10 °|0 korting JEAN LEMMENS SeizoenOpruiming Heeren-, Jongeheeren-, Kinder-Costuums en Modeartikelen PROTENOSE. H. JANSSEN-SMEETS Van de Sport velden. Tarzan van de apen, door Edgar Rice Burroughs. Ons weekpraatje. Krakelingen. Heeren Landbouwers Uwe dieren hebben Protenose noodig. Spier- en Beenwerk, krachtige vor men, dat bereikt U met C. H. Nelissen-Geurfs, Oirlo in alle soorten SCHOENEN Cyclostylepapier 80 ct. per pak ANKO stencils f 3.75 per doos ANKO inktlinten Een Milnhardiie bij ^eRSpR°em SPRUTOL M Vanaf heden op alle nog voorradige bij wel eens heetbloedlg, waarbij de gevolgen niet uitbleven. Gewoonlijk begon bet dan met eenige harde vuistslagen op de tafel waarna men elkander in het haar vloog. In dien tyd waren de ontspannin gen nog niet zoo uitgebreid als thans, zoodat toen een vroolijk vechtpar tijtje behoorde tot de gewone Zón- dagsche vermakelijkheden. En niet alleen in het dorp, maar ook op de gehuchten werd hiervan een ruim gebruik gemaakt, zoodat er toen geen Zondag voorbijging of hier of daar werd nog al eens lustig ge borsteld. (Wordt vervolgd)M. Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zijn. VALK-REVUE. V.V.L.K. heeft vriend en vijand verrast door het sterke Oss met niet minder dan 53 te verslaan. A.s. Zondag wordt de laatste promotie wedstrijd O.S.S.—De Valk gespeeld. Deze wedstrijd is thans van het allergrootste belang geworden, voor beide vereenigingen, want O.S.S. be hoeft hieruit slechts een punt ofwel gelijk spel te behalen, terwijl de Valken moeten winnen om met suc ces uit het strijdperk te treden, want winst voor de Valken betee- kent, dat alle drie de candidaten punten hebben en er dan opnieuw een halve competitie begonnen moet worden. Zijn de Valken in staat om te winnen 1 O.S.S. dat 't 2e klasseschap bijna In handen had en 't in Leuth leelijk heeft laten liggen zal morgen in ieder geval beter op haar hoede zijn en zich de kans zoo maar niet laten ontnemen. Daar tegenover staat, dat de Valk nog iets met O.S.S. heeft goed te maken en we durven het gerust verklappen, dat de roodzwar ten erg op revanche belust zijn Wanneer iedere speler zich goed van zijn taak bewust is en zich gedu rende den wedstrijd ten volle geeft, dan is er een kleine kans op winst, Gooi 't spel flink open, niet dat tik tak-spelletje in de voorhoede, de vleugelspelers op de lijn, alleen wanneer dit noodzakelijk i3 even naar binn enz wenken, om direct weer uw plaats in te nemen. De midvoor blijft bij de backs der tegenpartij opgesteld en wacht zijn kans, terwijl de binnenspelers de schakel vormen tusschen voorhoede en middenlinie, de z.g. zwervers. Wanneer dan de halflinie flink achter hun voorhoede aanzit en ook weer als de bliksem terugkomt wan neer er voor eigen doel gevaar dreigt, dan kwijt ze zich goed van haar taak. Niet met 3 a 4 man gaan staan verdedigen. We hebben een paar backs met doelverdediger waar de middenlinie gerust op kan vertrou wen. Een voetbalspreekwoord zegt „de beste verdediging is nog steeds de aanval". De beide backs kunnen gerust wat meer op hun doelverde diger terug spelen, wanneer dit met overleg geschied. Dit kan in ver schillende moeilijke gevallen opluch ting geven. Als we bij dit alles nog iy2 uur voetballen en we verliezen de wed strijd, dan kunnen we O.S.S. gerust feliciteeren en zeggenjullie zijn de meerdere van ons geweest. Maar aan de Valken om te laten zien dat ze ook nog mee doen. De bussen vertrekken om precies twaalf uur. Men kan zich voor de reis opgeven bij de bekende adressen tot Zaterdagavond 8 uur uiterlijk. De wedstrijd begint om 2 uur en Btaat onder leiding van den heer van Iersel. De volgende morgen vroeg werd de bagage van Lord en Lady Grey- stoke in een kleine boot geladen en naar de kust gebracht. Er was een groote voorraad wapens en ammu nitie bij, want zij hadden verwacht ongeveer vijf jaar in hun nieuwe woonplaats aan de Westkust van Afrika te zullen blijven. Greystoke beefde, toen hij de voorbereidselen zag en voelde het gevaarlijke van hun toestand, maar hij moest de werkelijkheid, die hen wachtte in de stilte van deze woeste jungle onder oogen zien. Zwijgend gingen zij in de andere kleine boot. Zij waren ontsnapt aan de handen der muiters, maar nu stonden zij tegenover veel grootere gevaren. Alleen zou hij er zich wel doorheen weten te slaan, maar wat moest er terecht komen van z'n vrouw, hier in het oerwoud? Nadat de muiters de drinkwatervaten van fris water hadden voorzien, zetten de beide kleine booten weer koers naar de zee. Lord en lady Greystoke stonden ze zwijgend na te staren, totdat de Fuwalda uit het gezicht verdwenen was achter een vooruit stekende rotspunt. Maarachter hen, door het diepe gebladerte, be waakten andere oogen hen toe geknepen, scherpe oogen, glanzend onder de borstelige wenkbrauwen. P.D.V. „De Zwaluw." Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 16 Juli een wedvlucht met jarige duiven vanaf P. St. Max, afst. 345 K.m. De duiven werden gelost om 7 uur met Z.W.-wind. Aankomst eerste duif 11-21-20. Laatste duif 11-35-52. De prijzen werden behaald als volgt le G. Jansen, 2e, 4e en 8e J. Ver stegen, 3e, 6e en 9e Gebrs. Rutten, 5e Gebrs. Jansen, 7e A, Loonen, 10e St. Servaas, overduif E. Vermeulen, Wedvlucht Bordeaux, oude duiven, afst. 889 K.M. Los Zaterdag 15 Juli 6.40 uur. Aankomst eerste duif Zon dag 6-4-29. Laatste duif 10-15-0. le, 3e en 8e M. Houben, 2e en 6e P. Jansen, 4e L. Coopmans, 5e J. Vollebergh, 7e C. Dijckmans, 9e E. Vermeulen, 10e Gebrs. van Houdt, overduif P. Kersten. Kampioen oude duiven le C. Dijckmans, 2e St. Servaas. wereld te komen vergapen. De inlanders, zoo vervolgde ik mijn eigen verwachting, zullen me toe spreken in hun taal, die zij niet ver staan. Ze zullen het buitengewoon interessant vinden. Met gebaren van armen en beenen zal ik ze trachten duidelijk te maken, hoe „bijzonder" ik voor ze ben en met mijn wandel stok zal ik lijnen trekken in het woestijnzand, aldus een landkaart scheppende, om ze te verklaren, hoe ver ik wel weg kom en hoe ver wonderd men over mijn persoontje dient te zijn. 't Ging een beetje anders. De eerste Arabieren, die ik in het gebied der oease ontmoette, spraken me aan in het Fransch, Duitsch en Engelsch, zooals ik maar te kiezen had in welke taal ik wilde reagee- ren. Stuk voor stuk boden ze aan om me voor een bepaald aantal fraD- ken per kameel, voiture of auto door de oease rond te leiden. En ze had den schitterende foto's als „ansicht kaarten" voor te koop. Ik kon van hun diensten gebruik maken of niet, ze bleven er even vriendelijk en beleefd om. Mijn verschijning was niets bijzonders voor ze, integen deel. De oeasen. zoo zeiden ze me, plegen druk door toeristen te worden bezocht, in dit jaar van oor logsspanning enkel niet. Ik kwam door dorpen en kleinere nederzettin gen. De bewoners passeerden me in hun schilderachtige Arabische klee ding, maar ik was „lucht'| voor ze. Ze zagen me, zoo meende ik, in het geheel niet. Slechts wat kinderen toonden nu en dan hun belangstelling, maar heelemaal niet hinderlijk. Ze lachten me vriendelijk en verlegen toe, gin gen schuchter een paar pas achter uit, als ik bleef staan, 't Was ze om wat centimesstukken te doen. Ze doken er naar, wanneer ik deze in het water wierp en... ze kwamen met een schildpad naar boven, als ze het geldstuk niet hadden gevon den. Allicht, zoo meenden ze, dat de schildpad tenminste nog wat zou op brengen. Ik kwam uit de oease terug met den indruk, dat ik meer last had ge bracht aan de bewoners dan de bowoners aan mij. De menschen bleken meervanjeen natuurlijke, innerlijke beschaving, Maar nu iets over de wijze, waar op ten onzent de toeristen worden ontvangen. De minister van Binnen- landsche Zaken er iets over in een brief aan de gemeentebesturen. Z.Exc. verzocht dezen besturen. maatregelen te nemen, die kun nen leiden tot het beteugelen van den overlast, dien vreemdelingen in sommige plaatsen van Neder land door het brutale optreden der jeugd ondervinden. Volgens een aan den minister van Binnenland- sche Zaken door het Centraal Bu reau voor Vreemdelingenverkeer gericht schrijven is het niet enkel over de grove baldadigheid, zoo veel als het gooien met steenenof met vuil, waarover toeristen her haaldelijk klagen, doch ook over het hinderlijk volgen, het uitjou- Behandel de toeristen met zachtheid. En spaar de zeehonden. Nederland op z'n kleinst. De grootste dèsillusie van mijn leven ligt begraven ik heb de droeve plechtigheid zelve verricht ergens in Afrika, om precies te zijn: in een oease van de onmetelijk groote Sahara-woestijn. Ik was er in dit voorjaar. En ik had me voor de gelegenheid van dit bezoek, zoo gewoon-Nederlandsch als maar mo gelijk was, gekleed. Als ik daar aan-- kom, had ik me voorgesteld, zullen de trommen der inlanders worden beroerd en allen zullen tesamen stroomen om zich aan den blanken mensch uit het hooge Noorden der wen enz. We plegen de wereld te verdeelen in „beschaafde" en „onbeschaafde" deelen. Dit onderscheid zal wel be staan, ik ben er enkel niet zeker van, hoe de desbetreffende lijnen moeten doorgetrokken worden. Wel weet ik, dat het in Afrikaansche landen, voor bruine en zwarte inlan ders, onnoodig is, dat ministers er aansporen om het begooien, bevuilen en uitjouwen van vreemdelingen na te laten. Men mag er gedreven door armoe, eenige intensiviteit betrach ten btf het opdringen van bepaalde diensten, tot een beleedigende be jegening komt men nergens, in geen der vele landen in Europa, welke ik bezocht. Of je er al anders gekleed gaat en er andere manieren op na houdt, het beroert den menschen in den vreemde niet. Je bent een gast en mag gaan en staan, ongehinderd, waar je dat wenscht. Ten onzent is een vreemdeling als- een zeehond op een groote-stads- boulevard. Weet je, hoe het een zee hond in zulke uitzonderlijke omstan digheden vergaat Lees of herlees nog eens het volgende „vermakelijke" bericht uit Rotterdam in de Neder- landsche dagbladen: „Wandelaars, die vanavond hun schreden naar de Blaak hadden gericht, zagen tusschen de beurt schepen een jongen zeehond zwem men. Nadat het dier zich goed had laten zien, wipte 't op den wal, hetgeen gemakkelijk lukte, daar het hoog water was. De zeehond scharrelde op de harde Rotterdam- sche keien rond, maar had zich beter niet, te goeder trouw, tus schen de menschen kunnen bege ven, want hij werd door een schip persknecht doodgeslagenHij ein digde zijn bestaan dientengevolge in een wagen van de gemeente reiniging. „Een waarschuwing voor ver dwaalde zeehonden zich nimmer aan wal te begeven. „De man met de stok" staat in zoo'n geval nu eenmaal altyd klaar." Wat zyn wij, Chineezenvan Euro pa, toch eigenlijk 'n barbarenOp iets ongewoons reageeren we de goeden niet te na gesproken met steenen, knuppels en scheldwoorden. Een kat van de buren, die in ons tuintje komt, vergiftigen we; een zeehond, die verdwaalde en zich in angst tusschen de menschen begeef t slaan we dood. We verzetten er ons althans niet tegen, dat eenderheid- haf tigsten onder ons, zich aan zoo'n bravour3tukje wydt. Een jonge vogel, die nog niet goed vliegen kan, pakken we en laten we zich doodtreuren in een stoof met een stukje gaas er op. En naar ons afgedwaalde vreemdelingen gooien we met steenen om te kijken, hoe zoo'n wezen daarop reageert. We zijn een raar volkje. Buiten landers, die ons bezoeken, zullen goed doen met een spiegeltjes naar de Lage Landen mee te voeren en die aan hun gastheeren uit te reiken. Zooals we dat plegen te doen als we voor een apenkooi staan. Spiegeltjes leiden af en een blik in dezelve doet soms „gekker" dingen zien dan het beeld van vreemde be zoekers oplevert. 't Kan zijn, dat het oude mensch, die haar portemonnaie met f 310 was verloren, óndanks dit blijk van misgegane welvaart, doodarm was. Dat hangt van omstandigheden af. Maar als dat zoo was, dan had die berichtgever haar het stille verwijt van schrielheid moeten besparen. Zooals het bericht luidt, moet ik aannemen, dat het menschje ,,'t be hoorlijk kon stellen". En dan vind ik de door haar gegeven belooning een misdaad. Want het bericht brengt tal van lezers aan het meesmuilen en mop peren. Onder tal van hen, die het niet breed hebben, zal door 'n blijk van ondankbaarheid als hier gegeven, het besluit worden gewekt: als ik eens zoo iets vind, zal ik me „wij zer" betoonen. Eerlijkheid is een deugd, welke om haar zelf en niet om de belooning moet worden beoefend. Maar on dankbaarheid en schrielheid zijn on deugden, die de eerlijkheid van an deren belagen. Een „eerlijke vinder" heeft een moreel recht op een behoorlijke be looning. Dit recht is in sommige landen, Frankrijk b.v. wettelijk ge regeld en daarbij op 10 pet. van de waarde van het verlorene bepaald. Naar het Beloofde Land. Van de week heefL een wrakke schuit de haven van Amsterdam ver laten met enkele honderden vluch telingen aan boord en met onbekende bestemming. Dat laatste is gekkig heid, iedereen weet dat deze menschenlading voor het „Beloofde Land" is bestemd, dat echter door de Engelschen is afgesloten en waar den Joden vijandige Arabieren ter ontvangst met geweren en bommen gereed staan. Eiken dag kan men in de kranten lezen, dat Itaiiaansche, Grieksehe „Panameesche" en andere schepen, volgeladen met uit Duitschland ver dreven of gevluchte Joden, voor de Palestijnsche kust heen en weer varen, vruchteloos wachtende op de gelegenheid om de menschenlading clandestien te lossen. Op één zoo'n schip brak brand uit, een brandend schip, nietwaar, zal men tenminste toch wel een vlucht- haven bieden. MisDe menschen moesten worden afgezet op een on bewoond eilandje. Op een ander vluchtelingenschip brak pest uit door allerlei ellende en hygiënische wantoestanden. De dooden werden over boord gezet en het schip bleef kruisen. Eindelijk mocht het een haven binnenloopen, opdat de schuit kon worden gedesin fecteerd; daarna moet het weer ver trekken. De „Dora", de wrakke boot met in Nederland scheep gegane Jood- sche vluchtelingen een oude kolen boot, in welker ruimen wat getim merd is zal straks tusschen die andere wrakken kruisen voor de Palestijnsche kust. Van dag tot dag zal het sprankje hoop van de opva renden kleiner worden, hun ellende grooter. Het zijn misschien niet eens de ongelukkigsten, die het éérst, de een na den ander, straks over boord zullen worden geschoven.... Ik weet niet, wie voor de ver scheping van deze menschenlading verantwoordelijk zijn. Geen greintje zou ik er voor me zelf van te dragen willen hebben. Vindersloon. Toen een dezer dagen de kinderen van de belde hoogste leerjaren van de O. L. school te Steenwijk op hun schoolreisje o.a. ook het Prins Berm harddal nabij Apeldoorn bezochten, vond een tweetal meisjes 'n zeer oude portemonnaie, inhoudende f 310. De leerkrachten vermoedden onmid dellijk, dat deze afkomstig moest zijn van één der ouden van dagen uit de Wijk, die hier ook een bezoek had den gebracht, en namen, via den directeur der inrichting, de verkeers politie in den arm. De veronder stelling werd bewaarheid. De eerlijke vindsters werden beloond elk met een kwartje. Zóó las ik het bericht in de kran ten. En nou hinderen die twee kwartjes d.w.z. tweemaal één kwartje, me op een geweldige wijze, Groot gecombineerd Nationaal Schutters-concours te Haps. Brabant wint met 2 punten voor sprong den wisselbeker van Limburg resp. 51 punten en 49 punten. Zondag had te Haps een groot ge combineerd schutters-concours plaats georganiseerd door de „Bcnd van Schutters in het land van Cuyk" en den „Schuttersbond Venray en Om streken". De belangstelling was matig: De uitslagen waren als volgt: De wedstrijd om den wisselbeker met 20 de beste schutters van Bra bant tegen 20 de beste van Limburg, werd door Brabant met 51 punten tegen Limburg met 49 punten ge wonnen. Korps vaste paal: 1ste pr. St. Agatha; 2e Bergen; 3e St. Hubert; 4e Boxmeer; 5e Bergen; 6e Oeffelt; 7e Haps; 8ste Sevenum; 9e Oeffelt; en 10e Oeffelt; Extra aanbieding: 1ste pr. St. Hu- bert; 2e Sisbengewald; 3e St. Agatha; 4e St. Agatha; 5e St. Agatha; 6e Siebengewald. Extra Boom: lste J. Janssen, St. Agatha; 2e L. Hendriks, Bergen; 3e H. Kersten, Siebengewald; Konings- kruis werd gewonnen door Th. Peters, Ottersum; Personeels wedstrijd: lste pr. Chr. Ooms, St. Agatha; 2e v. Elst, Oef felt; 3e P. Linders, St. Hubert; 4e J. Janssen, St. Agatha; 5e Chr. v. Amstel, St. Agatha; 6e P. Fleuren, Oeffelt; 7e A. Mulders, Bergen; 8ste F. Goumans, Sevenum; 9e A. Huij- bers, Eindhoven; 10e Goossen, St. Agatha. HORSTER VEEMARKT. Horst, 18 Juli. Totaal aanvoer 88 dieren. Weinig aanvoer van rundvee, wat zijn oorzaak wel zal vinden in de drukke werkzaamheden van de landbouwers-veehandelaars, die mo menteel bij de oogst betrokken zyn. Slechts twee stuks rundvee waren aanwezig. Aanvoer van biggen 86 stuks. Handel hierin zeer levendig. Prijzen van f 14.tot f 20. Protenose is het beste versterkend voedsel dat Uwe dieren in een prima conditie brengt en ze een krachtige ontwikkeling geeft. PROTENOSE, dat in gelijke deelen is samengesteld uit 98 pet. verteerbaar eiwit der Protena en uit het meest hoogwaardige koolhydraat Maisglucose, waaraan l1/. pet. mineralen en y, pet. Dohyfralolie is toegevoegd, is het meest volwaardig krachtvoeder dat te vinden is. Het is dan ook niet te verwonderen, dat jongvee met Protenose gevoed tot een betere klasse behoort. N.V. Sfül sel- en Glucosefatriek „Sas van Gent Agent Telefoon Venray 802 Haast U, want wij bieden U geweldige koopjes. Niet-opruimings Schoenen 5 pet. korting. Langstraat. Ned. fabrikaat f 1.- per stuk f 10.- per dozijn Bij grote kwantums belangrijke korting. KOOPS Kanfoormacliinekanclel Nieuwstraat 6 VENLO Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumotiek, Kou en Maandbezwaren. Eén „Mijnhardlie" 5 ct. - 12 stuks 50 ct IviO verdwijnen spoedig door f Pot 90ct.Tube50ct.Zeep60ct. Bij alle drogisten. Stationsstraat

Peel en Maas | 1939 | | pagina 10