Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. „venray- AlleenBoter is boter boter De dienstbode. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 11 Februari 1939 Zestigste Jaargang No 6 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Ze beoefent niet zoozeer een vak, ze volgt een roeping 1 Eindelijk toont de overheid begrip voor de sociale beteeke- nis van het dienstbodenwerk. Ze heeft althans de straf verlicht, waarmee ze tot heden dit werk belastte. Straf Inderdaad I Men kan z'n dochtertje naar de fabriek sturen en dan be schermt de overheid het kind. Zij bepaalt, hoe lang het ten hoogste mag werken en op welke tijdstippen; ze stelt bepalingen in het belang van haar gezond heid en veiligheid. Maar de dienstbode wordt niet alleen aan haar lot overgelaten, doch de overheid legt dengenen, die een meisje arbeid verschaf fen als dienstbode, een soort boete op. Voor haar moet een zeker bedrag aan personeele be lasting worden betaald als het meisje meerderjarig is geworden, moet men ze ontslaan of de „boete" wordt aanzienlijk ver hoogd. Waagt men het om een mannelijken bediende, die werk loos rondloopt, aan arbeid te helpen, dan moet daarvoor aan den fiscus voor 200 pet. meer worden betaald dan voor een volwassen vrouwelijke hulp in de huishouding. Dat zijn toch waarlijk dingen, waar 'n verstandig mensch om zou gaan huilen van narigheid de bestraffing van het geven van arbeid in een tijd, waarin hon derdduizenden werkloozen en hun gezinnen door den staat moeten worden onderhouden. Vroeger is de wetgever blijk baar van de stelling uitgegaan, dat het houden van een dienst bode het bewijs zou zijn van een zekere luxe. In bepaalde ge vallen was dat inderdaad zóó en is zulks ook thans nog wel eens juist. Maai deze soort luxe is toch eigenlijk van sympatieken aard. Daarvan profiteeren de arbeiders-kinderen, wat van andere en onbelaste luxueuse uitingen niet altijd kan worden gezegd. In 't algemeen echter worden tegenwoordig haast geen dienst boden meer gehouden uit weelde. Integendeel, de meer of minder gesitueerde dames van thans stellen voor zichzelf levenseischen welke veel tijd en zorg vragen maar met de eigenlijke huis houding weinig of niets te maken hebben. Op dezelve passen ze alle mogelijke effiency toebe perkte woning, kleine keuken en alle gerei automatisch. In de meeste gevallen wordt een dienstbode gehouden uit noodzaak, b.v. in groote burger huishoudens, in de woningen van bejaarden of daar waar zieken zijn. Vaak ook in de ge zinnen, waar de vrouw gebonden is aan den winkel of „de zaak". In ai deze gevallen verricht de dienstbode een sociaal werk, dat voor iiaar zelf en voor haar om geving van hooge waarde is. Zij werkt het tekort weg, dat den gezinsleden, voor wie ze werk zaam is, in zorg en verzorging bedreigde- En ze maakt aldus de beste school door, waar goede en bekwame huisvrouwen worden gevormd, die de stutze zijn van het familieleven en daarmee de stutze van den staat. Juist, omdat het voor arbei derskinderen van zoo groot belang is, dat ze in een geordende bur gerhuishouding zich als huis vrouw leeren bekwamen, wordt ook vaak een dienstbode gehou den, er.kel en alleen, althans in hoofdzaak, om zoo'n meisje de gelegenheid te bieden de huis houding, maatschappelijke ma nieren en wat daarbij behoort, te leeren. Uit zuiver sociaal ge voel derhalve. Vooral op het platteland laat menigeen zich daardoor leiden. In een kleine huishouding kan de vrouw het werk dikwijls bést af, desnoods met behulp van een werkster, maar men neemt een dienstbode, omdat er in het dorp zooveel meisjes uit arme gezinnen doelloos om huis heen hangen. Een goede dienstbode wordt altijd een goede huisvrouw. Maar nogmaals de overheid scheen dat tot nog toe niet in te zien; ze „waardeerde" het althans in de verkeerde richting. Nu echter massale terugkeer van de Duitsche dienstmeisjes hier wederom een sterk tekort aan dienstboden dreigt te ont staan, betoont ze eenige soepel heid, o.m. door de uitgevaardigde bepaling, dat de verdiensten van dienstboden worden vrijgelaten bij de vaststelling van den steun aan werklooze vaders (of kost winners van een gezin). Dat is een gelukkig besluit, Het wil me voorkomen, dat de Nederlandsche meisjes niet minder geneigd zouden zijn dan de Duitsche om door opleiding in gezinnen zich tot goede huis vrouwen te laten ontwikkelen. Maar de overheid maakte het dienstbodenwerk onaantrekkelijk. Het Duitsche dienstmeisje kon wat ze verdiende, voor zich zelf besteden; de Nederlandsche dienstbode zag haar verdiensten, althans ten deele, in mindering worden gebracht van den over heidssteun aan het gezin. Daar is principieel niets tegen als het kan. Het loon der dienst boden is echter vaak slechts miniem en bovendien brengt haar verkeer in een burgerlijk millieu mede, dat ze meer dan vroeger zorg besteedt aan haar uiterlijk, w.o. haar kleeding. Het verlan gen daarnaar groeit ook vanzelf door haar opvoeding in 't gezin dat ze dient. Het is alleszins billijk, dat het dienstbodeloor. bij de berekening van den steun aan den werk loozen huisvader, buiter. beschou wing wordt gelaten. En het is te hopen, dat de overheid nog ver der zal gaan en spoedig de belofte zal nakomen inzake de vrijstelling van personeele be lasting voor één dienstbode per gezin. De overheid bedenke tenslotte nog, dat de dienstbode evengoed recht heeft op sociale bescherming als de fabrieksarbeidster. Zij ga in deze bescherming, omwille van het bijzondere karakter van den arbeid der dienstbode, niet te ver. Maar ze bescherme de meis jes althans tegen uitbuiting in gezinsarbeid. Welke helaas soms nog wel plaats vindt. Md FRANSCHE BELANGEN ZIJN BRITSCHE BELANGEN. Een duidelijke verklaring. De Britsche regeering treedt steeds resoluter op. Is dit reeds uit de rede voeringen van Chamberlain in 't Lagerhuis en van Lord Halifax te Huil gebleken, dezer dagen heeft de Britsche premier zich nog krasser uitgedrukt door in het Lagerhuis een verklaring af te leggen omtrent de politiek zijner regeering-, die aan duidelijkheid niets te wenschen over liet. In antwoord op een vraag van den arbeiders-afgevaardigde Henderson, antwoordde de eerste minister dat hij onmogelijk in bijzonderheden alle hypothetische gevallen kon nagaan, welke zich zouden kunnen voordoen, maar hij voelde zich verplicht duide lijk te maken, dat'de solidariteit van belangen, waarbij Frankrijk en Groot- Britt.annië beide betrokken zijn, zoo danig is, dat ieder bedreiging van vitale belangen van Frankrijk, van welke zijde zjj ook moge komen, een onmiddellijke samenwerking van Engeland zal te voorschijn roepen. Deze mededeeling werd in het Lagerhuis met applaus en luide toe juichingen begroet. Ook in politieke en diplomatieke kringen is Chamber lains onbewimpelde uitspraak met vreugde ontvangen, ondanks het feit, dat de premier slecht.3 herhaald had, wat hij reeds meermalen had gezegd. De nadruk moet echter gelegd worden op de manier, waarop het antwoord gegeven werd, alsmede op het oogenblik, waarop deze verklaring werd afgelegd. In de uitvoerigheid van het antwoord ligt vooral een duidelijke waarschuwing aan Italië. De Italiaansche pers had zich toch de laatste dagen beijverd om den indruk bij het Italiaansche volk te wekken, dat Frankrijk in zijD geschil met Italië geïsoleerd staat en dat Engeland een welwillende houding tegenover de Italiaansche eischen inneemt. Chamberlain heeft dus een misverstand willen wegnemen, wat hem volkomen gelukt is. Dat in Frankrijk des premiers verklaring met groote waardeering en voldoening ontvan gen is, laat zich denken. Algemeen was men het er over eens, dat de woorden van Chamberlain, evenals die van Roosevelt, een doeltreffende bijdrage vormen voor de vredes politiek der groote democratische staten. In Engeland zelf is door verschillende bladen op gemerkt, dat nu nergens meer ge twijfeld behoeft te worden aan de solidariteit tusschen Engeland en Frankrijk. De afgelegde verklaring is op den juisten tijd gekomen om te beletten, dat elders een wig zou worden gedreven in de vriendschap tusschen beide landen. Overal weet men nu, dat Engeland niet achter zal blijven, als Frankrijk bedreigd wordt. Zij, wien Chamberlains woor den betreffen, mogen ze wei ter harte nemen en daaruit hun consequenties trekken. In Amerika heeft de Britsche verklaring ook veel reden tot tevredenheid en vol- doeuiDg gegeven. Chamberlains woor den zijn toch geheel in den geest van Roosevelt's bedoelingen en alge meen is men er voor om aan Engeland en Frankrijk zooveel mogelijk facili teiten te verleenen voor de versnel ling hunner bewapening in de lucht. Tegenover deze openlijke adhaesie- betuigingen staan de beoordeelingen in de beide as-staten, die blijkbaar totaal verrast zijn. Italiaansche struisvogelpolitiek In Rome was men over Chamber lains onverwachte solidariteitsver klaring jegens Frankrijk zóó ver baasd, dat de bladen er aanvankelijk geen melding van durfden te maken. Beter is te zeggener niets van mochten vertellen. Later is, in overeenstemming met de politiek om de groote menigte menigte in het dui3ter te laten nopens elk risico dat verbonden zou zijn aan Britsche vijandschap ten aanzien van de Fransch-Ttaliaansche wrij ving, door de Italiaansche bladen alles in het werk gesteld om de beteekenis van Chamberlains woor den zooveel mogelijk te verkleinen. Duitschland houdt zich ook al van den domme. In Duitschland hult men zich ook al in een geheimzinnig zwijgen. Daar schijnt het parool „niets nieuws" uitgevaardigd te zijn. Men heeft zich er beijverd om de woor den van den Britschen premier zoo min mogelijk tot het Duitsche pu bliek te laten doordringen. Dat moet maar slikken, wat het door de autoriteiten wordt voort gezet. In een paar regels is slecht? een kort uittreksel vermeld, zonder eenige toevoeging. Zoo kan de „as" zonder gevaar en ongestoord blijven voortwentelen. Toch zullen Hitler en Mussolini ieder op zijn wijze, wel trachten om Chamberlains vermaning te verduwen of te overtroeven. Voorloopig komt dat tot uiting ten opzichte van de houding van Berlijn en Rome inzake de Spaansche kwestie De beide totalitaire staten zjjn het er over eens, dat Franco gesteund moet worden, totdat hij de eind overwinning behaald heeft op het Bolsjewisme in Spanje. Die zegepraal moet bevochten worden, met andere woorden: aan den burgeroorlog mag geen einde komen door diplomatiek overleg, maar op het slagveld of na een onvoorwaardelijke overgave van de Marxisten. LEVENSPEIL IN OOSTEN RIJK NIET VERBETERD. In het voormalige Oostenrijk wordt openlijk gemopperd. Dii is door den gouwleider van de „Ost- mark" ronduit erkend. Biirckel heeft in een rede toegegeven, dat de levensstandaard in Oostenrijk sedert den Anschluss niet verbeterd is en dat het meerendeel der bevolking tegen de regeering moppert. Echter is, zoo voegde hij daaraan toe, de werkelijke reden voor den slechten levensstandaard in Duitschland niet de schuld van de nationaal-socialis- ten of van de nationaal-sociallstische regeering. Het is de vijandigheid van.... de democratische Staten, die Duitschland met oorlog bedreigen. Daarom is Duitschland, volgens Bürckel, gedwongen kanonnen in plaats van boter te produceeren. Maar het mooiste komt nogNa tuurlijk worden de Joden er weer bijgehaald. De democratische Staten worden, alweer volgens Bürckel, alleen geregeerd tot voordeel van de Joden en Duitschland moet gereed staan om zich tegen de Joodsche agressie te weer te stellen. De nationaal-socialisten krijgen blijkbaar nachtmerries van hun haat en vijand schap tegen de Joden, OOK IN DUITSCHLAND HEERSCHT ONTE VREDENHEID. Er wordt echter niet alleen in Oostenrijk gemopperd, ook in Duitschland zelf brengt de schaarsch- te van levensmiddelen de bevolking in een ontevreden stemming. In de „Deutsche Volkswirt" is er dezer dagen op gewezen, dat het verbruik van levensmiddelen in 1938 aanzien lijk hooger was dan zelfs het record- verbruik in de jaren kort na den oorlog. Door de plotselinge stijging van vleesch, suiker, sigaretten, koffie enz. was een tijdelijke beperking van de op de markt geachte hoeveel heden dezer artikelen eigenlijk niets buitengewoons. Wat de bevolking echter thans met de koffie beleeft, kan eventueel ook bij andere goede ren gebeuren. Daarom moet onder deze omstandigheden van overheids wege gezorgd worden voor een zoo redelijk mogelijke verdeeling van de beschikbare hoeveelheden levensmid delen onder de bevolking. Het in rijen voor de winkels staan is niet alleen geschikt om pijnlijke herinne ringen wakker te roepen, maar het is bovendien de onrechtvaardigste en ook de meest onvoordeelige vorm der goederen-verdeeling. Indien toch op een gegeven oogenblik een wel licht slechts gering tekort van een bepaald artikel voorkomt, dan kan dit aanleiding geven tot een hamster campagne, terwijl omgekeerd juist door het hamsteren door de bevol king het tekort aan dit artikel pas dubbel merkbaar wordt. Wie echter aan dit hamsteren niet mee doet, of geen gelegenheid heeft op de meest ongunstige tijden van den dag in de rij te gaan staan, die loopt kans, in het geheel niets te krijgen. Om dat te vermijden of althans tot een minimum te beperken, moet men andere methoden zoeken. Genoemd blad heeft in dit verband 't denkbeeld geopperd om voor ver schillende artikelen die tijdelijk schaarsch mochten worden, evenals thans reeds voor boter en andere vetten 't geval is, zoogenaamde „vaste-klanten-lgsten" aan te leggen. Iedere winkelier moet zulk een lijst van zijn vaste klanten aanleggen, krijgt op grond van deze lijst weke lijks zijn artikelen, zij het ook in bescheiden hoeveelheid geleverd, en kan dan lederen klant het hem toe komende rantsoen verkoopen. Gele genheidsklanten kan hij hoogstens nog iets geven als er wat overblijft. Op deze wijze hoopt men de boven genoemde nadeelen te kunnen op heffen en een vlot verloop van den detailhandel, ook al zijn van tijd tot tijd diverse goederen schaarsch, te kunnen waarborgen. Belde mededeelingen, èn uit Weenen èn uit Berlijn, zijn symptonen van een veranderden geest bg onze Oostelijke naburen. Vier weken feest te Utrecht Naar wij vernemen zal de directie der N.V. Nederlandsche Spoorwegen het in September te vieren eeuw feest ook voor het personeel in al zijn geledingen niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Rekening houdende met de be schikbare gelden zal de herdenking van deze heugelijke gebeurtenis be staan uit een aanbieding aan het geheele personeel met echtgenooten van een feestdag te Utrecht Daar voor komen 30.000 employe's met hunne vrouwen of verloofden in aan merking, zoodat de Domstad dien tg'd aan zestigduizend bezoekers (sters) gastvrijheid zal hebben te verleenen. Dit bezoek zal verdeeld worden over twintig dagen, zoodat drie duizend gasten per dag worden verwacht. Zij zullen telkens 's morgens offi cieel ontvangen en door de directie toegesproken worden. Na een ge- meensckappelijken koffiemaaltijd ligt het in de bedoeling het gezelschap in twee gedeelten een speciale revuevoorstelling, alsmede een rond rit per autobus aan te bieden. Tenslotte zal het personeel door een financieele bijdrage in de gele genheid gesteld worden 's avonds op eigen gelegenheid in de stad ver tier te zoeken. Hulp en bijstand gevraagd. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van Varkenshandela ren heeft in een telegram aan de Koningin, Hare Majesteit verzocht bemiddeling te willen verleenen voor verbetering van bestaansmogelijkheid der varkenshandelaren. Tengevolge van het thans gelden' de systeem, terzake de varkensafzet en aankoopen, is de toestand abso luut ondraaglijk geworden. Bg recht vaardiger methode behoeven de var kenshandelaren niet de bedrijfs- en daarmee gepaard gaande weliswaar sobere bestaansmogelijkheid te ver liezen. Door eenzijdige toepassing, waarbij de handelsbelangen verdrukt zgn, worden zg thans tot werkloos heid gedoemd en onnoodig met hun ne gezinnen in armoede gedreven. Als groep van Hare Majesteits trouwe onderdanen wenden zij zich uiteindelijk via het hoofdbestuur van voormelden Bond tot de Koningin om Hare hulp en bijstand. Dc nieuwe deviezenregeling. Het blijkt thans toch, dat een belangrijk deel der in het Duitsche grensgebied werkende Nederlandsche textielarbeiders den arbeid daar heeft moeten staken, omdat de nieuwe deviezenregeling het hun onmogelijk maakt een voldoend bedrag voor onderhoud hunner gezinnen over te maken. Te Losser meldden zich reeds 80 van deze arbeiders bij het bureau der arbeidsbemiddeling aan en uit Denekamp zijn ongeveer 150 arbeiders niet weer over de grens gegaan. Een aantal der ontslagenen, onder wie veel meisjes, is reeds geplaatst in Twentsche textielfabrieken. De uittocht van Nederlanders heeft de Duitsche directies voor allerlei problemen gesteld. In alle haast moesten noodmaatregelen worden genomen, opdat de bedrijven zooveel mogelijk voortgang konden hebben en de productie op het oude peil gehandhaafd bleef. Doordat de Nederlanders weg bleven, ontstond in menige fabriek stagnatie. De arbeiders hebben voor een moeilijke keus gestaan en niet dan na ernstige beraadslaging hebben zij hun besluit genomen. Ook de burge meester van Losser heeft hen ge adviseerd het voorstel van de 50 pet. uitbetaling in marken niet te aan vaarden. Een model-schuilkelder. In den tuin van het politiebureau te Haarlem is een klein model schuil kelder ingericht, gebouwd volgens een geheel nieuw systeem de kelder is van gewapend beton, biedt ruimte aan vier personen en kost ongeveer honderd gulden. De onderdeelen van den kelder kunnen gemakkelijk uit elkaar worden genomenbg verhui zing hoeft men de schuilplaats niet achter te laten: men „demonteert" den kelder eenvoudig en neemt hem mee naar zijn nieuwe woning.... Een dergelijke kelder, die weinig ruimte inneemt het model is 1.20 hoog, 2.40 lang en 85 c.m. breed kan in eiken tuin gebouwd worden het dak wordt bedekt met aarde en graszoden; het hangt van den stand van het grondwater af, hoe diep de kelder in den grond kan worden ge bouwd. De N.V. „De Ringvaart" te Hille- gom heeft dit model, dat geheel nieuw van constructie is, ontworpen. Voor belangstellenden i3 de keider den geheelen dag te bezichtigen. Ook een aanbesteding. We lezen in „De Aannemer" De liefde voor openbare aanbe steding bezielt niet alleen de aan- nemers. Er is ook nog een architect in den lande, die onder alle omstan digheden architect blijft en dus voor keur geeft aan het aanbesteden van werk. Dit moge blijken uit een advertentie, welke onlangs in de Nieuwe Koerier was opgenomen en luidde als volgt: „H.H, Medici uit Maarheeze, Leende en Budel worden verzocht een voor stel met kosten opgave te doen voor de kraambehandeling tusschen Mei en Juni in architectengezin. Brieven onder no. zooveel aan het bur. van dit blad." Over besteksbepalingen, arbitrage- clausule en verrekening van kosten voor meer- en minder werk ('t kan immers ook een tweeling worden) wordt niet gesproken. We zgn benieuwd of er medici zijn, die op een dergelijke aanbe steding ingeschreven hebben! VENRAY, 11 Febr. 1939 KADASTRALE LEGGERS EN PLANS. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de kadastrale leggers en plans ter jaar- lijksche bijwerking zgn opgezonden naar het Hypotheekkantoor en tot nadere aankondiging NIET kunnen worden geraadpleegd. Venray, 8 Februari 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. SNOEIEN VAN HAGEN EN STRUIKEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering de volgende bepalingen van het Pro vinciaal Wegenreglement van Lim burg „Al de binnen den afstand van 1 M. van de grens der wegen en voet paden in 't algemeen staande hagen, moeten telken jare, aan de wegzijde ter hoogte van minstens 1.50 M, hoven den grond, waarop ze geplant zijn, opgeschoren worden, in dier voege, dat op 1 Juli aan die zijde slechts hoogstens 0.30 M. hout bulten de stam mag aanwezig zijn. „Voor datzelfde tijdstip moeten jaarlijks insgelijks weggeruimd wor den de over de wegen, voetpaden, slooten en greppels hangende hoo rnen, struiken, hagen of takken". Met het oog op het thans voor het snoeien zeer geschikte seizoen, vertrouwen wg, dat in het belang van de wegen en voetpaden, zoowel als in het belang van de belendende gronden dit jaar het opscheren als bovenbedoeld tijdig en naar behooren zal plaats hebben, opdat geen enkel procesverbaal wegens niet nakoming dezer voorschriften zal behoeven te worden opgemaakt. Venray, 7 Februari 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Verkiezing Prov. Staten. Een goed begin. Dezer dagen vergaderde de be sturen der Kiesvereenigingen uit Venray met die van de gehuchten, ter bespreking van de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Met voldoening werd vernomen, dat terwille van de goede zaak, de Venraysche candidaten: Dr. Sala, A. Poels en P. Pubben, zich terug trokken ter bevordering van de can- diaatuur van de LooPeters. Een dracht maakt macht, Bg de vorige verkiezingen kwam Venray uit met te veel candidaten, waardoor de stemmen zoo versnip perd werden, dat geen van allen eenige kans maakte, zelfs nog niet als plaatsvervangend lid. 'n Woord van dank aan de can- didaat-gestelden, die zich om deze reden terug trokken, is hier zeker wel op zgn plaats. Dat zoo'n groot bevolkingscentra geen vertegenwoordiger naar de Pro vinciale Staten kan zenden is niet juist. Niet alleen dat een plaatselijk georiënteerde de belangen van zgn streek in het algemeen beter kan behartigen, maar ook heeft zoo iets zijn weerslag op verschillende andere zaken en kan leiden tot een zekere onverschilligheid. Gelukkig begint men dit meer en meer in te zien en keert geleidelijk de eenheid, de samenwerking van vroeger weer terug. Het voorbeeld door de besturen der K.K. gesteld, moet ongetwijfeld op onze kiezers zijn weerslag hebben. Zondag 26 Februari a.s. is de dag van de verkiezing voor de groslijst- Dan kunnen de leden van de K.K. zich uitspreken, door wie ze zich in de Provinciale Staten willen ver tegenwoordigd zien. Leden van de K.K. beseft uwe verantwoordelijk heid. Bij de vorige verkiezing kwam van de afdeeling Venraydorp maar 60 pet. op. Dat moet nu niet zijn Begrijpt, dat de daad, die wij nu gaan stellen van meer belang is dan die bij de officieele stëmming. Dan komt vrijwel elke kiezer, omdat het stemplicht is. Voor ons moet 't nu zijn, KIES PLICHT Daarom naar de 100 pet. Zondag 26 Februari komt iedere Katholieke kiezer zijn plicht vervul len. De besturen rekenen op U HET KIES COMITÉ VAN DE LOO—PETERS. GEVONDEN: portemonaie met inhoud, is bij Joh. Janssen Overl.weg; Een rijwielplaatje, is bij J. Beerkens Kolkweg. Vonnis bevestigd. In overeenstemming metdeneisch van den Officier van Justitie heeft de Rechtbank te Roermond Dinsdag de drie gedetineerde Venraysche jongelui M. H., F. v.d. G. en M. J. wegens den door hen in den avond van 14 December j.l. bij den bakker Huberts te Tien ray gepleegden in braak en mishardeliDg van den zoon des buizes veroordeeld ieder tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. TENTOONSTELLING MISSIE-N A AIKRING. De Missie-kring houdt morgen Zondag en Maandag een Fancy-fair in 't K.J.V.-gebouw aan de Eind- straat. Het prachtige werk, dat de dames gemaakt hebben en de kostbare In dische voorwerpen, zgn eigenlijk op zichzelf al genoeg aansporing voor U om te komen kijken. Maar zelfs kan iets daarvan Uw eigendom worden. U hebt slechts Uw geluk te beproeven bij de verschillende lote rijen, de enveloppen tent enz. Kijkt ook eens bij het rad van avontuur. Waar zal dat blijven stilstaan Komt en probeert of U misschien de gelukkige bent. U kunt nooit weten.... En bent U niet zoo geluk kig, dan hebt U in elk geval mee gewerkt aan het goede doel. Want waarvoor kan men beter geven dan voer de missie Bestaat er iets, dat onbaatzuchtiger is, dan het heldhaftige offer van zooveel missionarissen Hebt ook U niet de plicht mee te offeren en hen te hel-

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1