Ji Belangrijk P.J. Maesse BI .Dokter Hartje °<l'iiS',><ijnhur(l!je Binnenland. Provinciaal Nieuws Fi! G< V* KÖ Zitkamer-, Saioi ameublement met HAARDEN VRUCHTB! naar Kweekerijen v Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder goed en snel bijHoofdpijn, Spif, Rheumatiek, Maandbezwaren. •Zenuwpijnen, Griep. Gevatte koude. Üe pijnverJrijver bij uitnemendheid 1 „Mljnhardtje" 5 ct. 12 „Mljnhardtjoi" 50 ct. stimuleerenden invloed. Het minder bedeelde kind, dat vaak zijn toekomst in de eenzaamheid, of verlatenheid zal moeten doorbrengen, moeten we een groote liefde bijbrengen voor godsdienst, natuur, liefhebberijen en sociaal werk. Waar geen vrienden zijn, daar is God nog-altijd en de meest-eenzame vindt Hem 't dichtst nabij Wanneer hij zich bij niemand kan uitspreken, is de kerk nog een heil zaam toevluchtsoord, waar de groote, eenzame God zijn verlatenheid be grijpt. Wanneer de ouders hem zijn ontvallen, vindt hij daar een liefde rijken Vader en een teedere Moeder, die hem zullen troosten en koesteren. Wanneer broers en zusters zich zijn lot niet aantrekken, is Jezus' liefde hem 't meest nabij. Een groote liefde tot de natuur moet ook den misdeelden worden bij gebracht. Zij, wier leven wellicht zonder veel meuschelijke toegenegen heid en waardeering verloopen zal, het misschien niet toebedeeld zal zijn, de zorg voor eigen broost te mogen dragen, zij kunnen een grooten troost vinden door de onredelijke schepselen Gods, de dieren en planten, tot hun ware vrienden te maken. De trouw van een hond, het vo- gelengekweel, de hoenderteelt, het africhten van duiven, de studie van bijencultuur, het houden van broei kassen, het aanleggen van tuinen en zooveel meer natuur-liefhebberijen kunnen de zorg en liefde van de minderbedeelden gaande houden en zij zullen er een bron van vertroos ting in vinden. Tenslotte kunnen nog andere bezig* heden hem;of haar in contact met menschen brengen. Een postzegel verzameling kan op verre afstanden menschen tot vrienden maken, mooie handwerken, of schilderwerk kunnen door het meisje voor liefdadige doel einden vervaardigd worden. Op sociaal gebied staan vele gele genheden open, om de zorgzame liefde weer voor anderen te benut ten. Vooral degenen, die zelf veel moe ten ontberen, gevoelen het lot van minder bedeelde broeders of zusters beter aan. Zij zijn de machtigste helpers en troosters, zij zijn mogelijk door Gods Voorzienigheid bestemd, om weer anderen tot steun te zijn. Op de meer bevoorrechten daaren tegen rust de duurzame plicht, be schermend op te treden tegenover zwakken en kranken, en nooit mag een kind ongestraft blijven, dat armen, ouden van dagen, of onge- lukkigen beschimpt. Wanneer in een huisgezin met be bonte verscheiden heid van begaafdheden 'en karakter het juiste evenwicht, blijft gehand haafd tusschen de sterken en zwak- keD, dan zullen beide categorieën in de toekomst elkaar tot grooten steun kunnen zijn en blijven. Directrice „Kindervreugd' DE JODENVERVOLGING. Een overwinningsroes 1 Velen verdiepen zich in de psy. chologische verklaring van de bui tengewone felle uitbarsting in het Derde Rgk tegen de Joden. Vrij al gemeen had men deze zoo kort na München niet mogelijk geacht. Ze gelijkt veel op een wilde uitspatting in overwinningsroes. Zou ze dat ook niet inderdaad zijn' Heel de wereld heeft zich op den 30en September Van harte verblijd, dat de vrede door overleg, in welk overleg Duitschland partij was, werd behouden. Al oordeelden velen de offers te zwaar, het resultaat stem de iedereen dankbaar. Het Duitsche volk eveneens koesterde vreugde om den vrede. Maar de Nazi-leiders eveneens Zij toonden zich inderdaad uitge laten, niet echter over den vrede, maar over de overwinning. Zij zien in München niet het resultaat van overleg, maar het resultaat van huw geweldmethoden; zij meenen, dat ze Chamberlain en Daladier, d.i. Enge land en Frankrijk aan zich hebben onderworpen. „Vrede" speelde in het heele complex van hun denken nau welijks een rol. De vrede had zelfs verhinderd, dat laten. Onwillekeurig hadjze naar bloed vlekken gezocht... - Ik veronderstel, dat u IV^iss Moran bent. (Hij sprak een sterk, gerekt cow- boy-Engelsch) Ik hoorde van Mr. Car ver, dat u in de stad bent, maar ik had u niet zoo spoedig verwacht. Ik ben Lafe Young..opzichter. - Goeden middag. Dit is Mr. Court. Beleefdheid viel haar moeilijk, vrien delijkheid was haar onmogelijk. - Ik heb hem vroeger al eens ont moet. Wilt u niet een beetje rusten, juffrouw Wordt vervolgd. verder-strekkende doeleinden van Duitschland met één slag doorgezet werden. Naast hun vreugde over de over winning van München, kennen de Nazi's slechts gram over de inter nationale bemoeiing. Daarom was het, in die opvatting ook een misdaad voor Duitschers, zelfs hoogverraad, voor het behoud van den vrede, d.w.z. voor het ver mijden van wapengeweld te bidden. En vreugde uit te spreken over het behoud van den vrede. Alle kerken dan ook, die voor den vrede hebben doen bidden, hebben zich aan landverraad schuldig ge maakt. Het is den Oostenrijkschen en Duitschen Eisschoppen met even zoo vele woorden verweten; de do- minee's der belijdeniskerk zijn zelfs om dit motief van hun levensonder houd beroofd. Wat de geheele wereld, wederom in denzelfden gedachtengang, uiterst kwalijk is genomen, is, dat zij zoo'n warme hulde aan Chamberlain, als redder van den vrede heeft gebracht. Dit in tegenstelling meteen groot deel van het Duitsche volk, dat Chamberlain innig dankbaar was. Natuurlijk kon Berlijn daarom zijn bitterheid niet jegens Chamberlain persoonlijk luchten en werden voor dat doel andere personen en objecten gekozen: Eden, Churchil, Duff Cooper het Jodendom en het politieke ka tholicisme. Op hen moest de teleurstelling gewroken worden, dat de internatio nale wereld zich in een geding ge wrongen had, dat het nationaal- socialisme, op andere wijze en met veel dieper gaande bedoelingen, had willen beslissen. Maar op de allereerste plaats, dat het volgens zijn leer, volgens zijn eigen dogma van het recht had willen regelen. Hier raakt men ook de jongste progroms. Ongetwijfeld ontstond daartoe door het schot van Parijs „een aanleiding." Maar de organisa tie ervan is zoo volmaakt geweest, dat men overtuigd kan zijn, dat op de aanleidiog, hoe deze ook mocht ontstaan, gewacht werd om te kun nen losslaan en een totale oplossing van het Jodenvraagstuk door te zetten. Of het nationaal-socialisme met zijn eigen mentaliteit zich ook in deze kwestie niet wederom in de mentaliteit van practisch de geheele wereld, met inbegrip van Italië, vergist heeft, is een voor Berlijn benauwende vraag, welke vooral de ministeries van buit. zaken, handel en landsverdediging te Berlijn zich moeten stellen. En zich ongetwijfeld ook dag in dag uit stellen. De internationale weerslag. Het is zeker, dat Berlijn zich heeft verrekend. In „München" slechts een Duitsche overwinning ziende, meenden de Na zileiders, dat ze de wereld konden en verder moesten tarten omwille van hun machtspositie, ze hebben niets begrepen van het ideaal, dat de overige wereld, zij het tegen een hoogen prijs, in „München" meende te hebben verworven. Door dit niet-begrijpen staat het Derde Rijk thans weer geïsoleerd in de beschaving en lijdt het belang rijke politieke en economische ver liezen, het verlies ook van vriend schappen, welke voor het grijpen lagen. De verwezenlijking van de kolo niale eischen is thans verder dan ooit. En Amerika, van zoo groot belang voor den afzet van Duitsche pro ducten, distanceert zich openlijk en zeer duidelijk voor het Duitsche Rijk. Onder leiding van de American Federation of Labour wordt de anti- Duitsche boycot-actie zoo scherp mogelijk georganiseerd. De Duitsche schepen en de Duit sche consulaatgebouwen in Amerika moeten door sterke politiecordons tegen verontwaardigde menigte wor den beschermd. Voor deze bescher ming kiest men in Amerika Joodsche politiebeambten, die er van getuigen hoe zij in alle omstandigheden voor recht en wet pal weten te staan. De burgemeester van New-York heeft het denkbeeld geopperd een conferentie van burgemeesters in de Vereenigde Staten bgeen te roepen, om gezamenlijk een machtig protest uit te brengen tegen de nationaal- socialistische terreur. De ontbieding van den Ameri- kaanschen ambassadeur te Berlijn naar Washington en het daarop volgende vertrek van den Duitschen ambassadeur te Washington naar Berlijn, heeft een toestand van di plomatieke spanning geschapen, waarvan het einde niet te voorzien is Weliugelichte kringen te Washing ton verwachten, dat de poovere be> trekkingen met het rijk van langen duur zullen zijn en zij verwachten geen verbetering aleer de kwestie van den uittocht van de in Duitsch land vervolgde minderheden zal zijn geregeld. Groote beteekenis wordt toege kend aan de besprekingen van Ken nedy met Chamberlain en Mac Do nald over een uittocht op gioote schaal van Joden uit Duitschland. Pas wanneer die kwestie zal zijn opgelost, zal het mogelijk zgn een werkelgke verbetering in de Duitsch Amerikaansche betrekkingen onder oogen te zien. Het schijnt, dat er eenig uitzicht daagt voor de vervolgde Joden. Uit meerdere landen komen berichten, dat een beperkt aantal vluchtelin gen tgdelijk worden opgenomen en in de Ver. Staten streeft men er ernstig naar om in overleg met Engeland een oplossing van grootsch formaat te bewerken. Jeugdige moordenaars. In Karinthië (Oostenrijk) zijn twee knapen, broers van 13 en 19 jaar oud, gearresteerd, nadat ze in enkele dagen tijds zeven autorijders hadden vermoord. De jeugdige moordenaars zijn in een vuurgeveeht met de poii- litie gewond, alvorens zij konden worden overweldigd. In dat gevecht zijn nog twee S.A.-lieden gedood. Rouw -n Noorwegen. Te Londen overleed in den nacht van Zaterdag op Zondag na een aanvankelijk geslaagde operatie, Ko ningin Maud van Noorwegen. Zij was een dochter van Koning Ed ward VU van Engeland en in 1869 geboren. Noorwegen deelt in de rouw van zijn koning Haakon VII. Trouwmaanden hier en daar. In de Vereenigde Staten is Juni de maand bij uitstek, waarin huwe lijken worden gesloten. Ook in Canada is dit het geval. Maar in Noorwegen en in Australië is December de in dit opzicht uitverkoren maand. Wat Australië aangaat, daar komt Decem ber intusschen overeen met onze Junimaand, wat het weer betreft. In Schotland trouwt men bij voor keur in Juii, in Duitschland in Oc tober, in Bulgarije en Roemenië in Februari en in Zwitserland in Mei. Zoo is het volgens een rapport van de Metropolitan Life Insurance Com pany, een der grootste levensverze keringmaatschappij van de wereld, welke haar hoofdzetel te New York heeft. De in de afgeloopen week overle den Turksche dictator Kemal Pasja, bijgenaamd Ataturk, had geen kin deren. In den loop der jaren heeft hij echter eenige meisjes als zijn dochters geadopteerd. Een er van is vliegster, een andere professor in de taalkunde. Deze geleerde pleegdoch ter heet Afet. Ze is presidente van het Turksche Historisch Genootschap en ze was zijn voornaamste hulp bij het invoeren van het Europeesche alfabet. Kort geleden nam hij nog een meisje van vijf jaar aan, Ulku geheeten. Het was een wees en zal nu vermoedelijk weer naar het wees huis terugmoeten. machines worden geplaatst, welke voor 16 personen werk bieden. VENRAY, 26 Nov. 1938 Nieuwe telefoonaansluitingen Venray No. 202 H. J. P. M. Kort man, Arts, St. Annalaan 3. Middenstandsdiploma. Te Roermond slaagden voor het Middenstandsdiploma J. K. P. M. van Opbergen, B. P. H. Loonen en M. Spee uit Venray, J. Verheijen te Oostrum en Mej. Serjkens, Heide. Keuring dienstplicht. De keuring van de ingeschrevenen van de dienstplichtlichting 1940 zal alhier plaats hebben op 14, 15, 16, 17, 21, 22, 23 en 24 Maart a.s. in het St. Antoniuspatronaat voor de ge meenten Venray, Vierlingsbeek, Wanssum, Bergen en Maashees c.a. Bouwvergunningen. Ingevolge de Bouwverordening werd vergunning verleend aan; Joh. Robben tot het bouwen van een woonhuis enz. aan denSmakter- weg; P. Thoonen tot het bouwen van een boerderij in het Vlakwater; van Ass tot het bouwen van een boerderij in Ysselsteyn; H. Verheugen tot het bouwen van een dubbel winkelhuis in de Groote Straat. LUXOR-THEATER. „Vloeibaar Goud" (CircuS'Koningin) De beroemde regisseur Rouben Mamoulian heeft zich hier wel in een heel merkwaardig gegeven ver diept. Hij is met zijn regie twintig jaren terug gegaan en bij het maken van deze zelfs voor de film enorme stap, beperkte hij zich niet tot het vertellen van een min of meer ouder- wetsch verhaaltje, maar van het begin tot het eind heeft hij er zich stevig op toegelegd de sfeer van dien goeden ouden tijd zoo zorgvul dig mogelijk in zgn opnamen te bewaren. Men moet toegeven, dat hij er goed in geslaagd is en dat pleit voor zijn all round vakmanschap. Maar de uitwerking frappeert door zijn ingehouden humor, waaruit nu en dan wel heel duidelijk wordt, dat Mamoulian met dien ouden tgd een hartig loopje neemt. Het gaat over farmers, die de wonderbaarlijke ontdekking van een oliebron doen. De boeren zijn den koning te rijk. Maar dan komt er een spoorwegmagnaat in het vaar water van de kostbare olie. Er wordt een pijpleiding aangelegd voor den afvoer van het kostbare vocht. Maar deze pijpleiding staat al gauw in een even kwaden reuk als haar zuster in Irak. Er hebben herhaaldelijk onlusten plaats rond het vloeibare goud. Heftige krakeelen worden er uitge vochten, en er vallen harde slagen, o.a. op het hoofd van meergenoem- den spoorwegmagnaat, die het twij felachtige genoegen smaakt de eerste olie op zgn zwaar belaagd hoofd te voelen spuiten. Mamoulian heeft een heel speciale manier om het zonnetje van zijn beminnelijk sarcasme over deze aartsvaderlijke tafereelen te laten schijnen. Vooral de scène, waarin een kudde van olifantenslurven de boeren bijstand komt verleenen in den strijd met de spoormannen- handlangers, is een kostelijk staalt je van filmhumor. Stroohulzen en mattenfabriek. Door den heer van Oers te America zal binnenkort de fabricage ter hand worden genomen van stroohulzen en verschillende soorten matten. Deze laatste, welke in hoofdzaak worden gebezigd in delegnesten der kippen, zullen zeer zeker in dit pluimveecentrum een gretig afzet gebied vinden. Voorloopig zullen een achttal Ella's Sjoerd preferent verklaard. Het bestuur der Fokvereeniging Volharding te Horst, ontving dezer dagen de mededeeling uit den Haag, dat het dagelijksch bestuur van het Ned. R.S. den stier Ella's Sjoerd 2714 S. preferent heeft verklaard. Wijl deze stier op drie achtereen volgende N. L. fokdagen den le prijs met afstammelingen behaalde in een kamp met verschillende beste stieren, was dit wel te voorzien. Ruim 30 zonen van Ella's Sjoerd zijn reeds opgenomen in het Ned. Rundvee Stamboek. Het getal doch ters in het N.R.S. ingeschreven is wegens verkoop buiten de vereeni- ging niet juist bekend, doch naar evenredigheid. Op den laatsten N.- Limburgschen fokdag waren de beide kampioenen in de klassen melk gevende en droogstaande koeien: El- la's Sjoerd's dochters. Op 12 Jan. 192S geboren en gefokt door den heer Jos. Soberjé te Horst dus bijna 11 jaar oud, dekt en bevrucht de stier nog uitstekend. Wat deze stier heeft gepresteerd, kunnen zij het beste beoordeelen, die den veestapel in deze vereeniging hebben gekend voor tien jaren terug en thans. De zware dieren met grof beenwerk, zijn hoofdzakelijk afstam melingen van Ella's Sjoerd. De vele vraag naar afstammelin gen, zelfs buiten de Provincie is een bewijs, dat de fokwaarden van dezen stier' in wijden omtrek bekend zijn. Statenleden op bezoek in de Peel. De leden der Provinciale Staten van Limburg maakten Maandag kennis met het ontginningswerk, dat thans in uitvoering is in de omgeving van Sevenum. Allereerst was, na het hartelijk welkom van den Commissaris der Koningin, de ieider van den Streek- plannendienst, ir. J. H. Froger aan het woord, om een uiteenzetting te geven over de Streekplannen en daarmede in verband de Peelplannen. Deze uiteenzetting aan de hand van kaarten trof, door groote hel derheid niet alleen, doch ook door groote geestdrift voor het schoone werk van de ordening van het bo- demgebruik, zooals ir. Froger het doel van het streekplan aangaf. De heer Froger vergat ook niet in zijn voordracht te betrekken het uiteindelijk doel van het streek- planDenwerkbetere levensvoor waarden voor de bewoners. In dit opzicht dient nog een grondige studie gemaakt te worden van de Lim- burgsche bevolking. De heer Martin gaf verder uit voerige beschouwingen over het werk in de Sevenumsche Peel en de wgze waarop de berekening van en de controle op de loonen geregeld is. In de Sevenumsche Peel werden volgens opgave van den inspecteur tot dusverre de volgende gemiddelde loonen verdiend Belfeld f 14.26 basisloon f 12. Bergen f 11.99 f 11.— Horst f 12.67 f 11.— Maasbree f 16.70 f 14. Maastricht, f 17.09 f 16.— Meerlo f 12.98 f 11.— Sevenum f 12.43 f 11. Tegelen f 14.62 f 14.50 Venlo f 17.83 f 16 Venray f 14.92 f 12.— In de wintermaanden ontvangen de arbeiders nog f 1.aan brand- stofvergoeding. De heer Martin meende dat de tegemoetkoming uit bijzondere voorzieningen ten be hoeve van werkloozen, waarin ook deze arbeiders deelen, kan begroot worden op 3 a 4 cent uurloon. De heer Martin kon mededeelen, dat de minister van Sociale Zaken een positieve beslissing heeft ge nomen en de werkkampen er zullen komen. Zoo zullen er binnen afzien- baren tijd in VenrayZuid worden opgerichttwee kampen voor Maas- trichtsche arbeiders, twee kampen voor arbeiders uit andere Zuid- Limburgsche gemeenten. Voorts wordt een vijfde kamp overwogen voor werkloozen uit Breda en Til burg en een kamp voor jonge werk loozen, die te werk kunnen gesteld worden bg den bouw van nieuwe boerderijen in de Peelontginning. In 1939 hoopt men in Limburg niet minder dan 4000 werkloozen aan den slag te hebben aan de ver schillende groote en kleine werk- objectenontginning, ruilverkave ling, wegenaanleg, rioleering enz. Wie van de aanwezigen nog scep tisch tegenover de Sevenumsche werkverschaffing en tegenover de werkkampen daar midden in het wijde land mogen hebben gestaan, zullen zich zeker gewonnen hebben gegeven, nadat zij gelegenheid heb ben gekregen een en ander te be zichtigen. Het helder en goed ge outilleerde kamp zelf had aller be wondering en in dien zin werden vele oprechte uitdrukkingen, geuit. Leidekker stort van het dak. Als gevolg van een noodlottigen misstap stortte de 42-jarige leidek ker J. Selder te Roermond Maandag morgen van het dak van 't klooster der Paters Redemptoristen aan de Kapel in 't Zand. De ongelukkige werd zwaar ge wond en in bewusteloozen toestand naar het St. Laurentiusziekenhuis overgebracht. Daar constateerde men, dat hij ernstige inwendige kneuzingen had bekomen, een ge compliceerde armbreuk en vele schaafwonden over het geheele lichaam. Ooggetuigen verklaarden, dat de man in de dakgoot een misstap deed en van ruim 10 meter hoogte naar beneden stortte. In het zie kenhuis keerde na verscheidene uren het bewustzijn pas terug. Zgn toe stand is zeer ernstig. VERGANE GLORIE. Nijmegen's oude stad voor afbraak bestemd 1 Men schrijft uit Nijmegen aan de Msb,: Het is al bgna een kwart eeuw een brandend vraagstuk voor de tuinstad Nijmegen, wat er moet ge beuren met de oude stad, welke zich ten Noorden van de Markt en de Burchtstraten uitstrekt langs de Waal tusschen Valkhof en spoor brug. Hier ligt het oudste gedeelte van de eeuwenoude stad Nijmegen, waar reeds de Batavieren, zij het ook op de hoogere heuvels, hun nederzettingen hadden. Voor trein- en autoverkeer het openbare leven gingen beheerschen, en alles nog langs de rivieren op gebied van handel en bedrijf zijn druk verloop had, was de oude stad Nimwegen een bloeiend handels centrum, waar de elite der burgerij haar deftige huizen had, In den loop van de laatste vijftig jaar trad er hoe langer hoe meer verval in en op het oogenblik staat Nijmegen voor een kleine ruïne, vooral in dat gedeelte der stad, dat gelegen is tusschen Grootestraat en Valkhof en naar de Zuidzijde wordt begrensd door Ridderstraat en Muchterstraat. Hier liggen halve straten reeds in puin en klinkt nog iederen dag de mokerslag om oude vervallen huizen, welke niet meer op zich zelf kun nen staan, af te breken. Dat deze afbraak in den loop der jaren een grooten omvang gekregen heeft, moge blijken uit de volgende veel-zeggende cijfers In 1918 ston den in de oude stad, begrensd door Hezelstraten, Markt en Burchtstra ten, door Valkhof, de Waal en de spoorbrug nog 1688 huizen, Hiervan zijn er 519 afgebroken, zoodat. mo menteel de telling nog 1169 huizen aangaf, waarvan zeker nog wel een zesde deel zoo goed als onbewoon baar is. Gemiddeld is hier 30 van de huizen opgeruimd en deels ook ver vangen door grootere gebouwen, welke op de hellingen gezet zijn. De moeilijkheid doet zich hier voor, dat de oude stad op de heu velen gebouwd is en het zal niet meevallen om hier een nieuwe stad te bouwen op een zeer geacciden teerd terrein, dat bovendien groo- tendeels aan den Noordkant van de stad ligt en waar weinig zonlicht kan doordringen. Men begrijpt, dat de neringdoende stand in dit stads kwartier deelt in de algemeene ma laise en dat er spoed achter den opbouw gezet moet worden om te voorkomen, dat dc geheele midden stand hier ten gronde gaat. De gemeente Nijmegen doet wat zij kan, maar zit voor financleele bezwaren, waar met dezen opbouw tonnen gouds gemoeid zijn. Boven dien bestaan er moeilijkheden voor bouwplannen, teneinde een goed afgerond geheel te krggen. Sinds eenigen tgd is nu opgericht een commissie uit de burgerij onder den naam S.O.S. (Saneering oude stad). Deze commissie heeft nu gelden verzameld en is in staat, om in overleg met de gemeentelijke autorit eiten aan een drietal begaafde stedebouwkundigen opdracht te geven voor de oude stad Nijmegen geschikte beoouwingsplannen te ontwerpen. Men spreekt van grootschen plantsoenaanleg, anderen 1 villen een geheel nieuwe straat, liefst water- vrij, in de oude stad doen aanleggen. Hoe het zij, S.O.S. zit niet stil en hoopt binnenkort Nijmegen afdoende plannen voor te leggen. Met Kerstmis en Nieuwjaar vacantiekaarten. De Ned. Spoorwegen zullen dit jaar met Kerstmis en Nieuwjaar, het publiek in de gelegenheid stel len te reizen op vacantiekaarten, en wel van Vrijdag 23 tot en met Woensdag 28 December en van Zaterdag 31 December tot en met Maandag 2 Januari. Dit is de eerste maal dat deze kaarten met Kerst mis en Nieuwjaar geldig zgn. Vechtpartij met doodelijk gevolg. Vorige week Zondagnacht werd op het Piusplein te Tilburg de pensiongast L. de R. bij een vecht partij met een mes in het hoofd en in de hartstreek gestoken. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, dat hij echter Vrijdag j.l. tegen den wil van den geneesheer weder ver liet. Zondagavond is de man echter plotseling ongesteld geworden en opnieuw naar het St. Elisabeth- ziekenhuis overgebracht, waar hij Zondagnacht is overleden. Geeft Nederlandsche St. Nicolaas- en Kerst geschenken. De Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" schrijft aan de Z.-W.: De tijd van de vele aankoopen staat weer voor de deur. Voor duizenden en duizenden guldens zal in de ko mende maand weer aan geschenken worden uitgegeven. Een groot gedeelte van deze uit gaven zal besteed worden aan Ne derlandsche voortbrengselen. Een ge deelte aan artikelen, welke hier in Nederland niet gefabriceerd worden. Ook zal echter weer onnoodig veel worden uitgegeven aan producten van buitenlandsche herkomst, welke hier in Nederland evengoed worden vervaardigd. Helaas zal dit geschieden, de er varing wijst dat uit. Velen, heel velen in ons land zijn nog onachtzaam in dit opzicht. Zg koopen maar zonder het belang van ons land, dat toch ook hun eigen belang is, voor oogen te houden. Ten tweede kenmerkt een groote groep in ons land zich door een maar te vaak ongegronde, dikwgls bijna ziekelijke voorkeur voor alles, wat buitenlandsch is. Dit alles berokkent onze industrie onnoeme lijk veel schade. Gaf men zich toch maar eens rekenschap vaD de geweldige betee kenis, welke onze industrie heeft voor de werkgelegenheid en voorde welvaart van ons landDe afzet naar het buitenland wordt steeds moeilgker gemaakt. Het is daarom niet alleen een nationalen plicht, doch ook het welbegrepen eigenbe lang van elk onzer, thans onze be stellingen zooveel mogelgk aan onze eigen industrie te gunnen. Een krachtige en veelzijdige in dustrie is trouwens ook van het allergrootste belang voor de econo mische onafhankelijkheid en weer baarheid van ons land. De beteekenis van deze zijde van het vraagstuk behoeft, na al hetgeen de laatste maanden om ons heen is voorgeval len, wel niet toegelicht te worden. Gaarne doet de Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" dan ook een dringend beroep op ieder, die voor de komende feestdagen inkoopen gaat doen, om een gezonde voorkeur te geven aan het Nederlandsch pro duct. „Koopt in den vreemde niet.' Wat het eigen land U biedt." PDV DE EENDRACHT De door „De Eendracht" gehouden jaarlijkse duivententoonsteïling op 20 Nov. j.l., had 'n zeer vlot verloop en mocht zich in grote belangstel ling varheugen. De uitslag der keu ring was Klas I. Ou Ie Doffers, le en 5e G. Philipsen 2e, 3e en 4e J. Strijbosch Z E V J. Lumler E V J. Dinjens Klas II. Oude Duiven, le en 2e J. Strijbosch 3e en E V G. Philipsen 4e P. Oudenhoven Z E V J. Dinjens Klas III. Jarige Doffers, le G. Janssen, Ysselsteyn 2e G. Vergeldt, Ysselsteyn 3e, 4e en Z E v G. Philipsen E V G. Aarts Klas IV. Jarige Duiven, le Willems 2e G.' Philipsen 3e J. Strijbosch 4e J. Lumler 5e, 7e en Z E V G. Philipsen 6e J. Dinjens E V Janssen, Ysselsteyn Klas V. Jonge Doffels, le, 2e, 5e en 6e G. Janssen, Ysselsteyn 3e, 4e en 7e G. Aarts 8e Vergeldt, Ysselsteyn 9e en Z E V J. Strijbosch E V G. Philipsen Klas VI. JoDge Duiven, le, 4e, 8e en lie G. Aarts 2e en 6e J. Strijbosch 3e en 9e Willems 5e Ke ijzers 7e J. Lumler 10e, Z E V en E V G. Janssen. Ysselsteyn Klas VII. Late Doffers, le G. Philipsen 2e, Z E V en E V J. Lumler Klas VIII. Late Duiven, le J. Strijbosch 2e en E V Willems J Z E V G. Philipsen Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver eeniging van Maandag was de aan voer 2.975.000 eieren. Kipeieren van f 4.tot f 5. Kleine eieren van f 3.22 tot f 3.75 Eendeieren vaii f 2.60 tót f 3.20 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 4 000.000 eieren. Kipeieren van f 3.52 tot f 5. Eendeieren van f 2.60 tot f 3.20 GYMNASTIEK. St. Chris toffel: Dinsdag 8.30 Leden. Donderdag 5.306.30 Adsp. A. 6.30—7.30 Adsp. B. 8.30—9.30 Leden. Meisjesgymnastiek: Woensdag 78 EJ n ld Sll|l r Aan c hoev i K(f het i Mi onzi buiz achtl Geer i sieri op het Oil met i licht El licht bui1 Au is E voor Vei Mee LI Vol Me Bij aankoop van 'n complete slaapkamer, ook voor latere 1< Profiteer van deze zeld! Meubelen, Bedden, Nu de winter weer in aantocht tracht ieder de gezelligheid in! Bedenk danEen goede H De nieuwste HAARDKACHELS verkij CUSTERS Telef. 129 RIJWIELEN Voor prima hoogstam-, halfstam-, Appel, Peer, Pruim, Ke SIER- EN HAAG Het beste adres voor a

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6