Gemengde Berichten reclame hoeft hiervoor niet gemaakt fe worden, alleen het feit waarvoor men geeft is voldoende, als men zich maar één ogenblik verplaatst in de gedachte „blind te zijn". Dat wil zeggenontzaglijk veel moois moeten missen. Geen licht, geen bloemen, geen mooie kleuren, geen mensen, zelfs zijn eigen vader en moeder niet kunnen zien, maar enkel op geluid en stem te moeten werken. Altijd In duisternis rond tasten is een geweldig groot offer dat deze mensen moeten brengen, war zeker onze belangstelling en veel meer nog ons diep menselijk medelijden opwekt. En nu mogen wrj a.s. Zondag door onze grotere en minder grote bijdrage iets warmte en licht brengen in deze donkere mensenlevens. Wat het licht der ogen missen betekent, dat voelen we nu een beetje aaa en steunen wij hen door hun tegemoet te komen en hen te geven van ons Jicht vau binnen, dat in echt christelijke naastenliefde ook voor hen wil schijnen. Licht brengen is iets moois en God zal ons met bovennatuurlijk genadelicht voor deze betoonde milddadigheid zeker ver goeden. Dat de Limburgse Blinden het Zondag goed hebben. Zij en vooral O, L. Heer zal U daar erg dankbaar voor zijn. Verlenging sluitingsuur. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat door hem het sluitingsuur van de ver- gunnings- en verlofsinrichtingen, gelegen te Oirlo, voor Zondag 11, Maandag 12, Dinsdag 13 en Woensdag 11 Juni a.s. is verlengd en gebracht op 12 uur middernacht. Venray, 8 Juni 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. VOLKS-CONCERT. Heden Zaterdagavond om 8 uur zal Venray's Harmonie een volks- conceit geven op de Groote Markt. Gevonden postzegelétui, rozenkrans, rrjwiel- 3>laatje, portemonnaie met inh., eenig klein geld en een bsl. Inlicht, oo het politiebureau. Rtfwielplaatjes zijn bij Janssen Willemsstraat 5: Steerneman, Wil- helminastraat. 5; Martens, Oostrum; P. Thoonen, Oude Oostr. weg; Fara. Swinkels, St. Antoniusstraat 12. Portemonnaie bij P. Gooren, Sta tionsweg; zilveren armband by A. Voermans, Lange weg. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding ver bouw winkelpand van den Heer V. Pij Is, alhier, werd ingeschreven als volgt: •T. Verhoeven, Venray f 4770. L. Voüeberg, f 5520.— A. Verbeek, f 4100.— J. A. Oudenhoven f 4110. L. Maassen f 4050.— C. Rutten f 4275.— P. Volleberg f 3797.— J. Houwen Oirlo f 4250. M. Veldhuizen Maashees f 3945 B. Gielen, Merselo f 4525. Th. Maassen Venray f 4570. G. Verstralen f 3893. H. Oudenhoven f 3990. Th. Siebers f 5600.— Gebr. Oudenhoven f 4495. Th. Kersten Overloon f 3770. Aan den laagsten inschrijver is het werk opgedragen. Rijwielpad langs den weg V enloV enrayMaashees. Vanwege Gedeputeerde Staten van Limburg werd overgegaan tot de aanbesteding van het aanbrengen van een rijwielpad van cementbeton, met bijkomende werken, op de gedeelten van den op het provinciaal wegen plan voorkomenden weg Venlo Maashees tusschen Km. 3.600 en 12.200 en Km. 24,650 eu 29.030, vol gens bestek no. 3, dienst 1939. Laagste inschrijver was W. G. Janssen en J. de Jong te Horst f 32 565. Jeugdwerkloozenzorg. Wanneer U dit artikeltje leest, zult U er misschien al meer vanaf weten, doordat U thuis bezorgd werd (of nog wordt) een strooibiljetje met collecte-zakje aangaande de nationale geldinzameling voor de jeugdwerk loozen. Daarop zult U iets meer kunnen vernemen van de treurige toestand, waarin jonge menschen verkeren en die nu door middel van dit zakje een beroep doen op Uw ondersteuning. In nog fellere kleuren zult U dit probleem kunnen beluisteren Zater dagavond aan de radio, maar meer nog dan alle woorden zult U onder de onweerstaanbare indruk komen van dit probleem, wanneer U even rustig eü ernstig nadenkt en Uzelf ziet als een werlclooze. Voor een jon gen i3 deze toestand moreel en geestelijk zijn ondergang. Willen werken en er de vermogens voor hebben, en dan toch niet kunnen. Hierin wordt eenigszins tegemoet gekomen door het mooie werk der werkkampen. Daar worden momen teel honderden opgenomen. Dit werk mogelijk maken is mede onze zorg en daarom helpe ieder op zijn ma nier mee door een bijdrage in de zakjes te doen, om dit euvel te be strijden. In het begin van de komende week worden de zakjes dan weer bij U thuis opgehaald. Ook Venraysche jongens van 16 jaar kunnen deze werkkampen bezoeken, waarover de adviseur van de Werkliedenvereni ging gaarne inlichtingen verstrekt. Maar doet allen iets voor de werk- looze joDgens. Rechtbank Roermond. Wegens misdrijf omschreven in art. 239 van het wetboek van straf recht is veroordeeld C. G. A. uit Venray by versiek conform den etsch tot 3 mad. gevangenisstraf. De aanhoudende droogte. Een record-droogtetijd met een enorme hitte is thans geconstateerd sinds 1893, en waar men aanvanke lijk bigde was met het prachtige zomersche weder, de lang aanhou dende hitte alsmede de droogte zonder eenige verkoeling van regen wordt schadelijk. Dit ondervinden voornamelijk de land- en tuinbouwers, wier te wassen staande vruchten groot nadeel onder vinden. Ook het fruit wil niet vooruit en o.s. het steenfruit valt van de boomen. Uit een aanteekening van 1893 lezen we dat bet toen drie maanden sterk gedroogd had totdat het in het midden van Mei 1893 begon te regenen. Op vele plaatsen werd dagelijks gebeden om regen van den 15den Mei af. Een andere aanteekening uit den heeten zomer van 1911 vermeldt het volgende Na lange en aanhoudende regen buien viel dit jaar, te beginnen met 3 Juli eene droogte in met vreese- iijke hitte, die aanhield tot en met 19 September, dus 79 dagen lang, slechts onderbroken door een paar regenbuitjes van 1/2 1 uur. In jaren was zoo'n droogte ODge- kend. De rogge viel goed mee. De haver was te vroeg rijp en werd zeer kort na de rogge ingeschuurd. De aardappelen vielen heel goed mede. Tuingewassen mislukten alle. Er was geen groente te krijgen. Fruit middelmatig. Voedergewassen voor het vee kwamen door de droogte niet uit den grond. De weiden waren na de snede van het voorgras kaal en dor. Boschbranden kwamen allerwege voor, zoo zelfs, dat Assurantiemaat schappijen de verzekeringen opzeg den. Den 20en September begon het met matige buien te regenen. Onweders kwamen trots de ver zengende hitte (soms 36 a 38 gr. C) slechts eenmaal voor, en nog zonder regen of hagel. Een achttal tweelingen. In de loopende registers van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Horst zyn in een zeer kort tijdsverloop een achttal gevallen geregistreerd van tweelinggeboorten, waarvan in één gezin het aantal kinderen van 15 tot 17 vermeerderde. De aangevers zijn allen vaders .an groote gezinnen. NOORD-LIMBURGSCHE FOKDAG VOOR PAARDEN. Woensdag had te Horst op het terrein nabij „De Oude Lind" de jaarlyksche N. L. fokdag voorpaar- deD, alsmede de premiekeuringen voor merries en hengsteD, plaats. Het aaatal inzendingen bedroeg dit jaar beduidend meer dan dat der vorige jarencirca 200 dieren werden thans aangevoerd. De publieke be langstelling was iets geringer dan het vorige jaartoch waren nog altijd een goede 1200 betalende be zoekers aanwezig. Talrijke autoriteiten van Horsten omgeving gaven blijken van belang stelling. Als juryleden fungeerden: Ant. Hendrikx. Horn Leo Packbier, Hulsberg; en C. Horbach, Gulpen. De bekroonden uit onze gemeente waren Cat. I. Merrieveulens 1939. Ie prijs, Rosa, eig. Math. Coenen, Veulen-Venray, 2e prrj3, Annie van Rongenhof, eig. J. H. Burgers, Veulen- Venray, 8e prijs Dora van Weverslo, eig. A. H. Poels, Weverslo, 9e prys Paula, eig. B. v.d. Sterren, Oirlo. Categorie II. Merrieveulens 1938 2e prijs Nellie van Rongenhof, eig. J. H. Burgers, Veulen-Venray, 7e pr. Beatrix van Castenray, eig. H. Strrj- bos-Strybos, Castenray, 12e pr. Nelly, eig. A. H. Poels, Weverslo. Eervolle vermeldingen Annie van Castenray, eig. L. van Osch, Castenray, Gerda van 't Boddebroek, eig. P. Muijsers, Oirlo. Categorie III. Merriën 1937. Ie prijs Avenira, eig. J. v.d. Winkel, Smakt-Venray, 7e prijs Brunette van Castenray, eig. W. Friezen, Casten ray, 10e prijs Armida, eig. Ant. Poels, Venray. Categorie IV. Merriën 1936. Ie prijs Dompteuse van Smakt, eig. G. Kersten, Smakt-Venray, 4e prijs Marie van Beek, eig. J. v. Osch, Merselo, 8e prijs Jeanne van Janslust, eig. Ant. Poels, Venray. Categorie V. Merriën 1935. Ie prijs Dompteuse van Smakt, eig. J. van de Winkel, Smakt-Venray, 4e prijs Sofia van Schoor, eig. E. Hei dens, Schoor-Venray. Cat. VL Merriën i934 en vroeger (Groote maat). Ie prijs Cartouche, eig. J. Ram- baghs, Castenray, 3e prijs Irma van den Molenhoek, eig. J. Direks. Oirlo 7e prijs Rosa, eig. J. H. Burgers, Veulen-Venray, 8e prijs Liza, eig. P. Muysers, Oirlo. Cat. VI. Merriën 1934 en vroeger (Kleine maat). 6e prijs Mimie van Wehr, eig. J. H. Burgers, Veulen-Venray, 9e prijs Pauline, eig. H. Goumans, Oostrum. Cat. VUL Hengstveulens 1939. Ie prijs Avenir de Smakt, eig. J. van de Winkel, Smakt-Venray. Categorie XII. Hengsten 1935. (Groote maat). Ie prys Nica van Melo, eig. Heng- stenassociatie „Vooruitgang" Categorie XHT. Hengsten 1934 en voeger. 2e prijs Avenir du Forest, eig. Hengstenassociatie „Vooruitgang Cat. XIV.' Hengsten met minstens vijf afstamm. van 2 jaar en ouder. Ie prys Dompteur Delcour, eig. Hengstenassociatie „Vooruitgang", 2e prijs Avenir du Forest, eig. Heng stenassociatie „Vooruitgang". Cat. XVI. Merriën met minstens 2 afstammelingen geb. voor 1939. Ie prijs Mimie van Wehr, eig. J. H, Burgers, Veulen-Venray. Middenstandsdiploma. Voor het te Venlo en Roermond gehouden examen ter veikryging van het Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis, slaagden de volgende leerlingen van de Venraysche Spoed cursus Nelly Verheggen en Hub. Arts te OostrumTh. Asselberghs en H. BuijS3en, LeunenJ. Buijssen, Jac. en Wilh. Custers, VenrayL. Deriet, Overloon; Jac. Hendrix, P. Hendrix VenrayA. Pijpers, WanssumH. Dinghs en J. van Rhee, Castenray; G. van Ryswijck, Th. Verdijk, M. Welbers en J. Crooijmans, Overloon; H. van Rooy te Oirlo en P. Ver heugen te Venray. Verder de leerlingen van de Han delsavondschool alhier Toos Coenen, Anny Jacobs, Jo v. Uden, Antoinette Janssen, Ell Win ters, allen uit Venray; Nelly Lins- kens, El. Michels, To Nelissen uit Oirlo. Mathieu Goumans, H. Goumans. Lamb. Hendriks, Leo Loenen, P. Pouwels, Con Pijls, Clemens Pijls, P. Laurensse, Theo Verbeek, allen alhierP. Lucassen, Joh. Pijpers uit LeunenFrans Michels en P. Jans sen uit Merselo H. Nelissen, Oirlo. Mond- cn klauwzeer. Nadat in Roggel vanaf begin Jan. van dit jaar geen gevallen van mond en klauwzeer onder het vee waren voorgekomen is thans deze gevrees de veeziekte wederom geconstateerd. Verduistering. G. H. B.. gemeente-ontvanger te Tegelen, was door de Roermondsche Rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk we gens het verduisteren van 600 gld., eigendom van de gemeente, op 16 Jan. j 1. In hooger beroep is tegen hem geëischt bevestiging vau het von nis, doch zeven maanaen gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Arrest op 19 Juni. Passiespelen Tegelen. Overal in geheel Tegelen kan men nu reeds de sfeer van de Passie spelen 1940 constateeren. Wel het meest is dit het geval in het open luchttheater „De Doolhof", waar men al siDds eenigen tijd bezig is om dit speelklaar te maken. Machinaal sorteeren van eieren op groote schaal. Naar men verneemt zal vermoe delijk worden overgegaan tot uit breiding van het gebouwen-complex der Coöp. Roermondsche Eiermijn. Hetjnachinaal sorteeren van eieren zal in' grooteren omvang worden toe gepast, waardoor het noodig wordt een groot aantal sorteermachines aan te schaffen. Momenteel zijn er twee stroomingen in het bestuur, n.l. om het sorteeren geheel te centralisee- ren te Roermond, alsmede om in af - deelingen die meer dan een paar millioen eieren leveren, sorteerma chines te plaatsen. In het eerste ge val is uitbreiding van het gebouwen complex te Roermond noodzakelijk. Met het oog op de mogelijkheid, werd Dinsdag op de algemeene jaarver gadering te Helmond besloten, be stuur en directie te machtigen zoo noodig, zonder buitengewone alge-; meene vergadering daartoe over te gaan. In ieder geval zal binnen betrek kelijk korten tijd het machinaal sor teeren belangrijk worden uitgebreid. Het zal afhangen vau de beslissing, of dit centraal te Roermond gaat geschieden, of tot verbouwing en uit breiding van de Eiermijn te Roer mond wordt besloten. Deze beslissing zal spoedig genomen worden. Studiedag Boerinnenbonden. Zooals dat sinds enkele jaren tra ditie is geworden heeft de Boerin- neDbond in Limburg ook dit jaar wederom een studiedag georgani seerd. De belangstelling was Woens dag buitengewoon groot. Heel de Harmoniezaal was gevuld met deel neemsters uit alle deelen der pro vincie. Reeds bij de opening was Z. H. Exc. Mgr. Lemmens persoon lijk aanwezig. De dag i3 uitnemend geslaagd. Offerblokken geforceerd. In de St. Michielskerk te Sittard kwam men tot de minder aangena me ontdekking, dat onbekenden de offerblokken geforceerd hadden. Een ervan was geledigd, terwrjl twee andere weliswaar geforceerd waren, doch de inhoud was niet verdwenen. Klaarblijkelijk hebben de dieven ge meend, dat gevaar dreigde en zijn zij daarom op de vlucht geslagen. De brand in dc Peel bij Nederweert. De brand in de Peel onder de gemeente Nederweert is nog steeds niet gebluscht. Honderden personen zijn voortdurend bezig geweest met bestrijding van het vuur, om zoo veel mogelijk gestoken en te drogen staande turf in veiligheid te bren gen. In 't begin dezer week was het vuur de arbeiderswoningen van de veenderij „In de Moost" zoo dicht genaderd, dat de directie dezer veendery om assistentie van de brandweer verzocht, die het dreigend gevaar voor de huizen wist af te wenden. Coloradokevers gevangen. Op een perceel bouwland van den landbouwer F. te Houthem, werden 26 exemplaren van deze gevaarlijke keversoort gevangen en wel op het zelfde terrein waar verleden jaar September ook enkeie van deze beestjes zijn ontdekt. Dit jaar bevinden zich op dit land een 30-tal aardappelstruiken waarop de kevers zich verzamelen. In den loop van deze week zal een aanvang worden gemaakt met de bespuiting van alle aardappelvelden in deze gemeente. Het is te hopen, dat wij dan eindelyk van deze vraatzuchtige beestje» verlost zullen worden. VERGADERING CENTRALE LAND- BOUW ORGANISATIES Een heele reeks besluiten. De dagelyksche besturen der drie centrale landbouworganisaties, heb ben in een vergadering te Den Haag de volgende besluiten genomen. Besloten werd om op verschillende wijze diverse recepten welke het gebruik van schapenvleesch kunnen bevorderen te doen verspreiden. In verband met de zeer lage prijzen voor de lammeren werd besloten, er by het college van regeeringscom- missarissen op aan te dringen meer lammeren tegen een hoogeren prijs uit de markt te nemen en tevens maatregelen te beramen opdat boven dien aan de specifieke fokbedrijven een uitkeering per ooi kan worden gedaan. Daar in de vaste commissie ex- artikel" 8 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindendverklaren van ondernemersovereenkomsteu wel vertegenwoordigers van de midden stands- en arbeidersorganisaties zitting hebben, doch niet van de landbouworganisaties, werd besloten den minister van economische zaken te verzoeken, in deze commissie ook eenige vertegenwoordigers van den georganiseerden landbouw te benoe men. Dit dringt te meer nu ver bindend verklaring wordt aange vraagd van verschillende onderne mersovereenkomsten waarbij de landbouw ten nauwste betrokken is. Besloten werd om in de eerstvol gende vergadering aan de hand van, door elk der centrale landbouworga nisaties in te zenden no'a's zco mogelijk het standpunt der gezamen lijke organisaties inzake de overname van landbou wcrisi3maatregelen nader vast te stellen. Gezien het geheel gewijzigd aspect der internationale suikermarkt werd besloten te informeeren naar de mogelijkheid om de suikerbieten garantie te verhoogen. Naast het door de drie centrale landbouworganisaties aan den Min. van Economische Zaken gezonden telegram inzake de te lage varkens- prijzen, werd besloten ook bij het college van regeeringscommissaris- sen op maatregelen tot verhooging van den prij3 van zware varkens aan te dringen. Besloten werd om by het college van regeeringscommissarissen er nogmaals op aan te dringeD, den denaturatietoeslag voor de aan de eischen van de rubriek a voldoende consumptieaardappelen vast te stel len op f 2.per 100 kg. Door het langer bewaren en den thans zeer lagen voederprijs van de aardappelen, hebben de verbouwers vau consumptieaardappelen groote schade geleden, welke, in het raam van de regeling, vergoed behoort te worden. In overleg met den algemeenen Neüerlandschen Zuivelbond werd besloten er bij de gebruikers van veevoeder op aan te dringen, meer dan tot nu toe ondermellc, hetzij in verschen toestand, hetzij als melk poeder of als bestanddeel van de mengvoeders, als veevoeder te ge bruiken. Oriënteerende besprekingen wer den gehouden over de eventueel te nemen maatregelen voor de rogge van den nieuwen oogst. Besproken werd de wenschelykheid om voor de rogge een wekelijks oploopenden garantieprijs vast te stellen, even als dit reeds eenige jaren bij de tarwe geschiedt. Voorkomen dient te worden, dat het grootste gedeelte van den rogge- oogst in den herfst wordt afgezet, waardoor de markt wordt overvoerd en de prys daait. Als garantieprijs werd genoemd f 7.75 per 100 kg. met een progressie vau 3 cent per week tot f 8.75 per 100 kg. Besloten werd een en ander met het college van regeeringscommis sarissen te bespreken. ZWARE BRAND TEISTERT NIEUWKUIK Zeven boerderijen in vlammen opgegaan. Het dorp VlijmenNieuwkuik is Donderdagmorgen geteisterd door een ontzaglijken brand, welke zulk een omvaDg aannam, dat in twee uur zeven boerderijen met schuren eraan ten offer vielen. De brandweer van Nieuwkuik, Vlijmen en 's Hertogen boschstonden machteloos tegenover de enorme vuurzee. In het dorp heerschte onderwijl groote ontsteltenis. Door de onge kende felheid waarmede het vuur woedde, viel immers aan blusschen niet te denken en men vroeg zich aDgstig af, wanneer het vuur einde lijk stand zou houden. De enorme hiite en de rookont wikkeling deden degenen, die onver schrokken de brandende woningen binnendrongen, teneinde nog het een en ander te redden, terugdeinzen. De laaiende vlammen baanden zich echter met niets ontziende kracht een weg door het dorp, voortgedra gen door een krachtigen noordoos ten wind. Eindelijk omstreeks het middaguur was het gevaar voor verdere uit breiding geweken. Men vermoedt, dat hooibroei de oorzaak is. Deze enorme brand wekt herin neringen op aan een dergelyken brand, die ongeveer vijftien jaar geleden hier woedde. Ook toen zyn door de droogte en den feilen wind vele boerderijen in de vlammen op gegaan. Veel klein vee is in de vlammen omgekomen, terwijl ook een groote hoeveelheid landbouwwerktuigen ver loren ging. De schade, die door verzekering wordt gedekt, beloopt in de tien duizenden, Solidariteit in de dierenwereld. Wat er in sommige gevallen al niet gebeuren moet voor een ei via kuiken tot kip is uitgebot, blijkt wel uit de volgende vreemdsoortige dierengeschiedenis die zich in Uden heeft afgespeeld, vertelt het Hgz. Een kalkoen ging er, vermoedelijk onder invloed van verdrongen moedercomplexen toe over een serie verlaten kippeneieren uit te broeden en mocht het genoe-ren smaken een aantal welgevormde kuikentjes ter wereld te helpen brengen. Echter sprong het, uiteraard wat logge dier, in zijn enthousiasme een beetje al te hardhandig met de kip- penspruiten om met het gevolg, dat er verschillenden van sneuvelden en er nog negen overbleven, die ook echter gevaar liepen elk oogenblik onder de weliswaar moederlijke, maar wel al te wilde liefkoozingen van de kalkoen het loodje te leggen. Welmeenende lieden haalden daarom de angstige kuikens bij de kalkoen weg en plaatsten ze... by een poes, die ook juist gezinsuitbreiding had ondergaan. Vermoedelijk werd ook deze poes tot in de diepste vezelen van haar gemoed ontroerd, althans zy heeft de verzorging van de hulpelooze kiekens op deskundige en volmaakte wijze op zich genomen. Men ziet, de halve veestapel is er dus aan te pas gekomen. Een soldaat voor 74 ct. per dag. Dezer dagen had te Ravenstein eene, voor deze gemeente, ongewone aanbesteding plaats. Er werd n.l. ingeschreven voor de menage van de ter plaatse gevestigde militairerj die eerst in groepen by verschillende particulieren waren ingekwartierd, en thans in de zaal boven het ge meentehuis zyn samengebracht. De laagste inschrijver voor deze voedsel voorziening was de heer de Bresser en wel voor f 0.74 per dag en per persoon. Slachtoffer van het warme weer. Maandagavond omstreeks half 8 is de vijftienjarige A. Bouman uit Leiden bij het baden in het kanaal te Rijnsburg verdronken. De visch wordt duur betaald. Naar aanleiding van een voorstel tot het heffen van mijnrechten aan den vischafslag te Vlissingen, ont spon zich aldaar in den raad een debat over de groote winsten van de visch venters. Een der wethouders noemde 'n voorbeeld: visch, ingekocht voor 2 a 3 ct. per K.G., werd den zelfden dag voor 30 a 35 cent uit- geleurd. Natuurlijk kwamen er felle pro testen los van de vischventers. Zy toonden aan in de VI. Crt., dat hun inkoopsprijs aanmerkelijk hooger was en.... dat de vischventers ondanks hun groote winsten even arm blijven. Inderdaad, ik ken geen rijk gewor den vischleurders. Elk baüdeltje, waarvan nog iets vet kan afdruipen zou tegenwoordig in minder dan geen tyd Ixapot zijn gemaakt door do duizenden, die naar de mogelijkheid snakken om op eerlijke en fiere wijze een droge boterham te verdienen. Dat gegoochel met winstpercen tages is zoo misleidend. Een arbeider, die f 100 bedrijfskosten per jaar heeft (aan kleeding, gereedschap enz.) en f 1000 per jaar, d.i. f 20 per week verdient, maakt een woe kerwinst van duizend procent! Ja, maar z'n arbeid, zult ge zeggen, moet toch worden betaald. Zeker, maar óok de arbeid van den leurder met visch. Als hij zijn waar inkoopt ad 10 ct. p.p. en verkoopt tegen 30 cent, wint hy 200 pet. Maar als hij een langen arbeidsdag moet sappelen, roepen en schreeuwen om zijn waar te verkoopen, zijn kar retje voortrijdend, en aanbellende bij zyn klantjes of er wat noodig is.... En als hij dan aan het einde van den d3g 20 pond visch heeft verkocht, dan laat zijn 200 pet. winst zich uit drukken in een „daggeldje" van 4 harde guldens, verminderd met zekere bedrijfskosten en de waarde van de onverkochte visch. Dezer dagen werd een Amsterdam- sche leenvrouw veroordeeldf haar vaste cliëntèle bestond uitsluitend uit vischventers Die menschen hebben vandaag een handeltje, morgen 'n strop, denderden dag stortregen en den vierden dag moeten ze naar de leenvrouw, anders kunnen ze hun inkoop niet betalen. Er is visch genoeg aan de markt, maar de Nederlander waardeert ze niet genoeg. We zyn geen vischeters. De markt is daarom laag, maar de omzet der leurders is gering. Ook al omdat het aantal menschen, die er wat aan pogen te verdienen groot is. En daarom beteekenen 200 en meer procenten winst voor hen... armoe. Ten hoogste een zeer sober bestaan. Duitsch agent vermoord te Kladno. Zooals officieel wordt medegedeeld, is in den nacht van 7 en 8 Juni in de stad Kladno een Duitsche politie agent door onbekende(n) vermoord. De moord had voor de hoogeschool van Kladno plaats. Naar aanleiding daarvan heeft de rijkprotector voor het politiedistrict Kladno een soort uitzonderingstoe stand afgekondigd. Alle vergaderin gen in de open lucht zyn voor on- bepaalden tyd verboden. Ook alle theaters, bioscopen alsmede de scho len blijven voor onbepaalden tijd ge sloten. Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van tot 2Juni GEBOREN Christina M. Verhalle, Kruisstraat Theresia M. R. Visser, Oirlo Gerardus H. Vollenberg, Ysselsteyn Martinus C. M. Scheepers, Schoolstr. Wilhelmus J. Peeters, Wieënweg Gertruda G. P. Leyssen, Zwarte Klef Bernardina J. H. van Mejjel, Merselo Gerardus M. F. Siebers, Hoenderstr. ONDERTROUWD C. van Kempen, metselaar en A. van de Pasch, beiden te Venray. J. van Lankveld, pluimveehouder en E. van den Crommenacker, zb. beiden te Venray. GEHUWD: Hendrikus A. Graat, 36 jaar, ko perslager en Anna G. Verhaag, 34 jaar, beiden te Venray. Johannes H. Peeters, 25 jaar, te Swalmen en Maria Ch. Voesten, 18 jaar, te Venray. OVERLEDEN 1 patiëDt St. Servatiusgesticht 2 patiënten St. Annagesticht. Kerkelijke Diensten. PAROCHIE-ACTIEmeer eer bied en liefde voor Christus Eucharisiieus PAROCHIEKERK. Gironummer 136144. Heer der week: kap. v. Wijngaarden Morgen ZONDAG Solemniteit van het H. Sacrament en de groote processie. De H. Missen om 6, 7, 8, 9 en 10 uur. 9 uur Hoogmis opgedr. voor overl. fam. Odenhoven-Swinkels 10 uur stille H. Mis waarna groote processie. MAANDAG half 7 Sacramentsmis, 7 uur leesmis voor de vrouw van Willem Gooren, half 8 leesmis voor de vrouw van Alb. Goemans, 8 uur Sol. jaarg. voor Notaris M. Liassen, 7 uur Lof. DINSDAG, feestdag van den H. Antonius, half 7 Sacramentsmis met intentie van den H. Antonius waarna vereering der relikwie, 7 uur leesmis voor de vrouw van Piet Verbeek en hun zoon Theo, half 8 leesmis, 8 uur jaarg. voor Michel Schraven en Anna Roelofs, 9 uur pl. Huwelijksmis voor Herman van Dijk en Guurtje Min, 7 uur Lof. WOENSDAG half 7 Sacraments mis met intentie voor overl. fam. Schaeffers-Coopmans, 7 uur leesmis, half 8 leesmis ter eere van St. Jozef, 8 uur jaarg. voor Frans Poels, 7 uur Lof. DONDERDAG half 7 leesmis voor Anna van Meyel, 7 uur te Veltum H. Mis voor de Wed. Derks, kwart na 7 Sacramentsmis en generale H, Communie van de leerlingen der meisjesschool, 8 uur jaarg. 2de klas voor Hend. van den Heuvel, 7 uur Lof en processie tot slot der Octaaf. VRIJDAG feest van het H. Hart van Jezus, half 7 plechtige Hoogmis, 7 uur leesmis voor overl. fam. Schaef fers-Coopmans, half 8 leesmis, 8 uur leesmis, 7 uur Lof en eerherstel aan het H. Hart. ZATERDAG half 7 O. L. Vr.-Mis, 7 uur leesmis. half 8 leesmis, 8 uur gest. Sol. jaarg. voor Philip Esser en echtgen., 7 uur Lof. Morgen ZONDAG zal er aan de kerkdeuren een buscollecte gehouden worden voor de Limburgsche Blinden, welke in uw milddadigheid wordt aanbevolen. In het begin van de komende week zullen de zakjes voor de Jeugdweik- loozeu aan de huizen worden opge- Volgorde der Processie. 1. JoDgens Dorpsschool en School Heide en Meisje3 Zustersschool en School Heide. (Komen von de Zus tersschool en houden halt hoek Raadhuis tot nader order). 2. Kinderen St. Joseph. (Komen langs Huishoudschool tot .bij van Opbergen, Hofstraat) 3. KJM en KJV met St. Odabeeld (Plaatsen zich op'het trottoir bij de Zwaan). 4. Mariacongregatie met beeld van O.L. Vrouw, Zelatricen Ap. des Gebeds (komen uit de kerk plaatsen zich op het trottoir bij de Zwaan) 5. Vrouwelijke Derde Orde en andere vrouwen (idem) 6. Voetbalclub De Valk (plaatsen zich hoek Raadhuis) 7. Turnclub St. Christoffel (idem) 8. Jonge Wacht, Jonge Werkman, Welpen en Verkenners (idem hoek Raadhuis) 9. Studenten Gymn. (by de kerk) 10. H. Familie, Derde Orde man nen (bij Verheugen). 11. R.K. Werkl.vereen. en Credo Pugno (by Verheugen). 12. Schutterij St. Anna (by de kerk). 13. Pensionaat Jerusalem (komen over het kerkhof door de kerk) 14. Flambouwdragers (inde kerk) 15. Harmonie Venray (bij de Kerk) 16. Kerkelijk Zangkoor (in de kerk) 17. Broeders van Liefde (komen in de kerk) 18. Eerw. Paters (idem) 19. Bruidjes (komen over het kerkhof door de kerk) 20. Allerheiligste. 21. Kerkbestuur en Autoriteiten (komen in de kerk) 22. Schutterij Het Zandakker (Eerewacht bij de kerk). Achter de schutterij worden geen mannen toegelaten. Deze behooren by volgnr. 11. Verder wordt men vriendelijk ver zocht de trottoirs vanaf hoek Raad huis tot Verheugen en vanaf De Zwaan tot Tandarts Kruytzer vrij te laten. Deze zijn noodig voor het opstellen van de processie. H. Familie. Deze week vieren hun patroon heilige Th. Janssen, T. Tacken, M. Fiinsenberg, J. v. Vegchel, H. Ewalds, v.d. Heuvel, H. Fiinsenberg, M. van Beesel. Welpen-horde St. Petrus. Woensdags van 24 uur. Vrydags van 5—6. Denk aan de Processie nu Zondag. Voor opstelling zie deze courant. K. J. M. Zondag zorgen alle K.J.M.-ers om 10 uur aan 't gebouw te zyn om van daar uit gezamelijk met de pro cessie te gaan. 3 uur Rosa v. Lima, Oda en Bernadettegroep. De leden van de Marietje Phifipettogroep zorgen om 3 uur by goed weer 'n fiets mee te brengen. Half 5 There sia, Lidwina en Elisabethgroep, helpen i Blinden kerkdeur uur, dat (RS Morgen !>a< van Sacra'da- om 5, 6 ettr. mis. Gelegd 0 de Epistel^ Om 4.45 g£p< DINSD^es Antonius ladi uitstelling }rd de H. Missn 7.30 pi. Hoi. Vespers, oi p] zegen ter?an VRIJDAljst van Jezus,'.3C Akte van rye gez. Vespei p Op de wige om 5.30, 6.1uu Dagelijks 1,\ klooster «Moe Gelegenham de jaarlijfc b voor de sto

Peel en Maas | 1939 | | pagina 2