THEE doet je goed! FEUILLETON. Een meisje in de Wild West. Provinciaal Nieuws Raadsleden, indien ze zoo maar voor deze plannen stemmen, straks van de kiezers op den kop zullen krijgen. De Heer REINTJES zegt, geen deskundige te zjjn, doch te meeDen, dat, waar de Raad besloten heeft om in principe mede te werken, Bur gemeester en Wethouders zeer juist gehandeld hebben, om nu met deze voorstellen te komen. Zouden andere gemeenten het initiatief nemen en bij de op te richten N.V. aansluiten, dan kan Venray later toezien. We kunnen later als de kostenberekening en de overige plannen definitief bekend zijn toch altijd nog zien of wjj aansluiten. Maar er moet toch geld zijn om de plannen te maken en die f 750.moest de Gemeente nu maar toestaan. De Heer. PUBBEN meent ook, dat het op den duur wel tot drink waterleiding zal moeten komen en dat de beste oplossing wel zal zijn in groot verband. Spreker vraagt echter of het de bedoeling is om Horst en Venray voorloopig alleen aan te sluiten of dat de opzet zich nog over meerdere plaatsen uitstrekt. De Heer STEEGHS zegt ook niet tegen waterleiding te zgn en ook die f 750.wel te willen toekennen, maar het toch niet raadzaam te achten om voorloopig al bij die N.V. aan te sluiten. Naar Sprekers meening zal de waterleiding slechts voor een klein gedeelte van Venray van belang zijn en dan diende men eerst toch wel eens iets meer om trent de plannen te weten. De VOORZITTER antwoordt hierna, de zaak geheel anders te bezien. De waterleiding is niet iets moois, is geen luxe, maar is iets noodzake lijks. Het streven om Venray vooruit te helpen zal steeds gehinderd worden door het gemis van waterleiding. Ook voor industrievestiging is deze factor zeer voormaam. Hoe vaak is vestiging van industrie in Venray al niet afgesprongen op het gemis van waterleiding En er zal iemand moeten z\jn, die de zaak aanpakt. Voor gemeentelijke water leidingen wordt door de Provincie geen toestemming meer verleend. De meest gewenschte vorm voor een waterleiding ia groot verband is wel de N.V. zooals dit ook in Oost-Brabant, Zeeland en Drente reeds is ge schied. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel, dat hetwensche- lijk ie, dat de gemeente Venray deelneemt aan de oprichting der. N.V. Ik kan den Heer Odenhoven meedeelen, dat de gemeente Horst reeds in Deoember van het vorig jaar tot deelname beeft besloten. Er is wel degelijk haast bij. U moet wel weten, mijne heeren, dat wij, wanneer wij niet bij de oprichting behooren, ook geen zeggenschap zullen hebben in hetgeen er gaat gebeuren, wanneer een N.V. wordt opgericht zonder ons. Door het oprichten dezer N.V. wordt nog niet terstond begonnen met den aanleg van een waterleiding, doch de bedoeling is door deze N.V. eerst plannen voor een streekwaterleiding te laten opmaken. Mocht nu later blijken, dat de kosten te hoog worden of dat de gemeenten abnormale bijdragen zullen moeten verleenen, dan zal de N.V. de plan- neD niet doorzetten. Zooals ook hier reeds meermalen is gezegd, wil Venray er zich steeds op beroemen de voornaamste plaats van Noord-Limburg te zijn. Laten we nu dan ook tocnen werkelijk een vooraanstaande plaats in te nemen. Deze waterleiding zal niet alleen voor de Kom Venray van belang zijn, doch ook voor de gehuchten. Er zgn heele kerkdorpen, Ysselsteyn bgv., waar nergens goed drinkwater isde meeste zullen makkelijk aange sloten kunnen worden, juist omdat het een groepswaterleiding betreft en het buizennet dus toch over de heele streek gelegd zal moeten worden. Deze zaak moet verstandig bekeken worden en de bedragen, die de Gemeente in die N.V. zal moeten steken, zullen zoo groot niet zijn. Het ligt n.l. in de bedoeling, dat die N.V. een eigen geldleening zal aangaan, waarvan rente en aflossing door de gemeenten worden gega randeerd en dit verandert de zaak veel. Het is overigens van groot belang, dat de Gemeente zeggenschap in de N.V. zal krijgen, dan kan ze mee beslissen over het al of niet verplichtend stellen van aansluiting, over de tarieven enz. en zij zal dan, indien de kosten te hoog worden vanzelfsprekend aan de verdere uitvoering der plannen haar medewer king niet verleenen. Trouwens ook de andere gemeenten zullen, als zij zien, dat de zaak te kostbaar wordt, de plannen niet laten doorgaan. De Provincie heeft reeds f 3000.beschikbaar gesteld en de gemeente Horst f 500.Ik zou U, mijne heeren, toch ernstig in overweging: willen geven deze zaak te bespoedigen en het voorstel van B. en W. te accepteeren. De Heer MILLEN komt hierna terug op het door den Heer Vermeu len gesprokene en vindt, dat in Westbrabant weliswaar hooge winsten worden gemaakt, maar een tarief voor een arbeiderswoning zooals daar, n.l. van f 15.tot f 25-is ook nog niet zoo weinig. Eerst als hier de tarieven bekend zijn, kan de Gemeenteraad zijn standpunt bepalen. Tot zoo lang kunnen wij ons niet binden, althans Spreker zal daaraan niet medewerken. De Heer VAN HAREN acht het juist verkeerd, dat er zulke enorme winsten gemaakt worden als in Westbrabant. De aangeslotenen moeten die immers opbrengen. Neen, het water moet betaalbaar zijn. Spreker voelt heel veel voor waterleiding maar om een dergelijk besluit te nemen, is alles nog te vaag. Waarom legt de Provincie geen uitgewerkte plan nen voor, en zegt: Gemeenten, wiltU op die condities deelnemen in de N.V. Maar behalve de tarieven is het nog een groote vraag hoe het aandeelenkapitaal later verdeeld zal zijn. Wordt de Provincie de groot ste aandeelhoudster en moeten de Gemeenten dus maar slikken wat zij voorschrijft Neen, eerst moet deze zaak eens beter op pooten staan. De Heer Reint.jes heeft wel gezegd, dat de Raad, na eenmaal zich in principe voor waterleiding te hebben uitgesproken, nu ook verder moet werken aan de uitvoering van de plannen en dat is wel waar. Spreker zou dan ook zonder eenig bezwaar die f 750.— willen toestaan voor het onmaken der plannen, maar de gemeente kan zich niet verder binden zonder te weten, waartoe ze zich bindt. De Heer VERMEULEN had ook nog willen wij zen op de groote voor deden van waterleiding in verband met industrievestiging, het oprich ten van een eventueele bad- en zweminrichting en vele andere plannen, die V.V. in studie heeft of ooit in studie zal nemen. Alles zal op gebrek aan water afstuiten. Als nu de plannen kant en klaar zgn kan de Gemeente zich immers nog altijd definitief uitspreken. Een winstgevend bedrijf is toch goed voor de Gemeente. Spreker wilde tenminste maar, dat de Gasfabriek eens winst afwierp, dan kwam deze ten goede aan de gemeente, en misschien konden dan op den duur daardoor de belas- tingen zelfs verlaagd worden. De Heer ODENHOVEN zegt, ook niet persé tegen drinkwaterleiding .e zijD, doch niet te kunnen inzien, zeker niet nu de plannen nog zoo duister zijn, dat de voordeelen, verbohden aah waterleiding nu wel zoo groot zijn. Spreker vraagt dan ook, of vriend Vermeulen meent, dat als de Raad voor jaren terug tot den aanleg van waterleiding zou hebben besloten, Venray nu zou schitteren van industrieën. De Heer REINTJES verklaart nogmaals, dat, als men zich in principe heeft uitgesproken, men ook de gevolgen onder de oogen moet durven zien. Venray mag in deze niet achterblijven. De Heer VAN BOVEN is ook overtuigd, dat de geheele Raad voor goedkoope drinkwaterleiding is, en vraagt, of de gemeente werkelijk nog steeds terug zou kunnen, als ze eenmaal tot deelname in de N.V. be sloten heeft, maar later blijken zou, dat de uitvoering der plannen te durabel zou worden. Als Spreker een villa wil gaan bouwen, maar geen centen heeft, dan bouwt hrj een kleinere woning en zoo ook hier. Al is drinkwater mooi, als men het niet betalen kan, is een pomp beter. De Heer PUBBEN vraagt, of het eigenlijk wel absoluut noodzakelijk is, dat de gemeente reeds nu besluit tot toetreding tot de N.V. Ook Spreker lijkt het beter om f 750.beschikbaar te stellen zonder meer, om de plannen op te maken en later als deze bekend zijn al of niet toe te treden naar gelang de vooruitzichten dan zijn. De VOORZITTER herhaalt, dat aan dit besluit praktisch geen geva ren verbonden zijn. Als de gemeente Venray de uitvoering der opge maakte plannen te duur acht of andere voorwaarden te bezwarend, hoeft de gemeente niet tot uitvoering over te gaan. Ook zullen de andere ge meenten van eenzelfde gevoelen zijn en alsdan zullen de plannen niet worden uitgevoerd. Persoonlijk zou Spreker b.v. voor vrije aansluiting zijn, maar of het daartoe komen zal, moet later worden bezien. Op dit alles kunnen wij echter slechts dan invloed uitoefenen, als wij in de N.V. zitting hebben. De Heer MILLEN blijft bij zijn meening, dat, als de Raad besluit tot deelname, hij vast zit. Zou de gemeente Venray later de kosten te hoog oordeelen, maar de andere gemeenten zijn van oordeel, dat dit niet het geval is, dan moet Venray mee. Spreker vraagt dan ook of het niet moge lijk is buiten N.V. verband om de p'annen te doen opmaken en als deze aannemelijk blijken, nu ja, dan sluit de gemeente aan. Temeer nog daar zoowel het Rjjk als de Provincie aandringen op drinkwaterleiding, vreest Spreker, dat deze later zullen gaan zeggen: Venray heeft besloten tot deelname in de N.V. Drinkwaterleiding-Maatschappij en wij zullen zor gen dat Venray drinkwaterleiding krijgt. Maar hoe Zoo kan Spreker niet met de voorstellen accoord gaan. De VOORZITTER brengt hierna het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming. Vóór stemden de Heeren Asselberghs, Pubben, Vermeulen, Houben, Nelissen, Goumans en Reintjes, en tegen de Heeren Odenhoven, Van Dijck, Steeghs, van Boven, Arts, Millen, Janssen en van Haren, zoodat dit voorstel met 8 tegen 7 stemmen is verworpen. Hierna stelt de VOORZITTER voor om te besluiten aan de door de Pro vincie Limburg in samenwerking met een of meer gemeenten op te rich ten N.V. Waterleiding-Maatschappij voor Midden- en Noord Limburg, dan wel aan genoemde provincie een bedrag van ten hoogste f 750. beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten van het opmaken van een plan voor eene streekwaterleiding voor Midden- en Noord-Limburg, onder bepaling, dat dit bedrag door de op te richten N.V. voornoemd aan de gemeente, ook bij een eventueel niet deelnemen door onze gemeente aan bedoelde N.V., zal worden terugbetaald uit de opbreDgst van de eerste door haar aan te gane geldleeDlng. De Heer MILLEN acht dit voorstel heel aannemelijk en indien nu later zal blijken, dat de plannen niet te duur komen, is Spreker ook zeer zeker voor toetreding tot de N.V. De Heer ODENHOVEN had liever gezien, dat met alles eens gewacht werd. Voor hem is alles nog te vaag. De Heer STEEGHS verklaart zich nogmaals geheel met het voorstel van den Voorzitter accoord. Spreker had het straks zelf ook al in dien geest bedoeld. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich hierna met het voorstel. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 23 der agenda: „Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente- begrooting 1938" en punt 24 „Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeentebegrooting 1939." Deze wijzigingen betreffen enkel de credieten in den loop dezer ver gadering toegestaan. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad tot deze wijzigingen. Bij de hierna gehouden rondvraag vraagt de Heer VAN BOVEN, hoe het staat met de plannen voor het bouwen van een boerderij op den door van Tilburg gepachten grond. De VOORZITTER antwoordt, dat de mogelijkheid hiertoe nog in on derzoek is. De Heer STEEGHS vraagt naar de plannen voor werkverschaffing in verband met de verbetering van binnenwegen. Spreker had al eens ge hoord, dat deze werken zouden worden stopgezet. Bij de verpachting van gronden in Castenray was echter beloofd, den weg te verbeteren en dit wordt nu hoog tijd. Het vorig jaar konden de menschen bijna niet met hun veldvruchten van het land komen. De Heer HOUBEN zegt, dat deze weg toch al tamelijk in orde ge bracht is en dat de toestand daar niet zoo slecht is als de Heer Steeghs doet voorkomen. De Heer STEEGHS zegt, dat de verbeteringen voor de toekomst niet afdoende zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat een en ander nader bekeken zal worden, maar, dat dit ook grootendeels afhangt van den Inspecteur der Werkverschaffing, nu voortaan de particuliere werkverschaffingen moeten voorgaan. DE Heer PUBBEN wijst er ook nog op, dat bij van Tilburg drie kin deren zijn, die willen gaan trouwen. Die boerderij is zoo groot, dat er best twee van gemaakt kunnen worden. Achter die boerderij ligt verder ook nog een groot stuk grond, dat zeer goed voor ontginning in aan merking komt. Het geld, dat vrijgekomen is door opzegging van de hypotheek van Gerven, kon wellicht zeer goed voor den bouw van deze boerderij worden aangewend. Verder wijst Spreker nog op den erbarmelijken toestand van den Mer- seloscheweg. Waarvoor wordt daar nu toch al die groote grint opge bracht Alles wordt in de bermen gereden. Het is bijna ondoenlijk om over dezen weg te komen met de fiets zonder een lekken band te krijgen. 28 Wat mij betreft, ik heb vanmor gen al genoeg gereden met een leege maag. Die Court is een allemachtige handige kerel, dat heeft-ie bewezen Laat den sheriff hem uit Butch Lan- nin's schuilhoek halen, als ze hewjoo hard nt-odig hebben. Ik word er'niet voor betaald om kogels met die kerels ie* ruilen. Zoo lang zij aan hun kant van de vlakte blijven, blijf ik aan dezen ka it. Carver, woedend maar machteloos, kon niet anders doen dan de cowboys volgen op hun terugtocht naar de ranch. Bij het woonhuis gekomen, bracht Carver kort verslag uit aan Miss Moran en toonde haar Court's briefje Fagh a ballagh. Wat beteekent dit Miss Moran Ik weet het niet, loog ze, De woorden lijken Iersch. Misschien ver- n :crstelde hij dat ik, omdat ik van lerschen oorsprong ben, de woorden z u kennen. Ze sprak over Court alsof hij dood was. Garver smeet het papier in den haaid. Ik was eerst razend toen de man- ren de teugels wendoen, maar hij had werkelijk een te grooten voorsprong. Hij zal nog voor donker in Roovers- iust zijn en die bende daar zal hem beschermen, totdat hij veilig vertrek ken kan. Maar ik zal mijn best doen 't hem zoo moeilijk mogelijk temaken, dat beloof ik u. Wat kunt u doen Op dit oogenblik niets, maar als hij de conyons daar verlaat zal hij ont dekken, dat er geen sheriff en geen politieman is die niet in het bezit van zijn signalement is. Ik zal er voor zor gen, dat men hem zoekt van Canada tot Mexico. Och, waartoe dient dat alles Laat hem loopen, zei ze vermoeid. Sedert wat er vannacht gebeurde, heb ik tijd gehad om over de dingen na te denken Het eenige dat ik nog wensch is: met niets meer te maken te hebben en de ranch en het heele Westen te verlaten. Toen ik deze plaats het eerst zag, dacht ik dat ik hier gelukkig kon zijn, maar ik heb niets anders ondervonden dan moord, on eerlijkheid en teleurstelling. U bedoelt begon de advokaat voorzichtig, maar bedacht zich toen. Nee, er is later, na het ontbijt, tijd genoeg om over een en ander te pra ten. Ik bedoel, dat ik van de ranch af wil. Als het aanbod, dat u mij des tijds deed nog geldig is, zal ik het gaarne accepteeren Carver roerde in zijn koffie en gaf Mrs. Mace nadrukkelijke instructies hoe hij zijn eieren gebakken wenschte. - Natuurlijk is het nog geldig, Mis Moran. Ik hoop niet, dat u denkt, dat ik iemand ben, die eerst een aanbod doet en het dan terugtrekt, alleen om dat er zich onvoorziene complicaties voorgedaan hebben. De gebeurtenissen van dezen nacht zullen de definitieve regeling echter een beetje ophouden. Waarom.... en hoe lang? vroeg ze ongeduldig. Carver bukte over de tafel heen en klopte haar zachtjes op haar hand. Ik vind het jammer voor u, Miss Moran, werkelijk. Maar de toestand is nu als volgt. We kunnen gerust aan nemen, dat de oorspronkelijke eigen domsbewijzen en andere documenten, die betrekking hebben op de ranch, in die safe waren en dat Court ze gestolen heeft. Ze hebben natuurlijk absofuut geen waarde, maar hun ver dwijnen moet aangegeven worden. Voor zoover ik weet, eischt de wet, dat er gedurende drie weken twee adverten ties per week in minstens twee bladen geplaatst worden. Daarna kunt u bij het kadaster... ik zal wel voor alles zorgen.nieuwe eigendomsbewijzen aanvragen. Ik vrees, dat het alles bij elkaar een maand duren zal. En de bank.die schuld van zesduizend dollar Ik zal u maar eer lijk zeggen, dat ik het geld niet beta len kan. De bank neem ik voor mijn re kening. Ik zei u destijds, dat ik bij aankoop van de ranch alle schulden op mij zou nemen. Ik neem dus ook die schuld over. Dank u. En zoudt u mij een paar honderd dollar kunnen voorschieten, Mr. Carver Ik denk, dat ik geduren de die maand mijn intrek in een hotel in Black Butte nemen zal Ik kan het hier niet meer uithouden." Natuurlijk niet, zei hij vaderlijk, - maar in een hotel zou u het ook niet uithouden." Beschouwt u mijn wo ning alstublieft als uw tehuis. Zoowel mijn vrouw als ik zullen ons gelukkig prijzen, u als gast te hebben. Ze nam de edelmoedige uitnoodiging zonder veel geestdrift aan. Ook in de volgende weken verdween haar ver moeide en lustelooze houding niet. Ge hoorzaam tekende zij alle papieren, die Carver voor haar neer legde, verscheen geregeld en op tijd aan de maaltijden maar weigerde alle uitnodigingen, die haar hadden kunnen verstrooien. Het heeft haar een danigen schok bezorgd, zei Dr. Morgan, toen Mevrouw en Meneer Carver met hem over de houding van het meisje spraken. - Toen zè bemerkte, dat Court een schurk was, was dat voor haar hetzelfde als of ze met haar hoofd tegen een steenen muur gerend was. Waar een andere vrouw losgebarsten zou zijn, werd zij apatisch De moeilijkste tijd voor haar moet nog komen, Laat haar niets zien dat haar aan hem herinneren kan. Goed dat je dat zegt Deze kaar ten zijn juist gisteren gekomen. Ik wil de er met jou over spreken. Carver legde een dozijn ansichtkaar- op tafel. Elk ervan droeg een andere poststempel Duluth, Chicago, Des Moines, St. Louis, Omaha maar op elke kaart waren dezelfde woorden geschreven.' Beleef een jofele tijd, Guus. Zou willen dat je bij me was. Groeten aan allemaal. T C. Ze zijn allemaal aan jou geadres seerd, merkte Morgan op; Ik zou ze haar zeker niet laten zien. Carver legde nog een kaart op ta fel. Er was er een voor haar bij. Er staan die woorden op, waarover ik je laatst sprak „fagh a ballagh" Ik zou drommels graag willen weten wat ze beteekenen. Ik kan je wel zeggen dat ze niet in een medisch woordenboek vinden zult, zei Morgan. Hou de kaart bij je, samen met de andere, A J. Ik ver- ondèrstel dat het je ook opgevallen is dat iedere kaart in een verschillend handschrift geschreven is. Ja. Hij heeft waarschijnlijk ervoor gezorgd, dat anderen ze voor hem stuurden Ik twijfel er sterk aan, of de afzenders van die kaarten ooit ge vonden zouden kunnen worden, zelfs als Miss Moran me toestemming zou geven er werk van te maken Ze wil dat ik hem laat loopen zegt, dat ze zelfs geen aanklacht tegen hem indienen zou, al werd hij gearres teerd. Enfin, zij zélf lijdt een verlies als hij iets van waarde uit de safe weg genomen heeft. Ze zal er wel overheen komen als ze maar eenmaal hier weg is. De VOORZITTER antwoordt, dat h$ hoopt in een der eerstvolgende vergaderingen met een voorstel en begrooting van kosteD In den Raad te kunnen komen, opdat de weg dan afdoende verbeterd kan worden; dit jaar komt hij in elk geval in orde. De Heer VAN HAREN zegt, dat de grint, die nu op den Merselosche- weg wordt gebracht, weggegooid geld is. Veel beter was het geweest, dat daarmee gewacht was tot met de verbetering van den weg werd aangevangen. De VOORZITTER veronderstelt, dat deze grint reeds dienen moet voor fundeering van den weg. Hg zal echter den directeur van gemeente werken hierop wijzen. De Heer PUBBEN merkt nog op, dat de boeren, die de melkkar rijden, bijna dagelijks de banden van de kar los of stuk rijden. De Heer MILLEN had verwacht, dat deze vergadering een voorstel aan de orde was gesteld tot vaste aanstelling van enkele gemeente arbeiders, o.a. den chauffeur van de vrachtauto. De VOORZITTER antwoordt, dat deze aangelegenheid nog steeds in overweging is, doch dat er meer aan vast zit dan zoo oppervlakkig lijkt. De Heer ODENHOVEN had hiernaar tot vervelens toe ook willen vragen. Verder informeert Spreker of de arbeiders, die bij dePeelbran- den gewerkt hebben, reeds uitbetaald zijn. De VOORZITTER zegt, gehoord te hebben, dat deze aangelegenheid reeds door den Boschwachter is afgewerkt. De Heer ARTS brengt hierna dank voor de goede zorgen van Burge meester en Wethouders voor het aanbrengen van lantaarns op den Akkerweg. De Heer VAN DIJCK zegt, dat er een kleine boer van de Nachtegaal bij hem is geweest, die het dak van zjjn huisje wou gaan verbeteren. De directeur van gemeentwerken zou hem gezegd hebben, dat hij dit enkel mocht dekken met stroo doch niet met pannen, zulks met het oog op het natuurschoon. De VOORZITTER antwoordt, dat hem hieromtrent niets bekend is. Over natuurschoon gesproken, denkt de Heer ODENHOVEN weer aan een heel klein schuurtje op den Overloonscheweg. waarvan de muren haast zoo scheef gezakt waren als van die omgevallen muur in Rot terdam. Alle bewoners in de buurt hebben gebeden en gesmeekt om het af te breken en dit is tenslotte dan ook gebeurd. Nu heeft die man een nieuw en nog kleiner gebouwtje daarvoor in de plaats gezet, en heel Venray stond verslagen, maar daar moest ook weer een rieten dak op komen. De Heer VAN HAREN heeft dat ook gezien en zegt, met een kleinen jongen van hem daar langs gekomen te zijn en dat dat jongetje toen vroeg: Papa. zijn ze daar een kerstkribje aan 't maken Op voorstel van den VOORZITTER gaat de Raad hierna over in ge heime zitting. Na heropening der vergadering besluit de Raad op voorstel van den VOORZITTER het benoodigde crediet tot een maximum van f 600. beschikbaar te stellen voor een tijdelijke hulpkracht op het kantoor van gemeentewerken, zulks in verband met de groote op dat kantoor thans heerschende drukte in verband met de vele groote werken, die op uit voering wachten. Thaus niets meer aan de orde zjjnde sluit de. VOORZITTER de ver gadering met gebed. VENRAY, 6 Mei 1939 VERGADERING ZUIVEL FABRIEK OOSTRUM. Ondanks het regenweer waren velen ter vergadering gekomen in de zaal Linders, te Oostrum, waar de Zuivel fabriek H. Maria, onder haar nog altijd krasse Voorzitter eene leden vergadering hield. De Voorzitter opende de vergade ring met den Christelijken groet, waarna hij een welkomstwoord sprak tot de leden, den Zeer Eerw. Heer Geestelijke Adviseur, die na een reeks van jaren de vergaderingen meege maakt en blijken van belangstelling gegeven te hebben, thans voor het eerst als Pastoor van Oostrum tegen woordig is. Na een hartelijk „pro ficiat" spreekt de Voorzitter den wensch uit, dat de eerste Pastoor van Oostrum nog een reeks van jaren moge arbeiden aan het heil der Parochie. Ook de Voorzitter van den Raad van toezicht, de Heer Peters uit Oirlo, wordt door Spreker gelukge- wenscht met zijn verkiezing tot lid der Provinciale Staten. Hij memo reert het vele werk, door den Heer Peters gepresteerd tot welzijn van de landbouwbevolking inNoord-Llm- burg en hoopt, dat de Heer Peters in dezelfde richting blijft voortgaan, dan zal het dankbare volk hem in nog hoogere Bestuurslichamen bren gen. Ook de heer Rieter, drager der rid derorde Oranje-Nassau wordt geme moreerd, daar het een volk past zijn groote mannen te eeren. Spreker wijst op de woorden, waar mede hij de vorige vergadering sloot: Onder Gods zegen moedig vooruit. Alle verwachtingen niet uitgekomen. De Lente gaf nachtvorsten, de zomer was droog, het najaar ongunstig en de winter bar. Naast deze hindernis sen kwam het mond- en klauwzeer heerschen, waardoor melkproductie, handel en verkeer zeer bemoeiijkt werden. Na een ,blik op den wereld zuivelhandel, spoort hij de leden aan, aan hun melk alle mogelijke zorg te - Verkoopt ze de boel? Neemt ze je aanbod aan? Ja, maar het zal nog wel een paar weken duren, voordat alles in or de is. Zulke gevallen als deze, peinsde de dokter hardop, - laten duidelijk zien hoeveel er nog aan de medische wetenschap ontbreekt. Wij pillendraaiers en bottenzagers kunnen heel eenvou dige dingen behandelen als typhus en influenza, maar sommige vormen van hartziektes zullen wel eeuwig een raad sel blijven. De tijd om haar goed in het oog te houden zal komen, als de laatste acte gespeeld wordt.... als ze begint te be seffen, dat ze de laatste brug achter zich afgebroken heeft. Het kan wel zijn, dat ze in elkaar zakt als een kinderballonnetje waarin je een gaatje geprikt hebt. Als het zoo ver is laat het me dan weten; dan kan ik haar helpen als het noodig mocht zijn. Ongeveer drie weken later herinner de Carver den dokter aan zijn belofte. De verschillende wettelijke formali teiten waren nu vervuld en de Bar Rafter K. bezittingen zouden officieel overgedaan worden op een vergadering, die den volgenden dag in Carver's kantoor plaats vinden zou. Stackpole, de betreffende ambtenaar was erg secuur in alle dingen. Hij stond er op, dat de noodige getuigen aan wezig zouden zijn en dat de verklarin gen onder eede zouden plaats vinden in tegenwoordigheid van alle personen, behoorende tot de betrokken partijen. Joe Moon zou van de ranch komen, om van den diefstal der origineele docu> menten te getuigen. Lafe Young zou eveneens aanwezig zijn om den verkoop van Bartolomé Cortez aan Thomas Wallace te beves tigen Daarom ben ik je even komen opzoeken, zei Carver. Miss Moran weet besteden, opdat de Directeur de beste boter kan maken. Hier toch komt het vooral op aan en in samenwer king is veel te bereiken. Hierna doet de Heer Lemmens, directeur der fabriek, voorlezing der notulen vorige vergadering die onver anderd worden goedgekeurd en gaf vervolgens een overzicht der balans en winst- en verliesrekening, waar aan we ontleenen: Er werd ontvangen 2.915.717 K.G. melk met een gem. vetgevalte van ruim 35 pet. Verkocht voor con sumptie 81251 liters. De boter bracht 5 cent per K.G. meer op dan 't vorig jaar. Aan de leden werd uitgekeerd 4.79,6 per 100 K.G. melk. De balans gaf een reserve aan van f 19.962 35. De Heeren H. Geurts, bestuurslid en F. Poels, lid van den Raad van toezicht, die aan de beurt van pe riodieke aftreding waren, werden als zoodanig onder applaus bq acclama tie herbenoemd, welke herbenoeming onder dank voor het gestelde ver trouwen werd aanvaard. De Zeer Eerw. Heer Pastoor, bracht het rapport uit den Raad van toezicht, strekkende tot decharge aan den Di recteur voor zijn gevoerd beheer. Met applaus ging de vergadering hier mede accoord. Nadat de Heer Peters zijn dank betuigd had voor de door den Voor zitter tot hem gerichtte woorden en gememoreerd had, dat hjj zich geheel en al richt naar het voorbeeld van den zoo geachte Heer Rutten .uit Wanssum, den pionier op Landbouw onderwijs in deze streek, ging de Heer Peters over tot behandeling van het agenda punt, dat ongetwij feld om zijn ingrijpenden aard aller belangstelling had. Het Bestuur, dat niets liever ziet dan welgevulde veertiendaagsche uit betalingszakjes, heeft in verband met de lage boterprrjzen en de steeds groeiende afzetmoeilijkheden, uitge zien naar een mogelijkheid om de melk, die aangevoerd wordt, als volle melk voor consumptie te verkoopen. Tengevolge van dezen verkoop der melk, krijgt de fabriek minder onder- melk en karnemelk ter beschikking voor hare leden, doch naar de mee ning van het bestuur wordt dit ge mis ruimschoots ondervangen door de grootere inhoud de 14 daag3che nog niet, dat Young er ook zal zijn. En ik weet eerlijk gezegd niet, hoe ze zich daaronder zal houden. Zou jij haar dat nieuws niet op de een of andere manier kunnen overbrengen en haar dan meteen met een smoesje je eigen aanwezigheid kunnen verklaren Zeker. Ik zal haar zeggen, dat ik officieel onder eede zal moeten beves tigen dat Thomas Wallace dood is. Toen de dokter Nora Jane duidelijk maakte, dat ook Lafe Young aanwezig zou zijn, zei het meisje slechts: - Ik hoef toch niet met hem te spreken, wel Morgan verzekeide haar, dat dit niet noodig zou zijn. Maar hij was later toch blij, toen de revolverheld op een stoel tegen den muur ging zitten en met Joe Moon een gefluisterde conversatie be gon. Stackpole legde met eenige plech tigheid de nieuwe documenten van de Cortez Ranch op tafel. Deze documenten, verklaarde de amb tenaar aan Nora Jane, moest ze aan Mr. Carver geven na de officieele over dracht van het landgoed Carver nam nu de verkoopacte, die in de la van zijn schrijftafel onder de 45 Coltrevol ver gelegen had. Hij legde den revolver op zij. ik zou willen, dat u de acte op uw gemak doorlas, Miss Moran, zei hij, toen hij de beschreven vellen papier voor haar neerlegde. Om u te over tuigen, dat alles in orde is Is alles nu in orde? Het is in orde zooals het maar zijn kan... en hier is een chèque op New York voor vierentwintigduizend dollar, alsmede duizend dollar in con tanten. Ze wierp slechts een vluchtigen blik op de bladen papier. Ik geloof u op uw woord, mr. Caaver. Waar moet ik teekenen.. hier (Wordt vervolgd) betaalzakjes. Een uitvoerige e ontstond 11 daar men zich: d alle gevolgen vspr, kon afmeten! li voorstel om af, m vergaderen o e ut legenheid, te o' datum bij getij rii leveren aan d« zi tegen dit plani re Hierna voeri >r; maals het woor ie het 40-jarig k it H. M. de K« j onzer Onafhail wi feestelijk in en in tegenstellüj 11 waar de Sept«n es dat de lont et Laten we bij dei Schutspatrone opdat zij ons b ningin des vrtier het besproken rer de leden, die kunnen zijn, met dit plan langen der ledïart een woord vs au Peters voor cijerij zetting sluit gadering meti Het kauwen \ij] is goed voor kalmeert en v 0 zenuwen. Behalve dat de v« i- maaltijd de zenu j de spüsverterinj V, schoon, gaaf en i goede gewoonteei] Koopt vandaag n{ er steeds een pa> Veel genot row iAAAAAt al esti D l itt< ïen Gemeen* rki Zondagavon de ring ter besp nee verkiezing g bt Voorzitters ei en vakorgans De kleine bcsfc h naat was gel Nadat de eE hoven, Direct Jbc de vergaderii lac groet, zette dering uiteen dat de zetels den blijven dqeke daad. Allen sloteferi deze mooie pull houden bespri ereenigingen nieuw in om hunne brengen. Een uitstelfcl daan om het gen der Katttve: meer te anin-el contact te zjde clubs der stattie Na een uittchi ling over de ird het Dorp in v ot deze gemeent de pen, sloot de ve >\je cap d ring op de ge wij Turfve nr Burgemees! iou< len op Maa lei namiddags 4 ltsi bij opbod ve en betaling den pee genummerd i;ele schen Ysseli gi Horst, groot !Q I elk 4 - 7 kle f. veldjes zijn pirei: een aan te le Inlichtinge dug den desverlai aa rectie-keet v. de Fa. 'diss Bij vonnis Rechtbank ted.d. 1939 is G. v.dolai handelaar, wnra pad '„no. 1, in fail] verklaard. Diam lof fei dlweli geb An: Zaterdag betrof 't van Jan He Mei 1853 te truda RongeS A Venray, dief hun 87ste vejenv Het diam iar vele jaren ii Ziekenfon ALGEME 'ER RING te et f, bouw had o srsci den Heer P jaarvergade an h kenfonds Lin alg ife" der NederlaJchaj bevordering kuns het Jaarver 9e B< ontleenen wfde: dental netto- toensjh co tie enz. weref. 2C de totaal f. 204272,15; a sitia van sterkt kon ten der zie der totaal' gstee geen in vei ande ticulie inst 1 geb bec ancie >nieu direc wer

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6