bel OU J. KM. f. w. el De puntjes op de i Raad van Maashees en O ver loon. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Advntii Gebr.ica Aan depi staat «Bir JACSM Goed egc ads WRIGLEY'S P.K. stelt U in staat Uw krachtsinspanning' te verdubbe len, het verhoogt Uw uithoudings vermogen en houdt U frisch. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maat tijd, het sterkt Uw zenuwen en bevordert de spijsvertering. Bovendien helpt P.K. Uw tanden schoon, gaaf en sterk te houden, Doktoren en tandartsen bevelen het aan, Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de liand. Veel genot voor tceinig geld: 5 cent. geklaagd werd. Goedgekeurd. De voorzitter wist zeker uit aner naam te spreken, wanneer hij den Secretaris dank bracht voor het prompte bijhouden der notulen en het keurige jaarverslag, al was dan het verslag wel wat beknopt. Hierna bracht de heer v. d. Pasch het finantieele verslag uit, waaruit we ontleenec, dat de inkomsten f 3261.47V, en de uitgaven f 1194.121;.. bedroegen, zoodat er een batig saldo was van f 94.121/,. De tooneelavond had bij een ontvangst vanf205.35Va een batig saldo opgeleverd van f23. Onder applaus der vergadering bracht de voorzitter dank aan den penningmeester voor zijn betoonde accuratesse, waarna de heerPeeters namens de Controle-commissie rap port uitbracht over het ingestelde onderzoek van boeken en bescheiden en adviseerde tot decharge verlee ning aan den penningmeester, waar aan de vergadering onder applaus voldeed. Omtrent de begrooting 1939 merkt de voorzitter op, dat in verband met het aftreden van den heer v.d. Pasch als penningmeester, er moeilijk een begrooting voor 1939 gereed kon zijn, daar men de nieuwe penning meester hierin de vrijheid wilde laten. In verband met het medegedeelde aanstaande aftreden van den heer v.d. Pasch, werd gevraagd, wat dit eigenlijk beteekende en werd er ge vraagd waarom de heer v.d. Pasch geen lid meer kon zijn der Werk liedenvereniging. Hierop antwoordde de Voorzitter, dat het Hoofdbestuur eerst na lang wikken en wegen geoordeeld heeft, dat waar de heer v. d. Pasch prac- tisch als werkgever is opgetreden, hij onmogelgk lid kon zijn van een organisatie van werknemers. Uit de vergadering werd opge merkt, dat dan ook de Voorzitter onder dergelijke omstandigheden ver keerde, waarop de Voorzitter echter het verschil kon duidelijk maken. Bovendien deelde de Voorzitter mede, dat bij, zooals hij reeds twee jaar geleden gezegd had bij het aanwer ven van jonge krachten als leden der vereeniging, wilde aftreden als Vooorzitter, opdat jongere krachten eens aan de beurt zouden komen. Wel zegt de Voorzitter ook voor de toekomst gaarne zijne medewerking aan de vereeniging toe. Op een vraag van den heer Peters, of de Voorzitter soms wil aftreden in verband met het zoo juist aan zijn adres gezegde, antwoordt de Voorzitter, dat hierin absoluut geen verband moet gezien worden, daar hij reeds voor twee jaren gesproken heeft, zooals hij hierboven gezegd heeft. De heer Millen stelt voor om den aftredenden Voorzitter te benoemen tot Eere-Voorzitter, daar de heer Odenhoven de man is geweest, die in de voorbije jaren de idee ingang heeft doen vinden, dat ook de ar beidende stand in de maatschappij en hare vraagstukken mee moest spreken, welk voorstel met hartelijk applaus door de vergadering werd ontvangen. De heer Millen wilde dit voorstel gaarne door een schriftelijke stem ming bevestigd zien, waarna uit de gehouden stemming bleek, dat van 101 uitgebrachte stemmen er 91 zich voor het voorstel verklaarde. Innerlijk bewogen dankt de heer Odenhoven voor zoo een groot bewijs van sympathie en zegt gaarne voor de toekomst zijn volle belangstelling toe. Nu komt de vergadering aan het agendapuntBestuursverkiezingen. Aan de beurt van periodieke aftreding zijn de heeren H. Odenhoven, J. Geulen, M. Kappel, terwijl ook de heer v. d. Pasch aftreedt. De heeren Odenhoven en v. d. Pasch zijn niet herkiesbaar. De Voorzitter verzoekt de ver gadering er bij het stellen van can- didaten op te willen letten, dat de candidaten liefde voor de hun op gelegde taak bezitten. Uit de gestelde candidaten werden bij stemming en herstemming ge- kozeD de heeren J. Geulen (aftr.) 84 stemmen, M. Kappel (aftr.) 58 stemmen, L. Verbeek 60 stemmen, M. Kelders 58 stemmen, L. v. Boven 59 stemmen en J. Cornelissen 59 stemmen. Door de vergadering werd uit het Bestuur tot Voorzitter ge kozen de heer J. Geulen met 68 stemmen. Onder applaus namen de nieuwe Bestuursleden aan de Bestuurstafel plaats, waarna de heer Geulen namens alle gekozenen dankte voor het in hen gestelde vertrouwen en gaarne hun beste krachten toezegde, iets waarop de leden ten volle recht hebben doch waartegenover staat, dat het Eestuur dan ook van de leden kan vorderen, dat de leden alle er uit zag als de formule van een cijferslot. Het antwoord kwam vlug en zonder aarzelen. - Niets. Wordt vervolgd. vertrouwen hebben in het door hen gekozen Bestuur en eendrachtig meewerken aan het doel der ver eeniging (Applaus). Hierna deelt de Voorzitter mede, dat op Zondag 26 Maart eene H. Mis zal worden opgedragen voor het geestelijk en wereldlijk welzijn der leden. Hij verwacht dat allen present zullen zijn. De heer Geulen laat de afgetreden Voorzitter deze vergadering verder leiden en wijst er^op, dat de Eere- Voorzitter zijn titel volop verdiend heeft, waarna hij dank brengt aan den Penningmeester voor zijn trouwe plichtsvervulling. Hierna voerde de Geest. Adviseur het woord en nam in hartelijke be- woordingen^afscheid van de aftreden de bestuursleden en wekte hg allen op om den Voorzitter te steunen bij zijn zwaar werk, opdat de mooiere toekomst, waarna alien verlangen, werkelijkheid worden zou. (Applaus), Daar de klok intusschen reeds een vergevorderd uur aanwees, ver- eenigde de vergadering zich met het bestuursvoorstel de rest der agenda tot een volgende vergadering aan te houden en over te gaan tot de tom bola, die het Bestuur met machtiging der vergadering georganiseerd had. Begrijpelijk had deze tombola aller aandacht, vooral nu het Bestuur mededeelde, dat de echtgenooten der in Duitschland werkende leden, kon den meeloten. Na uitreiking der prijzen, spoedde men zich huiswaarts. Als U mij vraagt Vruchtopvolging op den akker) Iedere practische landbouwer weet van welk een groote beteekenis de vruchtopvolging voor een goede oogst van gezonde producten is. Dat wist men in de grijze oudheid ook reeds, al was men zich toen nog niet bewust wat nu wel de reden ervan was, dat men wisselbouw toe paste. Thans weet men door de er varing der vorige geslachten er wel iets meer van en heeft men er zelfs een goede studie van gemaakt, die de praktijk ten goede komt. Zoo heeft b.v. Ir. P. G. Meyers, directeur van het landbouwproef station te Groningen, op dit terrein veel studie gemaakt en zijn ervarin gen gepubliceerd. Reeds enkele jaren terug wees deze er op, dat bij de tegenwoordige land bouwcrisismaatregelen men wel eens in de noodzaak verkeert bg de vrucht - wisseling anders te handelen, dan men gewoon is en dat dan de ervaring leert dat dat goed is. Bij een andere gelegenheid wees hij op de beteekenis van de verschil lende gewassen als voor vrucht voor de tarwe. Daarbij merkte hij op, dat naast de klavers, de erwten en de boonen, die den bodem stikstofrijk achterlaten (bg klavers zelfs wel eens te rijk) de hakvruchten belangrijke voordeelen hebben. Halmgewas na halmgewas geeft bezwaren, o.a. wordt het gevaar voor voetziekte vergroot. Een zeer belangrijke voorvrucht is de biet. Dat wees de praktijk trou wens ook wel uit. Dat is ook een van de redenen, die de landbouw organisaties met recht opgeven, als ze het pleit voor uitbreiding van het bietenareaal. Nu wordt wel eens als bezwaar aangevoerd, dat bieten het land zoo laat ruimen en er geen voldoende tijd overblijft om tusschen het ploe gen en zaaien van tarwe de grond een poosje te laten liggen, wat toch van belang is. Dat is echter alleen het geval met laat rijpende bieten- rassen. Als men een biet neemt, die vroeg rgpt en geheel ingesteld is op ons klimaat en onze cultuurgewoon ten, dan vervalt dit bezwaar heele- maal en gelden alleen de groote voordeelen als voorvrucht voor tarwe. Als U mij, vraagt zou ik zeggen, dat de keuze van bietenras niet zoo moeilijk ia, als men denkt aan zgn belangrijkheid als voorvrucht voor tarwe. Hij had ruzie met den bakker... En toen, en toen... Ja, dat was een raar geval. Piet van Zeggelen had ruzie ge kregen met zg'n bakker over een onnoozelheid. Door allerlei misver standen en achterbaksch gepraat was de verhouding tamelgk scherp geworden en het was er tenslotte op uitgedraaid, dat Piet met een kwajen kop daar den winkel was uitgeloopen. „Niks bijzonders", zult ge zeggen. „Komt in het alledaagsche leven zoo dikwijls voor. Sinds den Bond zonder naam zijn wel vele ruzies opgeruimd, maar er zitten er hier en daar toch nog wel." Ja, maar weet u nu, wat eigenlijk het verwonderlijkste is in heel deze ruzie-geschiedenis en het is daar om, dat we ze hier vermelden. Het verwonderlijkste is dit, dat, sinds Piet van Zeggelen ruzie had met zijn bakker, hij nu naar geen enke len bakker meer ging. Hij at en lustte geen brood meer, omdat hij ruzie had met dien eenen bakker. Nu deugde er geen enkele meer en was er geen brood nog goed genoeg voor hem en nu konden alle bakkers hem gestolen worden. Maar daarmee was de geschiedenis nog niet uit. Men kon het Piet aan zien met den dag, dat hg magerder werd. Heelemaal geen brood meer, neen, dat kostbare voedsel is toch op den duur niet door iets anders te vervangen. Maar 't kon hem niets schelen, die eene bakker zat hem nog altijd zoo dwars, dat hij van bggeven over heel de linie niets wilde weten. Totdat op een goeden dag de dokter er bg te pas moest komen en zeggen: Pietje, je bent zoo broodmager (juist door het jarenlange gemis aan brood) dat je goed gezelschap zoudt zgn voor.... magere Hein Pietje, eet meer brood. En Pietje, door den toestand ge dwongen, ging weer naar een bak ker, ja, zelfs naar zgn ouden bakker terug en alles was weer vergeten en vergeven en 't gaat nu weer best met hem. En de vriendschap met den bakker is beter en hechter dan voorheen... En nu de toepassing van boven staand verhaaltje. Piet van Zeggelen en zoo loopen er heel wat rond had ruzie met den pastoor. Over een onnoozelheid, Door allerlei misverstanden en ach terbaksch gepraat was de verhou ding tamelgk scherp geworden en het was er ten slotte op uitgedraaid, dat Piet met een kwajen kop daar de pastorie was uitgeloopen. 't Komt in het alledaagsche leven ook meer voor, al is het niet zoo dikwijls als ruzies met den bakker of een anderen zakenman. Ja, maar, weet u nu, wateigenlgk het verwonderlijkste is in heel deze ruzie-geschiedenis Het verwonder lijkst is dit, dat, sinds Piet van Zeggelen ruzie had met ztfn pastoor, hij nu naar geen enkelen priester meer ging en ook niet meer naar de kerk. Omdat zijn eigen pastoor volgens"Piet altijd niet goed was, deugde er blijkbaar geen enkele pastoor of priester meer en hij giDg spoedig naar kerk noch kluis. Maar daarmee was de geschiedenis nog niet uit. Men kon het Piet aan zien met den dag, dat hij geestelg- kerwijs verschrompelde. Hij bad bijna niet meer, ging niet meer naar de H. Mis en ter Communie, neen, het kerkbezoek enwat daarmee samen ging was toch niet te vervangen door een neutrale krant of door wat ge- schamper op de geestelijken achter een borrel of glas bier. Totdat op een goeden dag de priester er bij te pas moest komen: „maak de rekening maar in orde", had de dokter gezegd en, zoo voor de poorten der eeuwig heid staande, ging Piet weer naar z'n ouden pastoor terug en 't gaat nu weer best met hem. En de vriend schap met den pastoor is beter en hechter dan voorheen. Komen beide dingen in het dage- lijksche leven voor Het eerste niet begrijpelijk maar het tweede... wel onbegrij pelijk! Zoo gauw hebben ze niet met den pastoor of met den kape laan kwestie, dadelijk moet de kerk O. L. Heer en... hun eigen ziel het ontgelden. Want dit laatste moet goed be klemtoond worden: niet de pastoor of de kapelaan zgn er de dupe van, dat Piet niet meer naar de kerk gaat, maar hij zelf is er het meeste de dupe van. Hij meent er den pastoor of den kapelaan mee „te krijgen" niet meer naar de kerk te gaan maar hg krijgt er zich zelf het meeste mee. Komt het in onzen tijd meer voor dan vroeger Ziet men in onzen tijd meer, ik zou haast zeggen „verbeten" gezichten tegenover den priester dan vroeger Worden de priesters meer over aller lei kwesties en dingen aangekeken den vroeger Is de priester de schuld van de werkeloosheid Is de priester de schuld van te weinig steun (ge steld, dat dit zoo is). Is de priester de schuld van de straffe houding der geestelijke overheid tegenover het Nationaal-Socialisme en het Socialis me en Communisme of zijn (Na tionaal-) Socialisme en het Commu nisme daar niet zelf de schuld van Zoo zouden we nog meer vragen kunnen stellen. Slechts wie om zijn ziel niets geeft, die kan doen als Piet van Zeggelen. En helaas, er zijn er zooveel, die daar niets of bitter weinig om schijnen te geven. En toch„Wat baat het den mensch de heele wereld te winnen en schade te lijden aan zijne ziel ZAAIER. De gemeenteraad van Maashees en Overloon kwam onder voorzitter schap van A. Jacs, Burgemeester, in openbare zitting bgeen. Secretaris: L. Keuten. Aanwezig alle leden. De notulen worden ter lezing neer gelegd en door de leden Jans en Bonants gelezen en in orde bevonden. Ingekomen stukken. Op een ingekomen verzoek, om een strook grond in pacht bij de Wed. W. H. Smits, wederom te ver pachten aan de Kind. Smits, werd besloten de pacht eerst te laten afioopen en dan hen de voorkeur te geven. Een verzoek van H. M. Hendriks, Overloon, om een perceel grond, thans in huur bij J. F. Hendriks, te mogen overnemen, werd goedgekeurd. De heer Kersten, Secretaris-pen ningmeester van het Burg. Arm bestuur te Maashees heeft met in gang van 1 Maart j.L eervol ontslag gevraagd voor die functie. De Voorzitter zegt op voorstel van B. en W. hem eervol ontslag te verleenen, met dank voor de bewezen diensten. De Raad keurt dit goed- De Raad keurt eveneens goed het voorstel van B. en W. dat Alf. Stevens met ingang van 1 Maart als zoodanig werd benoemd. Een verzoek is ingekomen van het R. K. Schoolbestuur van Maashees, waarin deze medewerking vragen van den Raad ingevolge art. 73 L.O. Wet, voor het bouwen van een over dekte speelplaats aan de R.K. School aldaar. De Raad besloot medewerking te verleenen. Dan was er nog een verzoek in gekomen van het Parochiaal Kerk bestuur van Overloon. waarin den Raad mededeelen, dat een ver bouwen aan de Jongensschool aldaar noodig is. Het betreft verbouwing der W.C. en er zal naar een middel moeten worden gezocht, om in den winter de schoollokalen voldoende te verwarmen. Het voorloopig plan is om de plafonds te laten zakken en nieuwe kachels. De Voorzitter merkt evenwel op, dat dit veel geld zal kosten en stelt daarom voor om eens gezamenlijk te gaan kijken en dan op de eerst volgende vergadering een besluit te nemen. Wordt goedgevonden. De aaDgegane kasgeldleening bg Staal en Co. a f 22000 wordt weder om verlengd. Verzoek van Lenssen, landarbeider te Maashees, om de benoodigde gel den beschikbaar te stellen voor het bouwen van een woning ingevolge de Landarbeiderswet, benoodigd be drag f 2430. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel is hierop wel te kunnen ingaan. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Verpachting gemeentegronden en stichting nieuwe boerderijen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. enkele plannen heeft samengesteld, om over te gaan tot het stichten van een vijftal boerderijen. Spreker ligt dan deze plannen toe. Plan I. Het bouwen van een boerderij aan den „Helderschedijk" nabg W. Thoonen. Hier heeft de ge meente ruim 2 H.A. in orde laten maken van woeste grond tot bouw grond. Dan komt daar nog bij een perceel groot 4 27 H.A. thans in huur bij van Keysteren en 3.25 H.A. in huur bg van Son. Hier zou dan het volgend jaar nog bij komen 13.80 H.A. De Raad keurt dit plan goed. Plan II. Om hier een boerderij te stichten zullen van de boerderij B. Alders 36 H.A. worden afgenomen. Deze zal worden gebouwd nabij de Twist. B. en W. is met dit plan een beetje verder gegaan en hebben al reeds toezegging gedaan aan W. Thoonen, Twist, behoudens goed keuring van den Raad. Thoonen moet wegens omstandigheden de thans bewoonde boerderij verlaten. De bedoeling is om voor pl.m. f 4500 te verbouwen en zullen een huur van f 47 per H.A. voorstellen. Dit wordt door den Raad goed gevonden. M. Gerrits is van meening, dat hier toch zeker de gemeentenaren zouden voorgaan. M. Jans is van meening om Thoonen maar niet direct de toezegging te geven en als er even zoo'n goede gemeentenaren zijn, deze te laten voorgaan. Wethouder Crooymans meent, dat we Thoonen niet kunnen laten wach ten, omrede zija groot huishouden. Plan III. Weer met grond van de boerderg B. Alders met ruim 8 H.A. en kan dan nog grond van losse perceelen worden bijgelegd, zoodat dan weer een boerderg kan worden gebouwd tusschen Alders en Aerts. Plan IV. Dan zou er nog een boerderij worden gebouwd nabg Kerkhof, waar 11.90 H.A. beschik baar zgn. Doch hiermede, aldus den Voorzitter, zullen we nog even moeten wachten, omrede we nog niet weten of er geannexeerd wordt, daar deze grond ligt in de gemeente Vierlings beek. plan V. Dan is het plan nog om een boerderg te stichten nabg F. Klaassen. Maar, sldus den Voorzitter, hier zit nog iets aan vast. Klaassen zal dan ongeveer 11.50 H.A. moeten missen. B. en W. zijn n.l. van plan om naast F. Klaassen nog een boer derij te bouwen. In plaats van die 11.50 H.A. zou Klaassen er grond bij krijgen, thans in pacht bij Swin- kels, Geurts, Willems, Beckers, Pin gen en van Kempen. Dan zou deze boerderg weer komen op een grootte van pl.m. 18 H.A. M. Gerrits zegt, dat Klaassen niet graag die grondmist, daar daze maar 20 Meter van zgn boerderij ligt. Spreker kwam dan met een ander plan en zou dit eeDS gezamenlijk willen bekijken. M. Jans steunt dit voorstel en zegt dat Klaassen altijd goed aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Wethouder Crooymans meent, dat we hem een veel betere boerderg aanbieden. M. Gerrits zou een nieuwe huurder niet laten voorgaan. De Voorzitter stelt dan voor om Maandagmiddag gezamenlijk ter plaatse te gaan kijken, alvorens een besluit te nemen. Wordt goedgevonden. Dan volgen verpachting en in- pachtiug der diverse losse perceelen. Enkele werden aangehouden met het oog op de te stichten boerderijen. Hierna volgde de inpachting der boerderijen. B. Alders voor f 45 per H.A. F. Klaasen voor f 45 per H.A., onder voorbehoud, wat zal gebeuren met eventueel aldaar te bouwen boerderg. M. Aerts voor f 45 per H.A. C. van Son voor f 43 per H.A. Wethouder Crooymans stelt dan voor, naar aanleiding van de nieuw te stichten boerderijen, om dit te publiceeren en dat hier op de eerste plaats gemeentenareu voor in aan merking komen. Wordt goedgekeurd. Rondvraag. F. Bonants zegt, nu er toch over bouwen wordt gesproken, zou ik meenen, dat er enkele arbeiders woningen moesten worden gebouwd. De gronden zgn hiervoor wel aan wezig, zoowel te Holthees, Maashees en Overloon. Hij zou hier b.v. een halve morgen grond bijvoegen. De Voorzitter zegt, dat we hier door een slechten toestand zullen scheppen. Doch Sprèker zou wel medewerking willen verleenen als er aanvragen zouden komen om een Landarbeiderswoning en het ver beteren der woningen, waarvoor rgkssubsidie wordt gegeven. M. Jans vraagt, of het niet moge lijk zou zijn om in het Overloonsche Vlak electrisch licht te krijgen, daar de Twist nu ook electrisch licht krijgt. De Voorzitter zegt, dat hier wel kans op is als er meer boerderijen worden gebouwd en er voldoende stroom wordt afgenomen, dan zou de P.N.E.M. niet ongenegen zftn, ook het Overloonsche Vlak aan te sluiten. Wethouder Crooymans zou nu een aanvraag doen, dan is men op de hoogte en des te eerder zal de aan sluiting volgen. Hierna ging de Raad in geheime zitting over. VENRAY, 25 Maart 1939 ATTENTIE. A.s. Zondag 26 Maart zal door de bewaarschool-kleuters een feestmid dag worden aangeboden aan hun ouders, in het St. Anlonius-Patro- naat. De HoogEerw. Heer Deken is zoo goed, het Kinderlof op 2 uur te zetten, dien Zondag. Daardoor zal het feestje om kwart voor drie kunnen beginnen. De kleuters worden bij goed weer om kwart voor 2 aan de school verwacht, bij slecht weer echter aan het Patronaat. Alle ouders en belanghebbenden worden hierbg uitgenoodigd. Schoolgaande kinderen kunnen niet worden toegelaten. LUXOR-THEATER. De macht van het goud. Kolonel Ferris is een van de grootste tarwebouwers in de Sacra mento Vallei en de leider van een groep koren-producenten, die zich al jaren verzetten tegen de naar goud azende werkers. Jared WJiitney (George Brent) komt naar het mijnstadje als in genieur, om de mijn te gaan be neeren, waarvan Mr. Cooey de eigenaar is. Bg een ruzie redt hij Lance Ferris, den zoon van Kolonel Ferris. Uit dankbaarheid neemt Lance hem mee naar huis. Jared wordt verliefd op Serena, Lance's zuster. In zijn haat tegen alles wat met goudmijnen te maken heeft, probeert hij Jared en Serena van elkander te scheiden. Jared wordt overgeplaatst, maar het meisje zoekt hem op. Hij is er getuige van, dat het gerechtshof in den strgd tusschen goudzoekers en tarweboeren een vonnis stelt ten gunste van laatstgenoemden. De goudzoekers zijn razend en de tot het uiterste geprikkelde boéren maken zich gereed de mijn te be stormen. Whitney wijst den land bouwers er op, dat dit optreden gelijk staat met bloedvergieten, Hij vraagt gelegenheid om tot een list zijn toevlucht te nemen Jared beklimt de ravijn onder de mijn, maakt zich meester van dyna miet en laat den dam boven de mijn in de lucht springen. Een woedende stortvloed stroomt naar beneden, alles op zijn weg meesleepend. Zoo wordt ook Kolo nel Ferris meegesleept, maar Jared is in staat hem te redden. Daardoor heeft hij de vriendschap van de boeren gewonnen. Als tweede hoofdfilm „Joe Brown s kampioen." John Miller (Joe Brown) is be diende bij een lastigen boekhande laar, die vaak het onmogelijke van hem vergt. Hg heeft zijn hoofd vol idealen en studeert in zgn vrije, tijd ijverig plantkunde. Maar hij kent nog een andere liefde. Julia Winters (Dorothy Lee) de beroemde schoonheidskampioene, heeft hem bekoord. Waar hij maar kan, heeft hij kranten, foto's van haar verzameld. Hij gaat zelfs zoo ver, dat hij teedere brieven aan zijn uitverkorene schrijft, die nooit hun bestemming zullen bereiken. Op onverklaarbare wijze komt een brief in Julia's handen. Ze is ver rukt over dit epistel en antwoordt dadelijk. Ze schrijft blij te zijn haar ideaal te hebben gevonden, n.l. een sportieven jongeling. Tot overmaat van ramp komt ze haar held per soonlijk opzoeken. Ze haalt John over mee te doen met de groote atletiekwedstrijden. John's concurrent is Captain Hoyl, de verloofde van Julia. Hoyl is een groote opschepper. Julia spreekt John moed in en belooft hem zelfs haar hart en hand, als hij wint. Na afloop van de wedstrijd, die John gewonnen heeft, ontmoet hij Marjorie, die van John houdt. Julia wil haar verloviDg met John breken, want sinds zgn overwinning is hij ver waand. John is n.l. gaan inzien, dat dat hij niet van Julia houdt, maar dat Marjorie het meisje zijner keuze Nieuwe rubrieken in ons Zondagsblad. Waar wij er steeds op bedacht zijn, onze uitgave zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, is het ons een bijzonder genoegeD U te kunnen be richten, dat wg erin geslaagd zgn U en ook uw gezin met ingang vau dit nummer buitengewoon interes sante nieuwe rubrieken aan te bieden. De series „Wat is de wereld toch wonderlijk" en „Weet U het ant woord alsmede onze uitgebreide jeugdrubriek zullen zonder eenigen twijfel uw warmen bijval oogsten. Wij zijn ervan overtuigd ons Zondagsblad aanmerkelijk verbeterd te hebben. Nederlandsche auto botst tegen tram in Antwerpen. Zondagnacht is een auto uitVenlo op den IJzerlaan te Antwerpen in botsing gekomen met een tram. De inzittende heeren Jan Wertmuller en August van Wylick liepen ernstige verwondingen op, terwijl de heeren Antoon Janssen en Jan van Wylick licht werden gewond. De bestuurder, de heer Jan Jans sen werd ter beschikking van de justitie gehouden. Alle vijf heeren zijn uit Venlo afkomstig. Van een locomotief gevallen. Maandag is de 41jarige locomo tiefpoetser L. A. in de locomotieven- loods van het emplacement te Heerlen van een locomotief geval len. Met een zware hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis over gebracht, alwaar hg is overleden. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. Treurig familiedrama. Maandagmorgen heeft de 28-jarige Tjeerd Mellema zijn 58-jarigen vader Dirk Mellema, slager en koopman te Hempens in de gemeente Leeuwar- deradeel, gelegen onder den rook van Leeuwarden, bij een hevigen twist met een mes eenige malen gestoken, tengevolge waarvan de man is over leden. Deze zoon heeft verkeering met een meisje uit Leeuwarden, iets, wat niet naar den zin van vader was. Zondag was de zoon naar zijn meisje geweest en keerde Maandag ochtend om ongeveer half negen te Hempens terug. Men neemt nu aan, dat vader en zoon weer ruzie over deze kwestie hebben gekregen. De vader heeft zich hierbg zoo opge wonden, dat hij in de slachtplaats alles kort en klein sloeg. Tjeerd reageerde hier zoodanig op, dat de mannen slaags zijn geraakt. Op het erf is de twist zoo hoog geloopen, dat de zoon zijn vader met een mes te lijf ging. De laatste zakte bloedend ineen, waarna de dood na eenige oogenblikken intrad. De zoon^ is in den loop "van den dag aangehouden. Het lgk is voor gerechtelijke sectie naar^het zieken huis te Leeuwarden overgebracht. Schilder verongelukt. Maandagmiddag is de 23-jarige B- uit Dordrecht bij 't verrichten van schilderswerk aan de spoorbrug Baanhoek over de Merwede te Slie- drecht van een hoogte van 16 meter gestort. De man was bij zijn val in aanraking gekomen met een^brug- pgler. Zwaar gewond bleef hij op een steenen glooiing liggen. In het plaatselijk ziekenhuis, waar heen hij werd vervoerd, is hij later op den middag overleden. Zware slag voor de Neder landsche luchtvaart. Zaterdagmiddag is in de Vereenig- de Staten een reusachtig Boeing- vliegtuig, dat een proefvlucht maakte verongelukt, waarbg alle tien inzit tenden om 't leven zijn gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich 2 Nederlanders, de heeren Guilo- nard, onderdirecteur van de K.L.M. en ir. von Baumhauer, ingenieur van den rgksluchtvaartdienst van Neder land. Het verongelukte Boeing-toestel was 'n passagiersvliegtuig, dat voor stratosfeervluchten bestemd was. Het maakte een proefvlucht, waaraan verscheidene luchtvaartdeskundigen, onder wie de Nederlandsche experts, deelnamen! Het planten van aardappelen in verband met de bestrijding van den Coloradokever. In een vorig bericht is reeds mede gedeeld, dat het, om het optreden van den Colordokever volledig tegen te gaan, dit jaar noodig zal zijn, dat alle aardappelplanten eenige malen met een arsenicumhoudend middel bespoten worden, om de daarop even tueel voorkomende kevers en larven te dooden. Als het gebied, waarin deze bespuiting algemeen zal moeten worden toegepast, zal worden aan gewezen het gedeelte van Nederland gelegen ten Zuiden van den Rgn, de Lek en de Nieuwe Maas. Deze bespuitingen zullen dus uit gevoerd moeten worden niet alleen op alle land- en tuinbouwperceelen waarop aardappels voor consumptie of voor pootgoed geteeld worden, maar ook op kleine perceelen en in particuliere tuinen, waar aardappels voor eigen gebruik worden verbouwd. Ten einde moeilgkheden bg de uit voering der bespuitingen te voor komen, vestigt de Plantenziekten- kundige Dienst er de aandacht van alle verbouwers op, dat het gewenscht is de aardappels zoodanig te planten, dat de bespuiting zonder bezwaar voor andere gewassen kan worden uitgevoerd. De aardappels moeten dus zoo weinig mogelijk tusschen andere ge wassen worden geplant en in geen geval tusschen gewassen, die voor directe consumptie bestemd zgn. daar deze door de bespuiting ongeschikt voor gebruik worden gemaakt. Vooral op kleine perceelen en in particuliere tuinen plante men de aardappels dus in rijen en op aaneengesloten vakjes en daarnaast geen consumptiegewas sen die spoedig geoogst worden als sla, andijvie, aardbeien e.d. TegeD het planten tusschen aardappels van een gewas dat laat geoogst wordt b.v. spruitkool, bestaat geen bezwaar. Indien hiermede rekening wordt gehouden, levert de 'bespuiting der aardappels met een arsenicumhou dend middel geen enkel bezwaar op en kan deze gemakkelijk en snel worden uitgevoerd door de spuit- diensten, die daarvoor zullen worden ingesteld. De aardappels zelf ondervinden van de bespuiting geen enkelen nadeeli- gen invloed. Vatart' Pootaippt maat 25/35 (vr.) Bintjes ;3.— Eersteling 3.60 Eigenheid 2.90 (late) IndusM3. Roode SÜ2.75 Roode Rol 4.25 Prgzkjver Agent Mi G< 2. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver eeniging van Maandag was de aan voer 2.855.000 eieren. Kippeneieren van f 3.20 tot f 3.80 Kleine eieren van f 3.tot f 3.20 Eendeneieren van f 2.60 tot f 3.— ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 6.450.000 eieren. Kippeneieren van f 3.tot f 3.80 Eendeneieren van f 2.60 tot f 3. Wilt U veilM,ko< CedudoiMn Hel. Een onzer (den meldt ons datf)EDI kilometer heefeopen minste reparatlt ee dat ze oersterldegeli de prijzen zijn Electro lantaenacl settingkasten, lacher nen- en buiteen en deelen. SEN Auto te hi Extra fijneeur, Brandei Coi le kwalitü go Slijterij Hem LUS ïdt sch op 't gebied prachtsorteerii INLIJSTEN portretten, fili ten, handwerk®] Venrayschaekb Lij staakt Etuis voor Bboel goud opie 2! Mooi en ik ir Roomscteug( i/2 jaarg. Kffllu: Hoenstra Bussenverf, ha Poetsartikeleéla: Ammonia 3ai Waterverf, iur| Zie Etalage. Mr. Schilder Die ellendie I Ze knakt rfjr Millioenen menchi stonden, vondrt weer. Zoodra*ij krijgen, nemenze poeder, tabletrf hun montere og< van pijn en dpi poeders hebbeg lijke of ongewns Prijs per poedr 12 poeders, el 45 ct!, per k&e 80 ct Verkrijjb en Drogisten. DUTIM -

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6