VASTENAVOND. Paus Pius XI Peins Cóh. de Seltte Over Carnaval. Gemengde Berichten Advertentiën. net Dagmeisje (linke Dienstbode TE KOOP best maalkalf en t weibeest „Afgezien van de bedoelingen van hen, die dit volksgebruik stimu- leeren of trachten te VEREDELEN, staat bij Ons de heilige overtuiging vast, dat de wijze, waarop de Carnaval wordt gevierd en de mate, waarin hij zich verbreidt, een ernstig gevaar beteekent". 1. Voorzichtigheid en waakzaamheid zijn meer dan ooit in onze tijden geboden. 2. Deze groote plichten dienen vooral In de Carnavaldagen met bij zondere urgentie onderhouden te worden. 3. De Carnavalviering in 't algemeen en sommige uitingen in 't bijzonder zooals te late viering, te weinig controle, verkeerde kleeding bergen ongetwijfeld een ernstig gevaar in zich de gevolgen voor reinheid van zeden blijken helaas fataal. 4. Het trekken naar elders, bepaaldelijk naar groote buitenlandsche steden, is ten sterkste af te raden en te brandmerken; men moge wel bedenken, hoe verkeerd 't voorbeeld is wat hierdoor op de medemenschen uitgaat. 5. De ouders en oversten hebben met ernst en gestrengheid hun gezag en hun plicht van toezicht over kinderen en boden in deze dagen uit te oefenen. 6. Wie de geest van het Evangelie en van Christus wil beleven, mag maar één houding hebben Ook in deze dagen zich als een waar Christen gedragen. Wanneer wig bovenstaande 6 punten maken tot richtlenen van onze Carnaval viering, wanneer 't vaste voornemen, om binnen *t raam van die richtlijnen te big ven, nog gesteund wordt door 't gebed van zieken, kinderen en kloosterlingen, ja van heel ons volk, dan zullende Vasten- avonddagen niet ontaarden. Dan kan Venray een voorbeeld worden, hoe men zich prettig kan vermaken, zonder in excessen te vallen. Gaarne gunnen we U ontspanning, vermaak en jolgt, maar tegen excessen en wangededrag gaat onze waarschuwing. Denken wg er wel aan, dat wg dit jaar de grondslag te leggen hebben voor de Carnaval- viering der volgende jaren. De verantwoording drukt niet alleen op de burgerlijke en geestelijke overheid, die met alle kracht zullen trachten de viering in goede banen te leiden en dit volksgebruik te veredelen, maar ook op de vaders en moeders, meesters en oversten, die voor hun gezin moeten opkomen. Wat zou 't voor Venray een zegen zgn, als de ouders weer hun doch ters begeleiden naar bal en dans en zoo weer de traditie hervatten van ,,'t deftig invoeren van hun meisjes in de wereld". Dan wordt de kroon der onschuld niet vertrapt in het slgk van den Vastenavond en onze goede Vader Bisschop behoefde althans geen zorg te hebben over zijn Maria-kinderen van Venray. Venrayers, beschaamt niet 't vertrouwen, dat Uwe Overheid in U meende te kunnen stellen, toont, dat men zich kan vermaken en big zgn, zonder onze door Christus vrijgekochte zielen te bezoedelen of te bezwadderen. Uw Bisschop, Uw burgerlijke overheid en de parochiale geestelijke overheid vertrouwt, op U. Prettig feest. UW DEKEN. pen En denkt ook eens aan de In- iandsche jongens, die alleen met Uw hulp hun roeping kunnen volgen. Zullen 21} niet, beter dan wie ook, in staat zijn, zielen voor Christus te winnen Steunt dus ook hen door middel van de missienaaikrans. De dames hebben hun best gedaan, nu is het Uw beurt. Vervult dus Uw plicht! Vooral U, Congreganlsten en leden van de H. Familie, denkt eens aan Uw student op Celebes. Bij alle attracties behoort ook nog 'n speciale stand voor de Hereeniging der Kerken. PatT Wijnhoven, As- sumptionist, zal hl irbij uitleg geven en 'n tentoonstelling houden van paramenten en iconen. Mannen en vrouwen van Venray. komt dus in Uw eigen belang en tot welzijn van de Missie De tentoon stelling is openZondag na de Hoogmis tot half een en van 2 uur tot 's avonds half 11. Maandag van 4 tot half 11. Toegang gratis. Maan dagavond om 9 uur uitslag van de loterg. 3 jaar fraudeur bij den steun. De 62-jarige arbeider H. G. te Venray stond Woensdag voor den RoermondschenPolitierechter terecht wegens het doen van een valsche opgave aan de gemeentelijke steun- verleening doordat hg een reeks van weken, in het geheel zoo ongeveer 3 jaar lang, telkens te weinig inko men heeft opgegeven. De man bleek er steeds op verzwegen te hebben, dat zgn zoons verdienden en zoo liep het bedrag van onrechtmatig geno ten ondersteuning in de honderden guldens. Zooals uit heL verhoor van de ver schillende getuigen en de toelichting van den officier van justitie naar voren kwam, bleken ook de zoons niet vrij uit te gaan. Ook voor een van deze overweegt de officier van justitie nog een strafvervolging. Inmiddels achtte mr. Rieter het door verdachte begane feit, het maar week in week uit, met een valsch ingevulde kaart komen opdagen een zeer ernstig vergrijp, hetgeen niet kan worden goedgepraat. De eisch luidde een maand gevangenisstraf. Verdachte deed een beroep op zgn 60 jaar en ongerept verleden en de politierechter wilde er rekening mee houdeD, al vond ook hij het feit zeer ernstig. Het vonnis luidde tenslotte drie weken gevangenisstraf, met de mededeeling dat verd. veertien dagen kon nadenken om er mee naar den Bosch te gaan. Vergadering Transport arbeiders. Woensdag kwamen in het Patro naat alhier de transportarbeiders bijeen om een vereeniging op te richten, die speciaal de belangen zou behartigen van chauffeurs, expeditie- emploié's, magazijnbedienden etc. De Heer Odenhoven opende als Voorzitter der WerkliedenvereenigiDg deze vergadering. De Heer Mans uit Maastricht voerde op deze oprichtingsvergade ring het woord. Tot bestuursleden werden gekozeh de heeren Jos. Sanders tot Voorzitter, Ant. Janssen tot Secretaris en M. v. d. Berken tot Penningmeester, die gaarne hunne beste krachten toe- zsgden. De Heer Odenhoven feliciteerde de gekozenen met het in hen gestelde vertrouwen en sprak de beste wen- schen uit voor den groei en bloei der afüeeling. Barakken in de Peel. Maandagmorgen is men tus3chen Ysselsteyn en Griendtsveen begon nen met de voorloopige werkzaam heden voor het bouwen der barak ken, die dezen zomer als verblijf worden aangewezen voor tewerk- gestelden uit Maastricht. Een groot aantal timmerlieden kunnen hier voorloopig werk vinden. Over 3 maanden moet het werk zgn opgeleverd. Harmonie Venray. Venraysch Harmonie zal Vasten avond Zondag haar jaarlgksch con cert met tooneeluitvoering geven. Het alom bekende Tooneelgezelschap onder leiding van Willem Hart uit Eindhoven, heeft reeds haar mede werking toegezegd. Het muzikale gedeelte zal door de Venraysche Harmonie verzorgd worden. In beslag genomen. Bg een landbouwer onder Merselo werden een partij varkens in beslag genomen, die van valsche oormerken waren voorzien. Gevonden portemonnaie's met Inhoud, zijn bij E. Janssen, Maashees B 12 en bij Swinkels, St. Antoniusstraat; een dekzeil, is bij M. Willems, Veltum L 70. Eerste kennismaking. die tijdens de Carnavals dagen den scepter zal voeren over het „Rijk van den Peelhaas". CARNAVAL VENRAY. Woensdag vergaderde de feest commissie van Venray Vooruit met afgevaardigden der kerkdorpen. In principe werd besloten dat ook de kerkdorpen aan den Carnavaloptocht te Venray zullen meedoen, enkele hebben reeds vast toezegging gedaan. Verschillende liedjes zijn bij het bestuur binnengekomen, deze zijn reeds doorgegeven aan de juryleden, welke deze zullen beoordeelen, om de prijs van f 5.vast te stel len en het gekozen lied zal dan ook met de Carnavalsdagen door Ven- rays straten moeten klinken. Prins Con de eerste, heeft zijn residentie gekozen in Hotel Gouden Leeuw, het ligt in de bedoeling dat de Prins met gevolg op Zondag 19 Februari a.s. het Concert der Har monie Venray met een bezoek zal vereeren, terwijl de dansgelegenheden op Maandag eveneens door den Prins met gevolg zullen worden bezocht. Ook zal de Prins met gevolg op Dinsdagmiddag eveneens een bezoek brengen aan de kerkdorpen die plaatsen waar gedanst wordt. On getwijfeld zal de Prins overal een waardig onthaal ten deel vallen. Er is verder reeds bepaald door welke straten de optocht zal trek ken. De opstelling geschiedt om half twee op de Langstraat en prompt om twee uur van daar vertrekken naar: Leeuwstraat, Schoolstraat, Eindt. Overloonscheweg, Gasstraat, Maasheezerweg recht door naar Landweert langs Villa Sonnevanck naar Stationstraat, Hofstraat, Groote straat, Patersstraat, St. Antonius straat, Kruisstraat, Henseniusstraat met ontbinding Henseniusplein. Er zullen ruim 34 wagens en groepen aan deze optocht deelnemen. De collecte langs de huizen voor dekking van onkosten enz. heeft ruim f 160.opgebracht. Zij die nog hun giften willen inzenden kunnen dit doen bij de Penniningmeester van de feestcommissie van Venray Vooruit, de Heer Driessen directeur Gasfabriek, Aan de Carnavals-courant wordt druk gewerkt, terwijl gezorgd wordt het insigne de Peelhaas gereed te krijgen. Commissieleden, Jury ter beoor deeling der liedjes zijn de Heeren H. Welting, P. Gooren, J. v. Hegster en Frans Aerts, terwgl de Juryleden voor vaststelling der prijzen van wagens en groepen bestaan uit de Heeren Broeder Barachus, Quiken, de Mulder, Leunen, H. Oudenhoven en J. Muis. Later wordt bekend gemaakt welke prijzen zullen worden toege kend, wij hoorden reeds een eerste prijs noemen van f 20. Dus allen flink aan den slag. Deelnemers aan den optocht wor den dringend verzocht, zoo dit nog niet is geschied, vóór uiterlijk Maandag 13 Februari schriftelijk opgave te doen aan het Bestuur der feestcommissie van „Venray Vooruit» adresGroote Markt 5, van hetgeen zg uitbeelden me. wa gen of groep. Op verlangen wordt dit eventueel geheim gehou den. Het bestuur der feestcommissie zal in overleg met het bestuur van Venray Vooruit beoordeelen of de een of andere voorstelling geen aanstoot geeft of kwetsend is, en om deze reden eventueel niet toe laatbaar Is. Dringend wordt verzocht aan dit verzoek te voldoen, om niet het risico te loopeD, later te moeten worden teruggezonden. Er wordt gerekend op een goede samenwerking, opdat alles een goed verloop zal hebben, zooals we dat in Venray gewoon zijn. Rectificatie. Het sluitingsuur op Vastenavond- Dinsdag is 12 uur en niet half één, zooals abusievelijk is vermeld. Muziek (geen dansmuziek) tot half twaalf. Zie de officieels bekendmaking a.s. Zaterdag. Aanbesteding. Het bouwen van een cadaverhuisje aan de Vuilnisbelt, voor rekening der Gemeente is opgedragen aan de Gebrs. Spee, alhier voor f 1010. CASTENRAY. Door de vereeni ging het Nederlandsche Roode Kruis is in het Jagerhuis te Castenray een post gevestigd voor Eerste Hulp bij Ongelukken. AARDAPPELVLOKKEN- FABRIEK TE WANSSUM Nu er verschillende factoren op wijzen, dat het besluit tot vestiging van een aardappelvlokken-industrie, zal uitgevoerd worden, is het nood zakelijk, dat men in Limburg de nodige actie gaat voeren, om deze industrie in Noord-Limburg geves tigd te krijgen. Van Noord-Limburg gaat immers de idee uit. Zooals de plannen thans bestaan, zal er voorloopig een aardappel vlok- kenfabriek te Wanssum gevestigd worden. Men moet het succes en de ren dabiliteit van deze fabriek afwach ten, om er dan vervolgens nog een drietal te vestigen n.l. te Veghel, Weert en Beringen. Men heeft juist het oog op deze plaatsen laten vallen, omdat zij ge legen zijn aan een kanaal, noodig voor het vervoer van de aardappelen, Wij vertrouwen, dat de pogingen, die aangewend worden, om deze fabriek in Wanssum te krijgen, succes zullen hebben. Er is voor dezestreek, die vroeger ook een groote aardappelteelt had sinds de Duitsche export zoo sterk verlaagd werd, is deze sterk verminderd zeer veel aan gelegen, dat die fabriek, welke een teelt van 1500 H.A. vereischt en een veertigtal menschen zeker een half jaar aan het werk houdt, er komt. We hopen spoedig goede berichten hierover te vernemen. HORST. Naar wg vernemen zal de heer Jac. Vullinghs, die ontslag heeft genomen als lid van den ge meenteraad, worden opgevolgd door den heer W. v. d. Bekerom. tuinier, daar de opvolgende candidaten de heeren J. Bettinger en W. Martens niet als zoodanig in aanmerking wenschen te komen. Griep-epidemie in dc mijnstreek Als een vloedgolf is de griep over de mijnstreek gevallen en maakt allerwege slachtoffers. Gelukkig zijn het geen ernstige gevallen. Een graadmeter betreffende den omvaDg van de ziekte is het aantal ziekte gevallen onder de mgnwerkers. Op de staatsmijn „Maurits" staan 775 arbeiders als ziek ingeschreven, op de „Wilhelm» 221, twee getallen, welke voor die mgnen abnormaal hoog zQn. Ook op de andere mijnen zijn ver schillende gevallen maar het getal is niet zoo abnormaal hoog als op eerstgenoemde mijnen. Van het dak gevallen. Woensdagmorgen is bij de afbraak van de ruïne van het kasteel Meezen- broek te Heerlen de 32-jarige ar beider P. G. door een misstap van het dak gevallen. Nadat medische en geestelijke hulp was verleend is de man in deernis- wekkenden toestand naar het St. Jozef-ziekenhuis te Heerlen overge bracht. Zjjn toestand liet zich ernstig aan zien. WAARSCHUWING. Het gebeurt den laatsten tijd in Roermond, dat iemand, die om een of andere reden inlichtingen over stadgenootén wenscht in te winnen, dit telefonisch doet met de mede deeling, dat hem dit door iemand anders verzocht is. Hij noemt daar bij dan den naam van een geestelijke of van een ander. Wanneer de genoemde persoon daarnaar later wordt gevraagd, dan blijkt, dat deze daarvoer In het ge heel geen opdracht heeft gegeved Men ga derhalve op dergelijke telefoongesprekken niet in, wanneer men niet geheel zeker weet, met wien men spreekt. Men verneemt, dat dezelfde prac- tijken ook te Heerlen werden toe gepast; daar worden ze aan een zekere politieke partij toegeschre ven De viering van Carnaval heeft zich de laatste jaren in Limburg uitge breid. In veel meer gemeenten heb ben in die dagen optochten en andere met Carnaval verband houdende ge beurtenissen plaats dan in vroegere tijden. Verschillende oorzaken worden voor die uitbreiding aangewezen. Wat van allerlei beschouwingen, welke daarover worden gehoord, waar zij, één oorzaak staat vast't verlangen om de bevolking geduren de die dagen in de eigen gemeente te houden, vooral met het doel, de stoffelijke voordeelen daarvan niet te verliezen. In andere gemeeDten, waar de eigenlijke carnavalviering van ouds bekend was, wordt carnaval thans met optochten enz. aantrek kelijker gemaakt, ook al met de be doeling den trek van buiten niet te verliezen. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de carnavalviering veel meer dan vroeger geleid wordt. Zg, die deze leiding op zich hebben genomen, of de uitbreiding van de viering hebben veroorzaakt, moeten zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn. Het is bekend, dat zich in sommige plaatsen eomité's hebben gevormd met het doel, de carnaval viering in goede banen te krijgen. Dat moge overal het voornaamste doel zijn van hen, die de carnaval- viering organiseereD, in het bewust zijn van den plicht en de verant woordelijkheid, welke zij tegenover hun medemenschen op zich hebben genomen. En de geheele bevolking werke met hen samen voor een gepast verloop van die voor velen toch zeer gevaarlijke dageD, waarin voorzich tigheid en waakzaamheid meer dan ooit geboden zijn. Z.H. Exc. de Bisschop heeft in zijn groote zorg voor de Hem toever trouwde zielen, zijn priesters verzocht het volk ernstig te vermanen, om zich ook in die dagen als een waar Christen te gedragen en het de ge varen en oorzaken van excessen onder de oogen te brengen. De Bis schop sprak daarbij de hoop uit dat de burgerlijke overheid daarin een aanleiding en een steun moge vinden voor een krachtige houding in deze. Ieder werke hier met de geeste- telijke en wereldlijke overheid samen. Hg, die zich aan een ongepast ge drag schuldig mocht maken, worde daarin niet aangemoedigd door de instemming of deelneming van an deren, maar hij worde er door de afkeerige houding van elk goedwil lende tot zijn schaamte op gewezen, dat zijn optreden een fatsoenlijk mensch onwaardig is. Meer dan ooit is dat in deze dagen plicht. Carnaval moet een volksfeest zijn, waardig in al zijn uitingen, zooals onze katholieke, om haar zelfbewus te fierheid bekende provincie waar dig is. Dit zij aller streven in het heden en in de toekomst. Treinverbindingen in het Zuiden. Op een conferentie, die de Ver- keerscommissie der K. v. K. te Eind- hoven in Utrecht gehad heef t met de directie der Ned. Spoorwegen, heeft deze in overweging genomen het inlasschen van een trein, vertrekken de 10.30 uur uit Helmond, en aan komende te Eindhoven te 10.46 uur met doorverbinding naar A'dam enz. Voorts werden verbeteringen voor de verbindingen met Nijmegen in het vooruitzicht gesteld. Verder zal de directie overwegen den trein van 10.28 uit Helmond' naar Venlo, te Horst-Sevenum te doen stoppen, evenals de retourtrein, die 10.55 uur uit Venlo naar Helmond vertrekt. De proef van een verbeterden trein- loop tusschen Eindhoven en Roosen daal heeft geen gunstige resultaten gehad, maar zal worden voortgezet. Tot heropenstelling van het 3tation Best kon niet worden overgegaan, wijl dit economisch niet verantwoord zou zgn. Het tarief Eindhoven Brussel zal nader overwogen worden, terwijl deze trein in de toekomst stoppen zal te Lier voor aansluiting op Antwerpen. De halfurendienst op Utrecht staat nog niet vast wegens bezwaren, die een dusdanige dienst mee zou brengen voor het veelvuldig gesloten zgn der overwegboomen. Dat is pas visch I Te Nieuwkoop had de vlsscher Ant. H. het geluk twee snoeken te verscha ken, welke tezamen 42 pond wogen, terwiji hg bovendien een karper bemachtigde van 27 pond. Kazernebouw te Den Bosch. Woensdag heeft de aanbesteding plaats gehad van den bouw der kazerne voor de lichte brigade te 's Hertogenbosch. Het hoogst werd ingeschreven door den heer G. Kuy- pers te Hoogwoud met f 756.000; het laagst door de firma Struycken te Tilburg met f 632.300. Diamanten huwelijksfeest. Zondag 19 Februari hoopt het echtpaar W, van Eyk—Bukkenis te Liessel (gem. Deurne) den dag te herdenken, dat het vóór zestig jaren in den echt werd verbonden. Een smokkelaar met sprintersbloed. Rijksambtenaren van den dienst der invoerrechten en accgnzen hiel den dezer dagen op den weg tusschen Nispen-grens en Roosendaal een smokkelaar aan, die op z(jn oude fiets- een vrachtje smokkelwaar ver voerde, aldus de „Tel." De arrestatie van den man viel niet mee, want toen de kommiezen hem wilden overbrengen naar den post, verzette hg zich heftig. Er werd flink gevochten tot een der ambtenaren den smokkelaar knock out sloeg. Toen de smokkelaar weer bijkwam was al zijn strijdlust ver dwenen. Hg wilde niets liever dan zich maar gedwee laten leiden. De man was er zelfs zoo aan toe, dat een der mannen zijn hart luider liet spreken dan zgn verstand en den smokkelaar voor de rest van den tocht naar den grenspost zijn fonkel nieuwe fiets afstond, terwijl hijzelf het rammelend karretje van den arrestant ging berijden. Als de beste vrienden stapten zij op en reden over den vlakken beton weg naar Roosendaal, totdat de smokkelaar, langzaam aan bijge komen, sprintersbloed in de aderen bleek te hebben en in een felle spurt „over" de kommiezen heen ging, de vrijheid tegemoet. Het werd een soort Australische achtervolging, waarbij de smokkelaar zich onbetwist de sterkste toonde. Bij het bereiken van de eerste straten van Roosendaal was hij voor goed verdwenen. Nu zitten de twee rijksambtenaren met een beetje smokkelwaar en 'n oude fiets, terwijl de smokkelaar met Pijnenburg-allures vrjj rondrijdt op een fonkelnieuwe fiets. Belgisch bioscoop-record Het schijnt, dat België in Europa het record op zijn naam mag zetten voor het grootste aantal bioscopen. Hier zijn niet minder dan 1087 bios copen, met in het geheel 523.000 plaatsen. Dit komt neer op een bioscoopzaal per 755 inwoners en op een bioscoopzetel per 15 inwoners, met inbegrip van grijsaards, zieken en kleine kinderen. Voor geheel Europa is er gemiddeld één bioscoop per 12*500 iawoners en een bioscoopzetel per 32 inwoners. De regeeringscrisis in België Er is dus weer een nieuwe regee ringscrisis in België. Eens te meer werd zg door de liberalen uitgelokt, Bg de vorige crisis hadden dezen hun minister van financiën, Max Leo Gérard, doen heengaan met de be doeling bij een nieuwe kabinetsfor matie hun invloed in de regeering te versterken. Thans hebben zjj de zaak-Martens gevonden, om Spaak andermaal in moeilijkheden te bren gen. Amerika wil snel paraat zijn. De militaire commissie zegt In haar rapport, waarin zij het huis van afgevaardigden het wetsontwerp aanbeveelt, o.a. het volgende Eerlang kan een oorlog in Europa uitbreken. Indien zulk een betreu renswaardige mogelijkheid werkelgk- heid zou worden, zou het dringend noodzakelijk zijn, dat wjj gereed zgn en ons hebben toegerust met een onontbeerlijke luchtvloot en een be wapening, welke voldoende bescher ming biedt voor onze eigen kusten, zoodat wjj minstens eerbiediging van onze rechten in ons eigen land kun nen afdwingen. De commissie wenscht de lucht macht te zien uitgebreid met 3032 extra-vliegtuigen en wenscht het gebied van het Panamakanaal te zien toegerust. Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 3 tot 10 Febr. GEBOREN Antonius F. M. Maessen, Oostrum Maria A. M. van Meijel, Deurnescheweg Hendrika Jansen, Laagheidschewg Maria F. H. Kersten, Stationsweg Theodorus G. M. J. van Waaflenburg, Wilhelminastraat Petronella M. Coenen, Ysselsteyn PetronellaH. M. Claessens, Overbroek Wilhelmina C. M. Hendriks, Hoenderstraat Gerardus J. M. Wejjs, Steeg Anna G. Th. Lamers, Vlakwaterweg Hendrina M. F. Janssen, Draalstraat Hendrikus F. E. Hoevenaars, Maasheescheweg Mathijs W. A. Verstraelen, Maasheescheweg Peter L. E. Jacobs, Merseloscheweg. OVERLEDEN: 2 patiënten St. Servatiusgesticht. Kerkelijke Diensten. DEKENAAT. A.s. Vrijdag recollectie H.H. Gees telijken. PAROCHIE-ACTIE meer eer bied en liefde voor Christus Eucharisticus PAROCHIEKERK. Gironummer 136144. Heer der week Kap. v. Wijngaarden Tel. 187. Morgen ZONDAG de H. Missen om 6, 7, 8, 9 en 10 uur. De H. Mis van 7 uur wordt opgedragen voor de vrouw van Piet Verbeek en hun zoon Theo, geen kleine Congregatie, half 3 Kinderlof, 4 uur H. Familie, 6 uur Lof. MAANDAG half 7 zielmis, 7 uur best. jaarg. voor Jan v.d. Boogaart, half 8 best. jaarg. voor Jean Janssen, 8 uur gest. jaarg, 2de klas voor Johannes Rongen en Wilhelmina Broeks, kwart na 4 Lof. DINSDAG half 7 ieesmis ter eere van den H. Antonius, 7 uur Ieesmis, half 8 Ieesmis, 8 uur gest. jaarg. voor Jacob Bistervels en Anna Maria Lemmens. Zijne Heiligheid Een krachtig figuur ging heen. De „Vredespaus" onder alle Kerkvorsten. Vrijdagmorgen om 4.51 Nederl. tijd is Paus Pius XI in Vaticaan stad overleden. Wijlen Z.H. Paus Pius XI werd geboren op 31 Mei 1855 In een klein dorpje Desio genaamd, hetwelk on geveer 18 K.M, ten Noorden van Milaan is gelegen. Hij ontving bij het H. Doopsel de namen Ambrosius, Damiaan, Achil les. Zijn vader, Francesco Ratti, was directeur van een zijdespinnerij en gaf zgn kinderen een degelijke en godsdienstige opvoeding. Toen hij diaken was, werd bg door zgn Aartsbisschop naar Rome ge zonden om zich aldaar verder te bekwamen in het Kerkelijk Recht en de Wijsbegeerte. Tevens bereidde hg zich te Rome voor op het Priester schap, hetwelk hg op 20 December 1879 in de kerk van St. Jan van Lateranen ontving. In Februari 1922 volgde zijn Paus keuze onder den naam van Pius XI, die hiermede de 260e opvolger van Petrus werd. De zeventien jaren, dat Pius XI aan het hoofd der Katholieke Kerk stond, zgn merkwaardige jaren ge weest en ongetwijfeld zullen deze jaren voor de kerkgeschiedenis als bijzonder belangrijk blijven aange merkt. Reeds terstond na zijn Pauskeuze toonde Pius XI zijn persoonlijkheid. Zoo gaf hij na zgn verkiezing tot Paus vanaf de buitenloggia der Sint Pieter aan het volk zegen „Urbi et orbi", hetgeen hij na zijn kroning op 12 Febr. d.a.v. herhaalde. Het Ponticaat vaD Pius XI is voor de Kerk geen tijd geweest van vrede en rust. Groote rampen hebben gedurende de laatste jaren elkaar snel opge volgd en hiervan bleef de Katholieke Kerk zeker niet verschoond. Herin neren wij slechts aan de kerkver volgingen in Rusland, Mexico, Span je en Duitschland en aaD den taaien strijd der z.g. Godloozen tegen de Katholieke Wereldactie. Pius XI had een helder verstand en een scherpzinnigen blik. Als de gevaren dreigden, liet hij zijn waar schuwende stem hooren, zoowel in woord als in geschrift. Van Paus Pius XI verschenen verscheidene Encyclieken en dat hij vooruitstrevend was, bewees wel zgn groote belangstelling voor de tech niek. Paus Plus XI kon met recht de „Vredes-Paus" genoemd worden. Onder zijn regeering werden ver schillende concordaten gesloten. WOENSDAG, 3ce der Zeven Woens dagen ter eere van St. Jozef, half 7 Ieesmis en vereering der relikwie, 7 uur Ieesmis, half 8 Ieesmis ter eere van St. Jozef, 8 uur gest. Sol. jaarg. voor Maria Petronella Esser. DONDERDAG half 7 Ieesmis, 7 uur te Veltum H. Mis, kwart na zeven Sacramentsmis en generale H. Com munie van de leerlingen der Jongens school, 8 uur best. jaarg. 2de klas voor Willem Poels en ouders. VRIJDAG half 7 Ieesmis, 7 uur Ieesmis, half 8 best. jaarg. v. Gerard Peters, 8 uur gest. jaarg. 2de klas voor Johanna Goumans en haar zoon Petrus Hubertus. ZATERDAG half 7 O.L. Vr.-Mis, 7 uur Ieesmis, half 8 best. jaarg. voor Jan Swinkels, Jacoba Michels en overl. fam. Keltjens, 8 uur Iees mis, kwart na 4 Lof. Biechthooren van 4—6 uur. In de week van 1319 Februari a.s. zal de jaarlijksche collecte ge houden worden voor het Parochiaal Armbestuur. RETRAITE. Vau 7 tot 10 Maart zal er een retraite voor dienstplich tigen gegeven worden te Venlo. H. Familie. Deze week vieren hun patroon heilige G. v. Sinten, J. Willems, L. v.d. Pas, W. v.d. Pas. Voesten, P. Goumans, P. Vollenberg, A. Verbeek, J. Arts, W. Janssen, G. Geurts, H, Janssen, H. Stevens, H. Vermeulen, A. Glelen. Patronaats-Agenda. Zondag onmiddellijk na de Hoog mis (11 uur) Jongenscongregatie. We zijn als goed lid verplicht present te zjjn. In verband met een aanvul ling van het Bestuur, kunnen er candidaten opgegeven worden. Ook nieuwe leden kunnen komen. Want de Congregatie is voor alle school vrije jongens. 11.30—12 Leesbibliotheek geopend 6.30—9.30 Patronaat 7 uurGroepraad voor G.L. en A.G.L. Dinsdag 7.30—10.30 Goud-Pluvier. Jonge Wacht. Dinsdag 5—6.30 Asp. groep A. Woensdag 6—7 Bonifaciusgroep. 6.30—7.30 asp.-groep B. 7.158.30 Gerardusgr. Jonge Werkman. Woensdag 89.30 asp. groep. Gewestelijke Sociale Cursus. Woensdag 7 uur les in 3 vakken. Welpen-horde St. Petrus. Dinsdag en Vrijdag 47<. Congregatie. A.s. Zondag geen Congregatie. K. J. V. en Standsorganisatie's. Alle K.J.V.-ers en standsorganisa tie's worden verzocht, zooveel moge lijk op de Missietentoonatelling in 't K.J V.-gebouw te komen en zooveel mogelijk anderen mee te brengen, Toegang gratis. KJ.V. Woensdag 8 uur vergadering groep- leidsters K.J.V. Poetsen door Jesters. K. J. M. Zondag wegens de Missietentoon. stelling kan er geen K.J.M. zijn. Tusschen half 2 en half 3 kunnen allen de tentoonstelling bezichtigen. PATERSKERK. Morgen ZONDAG, de H.H. Missen om 5, 6 en 7 uur, om 8.15 de Hoogmis, Gelegenheid om te biechten aan de Epistelzijde nè de H. Mis van 5 uur. Om 4.45 gez. Vespers, om 5.30 Lof. DINSDAG, 2de Dinsdag van de Antonius-noveen, ged. de uitstelling vau het Allerheiligste te verdienen volle aflaat. Om 7 uur gez. Antonius- mis, waaronder algem H. Communie en gebeden ter eere van St. Antonius. 's Avonds om 5.30 Lof met predikatie en aanbeveling der intenties. WOENSDAG om 7.30 pl. Requiem mis voor alle ovegjgden medebroeders bloedverwanten weldoeners. VRIJDAG om 7.30 gez. H. Mis, 5.30 Oefening van den H. Kruisweg. Op de weekdagen zijn de H. Missen om 5.30, 6.15, 7 uur en 7.30. Dagelijks om 7.30 'n H. Mis voor klooster en weldoeners. Gedurende de Vastenavonddagen plechtige viering van het 40-uren gebed. Bloemen voor de versiering worden dankbaar aanvaard. Beleefd verzoek deze Zaterdag voor 12 uur te laten bezorgen. H. H. NISSEN. Morgen Zondag om 6 uur voor Peter en Simon Willems, om 7 uur voor de overl. der fam. Janssen- Gellings. Maandag om 6,15 v. Grada Emonts en overl. fam. Emonts-Hanssen. Dinsdag om 5.30 en 6.15 v. Maria Catharina Tacken-Philipsen als lid v.h. Koordje, om 7 uur voor Willem Wijnhoven en echtgenoote, om 7 uur Hoogmis ter eere van St. Antonius en tot zeker intentie. Woensdag om 6.15 v. Tilla Janssen Donderdag om 5 30 en 6.15 voor Theodora Smits-Poels als lid van het Koordje, om 7 uur voor Johannes Wijnhoven. Vrijdag om 7 uur voor Maria Catharina Tacken-Philipsen als lid v. h. Koordje. ZATERDAG om 5 30 en 6.15 voor Bertha Vermeulen-Poell als lid v.h. Koordje, om 7 uur voor JohanDes Wagemans en Maria Gerrits. DERDE ORDE. Morgen Zondag na de Hoogmis bestuursvergadering van de Derde Orde. Jonge Derde Orde. Zondag om 10 uur in het Patro naat buitenkerkelijke vergadering afd. meisjes. Maandagavond half 7 noviciaats- onderricht, afd. meisjes. Districts-Arbeidsbeurs Kantoor: Marktstraat 10. GEVRAAGD 1 boerenknecht voor Schinnen Boerenknechtgj^jtpor Sambeek Overloon, Merselo enz. 3 boerenknechten voor Paschen 1 boerendienstmeid voor Broek huizen 1 aankomend schilder J poetsmeisje v.d. schoonmaak 1 bur?erdlen3tmeisje v. Venray 2 boerendienstmeiden v. Paschen 1 boerenknecht voor Paschen Arbeidskrachten ten behoeve der landbouwers in Duitschland Boerenknechten voor Zuid-Limburg BIEDEN ZICH AAN 1 kindermeisje 3 burgerdienstmeisje 1517 jaar. 1 werkmeisje 23 jaar. 1 burgerdienstmeisje 15 jaar 4 burgerdienstmeisjes 16—23 jaar 1 leerling monteur 1 huisnaaster 1 Boerenknecht voor 1 Mei '39 1 daglooner losse arbeiders, grondwerkers, opperlieden, sigaren maakers enz. enz. 1 Boodschapper of wissellooper 1 dienstmeisje 16 jaar DISTRIBUTIE en SPAREN: Maandag 10—11 BenC-boeren Donderdag 3.005.00 alle anderen GEVRAAGD in burgergezin pl.m. i5 jaar. Brieven onder no. 10 bureau van dit blad. GEVBAAGD P. H. Goossens, Bakkerij Stationsstraat, Tel. 45, Deurne. TE KLOOE zeug m78 biggen 2 weken oud M. W. Michels, Leunen. H. Verlinden, Steeg-Leunen. TE KOOP bijna voldr. koe februari) O. Rei- geulen.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 2