslagen voor gezinnnen met twee of meer kinderen* De nieuwe „gezinscode", welke in Frankrijk is gepubliceerd, heeft voor namelijk ten doel, het geboortecijfer in Frankrijk te doen stijgen. De tot dit doel getroffen maat regelen kunnen in twee hoofdgroe pen worden verdeeld. Op de eerste plaats materieele hulp aan de gezin nen door den staat en door de beroepsorganisaties en vervolgens bescherming van het gezin door ordemaatregelen van administratie ven, juridischen en strafrechtelijken aard. De aan het gezin te verleenen hulp bestaat uit: 1. Premies voor eerstgeborenen. Deze premies varieeren, naargelang de verschillende departementen tus schen de 2000 en 3000 francs, betaal baar in twee gelijke deelen, het eerste bij de geboorte, het tweede zes maan den na de geboorte. 2. Gezinstoeslagen voor alle al dan niet gesalarieerde werknemers, die vader zijn van tenminste twee kin deren. Het beginsel van gelijkheid van alle burgers met betrekking tot de gezinstoeslagen is volkomen verze kerd. De toeslagen worden uitgekeerd, tot het kind den veertienjarigen leef tijd heeft bereikt en worden verlengd, tot zeventienjarigen leeftijd, indien het kind doorstudeert, of in de leer wordt gedaan. De minimum-toeslagen zijn be paald, voor het tweede kind op tien procent van het salarisgemiddelde van het betrokken departement en voor het derde kind of daarboven op twintig procent van het salaris gemiddelde van het departement. De gezinshoofden kunnen voor 't eerste levensjaar van het kind, in plaats van den maandelijkschen toe slag, de kapitaalsom van deze toe slagen ontvangen. Aldus kan indirect een extra premie gesteld worden op de geboorte van elk kind behalve het eerste Engelsch nieuws. Terwijl in andere jaren een groot deel der ministers hun vacantle in het buitenland doorbracht, zullen dit jaar alle ministers, met uitzondering van den minister van volksgezond heid, Elliot, die twee weken aan de Azurenkust zal doorbrengen, hetzij in Engeland, hetzij in Schotland blijven, zoodat zij, Indien noodig, snel naar Londen kunnen terugkeeren. Kermis en Vacaniie Bezoekt onze goed gelegen Vermaak voor jong en oud. Versche dranken. Prima muziek. Nette bediening Beleefd aanbevelend, M.Verstraelen-v. Meiiel Maasheescheweg. VENRAY, 5 Aug. 1939 VERZOEK AAN DE INGEZETENEN VAN VENRAY. De Burgemeester der gemeente Venray verzoekt den ingezetenen terstond na het bekend worden van de geboorte van een Prins (es) de vlag uit te steken en deze ook ge durende den daarop volgenden dag (nationalen feestdag) te laten uit hangen. Venray, 1 Augustus 1939. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Regelingen en voorschriften betreffende vermakelijkheden bij gelegenheid der Blijde Gebeurtenis. Volgens van Zjjne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken ontvangen circulaire dd. 24 Juni 1939 zal de dag, volgende op dien van de geboorte van een Koninklijken Prins of van een Koninklijke Prinses, wor den gevierd als een verjaardag van een der leden van het Koninklijk Huis. Op den dag, waarop de geboorte bekend wordt, mogen alle inrichtin gen, waarvoor een vergunning of verlof volgens de Drankwet geldt, in de geheele Gemeente geopend blijven tot 's nachts twaalf uur. Op deze dag mag in vorengenoem de inrichtingen muziek wordeD ge maakt. De muziek moet een half uur voor sluitingsuur, derhalve om 11.30 n.m., worden gestaakt. DE NATIONALE FEESTDAG. DANSEN. De aan te vragen dans- vergunningen zullen worden verleênd: In de kom Venray van 611 n.m. Buiten de kom van 610 uur n.m. Na 11 respectievelijk 10 uur n.m. mag geen dansmuziek meer gemaakt worden. STRIJK-MUZIEK. In de geheele Gemeente van 1 uur n.m. tot een half uur voor sluitings uur. SLUITINGSUUR. In kom Venray 12.30 vm. Buiten de kom Venray 12 uur 's nachts. Indien de bigde gebeurtenis gedu rende de kermisweek plaats vindt, zal de feestdag gehouden worden op Woensdag 16 Augustus a.s. Venray, 1 Augustus 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat door hem ingevolge het bepaalde bij artikel 127 sub b der Algemeene Politieveror dening der gemeente Venray, aan de houders der in de artikelen 121, 135 en 137 van evengenoemde ver ordening bedoelde inrichtingen of plaatsen, geen danstenten zijnde, toestemming wordt verleend om op den dag, waarop de geboorte van een prins of prinses bekend wordt, mits dit niet op Zondag is, en voor den nationalen feestdag aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten doen of door of vanwege den houder aanwezig te doen zijn, onder voorwaarde, dat de bedienden den leeftijd van 16 jaren hebben be reikt en van een onbesproken levens wandel zijn. Deze ontheffing geldt voor de ge heele gemeente. Venray, 1 Augustus 1939 De Burgemeester voornoemd, A* H. M, JANSSEN, AFWIJKING van artikel 144 der Algemeene Politie verordening, houdende ver bod tot het bezoeken van avondvermakelijkheden door jeugdige personen gedurende de kermisdagen, en de te verwachten Blijde Gebeurte nis in het Prinselijk gezin. De Burgemeester van VENRAY brengt ter algemeene kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde bij artikel 144 der Algemeene Politie verordening de navolgende ontheffing wordt verleend aan bestuurders of beheerders van een inrichting, waar voor het publiek toegankelijk ver makelijkheden worden gegeven, om gedurende bovengenoemde dagen in deze, inrichtingen na des avonds negen uur toe te laten of te laten verblijven personen beneden den leeftijd van 18 JAAR: Het bezoeken van de kermisinrich- tingen en van dranklokalen, waar vergunning is verleend voor het maken van muziek, (uitgezonderd zijn gelegenheden waar gedanst wordt) door personen beneden den 18 jarigen leeftijd is in begeleiding van ouders, voogden of meerder jarige broers of zusters toegestaan. Kinderen beneden den achttien jarigen leeftijd, welke zich in een der inrichtingen of lokalen als be doeld, na negen uur des avonds bevinden, anders dan begeleid door ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters, worden daaruit door de politie verwijderd en tegen hen zal procesverbaal worden opge maakt. De ontheffing geldt énkel voor de kom Venray, tijdens de kermisdagen en voor de geheele gemeente met den nationalen feestdag ter gelegen heid van de geboorte van een Prins(es). Venray, 27 Juli 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. W inkelslüiting. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat voor den dag, waarop de ge boorte vaD een prins of prinses be kend wordt, mits dit niet op Zondag is, en voor den nationalen feestdag ontheffing wordt verleend van het bepaalde in de artikelen 2, onder b en c, en 8, eerste lid, onder b en c der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, zoodat dus op die dagen alle winkels den geheelen dag mogen geopend zijn. Venray, 1 Augustus 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, J. v.d. BOOM l.s. KERMIS Venray is gereed! Morgen Zondag en volgende dagen staat Venray in het teeken van een „vrjfdaagsche". Een volksfeest, dat uit de traditie gegroeid en gehand haafd bleef als een feest van een dracht. Vijf dagen zal in Venray de muziek schallenen schetteren in dien wonderlijken chaos van geluiden, die elke kermis bezit. En vanouds is er gezelligheid en sfeer op deze kermis, zooals dat trouwens te vinden is op elke Lim- burgsche kermis. Het volkskarakter draagt hiertoe veel bij. Kermis heeft een aparte bekoring. En daarvoor wordt maandenlang gespaard, om in deze tijden van crisis en misère toch nog enkele dagen te kunnen genieten van de viering van dit feest op een prettige en gepaste wijze. Het is een wel kome afleiding na een jaar van werken. Ook dit jaar is er weer „veel te doen", zooals men dat pleegt te zeggen. De zakenmenschen hebben hun uiterste best gedaan. Daarvan getuigen de welverzorgde etaiage's onzer winkeliers. En zeker zullen zij ook wel hun voordeel weten te halen uit het massale bezoek, dat telken- jare de kermis trekt. Daarnaast hebben begrijpelijk de vergunning- en verlofhouders gezorgd voor hunne attracties. En ook de kramerijen en de groote attractiebedrjjven hebben hun tentenstad gereed en de vermake lijkheden zijn verdeeld over Groote Markt en Henseniusplein. Vergetemen niet een blikte slaan op het rijke programma, dat het Luxor-theater ons biedt. En zoo wachten we dan ook dit jaar wederom af den stroom van duizenden bezoekers uit de omgeving en daarbuiten, om ze gastvrij te ontvangen en hun te geven dagen van echte Venraysche feestvreugde. Moge goed weer onze kermis be gunstigen en deze dagen een vlot en prettig verloop hebben. SPELDJESDAG. A.s. Zondag 6 Aug. speldjesdag ten bate van het T.B.C.-fonds van den Limb. Land- en Tuinbouwbond. BENOEMING. .,BÖ Kon. Besl. van 28 Juli 1939 is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te 's- Hertogenbosch de Heer H. F. Cox, thans leeraar aan het R.K. Gymna sium voor jongens alhier.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1