TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS D™ rt-: BiBiire; De Drie van NltMEUER Ondermelk als veevoeder. Ons weekpraatje. Van de Sport velden. Hl ZELDZAAM ZACHT EN LICHT IN DE PIJP! Provinciaal Nieuws Zaterdag 27 Mei 1939 Zestigste Jaargang Nu In een vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd door den beer W. de Kroes te Over- schie een inleiding gehouden over „Ondermelk als veevoeder", welke we hier laten volgen: In den loop der laatste jaren is de prijs van ondermelkpoeder tot op een zoodanig laag peil gedaald, dat de kosten van vervoer en bereiding nauwelijks worden goedgemaakt. Vergeleken met de prijzen van het goedkoopste gelijkwaardige kracht- voeder mengsel is de voeder waarde van ondermelk de laatste tijd onge veer f 110 per 100 liter, hetgeen overeenkomt met een prijs van ma gere melkpoeder van f 12per 100 kilogram. Dat wil zeggen, dat het de vee- houder voordeeliger uitkomt om on dermelkpoeder te voeren, zoolang de prijs hiervan beneden f 12 per 100 kg. ligt. Bovendien zou een grooter verbruik van ondermelkpoeder een gunstigen invloed hebben op den melkprijs; want is de prijs van ma gere melkpoeder gestegen van het huidige niveau vau f 8 tot 12, dan wil dit zeggen, dat de zulvelwaarde van de melk met ongeveer 35 ct. per 100 liter geklommen is, zonder dat dit de veehouders iets gekost heeft. Pas zoodra de prijs van magere melkpoeder boven de f 12 komt te liggen, komt het gebruik daarvan iets duurder uit, dan het gebruik van goedkoopere krachtvoedermen g- seis. De veehouders staan hun onder melk voor weinig of niets af, terwijl deze een innerlijke waarde heeft, die veel hooger is dan de veehouders er in de practyk voor ontvangen. Het beste zou zijn, het ondermelk poeder in afgepaste hoeveelheden in voedermengsels onder te brengen. Oüdermelkpoeder is bijzonder licht verteerbaar en een volkomen na tuurlijk voedsel, dat zeer gemakke lijk door de koeien wordt opgenomen. Het kan als een volledige voeder bron worden beschouwd. Magere melkpoeder bevat n.l. 32y, eiwit en 84 zetmeelwaarde, tegen over lijnkoek bijv. slechts 251/, eiwit en 73 zetmeelwaarde. De landbouworganisaties zullen zich ervoor moeten spannen het melkpoeder des zomers uit de markt te nemen, tegen een prijs van bijv. f 16 per 100 kg. De veehouders moe ten zich daarentegen verplichten, dit poeder in het winterseizoen van de Landbouworganisaties af te nemen en wel tot een totale hoeveelheid van 20.000 000 kg. Op een totaal van ca. 2.000.000 koeien beteekeat dit een hoeveelheid van 10 kg. ondermelkpoeder per koe per seizoen. Door een prijsstijging van magere poeder zal vooral de productie van kaas terugloopen. In veel mindere mate zal dit het geval zijn met condens. Als gevolg hiervan zullen vooral de prijzen van kaas stijgen, tot zij in evenwicht zijn met den verhoogden prijs van mager poeder. Zouden de veehouders in Neder land, met hun circa twee millloen koeien dit poeder als veevoeder af nemen, dan wordt een offer gebiacht van 40 ct. Hier tegenover staat echter een hoogere melkprijs van waarschijnlijk 70 cent per 100 liter of ongeveer f 25 per koe gerekend tegen 3500 A 3600 liter. Het netto voordeel voor den vee houder is dus circa f 24 60 per koe of bijna 60 cent per 100 liter melk. Schatten wy de totale melkpro ductie in Nederland op circa 5 mil liard melk, dan zou dit in totaal uitmaken een hoogere opbrengst van circa f 30 mlllioen. Om dit te bereiken moeten de leidende Landbouworganisaties be reid gevonden worden om 200 mll lioen liter ondermelk uit de markt te nemen. De Landbouworganisaties betalen dus f 3 200.00G voor 20.000.000 kg. ondermelkpoeder, welke aan de vee houders tegen een gereduceerden prijs van f 8 per 100 kg. zou moeten worden beschikbaar gesteld. Het nadeellg verschil van f 1.600.000 moet dus op de een of andere ma nier aan de Landbouworganisaties worden terugbetaald, in den vorm van een heffing op boter of iets dergelijks. Er wordt dan een hoogere melk- opbrengst bereikt van circa 30.000.000 gld. verminderd met het nadeelig verschil van f 1.600.000 dus netto circa f 28 000.000. EéN EISCH VOOR EEN RIJBEWIJS 1 FATSOEN. Meer is niet noodig. Een zeer juiste levensles heeft me geleerd, dat ik, wanneer ik me kwaad heb gemaakt, tot tien moet tellen, vóór ik ga spreken. Als ik me een pietsje kwaad maak, herinner ik me di9 les altijd, doch als ik héél erg .boos ben, dan helaas.... Bij het vernemen van het geval- Lonneker ben ik gelukkig aan het tellen geraakt en ik besloot toen on middellijk om door te blijven tellen tót- en niet te schrijven vóór- mijn woede eenigszins zou zyn bekoeld. Ik ben met tellen gekomen tot een getal tusschen de twee en drie mll lioen, leed inmiddels aan hallucinaties van lynchpartijen op dronken auto bestuurders, waarin ik een vooraan staande rol vervulde, maar ben thans toch zóóver, dat hart en verstand weer voldoende in evenwicht zijn meen ik om het misdrijf van Lon- neker objectief te kunnen beoor- deelen. Mijn lezers kennen natuurlijk het „geval". Op Hemelvaartsdag dronk een beroepschauffeur des morgens vóór 11 uur zeventien glazen bier en 'n borrel, ontmoette toen ln een café 'n kennis, die bulten z'n wagen had staan, vroeg toen het vehikel ter leen om met een paar cafégasten, die ook niet brandschoon meer wa ren w.o. een meisje van 17 jaar een pleizierritje te maken, stoof als een dolleman met den wagen over den weg, zigzag rijdende, zoodat an dere weggebruikers dekkiug moesten zoeken achter boomen en vermor- zelde tenslotte vier menschen, w.o. een baby, die in een kinderwagen door het zonnetje werd geduwd. De dronkaard mocht op het politie bureau zijn roes uitslapen en werd daarop moest daarop, naar de wet het bepaalt, op vrije voeten ge steld. Later, pas véél later, wordt zijn zaak berecht en intusschen mag hij opnieuw biertjes en borrels gaan drinken, met 'n dronken meid plei- ziertochtjes gaan maken en nuchtere medemenschen vermorzelen. Neen, laten we vooral juist blijven: hrj mag dat niet, maar niemand belet het hem. De zwaarste straf, welke hem uit eindelijk bedreigt is: negen maanden hechtenis en verlies van zyn rij bewijs voor één jaar. Daarna mag hij enz. Laat ik mijn verontwaardiging over een en ander nu maar inhou den. Die is door elkeen op z'n beurt geuit. Wij „gewone" menschen, en politie, rechters, kamerleden, minis ters, kortom: ook heel de wet gevende en de wet uitvoerende.mach- ten zyn het er over eens, dat in een geval als dit, de misdaad niet naar haar verschrikkelijke waarde en be- teekenis wordt berecht en dat er dus geen straf van voldoende pre ventief karakter in de wet is vast gelegd om andere aspirant-moorde naars van den weg van even nood lottige handelingen te weerhouden. Wat dus thans noodig, hóógst noodig gebleken, is: aanvulling van de strafwet, welke het gebruik van alcohol bij snelverkeer als misdaad gelijk stelt met voorbereiding tot moord en: als moord, wanneer der gelijk alcohol-gebruik tot een aan rijding met doodelyken afloop aan leiding heeft gegeven. Iemand, die dronken achter het stuurrad van een auto gaat zitten, is net zoo goed een moordenaar als degenen, die in dronkenschap een geladen geweer in de hand neemt en daarmee buiten in het wilde weg gaat schieten, ook zonder nochtans het wapen bepaald op niemand te richten. Of de zoo vaak reeds benoodigd gebleken strengere strafbepalingen nu ook spoedig tot stand zullen ko men We hebben er helaas geen ver trouwen in. Als het gaat tegen wilde bussen, dus om de bescherming der Spoorwegen, dan is de indiening bin nen 24 uur mogelyk van een nood wetje, dat in een by rechterlijke uit spraak gebleken leemte moet voor zien, maar als enkel het leven van rustige en behoorlijke wandelaars in het geding is dan maalt de wette lijke molen tergend langzaam. De overheid tracht de veiligheid van den weg te verzekeren met om slachtige en ondoelmatige middelen. Voor het verkrijgen van een rijbe wijs worden voor de toekomst een reeks eischen gesteld, waaraan byna niet is te voldoen. Daarmee wordt een belangrijke bestaansbron voor zeer velen onnoodig geschaad. On- nood'g, omdat een enkele eisch voldoende zou zijnfatsoen. En om dat geen enkel samenstel van vaar digheden en bekwaamheden een ge mis aan fatsoen kan vervangen. Een autobestuurder die fatsoen heeft maakt geen ernstige ongeluk ken. Een ongeluk Kan zich onaf hankelijk van hem voordoen. Maar zelf heeft een fatsoenlijk mens er geen schuld aan. Hij zal onder alle omstandigheden veilig rijden of niet rijden, als de omstandigheden net hem niet veroorloven. Fatsoen zou dus voldoende zijn als eenlge elsCh voor een rijbewijs. Maar helaas, op fatsoen kan men niemand examineren. En daarom moet het betrachten van fatsoen worden afgedwongen door het schep pen van zeer strenge strafbepalingen op het vertoon van onfatsoen bij snelverkeer. En dan wil ik nog wijzen op een andere leemte in onze wetgeving, voor zoover deze het wegverkeer be treft. De directe slachtoffers van den weg zijn beklagenswaardig, maar hun lijden is tenminste kort. Een vreeselyk en gerekt lijden is echter vaak het lot der nabestaanden der slachtoffers. Ergens op een dorp in mijn om geving, leeft een vrouw met haar kind iD uiterst zorgelijke omstan digheden, gevolg van het feit, dat haar man van haar zijde èn uit het leven werd weggerukt op een Zon- dagsche wandeling door een dronk- autobeetuurder. Een van wien niets „te balen" valt en die zich daarover noch vóór, noch na zijn daad zorgen maakte of maakt. Ook dat is een zaak van onfatsoen. Een normaal gevoe'en voor recht vereischt, dat de overheid de ver plichting schept, dat elke motorbe stuurder zich verzekert tegen de schade welke hij door zijn schuld aan derden bezorgt. Toen ik me onlangs in Zwitser land bevond heb ik me laten voor lichten over de voortreffelijke wijze waarop déé.r deze zaak wettelijk ge. regeld is, Ons ten voorbeeld. Zelfs de fietser betaalt daar zijn premie voor verzekering tegen derden. De Zwitsersche wielrijders moeten, even ten onzent, hun fietsplaatje meevoeren, bevestigd aan hun ve hikel. Maar de prijs, dien zij er voor betalen het is een „civiel" prijsje naar ik me meen te herinneren van f 1.60 per jaar is de premie voor verzekering tegen derden begrepen. Ons Nederlandsche fietsplaatje zou zelfs als de prijs dan iets hooger moest zyn, aan populariteit en aan verdienstelijkheid winnen, wanneer het mede deze Zwitsersche beteeke- nis had. Want heel wat verkeersongeluk ken zijn aan de schuld van fietsers te wijten, óök auto-ongelukken Alle copie hierop betrekkinghebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zijn. SERVATIUS-OMROEP De laatste dag van Servatius 2e lustrum werd begunstigd door bijzon der fraai zomerweer. De middag werd ingezet met een vóórwedstrijd tusschen een Servatius- combinatie en het Maastrichtsche V.V.M. De aftrap van dezen wed strijd geschiedde den Heer Aerts, Voorzitter van de Supportersvereni ging. De beker door deze vereeniging ter beschikking gesteld vormde den inzet van den strijd. Na een weder zijds verkennen van elkanders krach ten blijkt al spoedig de Servatius- achterhoede een onoverkomelijke struikelblok voor de Maastrichtena ren te zijn. Het spel van de gasten is veel te kort om succes te kunnen boeken tegen zulk een defensie. Al spoedig neemt Servatius het beste van het spel in handen. Toch duurt het nog even voor de gastheeren hun ovsrwicht in doelpunten kunnen uit drukken. Een strak schot, dat door een der backs van richting wordt veranderd vliegt onhoudbaar in het doel. Even later is het de rechtsbui ten die onhoudbaar scoort. Nog vóór de rust laat de linksbuiten op zijn beurt de keeper visschen. 3—0 in het voordeel van Servatius. Na de rust gooit V.V.M. het spel beter open. Een penalty wenschende gasten niet te benutten. Dan waagt de centervoor van Servatius een kans en weer verdwijnt het leder in het doel. Eindelijk, na mooi solo-spel van den centervoor slaagt V.V.M. er in de eer te redden 41. Geen der beide partijen slaagden er verder nog in te scoren, zoodat de fraaie Suppor tersbeker in het bezit van Servatius kwam. Inmiddels had een duizendkoppige menigte zich langs de lijnen ge schaard voor den big-match Bra- bantiaKimbria. Beide teams kwa men met enkele invallers uit. Kim bria was het meest gedupeerd door dat de keeper en de linksback moes ten vervangen worden. Toen scheidsrechter Lichteveld, die uitstekend leidde, de teams bijeen riep bood eerst Brabantia een fraaie bloemenmand aan jubileerende Ser- vatiu3 terwijl de Voorzitter de club feliciteerde. Vervolgens was het Kimbria, dat met het gebruikelijke speechje zijn bloemen en wenschen aanbood en den wensch uit sprak om in de toekomst eens tegen Servatius zelf te mogen matchen. Nadat de Voorzitter van Servatius gedankt had, verrichtte de le Geneesheer van Huize Sint Servatius, Dr A. Janssen, den aftrap. Inzet van den strijd was de zeer fraaie beker door Dr. Jans sen ter beschikking gesteld. Kimbria is het eerst gevaarlijken ternauwernood ontsnapt het Bra- bantia-doel aan doorboring. De kee per weet het gevaar echter te be zweren en via de middenlinie wordt het aanvalsquintet van Brabantia aan het werk gezet. Het spel gaat vliegensvlug op en neer zonder noe menswaardig voordeel voor eén der partijen. Geleidelijk komt Brabantia iets in de meerderheid dank zij het meer open spel over de vleugels. Vooral de linkervleugel van Braban tia weert zich geducht. Het tempo is verbazend hoog, niettegenstaandë het warme weder. Het schijnt dat beide partyen veel zin in den prachtigen beker hebben. De Eindhovenaren komen steeds ster ker opzetten. Kimbria moet een cor ner toestaan. Deze wordt goed ge nomen en met een fikschen kopstoot verdwijnt het leder in de touwen. Kimbria doet heftige aanvallen en krijgt een penalty toegewezen. Deze wordt slecht genomen en levert dus niets op. Aan den anderen kant doet Brabantia het beter. Een keurig opgebrachte bal wordt zonder fout afgewerkt en verdwijnt onhoudbaar in het Det. Kimbria treft het al heel slecht den Brabantia-keeper in een ongenaakbare bui te ontmoeten. Het is soms onbegrijpelijk hoe deze speler de onmogelijkste ballen weet te stop pen. Intusschen gaat het Brabantia rustig zijn gang en heeft bij de rust reeds practisch den beker in zijn bezit. Wie na de rust dacht een ontmoe digd Kimbria aan te treffen heeft het mis. De machine draait op volle toeren. Het is voor de lui echter een vechten tegen de bierkade. Het zit den luitjes niet mee. Eerstens is de Brabantia-voorhoede er enorm in en regelmatig wordt de score opge voerd. Eindelijk ziet Kimbria zyn zwoegen beloond en weet na zeer goed individueel spel het lang ver diende tegenpunt te scoren. Als de scheidsrechter het einde aankondigd (6. 10 en 13 ct. per halt ons) 'nDriedeelig meesterwerk, elk deel afzonderlijk het hoogste biedend aan rookgenot de Drie van Niemeijer! Bepaal naar smaak en voor keur Uw keus uit dit kwaliteitsdriemanschap, dat onderling in snit, smaak en samenstelling verschilt, doch één is in de karakteristieke Niemeijer-eigenschappen van subliemen geur en smaak! Pijptabak voor genieters! heeft Brabantia met 81 den wed strijd gewonnen en komt daardoor het bezit van den Servatius- lustrumbeker. De eind-uitslag was ietwat geflatteerd. Kimbria had minstens een paar goaltjes méér ver diend. Na den wedstrijd vergaderden de gasten in het aula van het Gesticht waar hun een degelijke koffietafel werd aangeboden. De Besturen van de bezoekende Vereenigingen dank ten het Servatiusbestuur voor de wydbekende gastvrijheid en apraken de beste wenschen uit voor de toe komst. Na een kort dankwoord van den voorzitter reikte de Geestelijke Adviseur P. Wygbertus, de ver schillende trophee's uit. Het was reeds vry laat, voor de bezoekers na een rondgang door het Gesticht, naar huis terugkeerden. De jubelfeesten van Servatius be- hooren hiermede tot het verleden. Zy mogen schitterend geslaagd heeten. Deze dagen zullen door de leden niet licht vergeten worden. Op 2e Pinksterdag gaat Serv. n naar Overloon voor een wedstryd tegen S.S.S- I ten bate van „Her wonnen Levenskracht." Servatius speelt thuis vriendschap pelijk tegen Merselona om 2.30 uur. Kring HorstVenray. Jeugdcompetitie. Uitslagen van Zondag 21 Mei. Afd A. De Valk a—D.I.S a 2—4 Programma 2e Pinksterdag Afd A. D.I.S. aDe Valk b 4 uur De Valk aD.I.S. b 4 uur Voorloopig programma 4 Juni Afd A. OostrumD.I.S. a D.I.S. bDe Valk a De Valk b—Wanssum Nogmaals een dringend verzoek aan de overige clubs uit den kring Horst Venray om zoo gauw mogelijk hun ledenlijsten in te zenden. P.D.V. „De Zwaluw/' Bovengenoemde vereeniging hield op Donderdag 18 Mei een wedvlucht met jarige duiven vanaf Erguelinnes. Afstand 188 K.M. De duiven werden gelost om 8 uur met O. wind. Aan komst eerste duif 10.43.52, laatste 11.3.5. De pryzen werden behaald als volgt: J. Vollenberg 1 Gebr. Jansen 2. 11, 19, 28. 29 E. Vermeulen 3, 7, 9, 25, 39, 42 J. Verstegen 4, 22, 27 G. Jansen 5. 16, 26, 31, 34 A. Loonen 6 J. Vermeulen 8, 13, 41 J. Boom 10, 15 M. Franken 12 F. Vermaten 14, 30 Gebr. Willems 17 P. Manders 18, 33 Servaas 20, 24, 35 en overduif Gebr. Rutten 21, 37, 38 W. Beterams 23 P. Kersten 32 Gebr. v. Houdt 36 H. Jansen 40. Zondag 21 Mei wedvlucht met oude duiven vanaf Noyon. Afstand 362 K.M. Duiven los 8 uur met O. wind. Aankomst eerste duif 12.45.29 laatste 1.11,17. A. Loonen 1 G. Jansen 2, 5 L. Coopmans 3 E. Vermeulen 4, 16 J. Verstegen 6 en overduif C. Dychmans 7 P. Kersten 8, 14, 18 J. Vollenberg 9, 10 Gebr. Thissen 11 G. v. Dyck 12 P. Mannders 13 W. Thijssen 15, 17 Gebr. Jansen 19, 20 Servaas 21, 24 Gebr. Willems 22 W. Beterams 23 Nieuwe Dienstregeling der Spoorwagen ing. 15 Mei 1939. Prijs 25 ct FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY, 27 Mei 1939 BEHANDELING DER SUIKERZIEKTE. Men meldt ons Door onjuiste reclame en kranten berichten worden telkens weer mede- deelingen gedaan over goede resul taten bereikt met middelen die geneziDg zouden kunnen brengen in gevallen van suikerziekte. Planten- aftreksels, geheime of minder phan- tastische poeders en dranken worden telkens weer aangeprezen als abso luut geneeskrachtig tegen deze ziekte. Onder allerlei geleerde namen en zoogenaamd overgenomen uit een niet bestaand medisch tijdschrift, liefst uit het buitenland, worden middelen aangeprezen teneinde het publiek „voor te lichten". Indien dit domme geschryf slechts een bladvulling was, zou hiertegen alleen kunnen worden ingebracht dat het niet juist is aan het publiek, dat toch al zoo dikwijls verkeerd ingelicht en niet voldoende tot be- oordeelen in staat is, nog meer foutieve voorstellingen van zaken wordt gegeven. Erger wordt dit euvel indien ten gevolge van deze verkeerde opvat tingen jonge menschen komen te sterven. Misdadig wordt dit geschryf indien als gevolg hiervan suikerzieke patiënten de door den dokter inge stelde behandeling nalaten onder invloed van „raadgevers" die bewe ren „Spuit U nog in Weet Uw dokter nog niet eens dat dat tegen woordig niet meer noodig is Je leest het immers in de krantDrie weken later, als de patiënt dan door suikervergiftiging overlijdt, trekt de goede raadsman zich terug. De kwakzalverpraatjes hebben weereen doode meer veroorzaakt. Zeker, het inspuiten van insuline by suikerziekte is onaangenaam en lastig. Maar de waaghals, die het

Peel en Maas | 1939 | | pagina 5