Gemengde Berichten Van de Sport velden. Naar een andere, een betere Gemeenschap Gevaar van een nieuw heidendom. gen der bank en de verantwoorde lijkheid van bestuur en raad van toezicht. Spr. hoopt, dat de leden 3teeds vertrouwen in hun voorgan gers zuilen stellen en in O.L. Heer, van wien wij tenslotte toch alles moeten krijgen. Dr. Huismans, directeur derCentr. Boerenleenbank verklaart, dat het bestuur, van toezicht en kassier uun taak steeds tot volle tevreden heid van het bestuur vervullen. De bank heeft in die 40 jaren een re serve weten te vormen van circa f 28000ondanks het verlies, dat geleden werd op de Coöperatie St. Petrus Banden en zoodoende heeft de tank de aansprakelijkheid der leden gebracht om zoo te zeggen op nihil. Toen voor 40 jaren de bank werd opgericht, waren er 38 leden, die de volle aansprakelijkheid hadden tegen over de spaarders en bij een tekort dit uit eigen middelen zouden hebben moeten bijpassen. Aan de oprichters dan ook onzen dank. Dan is de kassier, J. Pijpers reeds 12Yi jaar aan de bank werkzaam en hij kan mededeelen, dat de bank te Venray een van die bankeD is, die te Eindhoven in de eerste lij staan, wat betreft het beheer en vooral wat de administratie van den kassier betreft. Spr. feliciteert hem hiermede en hoopt, dat hij hem op zijn 25-jarig jubileum nogmaals dezelfde woo; den mag toespreken. De Voorzitter dankt sprekers en deelt mede, dat een felicitatie is ingekomen van de Boerenleenbank te Oirlo. Wethouder Houben wenscht, ook namens den Burgemeester, die ver hinderd is, de bank proficiat, mede ook van de Boerenleenbank Leunen. Do Heer O. van de Loo, biedt hierna eveneens zyne gelukwenschen aan. Met een woord van dank door den Voorzitter aan Mej. Sangers en haar leeringen der Huishoudschool, voor het keurige onthaal, aan de diverse sprekers, adviseur en ledeo, wordt de vergadering met den Chr. groet gesloten. Verlenging Sluitingsuur De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat door hem het sluitingsuur van de vergunnings- en verlofsinrichtingen gelegen te Leunen en Veulen voor Zondag 4, MaaDdag 5, Dinsdag G, Woensdag 7 en Donderdag 8 Juni a.s. is verlengd en gebracht op 12 uur middernacht. Venray, 1 Juni 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Spuitdata Coloradokever De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat blijkens door hem van den Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, ontvangen bericht de navolgende data voor de besput ting van de aardappelvelden in de gemeente Venray zyn aangewezen. De EERSTE bespuiting der aard appelvelden moet worden aange vangen op Maandag 5 Juni as. De bespuiting van alle aardappelvelden moet zijn beëindigd op Donderdag 15 Juni a.s. De TWEEDE bespuiting moet worden aangevangen op Donderdag 22 Juni a.s. Deze bespuiting zal moeten zyn beëindigd op Maandag 3 Juh a.s. Deze tweede bespuiting zal voor elk veld op zoodanig tydstip moeten worden uitgevoerd, dat zy ongeveer 21/, week na de eerste bespuiting valt. De datum van de DERDE be spuiting zal later worden bekend gemaakt. Opgemerkt wordt, dat de bespui- tiDgen zorgvuldig moeten worden verricht, zoodat de geheele opper vlakte van alle bladeren der aard appelplanten bevochtigd worden. Tydens de uitvoering der bespui ting moet nauwkeurig toegezien worden of zich op de aardappel planten een of meer coloradokevers bevinden en als dit het geval blykt te zijn, moeten deze onmiddellijk worden verzameld en gedood. Van deze vondst moet ten gemeentehuize aangifte worden gedaan. De bespuitingen moeten worden gedaan met een oplossing, waaraan op 100 liter water 400 gram lood- arsenaat is toegevoegd. Venray, 1 Juni 1939. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Middenstandsdiploma. Op het Woensdag te Roermond gehouden examen ter verkrijging van het Middenstandiploma, slaag den o.a. de volgende personen H. M. Arts en Th. J. M. Assel- berghs, beiden uit Venray. Te Heerlen slaagde voor hetzelfde de heer Mart. Krujjsen, Venray. Jonge Kracht. A s Zondag wordt langs de huizen aangeboden 't propagandanummer van Jonge Kracht. Zooals ieder jaar legt U ook nu weer uw dubbeltje klaar. Zilveren dienstjubilenm Donderdag 1 Juni herdacht de heer Vervuurt te Oostrum den dag waarop hij vöör 25 jaar bij de P. T. T. in dienst trad. Het heeft den Oostrumschen kan toorhouder dien dag niet aan be langstelling ontbroken. Werkkampen. Tot cantine-beheerders in de werk kampen in de Peel zijn aangesteld de heeren P. J. Arts, Ysselsteyn, A. Thrjssen, Venray, E. Versleijen. Venray, M. Barents, Venray en J. Graat, Oostrum. OVERLOON. Dinsdag slaagde te Venlo de heer G. van Rflswijck al hier voor het Middens andsdiploma algem. Handelskennis. De speldjesvethoop ten bate van Heiwounen Levenskracht heeft hier opgebracht f 2112. Tot Kerkmeester alhier is be noemd de heer Herm. Tiessen, zulks in plaats van wijlen M. Eibers. Tweede Pinksterdag hadden al hier een tweetal voetbalwedstrijden plaats, waarvan de opbrengst was bestemd voor Herwonnen Levens kracht. De uitslagen waren: SSS I Overloon—DIS Oirlo 50. Serv. II Venray_DVS I St. Antho- nis 04. Geslaagd. Te Overloon slaagde voor het di ploma costumière van de R. K. Ver- eeniging tot bevordering van indus trie-onderwijs voor meisjes St. Anna de dames: Maria Kox, Oostrum, M. Henckens en A. Jacs, te Overloon, M. Zwitserlood en C. Gielen te Ven ray. Voor het diploma lingerie slaag den de dames: M. Hendrix en A. de Mulder, Merselo, B. Willems, A Deriet en B. Alders, Overloon en N. Kerkhof, Twist. De dames be haalde het diploma alle met lof. Boerderijbrand. Donderdagmiddag onstond brand ten woonhuize van P. van den Win kei, aan den Oostenrijk Horst. Het woonhuis met aanhoorigheden is geheel uitgebrand. De inventaris kon nog tijdig gered worden. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het pand was tegen brandschade verzekerd. Gemeenteraadsverkiezingen De gemeente Gennep behoort tot de eerste, waar de verkiezing voor den nieuwen gemeenteraad is ge schied. Van de elf zetels vielen er Woensdag 10 toe aan katholieken van verschillende lysten, terwijl de S.D.AP. den zetel, welken zij vier jaar geleden verloor, herwon. Zeshonderd ku'kens verbrand. In het hoenderpark van den land bouwer G. B. te Well brak door onbekende oorzaak brand uit. Het vuur plantte zich snel voort en aan blusschen viel niet te denken. Een aantal kuikens kon gered worden, doch niet minder dan zes honderd kwamen ia de vlammen om. C A. M. DE ROOY. f Bekend musicus en koordirigent In den ouderdom van 53 jaar is Donderdagochtend in het ziekenhuis te Venlo overleden de heer C. A. M. de Rooy, een bekend musicus en koordirigent. De heer De Rooy was directeur der Koninklijke zangvereeniglng „Venlona", van de Koninklijke zang- vereeniging „Roermonds mannen koor", van het Roermondsche orato riumkoor, van de mannenzangver. „Mijn Laura en Vereeniging" te Eygelshoven en was sinds 1934 directeur van de gemeentelijke muziekschool te Eindhoven. Voorts was hy mede-oprichter en voorzitter van de Nederlandsche R.K. organis ten- en directeurenvereenigiDg, lid van de examei commissie voor orgel en censor der St. Gregoriusvereeni- ging. Meermalen gaf de heer De Rooy orgelconcerten te Amsterdam, Nijmegen, Maastricht, Essen en Wiesbaden. Weert bouwt nog geregeld. Gedurende de maand Mei werden door het gemeentebestuur van Weert afgegeven 11 bouwvergunningen tot een gezamenlijk bedrag van f 24 285. Hierdoor steeg het totaal van de afgegeven bouwvergunningen gedu rende de eerste vyf maanden van dit jaar tot 48 voor een totaal be drag van f 726.580. Vermiste Heerlenscbe jongelui. De twee vermiste jongelui O. en K. te Heerlen, wier verdwijning onlangs bericht werd, hebben vanuit Toul in Zuid-Frankryk aan hun ouders te Heerlen geschreven, dat zij hebben dienst genomen in het vreemdelingen legioen en dat zy daar voorloopig gekazerneerd waren. De ouders doen nog alle pogingen om hun jongens weer vrjj te krijgen. Coloradokevers gevonden. Op het land by J. Koppens in het Riet te Deurne zijn Maandag vijf coloradokevers gevonden. Ook ver leden jaar heeft men daar kevers aangetroffenmogelijk dat de be handeling toe a niet grondig genoeg geweest is. In ieder geval toont dit wel aan, dat een afdoende bestry- ding van dit groote gevaar zeer moeilyk is. Ook te Eygelshoven werd een coloradokever gevonden. De kever werd als zoodanig geïdentificeerd door dr. Willerase. De Planten ziektekundige Dienst is gewaarschuwd, terwyl men on middellijk een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld en alle voorzorgs- en bestrijdingsmaatregelen heeft genomen. GRENSTROEPEN EEN MAAND VERLOF. De Minister van Defensie heeft bij beschikking bepaald, dat zoo spoedig als de omstandigheden zullen toe laten een regeling zal worden inge voerd, waarbij telkens aan een tiende gedeelte van de opgeroepenen van de grenstroepen een maand verlof zal worden gegeven. Het ligt in de bedoeling voor dit verlof ln de allereerste plaats in aanmerking te doen komen die militairen, die uit de burgermaatschappij noode kunnen worden gemist. Dc vervanging der grenswacht Indien de „Nederlander" juist is ingelicht, wordt het aantal vervan gingen van thans onder de wapenen zijnde personen door werklooze dienstplichtigen, eenigszins geremd, doordat bepaalde instanties zich op dit standpunt schijnen te stellen, dat zij, die in de werkverschaffing zijn tewerkgesteld, niet werkeloos zijo, en dus niet in aanmerking ko men. Wij kunnen, zoo voegt het blad hieraan toe, de redelijkheid van dit standpunt vooralsnog niet zien. Het is van groot belang, dat de bedoelde vervanging zoo goed moge lijk en op zoo groote schaal als ver antwoordelijk is, geschiedt. Zijn er nu arbeiders uit de werk verschaffing die voor den militairen dienst in aanmerking komen, dan late men die in dien dienst overgaan om hen op hun beurt weer te ver vangen door werkloozen, die tot nu toe slechts „stempelden" en die niet in de termen vallen om onder de wapenen te worden geroepen. Dat toch schijnt een logische handelwijze. SPOORWEGEN GAAN DE TARIEVEN WIJZIGEN. Naar de Msb. verneemt zullen met ingang van Zaterdag 3 Juni 1939 gewone retourkaarten, afgegeven op Zaterdag en Zondag voor de terug reis geldig zyn tot en met Maandag. De gewone retours, afgegeven in het tijdvak 1 Juli tot en met 4 September 1939 zullen voorde terug reis één maand geldig zijn, met dien verstande echter, dat deze geldig heid zich niet langer zal uitstrekken dan tot uiterlijk 5 September 1939. Binnenkort zal voorts een grondige wijziging in de thans bestaande tarieven plaats hebben. Motorrijder bij botsing gedood Dinsdagnacht omstreeks twaalf uur kwam de 26-jarige motorrijder A. Pulles, wonende op den Leender- weg te Eindhoven in volle vaart de Kruisstraat inrijden, waarbij hij niet merkte, dat er onder een lantaarn op den l^oek van de Weverstraat een vrachtauto geparkeerd stond. Hy vloog er tegenop en werd op slag gedood. Generaal Kapittel Paters Franciscanen. In het generaal kapittel der eer waarde paters Franciscanen, te As sisië gehouden, is benoemd tot defi- nitor generalis der orde, prof Jr. W. Lampe, O.F.M. buiiengewoon leeraar aan de universiteit te Nijmegen. Eieren naar Duitschland. Het contingont voor den invoer van eieren uit Nederland in Duitsch land is voor de maand Juni gelijk aan dat over Mei. Honderdduizend blikken spinazie. Naar men verneemt, heeft het departement van Economische Zaken de verleden jaar genomen proef met het inblikken van spinazie dit seizoen op groote schaal herhaald en ten behoeve van armlastigen en werk loozen ongeveer honderdduizend blik ken doen vervaardigen. Het gróótste deel hiervan, nl. meer dan 60.000 blikken, is reeds in distributie we gens de schaarschte aan jonge groenten, GROOTE HEIDEBRAND OP DE VELUWE. Woensdagmiddag heeft op de Veluwe tusschen de gemeenten Ede en Arnhem een heidebrand van on gekend grooten omvang gewoed, waardoor een oppervlakte vau 200 k 300 hectare heide alsmede eenige dennenbosschen door het vuur zijn vernield. Ik heb met die militairen niets te maken. Een juffrouw, die onder bovenge noemd motto bet licht had opge stoken tydens de jongste verduiste ringsoefening te den Haag en het licht, nadat het door de politie was gedoofd, nog eens had aangedraaid, werd wegens haar opzettelijk ver zet door den politierechter tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld, plus een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk. BALCON INGESTORT. Te Mierlo.Hout heeft Woensdag avond een ongeluk plaats gehad, waarby drie personen verwondingen opliepen, doch goed is afgeloopen. De industi leel P. Raaijmakei s stond met zyn vrouw en architect C. Rof- felsen uit Helmond op het houten balcon aan een zijkant van hun wo ning eenige veranderingen te bespre ken, welke aan het hui3 moesten worden aangebracht. Ook het balcon waarop het drietal zich bevond, be hoefde een herziening. Nauwelijks was dit laatste vastgesteld, of het balcon stortte naar beneden en kwam met een zwaren slag ongeveer zes meter lager op den grond terecht. Het ergste was de heer Raaijma- kers er aan toe, die den heer Roffel- sen boven op zich had gekregen. Hy bleek een been juist boven den enkel gebroken te hebben. Mevrouw had bloedende verwondingen aan het hoofd opgeloopen, terwijl architect Roffelsen klaagde over pija in den rug. De heer Raaymakers moest per ziekenauto naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd worden. VUUR IN DE NATUUR. De branden in bosch en hei nemen in beangstigende mate toe en vooral het Zuid-Oost-Brabantsche landschap wordt sinds de Pinksterdagen ernstig door het vernielend element geteis terd. Het lijstje: 27 en 28 Mei: 4 H.A. hel en vlieg dennen rond Buisman's ven onder Nuenen; 27 Mei: perceel heide tusscnen Hel mond en Bakel; 30 Meicirca 400 H.A. hel, bosch en veen onder de gemeente Asten; 30 Mei: tientallen H.A. bosch en hei onder Weert en Stramproy; 31 Mei: plm. 30 H.A. bosch en hei onder Mierlo. Verder woedden branden onder Geldrop, Bakel enz. en smeult het vuur in de Astensche peel nog steeds voort. Ook uit andere deelen van 't land werden deze week groote bosch- en heibranden gemeld. Een woord tot zeer dridgende waaKzaamheid is hier op z'n plaats en we richten tot onzen lezerskring den oproep om toch ernstig toe te zien, dat ons mooie landschap van bosch en hei reeds bij den aanvang van den zomer niet verder ontluis terd gaat worden. De schrale Noorden- en Oosten winden hebben met de warme Mei zon de bovenlaag van den bodem kurkdroog gestoofd en op de niet gecultiveerde gronden komt indezen tijd van het jaar nog veel dor gewas tusschen het nieuw ontspruitend groen voor. De geringste nalatigheid met vuur leidt daar dan ook tot rampen voor het natuurschoon zooals we nu be leven. Vooral de brand in de Astensche Peel mag een catastrophe worden genoemd en heeft ook economisch groote schade aaugericht. Bij den toerist en zelfs bij de meeste bewoners der gemeenten in de onmiddellijke omgeving, is de schoonheid van de Astensche Veluwe onbekend. De grondhonger en ook de veen- exploitatie hebben reeds groote brokken van dit gebied afgeknaagd, maar toch bleven er nog prachtige stukken hei, gestoffeerd met 'n enkele berk den over. We brengen in herinnering, dat deze Brabantsche Veluwe onmiddel lijk grenst aan het gebied, dat be stemd is om in de toekomst hel eenige typisch Peel-reservaat te vormen Nogmaals: wie in dt-ze dagen in bosch en hei vertoeft, gebruike geen vuur De strijd om de kinderziel in het Derde Rijk. Het jongste nummer van „Das Schwarze Korps", het officleele or gaan vaD de rrjttsleiding der S.S., meldt, dat de directie van de na- lionaal-socialisiische gemeenschaps school, in Kirchheim (Württemberg) besloten beeft, om speciale cursus sen te geven in de nationaal-socialis- tische wereldbeschouwing. Als motief wordt aangegeven, dat door deze cursussen een leemte wordt aangevuld, daar het christelijk gods dienst onderricht steeds minder be zocht wordt en het gevaar bestaat, dat de schoolkinderen in het geheel geen leiding meer zouden krijgen by het vormen van hun wereldbeschou wing. Het orgaan voegt hieraan toe: „Dat is een probleem, dat voor heel het onderwijs in Duitschland tot op lossing moet worden gebracht... Men kan van een kinderverstand niet verwachten, dat het zich in een uur opwerkt tot een juist begrip van rassenleer en de volksche eigen aardigheden, wanneer op een ander lesuur geleerd wordt, dat alle men- schen, Duitschers, Boschuegers en Joden, het evenbeeld zyn van den- zeifden God. De ondervinding leert ook, dat de christelijke propagandisten, die aan hun leerstellingen trouw gebleven zyn, tydens het godsdienstonderricht de jeugdige kinderharten nog des te hardnekkiger en meer brutaal be werken, wanneer zy weten, dat deze kinderen ook onderricht ontvangen in een volksche wereldbeschouwing Het is hier slechts kiezen of deelen. De ronde van Duitschland. De ronde van Duitschland is Don derdag begonnen met de étappe BerlijnStettin over 252 K.M. Win naar van deze étappe werd onze landgenoot Gerrit Schulte. Alle copie hierop betrekkinghebbea- de, moet Donderd vöör 1 uur in ons bezit zijn. V ALK-REVUE. Nog steeds in afwachting van de promotie-wedstrijden speelde de Valk eenige oefenwedstrijden. In Tegelen werd tegen Tiglia 4—4 gelijk gespeeld. Dinsdagavond speelde de roodzwarten tegen een sterk milit air elf tal, waar voor belangstelling bestond. Ook hier zegevierden de Valken met 21. Sacraments Donderdag, 's avonds half acht spelen de Valken wederom op hun terrein tegen dit elftal. In het militair elftal schuilen ver schillende goede krachten, zoodat men een spannende wedstrijd kan tegemoet zien. Entrée 10 cent. Aan alle R.K. Ambtenaren. is de cri de coeur. niet alleen van vele katholieken maar ook van an dersdenkenden. Dat er verandering moet komen, veelt vrijwel elk denkend mensch, maar hoe De wereld gaat ten onder aan egoisme. Egoisme van personen, egoisme van 't zakenleven en van ondernemingenegoisme van volke ren en staten, schrijft de Radio priester de Greeve in zijn brochure over den Bond zonder Naam. De haat, schrijft deze priester, is op 't oogenblik de grootste bekoring en daarom tracht hy door zijn Bond zonder Naam, den haat by de men* schen te doen vervangen door de liefde, de Naastenliefdede geest, de mentaliteit der wereld moet wor den omgezet. Men vergadert, oreert en schrijft over de Nieuwe Gemeenschap, welke moet rusten op de pijlers van recht' vaardigheid en naastenliefde. Voor den opbouw der Nieuwe Ge meenschap moet men echter 't zui verste en beste materiaal hebben, zonder hetwelk dit bouwwerk spoedig zal in elkaar storten. De bouw zal natuurlijk uitsluitend uit menschen- materiaal moeten worden opgetrok ken. „Wil je de wereld verbeteren begin bij je zelf". „Oefen geen critiek uit op aude ren maar begin bij je zelf en ver beter zoo de wereld". Dit zijn slag zinnen van den Bond zonder Naam. En nu Is 't een feit, dat een bijzon der krachtig middel voor oefening tot zelfcritiek, zelfbezinning en zelf verbetering voor 't grijpen ligt, terwijl er betrekkelijk weinig gebruik van wordt gemaakt. We bedoelen het middel der gesloten retraite, volgens de methode of de geestelyke oefeningen van den beroemden Jesuit, de H. Ignatius van Loyola. Het wondere boekje van de geeste lijke oefeningen van den H. Ignatius wordt genoemd een meesterwerk van psychologische waarheid en is in vrijwel alle talen, ook door anders denkenden, ja zelfs in 't Arabisch, vertaald. De groote en beroemde Paus Pias XI z.g. schrijft in zyne encycliek over de retraite, waarin hy de Igna- tiaansche methode zeer aanprijst, als volgt „In deze geestelyke oefenschool of retraite wordt het verstand gewoon om de zaken rijpelijk te overwegen. De wil wordt vastberaden en sterk, de hartstochten gedwongen, het he ieven van 't menschelyk bestaan wordt door een nadenkend verstand beheerscht en geleid volgens vaste regel en ordening. Zoo eindelijk be reikt de ziel de hooge adeldom waartoe zij geschapen is." Er wordt gesproken, geschreven en aangedrongen op geestelyke en zedelijke herbewapening. Laten wij ons daarom begeven in de eenzaam heid der retraite om na te denken, om ons te bezinnen en ons leven te verdiepen en te vernieuwen, om geestelijk herbewapend te worden en zoo een leger te vormen voor den geestelijken strijd onzer dagen, tegen ongeloof, modern heidendom, geeste lyke verdwazing en haat tusschen menschen en volkeren onderling. Wy R.K. Ambtenaren kunnen, ook, op deze wijze, veel bijdragen voor de vorming der nieuwe gemeenschap. Laat ons daarom ijverige propagan disten worden voor 't liefdewerk dor gesloten retraite, vooral onder onze collega's. De retraitehuizen, arsena len van geestelyke wapenen, moeten bestormd worden. Het moet noodig worden, dat deze worden uitgebouwd of meer huizen verrijzen waar jaar lijks tienduizenden naar toe stroo men om beter te worden en geeste lijk herbewapend te worden. Op ons jaarprogram moet als eerste en voornaamste punt staan, 't volgen eener gesloten retraite. Komt dan R.K. Ambtenaren van Midden- en Noord-Limburg, Oostelijk Noord-Brabant en Nijmegen en om streken van 1518 Juli aanstaande naar 't retraitehuis Manresa te Venlo. Aarzel niet. langer maar geeft U spoedig op aan de directie van Man resa te Venlo voor de retraite van R. K. Ambtenaren. Kostprijs voor de drie dagen slechts f 9.Bons zijn te verkrijgen by de directie van 't retraitehuis, die 40 pet. reductie geven op de spoorwegen. Alle R. K. Ambtenaren, ook van aDdere streken uit ons land, zijn welkom. De Centrale Propaganda- Commissie voor de retraite. Verslapping van het geloof en van de zedelijkheid waren de eerste gevaren, waarlegen onze Bisschop in den jongsten Vasten brief de geioovigen waarschuwde. Z. H. Exc. wees vervolgens op een derde gevaar: het indringen van een nieuw heidendom. De Bisschop stelt voorop, dat deze waarschuwing geen be moeiing beteekent met politiek. Het gaat om zielen. Het gezag van den Bisschop is van geeste lijken aard en omvat alle hem toevertrouwde zielen, inheemsche zoowel als die uit den vreemde naar hier gekomen zijn. Over al deze is den Bisschop van Gods- wege gezag gegeven cn verant woordelijkheid. Wat beweert men over een be moeien van de Kerk met politiek in zaken, waar een wereldlijke overheid het beslissende woord zou hebben te spreken Alsof het niet juist andersom ware, er is een land, waar de wereldlijke overheid zich weder rechtelijk inlaat met aangelegen heden, waarin alleen de Kerk te spreken heeft, een land, waar de Kerk wordt vervolgd in haar bis schoppen en priesters, waar ge ioovigen lijden om hun trouw aan de Kerk en Christenen voort durend bloot staan aan drang en dwang, om aan de Kerk den rug te keeren. Onder voorwendsel, dat Zij zich inlaat met politiek, wordt aan de Kerk het recht ontzegd, de katho lieke jeugd te onderwijzen en te behouden voor het geloof, het geloof der Katholieken te behoe den door vereenigingsleven en pers, wordt een aanslag gepleegd op het geloof van katholieke moeders, die in het isolement van hun gezinnen, sinds den katakombentijd de beste wijk plaatsen van het geloof in ver- volgingstijd, de kleine kin deren bij het ontluiken van hun verstand de handen leeren vou wen, zooa's zij bijna tweeduizend jaar hebben gedaan. En de Kerk zou zich voor de geloofsvervolgers en een nieuw opgestaan heidendom het zwijgen laten opleggen door het verwijt, dat Zij politiek drijft, wanneer Zij zich verzetten zou tegen de ver kondiging van heidensch-gods- dienstige beginselen in naam van den staat Er is in onzen tijd een staat, die inderdaad door zijn organen tot over zijn grenzen been hei- densche beginselen laat verkon digen. En deze staat, die zich zoo averechts met religie inlaat, weert den rechhnatigen tegenweer van de Kerk door te beweren, dat de Kerk zich daarmee op politiek terrein begeeft. Hoe kan iemand zich daarmee laten begoochelen Wat er van zij, op den vrijen Limburgschen grond worden geen zielen geknecht, ieder katholiek sta naast Zijn Bisschop om ze te beschermen. Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 26 Mei tot 1 Juni GEBOREN Johannes W. J. Martens, Leunen Catharina J. H. Baltussen, Castenray Maria L. van Mil, Veulen Wiihelmina H. M. Noyen, Brukske Eduard Th. M. Messeraaeckers, Grootestraat Gertruda A. E. Arts, Ysselsteyn Wilhelm J. Drabbels, Heyde Maria Th. H. A. Jenniskens, Deurnescheweg Maria J. M. v.d. Water, Leunscheweg Peter J. Michiels, Henseniusplein Regina J. M. Siebers, Hoebertweg Theodorus J. v. Ryswijck, Merselo ONDERTROUWD Cornells A. J. Snellebrand, 29 jaren, loodgieter en Arnold'na M. van Dierendonck, 31 jaren, beiden te Venray. OVERLEDEN: Maria P. Wismans, weduwe van P. J. Derikx, 68 jaren, Volen. Districts-Arbeidsbeurs Kantoor: Marktstraat 10. GEVRAAGD 1 werkmeisje 1 Burgerdienstmeisje voor dadelijk Eenige meisjes voor Corsettenfabr. 1 smidsknecht voor Venray 1 dagmeisje 1 nette boodschapjongen 1 kappersleerling Arbeidskrachten ten behoeve der landbouwers in Duitschland Boerenknechten voor Zuid-Limburg BIEDEN ZICH AAN Schildersknecht 2 j. Ambachtssch. 1 Boerenknecht 16 jaar 1 jongen van een Ambachtschool voor Electricien 2 Electriciens. 2 burgerdienstmeisjes 15 en 16 jaar 1 huisnaaister 1 jongen 15 jaar voor alle werk DISTRIBUTIE en SPAREN: Dinsdag 1011 B en C-boeren Alle anderen Woensdag van 5 uur tot half 7. Voor de tewerkgestelden bij de werkverschaffing: De kaarten zullen afgestempeld worden Woensdagavond .,s. van half 6 tot 7 uur. Kerkelijke Diensten. DEKENAAT. VRIJDAG as. recollectie H. H, Geestelijken te 2 uur. PAROCHIE-ACTIE: meer eer bied en liefde voor Christus Eucharistlcus PAROCHIEKERK. Gironummer 136144. Heer der week kap. Linssen Tel. 186 Morgen ZONDAG de I-I. Missen om 6, 7, 8, 9 en 10 uur. 7 uur H. Mis en gen. H. Communie van de mannen der H. Familie, opgedragen voor Job. Rooyackers, 8 uur H. Mis voor vrouw Flinsenberg, 2 uur gr. Congregatie, waaronder collecte voor St. Petrus- Liefdewerk, half 3 Kinderlof, 6 uur Lof en processie. MAANDAG half 7 zielmis waarna processie over het kerkhof, 7 uur leesmis voor Henricus Hendriks, haAf 8 leesmis ter eere van St. Oda best. door de Communicanten, 8 uur de uitvaart voor de Wed. Derks.. 7 uur Lof. DINSDAG half 7 leesmis voor de Wed. van Gerven-Cremers, 7 uur leesmis voor Anna van Meijel, half best. jaarg. voor de Wed. Gooren, 8 uur leesmis. WOENSDAG half 7 leesmis voor Tonia Swinkels en overl. fam. Swin kels-Cremers, 7 uur leesmis, half 8 best. jaarg. Voor Frans Janssen en zyne echtgen. Maria Weiten, 8 uur best. jaarg. voor Ida Poels echtgen. van Jacob Fonck, 7 uur Lof en opening van de H. Sacramentsoctaaf Biechten van 78. DONDERDAG H. Sacramentsdag, de diensten als op Zondag. De H. Missen om 6, 7, 8, 9 en 10 uur, 7 uur Sacramentsmis en gen. H. Communie van alle kinderen, half 3 Kinderlof, 6 uur Lof. VRIJDAG half 7 leesmis v. vrouw Flipsen, 7 uur leesmis tot dankzeg ging, half 8 leesmis, 8 uur Sol. jaarg. voor Notaris Martinus Linssen. ZATERDAG half 7 O. L. Vr.-Mis, 7 uur leesmis, half 8 leesmis bij ge legenheid van de 25 jarige echtver. Odenhoven-Swinkels, 8 uur Sol. jaarg. voor Jos. v.d. Boogaart, 7 uur Lof. Biechthooren van 6—8 uur.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 2