DEBDE BLAD VAN PEEL EN MAAS St. Nicolaas Coenen's Bazar J. COENEN-HOUTACKERS Speelcpedecen en £uxe~adikelen In LUXE-ARTIKELEN In TOILETARTIKELEN School, Film en Radio. Ons weekpraatje. Krakelingen. Van de Sport velden. Voor Speelgoederen, Luxe- en Huishoudelijke Artikelen is en blijft het aangewezen adres „DE ZAAK MET DE GOEDKOOPE PRIJZEN Tn I FDFRWARFN vindt u b'ions zeer sroote keuze.in Zaterdag 19 November 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 47 Het katholieke volk moet een missievolk worden. Het moet niet alleen bij ge legenheid „aan Missie doen", neen, het moet doordrongen zijn van de missie-gedachte en gloeien van missieliefde. Enkelen zijn dat reeds. Maar ook niet meer dan enkelen. Alles wat katholiek is, moet zich mede-verantwoordelijk voelen voor den vooruitgang der Missies. Mede-bidden, mede-werken, mede-lijden met de Missionaris sen. De zorg voor de Missies moet niet alleen de groote zorg zijn van den Paus en van de Missio narissen, maar van iederen katholieken priester, van iederen katholieken leek, van ieder katholiek kind. De missieactie is niet een actie naast twintig andere nuttige acties. Ze staat er torenhoog boven. Want de missiekwestie is niet een kwestie naast vele andere kwesties. De Missie is de groote kwestie. Gewichtiger dan de kwestie van wereld-oorlog en wereld-werkloosheid. Ons volk wordt geen missie volk, als de jeugd niet in missie geest wordt opgevoed. Opgevoed in huisgezin, in school, in kate- chismus, in jeugdorganisatie. Voor de schoolkinderen is de missievereeniging de H. Kinds heid. Ze is een Pauselijke mis sievereeniging en moet den voor rang hebben boven alle particu liere missieactie. Ze moet in school en parochie het centrum vormen van de missieactie der kinderen. Ze mag niet alleen bestaan in contributie en optocht. Echte missieliefde moet ze aan- kweeken. In school zal geen kind missie liefde opdoen, als het onder- wijzershart er niet vol van is. Een kweekschool, die de onder wijzers niet zou vormen in missiegeest, zou dan ook een ernstige paedagogisch verzuim begaan. Binnenkort komen drie filmen in roulatie, die hopelijk in alle parochies van Limburg zullen draaien. Al zijn ze op de eerste plaats bestemd voor de school kinderen, toch zullen ook vol wassenen ze met veel genoegen gaan zien. De heer Hub. Leufkens te Heerlen heeft dezen zomer in opdracht van de H. Kindsheid in het bisdom Roermond, een speel film (getiteld „De Kleine Apostel") opgenomen en tevens een docu mentaire film („De H. Kindsheid") een reportage van de Kindsheid actie in Limburg. Bovendien heeft de heer Louis Sohl te Maastricht, toen hij in het voor jaar in opdracht van de Fransche Regeering de primitieve neger stammen in Afrika verfilmde, ook een kinderfilm speciaal voor de H. Kindsheid opgenomen (..Zwarte Oogst"). Deze drie filmen vullen een geheelen avond en zullen dus uitbeelden de Kindsheidactie in Limburg en het Kindsheidwerk in Afrika. Het kind voor het kindHet blanke kind van Europa voor het zwarte kind van Afrika I Naast de film zal ook de radio in dienst van de missie-opvoe ding der jeugd worden gesteld De voorzitter van den K.R.O. de Z.E. Pater Dito, stelt iedere maand een half uur van den zendtijd beschikbaar voor een missie-uitzending voor de jeugd van 7 tot 17 jaar. Dit „Missie halfuur voor de jeugd" wordt op den eersten Zaterdag van iedere maand (te beginnen 7 Jan. a.s.) om 2.45 u. gegeven. Zoo worden de moderne vin dingen van film en radio gebruikt voor de verbreiding der missie gedachte onder de schooljeugd. Maar daarmee zijn we er nog niet 1 In de schoolvrije jeugd moet de missiegedachte blijven leven, groeien en werken. Daar over later. Geestelijke herbewapening. Een vaag begrip. De liefde kan de wereld hervormen. Ik heb den vorigen keer gespot met het plan, dat sommige menschen voor zich hadden gevormd om een persoonlijke bijdrage te leveren aan de verbetering van de wereld. Noch tans, als een handelaar in zaaizaad besluit om niet langer te knoeien met zijn product, een kantoormeisje de stemming van haar chef gaat verzorgen en polijsten door de cijfers in haar werk netjes onder elkaar te schrijven, en een timmerman zich voorneemt om zijn klanten voortaan niet meer te berekenen dan recht en billijk is, dan verbeteren ze in- derdaad zich zelf en als we zóó alle maal doen, dan verbetert zich de wereld. Maar valt zulk streven nu inder daad als geestelijke herbewapening aan te merken Is het eenvoudige doen van je plicht, iets bijzonders En vooral: is dèt nu iets om er mee te koop te gaan loopen Plichtsvervulling kan ten hoogste geheeten worden: het zetten van den eersten stap op den weg, welke naar geestelijke herbewapening leidt. Wie de beide oproepen tot geeste- «ke herbewapening heeft gelezen, kan er door zijn gesticht, maar velen zal het niet duidelijk zijn geworden, wat er precies mee werd bedoeld en wat als ieders persoonlijke aandeel in het streven werd verlaogd. Dr. Rutgers zei het voor de micro foon van de N.C.R.V.: de algemeene klacht is, dat de oproep zoo vaag is; velen zoo vervolgde hij hebben zich tot mij, als een der mede-onderteekenaars gewend met de vraag, wat nu eigenlijk precies de bedoeling is. En Dr. Rutgers erkende de vaag heid. De oproep zoo verklaarde hij is uitgegaan van menschen van on derscheidene richting op maatschap pelijk en godsdienstig terrein. Zij zochten een formuleering, welke voor ieder der onderteekenaars aanvaard baar kon worden geacht. Daardoor werd de oproep ondui delijk. Men vermeed het zelfs om Christus te noemen als Leidsman op het pad der geestelijke herbewape ning en Gods Woord als wegwijzer. En nochtans zoo constateerde de heer Hans in de „Avondpost" is geestelijke herbewapening zonder den zedelijken grondslag van het chris tendom niet mogelijk. Dr. Rutgers kende groote waarde toe aan de opmerking van den heer Hans, echter: er zijn menscheD, die uit zuiver humanitaire overwegin gen tot een levenswijze komen met hoogen zedelijken inslag. In sommige kerkelijke kringen acht men den oproep tot geestelijke her bewapening niet alleen vaag, maar het begrip als zoodanig noemt men woordelijk ontleend aan de Oxford- beweging. Vandaar een zeker wan trouwer. Ook deze omstandigheid werd door Dr. Rutgers erkend, maar hn wees er op, dat wat leuze is van de Oxford-beweging, immers reeds uitvloeisel was, althans behoorde te zijn, van de christelijke levens beschouwing. Geestelijke herbewapening wil -enslotte niet anders zeggen dan het sterken van de moreele men- schelyke krachten in het leven, door een practische toepassing der voor naamste christelijke geboden, van welke de liefde het eerste is. Er is ontzaglijk veel onrecht in de maatschappij en daardoor oorloes- dre ging dat onrecht en die oorlog ze kunnen slechts worden overwon nen door de liefde, waaruit offer vaardigheid ontspruit. Een voorbeeld we gruwen op 't oogenblik over wat in Duitschland geschiedt. We kunnen daartegen protesteeren en we kunnen zelfs middelen van weerwraak toepassen maar dat tesamen zal de gewelde naren slechts prikkelen tot het be gaan van nog méér onrecht. We kunnen beter doen. We kunnen de vervolgden met open armen ontvangen en ze alles ver schaffen wat ze noodig hebben We kunnen ze een plaats in onze sa menleving bieden en ons bereid be- toonen om zelf met wat minder genoegen te nemen dan we hadden. Zulk antwoord op onrecht moet op den duur de geweldenaars bescha men we maken aldus ons zelf en de onrechtvaardigen tot betere menschenwe verjagen zoodoende de oorlogsdreiging. De grondslag van geestelijke her bewapening is de normale plichts vervulling, haar werking is de lief de, de offerzin, het verdragen zelfs van onrecht. Ook de Oxfordbewegiog streeft naar geestelijke herbewapening en noemt onzelfzuchtigheid en liefde als middelen daartoe. Maar van de vier maatstaven, welke zjj aanlegt, komt de liefde pas op de laatste, vierde plaats, de onzelfzuchtigheid op de derde en „absolute eerlijkheid" plaats. 06 reiCheid °P de eerste Absolute eerlijkheid, - natuurlijk, deze wordt voor geestelijke herbe wapening- vereischt. Eerlijkheid U g zo° vl0t aanleiding ai ,L maken van rekensommetjes Als de som klopt, wordt heel de opzet en de uitvoering safe geacht ÏÏhm a""- kI°PPende som is niet dinJe u,ltkomst der liefde en van UgheML 6n Va" de oazelfzuch- Met altijd voornamelijk van ab solute eerlijkheid" te gewaden en de liefde op de vierde plaats gldrukt te houden, komt men er foo te- makkelijk toe om van het geweten en de liefde een winkeltje te maken- u dï gewicht maar zuiver is, dan Is de zaak gezond. In een geschriftje van de Oxford- beweging,^ getiteld „Moreele Herbe wapening las ik een tafelrede van den geestelijken vader der Oxford- wegmg Dr. Frank Buchman Hij criMs f1"" met zün idealen de hTzVO m?°"0miSClle crlsl3 te .>Men stelle zich eens voor: een opkomend getij van absolute eerlijkheid en absolute onzelf zuchtigheid in ieder land. Welke uitwerking zou dat hebben Wat zou het beteekenen voor het peil der belastingen Voor onze schulden Voor onze'spaar- penningen en beleggingen Kijk, hier leidde de „absolute eer lijkheid" als maatstaf voor geeste lijke herbewapening, al tot zoo'n nuchter rekensommetje: de belasting opbrengst wordt hooger; onze vor deringen krijgen we vlotter binnen: ons tegoed op de bank zal er door stijgen. Zeker, van geestelijke herbewape ning, door allen nagestreefd, zal een en ander mede het gevolg kunnen zijn, maar doel is enkel en alleen: de triomf van recht en menschelijk- heid; wereldvrede; broedermin; ver draagzaamheid. En voor dè.t doel, zoo eischt gees telijke herbewapening, moeten we zoo noodig onze bankrekening over hebben. Verdreven, gemarteld, verscheurd. Het schijnt, dat velen er nog geen idee van hebben, hoe vreeselijk het lot der vervolgde Duitsche Joden is. Anders zouden we ons in Nederland oarmhartiger jegens de ongelukkigen betoonen. Met „ons" bedoel ik eigen lijk de overheid, die voor ons en namens on3 regeert. Een voorbeeld; Zondag 13 Nov. arriveerde op Schip hol de familie Silberstein, man met vrouw en eenig kind; een meisje van 7 jaar. De menschen waren de hel van T.aanzinnige vervolging en pijniging ontvlucht. Waarschijnlijk konden ze geen geld genoeg toonen aan de Nederlandsche douane-beamb ten. Die moeten in zoo'n geval de stakkerds terugsturen. De familie Silberstein werd in een keerend vliegtuig gezet en naar Ber lijn teruggestuurd. Terug de hel in. Maandag deden de ongelukkigen in Berlijn een nieuwe poging om weg te komen. Ze boekten passage voor Londen. De reis ging via Schip hol waar ze dus Maandagavond weer zouden neerstrijken. Maar ja, het toestel raakte te vroeg den grond. De stumperds, die in 24 uren vol angst en vrees drie maal het traject tusschen de Duit sche en de Nederlandsche hoofdstad hadden gevlogen, uit-en opgedreven lagen Maandagavond verspreid van elkaar in de ongeluksweide, waar de „Ijsvogel" neerstreek. Het meisje van 7 jaar, kon slechts licht gewond uit het wrak kruipen. De vader werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Moeder was dood. Moeder trof het beste lot van deze drie vervolgde en opge jaagde Joden. Sneller Grooter I Dat was een droeve gebeurtenis met de „Ijsvogel". Helaas, géén ongewone. Het burgerlijk vliegtuig- verkeer neemt toe, het aantal ongelukken in minstens dezelfde mate. De K.L.M. had den laatsten tijd toevallig geen groote rampen oe hoe ven te boeken, maar in het bui tenland valt er haast elke week, nu hier en dan daar, zoo'n lucht-omni- bus omlaag en dat daarbij 20 en meer menschen omkomen, wordt een gewone zaak. De vliegtuigen worden steeds snel ler, steeds grooter de dood grijns lacht er om. In zoo'n „ouderwetsche" één- of tweepersoons "kist" kon je nog eens wat gebeuren. Als er wat haperde aan den motor, „gleed" het toestel naar den grond; bij een val slaagde de bestuurder er nog vaak in om de machine weer in goede positie te krijgen. Als er thans iets niet in orde is, komt heel de massa, welke uit tonnen aan gewicht en inhoud bestaat, in een ongekende vaart omlaag en de boel kraakt, scheurt en verspreidt zich reeds tijdens het neersuizen. Sneller! Grooter! Met twintig of dertig tegelijk kruipen de menschen in één zoo'n groote kist, in twintig of dertig kleine kistjes worden ze daarna, langzaam, héél langzaam grafwaarts gedragen. De haast is uit Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zijn. SERVATIUS-OMROEP Een naar schatting duizendkop pige menigte is Zondag j.l., getuige geweest van een zeer spannende wedstrijd, die op een onverdiende nederlaag der thuisclub is geëindigd. Voor deze wedstrijd had Vrouwe Fortuna een verbond gesloten met F.C.V. Immers het eerste doelpunt was een cadeau. Doordat de keeper bij een in de eerste minuten weg te werken doelschop, liep tot aan den rand van het strafschop gebied, kwam de bal bij den Venlo-midvoor die ineens een ver schot loste, en voordat de keeper weer in z'n heilig dom terug was, lag het ronde ding reeds in de netten. Wanneer de keeper 'n doelschop weg moet werken behoort een der backs ondertusschen het doel te be schermen, dan kan zooiets niet voor* is (hans weer in Venray gearriveerd. Zijn eerste be zoek gold natuurlijk waar hij zooals steeds alles vindt in voor cadeaux en dan aan prijzen, waarover iedereen verbaasd staat. Ook voor U hebben wij een reuzensorteering in practische en schitterende cadeaux, passend voor iedere beurs. hebben wij een zeer uitge breide collectie als Siervazen, Rooktafels en stellen, Leeslampen, Schemerlampen. 111 LdjUljiv VV ril\l_iii Tasschen, Portemonnaies, Portefeuil les, Actetasschen, Schooltasschen, Etuis enz. Zeer groot is de keuze en zeer laag de prijzen inEet-, Koffie- en Thee serviezen, Keukenkasten, Waschstellen, Kristal- Glas- en Toiletgarnitu ren, Beelden, Kruisen en Medaillons. Eau de Cologne is onze sorteering geweldig groot. ÏWOT TTPRT'FPIV als zilver en doublé Dames- en Kinder- u 1 1 *-«aV11-iJ_<1^Tl ringen, Colliers, Sierspelden, Armbanden, Dames- en Heeren Polshorloges. Speciaal adres in ROOKARTIKELEN als Pijpen, Sigarenpijpen, Sigaren kokers, Tabakszakken enz. - Onze keuze in SCHRIJFBEHOEFTEN als Vulpenhouders, Vulpotlooden, Inktstellen, doozen Post enz. is zeer groot en hebben wij voorradig in het goedkoopste en het duurste. Ook in Kunst- en Kinderschaatsen zijn wij zeer goed gesorteerd. Onze sorteering is enorm, onze prijzen laag, daarom koopt Sint Nicolaas in „de zaak met de goedkoope prijzen". Vergelijk ons goed, doch zeker onze prijzen. komen. Een les voor de toekomst. Aangemoedigd door dit onverwacht succes kwam F.C.V. fraai combi neerend en door open spel de Serv. veste bedreigen. De backs konden in 't begin slecht vat krijgen op dit spel. Geleidelijk wist Serv. zich te hestellen. Enkele fraaie aanvallen Serv. liepen dood op de scheidsrech terlijke fluit, die op de meest onge legen momenten het spel onderbrak. Bij een der gevaarlijke Venlo aan vallen ontstond er een schermutse ling in het Serv. doelgebied en met een effect balletje vergrootte de rechtsbinnen den voorsprong. Niet ontmoedigd wierp Serv. zich enthousiast in den strijd en oefende nu een zware druk uit op het FCV- doel, doch de mooiste kansen bleven onbenut. In deze periode had Serv. zeker een doelpunt verdiend als de voor hoede maar in staat was geweest.... maar de zwakke plek demonstreerde zich ook nu. Na de rust neemt de thuisclub van meet af aan het spel weer in handen, doch de forsche F.C.V.-verdediging verricht bergen werk, terwijl de keeper uit het goede hout blijkt ge sneden. Een penalty wegens hands, wordt hard in z'n handen geschoten en weg is deze kans om den achter stand te verkleinen. Toch blijft de druk op het Venlo-doel aanhouden, en eindelijk weet de midvoor het meer dan verdiende tegenpunt te scoren. Doch ook de in W-formatie spe lende F.C.V.-voorhoede in vooruitge schoven positie sticht nog al eens verwarring in de Serv.-defensie, die echter de moeilijkste standjes weet op te klaren. Bij een dezer aanvallen constateert de scheidsrechter hands. De penalty wordt op meesterlijke wijze door Joos gekeerd. Wederom trekt Serv. ten aanval en nu heeft FCV werkelijk niet veel meer in te brengen. De S.-middenlinie stuwt prachtig de voorhoede en een be legering voor het doel der gasten Is hiervan het gevolg doch de kansen werden niet benut. Het is dan ook een ware opluch ting voor FCV als de scheidsrechter het einde aankondigt. De uitslag geeft de verhouding in het veld niet weer, met een gelijk spel had FCV meer dan tevreden mogen zijn. Zondag a.s. moet Serv. naar Steyl. Steyl heeft tot -nu toe de minste verliespunten, zoodat er voor de zooveelste maal voor S. wederom een zeer zware wedstrijd voor de deur staat. 27 Oct. komt Belfeldia op visite. Scheidsrechter H. Hendrikx. Leider Th. Hoedemakers. Serv. II krijgt L.V.C, op bezoek. Ook L.V.C. is geen grootheid in deze afd., zoodat er voor Serv. Zondag wel wat winst te behalen is. Wedstrijd begint om 2 uur. Scheidsrechter E. Bakens. Ook Serv. III heeft een thuiswed strijd, n.l. tegen T.O.P. Ook dit kan een aardige ontmoeting worden, waarbij de thuisclub de beste papieren heeft. Wedstrijd begint om 12.15. Scheidsrechter Sars. Serv. IV brengt een bezoek aan de Valk IH. Winst valt hier niet te behalen. Laat echter de eventueele nederlaag zoo klein mogelijk worden en vooral rekenen we op een spor tieve wedstrijd. Scheidsrechter Coppus. VALK-REVUE. De Valk I staat Zondag a.s. we derom een spannende wedstrijd te wachten. Dan komt n.l. Montagnards a.d. Leunsche weg op bezoek. De wedstrijden tusschen deze twee riva len kenmerkten zich altijd als buiten gewoon mooie en faire wedstrijden. Montagnards heeft nog niet de eer gehad van De Valk te winnen. Des te meer vreugde zouden de mannen uit de Bergen hebben, wanneer ze de Valken een nederlaag konden toebrengen of hun een gelijk spel afdwingen. Of Montagnards dit luk- 4 1 0 9 21—5 4 0 2 8 18—11 4 0 2 8 16—17 2 2 2 6 18—13 2 0 3 4 12—11 1 1 1 3 10—9 1 0 4 2 9—21 0 0 4 0 5—22 ken' zal? be Valk la Intusschen weer versterkt door 't opnemen vanMan- ders ia de achterhoede. Deze speler die eten jaar voor Servatius uitkwam heeft thans zijn oud nest weer terug gevonden en zal morgen zijn rood- I5l€uren .weer verdedigen. Het elltal speelt in de volgende oo- stelling DoelL. Ewals. Achter M. Manders, L. Volleberg Midden: Th. Derikx, H. Derks, M. Derikx. VoorP. Loonen, J. de Bruyn P Schellen, A. v. Daal, A. v.d. Heuvel! De stand is: De Valk I O.S.S. II Juliana Constant ia Gennep 2 Ooffelt De Valk II maakt morgen de reis Daar Hout-Blerick, om den strijd aan te binden tegen H.V.V. Dit beteekent voor de Valk II een krachtproef. Komt ze deze goed te boven, dan kunnen we van de Valken verwach ten dat ze een ernstige mededingster zal worden voor den kampioenstitel. Het zal een zware opgaaf wezen, maar wanneer de Valken spelen, voor wat zij waard zijn, behoeft men niet te verliezen. De stand is: Quick 6 6 0 0 12 54—7 De Valk II 6 5 0 1 10 24—13 D.S.O. 4 2 2 0 6 13—4 Bieslo 4 2 0 2 4 15—22 R.K.H.V.V. 4 1 1 2 3 8—8 S.V.B. 3 2 1 0 1 2 4—5 L.V.C 4 1 0 3 2 6—24 H.S.C. 3 5 1 0 4 2 15—19 America 5 1 0 4 2 12—37 Servatius 2 4 0 1 3 1 6—18 De Valk III zal 't publiek vóór de wedstrijd De Valk IMontagnards aangenaam bezig houden door een wedstrijd te spelen tegen Servatius 4 Dus wederom een plaatselijke ont moeting. Of 't wederom een dozijn

Peel en Maas | 1938 | | pagina 9