Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY* boter De rijwiel* belasting. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 14 Januari 1939 Zestigste Jaargang No 2 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 et Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel V'/i ct- BÜ contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter WANNEER EINDELIJK EEN BETER SYSTEEM 't Is, meen ik, 15 a 16 jaar geleden, dat Mussolini in Italië aan het bewind kwam, en pas in het komende jaar zal op hoog bevel van den Duce (zelfs hij moet van tijd tot tijd zijn populariteit voeden de rijwiel belasting in Italië worden afge schaft. Wanmee ik maar zeggen wil, dat dictators méér haast hebben met belastingverlagingen vóór ze aan het bewind komen, dan daarna. Niettemin het is te hopen, dat ten onzent de rijwielbelasting nog onder het democratisch be stel van den Nederlandschen staat moge verdwijnen, want het is niet ten onrechte, dat deze vorm van belastingheffing zoo weinig populair is. Het rijwiel is volstrekt geen luxe, maar een levensnoodzaak voor de arbeidersbevolking. Van iederen werker wordt aangeno men, dat hij kan fietsen en een fiets heeftkarweien op een af stand van een uur of langer loopen, zijn volkomen normaal. Ook de allerarmste mensch moet de beschikking hebben over een fiets. Een fiets te belasten is daarom net zoo onbillijk als een belas ting op het dragen van schoenen en klompen zou zijn. Vroeger "klemde nog eenigszins de op merking, dat alle klassen der bevolking, zij het de armen in geringe mate, iets behooren bij te dragen in de kosten der staats huishouding, maar tegenwoo'dig, met al die accijnzen en crisis toeslagen, doet de arbeider zulks in ruim voldoer.de mate. Daaromde rijwielbelasting dient te worden afgeschaft. Dat dient te geschieden voor de ver laging van den accijns op ge- distelleerd enz., welke verlaging door de regeering in het voor uitzicht werd gesteld. Dit artikel is niet geschreven om het initiatief-voorstel van de N.S.B. te helpen schragen. Nie mand behoeft de N.S.B. dank baar te zijn voor haar (ernstig bedoelde poging om de volks vertegenwoordiging zich tegen de rijwielbelasting te doen uit spreken. Tegen deze belasting was een steeds groeiend verzet en ze zou binnen afzienbaren tijd zeker haar einde hebben gevonden, als.... de N.S.B. van de kwestie der afschaffing geen politieke zaak hadde gemaakt. Het is thans te vreezen, dat vele Kamerleden meer sceptisch tegenover de ge dachte aan afschaffing zijn komen te staan, nu verwacht mag wor den, dat de N.S.B. een afschaf fing als een triomf van Mussert's actie zou voorstellen. En aldus het rijwielplaatje zou omsmelten tot politieke munt. Niet enkel omdat de rijwiel belasting over het algemeen de minder-draagkrachtigen zwaar treft, is ze onpopulair. Want dal is met méér heffingen het geval. Het rijwielplaatje is gehaat om zichzelf en om alles wat daaraan vast.... of los zit. Er is altijd zorg lond dat plaatje, omdat het gestolen kan worden of verloren en omdat er dan opnieuw belasting moet worden betaald. Het wordt gehaat omdat men het 'n keer vergeten kan om mee te nemen. En dan moet de bezitter, ook al ligt 't ding thuis, opnieuw betalen, t Die maatregel op zich zelf is consequent, want achteraf valt nooit te bewijzen, dat men de belasting reeds voldeed, ach teraf kan men van den een of ander even 'n plaatje leenen. De rijwielbelasting is gehaat, omdat haar consequenties ingaan tegen het publieke rechtsgevoel. Daarom vragen we: als de rijwielbelasting thans nog niet kan worden afgeschaft, waarom dan althans haar karakter van willekeur niet veranderd Laat men voor het gebruik van een rijwiel het persoonlijke rij bewijs (afgestempeld op 'n kaart) invoeren; bij de vaststelling van het tarief zou men dan rekening kunnen houden met welstand, leeftijd en misschien ook met gezinsgrootte. Een fiets-rijbewijs kan boven dien ander maatschappelijk nut opleveren. Er zijn onder de wielrijders zeer vele lieden, die een perma nent gevaar opleveren voor zich zelf en andere weggebruikers (stoeien per fiets, het met velen naast elkaar rijden, verblindend licht door onjuiste afstelling van lantaarn, geen richtingsteeken geven, links rijden enz.) Welnu, zulken menschen ware bij een geconstateerde overtreding van min of meer ernstigen aard, voor zekeren tijd het rijbewijs te ont nemen. Afschaffing van de rijwielbe lasting, invoering van een fiets- rijbewijs, ik geloof: dat zou een goede zaak zijn. Voor den fiscus, voor den wielrijder en voor veilig verkeer. Md. ENGELSCH—ITALIAAN- SCHE BESPREKINGEN. Zonder eenigen twijfel is de be langrijkste gebeurtenis van deze week het bezoek van den Engel- schen premier Chamberlain aan Rome. De uitnoodiging tot dit bezoek, door Mussolini te Munchen, had onder geheel andere politieke om standigheden en verhoudingen plaats als het bezoek zelf. Toen leefden de dictatuur staten in den roes van hei geweldige succes, dat zg dank zg hun dreiging en dank de zwakte hunner tegenstanders juist hadden weten te boeken. Het groote succes was toen voor Duitschland, zooals trouwens alle succes van de Duitsch- Fransche samenwerking tot dusver aan de zijde van Hit Ier was. Mussolini heeft toen bij de uit noodiging wellicht gedacht, dat Chamberlain zou optreden als be middelaar en dat Italië langs dien weg nu eindelijk ook eens voordeelen zou plukken, voornamelijk van Frank rijk. Zooals gezegd zijn sindsdien de verhoudingen heel wat gewijzigd. De jodenvervolgingen in Duitsch land hebben aan de verzoenende houding van Engeland* tegenover Duitschland geen goed gedaan. En daarbijFrankrijk was toen door den invloed van het commu nisme en door onderlinge verdeeld heid innerlijk zoodanig verzwakt, dat Italië en Duitschland het min of meer konden zien als een tweede Tsjecho-Slowakije, dat geplunderd kon worden. Onder de energieke leiding van Daladier heeft het Fransche volk zijn kracht hervonden door den breuk van het Volksfront en door het neerslaan van de politieke macht van het Vakverbond. De Italiaansche schreeuw om Fransch grondgebied heeft Daladier beant woord met een bezoek aan de Fransche koloniën en die reis is zulk een succes geworden, dat we kunnen spreken van een herstelde en voltooide Fransche eenheid. Dat alles heeft Chamberlain moeten doen afzien van zijn oor spronkelijk voornemen, om bemid delaar te zijn tusschen Italië en Frankrijk. De Fransche regeering heeft haar wil doorgezet, om zelf haar zaken met Italië te regelen. Dat standpunt werd nog eeDS be vestigd, toen de Engelsche ministers op doorreis naar,Rome besprekingen voerden met hun Fransche collega's. De Fransche vastberadenheid, om zijn grondgebied te handhaven, werd Dinsdag nog eens weer gedemon streerd in de Kamer door een rede van den waarnemend voorzitter, die onder lahgdurig applaus verklaarde zinspelend op de Fransche koloniën: Wij weigeren tot een scheiding over te gaan en deze bevolkingen te ver handelen als koopwaar of geld. De heele Kamer, met inbegrip van de communisten, rees bjj deze woorden overeind en bracht den spreker een ovatie. Om nu op het bezoek van Cham berlain terug te keeren, dit kan van groote beteekenis zijn op de pacifi catie in Europa. Al zal de Britsche premier zien dan ook niet recht streeks inlaten met de zaken tus schen Rome en Parijs, toch is het ondenkbaar, dat te Rome niet alle belangrijke Europeesche problemen zouden worden aangeroerdde toe stand in de Mlddellandsche Zee, Suez-kanaal, de kwestie van de Italiaansche rechten te Djiboetl, de aangelegenheid van de terugtrekking van de vreemde strijdkrachten in Spanje en in verband daarmede het probleem van de toeKenning van oorlogsrechten aan Franco, het in ternationale Jodenprobleem en meer andere vraagstukken. We kunnen slechts hopen, dat de conferentie te Rome een bijdrage moge blijken tot het behoud van den vrede, die op velerlei wijzen wordt belaagd. Economische moeilijkheden in Duitschland. Gebrek aan koffie. Telkens weer komen er uit Duitsch land berichten over economische moeilijkheden, waarmede dit land, vooral in den laatsten tijd, te wors telen heeft. Was er onlangs sprake van ver mindering van het boterrantsoen per persoon en per week van 200 gram tot 175 gram sedert enkele dagen blijkt, dat er bij onze Ooste lijke naburen ook geen koffie genoeg is, zoodat het gebruik van koffie beperkt moet worden. Naar uit Berlijn gemeld is, zal voorloopig slechts de helft van de hoeveelheid koffie verstrekt worden, welke in 1937 is beschikbaar gesteld. Zij, die weten hoeveel koffie de Duitschers gebruiken thee drinken ze heel weinig zullen beseffen, wat deze maatregel voor de bevol king beteekent. Tot nog toe betrek Duitschland zijn koffie grootendeels uit Brazilië. De koffie werd betaald met Duitsche goederen. De Brazilianen weigerden echter op een gegeven moment nog langer op deze manier zaken te doen. Ze wilden voortaan slechts koffie leveren tegen contante beta ling. Doordat er geen overeenstem ming bereikt kon worden, moest Duitschland met het oog op de de- viezenschaarschte den koffiehandel met Brazilië stopzetten. Thans wordt er gezegd, dat koffie niet tot de onontbeerlijke producten behoort, zoodat het met dit artikel gaat als met de boter, de kaas, de eieren, de groenten en het fruit. Van hoogerhand wordt op de be volking een beroep gedaan om zich ook ten opzichte van het koffiege- bruik een offer te getroosten. Nu verschillende gebruiksartikelen schaarsch worden probeeren ver schillende regeeringsiustanties de Duitsche huisvrouwen er toe te bewegen bij voorkeur levensmiddelen op te disschen, die Duitschland óf zelf in voldoende hoeveelheden produceert, óf in vol doende hoeveelheden uit het buiten land kan invoeren. Bekend is de Duitsche discipline, zoodat de bevolking zich wel weer schikken zal in de gewijzigde om standigheden, maar toch zal zoo'n toestand op den duur reden kunnen geven tot ontevredenheid en mis noegen. Dan moeten er weer nieuwe over winningen behaald worden om het volk tot andere gedachten te bren gen. De vraag is maar te wiens kosten de nieuwe lauweren geoogst moeten worden. Het terrorisme in Palestina. 1977 dooden. De terreur in Palestina heeft in 1938 niet minder dan 1997 dooden en 1720 gewonden gevergd. Er zijn 486 Arabische burgers gedood en 636 gewond1138 bendeleden zyn gedood en 196 gewond292 Joden werden geduod en 648 gewond69 Engel- schen gedood en 234 gewond. Buiten deze categoriën om zijn nog 12 per sonen gedood en zes gewond. Van de 292 gedoode Joden waren 68 leden van de politie. Door het Britsche departement van oorlog is dezer dagen een offi cieels verklaring uitgegeven over den toestand in Palestina, met het oog op de ongegronde beschuldigin gen, welke door personen en orga nisaties, die vijandig gezind zijn jegens Engeland, per radio uitge zonden worden, betreffende wreed heden der Britsche troepen in het Joodsche land. Deze verklaring heeft tevens een uiteenzetting gegeven van den Palestynschen toestand, waarbij er op gewezen is, dat daar geen rebellenleger in den gewonen zin van het woord opereert, maar dat er rebellen en vreedzame bevol king onontwarbaar vereenigdzijn. Waarschijnlijk zijn er niet meer dan 1000 tot 1500 actieve rebellen, in kleine groepen onder verschillen de leiders over het geheele land. Ten aanzien van het optreden der troepen wordt vermeld, dat het voornaamste probleem is derebellen te identificeeren in de dorpen en de steden, waar zij ongewapend onder de bevolking vermengd zijn. Gewoon lijk wordt daarom een cordon ge trokken rondom een streek. De be woners worden gewaarschuwd, dat ieder, die door het cordon breekt, gevaar loopt om neergeschoten te worden. Honderden dorpen zijn In de laat ste zes maanden zoo doorzocht en veilig kan worden aangenomen, dat wie door het cordon heenbreekt daar 'goede redenen voor heeft. Waarschijnlijk echter vormen de gevallen, waarin „cordonbrekers" neergeschoten werden, de basis voor de propagandaverhalen, als zouden Arabische gevangenen in koelen bloede worden neergeschoten, waarna gemeld zou worden, dat zij op de vlucht neergeschoten zijn. In de verklaringen worden ten slotte de beweringen weerlegd, dat huizen van onscnuldige Arabieren afgebroken zouden worden. Meestal zijn de afgebroken woningen eigen dom van actieve rebellenleiders, is er uit de afgebroken huizen gevuurd of is er andere weerstand geboden of wel er waren munitie of uitrus tingstukken verborgen. KERK EN STAAT IN SPANJE. In de Spaansche documentaire uitgave „De rebus Hispaniae" publi ceert Z.H. Exc. Mgr. Jozef Cartana Ingles, bisschop van Gerona, die nog tijdig uit het roode gebied wist te ontvluchten, de volgende verklaring: 1) De Kerk heeft niet deelgeno men aan de revolutie, zij werd niet geraadpleegd en zij had van inge wijden geen nadere inlichtingen ontvangen omtrent de vaag versprei de geruchten over den opstand van 18 Juli 1936, 2) Nauwelijks had het leger zich zonder slag of stoot uit enkele ste den teruggetrokken of een woeste menigte begon de kerken in brand te steken en volgde een plan voor een radicale kerkvervolging, een plan dat reeds tot in de kleinste details tevoren was opgemaakt. 3) De autoriteiten hebben niets gedaan om dat te verhinderen, ter wijl dit toch niet moeilijk ware ge weest, waar het bovendien zoo'n elementaire plicht betrof. 4) Van de zjjde der regeerders in de rode zone werd nooit geen woord van afkeuring of veroordeeling ge hoord van de excessen, terwijl in periodieken van het volksfront van Barcelona in datzelfde jaar artikelen gepubliceerd werden, waarin de be gane misdaden verheerlijkt werden. 5) Toen in het buitenland door personen, die met eer officieele zen ding van de republikeinsche regee ring belast bleken te zijn, gezegd werd, dat de moord op de Spaan sche priesters het antwoord der arbeiders was op het vroegere ge drag der priesters, toen werd een gemeene leugen uitgesproken. Het is voor de Spaansche geestelijkheid zeer pijnlijk geweest, dat zfl zonder eenig bewgs zich belasterd gevoelde. 6) Generaal Franco, -die aan het hoofd staat van het leger en van de militie, heeft Gods recht op open bare hulde en eeredieDst verdedigd, terwiji hg terzelfderttjd edele idealen nastreefde voor het openbare welzgn en de grootheid van het vaderland. 7) Wat de verhouding tusschen Kerk en generaal Franco aangaat, heeft de Kerk de dankbaarheid ge toond, die een onschuldig slachtoffer tegenover een edelmoedige verdedi ger tusschen de Kerk en generaal Franco bestaan geen relaties, die in strijd zouden zijn met de Katholieke en Spaansche traditie. Bij het steu nen van het bevrijdend leger heeft het Episcopaat zich beperkt tot het vervullen van haar heilige zending. Gods zegen afsmeekend over de ver dedigers van de zaak Gods en van het vaderland, terwijl voor de ver giffenis en bekeering der vervolgers werd gebeden. 8) Op het huidige oogenblik blyft het probleem van het al of niet be staan van de Katholieke Kerk voort duren; het gaat niet om min of meer beperkte vrgheden. Het is voor de Kerk een kwestie van leven of dood. 9. In deze omstandigheden is de nog voortdurende oorlog van het nationalistische Spanje waarlijk een kruistocht, niet in den juridischen zin omdat zij nooit gewijd werd of door de kerkelijke overheden als zoodanig verklaard, maar in haar ruimste beteekenis, omdat zij datgene verdedigt, wat voor den godsdienst het meest essentieel ishet gaat hier niet om de herovering der Heilige Plaatsen, geheiligd door de tegenwoordigheid van Jezus Christus, maar het gaat hier om den tempel, waarin Hij wezenlgk tegenwoordig is, en pm de vrgheid onzen eersten plicht te vervullenGod te eeren door onze aanbidding en onze liefde. DE STATENVERKIE ZINGEN Flinke actie tegen onze veel soortige tegenstanders. Teekenen van verval bij de N.S.B. De verkiezingen voor de Provin ciale Staten en voor de Gemeente raden komen in zicht. Vooral met 't oog op die voor de Staten zal door onze R. K. Staats partij en ook speciaal door de plaat selijke afdeelingen weer een gewel dige activiteit moeten worden ont wikkeld. Onze vganden zullen weer optrek ken om zieltjes te vangen voor hun partgen en bewegingen. Onze kiezers moeten wakker wor den geschud. Hun moet duidelyk worden gemaakt van welk een be lang het is, dat ook in de Staten mannen zetelen, die de Goddelyke en Kerkelijke wetten tot richtsnoer aanvaarden voor hun daden, mede, omdat de samenstelling van de Staten straks beslist over de samenstelling Stemt Uw aanslagbiljet 1938/39 met de door U gedane aan gifte Zoo niet, dan staan wij U gaarne zonder ver plichting met ons advies ten dienste. Accountantskantoor H. OKHUYSEN Van Cleefstraat 16 VENLO Tel. 3669 van de Eerste Kamer. En naa3t dit groote belang staat ook nog dit: ons volk spreekt zich thans weer uit over het groote principe, of de meer derheid wenscht handhaving van ons democratisch staatsbestel met vrg heid van godsdienst, vrijheid van katholiek onderwijs en katholieke opvoeding, vrgheid van radio en'pers, dan wel dictatuur, waarvan we in de afgeloopen de afschuwelijke ge volgen, ook op 't punt van godsdienst en moraal over onze grenzen hebben kunnen waarnemen. De overwinning van ons principe moet thans zoodanig worden, dat onzen tegenstanders de lust vergaat, om nog langer een stormloop op#den hechten burcht van ons Christen dom te doen. Daartoe moeten alle krachten wor den ingespannen, fcwant de vganden zullen niet stil zitten en naast de oude tegenstanders zullen ock weer de nieuwere optrekken, zooals de N.S.B., Zwart Front, Kleine Boer e.a. Onze menschen moeten goed voorgelicht worden over de ge varen van deze groepen en bewegin gen. Zij zullen het in onze streken niet gemakkelgk hebben, want afge scheiden van het principieele van onzen t$jd tegen hen kunnen wij hun de vraag voorleggen: wat hebt ge in de afgelopen periode gepresteerd Matelooze en onredelijke critiek, mo ker werk, ontevredenheid zaaieD, zie daar het werk der nieuwlichters. Vooral de N.S.B. heeft in dat op zicht met haar afgevaardigden en haar pers zich zelf overtroffen. De Msb. vatte dezer dagen het op treden van de N.S.B. kortineenige punten samen, om aan te loonen, dat de N.S.B. de meest onmisken bare kenteekenen vertoont van een partij in hopeloos en reddeloos ver val: 1. Zij wordt schaamteloos grof en neemt allures aan, waarvoor iedere achterbuurt, die zich ook nog maar eenigermate respecteert, zich grondig schamen zou. 2. Zij strooit links en rechts met meestal uiterst belachelijke aan klachten wegens beleediging. Dat doet geen party, die zich sterk voelt; of prikkelen de zoo gemotiveerde en succesvolle aanklachten tegen N.S.B.- organen tot navolging 3. Zij komt met voorstellen, die zoo intens belachelijk zyn, dat niemand er 3erieuze aandacht aan schenktMussert meent de Joden te redden eu Duitschland uit een im passe te helpen met de Joden op te hoopen in een moordend tropisch klimaatdeze Nederlandsche inge nieur neemt daartoe passer en lineaal en decreteert wat niet minder dan vijf koloniale mogendheden: Engeland, Nederland, Frankryk, België en Portugal daartoe op zijn bevel hebben af te staan. Geen dezer vyf nam er cok maar eenige notitie van. 4. De N.S.B. veroorlooft zich met woord en pen uitlatingen, die tot het nooit vertoonde schouwspel heb ben geleid, dat een lid van het Nederlandsche parlement zich van alle kanten met 't woord „land verrader" gebrandmerkt zag. Was het b.v. niet volkomen „logisch", dat een nabuurstaat tot onaangename maatregelen tegens ons vaderland zou overgaan 5. Strijd in eigen boezem om de leidinghet gewone verschijnsel in partijtjes als de N.S.B. Doch men heeft er een mooien naam voor „Door verzet tot zuivering." De teekenen van ontbinding zgn onmiskenbaar aanwezig. Voor de vervolgden. Op Zaterdag 3 December werd een nationale collecte gehouden ten bate van de vervolgden om geloof en ras. De opbrengst heeft bedragen f 473.033.68, hetgeen neerkomt op een bedrag van 5.5 cent per inwoner of 25 cent per gezin. Het joodsch comité voor bgzondere joodsche nooden ontvangt van het totaal bedrag 2/5 deel dus rond f 180.000, terwijl het resteerende 3/5 deel, gelijkelijk zal worden verdeeld onder het joodsch kindercomité, het R. K. vluchtelingencomité en het protestantsch christelijk comité. Deze drie comité's ontvangen dus elk rond f 90.000. VERDRINKINGS- GEVALLEN IN 1938. In de vier kwartalen verdronken resp. 12, 42, 61 en 14 jongens, 3, 23, 18 en 8 meisjes, 48, 45, 74 en 45 mannen en 16, 9, 11 en 17 vrouwen, terwijl in te water geraakte auto's resp. 10, 6, 2 en 7 personen om het leven kwamen. In totaal dus 461 dooden. Het aantal drenkelingen, die er het leven afbrachten bedroeg 749 (in 1937 waren het er 885. Evenals bij de verdronkenen gaf ook hier het derde kwartaal de topegfers te zien, waarmede eens te meer gedemon streerd wordt het groote gevaar van te gaan baden zonder voldoende te kunnen zwemmen. Laat men het aantal geredde autopassagiers, dat in totaal 286 bedroeg buiten beschou wing, dan werden in het derde kwartaal alleen 189 personen gered tegenover 274 in de andere drie kwartalen tezamen. Auto's, waaronder ook autobussen en vrachtauto's) reden er niet min der dan 148 stuks te water tegen 132 in 1937. Van de 311 inzittenden kwamen er 25 om het leven. VENRAY, 14 Ja». 1939 Verbod tappen sterken drank op Maandag 16 Januari a.s. (Allemansmarkt). De Burgemeester van Venray herinnert aan het bepaalde in artikel 126 der „Algemeene Politieverorde ning Venray", waarbij het verboden is op Maandag 16 Januari a.s. (Allemansmarkt) na een uur des namiddags in localiteiten, waarvoor vergunning is verleend tot verkoop van sterken drank in het klein, sterken drank te koop aan te bieden, te verkoopen, te verruilen af te leveren, ter beschikking te stellen, ten geschenke te geveD, te gebrui ken of toe te staan, dat aldaar sterke drank verbruikt wordt. Bg overtreding zal onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 11 Januari 1939. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. T rekhondenwet. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen, ter algemeene ken nis, dat de heer Minister van Bin- nenlandsche Zaken gelet op het Kon, Besluit van 22 Dec. 1938 tot nadere bepaling van den dag van inwerking treding van het Kon. Besluit van 27 Oct. 1939 Stbl. 354 tot aanvulling en wgziging van het Kon. Besl. van 6 Febr. 1911 stbl. 45 sedert gewijzigd, tot uitvoering van de artikelen 1, 4 en 5 der trekhonden wet 1910, heeft goedgevonden om den datum van inwerkingtreding van zijn beschik king van 29 Nov. 1938 nader te be palen op 1 Mei 1938. In verband hoeft merkteeken „G" pas op de hondenkar zgn aange bracht op 1 Mei 1939. Venray, 6 Januari 1939. Burgemeester en Wethouders van Venrey A. H. M. JANSSEN, De Secretaris, VAN HAAREN Voorjaarskeuring van hengsten. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering, dat de gewone rijksvoorjaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten, alleen voor type trekpaard, dit jaar zullen plaats hebben: te Roermond op 9 Februari 1939 te 14 uur; te Maastricht op 10 Fe bruari 1939 te 10.30 uur. De eigenaar of houder, die een hengst ter keyring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste drie weken vóór den dag der keuring vrachtvrij een schriftelijke en door hem onderteekende aangifte te zenden aan den ^Secretaris der be trokken regelingscommissie. Voor verdere inlichtingen omtrent aangifte vervoege men "zich ter Se cretarie. Venray, 11 Januari 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Markt Venray. Maandag 16 Januari wordt weder om door de Nederlandsche Vee- Centrale vee aangekocht. Daar dit hoogstwaarschgnlgk het laatst is zullen de prgzen van zulk vee nadien vermoedelijk sterk dalen. Dus vee houders profiteert nog van deze gelegenheid. Vergadering Marktcomm'ssie» Woensdag 11 Januari j.I. hield de Marktcommissie Venray een alge meene vergadering met de afge vaardigden der belanghebbende organisaties en andere belangstellen den. Deze vergadering was zeer druk bezocht en de resultaten naar ieders zin. Wel een bewijs dat contact en onderling overleg voor Venray en omgeving noodzakelijk en nuttig is. UITVOERING VAN POLYHYMNIA. Zondagavond gaf Venray's Gemengd Koor voor een half gevulde zaal de tweede uitvoering van haar operette „Rose Marie" (Muziek en woorden van Sam Vlessing). De muziek van deze operette is alleraardigst en schgnt wat de stijl betreft, sterk geïnspireerd door de Weense operet te. De componist is niet alleen ge-

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1