5Dtl .MIJMHARDTJES' Stuur geen boter naar Duitschland. Provinciaal Nieuws Roermondsche Eier mijn koopt de Klotterpeel. Gemengde Berichten Adve^a Mode-Jcu Assurantie G. W. A Fa. Sto) Steen Branl Jac. Vi 1SS Jaarmarkt Venn SCHAEFFERS Tel. !99 uit de vierkante gevlochten mand te voorschijn kwamen, waren enkel hunne aangezichten zeer bezweet, bizonder dat van Cleray, die steeds zijn aangezicht met een zakdoek bleef afvegen. Toen Cleray uit de vierkante mand te voorschijn kwam, in berenmantel gehuld, met een vossenharen muts tot diep over de eoren getrokken, zijn er eenigen angstig blijven staan, niet wetende wat daaruit te voorschijn kwam en nog komen zoude. Een daarvan nam de vlucht, meenende dat het een verslindend dier of de duivel was, zooals hij zich later uitdrukte; anderen noch tans ziende dat het maar menschen waren, kwamen toch zachtjes nader. Michels, die het eerste er bij was, toen de ballon geheel tot stilstand was gekomen, greep het koord, dat de mécanicien steeds in de handen had gehouden, maar hem ontsnapt was, vermoeüelyk door het sleuren van de mand over den grond, en opende daarmede de klep, zoodat alle gas vrijelijk kon ontsnappen. Michels, nieuwsgierig bij het ope nen der kleppen, wilde zich ook eens van den innerlijken bouw overtuigen, maar zie, nu komt hem daaruit zoo'n verpestende stank tegen, dat hij gansch bezweken ter aarde nederviel, terwyl de omstanders niet anders meenden, dat dat hij gestikt was. Gelukkig had de mécanicien daar voor een geneesmiddel; deze naderde hem, waschte zijn gezicht met een doek, waarop hij eenige vochtdrup- pels liet vloeien, gaf hem een poosje daarna uit een ander afzonderlijk fleschje eenen drank in, waardoor hj z.er verkwikt tot bewustzijn kwam. (Volgens den heer Turbiaux bestond de hoofdkuur in wasschen met sneeuw). De luchtreizigers vroegen daarna om een rijtuig, ten einde de ballon te vervoeren, waarop Michels direct het zijne ter dispositie stelde. De rector had in de verte menschen zien loopen en het nieuws vernomen, waarom hij zich ook ter plaatse spoedde. Daar gekomen zag hij vele menschen onder den ballon staan, waarby vreemdelingen. De ingenieur- mécanicien liep spoedig op hem toe en drukte hem allervriendschappe- lykst de hand, presenteerde de beide andere tochtgenooten, waarna hij zich weder beijverde den ballon in gepakt te krijgen. De rector voerde met. de beide andere hoeren het volgende gesprek: 1°. Over de luchtreisj „Mooi," zeiden zij, „was de luchtgesteldheid bij het opstijgen van den ballon uit Parys, en nog mooier was de hemel, toen zy in den ballon gezeten 2800- 3000 meters boven de aarde, in de wolken dreven." 2°. Over die zoozeer gewaagde en stoute onderneming. Hierop ant woordden zij„Men moet geen ge varen schuwen om het vaderlanden nu het arme Frankryk te redden." Verder verhaalden zij dat het er droevig en ellencig in Parijs uitzag, nu de Pruisen de stad belegerden, dat de hongersnood nabij, of reeds daar was, dat met den opvolgenden dag wederom nieuwe uitvallen op den vyand zouden gewaagd worden, dat men nog veel van generaal Chanzy verwachtte, en dat hy, Cleray, depêches van Jules Favre voor Gambetta, minister van Oorlog, by zich had. De rector, die volgaarne den luchtreizigers een ontbijt had willen aanbieden, vernam dat dit reeds door den molenaar Simon van den Brekel geschied was. Nadat de rector alles van den ballon gezien had, nam hij eindelijk afscheid van de luchtreizigers onder de vriend- schappelijkste hanüdrukkingen, en wenschte ze eene voorspoedige en en gelukkige terugreis naar hun vaderland Frankryk, waarvoor zij zeer gevoelig schenen. Nauwelyks had de rector den ballon verlaten om weder huiswaarts te keeren, of daar kwam de heer Jos. Esser, bur gemeester, in vollen ren met het rijtuig aangeredendoor een spoedig bericht van den waakzamen veld wachter Theodorus Sanders was hem het nieuws ter oore gekomen. Daar ter plaatse uitgestegen zynde, nam hij alles in oogenschouw, en de luchtreizigers, vernemende dat dit het hoofd der gemeente was, drukten hem hartelyk de hand. De burge meester kwam ook met hen in ge sprek en vernam hetzelfde, wat ze den rector ook reeds verteld hadden. De meeste spyt, die de burgemeester hierbij had, was dat hij den ballon niet gevuld gezien had. Hij was by zijne komst reeds opgerold en inge pakt om in een rijtuig geladen te worden. Terwijl de ballon naar Merseloo vervoerd werd, volgden allen te voet. De burgemeester, nabij het rectoraat gekomen, snelde spoedig eenige passen vooruit, belde bij den rectur aan en wilde dezen met de luchtreizigers verrassen. Hij was dan ook niet weinig ver wonderd te bemerken dat èn de luchtreizigers èn de rector reeds oude kennissen waren. Dit bezoek was voor den rector zeer vereerend en het zou hem zeer gespeten heb ben, wanneer ze hem met bezocht hadden. De rector, zich alzoo geheel onverwacht met het bezoek vereerd ziende, deed dan ook zijn best en liet alles bijbrengen wat hy in huis had. De gasten ziende, hoe welkom zij door hem werden ontvangen, waren al heel gauw op hun gemak. Een flink ontbijt kwam op tafel met een goed stuk vleesch en een goed glas wijn, hetgeen ze zich wel lieten smakeniets wat niet viel te verwonderen, daar ze van 's nachts drie uur tot 's middags halftwee niets meer hadden gehad. Na het ontbijt zeide de heer Cleray dat het hunne gewoonte was, op de plaats van nederdaling iets aan de armen te geven. Aangezien Merselo nog geen armbestuur had, duidde de rector op den burgemeester, welke de gouden Napoleons (100 frs.) voorde armen aannam. Na zich ruim 2 uur op het rectoraat te hebben opge houden, begaven ze zich naar Ven raai. By het wegryden riepen zy „Leve Merseloo", waarop het volk ock riep: „Leve Frankrijk." Veel volk heeft hen tot Venraai begeleid. Te Venraai aangekomen en zich daar niet lang kunnende op houden, begaven ze zich nog den zelfden dag naar het station Horst Sevenum, ten einde zoo spoedig mogelijk het eindpunt hunner reis te bereiken, want de adjoint-maire had gewichtige depêches bij zich van Jules Favre aan Gambetta." Ziedaar het relaas van de merk waardige gebeurtenis, door den eerw. heer Schacks uit den mond der ooggetuigen onmiddellyk ten papiere gebracht. Het zeldzame feit verdiende intusschen, naar het oor deel van eenige wakkere Venraaische ingezetenen, nog op een andere wijze aan de vergetelheid ontrukt te worden en wel door de oprichting van een gedenksteen, die tevens de plek aan wijzen, waar de drie dappere lucht schippers uit Parys behouden te Venraai neerdaalden. Aldus werd dan ook besloten in een druk bezochte vergadering, die den 8en Januari 1896 in een der koffiehuizen van Venraai gehouden werd. En met de uitvoering van het plan belastte zich een commissie, bestaande uit de heeren H. Trynes, L. Beel, H. Kraykamp, Th. Slits en en Jos. Aerts. Deze heeren hebben alle eer van hun werk, te oordeelen naar de luisterrijke feestelijkheid, waarmee op den 18en Januari de ballonzuil kon onthuld worden. Des avonds te voren arriveerden daartoe reeds de heer Landrin, lid van den Paryschen gemeenteraad en van den algemeenen raad der Seine, afgevaardigden van de stad Parijs, de heeren Turbiaux en Cavail- hon, die vóór vijf en twintig jaren ln geheel andere omstandigheden het nederig plaatsje hadden bezocht, en verder verslaggevers van ver schillende groote Fransche bladen, als Gaulois, Temps, Petit Journal en Rappel. Op den Oostrumschen weg bewoog zich een talrijke menigte, die de vreemde bezoekers onder geestdrif tige toejuichingen naar het hotel „de Zwaan" geleidde, waar hun van wege de Venraaische burgery een hartelijk onthaal werd bereid. Den anderen morgen wapperde de vaderlandsche driekleur van alle huizen en, omstuwd van belangstel lenden, togen de Fransche heeren omstreeks negen uur naar het stad huis om aan het achtbaar college van burgemeester en wethouders te worden voorgesteld. Daarna had een plechtige receptie plaats in de zaal van het fanfare gezelschap „Euterpe", waar al de notabelen van Venraai vereenigd waren en waar afwisselend het Nederlandsche volkslied en de Mar seillaise weerklonken. In een tiental rijtuigen begaven de vreemde gasten, door de fanfare voorafgegaan en onder begunstiging van het mooiste weer, zich thans, door een onafzienbare schare ge volgd, in statigeu optocht naar Merseloo. Omstreeks twaalf uren, onder het bulderen van het geschut en het aanhoudend gejubel der menigte daar aangekomen, namen de Fran- schen eerst het terrein in oogen schouw, waarby de heeren Turbiaux en Cavailhon begrijpelijker wijze een traan van aandoening niet konden bedwingen. Het monument, dat op een heuvel tje ter hoogte van twee meters staat, was eenvoudig, maar fraai versierd met vlaggen, waarlusschen de Nederlandsche en Fransche wapens en toepasselijke opschriften. Nadat de Fransche heeren en de leden van het comité zich rondom de zuil hadden geschaard, nam de heer Trynes in het Fransch het woord. Hij wees er op dat het monument verrezen was op den gastvrijen Nederlandschen bodemen dat de vaderlandsche gevoelens zich des te warmer uiteD, nu men die aan vrienden toonen kon. Vervolgens herinnerde hij aan het feit, door de zuil vereeuwigd, en herdacht daarbij den overleden met gezel van de heeren Turbiaux en Cavailhon, die helaas niet met hen aan deze plechtigheid kon deelnemen. Daarna dankte hy den afgevaardigde der stad Parijs en de verdere ver. tegenwoordigers van Frankryk voor de eer van hun bezoek, dankte degenen, die door hun bijdragen de oprichting van hst monument hadden mogelyk gemaakt, en droeg het ten slotte aan de gemeente Venraai over. „Deze zuil," zoo besloot hy, „zal ons tot een zinnebeeld strekken. Zij zal ons, mocht ooit, wat God ver hoede, de roepstem onzer geliefde koningin Wilhelmina weerklinken, ons oproepend ten stryde, zy zal ons dan leeren, goed en bloed veil te hebben voor vorstin en vaderland; zal ons dan aanmoedigen om met dsnzelfden heldenmoed en dezelfde volharding alle gevaren te trotseeren, als de drie dappere Franschen thans een kwarteeuw geleden deden, toen hun vaderland in nood was. Roept daarom met mij„Leve Wilhelmina! Leve Nederland Leve Frankryk Leve Frankrijks dappere zonen!" Aan den voet der zuil werd een lauwerkrans neergelegd; de Fran schen plukken er eenige bladeren van af en staken die bij zich. Nu nam de heer Landrin het woord om namens de stad Parys, die hem had afgevaardigd, zyndiep- gevoelden dank te betuigen voor de sympathie, hier aan Franschen be wezen in een tyd dat het ongeluk zwaar op Frankryk drukte. Breed voerig schilderde by de ellende, die Parijs in die oórlogsdagen had te lijden gehad en uitte den wensch dat de vrede mocht blijven voort duren. Frankrijk zou dien vrede nooit verstoren. Hij eindigde met de hoop uit te spreken dat er steeds een goede verstandhouding tusschen Nederland en Frankryk zou blijven heerschen en besloot meteenkraca- tigVive la ReineVive la Hollande! Na afloop der plechtigheid trok men eerst naar den zeereerw. rector Ophey, den opvolger van den zeer eerw. heer Schacks, die vóór vyf en twintig jaren de drie luchtschip pers zoo gastvrij had ontvangen hier werd een lunch gebruikt. Ver volgens toog de stoet, altijd door een onafzienbare menigte vergezeld, naar Venraai terug, waar de Fran schen met de leden van het comité en vele notabelen der gemeente zich vereenigden rondom een feestdisch, te hunner eere aangericht en door een serenade van het fanfarecorps opgeluisterd. De Fransche heeren keerden naar hun vaderland terug, stellig de aan genaamste herinneringen meenemend uit het kleine Limburgsche plaatsje, waar zy zooveel geestdrift hadden mogen vinden voor vaderlandlieven- den moed. en Griep verdrijft U snel en zeker met Men schrijft aan het „Dagblad van Noord-BrabaDt en Zeeland": „Dat zou iets heel gewoons zyn en zelfs niet het vermelden waard, als dat vat boter gestolen was, of als dat vat „margarine" bevatte en voor roomboter verkocht was. Het zit heel anders: dat vat boter was een geschenk van een Nederlandsche familie, een zeer bekend Amster- damsche arts, die tijdens de laatste zomervacantie, een paar weken met zyn echtgenoote naar Duitschland is geweest en daar gastvrijheid heef t genoten van een eerste klas familie, vrienden van een vriend. Bij thuiskomst in Amsterdam be sloot de "dokter als bewijs van er kentelijkheid naar zyn vriendelijke gastvrouwe te zenden. Maar, wat voor een geschenk De keuze was moeilijk, want de zeer welgestelde familie hnd aan letterlijk niets be hoefte, althans niet aan weelde- of gebruiksvoorwerpen. Maar de echt genoote van den arts wist onmid dellijk, wat voor geschenk het moest zyn. Zy sprak als volgt tot haar man: „Kijk, eens, we hoeven er geen doekjes om te winden, maar het lag er daar ginds duimen dik op, dat boter en vet daar sporadisch te ver krijgen zijn. Als we nu eens een echt Nederlandsch geschenk gaven... 'n vat Nederlandsche roomboter Ik weet heel zeker, dat ze zich daar door allerminst beleedigd zouden achten. Want, nietwaar: een vat roomboter is een karakteristiek Ne derlandsch geschenk". De arts was het hiermee eens en het werd verzonden. Het werd ook in orde en, zeer vermoedelijk, ook met groote vreugde ontvangen. Maar.... zeer kort na de ontvangst vervoegden zich ten huize van de gastvrye familie eenige ambtenaren, die met de papieren in de hand, be wezen, dat er een vat boter uit Ne derland bezorgd 'was. Dit feit werd „ten laste" gelegd. Wie boter ont vangt, en nog wel in zulk een hoe veelheid, moet geklaagd hebben over te kort aan boter. Zooiets wordt eenvoudig niet geduld. De geadres seerde, die van de zending heerlijk heid evenveel afwist al3 u en wij, protesteerde; „Ik kan toch niet hel pen, dat ze me iets ten geschenke geven, iets, waar ik allerminst om gevraagd heb en waar ik ook nooit om zou vragen". „Best mogelyk maar dan had u den schijn moeten vermijden". „Ik had er niet het geringste ver moeden van toen ik de zending aan vaardde, dat het een vat boter was". „Ook mogelyk, maar dan had u het moeten terugzenden". Het geschenk is betaald geworden met veertien dagen concentratiekamp en we hebben zoo'n nauw vermoeden, dat düè,r geen.... Nederlandsche heer lijkheid gegeten wordt". met zoo weinig mogelyk kosten, aan de zich hier vestigende bevolking de grootste zekerheid te bieden van een goede bestaansmogelijkheid. Het is de bedoeling dat reeds in Februari met een 200 man uit de omliggende gemeenten in werkver schaffing zal worden begonnen. Wij wenschen de Roermondsche Eiermijn en de Nederlandsche Heide maatschappij toe, dat dit werk met groot succes moge worden bekroond en dat het door meer dergelijke worde gevolgd. En dit niet alleen als middel tot een effectieve bestrij ding der werkloosheid, doch ook en niet in de laatste plaats tot bevor dering van de vestigingsmogelijk heden voor onze jonge Brabantsche en Limburgsche boeren, waaraan in deze streek zoo'n dringende behoef te is. Twee honderd H.A. voor ontginning en vestiging van boerenbedrijven. Naar wij vernemen, heeft de Ned. Heidemaatschappij voor rekening van de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn G.A. te Roermond aange kocht het bijna 200 H.A. groote complex „De Klotterpeel", gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het kerkdorp De Rips (gem. Bakel) aan den harden weg DeurneOploo. De koopers zullen dit complex thans zoo spoedig mogelijk in werk verschaffing door de Nederlandsche Heidemaatschappij doen ontginnen en het daarna in boerderijen van 10—12 H.A. grootte aan Noord-Bra- bantsche of Limburgsche boeren uitgeven. Dit wordt een werk van groote sociale beteekenis. De in 1921 ge stichte parochie De Rips is nl. nog niet afzij zit gedeeltelijk nog te veel ingesloten tusschen het groot grondbezit, waardoor zij tot nog toe niet voldoende kon uitgroeien. Hier wordt voor deze parochie nu een prachtige uitbreiding geschapen. Gelijktijdig is het een uitstekend object voor werkverschaffing en bovendien een blijvende bestaans mogelijkheid voor een belangrijk aantal nieuwe gezinnen. Dit te meer, wijl het niet de bedoeling is, winst te maken. De gronden zullen zoo rationeel en zoo goed mogelyk wor den ontgonnen, daarna een jaar met lupine en rogge bebouwd en dan onmiddellijk tegen kostenden prijs aan de boeren worden uitgegeven. De boeren zullen er dan zelf hun gebouwen op moeten stichten. Deze werkwijze is, naar de mee ning van de Nederlandsche Heide maatschappij, wel de beste weg om, VENRAY, 14 Jan. 1939 FRANCISCAANSCHE KERSTVIERING. KERST-ORATORIUM. Woensdag 4 en Vrijdag 6 Januari werd te Venray in de groote Pa tronaatszaal het Kerst-Oratorium opgevoerd van H. F. Müller. De avonden waren georganiseerd door de Derde Orde. Zooals het keurig verzorgd program reeds te verwachten gaf, zou deze Kerst viering op hoog peil staan. Reeds den eersten avond was de zaal ge heel gevuld, grootendeels met Ter tiarissen. De Directeur der vereeni- ging Pater Dr. Silvester Coenen, O.F.M., riep de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe, m het bij zonder den Edelachtbaren Heer Bur gemeester A. H. M. Janssen, den ZeerEerw. Pater Lucas Berben en den districts-visitaior Pater Dr. Ephrem Sloots. De avond zette in meteen Kerst lied door heel het volk. 't Was een lust om te booren. Daarop volgde de Kerstcantate van H. Cuypers „Transeamus" door een gemengd koor, samengesteld uit leden van het Venraysche Mannenkoor en het Dameszangkoor der Derde Orde, terwijl de bekende Orkestvereeniging Euterpe voor de begeleiding zorgde. In tegenstelling met den volgen den avond viel op de uitvoering hiervan heel wat aan te merken. Geheel anders was het gesteld met het Oratorium zelf. Daarin waren momenten, die beslist onverbeterlijk waren. Het gemengd koor was ten volle voor zijn taak berekend. Als bas fungeerde de Heer Jan Arts, als tenor Johan Mauer, als alt Mej. Guur Min en als sopraan Mej. Bep Linskens. Vooral deze laatste oogstte den bijval in der aanwezigen, 't Was verrukkelijk om te hooren. Ook het orkest was zeer goed verzorgd, 't Geheel stond onder de deskundige leiding van den Zeereerw. Pater Arthur Mertens. Hoezeer deze eerste Kerst*avond by het volk in den smaak was ge vallen, bleek uit de massale opkomst op Vrijdag 6 Januari. Aan meerderen moest 'thans de toegang worden ge weigerd, Op dezen avond had de Venraysche Derde Orde de hooge eer Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. José de Haas O.F.M., missie bisschop in Brazilië in haar midden te hebben. Pater Directeur richtte tot hem een speciaal woord van welkom. De geldelijke Kerstgaven van dezen avond werden voor zijn missie be stemd. Prachtig! Deze avond slaag de èn wat zijn muzikaal èn wat het dramatisch gedeelte betreft nog beter dan de eerste. De stemming in de zaal was iets minder. Men kan zien hoeveel ook op een plaats als Venray door samenwerking van krachten te bereiken valt. Wij wenschen de Venraysche Derde Orde proficiat met het schitterend succes van deze Kerstviering. LIICHT VAART-AVOND. Het ligt in de bedoeling van de Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart binnen afzien- baren tijd hier ter plaatse een luchtvaartavond organiseeren. Zooals alle avonden op dit gebied door de K.N.N, v. L. gehouden zal ook deze avond een goed verzorgd stempel dragen. O.a. staat op het programma een der nieuwste films op luchtvaartgebied. Gezien de belangstelling die te Venray voor de luchtvaart bestaat, heeft de avond een goede kans van slagen. LUXOR-THEATER. „In oud Chicago." Het verhaal begint in 1855. Een Iersche familie, de O' Leary's, man, vrouw en drie jongens zyn onderweg naar Chicago. Zij zijn nog slechts enkele uren van de stad verwijderd, doch O' Leary zal haar niet bereiken. In een wedstrijd, die O'Leary op zijn huifkar aanbindt met een spoortrein, wordt hy van den bok geslingerd en sterft aan zyn ver wondingen. Zoo komen vrouw en drie kinderen alleen in Chicago aan. Moeder O' Leary opent een wasscherij en het gaat haar goed. Van haar kinderen wordt de oudste advocaat, de tweede is echter lichtzinniger van aard. Hem trekt de verdachte buurt van moord en kroeg. Dion opent een cabaret met be hulp van chanteuse's, die h(j uit een andere omgeving heeft weggetroond, Onverwacht staakt zyn concurrent echter den strijd. Hij heeft andere illusie#s. In deze stad, waar zelfs het gemeentebestuur door en door bedorven is, wil hij burgemeester worden. Dion moet hem daarbij helpen en de stemmen van de Patch verzekeren. Dan zal hy zijn eigen kroeg sluiten. In schijn aanvaardt Dion dit voorstel. Maar Jack heeft een strijd aan gebonden tegen de wantoestanden in zijn stad en daarvan wil hij ook niet afzien, zelfs als hy hoort aan wien hij het slagen van zyn ver kiezingscampagne te danken heeft. Als hy er niet in slaagt om met medewerking van Belle, de vriendin van zijn broeder, dezen tot andere gedachten te brengen, stelt hij zelf een vervolging tegen hem in, waar bij Belle als kroongetuige moet op treden. Wanneer dit echter mislukt, en Dion misbruik heeft gemaakt van een waar gevoel, dat by Belle en Jack te constateeren was, krijgt hij van zijn broeder een pak slaag en verlaat Belle hem. Op dit moment alaat de historische koe van moeder O'Leary een olielamp om, welke de vlam voor den brand is, die in eenige dagen tijds achttien duizend huizen een prooi der vlam men doet worden. Men verdenkt Jack van het aanstichten van den brand en alle ongure typen en kroeg bazen, Dion incluis komen tegen hem in beweging. Wanneer echter uitkomt, hoe de brand ontstaan is, vereenigt de familie O' Leary zich nog meer dan te voren in den wil om eengrooten Chicago te bouwen. Als tweede hoofdfilm draait de eerste Spaansche Film, tenminste, de eerste Spaansche film, die in ons land vertoond wordt. Onze impor teurs van films houden zich voor- loopig nog altijd maar aan een zeker aantal landen, van waar zy de films betrekken, alhoewel er in sommige landen, noemen wij Polen, zeer interessante films gemaakt worden. De Spaansche film doet geen moeite, om zich voor een ander land bijzon der verstaanbaar te maken. Het gaat over een meisje, dat een netten armen jongeman wil huwen, door haar oom gedwongen wordt tot een huwelyk met een ryke Caféhouder. De oom tracht het meisje dan in heel het dorp onmogelijk temaken, maar de arme jongen neemt het voor haar op en wint ten leste. Een eenvoudig gegeven, doch dat ge legenheid gaf om het echte, oude Spanje in al zijn kleurigheid en levendigheid voor te stellen. Spelen regie zijn zeer op pry's te stellen en de actrice Argentina blinkt bijzonder uit. Imperio Argentina geldt door haar kunstzinnige hoedanigheden en haar sympathieke persoonlijkheid als de belangrijkste ster van de Spaansche film en zonder twijfel is zy ook van al haar Spaansche col lega's degene, die de meeste popu lariteit geniet. PDV DE EENDRACHT By gelegenheid van haar eerste lustrum, houdt novengenoemde ver- eeniging op Zondag 15 Januari a s. een regionale postdulvententoonstel- üng (rayon 25 K.M.) in clublokaal G. Verstralen, Eindstraat, Venray. De inzet is 40 ct. per duif, Per 4 duiven prijs. Alleen geldprijzen. Inzetten Zaterdag 14 Januari van 2 7 uur. Tentoonstelling geopend Zondag van 9 uur v.m. tot 3 uur nam. Als keurmeester zal wederom fungeeren den heer P. J. Klaassens, Voorzitter van „de Zuiderbond." Dc werkverschaffing in de Peel. In verband met de ongunstige weersomstandigheden heeft de rijks inspecteur voor de werkverschaffing in de Peel, niet op 9 Januari, zooals aanvankelijk was bepaald, doch, behoudens onvoorziene omstandig heden, eerst op Maandag 16 Jan, a.s. zal hervat worden. STILLE OMGANG TE AMSTERDAM. De Stille Omgang te Amsterdam zal dit jaar worden gehouden op 12 en 19 Maart a.s. Voor deze nachtelijke bedetochten is als intentie vastgesteld: „Bevor dering van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde". Deze intentie is door den modera tor, mgr. dr. G. C. van Noort vast gesteld in verband met de sinds kort ingezette actie voor een nieuwe gemeenschap. R.K. Staatspartij afd. Oirlo. In het Bondsgebouw hield de afd» Oirlo der R.K. Staatsparty Zondag na de Hoogmis een algemeene ver gadering betreffende candidaatstel- ling Provinciale Staten. Nadat de voorzitter de vergadering met den Chr. groet geopend had, heette hy de leden hartelyk welkom. Hy gaf hierna een duidelyken uitleg over het werk der Prov. Staten. Vervolgens werd aan de verga dering gelegenheid gegeven om can- didaten naar voren te brengen. Uit de zes naar voren gebrachte candidaten bleken na stemming de volgende candidaten te zyn aange wezen: P* L. P. van de Loo, oud-burge meester van Venray; Th. Peters, Hoofd der School en Land- en Tuin- bouwonderwyzer te Oirlo; Th. Rutten lid der Ged. Staten te Horst; H Drabbels, lid der Prov. Staten te Meterik—Horst. Nadat nog gelegenheid was ge geven tot het stellen van vragen, sloot de voorzitter de drukbezochte vergadering met gebed. YSSELSTEYN. Op de Zondag gehouden vergadering van de R.K. Staatsparty werden voor de verkie zing van leden voor de Provinciale Staten de volgende candidaten ge. steld: O. van de Loo, Venray, Th. Peters Oirlo; Ant. Poels, Venray, P. Pubben Merselo, Th. Rutten, Horst, L. Sala Venray; Baron Weichs de Wenne, Wanssum. Horster Veemarkt. Was voor enkele weken een inzin king in de aanvoer te constateeren, thans komt weer geleidelijk een grootere aanvoer. Dinsdag werden aangevoerd 160 dieren, waarvan 15 stuks rundvee en 145 biggen. De handel in rundvee was voldoende. Handel in biggen als gewoon, zeer goed. Ongemerkte biggen f 3.50 tot f 5 50. Gemerkte biggen f 12— tot f 14.50. Loop der bevolking te Meerlo. Op 31 December 1937 bestond de bevolking dezer gemeente uit 1253 mannen en 1140 vrouwen. Vermeer derd door geboorte met 29 m. en 28 vr,; vermeerderd door vestiging met 71 mannen en 103 vrouwen. Verminderd door overlijden met 8 m. en 15 vr.; verminderd door ver trek 74 m. en 103 vr.; Op 31 Decem ber 1938 telde de gemeente 1278 mannen en 1153 vrouwen, totaal 2429 personen. HOLTHEES. De Fanfare alhier zal ook dit jaar ter gelegenheid van de winterkermis een concert met tooneeluitvoering geven en wel op 2 en 5 Febr. Bereids is in studie genomen het dramatiseh tooneelspel „Priesterplicht" en 't kluchtspel „Het versche Kadetje". De rollen zijn goed verdeeld en de repetities worden flink bezocht, zoodat men op eenige hoogst gezellige uren kan rekenen, MAASHEES. Op 31 Dec. 1937 be stond de bevolking dezer gemeente uit 1257 m. en 1153 vr. Totaal 2410 inwoners. In 1938 werd de gemeente ver meerderd door geboorten met 35 m. en 54 vr„ totaal 81 personen. Door vestiging met 72 m. en 76 vr., totaal 148 personen. De gemeente verminderde door overlijden met 7 m. en 6 vr., totaal 13 personen. Door vertrek van 82 m. en 92 vr., totaal 174 personen. Op 31 Dec. 1938 bestond de ge meente derhalve uit 1275 m. en 1177 vr., totaal 2452 inw. Een totaal ver meerdering du3 van 42 inw. in het afgeloopen jaar. vergunning vt»ri< in ons land te bil ij v Daling vL Om allerlei rf land het viees werd per hoofd veer 10 kilogra dan in 1932. dI; in een jaar loo.G kalveren, 380.00C] den en 60.000 verbruikt. Aanlokkelijke boden ia in abt De comm sai| Groningen geeft in relatie te tre S. Denys, geb België, 18 Dec te Gent, Albeiftla door hem ged. „Algemeene Lan „Sogea", ook ge gemeene Landbj Belgie en Socjej de Belgique, Alb.ert alvorens inlichtifng winnen. Aan deze on£er verbonden mevif. terlinck en de aidn taaf Pien, terwijl n by de onderteelten gebezigd worder. In verband hiitrm algemeen aangerai heid te betrachten advertenties, vrelki Nederlandsche bla waarin aanlokkelijk regelmatig in Is ede verschijnen, waarii posities worden a Belgische handelsza zaden e.d. Het feest van de Landmacht. Maandag heeft de Landmacht het feit herdacht, dat een groot deel van de regimenten op 9 Januari 1814, dus 125 jaar geleden, werden opgericht. Deze herdenking ging in sommige garnizoensplaatsen met feestelijk heden in andere weer met plechtig heden, gepaard, maar in welken vorm ook dit herdenken geschiedde, vooral bleek de goede verstand houding tusschen burgery en mili tairen en zoo is deze dag tot een nieuw bewijs geworden naar de hechtheid van den band welke de Landmacht met Nederland verbindt. Duitsche Joden Naast de van oudsher in Nederland gevestigde Joden heeft zich sedert 1933 hier te lande een groep ingewe ken Joden uit Duitsland gevestigd. Het ware onjuist, zegt de chr-hist Nederlander beide catego rieën te vereenzelvigen De emigranten zijn opgegroeid als Duitschers... Tegenover Nederland sche traditie en idealen, vormen en opvattingen staan zij vreemd. Som migen van hen trachtten zich hier in te leven. Wij kennen er, die in de jaren van hun verblijf een voor treffelijk Nederlandsch leerden, waar in men den buitenlander niet meer herkent. Verscheidenen wisten zich te vinden in den rustigen levenstoon, welke hier van den beschaafden burger wordt verwacht. Maar er zyn anderen. Amsterdam-Zuid schijnt een aantal dezer emigranten te herber gen, wier roep om hun onhoffelijke luidruchtigheid minder gunstig is. Zjj vertoonen zich in bepaalde tram lijnen en in den zomer op de terrassen van eukele café's, hun tegenwoordigheid in luidgesproken Duitsch kenbaar makende. Dr. Ritter, een vriend der Joden, heeft in „Het Liberale Weekblad" indertijd (27 Mei j.l.) reeds op dezen minder ge- wenschten toestand gewezeD. Hy schreef daar in een opsomming van dingen, die het nationale bewustzijn ondermijnen Dat nationaal bewustzijn wordt ondermijnd 't hooge woord moet uitdoor het ergerlijk gedrag van 'n aantal Duitsche emigranten, vooral te Amsterdam, die geen ge legenheid laten voorbijgaan hun Duitsch luide uit te spreken en altyd weer de opmerking plaatsen„Aber bei uns war es besseraldus het volk, dat hen uitstiet, lovend boven het volk, dat zijn brood met hen deelde.... ^Het was voor ons een ware ver kwikking in een milieu van Neder landsche joden groote verontwaar diging te ontmoeten over dat gedrag, en wij zyn ervan overtuigd, dat wy in de Nederlandsche Joden bondge- nooten vinden in onzen strijd voor het positief Nederlandsch nationale wezen, waarbinnen de Jood geëerd en veilig is. Verlenging. Naar wij vernemen wordt in uit zonderingsgevallen aan Duitsche meisjes, die 1 Februari naar Duitsch land zouden moeten terugkeeren, „De Sc.ht Stand van de „C steyusche" dam-cor Jac. Janssen Wim Janssen H. van Asten M. Keyzers Fr. Janssen B. Camps A. Kleuskens Jac. Claessen G. Winnen A. Fleurkens M. v. Ass B. Linde rs Marlrilw VENLO. Op (e eeniging van Man voer 2.450.000 eia-ei Kippeneieren «n Kleine eieren tjj Eendeneieren v.n ROERMOND. D] vereeniging vai aanvoer 4.250.001 e Kippeneieren jan Eendeneieren lan NieuweM Beiersche Mo<f knippatrooil, Elegint Boekhandel i Belastiig: Kadastial Koop- m Huurcqiti Schoolstral HANDEL aan scherp co Aan huis bezcj hoeveelheden oj?a Overl«s( od Maandag 16 Janua OOK VOOR U hebben wij een goed passend Het adres voor Uw Levering voor Ziekenfonds Z.N.L. Vakk. bedieni Ook voor Goud, Zilver, Uurwerken enz. En Gedipl. Opticien-Horloger.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6