DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Kopen zonder geld EBBERDMK Marktstn5 Kócp&ónnenbeclamevan èêietink Krakelingen. Provinciaal Nieuws Dat kunt U allen, door te profiteren van de Profiteert van deze Voorjaarsreclame Juist in de tijd dat U allerhande artikelen moet aanschaffen, u koopt hetgeen u noodig heeft tegen de gewone prijzen en vormt bovendien nog een aardig spaarpotje, dat straks tegen Paschen nog goede diensten kan bewijzen. Komt en koopt dus bij Van de Sport- velden. Zaterdag 11 Maart 1939 Zestigste Jaargang No 10 Dc verzekerde Negervorst. Uit het verslag van een Zuid- Afrikaansche verzekerings-maat- schappij blijkt, dat zich in de laatste jaren steeds meer welgestelde negers als lid van de verzekeringsmaatschap pijen willen opgeven. Vooral de opperhoofden van rijke negerstam men schijnen vertrouwen te krijgen in de zaken der blanken. Als bijzonderheid stond- in het verslag van bovenbedoelde maat schappij het volgende te lezen De maatschappij heeft bij een negervorst een verzekering gesloten van 5000 ponden sterling. Nadat aanvankelijk was overeengekomen, dat de contributiebetaling zou ge schieden met aandeelen op een goud mijn, in het bezit van den vorst, kreeg men enkele dagen nadien van den koning der zwarten de bood schap, dat hij van gedachte was veranderd en den verzekeringsagent liever betaalde met.... 16 van zijn vrouwen. Hij beweerde, dat één vrouw momenteel 10 ossen waard was en aangezien de ossen thans ook goed betaald worden, vond de zwarte vorst, dat de maatschappg heusch geen slechten koop deed. De maatschappg ging echter op den ruil niet in en de vorst had zgn aandeelen op de goudmijn tè betalen. Hg schudt nog het hoofd over de domheid van den blanke, die niet weet wat handelen is Toch bekijkt die negervorst de zaken wel wat eenzijdig, misschien omdat hij met de Europeesche toe standen niet erg op de hoogte is. Stel je de gevolgen eens voor als men in onze beschaafde wereld de verzekeringspremie kon voldoen, door zijn vrouw aan de Maatschappg over te dragenWe vreezen, dat de ver zekeringsmaatschappij met al die premies geen raad zou weten Democratische complicaties. „De Groene Amsterdammer" (dem.) schrijft Voor hen, die gedachteloos de democratie accepteeren, is het leven gemakkelijker dan voor diegenen, die zich juist door hun democratische overtuiging gedrongen voelen, critisch te staan tegenover de democratie, die hun levenssfeer is, en tegenover de daden van regeeringen, die demo cratisch heeten. Het zijn de gebeurtenissen in Spanje, die ons tot deze verzuchting brengen. Onmiskenbaar pogen deEngelsche eu de Fransche regeering bij Franco, toekomstig heerscher van Spanje, in het gevlij te komen. Hoewel men nog niet eenige waarschijnlijkheid kan voorspellen of deze pogingen succes zullen hebben, mag" men uit de banvloeken tegen Parijs en Lon den waarvan de Italiaansche en Dultsche pers weerklinkt, wel op- makeD, dat men zich te Rome en Berlijn niet geheel-en-al zeker voelt van den zegevierenden generaal. Hoewel het niet onze gewoonte is, ons te verheugen in andermans tegenspoed, willen wij wel verklaren, dat het feit dat de beide as-mogend- heden de kous op den kop krijgen, voor ons geen reden zou zijn tot diepe droefenis. Maar de onvermengde vreugde over de z.g. slimme handel wijze van de Fransche en Engelsche regeering kunnen wij toch niet geheel deelen. Indien het de politiek van Chamberlain is geweest, den Spaan- schen burgeroorlog te rekken tot dat het land uitgeput terneer lag, totdat de Italiaansche bondgenoot onmachtig was, verderen steun te verleenen, totdat een Engelsche mil- lioenenregen noodig was om het land tot nieuwen bloei te brengen.... dan mag deze politiek doordacht heeten, slim, goed geconstrueerd, voortreffe lijk van opzet en uitvoering, impo sant desnoods maar democratisch? Neen. Het is niet democratisch om de hoogste waarden van een ander volk op te offeren aan de commer- cleele, financieele en strategische belangen van den eigen staat. Deze politiek is geen uitvloeisel van democratisch streven naar recht, maar van 'n onverholen streven naar macht. Waarom dit oordeel Omdat naar ons gevoelen, vele democraten de Fransche en de Engelsche regeering bewierooken uitsluitend reeds om het feit, dat het door haar toedoen de as Rome—Berlijn tegenloopt. Deze democraten leggen zich geen rekenschap af van de motieven die het optreden van Londen en Parijs bepalen. Gaat men deze motieven na, en blijkt dat de idee eener wer kelijke democratie er verre aan is, dan kan men hoogstens een lichte genoegdoening vinden in de veront waardiging der totalitaire pers. Men hoede zich echter voorde opvatting, dat de democratische gedachte in Europa op den duur iets wezenlijks te verwachten heeft van regeeringen, die op onverholen wijze macht en belang laten gelden boven recht en wet. een kwart eeuw geleden uit de vaart genomen. Hij en zg verloren elkan der na de scheiding uit het oog en hoorden lange jaren niets meer van elkander. Beiden werden echter toevallig goede en trouwe luisteraars van P.M.Y., de één in dezen uithoek van den archipel, de ander hoD derden kilometers verder. Maar luisteren deden zg. Totdat op een gelukkigen dag zij op een „verzoeken-avond" van P.M.Y.. zijn verzoekje hoorde omroepen. Zij dacht: zou hg het werkelijk zijn Oude, goede herinneringen werden wakker. Zg stelde zich met hem in verbinding, schreef een brief en vroeg of hij het werkelijk was. Hij was het. Oude^banaen werden opnieuw^aan- geknoopt en zoo zijn dien Woensdag beide menschen den levensavond in gegaan, welke wel zeer gelukkig zal worden. Zoo kon P.M.Y. Woensdag een ge- lukwensch-telegram afzenden aan 't hereeDigde paar, terwijl voor de P.M.Y. microfoon de bruidsmarsch uit „Lohengrin" speelde. Door radio hereenigd Een medewerker van de Avp. te Bandoeng schrijft: Ergens in onzen archipel trad Woensdag 15 Februari een her eenigd paar in het huwelijk. Ruim 27 jaar geleden hadden zij datzelfde huwelijksbootje opgelegd, aangezien het niet bij machte was den levensstroom richtig te bevaren. Het scheepje blgkt echter van de vele jaren, dat het uit de vaart is geweest niet geleden te hebben: in tegendeel, met nieuwen moed werd van wal gestoken; planken en span ten van het scheepje bleken nog hecht en sterk, sterker dan zg 27 jaar geleden waren. Zoo werd het bootje dus meer dan VENRAY, 11 Maart 1939 Dierenbescherming Venray. De afd. Venray van de Limb. Vereeniging tot bescherming van dieren, hield in Hotel „de Keizer'' Patersstraat, haar jaarvergadering. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden goed gekeurd. Aan den alg. inspecteur de Klerk werd een gratificatie gegeven van f 5. Het aftredend bestuurslid, de heer dr. H. Sala werd herkozen. Als afgevaardigde naar de alge- meene vergadering te Maastricht werd aangewezen het lid de heer F. Verheg. Aan den heer J. de Groot, pen ningmeester, die als zoodanig wegens vertrek, ontslag nam, werd hartelijk dank gebracht voor het vele wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Nadat nog verschillende onder werpen de dierenbescherming betref fende waren besproken, werd de vergadering gesloten. Marktbericht. Op de Maandag 6 Maart alhier gehouden markt waren aangevoerd in totaal 149 stuks vee, en wel dragend vee 16 stuks, vet 9, gust 10, kalveren 2, biggen 112. Handel leven dig. Hooge prijzen voor vet vee. Vliegkraeht-Verloting 1939. De 60 ets Vliegkracht-Loten doen hun naam wel eer aan. Zij vliegen weg Van alle zijden in het land ontvangt het Verlotingscomité nabestellingen en aan alles kan men merkeD, dat er voor de Vliegkracht-Loten groote animo is. De factoren voor succes zgn dan ook wel aanwezig in een uitgebrei- den verkoopdienst en bovenal in de schitterende prijzen, met een hoofd prijs-bekroning ter waarde van f 6000. Voor het houden van de trekking heeft men de welwillende medewer king verkregen van Notaris J. C. J. Waldorp te 's-Gravenhage, welke trekking vastgesteld is op Donder dag 6 April a.s. Gouden jubilé als kerkzanger. Zondag 12 Maart, den feestdag van den H. Gregorius, zal de heer J. H. Geurts het zeldzame feit herdenken, dat hg voor 50 jaar lid werd van het zangkoor van de parochiekerk te Castenray. Den jubilaris, die dien dag tevens 65 jaar wordt, kwam als jongen van 15 jaar op het koor en heeft daarna een halve eeuw lang daarvan met alle toewijding zgn krachten gegeven en meegewerkt aan de opluistering van de kerkelijke diensten. LUXOR-THEATER. „Revolverhelden." Het verhaal van een doldrieste waaghals, lid van een N. Yorksche bende, die avonturen en geluk in Californië gaat zoeken. Een Spaan- sche Grande leert hg vechten en een Spaanscbe schoone bewijst hij, dat er oolc New-Yorkers met Spaansch bloed zijn. Dick Carsey (Richard Talmadge) een berucht en toch sympathiek lid eener bende, verlangt naar nieuwe avonturen. CaliforniëMexico is zgn einddoel. De trein, welke hem naar zgn reisdoel zal brengen, vervoert eveneens de Spaansche schoone Juanita en Dick is tot overdeooren verliefd op haar. Onderweg redt hij haar leven als bandieten hen willen overvallen. De moed en vlugheid van Dick trekken de aandacht van Tenuy, chef van een olieveld. Tenny wil een pijp leggen door het land van Don Juan (Juanita's vader) en ziet in Dick het type, dat hij noodig heeft voor een dergelijk bravour- stukje. Hg biedt Dick 1000 dollar om 't zaakje op te knappen. Don Juan laat Dick arresteeren en wil hem dooden. Als zijn dochter Juanita hem vertelt, dat Dick haar leven gered heeft, wordt hij gespaard. Juanita en Dick gaan nog meer van elkaar houden. De trouwdag is reeds bepaald. Dick moet een ring koopen. dan herinnert hij zich de 1000 dollars, die hg te goed heeft van Tenny. Overgelukkig keert Dick met zijn ring terug. De toegang tot de hoeve wordt hem geweigerd. Hg begrijpt er niets van en wil moedeloos ver trekken. Dan volgt een schitterend eerherstel als Tenny met zijn mannen de hoeve willen overvallen en Dick een spaak in 't wiel steekt. Hieruit blijkt de onschuld van Dick en zg leefden nog jaren gelukkig met el kander. Als tweede hoofdfilm „Der ver- liebte Blasekopp." De bewoners van 't huis in de Friedrichstr. 21 zijn allen, zonder uitzondering van 'n kijfachtige natuur. Mijnheer Schmitt is een buitenlandsche reiziger, mevrouw Schmitt is daardoor dikwijls alleen lucht haar misnoegen op luid ruchtige wijze de enkele dagen, dat mijnheer Schmitt thuis is. Mevrouw die vroeger aan 't tooneel was, be sluit een van haar vroegere varieté- nummers weer op te voeren n.l. „De kuische Joseph." Ze plaatst een annonce, waarin zij een kuische Joseph vraagt, tegelijkertijd plaatst zij een annonce, waarin zij een bulldog te koop aanbiedt. Haar buurvrouw, de weduwe Schmied zou gaarne weer in het huwelijksbootje plaats willen nemen. Ze plaatst een annonce. Een jonge man leest die annonce en wil haar wel hebben. Maar hij komt bij Mevrouw Smitt terecht. Intusschen is er een honden koopman bij Schmied beland, maar deze had geen hond te verkoopen, doch zocht een echtgenoot. Een woedend afscheid is het gevolg. Mijnheer Schmitt komt thuis en ziet zgn vrouw met een vreemde man zingen. Een wilde jacht volgt, welke eindigt op 't politiebureau, Alles komt op zijn pootjes terecht. Horster Veemarkt. Totaal aanvoer op de Dinsdag j.l. gehouden veemarkt 158 dieren. Hier van 28 stuks rundvee en 130 biggen. Handel in rundvee slap. Handel in biggen zeer goed. Prgzen: ongemerkte biggen f 6 tot f 8. Gemerkte biggen f 13 tot f 16. Regeling van het eierenvervoer Onder auspiciën van den B.B.N. werd op 5 Maart in Café wed. Cox te Horst een vergadering belegd voor vervoerders van eieren voor de Coöp. Veiling Venlo, ter bespreking van de vervoertarieven. De vergadering was druk bezocht i benoemde een commissie uit de ondernemers, die bij het voeren van onderhandelingen met het veilings- bestuur zal worden ingeschakeld. De commissie bestaat uit de heeren Graenmehr, Ghielen, Gooren, Jege- rings, Kerstjens, Klabbers en Reint- jes en zal onmiddellijk haar werk zaamheden aanvangen. Centrale Raadsvergadering R.K. Limb. Middenstand De Centrale Raadsvergadering van den R.K. Limburgschen Middenstand zal dit jaar gehouden worden te Horst. Als datum voor deze verga dering werd vastgesteld 15 Mei a.s. Ook de Ver. v. Vreemdelingenver keer zal haar medewerking verleenen voor het welslagen van dezen dag. Centr. Limb, bond van pluimvee-fokvereenigingen. Te Venlo is Zondag opgericht een Centr. Limburgsche Bond van Pluim- veefokvereenigingen onder voorzit terschap van den heer H. Pelsers te Maasniel. Het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld de heer H. Pelsers, eerste voorzitter; tweede voorzitter de heer J. v. d. Munckhof, Horst; eerste secretaris de heer M. Lemmen, Maasniel; tweede secretaris J. Par- ren, Thorn: penningmeester de heer J. Kootsmans, Venlo; tweede pen ningmeester de heer F. Hoeks, Maas niel. In het najaar zal een pluimvee tentoonstelling gehouden worden te Thorn. Men stelt zich voor er ieder jaar drie te houden. Beter als zoo heel veel 1 Dinsdag eischte de Officier van Justitie te Roermond tegen den 29- jarigen aldaar [gedetineerden arbei. der G. van den B. uit Helmond we gens diefstal van een rijwiel twee jaar gevangenisstraf. Vonnis over 14 dagen. Schietpartij te Hoensbroek. De 58-jarige H. J. D., die Dinsdag bij de schietpartij zwaar werd ge wond, is Dinsdagavond overleden. In het ziekenhuis te Heerlen heeft men nog met alle middelen getracht hem in het leven te houden, maar dit is niet mogen gelukken. Vader D. was een zeer oppassend man. Verleden jaar nog vierde hg zgn zilveren dienstjubileum op de staatsmijn „Emma" bij welke]gele genheid wel bleek, dat hij in hoog aanzien stond bg zgn superieurenen collega's. De toestand van den zoon van het slachtoffer is, hoewel ernstig, naar omstandigheden toch redelijk te noe men, terwijl Q. R., een zwager van den verslagene het beter maakt. De dader B. is Woensdagmorgen naar Maastricht overgebracht enter beschikking gesteld van den officier van justitie, en in het Huis vap Be waring aldaar ingesloten. Terug paar de Heimat. De nieuwe Duitsché deviezenbepa- lingen hebben een funesten invloed voor het grensstadje Vaals, eens de voorstad van Aken, een bloeiende grensgemeente met veel vertier en verteer en een drukke lakenindus trie. Een gemeente met een welvaren den Middenstand, een druk zaken leven, een gezeten arbeidersbevol king en een levendig hotelbedrgf. Vaals dreigt een „ville morte" te worden, mede door de steeds scher per wordende Duitsche deviezenvoor- schriften, die sterk het welvaartspeil van bevolking en gemeente onder mijnen. Honderden arbeiders gaan over de grens naar Duitschland werken. Arbeiders, die geen vergunning meer hebben om het loon naar Vaals Bewaar ze dus zuinig, want elke Koopbon heeft 'n waarde van i cent. Hoe kunt U deze koopbonnen krijgen? Heel eenvoudig, door tijdens deze Reclame-actie in onze zaak te koopen. Dan kunt U voor elke contant aankoop van 50 cent een koop bon krijgen ter waarde van 5 pent. b.v. een aankoop ten bedrage van 50 ct. geeft recht op 1 koopbon 100 ct. 2 koopbonnen 150 ct. 3 koopbonnen 250 ct. 5 koopbonnenj Hoe meer U koopt, hoe meer bonnen U krijgt. Wat krijgt U voor deze koopbonnen? Alle artikelen, welke we in onze zaak verkoopen, kunt U op deze koopbonnen krijgen. U loopt dus geen kans, dat U tevreden moet zijn met een artikel, dat U misschien heelemaal niet kunt gebruiken. U komt gewoon in de winkel koopen wat U zelf maar wilt, enals 't op betalen aankomt, geeft U in plaats van geld.... koopbonnen. Wanneer U meer koopt, dan de totale waarde van Uw koopbonnen, dan betaalt U eenvoudig het verschil bij. U koopt b.v. voor 5 gld. en U hebt koopbonnen ter waarde van 4.S0, dan betaalt U 50 cent bij. Wanneer kunt U koopbonnen krijgen? Vanaf 6 Maart kan iedereen van dit buitenkansje profiteeren. Tot en met Zaterdag 1 April, dus 4 volle weken. Wanneer kunt U koopbonnen inruilen? in de week vóór Paschen, dus vanaf Maandag 3 April tot en met Zaterdag 8 April kunt u de koopbonnen inruilen tegen goederen. Absoluut alléén in die week. v.h. A. Thielen te brengen, worden nu verplicht Vaals te verlaten, willen zg hun werk niet verliezen. Arbeiders van Duitsche nationali teit komen wel op de allereerste plaats voor verhuizing naar de Hei mat in aanmerking. Ze worden als het ware gedwongen „Holland" te verlaten, al is het dan soms ook met tegenzin. De laatste weken hebben al mins ten 30 Duitsche arbeidersfamilies Vaals verlaten. Onder hen zgn huis gezinnen, die al tientallen jaren in Vaals woonachtig zijn. Schier dage lijks wordt aangifte gedaan ten stad- huize van verhuizingen naar Duitsch land ook door Nederlanders. Alle hoop is nog gevestigd op een gunstig resultaat van de nog niet geëindigde officieele besprekingen. De zomertijd. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de zomertijd dit jaar zal begin nen op 15 Mei en zal eindigen op 8 October.^ Alle copie hierop b e trekking hebb en- de, moet Donderd. vèör 1 uur in ons bezit zgn. SERVATIUS-OMROEP - Een oogenschijnlgk zwak Tigliais er Zondag in geslaagd Servatius op eigen terrein twee puntjes af te snoepen. Wist Servatius in Tegelen op fortuinlijke wijze de winst uit het vuur te sleepen, ditmaal was Vrouwe Fortuna op de hand van Tiglia. Met dezelfde cijfers legde deze beslag op de volle buit en eveneens op zeer gelukkige wijze. De balans is dus weer in even wicht, De thuisclub verscheen met twee invallers. Hoewel deze invallers zeer verdienstelijk debuteerden, konden zg ons toch hun afwezige clubmak kers niet doen vergeten. In de eerste helft speelde Tiglia beslist stukken beter als Servatius. Hun plaatsen was veel zuiverder en vooral het verschil in tempo was oorzaak dat Tiglia steeds het beste deel van het spel in handen had. In de eerste minuten van den wedstrijd had Ser vatius bepaald pech, toen de mid- voor keihard tegen de goal paal knal de. Later permiteerde de thuisclub zich de luxe een elfmeterschop over te schieten. Tiglia deed het beter en wist driemaal op voortreffelijke ma nier de Servatius-keeper te ver schalken. De ruststand was dan ook niet zoo erg geflatteerd 3—0. Hoog stens had het 31 mogen zijn, ge zien de spel-kwaliteit. Na de rust tapte Servatius uit een ander vaatje. Gedurig was de Servatiusvoorhoede voor de goal van Tiglia te vinden. De bezoekers verdedigden zich stug, maar konden niet verhinderen dat Servatius den achterstand inliep tot 3—2. Nogmaals veroorloofde Servatius zich een penalty te missen. Dat had de gelijk maker kunnen zijn. Servatius zette er toen weliswaar alles op om een gelijk spel te forceeren, maar het mocht niet baten. Toen het eind signaal klonk was de stand nog steeds onveranderd en moest Serva tius toezien dat de punten mee naar Tegelen gingen. Door het gelijke spel van D.S.S. tegen Reuver is de stand van de ranglijst onveranderd gebleven, zoo dat we a.s. Zondag 'n strijd krijgen om de vierde plaats tusschen D.S.S. en Servatius. Waarschijnlijk zal Ser vatius wederom au grand complet kunnen verschijnen. Er is dus goede hoop dat deze wedstrijd tot een goed einde zal gebracht worden. Dat is ook noodig om een eervolle plaats op de ranglijst te behouden. Scheidsrechter: P. Geele. Leider Th. Hoedemakers, Vertrek 12,30 uur aan het Gesticht, Servatius H dat met vijf invallers bij het sterke D.S.O. op bezoek was, leverde een aardige prestatie door slechts met 30 te verliezen. Een uit alle macht zwoegend D.S.O. werd dus kranig in bedwang gehouden. Servatius IV moest in de meer geroutineerde Valk IH haar meer dere erkennen. VALK-REVUE. De drie wedstrijden welke door de Valken werden gespeeld, werden even zooveel overwinningen. Het tweede elftal speelde een goeden wedstrijd tegen het lang niet zwakke L.V.C. en won verdiend met 4—1. Zoodoende handhaafden de roodzwarten de derde plaats op het rangigstje en zal nu met D.S.O. kunnen wedijveren om de tweede plaats. Het derde elftal klopte Servatius 4 met 50, terwijl de junioren na zwaren strijd en met een gehavend elftal met 31 over de reserves van Wanssum wisten te zegevieren. Standenlijsten der resp. afdeelingen: 3e klasse I.V.C.B. De Valk O.S.S. Constantia Juliana 11 Montagnards 11 Volharding 12 Gennep 2 9 Oeffelft 10 13 11 13 9 51—13 45—23 28—25 23—22 24—31 33—34 1&—33 15—45 le klasse R.K.L.V.B. Quick 14 14 D.S O. 13 9 De Valk 2 14 9 R.K.H.V.V. 11 8 Bieslo 12 6 S.V.B. 3 L.V.C. H.S.C. 3 America 10 12 15 14 0 28 107—21 1 21 51—13 Servatius 2 ll 4 19 2 17 6 12 5 10 8 8 0 12 6 0 12 4 1 10 1 46—26 39—16 42—55 23—35 30—48 38—69 23—97 15—47 V alk-supporters. De uitgestelde supportersvergade ring wordt gehouden op Maandag a.s, om 8 uur 's avonds in 't Patro naat. Allen present!

Peel en Maas | 1939 | | pagina 9