■Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter oss. Het rapport der Kamercommissie. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 17 Juni 1939 Zestigste Jaargang No 24 PEEL EN MAAS is zeer fijne bo ter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel .7»/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Gevolgen voor minister en kabinet Ik geef hier geen eigen oordeel over het rapport der Kamer commissie inzake Oss. Dat is volmaakt nutteloos, want de meeste menschen of ze de bijzonderheden van deze zaak kennen of niet hebben tóch reeds hun vaststaand oordeel, dat zich door geen argumentatie meer Iaat beïnvloeden. Slechts zeer weinigen vermo gen het geval waarlijk objectief te bezien. De kern van de zaak is deze: dat er twee katholieke geestelijken bij zijn betrokken. Om die kern draaien duizenden met hun gedachten, hun aanwij zingen en oordeelvellingen heen, zonder dat ze het willen erken nen, dat deze kern de kern is. Maar laten we nu eens alle maal heel eerlijk zijn tegenover ons zelve en in die gesteldheid het antwoord componeeren op de vraag: zou de zaak-Oss ooit zijn geworden, wat ze werd, wanneer ze enkel het optreden der mare chaussee had gegolden tegen een kruidenier, een bankier en een paar opzichters uit de werk verschaffing Ik zeg neen Ik deel het oordeel van de Kamercommissie, waar deze de eerlijkheid van minister Gose- ling's bedoelingen boven allen twijfel stelt. Maar ik kan me 't zoo goed voorstellen, dat deze minister, toen hij hoorde, dat ook twee geestelijken op naar hij oprecht kan en zal hebben ge meend op ongerechtigde wijze werden lastig gevallen door de marechaussee-brigade, heeft uit geroepen Maar nu wordt het toch te bar. En toen hadden we de zaak- Oss. Geen mensch ontkomt aan subjectieve invloeden. Dat bewees de reactie van de massa. Zoo goed als minister Goseling tot de conclusie kwam ..nou is het te bar" zoo goed of slecht kwamen tienduizenden, door anti papistische gevoelens bezield, tot de conclusie „Maar nou zit er 'n luchtje aan". Die conclusie steunde vaak enkel en alleen op het feit, dat twee geestelijken in hst drama waren betrokken. En van den anderen kant waren en zijn er tienduizenden katho lieken, die reageerden: heel die zaak-Oss is een anti-papistisch relletje, waarbij het tegen de geestelijken ais zoodanig gaat. Ook dit oordeel werd geveld zonder onderzoek, enkel op sub jectieve gevoelens. Subjectieve gevoelens spelen een hoofdrol in deze zaak, aan alle kanten. Ik heb onderscheidene kranten voor me liggen, waarin het rap port der Kamercommissie is op genomen. Het is vele, vele ko lommen groot en de redacties begrijpen het wel, dat slechts weinige lezers al deze kolommen zullen lezen en bestudeeren. Daarom laten ze door inter- linieering, door cursiveering of vetdruk, dan wel door het doen terugspringen van de regels, be paalde gedeelten op bijzondere wijze naar voren komen. Welnu, prompt bewijzen deze naar voren geschreven citaten de richting van het blad, Yant ze betreffen óf eenzijdig tot wat de marechaussee betreft, óf tot dat gene, wat haar ontlast. Tenslotte zijn er echter in ons land ook tienduizenden menschen van allerlei richting, die een zaak als deze zoo objectief mogelijk willen trachten te bezien, hun subjectieve gevoelens onderdruk kende. Een eerlijk streven naar objectiviteit ademt gelukkig en prijzenswaardigook 't werk der Kamercommissie, voor zoover dat uit het gepubliceerde rapport blijkt. En al deze objectieve beoor deelaars, de commissie incluis, zijn tenslotte tot het inzicht ge komen, dat de zaak-Oss enkel een beleidkwestie mag worden geheeten. Vast staat, dat de marechaus see-brigade te Oss fouten heeft gemaakt. De Kamercommissie stelt dat vast op meerdere plaat sen van haar rapport. Ik citeer „Door leden van de brigade Oss zijn fouten begaan, maar... „Wel konden die fouten aan leiding geven tot het nemen of doen nemen van maatregelen, waardoor herhaling daarvan kon worden voorkomen. Wat de zaak der z.g.n. frau de bij de jeugdwerkverschaffing betreft, meent de commissie- Moest echter op 22 OctoDer 1937 tot arrestatie worden over gegaan Deze viaag, meent de commissie, zij het na eenige aarzeling, ontkennend te moeten beantwoorden. De commissie acht ook het verwijt, dat de marechaussee zich niet dadelijk met den bur gemeester in verbinding heeft gesteld, gegrond. Wat de zaak van den ver zekeringsagent van den H. be treft, meent de commissie Dit neemt niet weg, dat de wachtmeester, die in deze zaak optrad bij zijn onderzoek fouten heeft gemaakt. De commissie is van oordeel, dat zoowel de arrestatie als de inbeslagneming in elk geval hadden kunnen zijn uitgesteld. Wat de ruchtbaarheid betreft, welke door de pers aan deze zaak werd gegeven, meent de commissie, dat de dagbladcor respondenten tot op zekere hoogte gebruik moeten hebben gemaakt van gegevens, welke van de politie afkomstig waren. ....schijnt het haar aannemelijk, dat bij het onderscheid tusschen strafbare en enkel immoreele handelingen niet bij voortduring voldoende in het oog heeft ge houden, hetgeen in een opspo ringsambtenaar een fout is. Wel staat volkomen vast, dat een bedenkelijke opvatting om trent de taak der politie met betrekking tot geestelijken aan vankelijk heerschte bij een in specteur der koninklijke mare- chausse. Niettemin meent de geheele commissie, dat de arrestatie van B. achterwege had behooren te blijven. Wat betreft de zaak tegen den arbeider W. deelt de com missie de meening, dat deze zaak onjuist is behandeld. Het ophouden in den nacht was ongemotiveerd. Gelijk uit het voorgaande is gebleken, zoo vervolgt de com missie, is de commissie van oordeel, dat leden van het personeel der brigade Oss bij hun opsporingsonderzoek in verschillende zaken fouten hebben gemaakt. Het staat dus vast, dat de ma rechaussee-brigade fouten heeft gemaakt en de commissie erkent in haar rapport, dat daartegen maatregelen" dienden te worden genomen. Dat heeft de minister gedaan, maar naar het oordeel van de commissie te straf. De zaak-Oss is dus nog slechts een kwestie van maat, van straf maat, dus van beleid. Beleid is niet in normen te gieten. Beleid laat zich bepalen door inzicht, temperament en subjectieve gevoelens. Ik moet erkennen, nu ik het rapport der Kamercommissie zorgvuldig gelezen 'heb, dat ook mij de overigens vereischte maatregelen wet hard voorkomen in verband met de begane fou ten. Maar ook het oordeel, dat de Kamer straks te vellen zal krijgen over 's ministers beleid in Oss, is.... een zaak van beleid, waarbij ze zich ervoor zal moeten hoeden niet te hard van stapel te loopen. Wanneer er ten deze slachtof fers moeten vallen, dan zal de regeering zich moeilijk kunnen distanceeren van minister Gose ling en minister van Dijk, wier maatregelen door alle leden van het kabinet zijn goedgekeurd. En is een mogelijke beleids fout in de zaak-Oss een kabi netscrisis waard Overziet men daarbij de moei lijkheden, welke de nieuwe ka binetsformatie na een votum inzake Oss moet opleveren Er zot: 'n politieke verwarring ontstaan, waarin slechts N.S.B.ers en anti-papisten zouden gnuiven. Maar waarbij de democratie het loodje zou leggen. Een beleidsfout in een ge val als het onderhavige is zeer moeilijk te berechten. De Kamercommissie erkende, dat „maatregelen" tegen de bri gade van Oss noodig waren. Gelooft men in gemoede, dat één maatregel ware te treffen ge weest in deze zaak, welke voor honderd procent of zelfs maar voor meer dan 50 pet. de instem ming der Kamerleden vermocht te verwerven Md. TAAK DER HOOGERE STANDEN. TUINBOUW IN NOOD. Rechtvaardigheid bij Defensie. Op het oogenblik, dat we dit schrij ven, is in de Kamer in behandeling- de wijziging van de Dienstplichtwet tot verlenging van den diensttijd en het onder de wapenen houden van de dienstplichtigen. Al deze maatregelen worden af gewogen naar de billijkheid en de sociale rechtvaardigheid, wat natuur lijk zeer juist is. Bg het Departement van Defensie moet dat begrip van sociale recht vaardigheid blijkens de daden die van dat Departement uitgaan, nog ter dege worden aangekweekt. Reeds eerder, aldus O.N., weigerde het Dep. van Defensie om de collec tieve arbeidsovereenkomst voor te schrijven in bestekken van voor rekening van 't Departement van Defensie uit te voeren werken en gaf daardoor blijk, dat de sociale rechtvaardigheid daar niet in boog aanzien staat. Voor de militaire paraatheid heeft deze eisch geen waarde, daarom is ze blijkbaar in die kringen niet in tel. Voor de militaire paraatheid heef t deze elsch geen waarde, daarom is ze blijkbaar in die kringen niet in tel. Van dit gemis aan sociaal gevoel bij dit departement is dezer dagen weer een nieuw staaltje naar voren gekomen. Losse werkkrachten wor den daar, al zijn ze ook al meer dan een jaar in dienst, bij feestdagen, zooals Kerstmis, Paschen en Pinkste ren, den dag te voren onslagen, met de boodschap, dat ze na de feest dagen weer in dienst genomen wor den. Men begrijpt waarom het hier gaat. Doel is besparing van enkele gul dens aan loon, dat voor deze feest dagen moet worden uitbetaald. Deze harteloosheid en dit gebrek aan sociale rechtvaardigheid moet een storm van verontwaardiging doen opgaan. Sterke bezuiniging eenerzijds dwingt op ander terrein die zuinigheid toe te passen en daarover heeft het Departement heel wat klachten te incasseeren. Ongepaste bezuinigingen als de hiervoor gesignaleerde diene men achterwege te laten. Die methoden zijn voor een Christelijk kabinet be schamend en niet in overeenstem ming met de ideeën, welke Dr. Colrjn in de Regeeringsverklaring van dit kabinet uitstippelde. ONS VOLK MOET LEVEN. Wij lezen zooveel over het gebrek aan levensruimte bij onze Oostelijke naburen, dat men bijna zou gaan gelooven, dat alleen in Duitschland op dat gebied een probleem zou be staan. Klaagt Hitler over zijn 140 inwo ners per vierkante Kilometer, wij hebben er 265 Uit een schema, vervaardigd door het Centraal Bureau voor de Stati stiek, kan men zien de steeds af nemende ruimte voor één inwoner. Uit dit schema volgt duidelijK, dat steeds méér met de beschikbare ruimte moet worden gewoekerd, dat gronden ontgonnen, plassen droog gelegd en ruilverkavelingen tot stand moeten worden gebracht. Het plan-Weslhoff past in een wel begrepen en energieke bevolkings politiek. Zoo'n politiek kost veel geld, maar is beter, dan een politiek, die slechts bezuinigingen en verarmingen veroor zaakt Ons volk moet leven Ons volk is waard, dat het leeft. Temidden van het afgematte en door een valsche moraal onderminde Eu ropa, weet het zgn beste tradities in stand te houden en zijn wil te bewaren om te blijven voortbestaan. In 1938 overtrof het aantal ge boorten dat der sterftegevallen met 87.726. Dit cijfer steekt gunstig af bij België, Noorwegen, Zweden, Dene marken, Hongarije en Frankrijk, wier gezamenlijk geboorteoverschot net zoo groot is als van Nederland al léén Of wil men een andere vergelijking Engeland en Frankrijk samen hebben in 1938 een overschot gehad van 109.000 personen in Nederland al léén! Deze cijfers bewijzen, dat er voor Nederland een geheel eigen probleem bestaat: de opvoering van de wel vaart onzer steeds toenemende be volking: ontginning, industrialisatie en een gezonde gezinspolitiek. VAN ONZE SPOOR WEGEN. Dank zij een gewijzigde politiek van de Spoorwegen ook in de propaganda en in de voorlichting van het publiek verheugt alles wat op dit bedrijf betrekking heeft, zich veel meer dan voorheen in ieders belangstelling. Daarom meenen wij goed te doen, hier eenige feiten en cijfers te memoreeren uit een lezing over het vervoer der Spoorwegen. Allereerst iets over het goederen vervoer. Thans is de goederenver plaatsing door de N. S. nog 12 pet. hooger dan in het topjaar 1929. Het vervoer der Spoorwegen in opbrengst is echter in denzelfden tijd met 53 pet. afgenomen. De oor zaken hiervan zijn drieërlei u.l. de kanalenpolitiek der regeering, de auto op den weg en de gedwongen tariefsverlaging. Door Julisnakanaal en Twenthe- kanaal derven de Spoorwegen jaar lijks 10 millioen gulden aan inkom sten, hetgeen de spoorwegtekorten met 7 millioen heeft doen stijgen. Waar het rijk dit tekort moet bij passen en het onderhoud der beide kanalen een jaarlijksche uitgaVe vraagt van 61/. millioen gulden, kosten beide kanalen dus practisch aan den staat 131/, millioen per jaar. Wat de auto op den weg betreft wees spr. er op, dat volgens schat tingen het autovervoer bedraagt 24 millioen ton per jaar, waarvan 12 millioen ton op langen afstand. Deze 12 millioen ton zijn hoofdzakelijk ontfutseld aan de spoorwegen. Wat het passagiersvervoer betreft, dit is in opbrengst met 36 pCt. teruggeloopen t.w. 65 pet. in de eerste klasse, 55 pet. in de tweede klasse en 20 pet. in de derde klasse, De toekomst zal samenwerking moeten brengen tusschen auto en trein. Het autovervoer moet zich dan echter bepalen tot het af- en aan voeren van passagiers en goederen naar de stations en het vervoer van en naar de tusschenstations, terwijl de spoorwegen zorgen voor een meer frequente bediening tusschen de hoofdstations, het vervoer op lange afstanden en het massavervoer. Ook op gebied van vrachtgoederen- vervoer zal er samenwerking moeten komen. BURGEMEESTERS VóóR. Het zag er van de week slecht uit voor een aantal Nederlandsche bur gemeesters en andere gemeentelijke autoriteiten, die zich in de belang stelling der justitie mochten... be droeven. Een Drentsche burgemeester stond terecht wegens ernstige mishande ling van zijn gewezen echtgenoote de burgemeester van Westwoud werd gearresteerd (later weer vrijgelaten) op verdenking van fraude met gemeentegeldeneen wethouder van Vlezenveen hoorde twee maanden tegen zich eischen wegens fraude een hoofdambtenaar van Weesptien maanden, ook al wegens fraude. De laatste zaken stonden alle in verband met steunuitkeering aan werkloozen of hulp (landarbeiders- wet) aan den kleinen man. En niet steeds bleek eigen belang te hebben voorgezeten. Integendeel. En daarom oordeelt het publiek in enkele dezer zaken niet zoo hard als het O.M. VENRAY. 17 Juni 1939 VERKIEZING LEDEN VAN DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester van VENRAY brengt ter openbare kennis, dat de stemming voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag 21 Juni a.s. van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur. Hierbij wordt gewezen op het be paalde bij: i. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende: „Hg, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar." b. Artikel 150a der Kieswet, lui dende; „Hij, die bg eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze over leden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden". Terwijl voorts in herinnering wordt gebracht de verplichting, opgelegd bij artikel 72, 2e lid der Kieswet, voorschrijvende, dat ieder, die vol gens de kiezerslijst verplicht is zich binnen den voor de stemming be paalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stem bureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Venray, 13 Juni 1939. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. VERKIEZING LEDEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD. Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van belanghebbenden op de artikelen 55 en 56 der Kieswet, luidende als volgt: Art. 55. Personen, bij wie en be stuurders van bijzondere ondernemin gen en Instellingen, waarbij perso nen die den leeftijd van vgf en twin- tig jaren, hebben bereikt, in dienst betrekking zijn, zijn, voorzoover niet bg algemeenen maatregel van be stuur vrijstelling is verleend, ver plicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tus schen acht uren des voormiddags en vijf uur des namiddags daartoe ge legenheid vïnde. Art. 56. Personen en bestuurders, in het voorgaande artikel bedoeld, zgn, voor zoover arbeid wordt ver richt in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het ar- beidslokaal en zoo er meerdere arbeidslokalen zgn, in het grootste of wel in meer dan een arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tgd op eene zichtbare wijze is opgehan gen eene door hen of van hun nentwege onderteekende lijst. de uren, in het voorgaande artikel be doeld,' vermeldende, voor elk afzon derlijk of groepswijze of voor allen gezamenlijk. Venray, 13 Juni 1939. Burgemeester en Wethouders, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Hoofdstem bureau in de Gemeente Venray maakt bekend, dat de openbare zit ting, bedoeld in artikel 92 der Kies wet, ten aanzien van de op 21 Juni a.s. te houden stemming, gevolgd door de openbare zitting, bedoeld in artikel 107 der genoemde wet, waar in de uitslag der verkiezing voor de leden van den Raad der Gemeente Venray wordt vastgesteld en bekend gemaakt, zal plaats hebben opVrg dag 23 Juni a.s. des voormiddags 10 uur in het Patronaatsgebouw, Pa- tersstraat 28. Venray, 13 Juni 1939. De Voorzitter voornoemd, A. H. M. JANSSEN. OPENSTELLING BUREAU Gemeente-Secretarie en Gemeente-Ontvanger. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de Gemeente-Secretarie in verband met de verkiezingen op Woensdag 21 Juni a.s. uitsluitend is geopend voor de afdeelingen Burger lijken Stand, Bevolking en het ver strekken van inlichtingen in verband met de verkiezingen. Het kantoor van den Gemeente- Ontvanger is den geheelen dag ge sloten. Venray 13 Juni 1939. Burgemeester en Wethouders vnd. A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. AANPLAKKEN VAN BILJETTEN AAN HUIZEN EN GEBOUWEN. De Burgemeester van Venray ves tigt de aandacht op artikel 21 der Algemeene Politieverordening Ven ray, luidende als volgt „Het is verboden, zonder daartoe vanwege het Rijk, de Provincie, de Gemeente of het Waterschap belast te zijn, op eenige wijze bekendma kingen, reclameplaten, afbeeldingen, letters, cijfers of teekens te plaatsen, te bevestigen of aan te brengen aan openbare wegen, op, of aan gebouwen of voorwerpen, als muren, deuren, schuttingen, boomen, palen enz., zoo danig, dat het vanaf den openbaren weg zichtbaar is of op of aan van gemeentewege opgerichte aanplak borden of aanplakzuilen, een en ander tenzij krachtens wettelijk voorschrift of met toestemming van den eigenaar, beheerder, of gebruiker of bewoner. Eveneens is het verbo den op of aan den openbaren weg wederrechtelijk eens anders eigen dom te beschrijven, te bekrassen of op andere wijze te verontreinigen. 2. Het is verboden, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders tusschen 10 uur des na middags en 6 uur des voormiddags op een openbaren weg te vervoeren of bij zich te hebben eenige bekend making, reclameplaat, aanplakbiljet, plak- of hechtgereedschap, teer, krijt, kalk of eenig andere kleur- of verf stof. Venray 13 Juni 1939. De Voorzitter voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Verlenging Sluitingsuur. De Burgemeester van VENRAY brengt ter openbare kennis, dat door hem het sluitingsuur van de vergunnings- en verlofsinrichtingen, gelegen te Hegde en Nachtegaal, voor Zondag 18, Maandag 19, Dins dag 20 en Woensdag 21 Juni a.s. is verlengd en gebracht op 12 uur middernacht. Venray, 12 Juni 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Openbare vergadering van den Gemeenteraad te Venray. Gister, Vrijdagmiddag, om 3 uur hield de Gemeenteraad van Venray eene openbare vergadering, waarin de navolgende agendapunten werden behandeld: 1. Notulen der vergaderingen van 28 Febr. en 29 Maart. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanvrage van het bestuur der Bijzondere Lagere School te Merselo om beschikbaarstelling van de be- noodigde gelden voor aanschaffing van 6 schoolbanken. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen, om met den Staat der Nederlanden eene overeenkomst aan te gaan tot onttrekking en toevoeging van gron den aan het plan van bebossching met renteloos Rrjksvoorschot, welke onttrekking en toevoeging zullen ge rekend worden te zijn geschied met ingang van 1 Januari 1939. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van eene wijziging der begrooting van inkomsten en uitgaven van het Al gemeen Burgerlijk Armbestuur over 1938. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen eener bijdrage aan het plaatselijk z.g. B.- comité voor extra hulp aan werk loozen in den vorm van kleeding, dekking en schoeirei. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om M. Ch. Claessens, overeenkomstig zgn verzoek te ont heffen van de pacht van het door hem van de Gemeente nog tot 1 November 1948 gepacht perceel, ge deelte van Sectie H no. 2054, groot 7.11.78 H.A. onder Ysselsteyn, met een vergoeding van f 300.voor aangebrachte verbeteringen en dan dat perceel met ingang van 1 Nov. 1939 opnieuw te verpachten z.m. voor een door Burgemeester en Wethou ders nader te bepalen termijn. 8. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders, dat het bedrag van f 24000.toegestaan op de begroo ting voor 1939 voor den bouw eu de eerste inrichting der U.L.O. school voor jongens in het uitbreidingsplan niet voldoende zgn gebleken en voor stel om dat bedrag te verhoogen tot f 27000.—,

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1