TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS THEE doet je feuilleton. Een meisje in de Wild West. De ballon;zuil te Venray. Rvüeten KLODSTERBALSEM Zaterdag 14 Januari 1939 Zestigste Jaargang No 2 Langs de Kruislijnen der Europeesche Imperia. Een onzer eigen medewerkers naar Corsica, Rome, Tunis. Lybië, Egypte, Palestina, Balkan" en Donaulanden. Een belangwekkende serie reisbrieven. Uit Parijs. Pargs De trein is twee en een half uur over tijd, maar sneeuwige straten verzoenen me met deze vertraging. Het is er frisch weer, mar de lucht is helder. Ook in Parijs was er sneeuw gevallen, doch men weet er daar raad mee. Met man en macht had men er den boel bij elkaar -ge schoven en laten verdwijnen in de enorme riolen, tot welke op tal van plaatsen in de straten toegangs kokers zijn gebouwd. De riolen van Pargs zijn als ondergrondsche ri vieren meestal hebben ze aan weerszijden een verhoogd looppad. Voor z'n genoegen behoeft men Jaar intusschen niet te gaan wandelen. De Fransche hoofdstad is op typi sche wijze ondergravenbijna 800 H.A. beslaat de oppervlakte van den Parijschen bodem, waar een wirwar van steengroeven het moge lijk maakt om onder den grond te verdwalen. Daartoe wordt de ge- legenneid echter niet geboden, want voor het publiek is alleen dat deel der onderaardsche gangen toeganke lijk, dat als knekelhuis wordt ge bruikt. Men vindt daar gangen, welker wanden uitsluitend uit menschelijke doodshoofden zjjn op gebouwd. De totale lengte dezer gangen bedraagt 150 K.M.ze zijn in den loop van eeuwen gevormd als gevolg der winning van gips en bouwsteen. De lijnen van den onder- grondschen spoorweg (de „Metro") zijn 114 K.M. lang. Men excuseere deze uitweiding, waartoe de Parijsche wijze van sneeuwruimen me aanleiding gaf. Ook in de Fransche hoofdstad wordt gereveillonneerd, d.i. men be gint er den Kerstnacht en den nacht van Oud en Nieuw met een Lucullus- maaltijd en brengt er den nacht voor het verdere in min of meerdere luidruchtige vreugde door. Toch vond ik ten deze verschil met Brussel, het leek me in Parijs een tikje minder uitbundig toe te gaan, althans aldaar bijna volkomen het Carna- valsgedoe. De meeste Parijzenaars reveillon- neeren thuis, „en familie." De Fran- schen in het algemeen en de Parijze naars in het bijzonder, zijn zuinig en zeer spaarzaam. Wanneer ze zich dan ook aan den réveillon van Kerstmis en Nieuwjaar te goed doen soms al te goed dan is dat vrucht van een versobering in de levenswijze, welke ze verscheidene weken tevoren hebben toegepast. Winkeliers en andere zakenlieden verzekerden me, dat er in de weken vóór Kerstmis niets te doen viel in den handel; het was volkomen „de dood in den pot." Maar met den reveillon had elke huismoeder den kalkoen in den pot. Althans 'n haas, of tenminste 'n kip, dan wel 'n konijn. In de hallen heeten alle records van vorige jaren te ziju geslagen, wat den aanvoer en verkoop betreft van vette ganzen, kalkoenen enz. De lezer wete, dat het in Frankrijk geen gewoonte is, dat b.v. de groente boer met een rijdende etalage var zijn waren aan de deur zijner klanten komt. In Pargs gaat de huisvrouw 's morgens haar boodschappen doen voor den dag en daarbij bezoekt ze 12 Een van de mannen kan dan met den lijkschouwer telefoneeren Het was nogal een schok voor Miss Morgan en u had haar niet zooiets moeten vragen Ze verzocht mij naar huis te rijden, net voordat u kwam. Ze had niets van dien aard gevraagd, maar Nora Jane stotterde dat het voor stel van Court misschien nog beter Was. Carver zei verder niets. Hij greep het lijk van Evans bij de hielen, Court nam de schouders en samen droegen ze den doode Carver's wagen in. De advocaat reed heel langzaam, zooals dat in zulk een geval hoort; Court volgde hem in Nora's wagen. Goed gedaan, zei Court kalm, u hebt zich schitterend gehouden, Lady Jane. Ik dank u wel. Als u dat niet gedaan had, zou ik er beroerd aan toe geweest zijn. Daar ik u niet verzocht had mii naar huis te brengen, veronderstelde ik dat u een reden had om dat te zeggen. Ik had natuurlijk weinig zin om naar den tweesprong te rijden maar waarom weigerde u, alleen hier te blijven Lafheid, anders niets. Ik heb een vreesachtig karakter, zooals u nog wel een ontdekken zult. De man, die Evans doodde en toen een schot aan mij waagde, was niet bepaald een nieuwen revolver aan het probeeren weet u. Ik betwijfel dat hij nog daar boven op de rotsen is om op de ge legenheid voor een volgend schot te ook een der ontzaglgke hallen (over dekte marktplaatsen), waar honder den neringdoenden hun verkoop ruimte hebben. Het is uiterst gezellig om eens 'n poosje in de drukte der hallen te vertoeven. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar is het trouwens overal gezellig in Parijs. Enorme menigten schuifelen dan over de trottoirs der boulevards, langs de etalages der winkels én van de honderden waarlijkvele honderden houten tentjes, die door handelaren in van alles en nóg wat, op die trottoirs zijn opgeslagen. Men kan dan z'n geluk beproeven met het Rad van Avontuur, men kan zich de toekomst laten voor spellen, waardevolle artikelen óf snuisterijen koopen als Kerst- of Nieuwjaarscadeau voor verwanten of andere geliefden. ja, men kan er zelfs z'n Nieuwjaarskaartjes laten drukken. Klaar, terwijl ge wacht Minstens tien van die open tentjes zag ik waarin een degelpersje stond opgesteld en telkens drie menschen in staat schenen om een boter hammetje te verdienen één aan de letterkast, één aan de degelpers en één, die zijn praatje deed tegenover de voorbijgangers en de waren af leverde. Die tenten van vóór Kerstmis tot. nè. Nieuwjaar zijn een der aardigste instellingen van de stad. Dit jaar hebbeD ruim 3000 commer- gants er vergunning voor bekomen. Zij danken dat aan een gebruik, dat al van 1789 dateert, verscheidene malen werd afgeschaft, maar sinds Napoleon LEI onafgebroken charme en kleur aan het boulevardleven geeft Het verlof word* gegeven voor de dagen van 22 December tot den eersten Dinsdag Da Nieuwjaar, maar telken jare komen daar een paar „jours de grace" bij, waarvoor alweer naar oude zede, de echtge- noote van den president der republiek het verzoek aan het staatsbestuur doet. Er wordt niet enkel aan de huis tafels in de woningen der Parijsche families gereveillonneerd, maar ook... in de zalen van het Leger desHeils en zelfs op de politiebureaux. Geen arm mensch mag in den Kerstnacht en van Oud op Nieuw zijn maaltijd, zijn wijn, zgn cigaret ontberenDe armsten vinden op de politiebureaux een tafel met warme koffie, „Soupe populaire", sigaretten, flessehen wijn, of een Nieuwsjaarsdronk en een bed, welk laatste voor deze stum- perds, die anders „sous les ponts de Paris", d.i. onder de bruggen der Seine, op de kade, plegen te slapen, een zaligheid beteekent. Ik heb gereveillonneerd op Mont- martre, het stadsdeel, waar men zich amuseert, waar kunstenaars blijde zijn en hongeren, waar de liefde wordt geleefd en gesleten, tot ze in tranen of een pistoolschot vergaat. Montmartre, badend in de kleurige Neonlichten. Montmartre, behangen met serpentines en goed- koope guirlandes. Montmartre, geurend van de op straat gepofte kastanjes, oliebollen, nootjes, panne koeken. Montmartre met zijn apachenkroegjes, zgn kelders, waar wordt gezongen en gedanstmet zijn obscure vermaakslokalen, z'n Chat noir, Cabaret du Néantz'n vreugde en diepe verdorvenheid. Men is niet in Parijs geweest, zonder Montmartre te hebben leeren kennen. Ik raad met nadrukga er naar een behoorlijke gelegenheid ook die zijn er genoeg. „Chez Graff b.v., een zeer groote, zeer gedistin geerde en toch goedkoope eet- en drinkgelegenheid op den Boulevard de Montmartre, waar kunstenaars en.... modellen maar men ziet ze er dit beroep niet aan elkaar rendez vous geven. Alle zalen zijn er behangen met doeken kunstenaars, die in Parijs armoe hebben geleden, maar waar de begenadigden ook den basis legden van roemvollen naam. „Pargs bij NachtLaat u niet exploueeren bij een bezoek aan de Fransche hoofdstad. „Parijs bij wa hten maar zeker weet \k het niet en ik heb werkelijk allemachtig wein g zin om voor doelschijf te spelen Het lijk van Evans werd in één van de vrije slaapkamers van de ranch gedragen en met een laken bedekt. Lafe Young bood dadelijk aan, naar den tweesprong te rijden en vandaar naar den lijkschouwer en den cheriff te telefoneeren. Court liet Nora Jane met den advocaat op de veranda alleen en slenterde naar het s.Iaaphuis. Ik wilde het een en ander onder zoeken zei hij tot het meisje, toen hij haar een uur later alleen zag. Mor gan zal natuurlijk met iedereen willen spreken, maar het kwam bij me op om eens rond te kijken, of ik niet een duidelijk spoor kon vinden. En vond u iets Nee. Twee of drie van de jongens, waaronder Young, schijnen van huis geweest te zijn toen het schot viel, maar de eenige die nog weg is, is King Hij zadelde een paar uur geleden een paard en reed weg, zonder iemand te zeggen waarheen hij ging. Maar hij en Evans waren vrienden en King maakte op mij den indruk van een eerlijken kerel... King deed het niet, zei Nora Jane vol overtuiging - Hoe staat het met Young en de anderen Young en die dikke... Waller heet hij, niet waren samen weg. Ik heb hun geen van beiden iets gevraagd, maar Joe Moon vertelde mij dat hij ze hoorde terugkomen, toen Carver hier aankwam. Die schijnen het dus ook niet te zijn geweest, want de schedel is te ver weg dan dat ze daar eerst de schoten hebben kunnen lossen en dan nog gel k met Carver hier aan komen Bill Kennedy was ook weg, maar te voet Hij zei dat hij naar de beek ging om te zwemmen, /ijn haar was nat en zijn gezicht was schoon... dat is een duidelijk bewijs, ik vond slechts twee paarden, die korten tijd geleden bereden waren... dat van Young nacht" is vreemdelingenindustrie. Parijs is een milüoenenstad en bevat dus schuim, zooals elke andere groote stad, maar het is niet waar dat „de" Franschen of „de" Parijze naars" en „de" Parijsche vrouwen slecht zgn en van lichte zeden. Ik zou haast zeggenintegendeelHet Fransche volk is arbeidzaam, vlijtig, zuinig, spaarzaam en zedig. Het familieleven is hecht. De Franschen zgn Anders dan wij, ze zijn b.v. amoureus. Maar dat is heel iets anders dan onzedelijk. Ze zijn gauw bewogen. Ik zat in een café een oogenblik te griezelen naast een zwaren mijnheer, gehuld in een dikke Teddybeerjasde man was zoo meende ikkennelijk onwel. Hij zat met gesloten oogen, zgn lichaam helde van links naar rechts, zgn hoofd zakte steeds dieper voor over. Strakjes va't-ie tegen me aan, dacht ik, terwijl ik een stukje opzij schoof. Maar.... toen de muziek zweeg, kwam mijn buurman plotse ling met een ruk overeind en hij applaudiseerde nadrukkelijk Hij was ,weg" geweest van een stuk uit de „Carmen". „Pargs bg nacht I" De echte Parij zenaars verachten de obscure ge legenheden met de naaktdanseressen en de souteneurskroegendeze pro- fiteeren echter van de vreemdelingen, die er eenige honderden francs voor over hebben om Pargs „echt" te leeren kennen, n.1. in de veronder stelde diepe verdorvenheid. Ze laten zich in de autocars door Montmartre en langs de Boulevard de Clichy voeren en krijgen voor hun dure geld een paar glazen slechte cham pagne te drinken, op 'n hoopje staande achter in een keldertje, dat een apachenkroeg moet verbeelden of zittende in een zevende rangs theatertje, waar op het tooneel een afgeleefde mamselle een gemeen liedje staat te kweelen, dat de vreemdelingen gelukkig niet verstaan De openbare réveillons in Kerst en Oudejaarsnacht, d.z. de brasse- rijen in de „brasseries" der boule vards, vonden dit jaar weer een kolossale deelname. Des morgens om 4 uur was het zoo druk als op een Zaterdagavond in de Kalver- straat, maar.... veel rumoeriger. Maar nogmaalsParijs is een milüoenenstad en herbergt tegen het jaareinde een paar honderd duizend vreemdelingen. In den Kerstnacht was er in de tallooze kerken van Parijs voor degenen, die niet bepaald vroeg waren gekomen, geen plaatsje te veroveren, zelfs niet meer achter een pilaar. En toen ik op Kerst morgen den dienst in de Notre Dame bgwoonde, was deze machtige kathe draal eveneens tot in de uiterste hoekjes bezethet aantal aanwezigen was niet op 'n duizental na te schatten Mannen en vrouwen waren er in gelgke mate vertegenwoordigd. En toen aan het einde van de Pontificale Hoogmis Z. Em. kardinaal Verdier in vol ornaat, voorafgegaan door een groote stoet van priesters en koorknapen, zegenend langs de drommen, in diepen eerbied geknielde geloovigen, schreed, nu en dan de hand leggend op het hoofd van een, die om een bgzonderen zegen smeekte, toen dacht ik: wat kennen we buiten de grenzen van Frankrijk het Fransche volk nog slecht. Aan de politiek ben ik in dezen brief nog niet toegekomen. Misschien in den volgenden. Ik ga thans naar Nice. Als V mij vraagt... (Noeste vlijt gedijt Er is in ons land al heel wat ge daan om land- en tuinbouw op hoo- ger peil te brengen. Dat is gelukt ook. Ons land mag met recht een prijzenswaardig voorbeeld op land en tuinbouwgebied genoemd worden. Daar kunnen we trotsch op zijn. En laat ons maar eerlijk bekennen, dat zgn we ook wel een beetje. Want we hebben al heel wat gepresteerd. Dat is inderdaad waar. En ondanks de ongunstige tgdsomstandigheden gaan we door. We kunnen wel zeg gen, dat die ongunstige tijdsomstan digheden juist een aansporing zgn om met nog meer energie door te werken aan verbetering. Om zoc goed mogelijk voor den dag te komen op de internationale markten. Want het beste van het beste heeft nog immer de meeste vraag. Wat er gedaan wordt om ziekten of schadelijke insecten te weren of te bestrijden is niet zoo weinig. Ed hierdoor hebben wg in het buiten land een naam gekregen, die klinkt als een klok. Hierdoor is bgv. bereikt, dat het embargo op onze narcissen bg invoer in Amerika is opgeheven, zoodat de dreigende stopzetting van oDze narcisuitvoer naar Amerika is afgewend. Onze keuringsdienst van zaaizaden is van dien aard, dat, naar we dezer dagen hoorden, Duitschland het ook zoo wil laten inrichten. Door onze kweekers wordt uit den aard der zaak gedaan wat er maar gedaan kan worden om een naam te krijgen en te houden. Denk maar aan een Mansholtdenk maar eens aan Kuhn en Co. Wat een moeite heeft bijv. de laatste niet gedaan om den suikerbiet zoo te kweeken, dat deze geheel aan onze cultuur- en klimaatsbehoeften aanpast, zoo dat men door het zaaien van dit zaad de meests kans heeft op een beste oogst, zooals het wel eens uit gedrukt is. Daar is kennis en geduld voor noodig. Aan beide ontbrak het niet gedurende meer dan een halve eeuw, die er al aan de Kuhn-suikerbiet gewerkt is. Zoo is het met vele kweekers van zaaizaad. Met energie wordt gewerkt. Als U mij vraagt, zou ik zeggen door noeste vlijt is veel te verkrijgen, o.a. een goede naam, die men ook alleen door noeste vlgt behouden kan. Krakelingen. Dag Gretchen Een ernstig probleem. Voor de Nederlandsche huisvrou wen rijst een ernstig probleem. Er zal een ngpende dienstbodennood ontstaaD, want mede tengevolge van de massale invasie van Duitsche dienstboden in ons land is sinds jaar en dag bg vele Hollandsche meisjes de lust vergaan om een dienst betrekking te zoeken. Fabriek, atelier en kantoor lokten en lokken haar meer dan het fornuis en de stofzuigers en de kinderwasch. Voor een deel is dat zeker te wijten aan de juist nu niet bijzonder hooge reputatie, die het dienstboden vak door de gedragingen en de persoonlijke qualiteit van zekere Duitsche Madchen heeft gekregen, maar voor een ander deel moet deze schuwheid voor een dienstbetrekking in het gezin óók geweten worden aan zucht naar gemak en onge controleerde vrijheid, aan gebrek aan waardeering voor en inzicht in het nobele van de taak een stut en steun en 'hulp voor de huisvrouw in het gezinsleven te zgn, en een afkeer van het woord en begrip „dienen", dat door de dienstboden zelf zoo vaak wordt gedegradeerd tot iets miDderwaardigs, terwijl het in wer kelijkheid ook in een dienstbetrek king een eer en het vervullen van een roeping van sociale beteekenis kan aanduiden. Dat de waardeering voor het dienstboienvak in veler oogen, ook in die van de daarvoor geschikten, zoozeer gedaald is, moet gedeeltelijk ook toegeschreven worden aan die mevrouwen, die hun dienstboden niet meer als gezinsleden, maar enkel als huisarbeidsters beschouwen en diensovereenkomstig behandelen. Er is vaak een ongelukkige wisselwer king tusschen optreden en behande len ontstaan, die de eerstijds op vertrouwen en onderlinge waardee ring en hulpvaardigheid gebaseerde verhouding tusschen mevrouw en dienstbode heeft gemaakt tot een veelal précaire verhouding van meer of minder gewapenden vrede met ernstige oorlogsrisico's. Dit euvel zal zich straks na den massalen exodus van de Gretchen, de Resi's, de Clara's, de Maria's, de Steffi's enz. nog ernstiger gaan wre ken dan het zich reeds in het ver leden tallooze malen gedaan heeft en dit is temeer te betreuren, nu er plotseling een groot, typisch vrou welijk arbeidsterrein openkomt. De dienstbodencursussen, zooals te Bouvigne, Wassenaar, Haarlem en elders, waar de meisjes niet alleen voor bet dienstbodenvak bekwaamd worden, maar ook doordrongen wor den van den goeden geest, verdienen vermeerderd en uitgeDreid te worden in het belang van de hun passend werkzoekende meisjes, van de hulp noodig hebbende huisvrouwen en van de orde in het gezinsleven, terwijl er voor zekere mevrouwen ook wel een speciale cursus voor het aan- kweeken van den goeden geest bij haar zou mogen worden ingericht, al vreezen wg, dat zij die het meest voor zulk een cursus in aanmerking moeten komen, den minsten lust zullen gevoelen daaraan deel te nemen. Op 18 Januari a.s. is het 68 jaar geleden, dat in de heide achter Merselo een luchtballon daalde. Vijf en twintig jaren later, op 18 Januari 1896 werd aldaar ter herinnering een ballon' zuil opgericht. Ofschoon het oprichten van ge- denkteekenen in onzen tgd niets zeldzaams is, verdient toch het eigenaardige monument, dat in het laatst van de vorige eeuw te Venray verrezen is, wel een nadere bespre king, al was het enkel maar om de curiositeitwant de ballon-zuil mag stellig eenig genoemd worden in ons vaderland. Uit het archief van de kapel van Merselo vindt men in het dagboek Hoe spoediger U er Kloosterbalsem op doet, hoe betert winterteenen, winterhielen, winter handen ontstaan doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels. Deze schadelijke stoffen prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat soms open. Neem 's-avonds een heet voetbad en doe dan een verband met Kloos- terbalsen erop. Dadelijk verdwijnt de jeuk. Doe er ook 's-morgens Kloosterbalsem op en verrassend snel zult Ge er vanaf zjjn zelfs als Uw winterteenen al zijn open gegaan. Onovertroffen als huidgenezend middel bij gesprongen handen, kloven, schrale huid, open wonden, AKKER'S Pot van 25 Gr. f 0.62i/2. pot van 50 Gr. f 1.04 van wijlen rector P. Schacks het volgende opgeteekend „In den jare 1871 op 18 Januari kwam *s morgens om 10 ure, nabij net Roozendaal onder Merseloo (Venraai, Limburg) een luchtballon nederdalen, welke nog dienzelfden nacht om 3 ure Pargs had verlaten. Hg had een hoogte van zes en twin tig meters en 10 meters doorsnede. De menschen, die in de verte dit luchtverschijnsel zagen, en bemerk ten dat het zou neerkomen, storm den van alle kanten toe. Zij wisten zich niet het minste denbeeld daar van te vormen, omdat men zoo iets nog nimmer hier gezien had en men nog veel minder kon gelooven, dat daarbij menschen zouden zgn. Ja, drie Franschen, met name Eugene Cleray, adjoint maire van het 3e arrondissement te Parijs, Eduard Cavailhon, commissionair voor den veehandel, maar thans franc-tireur, en Edmond Turbiauxi, ingenieur, mecanicien, alle drie ge domicilieerd te Pargs, bevonden zich daarin, benevens drie postduiven en een lederen zak vol brievendit alles voor Frankrijk. Deze ballon, die te Bordeaux moest zijn, is door windsverandering te Merseloo neergekomen. Het anker uitgeworpen zgnde en geen grond kunnende krijgen, omdat deze nog hard bevroren was. werd eindelijk toch de ballon gegrepen door toege snelde personen, die, nadat ze nog een eind meegesleept waren gewor den, de vaart wisten te stuiten. Dank zij hierbij vooral aan Mathijs Michels en Martinus Fransen, beiden landbouwers te Merseloo, die hunne beste krachten hebben weten in te spannen, om hem tot stilstand te brengen. Hierbij dient nog opgemerkt te worden, dat de mand of het scheepje, onder den ballon vastge hecht, waarin de drie luchtreizigers zaten, nog al een heele poos over den harden grond sleurde, waardoor zij groote kneuzingen hadden kunnen bekomendoch ze zijn er allen met den schrik afgekomen, want toen ze en dat van Walter. Hun ruggen waren j nog bezweet. U bent een detective, niet mom- pelde ze N.)U en ofl Welk nieuws hebt u ontvangen? Had Zijne Majesteit Augus tus een paar theorieën kant en klaar, of gelooft hij dat het paard van Evans schoot en daarna het wapen opat? Er kwam een vreemde, bijna harde blik in de Iersche oogen. Mr. Carver had in 't geheel geen theorieën lk geloof, dat hij van mee ning was, dat ik liever niets meer over den armen Evans hooren wilde en dat hij daarom gedurende meer dan een uur over het werkelijke doel van zijn komst sprak. De bank verlangde haar geld. Wat is dat nou weer Zeg hem, dat hij naar den-duivel kan loopen, Lady lane. Hij tracht pressie op u uit te oefenen. De schuldeischers moeten u zestig dagen geven... Het is niet de schnld van Mr. Carver, viel ze hem in de redehet is de bank of beter gezegd, eenige van de commissarissen. Hij komt daar door in een lastige positie, daar hii directeur van de bank is en tegelijker tijd mijn advocaat. Laten we hier naar binnen gaan, dan worden we niet gestoord. Hij liet haar voorgaan Ze traden de kamer, die ze het kantoor noemden, binnen en Court liet haar aan de schrijf tafel van Wallace plaats nemen, waar na hii een pijp opstak. Begint u bij het begin, verzocht hij. Mr Carver is directeur van de bank, maar een ander is president van den Raad van Commissarissen, begon ze. Ze hebben een vergadering ge houden en de meerderheid wilde een heeleboel over mij weten; vooral wat ik Yan plan was te doen met de schul den, die oom Tom bij de bank heeft. Eén van die schulden... ik meen, dat het de kleinste is, die echter altijd nog drie duizend dollar bedraagt... is nu juist vervallen. Ze verlangen dat ze betaald wordt. En dat kunt u niet Nee. Alles bij elkaar genomen bezit ik net duizend dollar. Vertelde u Augustus J. dat Een domme vraag natuurlijkU bent wel verstandiger 1 Dank u. Nee, dat vertelde ik hem niet. Ik zei hem, dat, zoodia die ge schiedenis met Evans in orde was, ik nog eens met hem spreken zou, om te zien wat mijn positie is volgens de wet. Ik kon niet begrijpen, hoe de bank betaling eischen kon als de wet mij Testig dagen geeft om orde op zaken te brengen. Dat begrijp ik ook niet... Wat zei Augustus daarover? Een heele boel. Wat zij doen is volgens de wet volkomen in orde Ik ben een meisje... Ik heb nooit gehoord, dat er een wet bestaat, die daar iets tegen heeft, en dat is trouwens al sedert vele jaren een feit. Drie en twintig jaar, als het dat is wat u weten wou. Het bestuur van de bank is van meening dat een meisje, en nog wel een „groentje" on mogelijk iets van veezaken weten kan en daarom niet de executrice van deze bezitting zijn kan. Die eene schuld vervalt nu, en die zestig-dagen-wet kan hen niet verhinderen een vordering op den executeur van het landgoed in te dienen. Zoodra die vordering ingediend is, zullen ze ook een eisch stellen, namelijk dat een andere executeur of administrateur benoemd wordt om de belangen van de bank te beschermen. Dat zouden ze kunnen doen, tenzij ik aantoonen kan dat ik volkomen in staat ben de erfenis te... hoe noemen ze dat? liquideeren juist te „liquideeren en dat ik daarbij geen hulp noodig heb. Court stak een lucifer aan en hield hem bij zijn pijp. En die heele bende, zei hij tus schen twee rookwolken, van den rechter tot aan de sheriff heeft een rekening bij de bank I Eenigen van hen zijn zelfs aandeelhouders Een handige kerel heeft ze bang voor hun centen gemaakt en dadelijk ontstaat er paniek. .Komt u in mijn net, zei de spin tot de vlieg" Als u Mr. Carver bedoelt, zei ze vlug, beoordeelt u hem niet juist. Het speet hem werkelijk. ik veronderstel dat het ook den wolf speet, toen hij Roodkapje den weg zag afkomen. Tranen... en likkebaar den Wie dat zaakje heeft bedacht is een drommels goed advocaatik vraag me alleen af, wie het was. Ted, je moet je persoonlijke ge voelens in deze zaak niet laten mee spreken, zei Nora Jane, en ze was zoo ernstig dat ze niet eens merkte, dat ze Court voor het eerst bij zijn voornaam noemde. lk ben er van overtuigd, dat Mr. Carver eerlijk pro beert alles voor mij te doen, wat hij kan. Het was Garrett, de president- commissaris, zei hij, en een zekere Dexter... Dat is de ontvanger der belastin gen. Ja. Die twee brachten het geheele bestuur er toe de bedoelde maatrege len te nemen Mr. Carver wist heel goed, dat het volmaakt wettelijk was. maar hij wist gedaan te krijgen dat de stemming over de voorstellen uitgesteld werd, tot dat hij de wetsboeken nog eens geraadpleegd had. Nu wachten ze tot de volgende vergadering, die aan staanden Donderdag plaats vinden zal. En vandaag hebben we Vrijdag. Vijfenhalve dag. Wel, het is niet veel, maar het is iets. Dat zelfde heb ik ook al gedacht. Als er iets zou gebeuren, waardoor ik die ééne schuld kon betalen, dan zou den ze me waarschijnlijk met rust laten. Al den tijd dat Mr Carver sprak, bleef ik aan Evans denken. Ik zou ik weet niet willen geven om te weten, wat hij mij te zeggen had. Court stak zijn pijp voor de zooveel- ste maal aan Dan zijn we dus weer bij het uit gangspunt van ons gesprek aangeko men. Ik vraag me af, of Tom King ons wel alles heeft gezegd wat hij wist. Hij zal zich den dood van Evans erg aantrekken, zeiden de jongens mij. Zij waren vrienden, en dat wil hier in het Westen heel wat zeggen. Ik zal eens zien, of hij al teruggekomen is en of hij het nieuws reeds weet. Als dat het geval is zal ik hem vragen hier bij u te komen. U kunt dan eens met hem spreken voordat de lijkschouwer komt. Doet u dat alstublieft. Vraag u het hem in mijn naam... terwijl lk hier op u wacht zal ik nog eens met Mr. Carver spreken. Wees vooral niet te vriendelijk tegen hem Hij sprak deze waarschuwing uit, terwijl hij al van de veranda en naar het slaaphuis liep. De eerste man dien hij ontmoette vertelde hem dat King teruggekomen was, dat hij van den dood van Evans gehoord had en toen, zonder een woord te spreken, wegge- Ioopen was. Ik denk dat hij beneden bij de beek is, voegde Jack Huntoon er aan toe. Het heeft hem een leelijken schok gegeven. Gretig vroegen de cowboys naar Court's meening over den moord. De man, die zich Joe Moon noemde, liep met Court een eindje mee, toen Ted zijn weg vervolgde. Dacht u,< dat ik iets met deze zaak uit te staan had vroeg hij vtug. Dat is niet zooik was hier, alleen met Harry Fisher, van het middageten af en ik kan het bewijzen. Maak je je zorgen over dat Tres Bijotes geval vroeg Court kalm. Wel dat is niet noodig... zoo lang je je mond houdt tenminste. Maar als je begint valsch spel te spelen... kun je wat beleven. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 5