CPAX bel op no. 95 STEMPEL noodig Lichtflitsen. Provinciaal Nieuws Markiberickf en. Advertentiën. Fa. StootsSeelen Steenkolen en Brandstoffen Jac. Verstegen Assurantiën, G. W. MUSKENS LAAT JAC. SMITS Mode-Journals Goed en goedkoop adres in: F. W. HENDRIKS- Omzefhalasling- Regisfers Fa. v. d. Munckhof Kactels en Haardkachels Oebr. iucassert Voor d» Winter Tijne Likeuren en Vijnen Cfep Ba' LimonidefaBr. Gebr. ucassen BEL OF no. 50 J. KMPS zelf zorgen. De overtocht met zoo'n zeilschip duurde soms 6 7 weken, Raakten de levensmiddelen op, dan kon men bij den kapitein inkoopen doen. Eind Augustus kwam de familie Osinga eindelijk in Amerika aan. Vreeselijker ervaring deed de familie Bonnema op. Die ging met een Engelsch schip, waarvan de bemanning meestal beschonken was. De navigatie liet zooveel te wenschen over, dat het schip met 50 andere Friezen aan boord schipbreuk leed. De bemanning zocht toen een goed heenkomen in de reddingsbooten en liet de passagiers aan hun lot over. Gelukkig trok een passeerende En- gelsche schoener zich het lot van de menschen aan. Eenmaal in New York, was voor de landverhuizers het einde van de ellende nog niet gekomen. Als mug gen om de kaars zwierven daar de ronselaars, om de menschen in den kortst mogelijken tijd hun geld af handig te maken. Dan moesten er plaatsen worden besproken op een der Hudsonbooten. De ruwheid op de Europeesche booten was nog niets vergeleken bij de ruwheid en onver schilligheid op de Amerikaansche. Meer dan een schip verongelukte aldus op de groote meren. De „Phoenix" b.v., waarop heel wat landverhuizers uit Winterswijk en Apeldoorn zich bevonden, raakte in brand en 250 immigranten kwamen om. In 1846 en '47 trokken honderden uit ons land, waaronder zeer veel afgescheidenen onder leiding van hun predikant. In New York ontmoetten zy de nakomelingen van de 17e eeuwsche landverhuizers. Die wezen hun het meest ideale gebied bij de groote meren. Aanvankelijk was het doel Wis- censin. maar in Detroit kwam de predikant van Raalte in kennis met een schespewerf. Later ging hij zelf te paard het terrein verkennen en als plaats van vestiging werd ten slotte Michigan bij de Grand River gekozen. Een andere groep bleef bij het oorspronkelijke plan Wisconsin en weer een ander deel koos de prairie. Voor woning moest men zich te Michigan den eersten tijd behelpen met stevige takken, als een hooi vork in den grond gestoken, met dwarslatten en een doek afgedekt. Het was de meest primitieve woning welke men zich denken kon. Een boomstronk diende voor tafel, kisten voor stoelen. Zoolang men geld had, kwamen de Amerikanen levensmiddelen aanvoeren, maar toen dit op was, bleven zy weg. Het kappen in de boschrijke stre ken gihg ui'er t langzaam, zoodat men over onvo flomde bouwland be schikte. De kleeding raakte op, de meest verschillende ziekten dunden de nederzetting, zoodat men soms te weinig menschen over had om de dooden ie begraven. Doch telkens nieuwe stroomen landverhuizers kwamen aan. Eerst heel geleidelijk is er wat welvaart gekomen. Er waren dorpen gesticht met Hollandsche namen: Holland, Zee land, Borculo, enz. In 1870 dreigde een nieuwe ramp door de groote droogte. Holland en Zeeland werden door brand vernield. De kolonisten naar de prairiën mogen het wat gemakkelijker hebben gehad, hun eerste moeilijkheden echter mogen nïet worden onderschat. Men leefde in groote gaten onder den grond, met takken overspannen en met bladeren bedekt. Het vee liep er soms over en zakte iD de woning. Op den duur verbeterde het. Men legde zich op den landbouw toe, er kwamen verkeerswegen en spoorwegen. Duizenden Nederlanders hebben werk gevonden te Grand Rapids bij de meubelnijverheid, waar thans nog talrijke nakomelingen arbeid vinden. Langzamerhand wilde de jongere generatie het Westen in. Nieuwe Hollandsche dorpen ontstonden, de z.g. dochterkolonies. Steeds verder trok men naar het Westen en kwam eindelijk in Californië te land. Toen zich in 1890 een typische strijd tusschen de verschillende land- verhuizersgroepen van allerlei natio naliteiten ging ontwikkelen, bleven de Hollanders liever dichtbij huis. Door groote werkkracht en spaar zaamheid konden zy hun land beter bebouwen. Wanneer land werd aan geboden konden de Hollanders de hoogste prijzen geven. Geleidelijk aan werden de vreemdelingen in de buurt uitgekocht. Ook tegenwoordig vindt men in Michigan nog de Hol landsche namen en de bewoners zijn van Nederlandschen stam. Twee groepen hebben het wat ge makkelijker gehad, n.l. die zich vestigden aan de Zuidzijde van het Michiganmeer, waar het dorp Zuid Holland nog bestaat en een andere groep Noord-Hollanders, welken dichter bij Chicago het plaatsje Roosland stichtten. Door de uitbrei ding van Chicago zijn de Hollandsche boeren door de geweldige stijging van de grondprijzen slapende rijk geworden. Spreker wijdde nog uit over het geestelijk leven van deze menschen en hun splitsing in een Reform Church en een Christian Reform Church. Al zijn de Hollanders verameri- kaanscht, zij houden nog vast aan tradities en taal. Alleen de jongere generatie heeft zich in den Kortst mogelijken tijd het Amerikaansch eigen gemaakt. Toch verschijnen er nog Nederlandsche couranten. Na de pauze heeft Spreker, wiens voordracht een aandachtig gehoor vond, tal zan lantaarnplaatjes ver toond. Vraagt modellen en prijzen bij Firma van den Munckhof. Nieuw orgaan van de Licht baken en den Bond zonder Naam De eerste nummers van „Licht flitsen", orgaan van de Lichtbaken en den Bond zonder Naam zijn met overgroote belangstelling in den lande ontvangen. Het geheel staat onder redactie van H. de Greeve pr., en is een uit gave van de N.V. Het Poirtersfonds te Eindhoven. In een inleiding wordt o.m. het volgende gezegd „Lichtflitsen, dat wekelijks ver schijnt, geeft U de Lichtbaken, die de ZeerEerwaarde Heer Henri de Greeve eiken Zaterdagavond voorde radio houdt en tevens alles wat zich rondom deze Lichtbaken afspeelt, terwijl er verder diverse actueele en interessante artikelen van zijn hand verschijnen. Maandelyks wordt dit nummer uitgebreid met een blad voor den Bond zonder Naam, waarin alle ideën, alle actie, kortom alles wat den Bond betreft, gepubliceerd wordt. De redacteur wijdt een uitvoerige beschouwing aan de stichting van het orgaan en schrijft o.m. „Er is op de eerste plaats elke week opnieuw een zeer sterke aan vraag naar een exemplaar van de laatst gehouden Lichtbaken. Hetzij ik aan die aanvraag voldoe, hetzij ik er niet op in ga, in beide geval len is de oplossing onmogelijk. Aanvankelijk stuurde ikheteenige exemplaar, dat in mijn bezit was, op, met het verzoek dat weer door te sturen aan aDderen. Het werd één groote verwarring. Later liet ik ze multipliceeren. Dit bracht veel te veel onkosten mede. De administratie en verzending ver zwolgen tijd. Alles kan ik missen behalve tijd. Hoewel ik in de aan vraag beproefde te voorzien door later de Lichtbakens in bundels te laten verschijnen, bleef men toch elke week aanvragen. Met „Lichtflitsen" is deze moei lijkheid ondervangen, „Lichtflitsen' is op de eerste plaats orgaan van de Lichtbaken, die daarin elke week verschijnt, d.w.z. drie weken na den datum waarop deze gehouden werd. Hiermede heb ik meteen de gele genheid om de brieven te beantwoor- deu. Zoo is het in zeer vele gevallen mogelijk, tien, twintig brieven in één antwoord af te doen. Uitdrukkelijk verklaar ik hier, dat ik in geen geval het terrein van anderen wensch te betreden. Het doel van mijn correspondentie- afdeeling is niet apologetische vraag stukken te behandelen, behalve in zoo ver ze te maken hebben met een of andere Lichtbaken, die ik hield. Apologetische vraagstukken be- hooren thuis bij Pater Otten O.P. die ze op zijn alom bekende en uit stekende wijze behandelt in zijn vragenuurtje. Verder behooren deze thuis in „Het Schild" en in „De Bazuin". Ik zal dan ook in dergelijke ge vallen verwijzen naar het Vragen uurtje, naar het prachtige tijdschrift „Het Schild" en naar „De Bazuin". De bedoeling van de correspon- dentie-afdeeling is eigenlijk een ander. Behalve apologetische hebben de menschen vaak andere, geestelijke en tijdelijke moeilijkheden, een woord van troost te spreken, een goeden raad te geven, balsem te "storten in een wonde of kwetsuur, dat is de bedoeling van deze rubriek, die ik daarom genoemd hebt„Bureau van Goeden Raad". VENRAY, 4 Febr. 1939 CARNAVAL IN VENRAY Het was een geheel andere ver gadering, dan er gewoonlijk in Venray gehouden worden, die Zondagavond plaats had in de Wilhelminazaal, daar zij geheel gewijd was aan de pret, nu hier Carnaval gehouden zal worden. Nadat het gebruikelijke halfuurtje verstreken was, opende de Heer V. Pijls, als Voorzitter der Feest commissie van de vereeniging Venray Vooruit, de vergadering met den gewonen groet en een welkomst woord. Na er op gewezen te hebben dat in vroegere jaren de pogingen tot het houden van een Carnavals optocht steeds afsprongen op de weinige animo, die vooral de Jeugd aan den dag legde bij gebrek aan dansvergunning in deze Gemeente, staat de zaak nu geheel anders. Na rijp beraad hebben de autori teiten tbans als antwoord op de gevoerde actie, toestemming gegeven tot het dansen. Al is er in voorbije jaren veel geld Venray uitgegaan met het bezoeken van Carnavals feesten in nabije steden, toch zal deze factor niet doorslaand genoeg geweest zijn voor de Overheid bij haar beslissing, doch veeleer de moreele zijde van het vraagstuk der Carnavalsviering op den voorgrond gestaan hebben. Immers het is veel beter, dat de jeugd hier :n Venray pret maakt onder de oogen van allen, dan dat de jeugd zonder eenig toe zicht elders uit is en bij nacht en ontij huiswaarts keert. Ingevolge hiervan dringt Spreker'er vooral op aan, dat allen zullen meewerken om den faam onzer Carnavalsfeesten hoog te houden en er voor te waken, dat geen wanklanken gehoord worden Nu er feest is in Venray heeft de Feestcommissie der Vereeniging „Venray Vooruit" de leiding en heeft zy dan ook een verzoek tot den Edelachtb. Heer Burgemeester ge richt om een optocht te mogen houden op Carnavals-Maandag, welk verzoek is toegestaan en zoo kunnen we thans samen de fundamenten gaan leggen voor de Carnavals vieringen in de toekomst. Waar dezelfde personen hun mede werking verleenen, die hebben mee gewerkt aan de zoo geslaagde O da- feesten, Mariafeesten en installaties van de Hoogeerw. Heeren Thielen en Berden en den Edelacht. Heer Burge meester Janssen, is gevaar voor wanklanken niet groot, zelfs niet als Venray zich eens, wat men noemt, laat gaan. We zetten allen de zorgen en bekommernissen voor 2 dagen van de 365 op zy en we zullen een echt ouderwetsch feest hebben in Venray, waar inwoner en vreemde ling zal kunnen genieten van de bekende Venraysche gastvrijheid. Na de opmerking, dat deelnemers aan den optocht gemaskerd mogen zijn, zonder dat jongens als meisjes of meisjes als jongens gekleed mogen zijn, sluit hij zijn openingswoord met den oproep tot eendrachtige samen werking, ook van de Kerkdorpen. Men stelt zich voor een optocht te houden na afloop der markt, zoo van 2 tot half 5. Om 5 begint het dansen. De optocht zal bestaan uit groepen en wagens, waaruit men echter politieke punten moet weren. Voor deze groepen en wagens zijn prijzen en prijsjes beschikbaar. De Vereeniging „Venray Vooruit" heeft de feestcommissie f 100 subsidie toegestaan, terwijl de meerdere kosten gedekt zullen moeten worden uit binnenkomende bijdragen en een te houden collecte. De tijd van voorbereiding is wel kort. Een Raad van Elf samen stellen of een Prins Carnaval scheppen vordert meer tijd, maar daarom niet getreurd en frisch aan den slag met het maken van plannen of het geven van tips. Het woord is nu aan de vergadering: Allah, vooruit, wie gekker, wie liever. Nadat het applaus voorbij was, bleek aanstonds hoe zeer de ver gadering met deze Carnavalsplannen was ingenomen en kwamen toezeg ging los voor wagens en groepen uit Kasteleinsbond, Slagershond, Voetbalclubs, terwijl meerdere ver- eenigingen uit Venray en Kerkdorpen spontaan hun medewerking toe zegden. Zelfs werd op een toepasse lijk lied aangedrongen, evenals op het samenstellen van een Carnavals courant, d.e in ruime oplaag in den omtrek verspreid moet worden. Ter bestrijding der onkosten werd tevens gewezen op den verkoop van een leuk speldje, dat iedereen gaarne koopen en dragen zal. Als de Voorzitter van „Venray Vooruit", Dr. L. Sala, ter vergadering komt, klinkt een enthousiast applaus op en brengt de Heer Pijls hem dank voor alle moeiten, die hij zich voor „Venray Vooruit" getroost, waarvoor het succes zijn mooiste loon zijn zal. Hierna voert Dr. Sala het woord en spoort allen aan, nu het eindelijk zoo ver is dat we Carnaval kunnen vieren, flink mede te werken en er voor te waken, dat geen enkele wan klank gehoord wordt. Het is iets nieuws en Venray kan er van maken, wat het wil. Laat het dan iets moois zyn, dat door meerdere feesten gevolgd mag worden. De Kerkdorpen moeten er van verzekerd zijn, dat het niet juist is te denken dat alles in de kom moet blijven, neen, men mag natuurlijk blijven, maar wil men liever in eigen Kerkdorp of eigen omgeving den avond door brengen, nu overal gedanst mag worden, men ga gerust zyn gang. Nadat nog meer plannen besproken waren, zooals een officieel bezoek van Prins Carnaval aan de danszalen, een schoolvrije middag voor de jeugd, het weren van voetzoekers en ander vuurwerk, sloot de Voorzitter na tijdige aangiften voor deelname aan den optocht te hebben verzocht, deze opgewekte vergadering, met een wooid van dank aan allen voor de betoonde belangstelling, waarna een luid applaus opklonk. Uitvoering Werklieden vereniging. Zoowel Zaterdag- als Zondagavond was de groote zaal van het St. Antoniuspatronaat geheel bezet bij de tooneeluitvoering, die de R K. Werkliedenvereniging voor haar leden en donateurs georganiseerd had. De Heer Odenhoven opende als Voorzitter deze avonden en riep allen een hartelijk welkom toe, speciaal den Geest. Adviseur alsmede den Edelachtb. Heer Burgemeester Janssen, die evenals zijn ambts voorganger v. d. Loo steeds deed, door zijn tegenwoordigheid belang stelling toonde in de Arbeiders beweging. Het tooneelspel van heden speelt geheel in den tegenwoordigen tijd van werkverschaffing en steun- verleening en wil in hoofdzaak uit beelden, dat eventueele arbeids conflicten het best langs organisa- torischen weg kunnen worden opgelost. Allen een prettige avond weuschende, sluit de Voorzitter zijn openingswoord, waarna een Blaas- orkest vroolijke muziek gaf, zooals dit tusschen de verschillende bedrij ven herhaald werd. Het onder regie van den Heer P. Gooren ingestudeerde tooneelwerk „Genadebrood" stelde nogal zware eischen aan de speelkunst der spelers, daar de diverse tafereélen zich niet leenden tot veel actie. En toch wisten de spelers het gehoor zoo te boeien, dat de „valschaard" door het publiek werd veroordeeld. Met een zeer amusante klucht werd deze avond telkens gesloten. De avonden der Werkliedenver- eeniging, die steeds een volle zaal geven, hebben met deze avonden hun reputatie hoog weten te houden. LUXOR-THEATER. Zaterdag en Zondag staan de vele bezoekers van de eerste serie-film 20.000 voet onder de aarde, uit de drieweeksche film„Het Mysterie van de Onderwereld" op te wachten. Het vervolg, deel II„In de Macht van de doodende straal", wordt dan ook met de grootste spanning tege moet gezien en met recht. Door kortsluiting ontbrandt de meegenomen dynamiet en een hevige ontploffing heeft plaats. Gene, Fran- kie en Betsie zouden zeker den dood hebben gevonden indien een van hun j medeleden de deur van de geheime uitgang niet had opengemaakt. De Donder Ruiters zyn opnieuw uitgezonden om Gene gevangen te nemen. Gene verkleedt zich thans als de hoofdman en eenige leden van de Donderwacht vernemen, dat Gene wederom ontsnapt is en nemen zij de hoofdman als hun gevangene mede naar Murania, niet wetende dat zij Gene Autry hebben. Voor de Koningin geleid, gebiedt zij hem zijn helm af te doen, hetgeen hy weigert, deze wordt van het hoofd gerukt. Welk een verrassing en verbazingGene Autry, naar wien men zoolang heeft gezocht is eindelijk gevangen. Daar Gene be- leedigende woorden aan de Koningin richt wordt hij veroordeeld tot de dood. Koningin Tika komt te weten dat Gene niet dood is en geeft opdracht hem dood of levend terug te bren gen. Na een hevig gevecht wordt Autry voor dood voor de Koningin geleid. Gene ziet de kans om weer te ontsnappen en vlucht in de lift die onder en boven bewaakt wordt. Ondertusschen zijnFrankie en Betsie op zoek om Gene te bevrijden. Zij komen in een dal en zien een touw ladder en dalen daar langs af en luisteren een gesprek af van Beetson en zyn mannen. Eenigen tyd later verlaten deze de keet en trekken de touwladder in, waardoor zij Frankie en Betsie in de ravijn opsluiten.... het spannend verloop speelt zich verder af op het witte doek. Als tweede hoofdfilm draait extra: „Vader Adam". (De gentleman land loper). In zijn villa te Cannes, woont Gustaaf Adam, rijk fabrikant in conserven. Hij geeft een groot diner waarvan in de loop Redder in het Legioen van Eer wordt. Dit onder- scheidingsteeken komt jaren van werk, pogingen om de industrie, die hij groot gemaakt, uit te breiden, vergoeden. Al zijn vrienden, die maar altijd aanwezig zijn by zijn groote feesten, schuilt veel ironie. „Geluks vogel" zegt een van zijn vrienden, er is niet zoo heel veel voor noodig, om te worden wat jy bent. Gustaaf Adam wil echter geen geluksvogel genoemd worden. Hij wil, dat men zijn persoonlijke waar de erkent en daarom eischt hij, dat men hem naakt als een worm op straat zet, teneinde opnieuw zijn leven te beginnen, die met zijn talenten overeenkomt. Na allerlei avonturen doorgemaakt te hebben, de een stormachtiger en grootscher dan de andere, wordt hy door twee gendarmen, die niet met reglemen ten spotten, als gek opgesloten en weet ten slotte dit gekkenhuis te ontvluchten. Alles pakt hij maar aan, om later zijn vrienden te over tuigen, dat hij het onderscheidings- teeken ten volle had verdiend. Een vroolijke en amusante film. Jonge Boeren, Leunen Na opening der vergadering met gebed, werd 't bondslied gezongen. De Voorzitter zegt allen hartelijk welkom en houd een korte beschou wing over 't afgeloopen jaar, waarin hy dank brengt aan de geestelijke en technische adviseurs voor 't vele werk voor de vereeniging verricht. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Daarna volgde 't jaar verslag, waaraan we 't volgende ontleenen. Er werden in 1938 drie lezingen gehouden door Ir. v.d. Kruft over fruitteelt, Ir. van Schendel over organisatieleven en Ir. Dewez be handelde nieuwigheden op landbouw gebied. Bijna iedere week in den winter werd een ontwikkeiingsavond ge houden, waarop 't woord gevoerd werd door de geestelijke en technische adviseurs. In den zomer is eenprac- tische les gehouden in den boomgaard van Asselberghs. Ook is een excursie georganiseerd naar Den Bosch, waar bezocht werden de Veemarkthallen en de St. Janskerk en in Vucht 't landgoed van v. Beuningen. Aan 't regionaal grondonderzoek is met 25 monsters deelgenomen. Verder werd met medewerking van de Jonge Boeren een Ryvereeniging opgericht. Er werden in 't afgeloopen jaar 7 be3tuurs- en 4 algemeene vergade ringen gehouden, die allen zeer goed bezocht werden. Er werd verkocht 1640 Kg. zaai zaad. Ontsmet werden 10220 Kg. zaaizaad. Verder werd in 't jaarverslag nog gesproken over de cultureele vor ming, waarmede dit jaar begonnen zal worden. Uit de rekening en verantwoording bleek dat er nog een batig saldo was van f 26.58. Namens de Commissie van Comp tabiliteit bracht W. Swinkels verslag uit, waaruit bleek dat de boeken nauwkeurig in orde waren bevonden. Hij dankt den Secretaris voor 't vele werk vcor de vereeniging verricht en spreekt de hoop uit, dat hij nog vele jaren zijn beste krachten aan 't welzijn der vereeniging moge geven. In genoemde Commissie werden benoemd J. Jenniskens en J. Manders. Hierna spreekt de Geestelijken Adviseur nog enkele woorden en spoort de leden aan trouw deel te nemen aan 't maandelyks bezoek der H. Mis en H. Communie. Ook de heer Vissers spreekt nog enkele woorden ter aanmoediging. Na een kort dankwoord en 't zingen van het Limburgsch volks lied, sloot de Voorzitter de vergade ring met gebed. Hierna hield de heer Vissers nog een korte lezing met lichtbeelden over schadelijke insecten in den boomgaard. Horstcr veemarkt. Totaal aanvoer 134 stuks vee. Hiervan 12 stuks rundvee, 6 paar den en 106 biggen. Handel in rund vee minder als verleden week. Handel in biggen zeer goed. Prijzen f 13 tot f 15.50. Werkstaking te Gennep. De onderhandelingen der werk nemersorganisaties met de directie van de N. V. Sigarenfabrieke „Doge" hebben geen resultaat gehad, om de indertijd ingevoerde verhooging van 10 pet. te behouden, zoodat het uit 25 man bestaande personeel in sta king Is gegaan. De directie had de 10 pet. loons- verhooging wederom ingetrokken, wat het protest had uitgelokt. Toen de onderhandelingen hierover werden afgebroken, heeft de directie het personeel ontslag aangezegd. De werknemers hebben toen op advies van hun organisaties het werk ge staakt. Huis te 's Hertogenbosch ingestort* Dinsdagmorgen is te 's Hertogen bosch een huis, dat gedeeltelijk ge bouwd was op een fundeeringsmuur van de Binnen-Dieze, met donderend geraas ingestort en in het water verdwenen. Door onrustigheid van een poes, werd de bewoner op het dreigend gevaar attent gemaakt en Dauwelyks had hij met vrouw en kinderen het perceel verlaten, of het viel in puin. Eensklaps hoorde de bewoner eenig geritsel boven zijn hoofd en opkijkend zag hij een scheur ontstaan in den schoorsteen bij het plafond. Deze scheur bewoog zich snel be nedenwaarts en nam sterk in de breedte toe. Tegelijkertijd begon het te kraken. Bevreesd voor een onheil vloog de man de woonkamer binnen waar hy zijn vrouw toeriep zich met de kinderen in veiligheid te brengen. Op dat moment raakte de schoor steen van den muur los en stortte in de keuken neer. Ijlings grepen man en vrouw ieder een kind van 5 en 7 jaar, terwijl de drie anderen reeds eigener beweging de vlucht namen. Geen oogenblik te vroeg, want nauwelijks viel de deur achter hen in 't slot of met donderend geweld stortte het heele huis in elkaar. Het kwam terecht in de ter'plaatse stroomende Binnen-Dieze, waar de woning ten deele overheen gebouwd was. Duitsche ballon gedaald. Zondagmorgen omstreeks 12 uur is te Maasbree een Duitsche lucht ballon genaamd „Stadt Velbert", welke te 10.20 te Dusseldorf was opgestegen, geland. In het schuitje zaten een dame en vier heeren. De vier heeren bleken lid te zijn van een burger-luchtvaartvereeniging, zij droegen evenwel de uniform der Duitsche luchtmacht. Bij het dalen is het schuitje om geslagen, met het gevolg, dat de inzittenden over den grond rolden, zonder evenwel ernstig letsel op te loopen. Nadat de burgemeester een onder zoek had ingesteld, werd de ballon vrijgegeven en met een vrachtauto naar Duitschland teruggebracht, Gemengde huwelijken bij Joden nemen toe. Blijkens een verslag in het Nieuw Israëlitisch Weekblad heeft opper- rabijn A. B. N. Davids dezer dagen in een vergadering van een Joodsche vereeniging een rede gehouden over: Het gemengde huwelyk nu. De heer Davids heeft in die rede zeer belangwekkende cijfers gegeven, ontleend aan een studie over de samenstelling van de Joodsche be volking in Nederland, waar het mate riaal van de laatste volkstelling is verwerkt. „Ontstellende cijfers", aldus bedoeld verslag, deelde spr. mede over den omvang van het gemengde huwelyk onder de Joden in de laatste jaren. Bedroeg dit gedurende het tijdperk 19011905 128 gevallen op 1000 zuiver Joodsche huwelijken, in het tijdvak 1931—1934 was dit getal gestegen tot 406 oftewel 41 pCt. In het tijd perk 1911—1915 waren er van elke 100 Joodsche mannen in Nederland 9 gemengd gehuwd en in 1931—1934 steeg dit aantal tot 20. Sedert 1934 is het verschijnsel nog erger geworden en thans moet wor den gezegd, dat op 3 Joodsche huwelijken er 1 gemengd voorkomt. Meer dan eenig ander soort huwe lijk zyn deze gemengde huwelijken kinderloos, zijnde 52 pet.; dit over treft het percentage van alle huwe lijken, ook van de gemengde Katho lieke en Protestantsche. Een ander karakteristiek is, dat de kinderen, die uit zulke huwelijken werden ge boren, meestal vóór den normalen tyd na het huwelyk ter wereld kwamen, zoodat 40 pet. van deze huwelijken als gedwongen moeten worden beschouwd. In slechts 8 pet. van de gevallen kon van een normaal gesloten huwelijk worden gesproken. Ook de echtscheiding na een ge mengd Joodsche huwelijk ging per centsgewijze ver uit boven eenig andere rubriek. De statistiek wees hiervoor 15 pet. aan. Van het gering aantal kinderen uit gemengd gehuwden gesproten, waren 86 pet. niet ingeschreven by eenig Joodsch kerkgenootschap slechts 7 pet. werd in de Joodsche gemeenschap opgenomen. Dat spr. bij een vorige behandeling van dit vraagstuk niet heeft ge generaliseerd en de juiste conclusies en gedachten had getrokken, meende spr. door deze ontstellende cijfers te hebben bewezen. Spr. schetste het leed, dat over de ouders komt, wier kinderen tot zulk een huwelijk zijn overgegaan. Goed achtte hij het daarom, dat hierover in Joodschen kring wordt gesproken en kennis van de feiten in wijden kring wordt verspreid. In het belang van de Jood sche gemeenschap en van de families achtte spr. het zelfs noodig om er met de grootste mogelijke openlyk- heid over te spreken. Als U mij vraagt... De zaaimacbine is al eeuwen oud. Men noemt onze tijd wel eens de tyd van de machines. Daar is wel eenige reden voor, want nog nooit is menschenkracht zóó door machinekracht vervangen als juist in de laatste tientallen jaren. Ook op het gebied van land- en tuinbouw is dit het geval. Maar men moet niet meenen, dat alleen onze eeuw het streven kent om door middel van machines het akker- en tuinwerk te verbeteren. Dat streven is al heel oud. En dat niet alleen wat betreft het ploegen en eggen, dus het gereedmaken van den bodem voor het zaaien, doch ook het zaaien zelf. De zaaimachine dus. Oude boeren mogen beweren, dat er niets gaat boven het zaaien met de hand en het machinezaaien een gril van den nieuwen tyd noemen, ze weten misschien niet, dat circa 2000 jaar voor Christus de zaaima chine by de Chineezen bekend was. Die Chineesche zaaimachine zag er nog niet eens zoo „Chineesch" uit. Ja, 't was wel een primitieve vorm, waarover wij de schouders zouden ophalen, doch voor dien tyd was ze kunstig gevonden. Op een soort kruiwagen stond een korf, waaruit drie trechters mondden. Door deze drie trechters gleed het zaad in drie voren, die door drie vorentrekkers, eveneens aan den kruiwagen bevestigd, getrokken waren. Niet alleen in China, maar ook in Japan Britsch Indië en Arabië ken de men ver voor onze jaartelling reeds zaaimachines. Wanneer voor het eerst in West- Europa de zaaimachine gebruikt is, weet men nog niet. Verschillende landen kennen zich het eerste ge boorterecht toe. Wel is uit beschrij vingen gebleken, dat in Italië op het eind van de zestiende eeuw een zaai machine bekend was. Dat was een tweewielige kar met een zaadbak, waaruit zaad door een zeef viel in trechters, die boven vorentrekkers uitmondden, terwijl die voren door een ijzeren sleeper dicht gemaakt werden. Alle zaad kwam dus in den grond, terwijl bij het handzaaien veel door de vogels opgepikt werd. Dat was een groot voordeel. Ook in Engeland (1623), bij Wee- nen (1662), in Spanje (1664) had men soortgelijke machines. Als U mij vraagt, zeg ik: Salomo sprak eens, dat er niets nieuws onder de zon is. En Salomo was een wijs man. Ingekomen en vertrokken personen van 13 tot 27 Jan. VERTROKKEN P. F. Bos, dienstbode, naar Maas hees B 95 H. J. Willems, dienstbode, naar Maashees A 224 A. W. H. H. Nelissen, zonder be. roep, naar Boxmeer, Steenstr. 148 J. A. W. de Vos, dienstbode, naar Vierlingsbeek B 72 J. G. B Koonings, zonder beroep, naar Mierlo L. Janssen zonder beroep, naar Horst M 167 A. Th. L. M. Mertens, geneesheer, naar Vught, Taaistraat 30 J. Elber3, smid, naar Asperden D. D. M. F. Vermeulen, zonder be roep, naar Eindhoven, Rechtestr. 55 Mathijs Verheyen, zonder beroep, naar Deurne, Liefdegesticht. VENLO. Op de Coöp. Veilingver eeniging van Maandag was de aan voer 2.920.000 eieren. Kippeneieren van f 3 60 tot f 4.10 Kleine eieren van f 3.30 tot f 3.40 Eendeneieren van f 2.90 tot f 3.40 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 5.100.000 eieren. Kippeneieren van f 3.30 tot f 4.10 Eendeneieren van f 2.90 tot f 3.40 HANDEL in allo soorten aan scherp concurreerende prijzen Aan huis bezorgd en ook in kleine hoeveelheden op pakhuis te bekomen Overloonscheweg Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huurcontracten enz. Schoolstraat 14, Venray, Uw ILLUSTRATIES en VAKBLA DEN niet door Uw huis slingeren. Ze raken zoek en gaan stuk. Goed ingebonden vertegenwoordigen zij een groote waarde. Venraysche Boekbinderij en Lijstenmakerij Hoenderstraat 17. Etuis voor Kerkboeken 25 en 35 ct. Goud op de rug Goud op de snee Netjes en vlug U bent tevree. Nieuwd-Modeblad. Beiersche Mode (met volledige knippatroon), La Femme, Elegant, enz. Boekhandel vd Munckhof Bussenverf, Behangselpapier, Poetsartikelen, Glas- Verfwaren, Ammoniac, Carbolineum, Waterverf, Deurplaten, enz. Zie Etalage. Tel. 132 ENGELS Mr- Schilder Langstraat 46 volgens de niewe Ministrieele re soluties, welke L October 1938 van kracht zyn gewirden. Voor de volgends fabri kanten hebben w(j de benoodigde registers vooihanden Bakkers, Banketbakkers daaronder begrepeD. Consumptie-IJslereiders, Slagers en Vleeschhouweis. Kleermakers, Aannemers, Smeden, Timmerlieden (ia het bezit van een vergunning „Meerwaarde"). Verier de Registers voor de inkomende en uitaande Factuurs zoo- als iie voor alle f abri- kanen en handelaren volgeschreven zijn- Bestelorderblok voor doorschrift en voor machinochrift. BOEKHAW1EL ETNA en PEURIM FORNUIZEN. SPAARKETELi voor veevoeder en wasch. Kachel>laten, vulemmers, pijpen ellebogen. Philips lampet electr. strijkijzers. WaschmachiES en Wringers. Emaille- a Zinkwaren, Glas, Porceleinen alle huishoudel, aikelen. De nieuwste (bogvoederbak voor kippen. Beefd aanbevelend, LEUNEN Telefoon 191 Prima waren, Billijke prijzen Beleefd anbevelend, Telefoon 37 Komt zien t overtuigt U van het nieuwste ojijwielgebied van de Mustangïn Cedudor Rijrielen onzichtbare leiög door de frame- buizen en spaiordstang naar het achterlicht, waop Nederl. Octrooi, Geen zichtbaü draden, geen ont siering van het rywiel, geen kans op beschadiginjvan de kabel naar het achterlicht, Onbreekbare buis-spatbordstang met beschermbgel voor het achter licht. Alleen verkp voor Venray Electrische flaarns en achter lichten, kettisasten, binnen- en buitenbanden! alle onderdeelen, IJNEN Auto te hir. Tel. 191 is toch vordeeliger! VERAY. Extra fijnelkeur, Jenever Branden, Cognac. Ie kwalitefcn goedkoop. lljtcrl) - Henseniusplein

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6