BLOU SES De Internationale toestand Het Portret DE MODE Knippatroon* IN DE AFGELOOPEN WEEK Als een koude douclie moeten de woorden, die Molotow gesproken heeft, voor het Engelsche optimisme van de laatste weken geweest zijn. De Russen hebben niet slechts de puntjes op de i gezet, wat de onder handelingen betreft, maar den Brit ten bovendien een lesje gegeven in anti-agressie-politiek, dat hen nog lang zal heugen. In ieder geval weten wij thans, dat het nog betrekkelijk lang zal duren, voor en aleer het Britsch-Fransch-Russische bijstands pact een feit is en dat de Engelsehen en Fransehen, voor het zoover is, neg bepaalde concessies moeten doen. Inderdaad zijn er niet slechts nog enkele détailkwesties op te lossen, zooals de En- gelschen het hebben doen voorkomen, maar er bestaan psychologische verschillen, die in de eerste plaats uit den weg zullen moe ten worden geruimd. Molotow heeft het nog eens nuttig geoordeeld, te verklaren, dat de Russen niet bereid zijn voor de anderen de kastanjes uit het vuur te halen. Moskou wil wederkeerigheid en gelijkheid. De wederkeerigheid hebben de Engelschen na lang onderhandelen ten slotte gegeven, maar aan de gelijkheid ontbreekt volgens Moskou nog het een en ander. Molotow heeft nog eens duidelijk uiting n aan het Russische wantrouwen. Ru. !.;nd vraagt zich af, wat de inschake ling van een Volkenböndsartikel moet be- teekenen en het is al evenmin tevreden met een verdrag, dat bepaalt, dat de beste wijze van hul^verleening zal worden be studeerd. De Russen vreezen, dat daardoor de mogelijkheid geschapen wordt, op het laatste oogenblik de effectieve waarde van het verdrag te verkleinen en zij zien daar in ook mogelijkheden, dat Engeland en Frankrijk bij een volgende daad van agres sie toch weer de voorkeur geven aan een regeling, die aan de agressieve staten winst geeft. Rusland is er nog steeds niet van over tuigd, dat Engeland en Frankrijk de z.g. politiek van niet-inmenging werkelijk wil len laten varen. Rusland is niet tevreden, dat de Engelschen slechts pacten willen sluiten tegen agressie in bepaalde gebieden en niet tegen agressie in het algemeen. Dit alles steekt achter de officieel ge vraagde garantie voor de drie Baltische staten. Molotow heeft niet nagelaten, ook nog op andere wijze uiting aan de ontstemming der Russen te geven. Japan was heteenige land, waartegen scherpe woorden gericht werd en dit, terwijl Londen niets liever wenscht dan een accoord met Japan, wat natuurlijk slechts ten koste van China kan gaan. Tegenover Italië en Duitschland daaren tegen vond Molotow nog betrekkelijk vriendelijke woorden: de Russen zouden bereid zijn hun economische betrekkingen met de spil pa rtners te verbeteren. V/el licht zijn deze opmerkingen slechts DE SPOORWEGWERKEN TE AMSTERDAM. Het Muiderpoortstation Is gereedgekomen en zal gelijktijdig met het Amstelstalion in October geopend worden. bedoeld om den prijs, dien de Russen zich voor hun bijstand willen laten betalen, n<v- meer te verhoogen, maar men kan niet ont kennen, dat het gelijk aan de zijde der Russen, blijft en dat hun wijze van pro bleemstelling inderdaad klopt met een werkelijke vredespolitiek, zooals zij die zeggen voor te staan. De Engelschen zullen uit de Russische houding kunnen leeren, dat er nog veel te doen is, voordat overeenstemming met Rusland kan worden bex-eikt. Want de oor zaken der verschillen liggen niet in tech nische kwesties, zij liggen inderdaad veel dieper. Het is nog niet duidelijk, hoe Engeland thans verder de onderhandelingen wil voortzetten. Garanties aan de Baltische staten zijn wellicht zeer schoon, maar de Baltische staten zelf schijnen daar weinig van te moeten hebben. Zij willen volkomen neutraal bly ven, 'n standpunt, dat juist wij Nederlanders zeer goed kunnen begrijpen. Nu kunnen natuurlijk ook neutrale staten zelfs tegen hun zin een garantie krijgen, maar .daarin is toch iets offensiefs gelegen, terwijl de Britten aan het pact een zuiver defensief karakter willen geven. Intusschen schijnt Londen wel in te zien, dat de onderhandelingen langs den ge wonen weg nog langen tijd kunnen duren. Vandaar, dat er stemmen opgaan, dat Hali fax nu maar eens een reis naar Moskou moet maken om daar spijkers met koppen te slaan. Men mag met spanning afwach ten, of het inderdaad zoo ver zal komen. Prins Paul te Berlijn. Ook aan de zijde van de spil zit men niet stil. Men tracht thans vooral den Zuid- Slavischen vriend nauwer aan zich te bin den. Belgrado, door de ligging van het land daartoe reeds genoodzaakt, wenscht ook niets liever dan vriendschappelijke betrek kingen met Duitschland en Italië. Daaren tegen schijnt het wel bezwaren te hebben tegen een zeer nauwe binding aan de spil, b.v. door onderteekening van het anti- Kominternpact. Ket best schijnt het land een neutrale houding toe, zulks onder een economische samenwerking met Duitsch land. Naar aanleiding van het bezoek, dat Prins Paul van Zuid-Slavië met zijn ge malin aan Duitschland gebracht heeft, schreef ook de Duitsche pers in dien zin. Belgrado zou hebben ingezien, dat de or ganisatie van het Donaubekken zonder of tegen Duitschland niet mogelijk was. De ondergang van de „Thetls". Na Amerika heeft thans ook Engeland onder wel zeer treurige omstandigheden een duikboot verloren. Negentig menschen, in de kracht van hun leven, stierven den dood door verstikking, opgesloten in een nauwe ruimte, waarin de hoeveelheid zuurstof met de minuut geringer werd. Het dramatische van dit verschrikkelijke ongeluk is vooral gelegen in het feit, dat het niet had behoeven te gebeuren, wan neer het wantrouwen uit de wereld ver dwenen zou zijn en men dus geen duikhoo- ten en ander oorlogsmateriaal tegen wer kelijke of vermeende vijanden noodig zou hebben. Helaas zijn wij zoo ver nog niet en derhalve zullen steeds weer menschen, zelfs in vredestijd, voor de verdediging van hun vaderland het leven moeten geven. HOUDT UW TAAL IN EERE De eerste taal, die ieder leert en die hij hel beste leert is elks moedertaal. Reeds van het eerste oogenblik af, waarop wij de school gaan bezoeken, wordt er de uiterste zorg aan besteed dat wij het Nederlandsch zuiver leeren spreken en schrijven. Zeer natuurlijk, zal iedereen zeggen. En even natuurlijk vinden wij, Nederlanders, het over het algemeen, dat wij er later ook een of meer moderne talen bij leeren, welke nooit aanleiding voor ons mogen worden, om daarvan misbruik te maken. Dit woord „misbruik" zal menigeen on getwijfeld vreemd in de ooren klinken. Toch bedoelen wij het werkelijk zoo. Men kan van een vreemde taal misbruik maken, door daaraan in eigen land de voorkeur te geven boven de moedertaal. En in dat op zicht wordt in ons land buitengewoon veel gezondigd in zeer vele gevallen zelfs door menschen, die verder geen flauw be grip hebben van de vreemde taal, waaruit zij een willekeurig woord hebben gebruikt, b.v. als opschrift voor hun zaak. Men zou wel zeer naïef moeten zijn om te meenen dat men in een kapperszaak een aangenaam gesprek in het Fransch zou kunnen voeren met den eenvoudigen baardschrapper, omdat hij zich op zijn winkelruit meent te moeten aandienen als „Coiffeur". Hij schijnt te meenen dat het „beter staat". Waarom? Dat weet hij zelf waarschijnlijk niet. Even erg maken het de menschen, die in de spreektaal zondigen tegen hun Neder landsch. Velen zeggen b.v. tegenwoordig „Sorry", als ze iemand op de teenen trap pen. Als dit de pijn in de beleedigde ek- steroogen verzachtte, zou men er desnoods vrede mee kunnen hebben; maar van een dergelijken weldadigen invloed is nooit iets gebleken. Weer anderen schijnen het woordje „Asjeblieft" te hebben verleerd; ze zeggen liever; „Pleaseof „S'il vous plait 1" (dat dit, tusschen twee haakjes, een grove fout is, weten ze niet eens), of zelfs: „Bitte!" gelukkig zonder dat hier aan evenwel een politieke beteekenis schijnt te moeten worden toegeschreven. Wordt het niet hoog tijd, dat wij aan deze dwaasheid in schrijf- en spreektaal een einde maken? Het is toch werkelijk al te gek dat de Nederlander in eigen land in de winkelstraten op uithangborden en winkelruiten hoofdzakelijk Fransche en Engelsche opschriften aantreft! Wij hebben nog voldoende vertrouwen in het gezond verstand van onze landgenooten, om niet te willen aandringen op wettelijke voor schriften op dat gebied, zooals deze b.v. in Italië bestaan, waar de handelaar of winke lier een afzonderlijke belasting moet be halen, als hij zijn zaak onder een buiten- landschen titel wil aandienen. Wij spreken de hoop uit, dat dit hier niet noodig zal blijken en dat men uit eigen beweging zal terugkeeren tot de schoone taal onzer vaderen. Het zou niet ondienstig zijn, wanneer wij ook in ons land een man hadden als de heer Grammens, de voorvechter voor het gebruik van de Nederlandsche taal in het Vlaamsche land! Moeten wij ons laten be schamen door onze Nederlandsche broe ders aan gene zijde van de grens? Zij voe ren met succes een krachtigen strijd, om de tweetaligheid in Vlaanderen uit te roeien en uitsluitend één taal, hunne en onze taal, het Nederlandsch, te zien en hooren ge bruiken. Zouden wij dan hier de zaak om- keeren en twee- en meertaligheid bevor- VAN DE WEEK KONING GEORGE VL Voor de eerste maal in de geschie denis brengt een Engelsche koning op het oogenblik een bezoek aan de Vereenigde Staten van Amerika. De Unie, vroeger een kolonie van Enge land, scheurde zich anderhalve eeuw geleden van het moederland af, daar toe genoopt door een verkeerde poli tiek van Londen. Sindsdien zijn de betrekkingen tusschen de beide An gelsaksische landen niet altijd even goed geweest, maar in deze eeuw vooral is de vriendschap ten volle hersteld en het bezoek, dat Koning George VI en zijn gemalin Koningin Elisabeth thans aan Roosevelt bren gen, geeft daaraan op indrukwek kende wijze uiting. Juist op het oogenblik, nu Enge land overal in de wereld steun zoekt, om zijn bedreigde positie in de wereld te kunnen behouden, is een verdere versterking van de banden met de economisch zoo machtige Vereenigde Staten natuurlijk van het grootste belang. Reeds veel heeft de Britsche propaganda in de V.S. weten te be reiken. Dat de stemming in de V.S. steeds meer ten gunste van Engeland en Frankrijk omslaat is bekend. De isolationisten verliezen voortdurend terrein en ook de voorgestelde her ziening van de neutraliteitswet is on getwijfeld in het voordeel der Wes- tersche democratieën gedacht. Het bezoek van den Britschen vorst moet nu de pro-Engelsche stemming in de staten nog meer bevorderen en wie de stille bewondering der Amerika nen voor het vorstenhuis van het oude moederland kent, kan er niet aan twijfelen, dat men daarin ook zal slagen. V.LJ deren? Laten wij onszelf toch voor die dwaasheid behoeden, onder de leuze: „In Nederland Nederlandsch DAMES. Succespatroon A 110. Prijs f 0.30 plus 5 cent voor porto- en omzetbelasting. Meer gezette dames kunnen slechts dan een bolero dragen, indien deze even over de taille reikt en van effen stof wordt ge maakt. Het vest dezer japon is van bedruk te zijde, waarmede men de geheele bolero kan uitvoeren. De mouwen der japon zijn driekwart lang, die van de bolero lang. Zesbaans rok. Patronen in de maten 48, 50, 52, 54. De lange blouse leent zich o.a. voor ge zette dames en wordt van Fransche batisi gemaakt. Het ie een model, dat boven den rok ge- T ZOMERJAPON VOOR GEZETTE tume kan men de bijkomstigheden in rood of sprekend groen kiezen, terwijl deze laatste kleur het tevens in ietwat matter toon uitstekend doet bij bruin. Handschoenen vinden we weer in vele nieuwe uitvoeringen, zoowel van zijden tri- Icot als tulle, glacé en suède. Voor de morgen domineeren de practi- sche leersoorten, o.a. varkensleer komt nog i steeds in aanmerking en is wellicht ietwat prijzig in aanschaffing, doch buitengewoon i sterk en gemakkelijk waschbaar. Handschoenen en tasschen worden veelal van hetzelfde materiaal gemaakt, doch men ziet ook combinaties, die alleen over eenstemming van kleur aangeven. Onze schets geeft enkele nieuwe zomertasschen, waarvan de bovenste gemaakt is van wit glacé leer met zwarte stiksels en groote zwarte knoop op overslag. Model 2 is even eens van wit leer en heeft een zeer aparte versiering met goud metalen speldjes, ter wijl onderaan een bruine box calf tasch is met handvat, dat voorzien is van relief- stiksels. Sieraden nernen zoo mogelijk nog groo- tere plaats in d<i voorheen en een groote voorkeur wordt aan den dag gelegd voor kleurige effecten. Steenen, die facetvormig geslepen en in goud metaal gezet zijn in Byzantijnsche stijl, geeft onze schets te zien. Het garnituur bestaat uit een hals ketting. oorringen en armband van goud en kubusjes, bezet met robijntjes, saphieren en brillantjes. De lange oorbel is uitgevoerd in goud met witte saphieren. G. C. M.—S. Plooi met perlemoe- aragen wordt en een garneering van ver ticale nervures heeft. brengt deze seizoenen een harmonische sa menwerking tusschen de verschillende ac cessoires, die meer dan tot dusverre het ge val is geweest op elkander afgestemd wor den. Ongetwijfeld zal deze eisch een weinig overleg vragen, doch tevens een goeden smaak, wil men hoofdzaken en de tails doen slagen. De Haute Couture gaat zelfs zóó ver, dat zij verband legt tusschen hoed, handschoenen en tasch en meerma len wordt ook de ceintuur er nog bij be trokken. Dergelijke combinaties leenen zich vrijwel het best om aan een ietwat stem mige tailleur of mantel een levendige noot te brengen en mogen gerust min of meer sprekend zijn. Bij een marine blauw cos- Garneering van valengiennc-s en brode rie, die veel overeenkomst vertoont met de mode 1900. Besteladres: Het Practisch Modeblad, post bus 36. Den Haag. giro 203203. Bij bestelling het verschuldigde bedrag in postzegels bij sluiten of opzenden per postwissel of pef giro. blijven zich nog steeds in het mid delpunt der be langstelling ver heugen en hoe kan het anders, waar tailleurs en fantasie costumes onder bescher ming van Me vrouw Mode staan. Zeer vele ont werpen van een voudig tot zeer gekleed ziet men dragen, modellen, die menigmaal een hoofdrol spelen, waarbij het costu me slechts twee de viool speelt. Lingerie effecten behooren tot de nieuwste garnee ringen en maken een echt zomer- schen indruk. Vooral worden deze toegepast aan het bovendeel der blouse, dat meermalen van Veel fantasie ge tuigt. Links een blou se van chiffon met pas van entre- deux en smalle dwarsplooitjes, strookje van smal le valenciennes. In het midden organdie-blouse met garneering van over elkander vallende bladvor- men, die afge werkt zijn met kant. ren knoopjes

Peel en Maas | 1939 | | pagina 10