•Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Het Program der R.K. Staats* partij in Limburg. De Provincie en het Gezin. Te Venray in den Raad, Woensdag 29 Maart. Bouw van 10 groote-gezins-woningen. Twee uur in geheime zitting. het nieumte in Klbdeaetikelw, 4jcedeH, Petten&nq. djemden. JEAN LEMMENS Handboek Binnenland. Paaschkaarten Provinciaal Nieuws Zaterdag 1 April 1939 Zestigste Jaargang No 13 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 et per regel 71/, ct. Bg contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal; voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct De eerste en voornaamste na tuurlijke gemeenschap van indivi duen is het gezin, dat oorsprong vindt in 't huwelijk. Deze ge meenschap, die met haar rechten en plichten aan den Staat vooraf gaat, heeft de Staat te eerbiedigen, zoowel in haar grondslag als in haar werkzaamheid. Het was goed gezien, de groote waarde van het gezin in zijn verhouding tot de Staat, in het jongste Algemeen Staatkundig Program der Katholieke Staats partij, aldus in een helder dag licht te stellen. Ernstig bedreigd door het bol sjewisme en een nieuw heiden dom, dat de rechten der ouders volkomen miskent endezen ver hindert te zorgen voor de gods dienstige en zedelijke, als voor de lichamelijke opvoeding hunner kinderen, mag het gezin nu meer dan ooit aanspraak maken op de verdediging van zijn rechten en belangen door de afgevaardigden der Katholieke Staatspartij in Ka mers, Staten en Gemeenteraden. Het gezin is immers de een heid, waarin de enkeling geboren wordt en door middel waarvan hij de burgerlijke gemeenschap intreedt. Ondergraaf deze eenheid dat is het delven van het graf voor al wie en wat er uit voorkomt. Maak en houdt haar sterk en gaaf, schreef Pius XI en het is een bolwerk voor de veiligheid en duurzaamheid van 't tijdelijk geluk der burgers en het heil van den Staat. Door deze gedachte geleid, eischt ons Program, dat de Staat het gezin bij het vervullen van zijn taak krachtig zal bijstaan en de voorwaarden scheppen, waar door 't in zedelijk, maatschap pelijk en economisch opzicht tot volle ontplooiing kan komen. Wat hier gezegd wordt van de verplichting van den Slaat geldt uiteraard ook voor de Provincie, al moet al moet, vanzelfsprekend rekening gehouden worden met de meer bescheiden taak der Provinciale Staten en de beperk te middelen waarover deze kun nen beschikken. Een greep in het Program van Actie voor de Provinciale Staten in Limburg is voldoende om aan te toonen, dat de Katholieke Staatspartij ook in de Staten de belangen van het gezin „het be ginsel van allen staat en konink rijk" naar best vermogen wenscht te behartigen. Het goed en ordelijk geregel de gezin, waarin heerscht „de orde der liefde, waarin de man het hoofd, de vrouw het hart is" aldus leert ons de encycliek „Over het Christelijk Huwelijk". In ons Program van Actie vindt dit Pauselijk woord zijn weerslag, zoodat als nieuw punt werd op genomen Begunstiging van ver- eenigingen, die beoogen toekom stige huisvrouwen voor haar taak te bekwamen en alzijdig op te leiden. Dat er tegenwoordig aan de opleiding en dientengevolge aan de bekwaamheid van sommige huisvrouwen een en ander ont breekt is niet voor betwisting vatbaar. Voor een groot deel is dit 't gevolg van de groote verandering die in het leven der jonge meis jes, bij vorige generaties verge leken, heeft plaats gevonden. In een prae-advies voor de Partijraad kwam de bekende Graalteidster, Mej. Dr. M. v.d. Kallen tot de conclusie, dat de werkende jonge vrouw door haar werk en omgang buiten 't gezin ook regelmatig behoefte heeft gekregen aan ontwikkeling van verstand en hart, waaraan het gewone arbeidersgezin niet meer kan voldoen. Zij staat voor de moeilijkheden, waarin het gezin haar niet kan helpen. Onze Katholieke Jeugdorgani satie vindt hier een groot en dankbaar arbeidsveld, terwijl de Staten zeker niet zullen nalaten passende opleidingscursussen zoo noodig geldelijk te steunen. Het is ongetwijfeld ook in de lijn van het Staatkundig Program als de Staten in de toekomst steun zuilen verleenen aan ver- eenigingen, ter bevordering van de beroepskeuze en de vakop leiding. Uiteraard ligt het'niet op den weg der Provincie, zelf bureaux voor beroepskeuze op te richten maar wel om deze, zoodra de middelen het toelaten, te subsi dieeren. Bijzondere vermelding verdient het volgende punt: Aanmoediging van Leerlingstelsel bedoeld in de Nijverheidsonderwijswet. Tot dusverre werd het leerlin genstelsel in deze provincie in Maastricht alleen toegepast. Nu de viaag naar goed ge schoolde, bekwame vaklieden steeds grooter wordt, en de be staande ambachtscholen vele jongens wegens gebrek aan plaatsruimte moeten afwijzen, waarbij dan nog komt dat in deze nuttige inrichtingen slechts een beperkt aantal vakken wor den onderwezen, hebben de Kathulieke Standsorganisaties het plan opgevat het leerlingstelsel ook elders in de Provincie ter hand te nemen. In het bestek van dit artikel kunnen wij over dit stelsel niet uitwijden, maar het staat omon- stootelijk vast, dat dit voor het gezin en met name voor het kroostrijke gezin een weldaad zal zijn. Hetzelfde mag gezegd worden van het verleenen van studie toelagen voor begaafde onbemid delde leerlingen van ambacht scholen. Voor dergelijke leerlin gen van de Middelbaar Techni sche School en de R.K. Land- bouwwinterschool te Roermond wordt reeds enkele jaren een aparte post op de Provinciale begrooting uitgetrokken. Ook bij de vaststelling van de tarieven door bedrijven, waarover de Provincie voldoende zegging schap heeft, moeten de belangen der gezinnen, met name der groote gezinnen, in het oog worden gehouden. Het is prij zenswaardig, dat N.V. Waterlei ding Mij. voor Zuid-Limburg op de tarieven, niettegenstaande deze in velerlei opzicht de laagste zijn van de in ons land bestaande groepswaterleidingen, een reduc tie verleend aan de groote ge zinnen." De Provinciale Electriciteit- Maatschappij is doende in de Concessie-Gemeenten een maat regel van gelijke strekking door te voeren. Weliswaar is in dit opzicht het ideaal nog r.iet be reikt, maar het ijs is gebroken en ongetwijfeld zal op den in geslagen weg verder worden doorgegaan. Van meer beteekenis nog dan deze kortingen is de ruime steun, die de Provincie aan vele ver- eenigingen en instellingen ter bevordering van de volksgezond heid heeft toegekend. Om niet te uitvoerig te worden stippen wij slechts aan de belangrijke bijdrage in de kosten van ver pleging van on- en minvermogen de lijders aan tuberculose. Het is wellicht niet algemeen bekend, dat de Staten in 1924 reeds een regeling hebben vast gesteld volgens welke uit de Provinciale kas een bijdrage van f 1.— per verpleegdag kan worden verstrekt ten behoeve van ver pleging in een Sanatorium. De begrooting 1939 bevat voor dit doel een post van 43.000 gld. Bovendien worden door de Pro vincie subsidieën verleend ten behoeve van kinderherstellings- en vacantiekolonies, voor kinder- sterftebestrijding en den dienst der kinderhygiëne. Ongetwijfeld zal ook door het Buurthuiswerk, dat in de laatste tijd in Limburg, met name in Maastricht en de Mijnstreek, steeds meer de aandacht trekt, in de toekomst de steun der Staten worden ingeroepen. Hiermee meenen wij te mogen volstaan. Het was slechts de bedoeling met enkele voorbeelden aan te toonen, dat ook de Prov. Staten niet onbelangrijk kunnen bijdragen om de belangen van het gezin te behartigen. Het verleden der Katholieke Statenfractie is ons een waarborg, dat zij alles zal helpen bestrijden wat het gezinsleven in gevaar kan brengen alles zal aanmoedi gen en steunen, wat bevorderlijk is om het gezin gaaf en sterkte houden opdat het overeenkomstig de bedoelingen der natuur kan opbloeien en zich ontwikkelen, tot zegen der burgers en tot heil van de gemeenschap. Voorzitter: Burgemeester Mr. A. H. Janssen. Secretaris: van Haaren. Tegenwoordig alle leden, behalve Wethouder Nelissen, die wegens ziekte verhinderd was. Nadat de vergadering door den Voorzitter geopend was, stelde hg aan de orde: 1. Goedkeuring notulen besloten vergaderingen. Z.h.s. goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken: a. Dankbetuiging voor verleend subsidie Vereeniging Volksbelang; b. Alsvoren Geitënfokvereeniging Venray; c. Verslag Vleeschkeuringsdienst over 1938. d. Schrgven van Gedeputeerde Staten betreffende Koninklijke goed keuring van het besluit van 30 Dec. 1938, tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. e. Alsvoren betreffende goedkeu ring van het besluit van 28 Februari 1939, tot wijziging gemeentebegroo- ting 1938. Werden voor kennisgeving aange nomen of ter inzage nedergelegd. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het huisje met daarbij behoorende grond, samen groot circa 1.6 are, gelegen aan de Draalstraat te Venray, per ceel Sectie C 4758, voor den prijs van f 600. Nu de gelegenheid wordt geboden, om dit huisje weg te koopen, moet daarvan gebruik worden gemaakt. Het is een onbewoonbaar krot, dat enkel voor afbraak in aanmerking komt. Daardoor wordt dan verkregen een belangrgke verbetering van het verkeer in de Draalstraat, weike straat geleidelijk aan wordt bebouwd en meer in het verkeer wordt inge schakeld, hetgeen nog-meer het geval zal worden, zoodra het nieuwe tele foongebouw aan den Kolkweg zal zijn in gebruik gesteld. De prijs is alleszins billgk te noemen. De heer van Boven verzocht om dit punt in geheime vergadering te bespreken, welk verzoek, nadat de heeren Arts en Millen verklaard hadden dit verzoek te steunen, door den Raad werd aangenomen. 4. Aanvrage der Woningver. „St. Oda" te Venray om haar een grond- voorschot te verstrekken van f 3100. en een bouwvoorschot van f20100. alsmede haar een bgdrage van het werkfonds te verzekeren tot een be drag van f 5000.zulks voor den bouw van 10 groote gezinswoningen. Bij circulaire d.d. 10 November 1938, Nr. 10108 M/P.C. Afd. Volks huisvesting deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat het werkfonds gelden beschikbaar worden gesteld voor den bouw van woningen voor groote gezinnen met meer dan vijf inwonende kinderen en met beperkt inkomen, die niet in staat zijn, de huur van een voor zulk een gezin voldoend ruime woning te betalen. De voorschotten moeten worden terugbetaald bij wgze van annuïteiten in dier voege, dat gedurende ten hoogste 15 jaar een annuïteit zal gelden, berekend naar een rente van 3V2 pet. en gebasseerd op eenaflos- singstermgn van de voorschotten van 40 jaar. Na afloop van deze periode zal met betrekking tot het dan bestaan de schuldrestant een nieuwe annuï teit worden vastgesteld gebaseerd op een rentevoet van 3y2 pet. en een looptijd van 35 jaar, of zooveel lan ger of korter als in verband met de dan geldende omstandigheden noodig moet worden geacht. Deze voorschotten worden bepaald op zoodanige bedragen, dat de annuï- teitslasten gelgk of nagenoeg gelijk zijn aan die, welke zouden drukken op de exploitatie van, voor de cate gorie van bewoners geschikte, wonin gen van normaal type, d.w.z. mst drie slaapvertrekken, die te zelfder tjjd in de zelfde gemeente zcuden worden gebouwd; tot dekking van het deel der stichtingskosten, dat geacht wordt overeen te komen met de extra-kosten, tengevolge van de meerdere noodzakelijke woonruimte, worden bijdragen a fonds perdu verstrekt Naar aanleiding hiervan heeft de woningvereeniging „St. Oda" thans besloten den bouw van 10 groote gezinswoningen ter hand te nemen, en wel 4 woningen op perceel ka dastraal bekend in Sectie C Nr. 387 aan den Kruitweg, 4 woningen op een terrein, gedeelte van de perceelen Sectie C Nrs. 6215 en 413 en Nr. 412 aan de Hoenderstraat en voor 2 woningen op het perceel Sectie C Nr. 3077 aan den Hagelweg. Het is den Raad overbekend dat in deze gemeente een groot tekort aan woningen is. Leegstaande wonin gen zijn er niet, terwgl verschillende eengezinswoningen door meer dan één gezin worden bewoond. Verder is gebleken, dat in de woningen van voornoemde woningvereeniging ver schillende gezinnen wonen met meer dan vijf inwonende kinderen, alhoewel de ruimte dier woningen feitelijk niet voldoende is voor een dergelijk gezin. Niet alleen is het soms voor deze gezinnen fiancieel niet mogelijk een grootere woning te huren, doch ook. al zijn zij daartoe financieel in staat, dan kan zulks nog niet ge schieden, aangezien er geen woningen voor die groote gezinnen beschik baar zjjn. Burgemeester en Wethouders meenen dan ook hun volle mede werking te moeten verleenen bij de tot standkoming van vorenbedoelde woningen voor groote gezinnen en steunen derhalve gaarne het verzoek van de woningvereeniging „St. Oda.' De totale bouwkosten der 10 woningen bouwterrein inbegrepen worden geraamd op f 28200, welk bedrag aldus is samengesteld f 23200 voor normalen bouw en f 5000 wegens meerkosten voor grootere woningen. Dit laatste be drag moeten worden gevraagd als bgdrage k fonds perdu uit het Werk fonds. De huur der woningen zal f 2 90 per week bedragen. Burgemeester en Wethouders stel len Uwen Raad voor het veroekvan voornoemde woningvereeniging in te willigen en de noodige aanvragen ter verkrijging der voorschotten in te dienen. De heer Odenhoven zegt, dat het nu eindelijk zoover gekomen is, dat er voor grootere gezinnen meer ge schikte woningen gebouwd zullen worden. Al juicht hij dit toe, toch is hem een huurprgs van f 2.90 tegengevallen. Hij acht dit hoog. Waar de andere woningen der Bouw- vereeniging St. Oda maar f 2.20 aan huur uit doen, hoopt hij, dat deze nieuwe woningen voor minder te huren zullen zijn dan f 2.90. Mogelgk kan dit doordat de aanneming der bouwwerken meevalt. De heer van Haren meent dat f 2800 een heel bedrag is voor zulke woningen. De Voorzitter wgst er op, dat in de totale som een bedrag van f5000 zit, dat k fonds perdu door het Werkfonds verstrekt wordt. De keus om nu uitsluitend grootere woningen te bouwen is veroorzaakt, daar kleinere woningen nu te veel be woners tellen. Wat de kosten der begrooting betreft, deze cgfers zijn verstrekt door deskundigen. Doch vóór 1 April 1939 moet de Raad een besluit tot bouwen van zulke wonin gen genomen hebben, daar na dien datum vorenbedoeld bedrag door het Werkfonds niet meer gegeven wordt. Als men weet, dat er bjj deze woningen een flinke tuin komt, dan acht de Voorzitter de voorgestelde weekhuur niet hoog. Ook de Inspec teur van Volksgezondheid brengt in deze nog rapport uit. De heer Odenhoven meent na het gehoorde, dat dit plan met beide handen moet aangegrepen worden. Verder vraagt hij of de Raad, als het besluit naar het voorstel van B. en W. genomen wordt, later nog medezeggingschap heeft over de Zoojuist ontvangen T juiste plaats waar de huizen gezet worden, bijaldien er bezwaar zou komen tegen de nu genoemde plaat- ~m. De Voorzitter zegt, dat uit het medegedeelde blijkt, dat het nu meer gaat om de medewerking van den Raad, daar de rest toch nog bij B. en W. komt. Z.h.s. werd dit punt door den Raad aangenomen. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wgziging der regeling van de Venraysche jaarmarkten, zoodanig, dat met ingang van 1940 worden gehouden 24 gewone jaar markten en wel op den eersten en den derden Maandag van elke maand, doch in Augustus in plaats van op den eersten Maandag, op Woensdag na den eersten Zondag (Kermis- Woensdag), terwgl wanneer de tweede markt van Augustus zou vallen op 15 Augustus deze wordt gehouden op den eerstvolgenden Woensdag. Uit ervaring is gebleken, dat de tegenwoordige regeling, nu in som mige maanden de markt op den derden Maandag uitvalt, moeilgk- heden oplevert en tot vergissingen leidt. En aangezien de behoefte is gebleken aan toevoeging van eene markt in September, is het ten slotte na gehouden overleg met de Marktcommissie van „Venray Voor uit" het beste geacht ook om gemak kelijk onthouden te bevorderen, steeds op den eersten en denderden Maandag te houden, behalve de eerste Markt van Augustus, die op Kermis- Woensdag blijft. De heer Janssen merkt op, dat er in het schrgven van de Marktcom missie aan B. en W. ook melding gemaakt is over in te stellen Paar denmarkten in Juni en November, daar deze markten gewenscht zijn in verband met den oogst en den handel. De heer Steeghs verklaarde met Janssen mee te gaan. De Voorzitter merkt op, dat er in bedoeld schrijven niet van Paarden markten gesproken is, doch dat hg geen bezwaar heeft, dit alsnog mede te behandelen, waar na bespreking wordt voorgesteld de Paardenmark ten te houden op den laatsten Don derdag van Februari, Maart, April en Juni, tweede Donderdag in Sep tember en October en laatste Don derdag in November. Hierna ging de Raad in geheime zitting ter behandeling van punt 3. Na heropening der openbare ver gadering werd metalgemeene stem. men besloten naar het voorstel van B. en W. De heer Pubben vroeg om een boerderg te bouwen voor v. Tilburg. De heer Odenhoven meent, dat er wel meer liefhebbers zgn, die ook gaarne hadden, dat voor hen een huis gebouwd werd. Als de heer Pubben vraagt om carbolineum ter beschikking te stel len voor huurders van gemeente- boerderijen, mits de huurders die op hun kippenhokken verwerken, maant de Voorzitter tot voorzichtigheid aan, al is zulks hier van ouds ge woonte. Niemand meer het woord verlan gende, sloot de Voorzitter de ver gadering met gebed. DE KATHOLIEKE MAN, VROUW, MOEDER Groote sorteering Rozenkransen. FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Onze bevolking. Op 1 Januari 1.1. telde de bevolking van ons land 8.727.231 zielen, over de verschillende provincies verdeeld als volgt Zuid-Holland 2.138.059 Noord-Holland 1.666.371 Noord-Brabant 1.019.197 Gelderland 914.300 Limburg 603.155 Overflsel 569.971 Utrecht 472.795 Groningen 421.644 Friesland 421.351 Zeeland [254.527 Drente 245.335 Onze onschendbaarheid* Onze lezers weten, dat Engeland en Frankrijk verklaard hebben, dat zg elkander bgstand zullen verleenen, wanneer een van beide landen wordt aangevallen. Die bijstand zal ook gegeven worden, wanneer de grenzen van Nederland of Zwitserland zouden geschonden worden. Ons land staat geheel buiten die garantiehet heeft er niet om ge vraagd en is er niet in gekend. We hooren nu een Duitsche stem over deze garantie. Een blad schrijft, dat zoo'n garantie voor de betrokken kleine landen geen goed beteekent, daar Engeland en Frankrijk hen eenvoudig beschouwen als opmarsch- gebieden voor hun legers. (Duitsch- land denkt hier waarschijnlijk aan zgn inval in België, welks neutrali teit het mede gegarandeert had). Bedoeld Duitsch blad noemt deze garantie verder een volkomen dwaas heid en zegt Aan feitelijke basis ontbreekt daar aan vrijwel alles. Er staat tegenover de belofte van Hitier, er staat tegen over de bijzonderheid van ligging der beide landen, er staat tenslotte tegenover de weloverwogen onver schilligheid van Duitschland jegens het Europeesche Westen. Prachtsorteering FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY, 1 April 1939 OPENING NIEUWE ZAAK. Donderdagmiddag opende de be kende firma Albert Heijn haar nieuwe zaak aan de Markt alhier. Reed3 lang werd naar een geschikt pand uitgezien en besloot de firma ten slotte tot aankoop van het terrein naast de bestaande winkel om daarop een geheel nieuw pand te doen ves tigen hetwelk aan de laatste eischen, die de moderne tijd stelt, zou voldoen. Wij moeten erkennen, dat de firma hierin volkomen geslaagd is en kos ten noch moeite heeft gespaard om het geheel zoo royal mogelgk te doen uitvoeren waardoor inderdaad van een verfraaing van het marktplein kan gesproken worden. Zoowel in de etelage's als winkel zijn de vele artikelen overzichtelijk opgesteld en van prgs voorzien. De wanden zijn geheel betegeld, terwijl de toonbanken van fraai mar mer werden uitgevoerd. Aan de hygiëne zgn de uiterste zorgen besteed en werden de onver pakte artikelen in door glazen dek sels stofvrij afgesloten verkoopbak- ken ondergebracht. Voor de diverse kaassoorten, spe cialiteit van de firma, werd een aparte afdeeling ingericht terwijl de uitge breide sorteering vleeschwaren en de daarvoor bestemde electrische koelvitrine een lust voor het oog is. Achter de winkel bevinden zich de magazijnen waarin een groote voor raad goederen keurig ligt opgeslagen. Ook aan het woongedeelte voor haar actieve filiaalhouder welke reeds jaren de belangen der firma behartigd werd de uiterste zorg besteed. Vermelden wg nog dat het geheel volgens teekening van het bouw bureau van de firma, werd uitgevoerd door de fa. H. Oudenhoven, het schil derwerk door de fa. Vermeulen, ter wijl de electrische installatie de heer Deriks, allen alhier gevestigd, ver zorgde. Ten slotte verwgzen wg nog naar de advertentie voorkomende in dit blad en de daarin genoemde groote openingsreclame, waarvan een ieder zeker zal willen profiteeren. Dr. L* J. Batenburg f Na een korte ongesteldheid is in het Groot-ziekengasthuis te 's Her togenbosch op 56-jarigen leeftijd overleden de heer L. J. Batenburg, geneesheer aan de psychiatrische in richting Voorburg te Vught. Hij was sinds 1920 aan deze inrichting werk zaam na tevoren verbonden te zijn geweest aan het St. Servatiusgesticht te Venray. De heer Batenburg was o.m. eere voorzitter van de Vughtsche red dingsbrigade, welke hg eerst als president geleid heeft. Nieuw fietsverbod op wegen waar fietsen enkel op het rijwielpad toegestaan is. De Gedeputeerde Staten van Lim burg hebben overwegende, dat het in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer gewenscht is, dat van de wegen in beheer bg de provincie en van de andere wegen, geen Rghswegen zijnde en gelegen

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1