DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS UITVERKOOP I P. Goumans 81 Zn. Totale Opruiming van ALLE Meubelen Vrijheid, blijheid, arbeid Krakelingen- Complete Slaapkamers Eikenhouten Salons: Keukens keukenl{ast> iafe'en 6 stoeien 47 - Salon, slaapkamer en keuken tesamen gekocht f 195.- Van de Sport velden. STEMPEL noodig Zaterdag 14 Januari 1939 Zestigste Jaargang No 2 No 3 Y" 3 ter Onze schade ist dat we teveel op ons voordeel bedacht zijn. In Duitschland heeft het Nazi bewind een einde gemaakt aan de werkloosheid aldaar. Laten we dèt als een verdienste van Hitier c.s. erkennen en inmiddels verhopen, dat de soort arbeid, welke er voor de millioenen werkloozen is geschapen, aan het Duitsche volk en aan de wereld ten zegen mogen zijn.... En dat de economische structuur, daar op de Duitsche bedrijvigheid steunt, niet zal ineenstorten. Enz. enz. We hopen er dus het beste van. Het moet echter worden ont kend, dat het scheppen of be houden van arbeid tot de ver mogens van enkel de Nazi's of de fascisten behoort. In het roode Scandinavië kent men evenmin werkloosheid van beteekenis als in Duitschland en Italië en in let wel Frankrijk. Frankrijk, het aloude bolwerk der demo cratie. De arbeidsgelegenheid is af hankelijk van sociale en econo mische factoren, niet van politieke. Tenzij men de zaak van oorlogs voorbereiding tot deze laatste zou willen rekenen. Nederland is in zijn maatschappelijke struc tuur afhankelijk van de inter nationale economische verhou dingen. We zijn met onze havens sterk geïnteresseerd bij het tran sito-vervoer; onze industrie is onvoldoende ingesteld op het verbruik in eigen land en méér op export; onze landbouw en veeteelt is daar zelfs grooten- deels op ingesteld. Om kort te gaan: wij zijn de slachtoffers van het internationale autarkisch stre ven, maar is er nu waarlijk niet méér te doen dan er gedaan wordt, om, nu puntje bij paaltje is gekomen, ons zelve te helpe-i Het is een vraag, welke velen zich herhaaldelijk stellen. Is er niet méér, dat ons in den put houdt, dan enkel de sterk beperkte exportgelegen heid Deze regelen schrijvende, zit ik in een hotelkamer aan de kust der Middellandsche Zee en heb ik op mijn gemak, d.i. in etappes Frankrijk van Noord tot Zuid doortrokken. En het heeft me weer getrof fen, hoe arbeidszaam en in maatschappelijk opzicht hoe solidair het Fransche volk is: hoe levensblij, ondanks de ar moede van de meeste eenvoudi ge werkers. Ik zou er hier haast toe komen om 't ééns te zijn met Colijn, als hij zegt, dat „we" ten onzent op te grooten voet leven. Met slechtere arbeidsvoor waarden, bepaald slechte wonin gen lage loonen maar tal van goedkoope en kleine genoegens, is er hier veel meer vreugde dan bij ons. Als ik het zoo eens zeggen mag: het is in Frankrijk over het algemeen, een gezellige chaos en bij ons is zoo lijkt het me thans toe veel te veel gera tionaliseerd en geordend. Schrik niet, dierbare lezer, ook ik ben een man van ordening. Als ik straks terug ben in het vaderland, begin ik daar voor te pleiten en te schrijven. Maar vergun me, dat ik thans een beetje Fransch spreek. 't Is hier op z'n Hollandsch gesproken een bende, maar op z'n Fransch gezegd gewel dig gezellig. Als ik van „hier" spreek, bedoel ik: Frankrijk. Met de Kerstdagen b.v. was ik in Parijs. Op Eersten Kerstdag wa ren de meeste winkels open, op Tweeden Kerstdag wist ik niet meer, dat het Kerstmis was, 't was net, of alle millioener. in woners van Parijs juist dien dag hadden uitgekozen om hun in- koopen te gaan doen.O zeker - ik geef het U toe zoo'n Kerst misviering is afschuwelijk. Maar gezellig. De Franschman gaat van de stelling uit, dat, als er iets bij zonders te herdenken valt, er iets extra's van moet worden gemaakt. Wij zeggen: op hooge feestdagen moet je je gedragen, als een kis tenmaker in een sterfhuis. En inderdaad onze opvatting is veel degelijker. In Parijs staan op bijzondere dagen honderden, neen: duizen den marchandeurs met hun kra- merijen en tenten „zoo maar" op de trottoirs, vdór de winkels der officieele neringdoenden. Elk café op de boulevards heeft zijn terras en op dat terras brandden's win ters omdat de Parijzenaar graag buiten zit vuurpotten. Maar de straarnegociant heeft óók last van de kou en slaat „dus" zijn stand op het café-terras bij den vuurpot op. En de café houder plus diens klanten, vin den dat bestl Als de eene hand de andere wascht, worden beide schoon. Gezellige boel I Wie op het café-terras zit koopt wat bij den negociant, als hij daar be lang bij heeft, en wie bij den negociant wat wil koopen, gaat meteen een kop koffie gebruiken op het terras. Zeker, ik geef toe, het is chaotisch, zóó iels. Maar nög- maais: gezellig. En de een ver dient op die manier wat aan den ander. Werkloos? Hoe zou je hier, in Frankrijk, werkloos kun nen zijn Desnoods ga je kas tanjes branden of dassen verkoo- pen op de trottoirs, maar werk loos Neen I Of je biedt je aan als lantaarn opsteker, of iets dergelijks. Mo dern zijn wij, Nederlanders. Parijs is heelemaal niet modern. Op mijn Nederlandsch dorp weten ze méér hun voordeel te zoeken dan in Parijs. In mijn woonplaats gaat de heele straatverlichting 's a/onds automatisch aan. Zoo'n inrichting kost veel, maar betaalt op den duur zich zelf. Door uit gespaarde arbeidskracht (die auto matisch „in den steun" valt). In Parijs, Lyon, Marseille, Nice ik noem de plaatsen, die ik aandeed heb je nog lantaarn opstekers. Werkelijk: lantaarn opstekersIk ken er geen stati stiek van, maar naar wat ik zag, geloof ik vast en 'zeker, dat in Parijs negentig procent der straat verlichting nog wordt ontstoken meerendeels gas en eenvou dige gloeikousjes - door lan- taarnóp- of ontstekers, mannen gewapend met een langen stok, waaraan een trekker Op mijn (Hollandsch) dorp zou men er zich voor schamen. Verbeeldt jeAls het even kan, moet het natrium zijn en vanzelf sprekend automatisch. Dat spaartzoovééluit I Aan arbeidskracht Winkelsluiting Er bestaan 'in Frankrijk wetten inzake den werk tijd van het personeel, maar in de winkels kun je bij wijze van spreken dag en nacht terecht. Hoe ze dat regelen, ik weet het niet. Maar iedereen verdient hier wat, niet veel; ieder een heeft zijn werk en is wanneer hij niet op een poitieke vergadering wordt opgezweept tevreden. Zelfs het verkeer is in Frank rijk maar weinig geordend. Bij ons in Nederland moet ieder rechts houden en daaraan voldoende, mag iedere automo bilist den voetganger, die treuzelt of zich vergist, vermorselen. In Frankrijk zijn veel minder voor schriften, maar er is veel méér respect voor mekaar. Je hoort er geen auto-toeters, 'n auto bestuurder houdt er zijn wagen in voor passanten hij schuifelt op hoeken zijn wagen tusschen de voetgangers door. Wij in Nederland staan als mensch tegenover de wet; in Frankrijk staat men als mensch tegenover mensch. Meen nochtans niet, lezer, dat ik in den vreemde het respect heb verloren voor onze Holland- sche deugden en dat ik b.v.van de Kerstdagen een paar kermis dagen zooals in Frankrijk gemaakt zou willen zien. Vast niet Maar dat ten onzent een beetje meer vrijheid méér blijheid zou beteekenen en daarmee méér arbeid, daarvan ben ik wel over tuigd geraakt. Totalitair gekuip en geknoei. Het botert niet wéér niet of nog niet in de N.S.B. Onder de hoogmogenden is naijver om de macht en twist om de geldig making van elkanders inzicht. De strijd schjjnt vooral te loopen tus schen Mussert en Rost van Tonnin gen: beiden hebben „aanhangers". Het ziet er slecht uit met de Be weging, zoo kort voor de Staten verkiezingen Het leger van gedésil- lusioneerden en ontevredenen, die deserteerden of revolteerden, wordt steeds grooter. Wat kan men in zoo'n party, waar van de leden slechts één ding wordt vereischt: volgzaamheid, An ders doen dan wegloopen, als het niet goed gaat De redactie van het „Handelsbld" behandelt een circulaire, welke haar in handen viel van een gebeim co mité, dat zich „Door verzet tot zui vering" noemt en dat wél nationaal- socialistisch wil zijn, maar toch ongezouten bezwaren tegen den tegenwoordigen leider, ir. Mussert, opsomt. Wy hebben schrijft het comité meer en meer de overtuiging, dat de N.S.B. onder deze leiding nimmer haar doel zal bereiken. Bewijzen van onkunde, van wantoestanden, ja van ergerlijke misleidingen tegenover de leden zijn er in overvloed. De leider, zonder eenige politieke kennis, zon der eenigen vasten wil, wordt door personen geleid, die willens en we tens de gezonde ontwikkeling van de idealen der Beweging verhinde ren. Wij willen trachten een zooda nige actie te voeren, dat ir. Mussert en zyn trawanten gedwongen zullen worden, te verdwijnen, ook al zijn alle bezittingen der N.S.B. van ir. Mussert persoonlijk." En dan volgt een aantal argu menten waarom het comité de namen van zijn leden nog niet wil noemen; vrees voor royement met „een lading modder achterna." De wensch om in de partij te blijven teneinde op het geschikte moment de leiding omver te werpen. Enz. Het zonderlinge is, dat het comité „Door verzet tot zuivering" in die leuze eigenlijk een zuiver.... demo cratisch beginsel poneert, zonder het blijkbaar te beseffen. Want het is juist het kenmerk van een vrijen staatsvorm, waar vrije controle op het regeeringsbeleid een der meest fundamenteele beginselen uitmaakt, dat zuivering voortdurend door vrije oppositie tegen onzuiverheden bereikt kan en moet worden. Vrije oppositie binnen ordelijke en legale perken, m.a.w. „His Majesty's loyal epposition", is het onmisbaar correctief in eiken gezonden bestuurs vorm. Wie dit uitschakelt, noopt per sé tot ondergrondsche practijken, die dan het aanzijn geven tot ge heime actie zooals de hierboven genoemde. Het is overigens merkwaardig, dat de figuur-Mussert den laatsten tijd meer en meer op den achtergrond schijnt te geraken Onlangs heeft de leider der N.S.B. zich eenige weken in afzondering teruggetrokken op een Friesche boerderij, teneinde zich over verschillende zaken in stilte te beraden. Zou het niet beter zijn, voor hem en het volk, als hij zijn afzondering op een of andere boerderij tot een permanente maakte Juist in het kluizenaarschap is de grootheid van menige menschengeest tot uiting gekomen. WAT JE VER HAALT, IS LEKKER. Engelsch, dat het Fransch verdringt. De typische eigenschap van den Nederlander, om alles wat buiten landsch is, mooi te vinden, wordt aardig gehekeld in de periodiek „Taal en Leven." Sommige groote-stadsbewoners gebruiken veel vreemde woorden als overtuigingsmiddel dat zij „modern" zijn. Het middel is zoo oud als de be schaving, maar neemt bij iedere generatie andere vormen aan. Zoo vermengden onze grootouders hun Hollandsch met veel Fransch, om door te kunnen gaan voor „chique" en „charmant." Deze idealen zijn uit den tijd „vlot" en „sportief" hebben hun plaats ingenomen. De chaise- longue met een chique Thérèse er in en een charmante Adèle ernaast heeft het veld moeten ruimen voor de couche met een vlotte Té en een sportieve Dé er op (zonder mono syllaben geen moderniteit.) De toovermacht die eens het Fransch bezat is overgegaan op -'t Engelsch. Zoo kon het lichaam van den stedeling zich evolueeren tot body, de etage die meer dan f 15 huur per week doet tot flat of home (de stadspers brengt avond op avond advertenties van trouwlustige dames in het bezit van eigen „home"); werd de bakvisch die haar tijd doodt met zwemmen en tennis tot sport- girl, die wanneer ze na een gewon nen match gebit en tandvleesch ont bloot „smilet." Zoo'n Dé of Té leest in haar vrijen tijd crimestories en spreekt van detective, heeft een flat dat Sunny Corner heet (Oma resideerde op Mon Repos), mixt cocktails aaneen bar waar de bezoekers tipsy van worden, snijdt sandwiches voor de lunch op een serveer-boy, bestelt, als ze gaat teaën, toast met grape fruit, heeft als hobby bridge-drives te bezoeken, waar ze de lui hints en tips geeft, luistert voor de loud speaker naar marschenmedleys en de nieuwste hot hits (met swing), croont als de beste, is dol op com munity-singing met een band er by, maakt trips in safe touring-cars om zich tydens het week-end fit te houdenlaat haar twe-seater tanken by de Ford-dealer, waar de service uitstekend is, race't vervolgens de City door, waar ze haar vrienden .Heilo" toeroept (Oma groette „Bonjour") en haar vyanden van de sokken rijdt met „sorry" (in Oma's tyd „Pardon"). V kleerkast, ledikant, waschcommode, nachtkastje, tafel. 2stoelen, f QC poriën eiken 27 O.- dressoir, tafel, 4 stoelen, 2 fauteuils, bekleed met jaspé f 57.- Uitsluitend eigen handwerk. Uw oude meubelen ruilen wij gaarne in. Desgewenscht verkoopen wij op zeer gemakkelijke betalingscondities. Schoolstraat la Er is een type groote-stadbewoner dat vandaag met een Tiroler kletter- vest rondloopt, terwijl z'n vrouw Russische kaplaarzen draagt. Vier en twintig uur later vertoont hy zich in een hemd uit de Schotsche Hooglanden en zij in een hoofddoek a la Javanaise. Met hetzelfde gemak Waarmee hij van kleeding verwisselt, verandert hij van woning, liefhebberij of slagwoord. Gisteren noemde hij alles en nog wat „reuzen", vandaag is het „bie", morgen „mieters" en de volgende week „knal." Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zijn. SERVATIUS-OMROEP Reeds vyf opeenvolgende Zondagen gingen wegens terrein- en weers omstandigheden voor de Competitie verloren. Zóó vlot als de eerste tien wedstrijden verliepen, zóó groot dreigt nu de stagnatie te worden. Wat zal het weer Zondag geven De baltrappers hunkeren naar het bruine monster. In de hoop op gunstig weer zal Servatiu3 Zondag a.s. een bezoek brengen aan het sterke F.C.V. Na zoo'n lange rustperiode zal deze wedstrijd niet meevallen, vooral daar deze club in eigen huis niet voor de poes is. Deze Venlosche club won het op Servatius-terrein zeer fortuinlijk met 21. Deze onverdiende neder laag zit den Venrayers nog dwars en ze zullen er dan ook alles op zetten om zich te wreken. Tot een gelijk spel moet Servatius worden in staat geacht. De wil is er en het enthousiasme zal ook wel een woordje meespreken. De bussen vertrekken om half 1. Scheidsrechter de heer Friederichs, Leider de heer Hoedemakers. Verdere programma R.V.V.Steyl Belfeldia—H.S.C. Panningen—D.E.V. Tiglia—Gennep F.C.V.—Servatius D.S.S.—V.I.O.S. Servatius II speelt een thuiswed strijd tegen S.V.B. III. Dit kan een zeer aardige ontmoeting worden tusschen twee gelijkwaardige tegen standers. By flink aanpakken is een gelijk spel of een kleine overwinning zeer goed mogelijk. Wedstrijd begint om 2 uur. Scheidsrechter de heer P. JanseD. Servatius III krygt vryaf. Servatius IV heeft bezoek vaD B.V.V. Beide clubs zrjn, gezien de rangschikking, aan elkaar gewaagd. Hier kan terrein voordeel wel de beslissing ten gunste van de thuis club doen uitvallen. Wedstrijd begint om 12.15 uur. Scheidsrechter de heer Jacobs. VALK-REVUE. Voor de zooveelste maal werden alle voetbalwedstrijden afgelast. De plotselinge dooi had 't Valk-terrein in een modderpoel herschapen en zoodoende kon ook de reeds lang aangekondigde wedstrijd, ten bate van 't Priesterstudiefonds, geen doorgang vinden. Deze zal nu ge speeld worden op den tweeden Zon dag in Februari. Het bestuur van de Valk istelde het op hoogen prijs, dat 't Servatius- bestuur alle moeite had gedaa n om hun vastgestelde comp.-wodstryd tegen Tiglia niet door te later a gaan doch de competitieleider t-esliste anders. Wij hopen intusschen de n 2den Zondag van Februari geen concur rentie te ondervinden, zoo dat de wedstrijd De Valk—J.V.C., \selke in 't teeken der liefdadigheid sl nat, het beoogde doel zal behalen. Wanneer 't Servatiusbestuur nogmaals zoo bereidwillig wil zyn en by tyds om een uitwedstrijd vraagt voor die 2den Zondag, zal de comp.-.leider dit verzoek zeker inwilligen. Id tusschen aan Servatius onzen dank. Wanneer 't weer bestenc'ligd blijft zal Zondag a.s. 't competitierud weer op volle toeren draaien. De Valk I ontvangt Oeffeit op haar terrein. Voor de roodzwarten lykt dit geen zware opgaaf daar Oeffeit momen teel hekkensluiter is. Het is echter te begrijpen dat ze deze plaats gaarne zullen verlaten. Zal. dit ten koste van de Valk geschieden Wy gelooven van niet, maar het zal echter dubbel oppassen zy a, temeer daar er zoolang niet g'aspeold is. Onderschat vooral uw tegenstander niet en flink open spel zooals we dat den lnatsten tijd van onze voor hoede gewend waren. De Valk II gaat morgen de groot ste reis van hun program onderne men naar 't land van den draak, Beesel. By de ontmoeting in Venray kreeg men een uitslag met korfbal- cyfers. Bieslo is intusschen versterkt en zal natuurlijk probeeren om revanche te nemen. Of hun dit luk ken zal Of denken de reservés er anders over. De Valk in krijgt bezoek van de a.s. kampioenen Erica. Wy schreven onlangs reeds dat de Valk m by Erica een geduchte nederlaag heeft geleden, met een gehadikapt elftal. De beurt is nu aan de Valk UI om revanche te nemen. Erica t kam pioenschap voor oogen hebbende zal zich de kaas zoo niet van 't brood laten eten en kunnen we op een mooien en fairen wedstrijd rekenen. Aanvang 12.15, voor de wedstrijd de Valk I—Oeffeit I. Tenslotte rest ons nog te vermel den, dat de Benjamins naar Wans- sum peddelen om aldaar deJuliana- réserves te bekampen. We rekenen minstens op een gelijk spel. Programma Zondag 22 Januari; Juliana I de Valk I. De Valk II D.S.O. De Valk IV de Valk III. OOSTRUM SEINTt Oostrum I bezoekt a.s. Zondag D.I.S. H. De eerste ontmoeting tus schen deze twee ploegen eindigde in een Oostrum-overwinning, maar nu D.I.S. eigen grond onder de voeten heeft, zal het oppassen zyn. Flink aanpakken van het begin tot het einde is noodig om ook nu weer de balans in Oostrum's voordeel door te doen slaan. Aanvang één uur. Oostrum II ontvangt Ysselsteyn I- Na e>en zwak begin is deze ploeg er weer uitstekend ingekomen, hetgeen blijkt uit de uitslagen van de laatste wedstrijden. Als ons elftal een gelijk spel weet te behalen, zal dit een behoorlijk resultaat zijn. Aanvang één uur. Programma Zondag 22 Januari Oostrum II—B.V.V. II en Brughusia I—Oostrum I. Leden en supporters, die de reis naar Broekhuizen mee willen maken, worden vriendelijk verzocht, dit .Zondag a.s. op te geven. D.I.S. IIOostrum I. Na een lange gedwongen rust periode zal dan morgen het bruine monster weer rollen. Dut er wisselvallige uitslagen ge- notei ^rd zullen worden is bijna zeker. De ai spirant kampioen zal zijn beste beent} e voorzetten om te laten zien dat Zi j werkelijk kampioen willen worden D.I.S. 2 speelt nog steeds met een gebroken elftal, wat echter niet uits luit, wanneer zij resoluut aanpakkei - het wel tot een geiijk spel kunn. sa brengen. Oostrum zal deze wedsi rijd beschouwen als een goede trail üngswedstryd voor de nog te spelen wedstrijden tegen het robuste Brugh usia- O.Lz. kunnen de jongens van Co ©aderen Toon op hun slofjes winnen. „D.I.S. 2 laat eens zien dat we misgeri 'kend hebben. Good Luck Boys. P.D.V. DE ZWALUW Bovengenoemde vereniging hield op Zaterdag 7 Jan. haaf jaarverga dering welke goed bezocht was. De voorzitter opende de vergadering met alle leden een Zalig Nieuwjaar toe te wenschen en wist met goed ge kozen woorden 't lief en leed van 't afgeloopen jaar te weergeven. Het leed door het verliep van onze trouwe penningmeester wiens plaats moeilijk is aan te vullen, want wat die voor onze vereeniging heeft ge daan is niet te beschrijven. Na het behandelen van een paar punten werd overgegaan tot het kiezen van een nieuw bestuur het oude was herkiesbaar. Na gehouden stemming blijkt dat het oude bestuur geheel is herkozen. Dit zyn; G. Vissers, Voorzitter; G. Jansen, Secretaris; J. Verstegen, 2e Secretaris; J. Kusters, Penningmees ter; P. Manders. Daar er geen ingekomen stukken was de vergadering vroeg afgeloo pen en werd door den voorzitter ge sloten op de gebruikelijke wijze. Zooals de leden weten wordt ieder jaar een H. Mis opgedragen voor onze overleden kameraden, deze wordt gehouden a.s. Zondag 15 Jan. om 8 uur. Vrienden komt allen naar deze H. Mis om onze overleden mak kers te herdenken die naar we hopen reeds hun hoogste vlucht genomen hebben. Verder wil ik de leden be kend maken die duiven willen zetten op de tentoonstelling by de Een dracht dat dit kan geschieden van 2 tot 7 uur. Vraagt modellen en prijzen bij Firma van den Munckhof. aan- ver- SEN I. 3669 Peters, at den ak een tot de ot den nepers, iond. er een .ast de in den dzake- bezoek ir zulk sven bij van de •oep op nooten izoons •opt de idering /reden- .rs een n hoop ie heer ïotulen welke de be- jkeurd, es uit- werd, hierin l slecht t moet runnen aak en /orden, bij een als dit in de en een n. Het onnair. leden- t jaar- .cht de idering •or zrjn jeheele 'geven, ens als jebreid /aaruit n bijna an zijn. Istratie moge- atracht imaakt in 1937 alleen 3e zelfs idering rnning- nctueel tevens inning- ;e hulp 'erzoek /er het -heiden zij ge- 3. Hoofd- /erhin- wonen n door r v. d. propa- hierbij d van ah niet n uit- i, doch langen izin te :yd nu n idee, anders 1 gaat een tot gelegd Rerum Onze i/ia tal oudin- taans- tan de en wy achten tgene, Een- dering jreker ma de nepers le, die is van een op het ireven >r ons n nog oodige Weest in het igheid meen- >t heil arengt voor ede de 3temt. Idaten idende i. van alge- iie de t ver- A

Peel en Maas | 1939 | | pagina 9