J. Langs de kruislijnen der Europeesche Imperia. Buitenland. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Een belangwekkende serie reisbrieven. XXIV. Uit Cairo,—Egypte. Vanuit royn hotelkamer kgk ik recht tegen den snuit van het paard van Ibrahim Pasja. Misschien be hoeft de lozer eenigen naderen uitleg om het belang daarvan te snappen. Ibrahim Pasja wa3 de grootvader óf de o vei grootvader, daar ben ik op het oogeoblik niet zeker van van den tegen woordigen koning van Egypte. Een kolossaal ruiterstand beeld van hem hebben ze neergezet in het hart van Cairo, een plein, welks beeld behalve door het standbeeld wordt beheerscht door het Opera-gebouw. Wanneer er iets te doen is in de hoofdstad van Egypte dan concentreeren de drukte en de feestelykueden zich op dit plein: de Place Ibrah'm Pasja. En er is thans inderdaad iets te doen. Ik ben hier aangekomen daags vóór de huwelijksvolti e tking van het Egyptisch-Perzische paar; van de zu3ter dos Egyptischen konings, prinses Fawzia, en den kroonprins van Perzië (tegenwoordig: Iran) Z.K.H. Mohammed Reza Pahlawi. En te dezer gelegenheid is voor drie achtereenvolgende dagen en nachten een grootsch volksfeest te Cairo geordeneerd, dat gepaard gaat met alle sprookjesachtige fantasie, welke hot Oosten kenmerkt. Begrijpt de lezer er thans het be- lang van, dat ik vanuit mijn hotel kamer recht in den snuit kijk van bet paard van Ibrahim Pasja Ik heb hier op m'n gemak alles kun nen gadeslaan, wat aan zoo'n feest eigen is. Meerdere malen zag ik den koning, diens moeder en zijn beide zusters, plus de Perzlschen bruidf gom van een dezer. Drie avonden en nach ten heb ik de feeërieke vei lichting gezien van plein en straten, van het Opsra-gebouw, van het volks feest- park, een uitgebreid bosch-planlsoen, welks groene boomkruinen elk vele honderden gekleurde electr. lichtjes droegen. Ik ben doorgezaagd met Arabische zeurzangen en met primitieve mu ziek. Ik heb de volksmassa's tot in den treure Allah's Zegen hooren af- smeeken over het jonge bruidspaar. Herhaaldelijk heb ik brave Muzel mannen aan den voet van Ibrahim's beeld zich naar het Oosten zien keeren om zich dan neer te werpen in het stof. Opdat Allah de popu laire koningszuster zou beschermen in het verre land. Ik heb de niet weer te geven pracht en praal en kunstzin bewon derd, welke tot uiting kwamen bij het immense bloemencorso, waaraan schatrijke sjeiks en andere notabelen de3 lands deelnamen, alsmede alle groote maatschappijen en de staats instellingen als spoorwegeü, post en telegrafie enz. De verzengende Egyptische hitte alle dagen loopt de temperatuur op tot boven de 80 graden in de schaduw heeft me liters Hollaadsch zweet uitgeperst, terwijl heirlegers vliegen me martelder. Ha, die vlie gen hierIedere Europeaan en wel gestelde Egyptenaar wapent zich tegen zich tegen hen met een sier lijke korte stok, waaraan een 30 40 cM. lange zijige kwast. Met zoo'n ding waaien en wulven ze perma nent. Een van de merkwaardigste din gen bij zoo'n volksfeest vind ik de indolente wijze, waarop de massa zich dan door de politie laat ran selen. OogeloofliJk, zoo'n gebeuk en gebeul als het dan is. B.v. ter ge legenheid van het bloemencorso. Uren tevoren schaarde het volk zich in rijen: welke haast onafzienbaar dik zijn. Wee de ongelukkigen, die vóórop staan! Onafgebroken beult de politie deze menschen met stok ken; men ranselt op de hoofden en slaat de lieden, vrouwen en kinderen niot uitgezonderd, tegen de beenen. Een ziDloos gedoe, ik heb geen moment kunnen begrijpen, waarvoor dat noodig v as. Want het volk was rustig en gedwee. Poli'ie te paard ranselt er met de karwats op los en ook zag ik voor s'agdoe einlen lange stalbezems gebruikt. Dat slaan men moet het gezien htb ben om het te kunnen gelooven is niet een incidenteel iets, maar langs afgezette straten en pleinen een continu-bedrijf Het volk golft op en neer, som migen gillen, maar.... de duldzaam- heid en het goede humeur van den inlander scbijDen er niet onder te lijden. Men heeft me verteld, dat dit! po'itioneele slagwerk eigenlijk slechts een provisorische maatregel is; zoo gauw er Diet meer wordt geslagen, zou de massa meenen, mag men weer doen wat men wil en kan de afzet- tingstucht worden verbroken. Intusschen vielen er herhaaldelijk gewonden 1 Die daD liefderijk wer den verbonden door het aanwezige Roode Kruis-personeel. Deze men scben gaan ook weldoende rond on der de massa met een watje, dat in een of ander „opwekkendvocht I gedoopt. Dit watje wordt iedereen die flauw dreigt te vaUen, onderden neus geduwd. Men ziet de betrok kenen dan onmiddellijk een gezicht trekken, dat vol afkeer is. maaL, ze zijn weer bij hun positieven. Erg hygiënisch lijkt me de methode niet. Ik ben aan het tellen geweest: ze ven en tachtig keer zag ik een Roode Kruls-man zoon watje te0-n een inlandersneu3 drukken, daar na verloor ik den weldoener uit het Om nog even op het bruidspaar terug te komen: prinses Fawzia is bepaald een schoonheid deze schoorv heid openbaart zich nog duidelijker, warneer men haar in het gezelschap van haar jongen Perzlschen gemaal ziet. Waarmee ik nochtans niets be pacli lelijks van dezenOosterschen vorst wil hebben gezegd. Hij is lid van een jonge dynastie. ZUo koninklijke vader begon zon loopbaan als koeherderszoon. Hg trad in het Perzische leger als ge woon soldaat, onderscheidde zich daar door dapperheid, klom op van rang tot rang, onderdrukte als troe penaanvoerder op bloedige enkele opstanden en ontwierp ten_ slotte zelf een opstand om den Sjah van den troon te stooten, die zijn populariteit in het land had verloren tengevolge van zijn permanente af wezigheid en zijn voorkeur voor het leven aan de Fransche Cöte d Azur. De koeherderszoon werd aldus Keizer en Mohammed Reza Pahlawi werd Kroonprins. Zijn huwelijk is populair by het Egyptische volk. dat weinig ver trouwen meer heeft ineen gunstige, d i vredelievende en de beschaving bevorderende ontwikkeling der ge beurtenissen in Europa en deswege een nauwere aaneensluiting der C os- tersche, Mobammedaanscbe staten begeert. Er is besef, dat Egypte het nol niet zonder Brltsche bescherming kal stellen, maar overigens is er hier weinig waardeering onder de ma3sa voor wat des Europa s is. Vooral de anti-Italiaansche gezind heid komt sterk tot uiting en deze Inkt te groeien naarmate de Italiaan- sche propaganda, zeer intensief ge voerd, brutaler vormen aanneemt. De gevoelens van de vele duizen den Europeanen, welke in de steden Cairo en Alexandrië wonen (Turken incluis) ten aanzien van de Egypte- naren, zijn evenmin bepaald harte.ijK. Zelfs de Soedaneeache negers ver achten de Egyptenaren. Niet aitpd zonder reden. Het Egyptisch? volk moge zijn deugden hebben, het heeft ook sterk sprekende tekortkomingen. Menschen van allerlei nationaliteit, Franschen, Grieken, Turken en Soedaneezen, hebben het me met nadruk verze- kerd. dat alle Egyptenaren gauw dieven zijn en dat je er niet éé-. kunt vertrouwen. Daar is wel „ieis van aan. Toen de huwelijksfeesten in Cairo zouden aanvangen, begon de politie met 70 ais zakkenrollers bekend staande ingezetenen voor drie dagen in de gevangenis p te sluiten. Blijkens de Egyptische bladen zijn gedurende de drie feest dagen bovendien nog ongeveer 300 op heeterdaad betrapte zakkenrollers en dieven opgepakt. In m'n hotel kreeg ik de waar schuwing om niets in mijn kamer te laten slingeren. Toen ik tusschen de massa in hot feestpark wandelde, sprak een Fransche dame me aan ik moest mijn fototoestel niet aan den schouder laten afhaDgen, maar het stevig in de hand houden. „De een of ander rukt het anders af, verklaarde ze me, en verdwijnt tus schen zijn makkers.". Ik was voortdurend op mn qui Vive. Op 'n avond botsten wat men schen tegen me aan in het gedrang, maar ik had m'n elleboog voort durend tegen m'n Jas gedrukt ge houden, op de plaats waar ik mn no-tefeuiUe kon voelen. En die zat Ir nog nh de botsing, Ik Juichte als een triomfator. Honderd meter verder kwam ik tot de wetenschap dat ze m'n vulpenhouder hadden gestolen... Er is ontzettend veel valsch geld in omloop, - elke munt, waarmee men betaalt, wordt op z'n gewicht en klank getaxeerd. Ik wissel daarom bij voorkeur in groote magazijnen. Ik koebt ook iets ineen groote Egyptischen bazar, betaalde met een billet van 100 piasters en ontving zilverstukken terug. „ïs dat alles nou heusch écht?" vroeg ik. Men bezwoer het me. Toen kocht ik een kleinigheid in een andere afdeeling van denzelfdea bazar en gaf een 10 piasterstuk, zoo juist terugontvangen. Het werd ge weigerd, valschNatuurlyk zette ik de heele zaak op stelten eu de chef kwam er by te pashet geld stuk werd toen geaccepteerd. De juffrouw had zich vergist. Maar ik trok naar een volgende afdeeling, kocht een stukje chocolade en betaalde wéér met een 10-piaster- stuk. Geweigerd, valschWeder om klonk mij a stem en geenszins als die eens roepende in de woe3tijn; ik wekte een gansche volksverzame ling. Chef en cassière kwamen er weer bij te pas, ik ontving vol doening. Men komt in Egypte oogen en handen te kortminstens één hand hoort men op of in eiken zak te hebben. Helaa3 ik heb maar twee handen en vele zakken. Ik moest nog een kleinigheid ver rekenen met den roetzwarten kamer- bediende in mijn hotel, zes pias ters. Ik gaf hem twee stukken van 5 piasters. Eén kreeg ik er terug, valschDeze bediende, een Socda nees. giftigdo met enthousiasme op de onbetrouwbaarheid aller Egypte naren. Toen hij in dit land was aan gekomen, hadden ze hem in één keer beel zyn bezit, zestig piasters, ont rold. Allemaal dieven hier! conclu deerde by. Maar enfin, hij zou het met myn valsch 5-piasterstuk „probeeren" als hij voor den avond kans zou hebben gezien om het ongemerkt uit te geven, dan kreeg ik 4 piasters terug. Zoo niet, dan ontving ik het val3che stuk retour en moest ik dus nog één goede piaster betalen. Inderdaad aanvaardde ik dit Hol- landsch-Soedaneesch accoord, voor n oogenblik vergetende, dat het mis chien niet geheel in overeen stemming was met het Oxfordsche begrip van „volstrekte eerlykheid". Er rustte geen zegen op. Avonds kreeg ik mgn valsche 5-piasterstuk terughet was niet gelukt. Ik heb hem den piaster gegeven, dien ik hem nog schuldig was en het valsche stuk gaf ik hem als fooi. Twee dagen later stond-ie met een bedroefd gfzicht 'oor m<\ In een winkel had hij met het valsche stuk een paar sigaretten willen koopen, maar de winkelier had aan stonds zyn bedrog ontdekt en het geldstuk vernield. Gewoonweg stuk gebroken.... Ik heb myn neger-bediende van mijn gevoelens van leedwezen doen blyken, maar m'n handen zyn daarby niet uit mgn zakken geko men. Raar volkje. DE DOOD IN DE DUIKBOOT. Weer 99 slachtoffers! Wéér heeft een tragedie met een onderzeeër, de Engelsche „Thetis". de wereld met ontzetting vervuld en vrienden zoowel als vyanden ver- eenigd in afgryzen en deelneming, De „Thetis", een nieuwe „aan winst" van de Engelsche marine, was jl. Donderdagmiddag bij één der eerste oefeningen in de buurt van Liverpool verdwenen. Later werd geconstateerd, dat het schip ge zon ken was, een punt van het achter schip stak boven water uit. Aan boord bleken alle opvarenden nog in leven en de autoriteiten verklaarden, dat waarschynlgk allen veilig zouden kunneu worden gesteld. HelaasEnkele uren later, by vloed, kantelde de onderzeeër en ook de punt verdween in de diepte. Vier cnanneD konden zich nog door middel van het Davis-apparaat reddeD, alle overigen kwamen om ze vonden een vreeseiyken verstikkingsdood in het uit de battery en ontsnappende chloorgas. Eerst was er sprake van, dat er 55 opvarenden aan boord waren, maar later bleek, dat ook personeel van* de werf, waar het schip was gebouwd, zich in de duikboot be vond bovendien personeel van het departement van marine en eeDige deskundigen. In totaal103 menschen, van wie er 99 zijn omgekomen DE OORZAAK. En waarom de redding faalde. Over de oorzaken van de ramp bewaarde de admiraliteit gedurende de eerste dagen een volstrekt zwy- gen en de 4 overlevenden werden angstvallig in af zondering gehouden. Dat heeft veel onrust en wrevel ge wekt. Vele bladen eischten een streng onderzoek naar de oorzaken van hei. ongeluk en het mislukken der red dingspogingen. Ook onder het Engelsche publiek is de critiek groot. Vragen als „Waarom hebben wy geen reddingskamer, zooals de Ver- eenigde Staten, inplaats van het Davis-apparaat „Waarom zyo de sleepbooten niet onmiddellyk uit gevaren, om te trachten de „Thetis" uit de modder te trekken, zoodra de duikboot gelocaliseerd werd en andere worden overal gehoord. MERKWAARDIGE VER KLARINGEN. Van den vader van een der machinisten. William Allen, de vader van een der omgekomen machinisten, heeft eenige merkwaardige verklaringen afgelegd. Hg zei o.m.: ,De Thetis" leek een ongeluks schip. By de eerste snelheidsproeven deed zy het niet. Den tjveeden keer weigerde ze te duiken door een man kement aan de machinerie. De ap- peratuur, waarmee ze moest ryzen, was defect, en als ze toen had ge doken, was ze nooit meer boven ge komen. Maar al was de duikboot nu in orde, dan was het nog dwaasheid te duiken op een plaats, waar ieder een weet, dat een massa wrakken op den bodem liggen. Die wrakken zyn nog uit den oorlog en staan op alle kaarten. Ik heb gehoord, dat de autoritei ten gelooven, dat één of twee man nen verdronken zyn, toen ze uit het schip ontsnapten, Ze zijn beklemd geraakt op den bodem en in het luik biyven vastzitten, toen ze met het Davis-apparaat op wilden stygen. Zoo hebben zij den weg voor de an deren geblokkeerd. De duikerklok, die men in Amerika gebruikt, is blijkbaar beter dan het Davis-appa raat. Maar er moesten negen-en- negentig menschen verdrinken om dat te bewyzen. VROEGERE RAMPEN. Het aantal rampen met onderzee- booten is «root en by alle waren ze fataal voor de bemanning. Rekenen we de oorlogsjaren 19141918 niet mee, toen tientallen onderzeeërs wer den vernietigd, dan kenmerkt de ge schiedenis der laatste 24 jaren zich o.m. door een reeks van 25 duikboot rampen. Slechts éénmaal kon de ge- heele bemanning worden gered; dat was in 1921 en betrof de bemanning van de Engelsche K 5. Herinnerende aan de ongevallen uit de laatste jaren, vermelden we: Amerikaansche onderzeeër „S4", 1927: 40 dooden. Italiaansche onderzeeër „F14", 1928: 27 dooden. Fransche onderzeeër „Odino", 1928: 43 dooden. Engelsche onderzeeër „Posoidon* 1931: 20 dooden. Engelsche onderzeeër „Promethee", 1932; 62 dooden. Russische onderzeeër „B13,*, 1935: 55 dooden. Amerikaansche onderzeeër „Squa lus", Mei 1939: 27 dooden. Engelsche onderzeeër „Thetib",'Juni 1939: 99 dooden. Een oorlogsoffcr aau den vrede Een ramp als deze, In vollen vredes- tyd, werkt sterk op de verbeelding der menschheid. We stellen ons allen het indlvidueele leed voor de slacht offers, die wanhopig in den donker een uilgaDg zoekende in een steeds benauwder wordende atmosfeer, ein deiyk op en over elkaar den ver stikkingsdood vonden. We stellen ons de ontzettende angst voor de wach tende vrouwen, vaders en moeders... Dat gedenken van individueel leed is in een oorlog onmogeiyk. Maar een ramp als die van de „Thetis" zegt ons N U, hoe onmenscheiyk veel leed, pijn, smart, wanhoop, er in een oorlog moet worden geleden. Moge het afgrijzen, waarvan de wereld thans is vervuld, alle krach ten losmaken voor het behoud van den vrede. Dan is het lijden der Thetis-be- mauniDg daarmee geheiligd to'. een schoonen offerdood. VLUCHTELINGENLEED. Gelyk aan de Palestijnsche kust, dryven nu ook aan de Amerikaan sche kust Duitsch-Joodsche vluchte lingen op hun levenszee, afgestooten overal, waar ze land zien. Op de „St. Louis"' zitten meer dan duizend dezer ODgelukkigen, die een geldig paspoort hadden voor landing op Cuba. Maar de Cubaansche regee ring weigert hun toelating en heeft twaalf van haar consuls in midden- Europa ontslagen, die dezen men schen visa haddeD verleend voor Cuba. In Veracruz (Mexico) ligt het Fransche scnip „Flandres" met 104 Joodsche vluchtelingen, die er evenmin aan land mogen. Misschien zulien de vluchtelingen, ia midden-Amerika, waarschynlyk in Dominica, ontscheept worden. Mits 500 dollar per persoon wordt be taald. De Gestapo in Duitschtand heeft weer eens 16.000 Poolsche Joden aangezegd, dat ze het land vóór 1 Augustus moeten verlaten. VENRAY, 10 Juni 1939 Middenstandsdiploma. Examen algemeene handels kennis By de te Venlo gehouden examens voor het middenstandsdiploma slaag de de volgende candidaten uit Venray H. W. L. Buyssen, Leunen; W. B. M. Custers, Venray; H. H. Dings, Castenray; J. C. W. Hendricx, Ven ray; J. L Buijssen, Venray; C. A. Coeuen, vr. Venray; J. A. Custers, Venray; L. G. H. Deriet, Overloon; M. L. Welbers, nyerloon; E. C. M Winters, vr. Venray; H. E. H. Gou- mans, en M. O. J. Goumans, Venray; G. W. J. van Ryswyck, Overloon; P. A. Hendricx, Venray; A. C. J. Jacobs Venray; A. M. M. Janssen, Venray; P. J. G. Janssen, Merselo; P. H. M Laurense, Venray: A. G. P. Linskens vr. Oirlo; L. J. H. LoeneD, Venray: P. H. L. Lucassen, Leunen; E. J. Michels, vr., Oirlo; J. v. Uden, vr Venray; F. G. Michels, Merselo; H. M. H. Nelissen, Oirlo; H. M. H. Ne- llssen, vr., Oirlo. Bespuiting Colorado-kever. Zooals nu wel bekend zal zyn, wordt met het oog op bestryding van den Colorado-kever in het gedeelte van ons land, gelegen ten Zuiden van den Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas en de Nieuwe waterweg, alge meene bespuiting van de aardappel velden met loodarsenaat verplich tend gesteld. Van rykswege zal op een goede uitvoering dezer bespul- tingen contröle worden uitgeoefend door een aantal Controleurs by den Plantenziektenkundigen Dienst. Krachtens artikel 7 van de Plan- tenziektenwet bezitten deze contro leurs de bevoegdheid, alle terreinen tusschen zonsopgang en zonsonder gang te betreden ter opsporing van overt-edlngen van de bepalingen, by of krachtens deze wet uitgevaardigd. Tot controleur voor de gemeente Venray is aangesteld de Heer L. G. H, Cox te Leunen, H 16. UITSLAG WEDSTRIJDEN Franciscaanse Pinkster Missie-Fancy-Fair BILJART. 1. Rookstel, G Wismans, Heide L 28 2. Mariabeeldje, M. Jansen, Heide 2a. 2 duiven, G. Meyers, Gymnasium 3. ScheraerlH. Hendriks, Merselo 4. Theelichtje, G. Wismans, Heide 5. Boek, S. Zeinstra, Gymnasium 6. Doos koek, v. Els, Wanssum 7. Flesch scheercrême, M. Jansen. Heide L 50 TREKBILJART. 1. 2 duiven, SchelleD, Henseniusstr 2. Roomstel, Verheugen 3. Theepot, A. Jansen, Willemstr. 4. Mariabeeld. J. Berkvens, Gymn 5. Kruisbeeld, L. Peters, Gymn. 6. Lampje, Stoks, Leunsche weg schiettent. 1. Schilderij, Reintjes, Leunen 2. Franciscusb.,J.v.Gerven, Langstr 3. Schemerl., H. Schols, Schoolstr. 3a. Konyn, Reintjes, Leunen 4. Bonbonschaal, Reintjes, Leunen 5. Doos zeep enz., J. Poels, Venray PLAAT WERPEN. 1. Schilderij, Camps, Grootestraat 2. Mariabeeldje, M. Esser 3 Pot honing, P. v.d. Sommen 4. Doos koek, Pater Silvester 5. D003 bonbons, Pater Anno 6. Boekenomslag, Br. Gilbertus ballenwerpen. 1. 2 schilderyen, Hendriks 2. 1 bchildery, GoumanB 3 Vaas, Goumans 4 Kruisbeeld, J. Peters 5. Doos koek, Broeder Gilbertus 6. Pot honing, v.d. Sommen 7. Confoortje, Lochtens 8. Boekenmap, Hendriks 9. Boek, Goumans, 10. Postpapier, Goumans 11. Vaasje, Goumans 12. Scheerapparaat, Hendriks bussenwerpen. 1. Schildery, Klasen 2 Schemerlamp, J.v.Nunen, Gymn. 3! Schildery, Mathysen,Gymnasium 4. Mariabeeldje, L. Jansen, Veltum 5 Vaas, Lieshout, Laogeweg 6. Kerkboek, Volleberg, Gymn. 7. Doos koek, Pater Vicarius 8. Beeld, A. Vermeulen, Veltum 9. Pothoning, Hendriks, Smakt.weg 10. Wynglas.Hoedemakers.Leeuwstr 11. Leesboek, P. Maas, Venray 12. Jampotje, De Vries, Gymnasium SJOELBAK. 1 2 konynen, J. Poels, Gr. Straat 2*. Beeld, v.d. Berg, Gymnasium 3 Koffer, D. Koopman, Gymnasium 4'. Asbak, J. Poels, Grootestraat 5. Doos tabak, v.d. Meys, Gymn. 6. Doos postpapier, Reyntjes, idem RADEN KON. FAMILIE. (het portret was van H Majesteit Koningin Wilhelmina). 1. Fototoestel, v. Nuhen, Gymn. 2. Doos bonboDS, Spierings, Gymn. MISSIESTAND C en C. (Het aantal letters C enC was 79) 1. Schildery, T. Wismans, Merselo 2. Schildery, M. Claessen, Brukske RADEN WEKKER. (Was stilblyven staat op 3.38 u.) 1. Missaal, L. Janssen, Heide L 50 2. Beeld, L. Soeterboek, Bakel 3. Vaas, A. Smits, Veltum RADEN HUISH. VOORWERP (De meeste stemmen werden uitgebracht op een lepel). 1. Kaas, G. Arts, Heide 2. Missaal, P. Kepser 3. Schildery, Dora v. Dyck, Heide GELUKSBORD. 1 Stel vazen, A. Mannaerts, Stationsweg 4 2. Schilderij, P. v. Meyel, Helde 3. Schemerlamp, P- Ser. Emonds 4 Krentenbrood, Anna Peters, St. Annagestlcht. De prijzen kunnen worden afge haald aan het klooster tot heden Zaterdagmiddag 7 uur. Daarna zul len de pryzen als niet gewenscht worden beschouwd. LUXOR-THEATER. Transatlantic. Richard Mc. Allen, kortweg Mac genoemd, heeft 't plan om een tun nel onder de Atlantische Oceaan te bouwen, welke Engeland en Amerika zal verbinden. Na veel moeite slaagt hy erin, met medewerking van een paar millionairs. Mac gaat zoo in zyn werk op, dat hy zyn vrouw, Ruth, verwaarloosd. Zyn vriend Rob bie moet haar gezelschap houden en dat doet hy met diepe vriendschap. Op Mac's zoontjes verjaardag kaD Mac niet komen, want hy is naar New-York geroepen. Hier aange komen heeft er een telefonisch ge sprek plaats tusschen Mac en Ruth. Deze laatste verwyt hem, dat hy niet op den verjaardag van hun zoontje thuis is geweest. Zoo gauw wanneer hy met het gesprek klaar is, staat er een leger persfotografen voor hem en van hem worden foto's gemaakt met Varlia, de' dochter van een der aan deelhouders. Als Ruth de foto's ziet, meent ze de oorzaak te weten, waarom hy haar verwaarloost. Ze wordt zonder Mac's medeweten verpleegster in den tunnel en wordt er aangetast door de tunnelziekte, die haar blind maakt. Ze vertrekt, omdat ze te veel houdt van Mac en neemt haar zoontje mee. Varlia meent, dat nu de gelegen heid is gekomen, om aan Ruth te vragen in een echtscheiding toe te stemmen. Ze merkt dat Ruth thuis ia en uit liefde voor Mac is weg gegaan. In den tunnel komt een vulcanlsche uitbarsting. Haar zoon is ook in den tunnel. Eén redding bestaat er: 't sluiten van de nood- deur. Mac voert een zware tweestryd: het behoud van den tunnel of 't leven van zyn zoon. Een ander sluit voor hem de deur- Als Mac aan Ruth vertelt, dat hun zoon ook tot de slachtoffers behoort brengt het gemeenschappelijk ver driet hun weer tot elkaar. Als tweede hoofdnummer vertoo- nen wy „Cassidy de Wreker.' De eigenaar van een ranch is een man zonder geweten. Hij doet booze dingen en hy en zijn mannen schrik ken niet terug van een flinke vecht- party met revolvers. Cassidy weet hem tegen te wer ken en hierdoor ontstaat een reuze vechtparty, waarby Cassidy over wint. Dit is een echte Wild West film met William Boyd als hoofd rolvertolker. LET OP DEN COLORADO KEVER 1 De Plantenziektenkundige Dienst vestigt er nogmaals de aandacht op, dat de omstandigheden op dit oogen blik voor een volledige opruiming van de Colorado-kevers, die nu nog in ons land aanwezig zyn, zeer gunstig zyn. Doordat de wind voortdurend uit het Noorden en Oosten waalt, kun nen geen kevers uit België of Frank- ryk ons land binnenvliegen, zoodat op deze wyze geen nieuwe haarden ontslaan. Laten wy er nu alles op zetten de weiDige kevers, die nu in het Zuiden optredeo, te vangen en te dooden, terwyl een zeer nauwge zette uitvoering der voorgeschreven bespuiting met loodarjecaat ia het daarvoor aangewezen deel van ons land alle verdere mogelykheid van het tot ontwikkeling komen van. larven geheel kan uitsluiten. Als dat gelukt, zou de toestand voor ons land veel gunstiger worden, daar wy voorloopig dan weer alleen met besmetting uit het Zuiden rekening zouden behoeven te houden en deze zal elk jaar niet zulk een omvang hebben als verledtn jaar het geval was. Uit een uit Frankryk ontvangeD bericht is geb'eken, dat aldaar op dit oogeDblik de Colorado kever nog slechts in betrekkelyk geringe mate voorkomt en de ontwikkeling lang zaam gaat. De weersomstandigheden schynen dus in het algemeen niet gunstig te zijn voor het insect. Er moet dus zeer yverig in alle aardappelvelden naar den kever en of de larven gezocht worden en alle vondsten moeten gemeld worden, opdat voor algeheele opruiming ge zorgd kan worden. Laat men ook letten op het aard appelopslag, dat ondanks den stren gen winter, dit jaar weer tamelyk veel aanwezig is in allerlei gewas sen en waarin de Colorado-kever ook meermalen gevonden is. Als ieder zijn plicht doet., kunnen wy met bestryding zeer veel bereiken en kan waarechgnlyk veel nadeel voor den handel opgeheven worden. Daarom LET OP DEN COLORA DO-KEVER. Minister Romme opent nieuwen weg in de Peel Op verzoek van het bestuur van de Coöperatieve Roermondsche Eier mijn heeft. <le minister vuu Soclttle ZakeD, prof. mr. G. P. M. Romme, zich bereid verklaard in de Peel een weg te openen op het terrein genaamd ,De Klotterpeel", gelegen in de ge meente Bakel, alwaar met subsidie van het departement van Sociale Zaken een groot terrein wordt ont gonnen. De Coöperatieve EiermyD £al dit terrein na de ontginning verkavelen en aan jonge boeren in eigendom uitgeven. Hiervoor wordt voldaan aan eenwensch, welke allerwege in Noord- Brabant en Limburg leeft om de jonge boeren de gelegenheid te geven zich op eigen plaats te vestigen. De minister zal by deze opening, waar aan wordt vastgeknoopt een bezoek aan de Roermondsche Eiermijn, ver gezeld zyn van den heer Meyer de Vries, regeeringscommissaris voor de werkverruiming. Man in brand gevlogen. Zaterdag was de 75 jarige H. te Heerlerbaan bezig met het verbran den van onkruid en resten van een gesnoeide heg. Plotseling vatten dair- by zyn kleeren vlarn en in een mi nimum van tyd stond de man in brand. Op zijn hulpgeroep kwam een der omwonenden, B. genaamd, aan gesneld, die den grysaard de bran dende kleeren van het lichaam trok en een dokter liet waarschuwen. In deerniswekkenden toestand is het slachtoffer naar het St. Jozef ziekenhuis overgebracht. Zyn toe stand is zeer ernstig. Slijterij ing. 15 Mti FIRMA YAE Koppig, h ellendig) Als Uw man vóórdat U hen^ hebt laten d keer zal hij dèn weet hij Kruis poedert pijn geneesli Kruis po eden'' opgewektheid Prijs per poe.' 12 poeders,- 45 ct.# per k 80 ct. VerW en Drogisten. Schoenmagazijn te Helmond afgebrand. Maandagmiddag om drie uur is brand uitgebroken in het schoenen- magazrjn van den heer J. Dijkmans aan het Binderseind te Helmond. Het vuur vond gretig voedsel in den aan wezigen schoenenvoorraad en de emballage. Spoedig was ook het woonhuis van den heer Dykmans, dat door een bin nenplaats gescheiden is van het ma- gazyn, aangetast, waarna de vlam men andermaal oversloegen op de aangrenzende woning van den heer Deuteneer. Inmiddels had de plaatselyke brand weer de bestryding van het vuur krachtig aangevat. Met drie stralen op de motorspuit werd water gege ven. De woonhuizen wist men te be houden, doch het schoenenmagazyn brandde geheel uit. De schade wordt geraamd op f 4000. De oorzaak van den brand is niet bebend. Het vuur in bosch en heide. De bosch- en heidebranden in hetj Oosten van Noord-Brabant groeien 8 tot een ontstellend aantal. Zondag- r middag om ongeveer half vier brakB onder de gemeente Bakel brand uit Q U T1 M in een complex boschterrein in de

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6