Weekblad voor VEN&AY, HORST en Omstreken. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 3 Juni 1939 Zestigste Jaargang No 22 Alleen Boter is boter L EN MAAS „VENRAY" boter is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. By contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kr anken OOSTRUM. Moreele herbewape ning als theaterstuk. En als verkiezings trucje. We zijn in ons land en overal ter wereld nog steeds zoekende naar de juiste wegen welke ons naar het doel der geestelijke en moreele herbewapening kunnen leiden. Meermalen zien we het daarbij gebeuren, dat sommigen mis loopen, hopeloos mis. En dat zou op zich zelf niet zoo héél erg zijn, wanneer vele „zoekenden" niet den impuls zouden ker.nen om achter ande ren aan te toopen, in dezer zekerheid van doen 'n aanwijzing ziende, dat zij den goeden weg gevonden hebben. „Verbeter de wereld, begin bij je zelf", dat is de korte, krachtige en waarachtige leuze van allen, die oprecht naar gees telijke en moreele herbewapening streven. En die verbetering moet steunen opvolkomen eerlijk heid. Maar wat eischt volkomen eerlijkheid Het zijn o.i. de mis verstanden daaromtrent, welke nevels wekken, die het uitzicht op den weg naar geestelijke en moreele herbewapening belem meren. Niet weinigen, door de ge dachte aan de noodzaak van geestelijke en moreele herbewa pening „gegrepen", schijnen de behoefte te gevoelen om hun fouten van het verleden r.it te galmen naast de bekendmaking van hun geestelijke gezapigheid, nu ze een beter mensch werden. Dit openlijke braafheidsbetoon werkt afstootend op veie ande ren; zij voelen die heftige zelf verloocheningen, dat openbare belijden van zondigheid, als een moreel sadisme. En ze gruwen ervan. Enkel daarom reeds kan die weg nooit naar een alge- meene geestelijke en moreele herbewapening leiden. Wanneer een jonge kerel door inkeer tot het besef komt, dat hij geméén gehandeld heeft door zijn moeder, jaren achtereen, te bedriegen, door ze te misleiden inzake zijn looninkomsten, aldus geld achterhoudende voor siga retten en pretjes, dan geeft hij van een prijzenswaardige eerlijk heid blijk, wanneer hij dat alles aan zijn moeder bekent. En het valt in hem te loven, wanneer hij er in het gezinsverband over spreekt, zijn broers en zusters en z'n moeder opwekkende tot onderling betoon van begrip vóór eikaars behoeften en omstandig heden, opwekkende tot onder linge trouw, tot eerlijkheid en liefde. Maar als zoo'n jonge man bij een voorstelling, georganiseerd jn en door het City-theater in Amslerdam, op het tooneel springt en daar aan tal van vreemde menschen, die er niets mee te maken hebben, gaat vertellen dat hij jaren lang zijn moeder gelde lijk tekort heeft gedaan, maar dat het thans uit is met die knoeierij en dat hij zich door terugkeer tot eerlijkheid als een herboren, geestelijk en moreel herbewapend mensch gevoelt, dan keeren veten, die overigens groote belangstelling voor het vraagstuk dier bewapening heb ben zich met een wee gevoel van dit braafheidsbetoon af. Misschien ook met een gevoel van spijt, dat zij hun moeder nooit- hebben bestolen en daar door van hun bekcering niet zoo'n effectvol theaterstuk kun nen maken. Dat 'n mensch, in spijt over zijn zonden, de behoefte gevoelt om van zijn berouw te gewagen tegenover God in de eerste plaats, maar dan óók tegenover zijn geestelijken leidsman of een vertrouwden vriend, - 't is diep menschelijk. Het verlicht het ge moed en geeft steun op den 'angen, goeden weg. Maar het uitgalmen van de boodschap ik ben de bekeerde zondaaris óf moreel sadisme óf geestelijke hoogmoed. Men verwachte van mij niet, dat ik nu eens den juisten weg naar geestelijke en moreele her bewapening zal beduiden. Nie mand kan ons dien weg wijzen. We kunnen hem eerlijk zoeken en misschien zullen we hem vinden, maar de manier, waarop we hem zullen vinden zal ver schillend zijn En eigenlijk óók... de weg. Hem beduiden kan daarom slechts misleidend zijn. Ik ken iemand, 'r heele beste kerel is-ie. Hij is, naden kende over geestelijke en moreele herbewapening tot het inzicht gekomen, dat er te veel schei dingslijnen in ons leven zijn, religieuse, politieke enz. Er zai een veel betere harmonie ont staan, meent hij, wanneer die scheidingslijnen, waar mogelijk, komen te vervallen. B.v. op hel terrein van gemeentelijk bestuur en -beheer. Wat heeft 'n ge meenteraad in feite nou te maken, zoo redeneert hij, met roomsch of protestantsch, met liberaal of socialistisch En daarom heeft mijn kennis voor de a.s. raads verkiezing de indiening bevor derd van een „neutrale" lijst, waarop hij zelf een vooraan staande plaats Inneemt, en be zweert hij op openbare verga deringen de kiezers in naam van de „geestelijke en moreele her bewapening van ons volk, dat ze niet A.-R. of C.-H. of R.-K. of H. G. S. zullen stemmen, maar dat ze om een naam te noemen Kobus moeten kiezen, omdat die, voor wat de gemeen tepolitiek betreft, zónder beginsel is. Dit is geen praatje, maar 'n feit. Om een naam. te noemen in de gemeente Ómmen trekt een raadscandidaat de buurt schappen rond, de kiezers in vergaderingen toesprekende over het onderwerp „Geestelijke en moreele herbewapening" en ze opwekkende, op zijn neutrale lijst te stemmen. Als iets in staat is om ón danks, heusch, de goede bedoe lingen van mijn kennis de klad te brengen in de geestelijke en moreele herbewapening, dan is het weldoor de beweging, welke naar haar uitgaat, te ver- politiseeren. DE ZIELZORG IN ROME. Gebrek aan seculiere geestelijken. Men meldt uit Rome aan de Msb. Evenals zyn groote voorganger hecht Paus Pius XII er bijzonder veel waarde aan, dat juist het diocees van den Paus over vele priesters voor de zielzorg beschikt. Buitenstaanders zullen nauwelijks gelooven, dat in Rome, waar toch zoo buitengewoon veel geestelijken zijn, een groot gebrek heerscht aan priesters voor de zielzorg, hetwelke te meer voelbaar wordt naarmate de stad zich meer uitbreidt, vooral naar den zeekant toe, Volgens de laatste statistiek telt Rome thans circa 1.295.000 inwoners, die grootendeels in de buitenwijken wonen, waar nog maar weinige kerken zijn, terwtjl er voortdurend gebrek heerscht aan parochiegeeste lijken. Op het oogenblik zyn er in Rome 190 seminaristen, verdeeld over de vier voornaamste seminaries. Dit aantal is echter te gering voor de honderd pastorieën, waarvan er een aantal door reguliere geestelijken wordt geleid, omdat er juist gebrek is aan seculiere geestelijken. In 1938 werden op den dag der roepingen 205.013 lires bijeengebracht ongerekend de vele speciale bijdragen, voor onbemiddelde gezinnen, waar van een zoon voor priester studeert. Uit een mededeeliog van het vica riaat blykt intusschen, dat dit jaar minstens 250.000 lires moet worden bijeengebracht, om eenigermate aan de behoefte te voldoen. DE PACTOMANIE. In Europa gaan de grootmachten voort zich tegen elkaar te organi- seeren, offensief en defensief. Of eigenlijk enkel nog defensief, want de pactomanie heeft gunstige wijzi gingen gebracht in bepaalde aanvals- oogmerken. Het was tot voor kort duidelijk, dat de Duitsch-Italiaansche samenwerking was gericht op het afdwingen van buit, maar sedert de groote democratische machten zich en andere volkeren hebben gegroe peerd in een front tegen agressie, zijn de doelstellingen der Duitsch- Italiaansche samenwerking geheel gewijzigdRome en Berlijn zijn er thans onmiskenbaar op uit om zich te sterken tegen anti-agressiedriften, welke zooveel druk op de as leggeD, dat deze gloeiend dreigt te loopen. Rome en Berlijn hebben niet veel vrienden, bij wie ze kunnen aan kloppen voor vergrooting en ver sterking van het Duitsch-Italiaan sche bondgenootschap. Prins Paul van Zuidslavië is naar Berlijn „ge- noodigd" voor een bespreking met Hi tier, maar de Zuidsla ven kunnen zich evenmin de weelde van een aansluiting bij de as veroorloven als dat ze een al te duidelijke sympa thiek kunnen demonstreeren voorde anti-gressie-actie, welke vanuit het Westen wordt georganiseerd. In Rome en Berlijn haalt men de vazallen wat nauwer naar zich toe en blaast daarbij fanfares, zonder dat dit evenwel veel indruk maakt op de omstanders. Het Albaneesche leger is bij het Italiaansche leger ingelijfd, bij een decreet vanuit Rome, Voor zoover de Albaneezen dus nog de illusie mochten hebben gekoesterd, dat ze een zelfstandig volk waren gebleven, slechts door een gemeen schappelijke vorst met Italië verbon den, zullen ze deze thans wel hebhen prijsgegeven. Veelzeggende maatregel in Oostenrijk. Priesters en kloosterzusters moeten voortaan op straat gewone burgerkleeding dragen. De aartsbisschop van Weenen, Z. H. Em. kardinaal Innitzer, heeft last gegeven, dat alle priesters klooster lingen en kloosterzusters voortaan op straat gewone burgerkleeding moeten dragen. Door middel van verschillende katholieke instanties is een beroep gedaan op de geloovigen, om geschik te kleediDg, daartoe beschikbaar te stellen en, naar verklaard wordt, is aan deze oproepen op „zeer bevre digende" wijze gevolg gegeven. Voorts heeft de kardinaal bepaald, dat voortaan priesters geen tonsuur meer mogen dragen, noch hun haar mogen laten knippen op de voor haar orde of congregatie karakteristieke wijze. DE POOLSCHE BOEREN. Tot den strijd gereed. Op een vergadering van de boeren partij te Tarnof heeft de president der party, Witos, onder meer gezegd: „Wij zullen niet dulden, dat onze broeders in Duitschland vervolgd worden. Wij verlangen vergeldiDgs maatregelen. Drie Duitschers moeten uit Polen worden gezet vooriederen Pool, die uit Duitschland wordt ver wijderd. „De Duitschers verklaren, dat wij hun iets schuldig zijn, maar wij weten precies, wat zrj ons schuldig zyn. In den strijd der zenuwen zul len wij zegevieren, want de Poolsche boer heeft zenuwen, die tegen alles bestand zijn. „In geval van oorlog zullen wy voor iederen duim gronds vechten. Wy zullen stryden, tot alle door onze broeders bewoonde gebieden tot Polen zijn teruggekeerd," In dezen zin is ook op tal van andere vergaderingen der machtige Poolsche boerenpartij het woord ge voerd en dat is te merkwaardiger, daar de boeren in Polen, voor wat het binnenlandsch regeeringsbeleid aangaat, in de oppositie staan. DE BLOEDIGE BALANS. Volgens Chineesche militaire auto riteiten hebben de Japanners bjj de krijgsbedrijven in China tot nu toe in het geheel 870.000 dooden en ge< wonden te betreuren. In een te Tokio uitgegeven com muniqué wordt het totaal aantal dooden en gewonden der Chineezen geschat op 2.300000. Daarbij zyn meer dan 900.000 dooden, terwijl het aantal dooden, aan Japansche zijde gevallen op 60.000 wordt gesteld. DE PINKSTERDRUKTE Het weer, veel mooier dan was voorspeld, heeft gedurende de Pink sterdagen enorme menigten op de been gebracht. Het was juist frisch en winderig genoeg om bosch en hei te verkie zen boven zee en strand, zoodat de badplaatsen, behalve van omwonen den, niet het bezoek trokken, dat men er had verwacht. Maar elders was het dan ook des te drukker. De Ned. Spoorwegen hebben het meest van die drukte geprofiteerd. Juist omdat enkele dagen te voren alle regelmatig verkeer "an onge- concessioneerde autobusdiensten was stopgezet, was bijna ieder die uit ging en niet overeen privé-vervoer- middel beschikte, op het spoorweg wezen aangewezen. Onze IJzeren Wegen hebben zich echter schitterend geweerd tegen de drukte; alle beschikbaar reserve materiaal was ingelegd en niemand, die op tijd aanwezig was, behoefde met leede oogen een trein, waarin hij zich een plaatsje had gedacht, het nakijken te geven. Wèl kwam het een enkele maal voor, dat men zich moest behelpen met een kleine ruimte, maar dat is een ongemak, dat men met genoe gen neemt, als men voor z'n plezier uit is. PINKSTERWEE. Helaas is tegenwoordig een mas sale vreugde niet meer mogelijk zonder dissonant van ramspoed en wee. Er deden zich gedurende de Pink sterdagen weer heel wat verkeers ongevallen voor te veel om ze hier te resumeeren. Ook natuur lijk op onbewaakte overwegen en helaas evenzeer enkele onder den invloed van sterken drank. In verhouding echter tot de groo te drukte en het zeer groote tal der accidenten, waren er niet veel doo- delijke slachtoffers Ook het „zwemmen" eischte zrjo cijus. Als elk jaar zal de lijst van de slachtoffers van het water regel matig groeien, tot ze een cijfer van 800 a 900 (elk jaar) heeft bereikt. Hoe jammer toch En het ergste is, dat door al die gevallen, waarin menschen „bij het zwemmen verdronken" worden ge- heeten, velen verre blijven van een gezonde en het leven beschermende sport. 't Is in waarheid uiterst zelden, dat iemand „bij het zwemmen" ver drinkt. Al die ongelukken hebben plaats by pogingen om te zwemmen bij waaghalzerij, bij vertoon van branie en bij roekeloosheid. Een goede raad voor het 3eizoen: leert zwemmen èn verbeeldt u niet te gauw, dat ge het kunt. GENERAAL SNIJDERS Onze oude mobilisatie-generaal heeft zyn laatsten strijd gestreden; op 86-jarigen leeftyd is hij vredig ontslapen, onmachtig om de gevol gen van een zware operatie te boven te komen. Coulante bediening door de Spoorwegen, Dat de Nederlandsche Spoorwegen alles doen wat in hun vermogen is om het reizend publiek van diens te zyn, werd Maandagavond te 's-Her togenbosch bewezen. Met den electrischen trein, welke normaal te 23.16 te's-Hertogenbosch moet arriveeren, maar wegens de geweldige drukte een vertraging had van ca. 40 minuten, kwamen een 6-tal reizigers mede vanuit Rotter dam, Den Haag en Amsterdam, be stemd voor Osa. Groot was hun teleurstelling toen zij bemerkten, dat hun laatste ver binding, welke op Zon- en feestda gen om 23.21 naar Oss vertrekt, niet op den te laten trein had gewacht, waardoor men het minder aangename vooruitzicht had om den nacht in 's-Hertogenbosch te moeten door brengen, of zich per auto naar huis te laten vervoeren. Men vroeg den dienstdoenden chef om raad en hij beloofde zijn best te doen om hen naar Oss te doen ver voeren. Groot was dan ook de vreugde van de reizigers, toen eenige oogen- blikken daarna hun werd aangekon digd, dat er een extra-trein zou loo pen welke te circa 0.15 voorreed. Locomotief, bagagewagen en een derde klasse rijtuig tot het vervoer van de zes reizigers naar Oss. Den chef werd natuurlijk hartelyk dank gezegd voor zoo'n coulante bediening- De onfeilbare rots. N»et om op te luilakken en te slapen 1 Onze radio-priester, de Z. E. Heer de Greeve, kan zoo raak en kern achtig de kwalen van onzen tyd en ook van ons, katholieken, striemen en geeselen. Deze week lazen we van zijn hand een artikeltje over de steenrots, waar op Christus' Kerk is gegrondvest. Vele katholieken zijn doodrustig op die rots gaan zitten, in schreeuwende onwetendheid omtrent de levensbe schouwing die zij luidruchtig toe juichen en in een verpletterende rust. Het artikel besluit aldus: Zonder dat ze 't zelf weten, heb ben zy gedacht: de Kerk kan niet dwalen, de Paus ook niet. En als de Paus en de Bisschoppen het nu maar weten en die weten het kun nen wy 't wel zonder doen. Ze zyn op de onfeilbare rots gaan „zitten", staken een pyp op en lazen, op een schilderachtige rotspunt of in een door de wateren bespoelde kreek van de onfeilbare rots, een romannetje, detective-story of kaarten een potje. De behartiging der zaken laten zij wel aan Petrus en zijn opvolgers over. Want die is heusch berekend voor zyn taak en staat zyn mannetje. Tot ze op zekeren dag door den vijand van de onfeilbare rots worden weggesleept. Want er staat niet ge schreven En de poorten der hel zullen de nietsnutters en de tragen en de plichtvergetende en de luierik- ken niet overweldigen. Wat hier zoo raak wordt gezegd typeert inderdaad een vrij algemee- ne kwaal. Een massa Katholieken, die overigens wel meenen hun plicht te doen, zyn niet strijdbaarzy ge loven het wel en zy maken den in druk, lid te zijn van een slapende Kerk in plaats van een strydende Kerk. Van acties en vereenigingen op godsdienstig of sociaal terrein moeten zij niets hebben, dat laten zij aan anderen over, zij voelen er niet voor, alsof het ging om een sport of een liefhebberijtje inplaats van om een plicht, die ons allen op de schouders is gelegd. Zeven jaren ZUIDERZEE - AFSLUITDIJK - Naast vele goede eigenschappen heeft ons Nederlandsche Volk een vrij algemeene kwaal: we staan te gemakkelijk in bewondering voor iets grootsch, dat het buitenland verricht en hebben onvoldoende waardeering voor hetgeen ons eigen land op het zelfde gebied presteert. Wy mogen in dit verband herin neren aan den geweldigen ophef, die in Italië werd gemaakt over de drooglegging van de Pontynsche moerassen en ook hier stonden velen daarvoor in bewondering, mede door de fascistische bluf, die derge lijke gebeurtenissen in 't buitenland vergezelt. En toch, op dit gebied hebben wy hier al in 't geheel geen voorbeeld te nemen aan 't buitenlandtegen over onze openbare werken op waterstaatsgebied verzinken die in t buitenland eenvoudig in 't niet. De drooglegging van de polders Beemster, Wormer, Purmer en Haarlemmermeer reeds in de 17e eeuw overtroffen reeds verre het werk van Italië op dit gebied in deze eeuw. En dan spreken we nog niet van het enorme werk van de droogleg ging van de Zuiderzee. We werden daaraan deze week nog eens herinnerd, doordat het Zondag precies 7 jaren was geleden, dat de afsluiting van de Zuiderzee door het tot staudkomen van den afsluitdijk 'n feit was geworden en het IJssel- meer was ontstaan. In 1920 was met de voorbereiden de werkzaamheden begonnen en in 1936 werd het enorme werk met kracht aangepakt. De afsluitdijk is 28y2 K.M. lang en heeft een gemiddelde aanleg- breedte van 120 Meter. Hiermede was het belangrijkste en moeilijkste deel van de Zuiderzee werken volbracht. Ten slotte een enkel woord over de kosten. In 1928 werd de afsluiting geraamd op 128 millioen. De kosten zullen circa 220 millioen bedragen. Het eerst drooggelegde gedeelte, de Wieringermeerpolder, heeft exclusief de rente rond 83 millioen gekost. De Noord-Oostpolder, die thans onder handen is genomen, zal een oppervlakte hebben van 47.600 H.A. en zal 123 8 millioen kosten of f 2600 per H.A. Deze enkele gegevens demonstree ren eenigszins het enorme van het werk, dat ons land met de droog legging van de Zuiderzee onderhan den heeft genomen, een werk, waar op wy trotsch mogen zijn en dat de bewondering heeft van heel de wereld. VENRAY, 3 Juni 1939 Kantongerecht Venlo. Uitspraken. Overtreding Crisiswet. M. J. A. te Venray f 1 of 1 d. h. met verbeurdverklaring opbrengst varken; M. H. P. te Venray f 10 of 5 d. b. met verbeurdverklaring op brengst varken. Bond van landel. Rijvereenigin- gen van den L.L.T.B, Kringconcoursen. Kring Wanssum 7 Mei te Yssel- steyn is voorloopig uitgesteld. Kring Venlo 21 Mei te Velden idem Kring Zuid-Limburg 25 Juni te Ubachsberg. Kring Sittard, 9 Juli te Echt, Kring Horst 30 Juli te Sevenum. Kring Weert, 27 Aug. te Beesel. Is bepaald dat het wedstrijdpro gramma van een te houden kring concours 14 dagen vóór de con coursdatum ter goedkeuring moet worden gezonden aan den bonds- secretaris. De secretaris en de hoofdlnstruc- keuren dit program. De kringconcoursen in Zuid-Limburg en Sittard. By voldoende deelname zullen op deze concoursdagen bussen loopen van Venray over Horst, Grubben- vorst, en Venlo en Roermond, voor supporters en particulieren. Lief hebbers geven zich op by den bonds- seeretaris, Landbouwhuis en wel voor ide reis naar Ubachsberg voor 10 Juni en voor de reis naar Echt voor 28 Juni. De kosten zijn zeer gering. Voor de reis b.v. van Venray naar Echt betaalt men retour nog geen gulden. 40-jarig bestaan der Boerenleenbank te Venray. Op 25 Mei herdacht de Boeren leenbank te Venray haar 40-jarig bestaan in een algemeene verga dering in de Landbouwhuishoud- school. Voorzitter M. Wismans opende de vergadering met den Christel, groet en een hartelijk welkom, speciaal aan Dr. Huismans, Direct. Centrale Boerenleenbank, Deken Berden, oud- Burgemeester v. d. Loo, Wethouder Houben en Kapelaan Linssen, geest, adviseur. Spreker deelde mede, dat het hem een genoegen heeft gedaan, dat denzelfden morgen zoo'n groot aan tal ieden in de H. Mis tegenwoordig waren. Hierna leest de secretaris de presentielijst voor, waaruit blijkt, dat een voldoend aantal leden aanwezig is. Na voorlezing der notulen worden deze ongewijzigd vastgesteld. De periodiek aftredende bestuurs leden M. Wismans, G. W. Litjens en G. Wismans worden herkozen. Ook de periodiek aftredende leden van den Raad van Toezicht, F. Claessens en J. Volleberg worden herkozen. Daarna leest de secretaris de re kening en balans voor over het af- geloopen jaar. Hieraan ontleenen wij ONTVANGSTEN Inhoud kas f 1485.55 Spaargelden f 236167.64 Afiossi.ig voorschotten f 10157.69 Loopende rekening leden f 759.90 id id C.C.B. f 190388.47 Afschr. effecten f 331.25 roerend goederen f 30. Afb. winst f 783.76 Rundvee betalingen f 52131.67 Bons kleine boeren f 41.84 Voorschot rente f 2369.55 Voorschot provisie f 45.28 Rente loopende rekening f 8443.29 Provisie f 0.62 Boeten enz. f 70. Diverse debiteuren f 46.18 Totaal f 504152.69 UITGAVEN Spaargelden f Voorschotten f Loopende rekening leden f id id C.C.B f Aank. effecten f Rundvee-betalingen f Rente spaargelden f Rente loopende rekening f Provisie kosten L.R. f Salarissen f Winst f Diverse uitgaven f Diverse debiteuren f Inhoud kas f Effecten koersverschillen f 249782.54 18100.— 775.24 140402.32 30331.25 50427.19 9589,40 268.91 555.36 850.— 783.76 535.18 46.18 1374.11 33125 Totaal f 504152.69 BALANS Bezittingen Inhoud kas f 1374.11 Voorschotten f 127508.17 Loopende rekening leden f 6988.93 C-C.B. f 144851.75 Deposito C.C.B. f 70000.— Effecten f 41000.— Aand. C.C.B. f 300. Aand. B.H.B. f 100. Roerende goederen f 315. Effecten koersverschillen f 331.25 Te vorderen rente voorsch. f 3105.86 f 395875.07 Schulden. Spaargelden f 364.530.30 Reserve (winst) f 27.531.91 Rundvee betalingen enz. f 2.393.94 Winst f 1.418 83 f 395.875.07 Daar niemand hierover nadere in lichtingen wenscht, wordt een en ander goedgekeurd. De Voorzitter stelt voor van de gemaakte winst een bedrag ad f 180 uit te keeren aan verschillende ver eenigingen, hetgeen met algemeene stemmen wordt goedgevonden. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt. Deken Berden wtjst op de belan-

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1