Geitenfokkerij en -houderij in Limburg 1938. over Buitenland. Hoe Duitschland financieert. Provinciaal Nieuws boven liet een tusschenruimte van 20 30 c.M. Een der wachters verduidelijkte me het doel. Wanneer de Bey zich in dit appartement terugtrekt, is Zijne Majesteit niet alleen. Een zwarte be diende is hem naar hier gevolgd. Met toiletbenoodigdheden, o.m. met een spons. En die open ruimte tusschen het porceleinen meubel en het houten zitje, dat is het operatie terrein voor den zwarten knecht. Met z'n spons... Ah, s j' etais roi Ik zou beginnen met me meer. discreet personeel aan te schaffen. Het jaarverslag van den secretaris der Prov. Vereeniging voor de Geitenfokkerrj in Limburg drukt er zijn genoegen over uit, dat het af- geloopen jaar een sterken vooruit gang te zien gaf in het aantal af deelingen en in het aantal leden. Ook was de ambitie ia de bestaande afdeelingen over het algemeen goed te noemen. Er was veel vraag naar goede geitenlammeren en ook de vraag naar beste geiten was groot. Jammer, dat de aanvragers niet steeds konden worden geholpen. Het aantal afdeelingen bedraagt 35 tegen 27 in het voorgaand jaar. Het aan tal leden steeg van 1092 tot 1389 een toename dus van 297 leden. In 1938 werden alle afdeelingen door de keuringscommissie bezocht. Op de meeste plaatsen werd een behoorlijk aantal geiten ter keuring aangebo den. Het bezoek der commissie, welke ikzelf of mijn adjudant vergezelde, betrof niet alleen de keuring, maar ook een controle op de boekhouding en de stamboekhouding. Jammer, dat de financieele toe stand van de Prov. vereeniging alles behalve rooskleurig mag genoemd worden, mede door de kosten bij het tot stand komen van nieuwe afdee lingen. In het afgeloopen jaar werden andermaal in Groningen 4 bokken aangekocht en in de provincie 15 bokken opgezet. Enkele van deze bokken moesten worden afgekeurd, wat voor de Prov. vereeniging ook weer schadeposten beteekende. Bovendien zijn verschillende bokken ziek geweest, wat weer veeartsenij - kosten met zich bracht. Momenteel zit de Prov. vereeniging echter goed in haar bokken-mat.eraal. Aan de nationale tentoonstelling te Utrecht werd deelgenomen met 17 geiten en één bok. Het ingezonden materiaal maakte een goeden indruk en met de behaalde prijzen kunnen wij tevreden zijn. In 3 afdeelingen betaat nog een onderlinge geitenverzekering15 afdeelingen ontvangen jaarlijks een subsidie van gemeente, pl. afdeeling landbouwbond of boerenleenbank. Een bijzondere vermelding ver dienen de gemeente Nederweert en hare sociale instellingen, voor den flinken steun, moreele en financieele, verleend bij de oprichting der afdee ling. We zeiden, dat de ambitie in de afdeeüngen dit jaar over het alge meen goed is geweest. Dit is niet geheel zoo voor wat betreft de stamboekfokkeiij, zrj het dan, dat eenige afdeelingen in deze allen lof verdienen. Maar in 9 afdeelingen is dit jaar geen keuring geweest door te weinig animo, terwijl van het aantal opgenomen geiten nog niet een derde volbloeden waren. Dit laatste is natuurlijk ook het gevolg van het feit, dat in eenige jongere afdeelingen voor het eerst gekeurd werd, maar ook in de oudere afdee lingen is het aantal volbloeden pro- centisch te gering. We zullen dus ons best moeten doen om de geiten fokkers nog meer dan tot nu te overtuigen van de voordeelen van de volbloedfokkerij en ook slordigheden, die nog gemaakt worden en tenge volge hebben, dat dieren vooral als volbloeden verloren gaan, te doen voorkomen. Wat betreft de voeding der dieren zijn we in de laatste jaren met reuzenschreden vooruit gegaan, ter wijl ook aan de verpleging meer aandacht wordt geschonken; toch moet hierin nog veel verbeterd worden. Er is dus wel weer vooruitgang in de geitenfokkerrj en -houderij. Wellicht mede bierdoor, dat tegen woordig de voordeelen van het geitenhouden weer duidelijker uit komen. Er is meer vreugde in vele huis houdens hard Doodig. En een groot stuk levensvreugde wordt in menig gezin geschonken door het hebben en het verzorgen van een nuttig huisdier in het algemeen en vaneen of een paar geiten in het bijzonder, omdat de geit zich zoo hecht aan haar verzorger(ster), zoo dankbaar is voor goede behandeling en zij, zooals de Vlaam Lamont vanHecke het zoo mooie uitdrukt, door haar gansche doening de vreugde en trots is der huishoudster en de aanvallige vriendin van al de huisgenooten. Houdt men zelf een geit, dan heeft men het zelf in handen, de melk zoo zich ijs gevormd had, deed er flink wat zout door heen, begon toen de etiketten op de verschillende flesschen te lezen om de noodige zuren te zoeken en las toen plotseling met aangename verrassing NITROGLYCERINE 90 Slechts af te geven op vertoon van een geschreven verzoek van één der mijaingenieuren. Er was geen twijfel mogelijk, dit was de „zware, reuklooze, olieachtige vloeistof!" Hij vulde een kleine flesch, ruimde zorgvuldig alle sporen van zijn kortstondige werkzaamheid weg en verdween in het donker van den nacht. Wordt vervolgd. zindelijk mogelijk te winnen en be handelen en te zorgen, dat geen zieke personen, of personen, die ziek zijn geweest en nog smetstof dragen, of personen met zwerende handen noch direct noch indirect in aanraking met de melk komen of er mee om gaan. Driemaal per dag haalt men ver- sche melk uit den stal. En we wis ten vroeger al, maar dat is ons in de laatste jaren nog duidelijker ge worden, hoeveel meer versche melk voor de voeding waard is dan oudere melk. Dit is voor een deel (maarniet alléén) een vitaminen-kwestie. In ieder geval, als we melk koopen, dan is deze oud een halve dag, een heelen dag, soms nog ouder en heeft ze van haar -gezondheid en voedingswaarde heel wat verloren. Men moet bovendien niet vergeteü, dat in een huishouden, waarvoor melk gekocht moet worden, over het alge meen veel zuiniger met melk wordt omgegaan, dan daar waar een ruime melk voorraad dagelijks van den gei tenstal naar binnen wordt gebracht. En melk bevat eiwit, waaraan in het rantsoen van een gezin van den klei nen man vaak groot gebrek is. Melk is bovendien een gezond en krachtig kindervoedsel. En een krachtige voe ding in de jeugd zal meewerken tot het verkrijgen van krachtige, gezonde menschen, wat zeker van groot maat schappelijk nut is. Het verwerken van afval van stukje land, tuintje, tafel en keuken met betrekkelijk weinig voer daarbij tot waardevolle melk, is een groot gel delijk voordeel. De bijproducten van bet geiten- houden leveren ook dikwijls niet ge ringe voordeelen op. Zoo bijvoorbeeld de geitenmest. Het vleesch van geiten, die men opruimt, of van lammeren, welke inen tot dit doel toch mins tens 3 weken oud moet laten worden en behoorlijk voeden; liever nog 5 tot 6 weken. Geiten- en lammeren. Soms boter; zelfs kaas. En nu moet ik wat zeggen, dat toch maar eens duidelijk gezegd'moet worden: Is het houden van meerdere geiten te verkiezen boven het hou den van een koe Veelal wel. Het houden van een paar geiten vereischt minder kunde, minder bedrijfskapi taal en minder risico. Bovendien als men een paar geiten heeft inplaats van één koe, dan kan men de lac- tatieperioden (dus het tijdvak van het jaar dat de geiten melk geven) verdeelen zóó, dat men altijd melk heeft voor het gezin, dat bij één koe tijdens den droogstand niet het geval is. In ieder geval is het heel wat voordeeliger eenige flinke geiten te bezitten dan een armzalig koetje, van nature al improdeuctief (voor een zoogenaamd koopje gekocht) en nog improductiever door te weinig en minderwaardig voer. Tenslotte dit: de eene geit brengt lang zooveel niet op als een andere. Dit ligt voor een groot deel aan den erfelijken aanleg. Het opfokken van een lam met aanleg voor veel meik kost evenveel als de opfok van een lam, dat dien aanleg niet heeft. Wordt dus allen lid van de plaatselijke af deeling van de Provinciale Vereeni ging ter bevordering van de Geiten - fokkerij in Limburg, die zorgt, dat baar afdeelingen houden bokken met bedoelden aanleg. N.K. Ir. JACQ. TIMMERMANS Rijksveeteeltconsulent. De troonrede van Italië's Koning. In het Apenijnsche schiereiland, Italië, viert men sedert eenige dagen met grooten luister den twintigsten verjaardag van de oprichting der fascistische partij. Enorm zijn de voorbereidingen geweest voor de feesten, die Zondag hun hoogtepunt hebben bereikt. Dat was toch de dag (23 Maart), waarop twintig jaar ge leden de fascistische revolutie te Milaan begon, vanwaar uit degenen die zich bij de nieuwe partij hadden aangesloten, hun beroemden op- marsch naar Rome begonnen. De feesten zijn o.m. ingezet met de opening van de nieuwe Corpora tieve Kamer door den Italiaan sehen Koning. Nadat de leden de eed van trouw hadden afgelegd, las de Koning een troonrede voor, die door haar soberheid bljjkbaar ten doel had de opgezweepte gemoederen wat te kal- meeren. Italië wenscht, aldus de Koning, een vrede, die zoo lang mogelijk duurt, teneinde de hulpbronnen van het Imperium (Abessinië) tot ont wikkeling te brengeD en land en volk rust te verschaffen, hoewel het zich niet overgeeft aan de illusie van een eewigen vrede. Zooals gezegd heeft de troonrede door zijn behoedzaamheid en gema tigdheid een gunstigen indruk ge maakt. Algemeen hoopte men, dat de rede, die Mussolini Zondag hou den zou en inderdaad ook gehouden heeft, zij het dan van eenigszins an der gehalte, eveneens gematigd zou zijn. De rede van Mussolini. Deze hoop is niet beschaamd. Wèl heeft de Duce op de hem eigen wijze krasse taal verkondigd, maar, ont daan van de schil, bleek de pit toch niet zoo onverteerbaar als het pro duct werd opgediend. In zijn rede heeft Mussolini over de buitenlandsche politiek o.a. het volgende gezegd: 1) Pogingen om de as Rome— Berlijn te schokken of te splijten, hebben geen zin; de periode der „extratoeren" is afgesloten. Uit de feiten blijkt dat Tsjecho- Slowakije rijp was voor het lot dat het heeft ondergaan. Indien een coalitie tegen de auto ritaire staten wordt gevormd, zullen in alle deelen der wereld tot het offensief overgaan. Wat de verhouding ItaliëFrank rijk betreft: de Spaansche barricade is ongeveer afgebroken; de proble men van kolonialen aard dragen den naam: Tunis, Djiboeti, Suezkanaal, Frankrijk moet zelf weten of het hierover spreken wil; indien het zich aan de bespreking dezer problemen blijft onttrekken, zal de kloof tus- schen de twee landen moeilijk te dempen worden. De Middellandse he Zee is de levens- ruimte van Italië, de Adriatische Zee inbegrepen, waar Italië echter ook do belangen der Slaven erkent. Ten slotte kondigde de Duce een nog verder-gaande bewapening aan. De burgeroorlog in Spanje ten einde 1 De vrede hangt in de lucht. Al heeft de afgeloopen week dan nog niet het definitieve einde ge bracht van den Spaanschen burger oorlog, die het land zoo lang heeft geteisterd, op het oogenblik, dat wij dit schreven schijnt de vrede aanstaande, is zij misschien reeds gesloten, na een onvoorwaardelijke overgave der linksche regeering. Juan del Rio, de secretaris van den Nationalen Verdedigingsraad, heeft Zondagavond voor den zeDder van Union-Radio een toespraak gehou. den, waarin hij de volgende telegram men, gericht tot de rechtsche regee ring, voorlas: ,De Nationale Raad aan de recht sche regeering: Morgen, Maandag, zullen wij onze luchtstrijdkrachten zenden als symbolische overgave. Wg verzoeken U het tijdstip vast te stel len". Het tweede telegram luidde: „De Verdedigingsraad aan de recht sche regeering: „Het is misschien mogelijk, dat wij vandaag, zelfs in den loop van den middag, de overgave ten uitvoer ku: nen leggen". De rechtsche regeering]antwoordde: „Het is zeer dringend, dat gij de wapens overgeeft in verband met het ophanden zijn van ons volgende of fensief, dat reeds op eenige fronten is begonnen. Geef uwe troepen bevel de witte vlag te hgschen" Juan del Rio deed vervolgens een beroep op de kalmte der Spanjaar den in de republikeinsche zone, zeg gende, dat zij niet op eigen initiatief moesten optreden, maar steeds de bevelen van den raad moesten vol gen. Het Duitsche succes in Roemenië. In Roemenië hebben de zaken een eenigszins andere wending genomeD, dan wij hadden verwacht. Wel is het met de bedreiging van de Roemeen- sche politieke zelfstandigheid nog wat meegeloopen, maar het tusschen Duitschland en Roemenië afgesloten handelsverdrag is weer een sprekend voorbeeld van de Duitsche doortas tendheid en de aarzelende halfslach tigheid der Westersche democratiën. Zoo is Engeland weer de dupe gewor den van de snelheid der „dynamiek" van de autoritaire Staten ten op zichte van Roemenië. Terwijl Londen onderhandelde met Moskou en Warschau, sloeg Berlijn zijn slag te Boekarest. Roemenië is blijkbaar uitgegaan van de gedachte: beter een geduchte nabuur tot vriend dan een veelbelovende, maar weinig ge vende in de verte Ofschoon Duitschland wel niet alles zal hebben gekregen wat het ver langde, heeft het zich toch een aan zienlijk economisch overwicht in Roe menië verschaft. Vooreerst zal Ber lin op groote schaal landbouwpro ducten kunnen betrekken uit het land van Koning Karol. Verder krij gen de Duitschers het controle-recht over de mijnen; ze mogen die zelfs tot op zekere hoogte exploiteeren, terwijl ze ér een aluminiumindustrie mogen oprichten. Dat aan Duitsch land een grooter kwantum petroleum is toegekend dan tot dusver, behoeft nauwelijks te worden vermeld. Tegenover deze uitgebreide con cessies heeft Roemenië het recht ge kregen wapens te betrekken uit het voormalige Tsjecho-Slowakijë. Hieruit blijkt voldoende, dat Duitschland zonder slag of stoot weer belangrijke voordeelen behaald heeft. Terwijl Duitschland juicht omzijn veroveringen, zitten zijn financieele leiders met de handen in het haar. Het was indertijd al een bedenke lijk teeken, dat dr. Schacht aftrad als directeur van de Rijksbank, hetzij hg tot heengaan gedwongen werd, zooals beweerd is, hetzij hg zelf de verantwoordelijkheid voor het finan cieele beleid van het Duitsche rijk niet langer wilde dragen, zooals meer wordt aangenomen. Blijkens de verslagen van de Rgks- bank zijn de in omloop zijnde be talingswaarden in het laatste jaar van 7.2 milliard tot ruim 10 milliard gestegen, in het geheel met 2.9 mil liard mark. Hiervan komt ruim 21/a milliard voor rekening der bank- biljettenpers. Wie bedenkelijk het hoofd schudde over de geweldige uitgaven en onder nemingen van de Duitsche overheid en vroeg, waar het geld vandaan moest komen, kreeg hier en daar ten antwoord: zij spelen het toch maar klaar. Men ziet, dat het geld, maar een ruilmiddel, geen rol speelt. Het Duitsche systeem deed wonderen. Maar de schuld steeg onrustwek kend. En de laatste rgksleening mis lukte, waaruit blijkt, dat de kapitaal markt niet veel meer bg te dragen heeft. Dat was ook reeds te zien uit de onmogelijkheid voor allerlei tak ken van industrie om aan geld te komen. Alleen de industrieën, welke voor Göring's vierjarenplan werkten, konden een beroep doen op de kapi taalmarkt. Toen Schacht heenging, werd onmiddellijk gezegd, dat de Industrie nu ruimer gelegenheid zou krijgen om zich van kapitaal te voorzien. Schacht trad af, omdat hij geen inflatie wilde, maar in plaats daar van belastingverhooging of heffing van de vermogens. Uitdrukkelijk liet de Duitsche regeering toen mededeelen, dat .zij tegen inflatie was. Wat sg wé! wil, heeft zij thans geopenbaard. En wat het Duitsche volk dezer dagen vdrnomen heeft, is wel in staat, om velen stil te maken na den opgewonden jubel, die de bezetting van Tsjecho-Slowakge en van het Memelgebied vergezelde. Het rijksministerie van Financiën heeft een nieuw financieringsplan openbaar gemaakt. Volgens dat plan wordt principieel afgezien van het dekken der buiten gewone behoeften van het rijk door leeningen. In plaats daarvan worden belastingbons uitgegeven, die geen rente dragen. Het rijk neemt met die bons voorschotten op belastingen van de toekomst. Die belastingbons worden uitge geven in twee soorten. Rijk, gemeen ten, spoorwegen, posterijen, rijks- autowegen en andere rechtspersonen betalen leveranties en andere praes- taties der industrie tot een bedrag van 40 pet. van de rekening, als deze meer dan 500 mark bedraagt, in be'.astingboDs, voor de helft in be lastingbons I en voor de andere helft in belastingbons II; 60 pet. slechts wordt dus in geld uitbetaald. Zij, die deze belastingbons uitbe taald krijgen, kunnen daarmede weer rekeningen van andere industrieelen tot 40 pet. voldoen. Deze bons wor den dus een nieuw belastingmiddel. De belastingbons I worden zeven maanden na de betaling door de openbare kassen in betaling aange nomen, de belastingbons II na 37 maanden. Deze laatste zullen dan tegen 112 pet. worden ingewisseld. De bons I geven eenige voordeelen, zooals het vergemakkelijken van het belastiugloos afschrijven in de industrie en de mogelijkheid, dat een industriebedrijf méér kan uitvoeren. De beteekenis van het systeem is, dat het rijk eigenlijk gaat leenen bij zijn leveranciers, leenen op een ter mijn van drie jaar met uitstel van rente. En tegelijk hebben we hier te doen met een verkapten vorm van inflatie, waartoe immers het steeds vermeerderen van papieren betalings middelen eindelijk moet leiden. Nu zal moeten blijken, of de indus trie, die toch al met veel moeilgk- heden te kampen heeft, dat leenen aan den staat zal kunnen bolwerken. Dat is de zorgvolle vraag voor de naaste toekomst. Het nieuwe financieringsplan omvat nog meer. Het gaat vergezeld van een belasting van 30 pet. op de ver meerdering van inkomsten, voor in komens boven 2400 mark. Iemand met dat inkomen, die dit jaar 3000 mark het decreet werkt met terugwerkende kracht inkomen heeft, betaalt na de vermeerdering met 600 mark een extra belasting van 30 pet., of 180 mark. In Duitschland, dat gebrek heeft aan werkkrachten, moeten de loonen stijgen, al mag dit niet gebeuren zonder verlof van vadertje staat. En wanneer de inflatie zich toont en de waarde der valuta du3 minder wordt, zullen de loonen nog meer stijgen en komt er nog meer kans betalen van die belasting. Industrieën, die meer marken ver dienen dan een vorig jaar, zullen daar 30 pet. van moeten afstaan. Deze belasting werkt derhalve tegelijk ais 'n heffing op vermogens; vaD den aangroei van een vermogen wordt 30 pet. extra aan den staat Dr. Schacht ging heen, omdat hrj geen inflatie wilde, maar belasting verhooging of heffing van de ver mogens. Nu dreigt inflatie meer dan toen Schacht er was, en de belasting verhooging en tegelijk een heffing van vermogens kwam er toch. Maar de Duitsche schatkist heef t zich voor een tijd van drie jaar aanmerkelijk ontlast. Het rgk kan wat vooruit met zijn financiering. Men heeft ge noeg aan het heden om zich over den in de toekomst te presenteeren wissel niet ai te bezorgd te maken. Men kan zich voorstellen, welken indruk de nieuwe financieringsmaat regelen van het rgk ten koste van de industrie in de kringen van geld wezen en industrieelen gemaakt heeft. Hitler's woordexporteeren of sterven, krijgt wederom een dieper beteekenis. Als U mij vraagt... Korrelmaïs uit eigen bedrijf. Er is in de laatste jaren heel wat geschreven over de teelt van korrel maïs in ons land. Jaren terug zou men dadelijk gezegd hebben, dat het niet mogelijk was hier te lande met succes maïs te verbouwen met het doel om er voldoende zaad van te oogsten. Voor het groenvoederen, eventueel inkuilen van de groene plantendeelen, voelde men nog wel wat en daaraan werd hier en daar ook wel iets gedaan, maar om te trachten rgp zaad van mais te ver krijgen zou, meende men, geen ren dabel pogen zijn. Doch wat men vroeger meende, blijkt later wel eens niet juist te zgn. Want in den laatsten tijd zgn na herhaalde proefnemingen de op vattingen omtrent de rentabiliteit van den verbouw van lcorrelmais wel gewijzigd en ziet men op verschil lende velden reeds dit gewas ver bouwen. Hierbij valt het op, dat de meeste gronden er wel geschikt voor zijn. Alleen zeer zware klei schijnt moeilgkheden te geven met de rijping. Voor de vruchtwisseling is mais belangrijk, omdat ze het land onkruidvrij achterlaat. Zelf is mais heelemaal niet kieskeurig omtrent haar voorvrucht. Wat de bemesting aangaat, deze komt vrijwel overeen met die onzer graangewassen, waarbij men moet rekenen op een flinke atikstofgift als de grond minder voedzaam is. Maar op zeer voedzame grond geeft een zware stikstofbemesting een te geil gewas. Stalmest achten sommige deskundigen minder gewenscht. Daar mais voor de kieming veel warmte noodig heeft moet men niet voor begin Mei zaaien. In sommige gevallen kan het echter reeds in de laatste week van April. Waar het bij den ruimen stand en het aanvankelijk langzaam groeien van de planten vrij lang duurt voor de grond bedekt is, is onkruid- bestrijding in het begin zeer op zijn plaats. Met als gevolg, zooals we reeds opmerkten, een achterlaten van een onkruidvrij land. Het drogen en bewaren van de zaadkolven geeft wel moeilgkheden. Doch deze kunnen overwonnen wor den. De opbrengsten loopen nog al sterk uiteen. Als U mij vraagt zou ik zeggen, probeer het ook eenser zit voor de toekomst wel wat in. NIEUWTJES EN WENKEN. Wie eenmaal zijn zaaizaad door een trieur laat draaien, maakt daar in het vervolg geregeld gebruik van. Het zaad wordt bgna onkruidvrij en alle lichte zaden worden er uitge haald. De voordeelen zijnSteviger klemplanten en gelijkmatige opkomst. Dus ook een gelijkmatiger gewas. Laat uw zaaihaver ontsmetten tegen kiemschimmels en haverstuif- brand. 't Kost maar enkele centen en het levert een gezond gewas op. Mignon dahlia's worden niet hooger dan een halven meter. Ze zijn uit stekend geschikt voor het beplanten van perken. Plantafstand 60 70 c.M. Kalizout 20 pet. en 40 pet. bevat ten beiden een zekere hoeveelheid chloor Selderie, asperges en bieten houden van chloor. Chloorgevoeiige gewassen geeft men patent kali, die hoegenaamd geen chloor bevat. Zeepwater is chloorhoudend. Daar om groeit selderie zoo goed langs de afvoer van pomp- en waschwater. Rupsennesten moeten we uit onze boomen verwijderen, in het belang van eigen tuin, maar ook voor anderen. Voor 15 Maart moesten ze al verwijderd zijn. Hoe nauwkeuriger we nu de bestrijding ter hand nemen hoe minder last we er het volgend jaar van zullen hebben. Na de strenge vorst hopen vele dat het aantal schadelijke insecten daar veel door verminderd is. Dat is echter geenszins het geval. Ze kun nen zooveel graden vorst af, dat ze van 12 of 13 graden onder nul geen hinder hebben. Italiaansch en Engelsch Raaigras zijn voor een groot gedeelte uitge- winterd. Foot in kleine tuinen geen aard appelen, vlak bij groenten. De aard appelen moeten in den zomer drie maal met vergiftig loodarsenaat be spoten worden tegen de colorado kever. VENRAY, 1 April 1939 Goed geslaagde feestmiddag. De feestmiddag voor de ouders op Zondag j.l. in het St. Antonius- patronaat is uitstekend geslaagd. De kleuters van de bewaarschool heb ben onder de bekwame leiding van de eerw. Zusters en onderwijzeres sen een programma van 23 nummers in korten tijd prachtig afgewerkt. Het applaus van de geheel gevulde zaal was zeker verdiend. Ook de H. E, heer Deken was onder de be langstellenden. Kapelaan Kuepers, die bereidwillig de zaal had af gestaan, werd op hartelijke wijze door de kleuters bedankt. Wij hopen op meer dergelijke avonden. Op too- neelgebied is Venray in de toekomst nog niet verloren. Diefstal. Ten nadeele van een winkelier op de Heide werd in een onbewaakt oogenblik de winkellade gelicht. De buit was vermoedelijk echter niet zeer groot. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ernstig auto-ongeluk te Venray Vier gewonden. Maandagmiddag omstreeks half 6 is op den Prov. weg HorstVenray onder Castenray een ernstig ongeluk gebeurd. De heer Chr. S. uit Lull reed aidaar met zijn luxe auto tegen een boom. De heer S. passeerde op dat moment een treiler, die in de zelfde richting ging, en welke toen eveneens iets den weg op moest voor het passeeren van een wielrijdster. Behalve de heer S. waren in den wa gen gezeten zijn echtgenoote, een pleegkind en een Duitsche dame. Vooral de inzittende dames liepen ernstige kwetsuren op, zooals ge broken ledematen, snijwonden enz. Ook de toestand van S. was Maan dagavond nog ernstig. Geneeskundi ge hulp was spoedig ter plaatse. Allen werden zoo spoedig mogelijk naar het St. Elisabeth-ziekenhuis alhier vervoerd. De Kon. Marechaussee stelde een onderzoek in. De heer S. staat als een voorzichtig en zeer langzaam rijder bekend. LUXOR'THE ATER. „Vorstelijke emigranten." In de hoofdrollenClaudette Col bert, Charles Boyer, Anita Louise. Het verhaal begint te Parijs. Op den avond van den 14en Juli, den nationale feestdag der Fransche republiek. In een arme buurt dansen de menschen met uitbundige vreugde en met hun dansen Groothertogin Tatiana Petrowna (Claudette Col bert) en haar gemaal, Prins Mikai! Alexandrowitch. Ze zijn Russische emigranten en leven in de grootste armoede. Tatiana steelt waar ze stelen kan om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Ze besluiten werk te zoeken. Door een toeval vinden ze een betrekking als butler en kamermeisje ten huize van den bankier Charles Dupont. Zij geven voor vroegere bedienden te zijn van den Prins en de Groothertogin. Charles Dupont, Fernande, zijn echtgenoote, zijn dochter Hélène en zijn zoon Georges leiden een zeer wereldsch leven. Georges en Charles worden verliefd op Tatiana en Fer nande en Hélène op Mikail. Alles gaat goed en wel, tot er op zekeren avond een diner wordt gegeven ten behoeve van den Russischen Volks commissaris. Bg het diner openbaart de Gouverneur de identiteit van de bedienden. Na het vertrek van de Russische Volks-Commissaris komen Charles en Fernande mededeelen. dat zij tot hun spijt Tatiana en Mikail moeten ontslaan. Er wordt overeengekomen dat zij zullen blijven, Zij zijn ten zeerste verheugd zulk een goed tehuis gevonden te hebben en met vreugde genieten ze van den sneeuwval, die den Oudejaarsavond beslist.... Als 2e hoofdfilm Dick Foran in „Duivelslegioen." Red Trayne is bezig een dijk aan te leggen in de Red River. Tal Holladay (Dick Foran) is verdacht van moord en wordt tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij komt door een toeval te weten, dat de dijk het grondgebied van zijn vader in 't Indianenland terug zal brengen en ervaart eveneens, dat zijn vader vermoord is. Karan Ordley en hij worden verliefd op elkaar. Tal wil zich wreken op den onbeken den moordenaar van zijn vader. Met een viertal kameraden besluit hij alles in 't werk te stellen om den misdadiger te ontmaskeren. Een zijner vrienden is een lid van de Regeering der Vereenigde Staten. Hij luistert naar Talziet de juistheid in en spreekt zich ten gunste van den onschuldig veroordeelde uit. De gevaarlijke schurken trachten zich door ontvluchten te redden, doch een hevige ontploffing maakt hun pogingen onmogelijk. Tal krijgt zijn eigen ranch en ook nog zijn geliefde Karan als bruid. Landbouwschool Venray* Maandag had in de Landbouwschool alhier de eindles plaats, waarbij tegenwoordig waren: de heeren Dings, Ir. Dewez en Ir. van Keulen. De heer Wijnhoven, hoofd der school, heeft bij afwezigheid van den voorzitter Ant. Poels, de leerlingen ondervraagd. Aan alle leerlingen werd het di ploma uitgereikt. De namen zijn G. Koenen, Geijsteren; M. Philipsen Deurne; J, Burgers, Blitterswgk; J. Valkx, Broekhuizen; A. Fleurkens, Ysselsteyn; M. Goumans, M. Aben en H. van der Hulst, Venray; G. Claessens en B. Geurts, Leunen; M. Claessens en G. Muijzers, Oirlo; L. Thielen, Castenray; J. de Ruyter Meerlo en M. Vollenberg, Wanssum. HET DERDE ORDE-HUIS TE WYCHEN. De bekende Nederlandscbe genees heer Dr. W. B. Huddleston Slater schreef onlangs het volgende De beteekenis van het Nationaal Franciskaansch Derde-Orde-Huis te Alverna gaat verre uit boven die van een gewoon rusthuis zonder meer. Hier kunnen gedurende eenige weken vrouwelijke Tertiarissen komen uitrusten, wanneer zulks door den huisdokter gewenscht wordt ge acht. Het is niet de bedoeling hier bed legerige patiënten op te nemen of patiënten die veei en voortdurend verpleging noodig hebbendaarvoor is een ziekenhuis of sanatorium de aangewezen plaats. Neen, juist die vrouwen en speciaal die moeders, die door de zware zorgen des levens en vaak daarenboven door ziekte of uitputting zijn getroffen, vinden hier de gelegenheid er weer volslagen bovenop te komen. Het is merkwaardig hoe weinig menschen de werkelijke draagwijdte weten te meten van zwakte- of uit-_ puttingstoestanden van een huis moeder. Men komt hier niet klaar met eenvoudig de ongelukkige patiënte zelf te beklagen: het is juist het geheele huisgezin, dat onder dezen druk vaak zoo schrome lijk te lijden heeft. Man en vrouw zijn twee geheel ongelijkwaardige grootheden geworden. De man moet zijn werkzaamheden vaak-met groote inspanning verrichten en begrijpt dan zijn vrouw niet meer, die den heelen dag moe is en bgna niets meer kan tot stand brengen. Lang zamerhand dreigt een verwijdering en het geluk van het huwelijk komt in gevaar, waarna de ontwrichting van het gezin nog maar een kwestie van tijd is. Dan wordt het ongeluk van de zieke moeder nog maar grooter en tenslotte blijft er van de vroegere levenslustige vrouw nog maar een apathische, angstvallige, vaak scrupuleuze stakker over. Deze vrouwen te helpen, deze moeders weer aan haar gezin terug te geven, dat is het doel van dit Derde-Orde-Huis. Het is niet groot en daarvoor kan juist het gezellige leven onder de patiënten, die tezamen in één huiskamer verblijven, maar ieder hun eigen kamertje hebben, op een prettige echt-franciskaansche manier worden doorgevoerd. Zoo doet dit Huis in de stille af zondering van eeD mooi landschap een werk van barmhartigheid en vervult tevens een roeping midden in onze verwarde maatschappij, die niet veel meer kan dan afbreken en van dit opbouwende werk geen be grip heeft." Man door ccn trein gedood. Op den spoorwegovergang aan den Muntweg te Nijmegen, werd Maan dag het stoffelijk overschot ge vod den van den 62-jarigen J. B. uit Neer bosch. De man is vermoedelijk door een trein verrast en overreden.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6