De Internationale toestand Het Portret Zomergenoegens in het zonnige Zuiden IN DE AFGELOOPEN WEEK Juist vijl en -vintig jaai is het ge leden, dat Gabriel Princip, een blceke en fanatieke student in de Bosnische hoofdstad Serajewo, zijn aanslag pleegde op aartshertog Franz Ferdi nand. Princip en zijn vrienden dach ten met hun revolvers en bommen hun vaderland te bevrijden. In wer kelijkheid ontketenden zij de groot ste tragedie In de geschiedenis der menscliheid. En nu, iets meer dan twee decennia later, vraagt men zich in angst en vreeze afIs het de laatste geweest? Inderdaad verkeert de wereld op het oogenblik in een spanning, welke geenszins minder sterk is dan die van de Junidagen van 1914. Zoo mogelijk nog wantrouwender dan toen staan de staten tegenover elkaar, het militaire apparaat, waarvan de groote mogendheden zich voorzien hebben, is on getwijfeld enorm veel sterker dan dat van voor den wereldoorlog en in het Verre Oos ten wordt een oorlog gevoerd, die zijn lo cale karakter meer en meer verliest en waarlijk niet slechts tegen China gericht is. Na Swatou keeren de Japanners zich tegen Wensjou en Foetsjou, twee verdere verdragshavens, welke de Westerlingen als hun domein in China konden beschouwen. En in Tientsin hebben de Britten vernede ringen moeten ondergaan, die met geen pen te beschrijven zijn. Wel hebben de Engelschen daarop krachtige woorden laten hooren en Tokio zoover gekregen, dat het tenslotte twee voorstellen heeft gedaan, die als basis voor onderhandelingen tusschen de beide mogendheden zullen moeten die nen. Ten minste een van deze voorstellen is voor de Engelschen onaanvaardbaar; desondanks zullen zij tot onderhandelin gen overgaan, al is het alleen maar daar om, dat zij op het oogenblik toch niet de machtsmiddelen bezitten om Japan op andere wijze tot betere inzichten te dwin gen. Slechts voor een groote mogendheid heeft Japan vrees, dat is Amerika. In tegenstelling met Engeland zijn de Ver- eenigde Staten in staat, een groot deel van hun slagvloot naar het Verre Oosten te zenden. Wellicht is het ook niet toevallig, dat Tokio wat inschikkelijker bleek, on middellijk nadat een vooraanstaand Ameri- kaansch blad, dat nauwe relaties met het Witte Huis onderhoud i, te kennen had ge geven, dat de Amerikaansche regeering ernstig het plan overwoog, de vloot naar de Oost-Aziatische wateren te zenden, „ten einde de agressieve neigingen aldaar in te toornen". Maar zal Amerika, wanneer puntje bij paaltje komt, werkelijk bereid zijn in Oost-Azië van zijn militaire macht gebruik te maken? De Amerikaansche eco nomische belangen in China zijn betrek kelijk gering, veel geringer dan die van Engeland, dat daar aanzienlijk meer dan 1 milliard gouddollar geïnvesteerd heeft. Grijpt Amerika dus in, dan moet dit zijn ter wille van het internationale aspect van de kwestie, dat overigens wellicht nog be langrijker is dan het locale. Maar daartoe vertoont het Amerikaansche volk nog wei nig neiging. Goebbels in actie. Hoe groot de spanning ook in het Verre Oosten is, in Europa is zij sterker, wijl het hemd nu eenmaal nader is dan de rok. Noch door de Engelsche politiek van bond genootschappen, noch door vriendelijke woorden, die Chamberlain en Halifax nog wel eens een enkele maal laten hooren, laat Duitschland zich afbrengen van zijn doelstellingen, die het rechtvaardig acht. Het zal handelen, heeft Goebbels dezer dagen verklaard, de problemen der buiten- landsche politiek moeten zoo spoedig mo De onderteekenïng van het tusschen Frankrijk en Turkije tot stand gekomen pact van bijstand door den Turkschen gezant Suad Davaz. Achter hem Bonnet. gelijk opgelost worden, binnenlandsche problemen moeten daarbij ten achter ge steld worden en wachten. En sindsdien herhaalt hij deze woorden in allerlei varia ties iederen dag opnieuw in redevoeringen en hoofdartikelen in de „Völkische Beo- bachter". Daarbij waarschuwt hij er de Duitschers voor, geen geloof te slaan aan de woorden van het buitenland. Daar zou men beweren, dat men niet met het natio- naal-socialistische regime wil samenwer ken. Maar indertijd heeft men dit ook van het keizerlijke regime gezegd en deson danks, toen dit verdwenen was, het Duit- sche volk toch slecht behandeld. Hetzelfde zou nu gebeuren, aldus Goebbels, waarin hij overigens wel geen ongelijk zal hebben. Goebbels' felle actie, die zich vooral ook tegen Engeland keert, toont, naar men uit verschillende factoren kan opmaken, dat Duitschland de zaak met Polen zoo snel mogelijk liquideeren wil. Gaat het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Engelsche „vioolmanoeuvres" in Augustus. Wanneer Duitschland precies met de uitvoering van zijn programma een aan vang zal maken, is natuurlijk niet bekend. Hitier zelf heeft eens verklaard, dat nog in den loop van dit jaar de kwestie van Dan zig en den Corridor zou moeten zijn opge lost en het orgaan van Goering, de „Esse- ner National Zeitung", noemde eenigen tijd geleden in dit verband de maand Sep tember. Is het nu toevallig, dat in Enge land alle verloven bij de marine zijn ver vroegd om de vloot in staat te stellen in Augustus haar manoeuvres te houden? De keuze van de maand Augustus voor ma noeuvres is in ieder geval wel zeer op vallend. Uit Londensche berichten kan men opmaken, dat zich daar de indruk ver stevigd heeft, dat Augustus critieke oogen- blikken zal brengen. In dit licht bezien heeft het besluit, de vloot klaar te maken voor manoeuvres, natuurlijk een veel diepere beteekenis. De onderhandelingen met Moskou. Intusschen blijven de onderhandelingen met Rusland sleepen. Moskou blijft op zijn stuk staan en wenscht alleen te bepalen, wanneer garanties voor de Oostzee-staten in werking zullen moeten treden. Londen heeft thans weer nieuwe voorstellen aan Strang gezonden, die deze aan de Russische regeering heeft overhandigd. Over den in houd daarvan is niets bekend, maar mag men uit Parijs komende berichten geloo- veri, dan zou daarin op vérgaande wijze aan de Russische verlangens zijn tegemoet gekomen. WIE STEUNEN ROOSEVELT? Hoewel de Amerikaansche presidentsver kiezingen pas in 1940 zullen worden ge houden, is thans, 18 maanden tevoren, de verkiezingsveldtocht reeds begonnen. Aan de propagandacampagnes in woord en ge schrift is dan ook reeds te zien, op wie Roosevelt bij de verkiezingen zal kunnen rekenen. In de eerste plaats zijn het na tuurlijk de aanhangers van de New Deal, met den minister van Binnenlandsche Za ken Ickes voorop. Verder zien ook de vele negers in Amerika gaarne een herkiezing van president Roosevelt. Arthur Michel! uit Illinois, de eenige neger in het Con gres, en Elder Michaux, een van de in vloedrijkste predikers, laten geen gelegen heid voorbijgaan om hun rasgenooten aan te sporen, op Roosevelt te stemmen. DE PRINS VERJAART. Opnieuw viert Nederland feest. Opnieuw beieren de klokken met een blij geluid en wapperen de vlaggen, van Eysden tot Zout kamp, van Roosendaal tot Den Helder, in steden en dorpen, tot in het kleinste ge hucht, op den 29sten Juni, den geboortedag van Prins Bernhard. Niet alleen eeren wij in hem den gemaal van onze geliefde Prin ses Juliana, den vader van het lieftallige prinsesje Beatrix, die geheel Nederland thans als het ware in levenden lijve op de film heeft kunnen aanschouwen doch ook waardeeren wij in hem den sympathie ken mensch, den sportman, die door zijn ongekunsteldheid, zijn spontaneïteit, zijn aangenaam optreden aller harten heeft welen te winnen. Prins Bernhard, door zijn huwelijk Nederlander geworden, is dit niet slechts wettelijk, doch ook in werkelijkheid. Dit bewijst hij door zijn groote belangstelling voor alles, wat ons land en volle, onze handel en industrie, onze scheepvaart, onze sport, ons leger en onze vloot betreft. Hij heeft zich geheel ingeleefd in het Neder- landsche leven. Overal binnen onze gren zen, waar iets vart belang voorvalt, is Prins Bernhard aanwezig, geeft hij blijk van zijn levendige interesse. Is hel dan wonder dat het Nederlandsche volle hem met gelijke sympathie tegemoet treedt? Iedereen voelt het: hij is een der onzen geworden, niet naar de dorre letter der wet, doch met hart en ziel. Juist dat is het, wat hem tot een zoo beminde, ge waardeerde figuur maakt in ons midden. Prins Bernhard heeft zich bewonderens waardig snel en uitstekend weten aan te passen aan den aard van ons volk, te mid den waarvan hij zich volmaakt gelukkig gevoelt, aan de zijde van een beminde gade en als vader van de kleine Beatrix. De jaren, welke hij in den vreemde heeft doorgebracht, hebben zijn blik ver ruimd, zijn algemeene kennis verrijkt, zijn geest veredeld; zij hebben hem die losheid van beweging verleend, welke hem met één slag populair heeft gemaakt onder het gehèele volk. Er zal zich geen wanklank mengen in het fee&tgedruisch, dat de vie ring van zijn verjaardag begeleidt, zoo zijn wij er van doordrongen, dat hij voor goed en zonder eenige reserve is opgenomen in den schoot van het groote gezin, dat het Nederlandsche volk heet. Het waren zijn groote gaven van hoofd j en hart, die Prinses Juliana tot hem heb ben aangetrokken; het zijn diezelfde gaven, welke hem den weg hebben doen vinden naar de harten van alle welgezinde Neder landers. Een ontwikkelden, opgewekten jongeman als Prins Bernhard, met zijn on gedwongen manieren en zijn innemenden glimlach, moest het ook niet moeilijk val len, zich bij ons in te burgeren. Van den eersten dag af, dat hij zijn intrede deed als verloofde van onze populaire Prinses Juliana, was ook zijn populariteit gevestigd. Hij beweegt zich vrij en ongedwongen onder ons. Hij is een gaarne geziene hooge gast en deelnemer bij sport en spel, op het tennisveld, op het water, bij de auto- en paardensport, bij- de padvindersbeweging. Prins Bernhard schuwt geen vermoeienis. Een zware, doch tevens dankbare taak heeft hij op de schouders genomen als ge maal van Haar, die geroepen is om na Haar geëerbiedigde moeder de kroon te dragen van Koningin der Nederlanden; en uit alles bliikï. dat Prins Bernhard zich 1- VAN DE WEEK PRINS BERNHARD. Prins Bernhard jarigDat Is een feest, dat heel ons volle met een gevoel van dankbaarheid medevlert. De taak, die de Prins der Nederlan den in onzen staat heeft te vervullen, is een verre van eenvoudige. En wie dan ook ziet met hoeveel bekwaam heid, gepaard aan een buitengewone beminnelijkheid, onze nog zoo jeug dige Prins Bernhard zich daarvan kwijt, kan een gevoel van bewonde ring niet onderdrukken. En niet slechts als Prins bewon deren wij hem, meer nog heeft hij onze liefde gewonnen als mensch en vader. Hoe hebben wij ons verheugd bij het aanschouwen van het filmpje „De eerste schreden van ons Prin sesje", opgenomen door een trotsch vader. Dat heel de opbrengst daarvan aan de soldaten aan onze grenzen ten goede komt, getuigt van den grooten socialen zin van onzen Prins. Prins Bernhard jarigl Voorwaar, dat is een werkelijk feest 1 zijn taak en zijn plaats ten volle is bewust. De positie van den Prinsgemaal behoort niet tot de gemakkelijkste in het dagelijk- sche leven; des te grooter is daarom de verdienste van Prins Bernhard, de moei lijke kunst te hebben verstaan om alle klippen te omzeilen, eenvoudig door zich te geven zooals hij is ongekunsteld en op recht. Reeds om deze hoedanigheden alleen draagt het geheele Nederlandsche volle hem een goed hart toe; en de gelukwenschen, die wij hem en het Koninklijke Huis bren gen op 29 Juni, zijn hartelijk en welge meend. De groote trek naar buiten weer begonnen. VOOR velen is het bevrijdend wanneer de zomer zijn intrede doet. Eindelijk warmte, zon °n licht, dat is de alge meene verzuchting. De winter is vrijwel uit ons geheugen gebannen, de wintersche ko de hebben we reeds vergeten door het mil de voorjaar. Toen bloeide alles open en in deze weken is het een voldragen weelde in de natuur. Alles om ons heen is in zomer kleed gestoken, de boomen met hun zware bladkronen, de menschen in fleuriger en losser toileten; op strand en hei, in bosch en veld weerklinkt het opgewekte gezang van menschen en van vogels. Hebt gij bij het vallen van de schemering Uw oor al eens te luisteren gelegd in de natuur? Hebt ge het gesjirp van de krekels in U opgeno men; het gezang van de lijster en het ge kwinkeleer van de onzichtbare leeuwerik, zingend boven de vlakke wei in de dan sende lucht? Het gekwaak van de kikvor- schen in riet en plas, het gezang van de nachtegaal, dit alles behoort onverbreke lijk bij den zomer. Buitenleven, of dat nu is het harde zwoe gen op het land, of wel dat men naar har telust kan luieren en „zonnen" aan de zee, het zijn beide de aspecten van den zomer. Het land in feestgewaad. Voor den boer en den landbouwer ko men nu de weken van hard werken. De jonge dieren, die dit jaar geboren zijn, loo pen in de weide; men ziet er de veulens en kalveren, met groote, onnoozele oogen, op naar verhouding veel te hooge posten in de nabijheid van de moederdieren. Er rent soms een haasje door het groene land, in een oogwenk is de snelle viervoeter ver dwenen. Maar wat uren achtereen blijft, is de blauwe stralende koepel, waartegen zich hier en daar witte wolkjes af teekenen. die vredig voortdrijven. Zwaar ligt de druk kende warmte op het vlakke land, de men schen worden loom en zoeken beschutting in hun huizen. Maar dat is de zomer op zijn felst, zooals wij hem slechts zelden meemaken. De on middellijke nabijheid van de zee zorgt meestal voor een weldadige koelte. En in die gematigd warme atmosfeer trekken tienduizenden er op uit om hun eigen land te verkennen. Vooral aan het einde van de week trekken de stedelingen, die het groot, ste deel van den dag moeten doorbrengen in kantoor of fabriek langs de wegen naar buiten, te voet, per fiets, per auto en zwa re wagensleepen worden door oude jum bo's langs den ijzeren spoorweg naar alle uithoeken des lands gezeuld. Daar schieten pijlsnel de electrische treinen voort over hun baan en door de lucht leggen vliegtui gen in een minimum van tijd de grootste afstanden af. Op het water tenslotte ziet men de kleurige kano's, over de meren scheren de ranke zeilschepen. De lage lan den zyn in feestgewaad gestoken. Er is een tijd van zaaien en van maaien. De zomer brengt de vervulling van de belofte, die in het voorjaar gedaan werd. Bloesems in de boomgaarden hebben vrucht gezet. Op het land wordt gemaaid, er wordt geoogst, de tuinbouw levert met het voort schrijden der weken het eene kostelijke product na het andere. Onze harten trek ken naar buiten. Spoedig is het weer tijd voor vacanties. De landkaarten en atlassen, worden voor den dag gehaald, de reisbro chures aangevraagd: nu is het tijd voor plannen maken. En di; voorvreugde moet men ook niet onderschatten; gelukkig zijn de meeste menschen door de natuur nogal rijkelijk bedeeld met verbeeldingskracht. En een rijke fantasie laat ons overal heen reizen. De zomer is de tijd, dat de wenschen, waar van men in den kouden winter droomde, in vervulling gaan. Maar niet alleen voor den tourist, ook en waarschijnlijk in nog ster kere mate voor den boer en landbouwer. Voor hen beteek ent de zomer oogsttijd en en dat beteekent op zijn beurt: inzamelen van voedsel. Zij verheugen zich op de dui zenden schoven. De oogsttijd doet denken aan een fijn mechanisme, waarin elk rader tje zijn functie heeft. De maaier maait met zijn blinkende zeis de halmen, de bindster bindt ze tot garven; vervolgens worden deze voorzichtig op wa gens geladen en al deze menschen hebben slechts een wensch: dat de oogst op tijd binnen zal zijn. Van tijd tot tijd keert een door de zon gebruind gelaat zich naar den hemel: hoe zal het weer zich houden? In vele opzich ten doen deze menschen denken aan de be manning van een schip, zwoegend en ploe terend, verantwoordelijk voor hun werk en bereid alle krachten in te spannen om een der noodzakelijkste en kostelijkste goe deren, het graan, te bergen. Want nog al tijd blijft het dagelijkseh brood onmisbaar. Melkachtig ligt de nevel over het lage land, waarop het koren golft. Groote boe- renkerels met roode koppen en sterke knuisten. Vroeg in den morgen, wanneer het nog frisch is op het land, zijn de dag looners reeds aan het werk; krachtig zwaaien zij zeis en sikkel. Met duizenden halmen valt het rijpe koren, en altijd naar één kant. Onmiddellijk achter hen komen de bindsters, die in een handige greep een hoeveelheid halmen bijeen pakken en ste vig gebonden achter zich werpen. Zoo wer ken zij zich door het korenveld heen. Langzaam klimt de zon aan den hemel Eerst nog verborgen achter nevelig mor genrood, dan rust zij een oogenblik als een roode bal op den horizon en even later schieten de eerste stralen uit over het ster vend koren. En hoe hooger de zon klimt, hoe warmer het wordt op het land; de zon brandt en de velden dampen. Maar niet alleen het land; ook de stoere lichamen van de maaiers dampen als paarden. Koorts achtig wordt er gewerkt. De sikkels ken nen geen rust, althans niet voor de laatste halmen gesneden zijn. Het wordt avond en de eerste korenschuur is gevuld. Koel waait de avondwind over het stoppelveld. Het land ziet er uit als een kaalgeschoren kin derhoofd, dat zyn blonde lokken heeft ver loren onder de kappersschaar. Moe, stijf in den rug, keeren de mannen en vrouwen des avonds terug naar huis. Na hen zal een dorschmachine het zware werk voortzetten. Dat is een zijde van den Lustig klatert het water uit de dorpsbron. zomer. De keerzijde van de medaille toont wel een geheel ander beeld. Immers voor velen is de zomer de tijd bij uitstek om zich te ontspannen. Doen wij eens een willekeurigen greep uit de talloos vele mogelijkheden, diq den toerist van heden geboden worden. Een ieder trekt de natuur in om zich uit de overweldigende flora een bos veldbloemen te plukken. De Fransche oever van het Meer van Ge neve is in ons land over het algemeen min der bekend dan de overzijde in Zwitser land, met de Volkenbondsstad en Lausan ne met zijn Universiteit. Een verklaring valt daarvoor moeilijk te geven, want juist de Fransche oever heeft een buitengewone bekoring voor den toerist, die ter hoogte van Lausanne staat en den blik laat zwer ven over het wijde meer. En daarbij wordt bet den bezoeker zoo gemakkelijk gemaakt, een kijkje te gaan nernen aan de overzijde! ")e fleurig geschilderde booten, welker om gekken zich weerspiegelen in het heldere •.a'cr. onderhouden een geregelden dienst o der. *.c .onoverliggenden oever. Het hr;ft ons niet berouwd, dat wij den c .:ht drheen hebben gemaakt en ons ve; c,"1 kabbelende golfjes naar Evian-les oei.is hebben laten brengen, een van de meest mondaine badplaatsen van Frankrijk. Zij ligt nis het were -amphiteatersgewijs te gen den '--rgv/and aangevlijd, omringd door groen. Tuinen en parken, weiden en bosschen vormen hier natuurlijke terrassen, die hoo ger en hboger stijgen, tot zij de sneeuwgrens -eiken, waarboven de machtige bergtop pen zich in het eeuwige sneeuw- en ijs- ikleed hullen. De naam Evian was ons reeds bekend, en wel door het tafelwater uit de Cachat-bron, een belangrijk middel tegen jicht-, blaas- en nierlijden, dat vooral door de Franschen, bij voorkeur wordt gedronken. Hoog boven nabij de luxe hotels -ligt de Buvette Cachat, de drinkhal waar de bron ontspringt en waar men het heilzame water dus als het ware uit de eerste hand kan ge nieten. Beneden is het Casino, waar de fi ches over het groene laken rollen en men zijn geluk kan beproeven aan de roulette of de baccarat-tafel. En toch is dit alles hoe belangrijk het ook op zichzelf moge zyn slechts ten deele kenmerkend voor het le ven in deze badplaats. Want eigenlijk is het hier het centrum bij uitnemendheid voor sport en spel, voor de jeugd, die in staat is hier zijn vacantie door te brengen. Hier moet elke waterrot zich in zijn ele ment voelen. Reeds van verre valt aan den oever van het meer de geweldige toren op, van welker platform de toboggansleden in duizelingwekkende vaart omlaag suizen, 't blauwe water tegemoet, waarin zij een die pe, schuimende voor trekken. Wij zagen zwemmers sierlijke salto mortales maken, wanneer zij gracieus van de springplanken wipten. En bovenal wordt hier druk ge daan aan een van de nieuwste in Europa ingevoerde watersporten: het waterskiën, hierin bestaande, dat men zich op ski's ach ter een snelle motorboot door, of liever: over de golven laat slepen. Een buitenge woon genot niet alleen om het zelf te doen, waarvoor een groote dosis behendig heid wordt vereischt doch ook om het van den oever af gade te slaan. Slechts weinig plaatsen bieden gelegen heid tot het beoefenen van deze aantrekke lijke sport. Zeilers, roeiers en zwemmers halen hier hun hart op, terwijl ook het wa terbal- en waterpolosp-el druk worden be oefend. Het eigenaardige vermakelijke en vooral bij de Franschen zeer geliefde „jeu de boules" kan men hier dagelijks aan schouwen. Er 'wordt druk getraind door de liefhebbers, die er een eer in stellen, den eersten prijs te behalen op de wedstrijden, die altijd een groot publiek trekken. Vanzelfsprekend kan men er ook genieten van meer verheven kunstuitingen in den schouwburg en in het Casino, waar concer ten, bals, opera's en operettes elkaar afwis selen. Wij woonden er nachtfeesten, openlucht uitvoeringen en feeërieke vuurwerken by, bloemencorso's, nachtelijke rondvaarten met geillumineerde schepen over het schilder achtige meer. Er worden tuinbouwtentoon stellingen georganiseerd en er zijn moder ne sportvelden, zooals ,t stadion van Neu- vecelle voor lichaamscultuur, waar sport beoefenaars uit tal van landen zich met el kaar meten. Dagelijks vinden rondvaarten plaats over bet uitgestrekte meer, dat men op deze wij ze het best leert kennen. Van elk punt, waar de boot aanlegt, kan men uitstapjes maken, te voet of per autobus, naar schil derachtige dalen en besneeuwde bergtop pen, met oude kasteel en en romantische ruïnes. En welke toerist kent niet de be roemde Route des Alpes, den autoweg, die zijn beginpunt heeft in Evian, zich door de diepe ravijnen van het Dransedsl slingert, bij Chamonix de hoogst en bergen van Euro pa bereikt en later afdaalt naar Nice, op deze wijze de schakel vormend tusschen 't iMeer van Genève en de Fransche Riviesa^

Peel en Maas | 1939 | | pagina 10