De Peelontginning geopend. „Steeds hooger Buitenland. Provinciaal Nieuws Vele autoriteiten wonen de plechtigheid bij. Prof. mr. C. P. M. Romme, Minis ter van Sociale Zaken, heeft Zater dag door het steken van de eerste spade op symbolische wijze de nieuwe Peelontginning geopend. Zeshonderd arbeid zullen geduren de ongeveer vyf jaar in deze nieuwe ontginning werk vinden. Voorloopig echter zijn het er slechts tweehon derd, omdat de werkkampen voor arbeiders van ver afgelegen plaat sen nog gebouwd moeten worden. Het gebied omvat 830 H.A. en sluit aan bij de thans in bewerking zijnde Sevenumsche Peelontginning van 600 H.A., welke evenals het Ven- raysche plan onder leiding staat van de N. V. Grontmij. Zeer vele autoriteiten woonden de plechtigheid bij. O.m. werden opgemerkt: de Com missaris der Koningin mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, de directeur van de Werkverschaffing en Steunverle ning van het departement van Sociale Zaken, mr. D. G. Draayer, de refe rendaris dezer afdeeling, Meyer de Vries, de hoofdaalmoezenier van den Arbeid mgr. dr. H. A. Poels, de Kamerleden jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck en dr. ir. W. J. Droesen, de leden van Ged. Staten J. H. Maenen, Th. P. M. Rutten en G. H. F. H. Corten, de Statenleden H. Drabbels, F. X. L. N.J. Thomeer en P. J. Rutten, de leider van de stichting „Limburgsche Streekplan- nendienst" ir. J. H. Froger, de direc teur van de N.V. Grontmij, ir. J. M. J. Hanraets, deken W. Berden te Venray, de pastoors van Ysselsteyn. Merselo en Oostrum, de rector van het Gymnasium, pater Caminada en de gardiaan van het Patersklooster pater Berben, de burgemeesters van vele Noord-Limburgsche en Noord- Brabantsehe gemeenten o.a. burge meester mr. B. Berger te Venlo en A. J. W. M. Moons, burgemeester van Helmond, de inspecteur van de Werkverschaffing in Limburg, J. H. Martin met den adjunct-inspecteur, ir. Jongmans, de inspecteur van de Werkverschaffing in Noord-Brabant ir. A. J. Marktvoort, ir. Bemeimans, directeur van den L.L.T.B., de Eerw. Heer Steegmans, adviseur van de Jonge Boeren, de adjunct-secretaris van den L.L.T.B., M. J. Dings, de leidster van den Boerinnenbond in Limburg, mej. E. Hendrickxde watergraaf van het Waterschap der Noord-Limburgsche beken ten Wes ten van de Maas, oud-burgemeester O. L. P. van de Loo; de vertegen woordiger van het Limburgsche Landschap, ör. H. J. Beckers te Beek; het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, vertegenwoordigd door den heer H. J. Kuyper; het bestuur van het Ne- derlandsch Verbond voor Vakveree- gingen, vertegenwoordigd door den heer K. Jagers, de inspecteur van het Staatsboschbeheer de heer Malsch en de houtvester van Alphen, de geneesheer-directeur van St. Serva- tius, dr. A. Janssen, alsmede de Broeder-Overste van deze inrichting. verder waren aanwezig Venraysch Harmonie en afgevaardigden van alle Ruiterclubs te paard. Zij werden welkom geheeten door den burgemeester van Venray, mr. A. H. M. Jansen, die in het vervolg van zijn rede een overzicht gaf van de wordingsgeschiedenis van dit ont ginningswerk. Hoewel deze ontginning zoo zeide hij zal geschieden m werk verschaffing bij velen bekend staande als de groote natuurschoon- vernieler zal het hier uit te voe ren plan, dank zy de onderlinge sa menwerking der verschillende instan ties, niet alleen den ontginnings voorstander, doch ook den natuur liefhebber tenvolle kunnen .bevredigen Niet alleen immers zal een groot complex woeste gronden, grenzende aan het thans te ontginnen gebied, worden beboscht met naald- en loofhout, waardoor het natuurschoon in dit gedeelte der gemeente ontegen zeggelijk zal worden verhoogd, doch ook is bij de ontginning van het onderhavige complex zooveel moge lijk rekening gehouden met de bevor dering van het landschapsschoou. Zal de langs de Limburgsch—Bra- bantsche grens geprojecteerde groen strook met rijwielpad dit landschaps- schoon zeer ten goede komen, niet minder zal zulks worden bevorderd door de ligging en groepeering van het zestigtal te bouwen boerderijen, die schuil zullen gaan in het groen der omringende beplanting. En wanneer wij dan verder be denken— zoo ging spr. verder dat deze immense Peelvlakte, grootsch door hare eentonigheid en verlaten heid, binnen enkele jaren door den noesten arbeid van den mensch zal herschapen zijn in een wijde uitge strekte vlakte van vruchtbaar akker en weideland, dan is het begrijpelijk, dat op dezen vreugdevcllen dag naast gevoelens van blijdschap ook gevoe lens van dankbaarheid, van groote dankbaarheid, omgaan in ons hart, vooreerst jegens God wiens nietige werktuigen wij bij de volvoering van dit grootsche plan zijn en onder wiens bijzondere schutse dit werk moge gesteld zijn, doch verder ook jegens allen, die aan de totstand koming van dit plan, hetzij daad werkelijk, hetzij met hun raad, heb ben medegewerkt. Vooral echter bezielen ons op dezen dag gevoelens van grooten dank jegens den minister van Sociale Za ken, die door het hechten van zyn fiat aan de plannen, onder toezeg ging van een subsidie van 100 pet. in de loonen, een zoo spoedige uit voering van dit belangrijke werk voor de gemeente heeft mogelijk ge maakt. Opdat nu de herinnering aan dit niemand in de wereld zou doen en zeker niet voor zoo'n man als hij was, enzoovooit, enzoovoort. Fout nummer twee. Ik werd ontslagen. Wordt vervolgd. heuglijk gebeuren voor het verre nageslacht bewaard blyve, is beslo ten. op de plek, waar zoo straks door den minister de eerste spade zal worden gestoken, een eikenboom te planten. Spr. hoopte, dat de mi nister bereid zou zijn deze planting te verrichten. Deze eik welke in de toekomst zal genoemd worden „De minister Romme-eik" zal niet slechts zijn een herinnering aan dit plechtig gebeuren, doch tevens vor men een symbool van de ontwikke ling en groei van het thans te ont sluiten gebied. Ik zou in mijn plicht te kort scnieten, wanneer ik deze gelegen heid liet voorbijgaan zonder een woord van hulde en dank te wijden aan den grooten pionier op ontgin- ningsgebied in deze gemeente, ja in deze heele Noord-Limburgsche streek namelijk den onvergetelijken Ven- rayenaar wijlen Jan Poels. Wanneer wij thans zien, dat op de plaats, waar zich omstreeks 1920 nog een onafzienbare heide uitstrekte en slechts een eenzaam bordje, voorzien van den naam „Ysselsteyn", den voor bijganger de plek aanwees, waar eenmaal het Peeldorp van dien naam zou verrijzen, ja wanneer wij dan thans zien, dat zich daar thans be vindt een flink dorp, bestaande uit ruim 70 boerderijen, school en kerk en wanneer wij dan weten, dat de groote promotor en stuwkracht van deze ontginning was: Jan Poels, dan meen ik bij deze plechtigneid van af deze plaats met „zijn" Yssel steyn in zicht terecht onze dank bare hulde te mogen brengen aan dezen grooten man, die hing met hart en ziel aan zijn Venray. Moge dan tenslotte onder Gods rijksten zegen en onder de zeer des kundige leiding van de Grontmij., dit werk goeden voortgang hebben en moge dit werk, zoowel in het heden als in de toekomst een zegen worden voor de gemeente en voor de geheele streek. Na de welkomstrede van den bur gemeester van Venray, mr. A. H. M. Janssen, bracht de minister het ge meentebestuur dank voor de voort varendheid waarmede dit het plan naar voren had gebracht en in samen werking met de regeering had ont wikkeld. Hij wees daarbij op de mo gelijkheid, dat zoovele arbeiders voor eenige jaren te werk kunnen worden gesteld, niet alleen grondarbeiders maar ook bouwvakarbeiders, die tot taak krijgen op de in cultuur ge brachte gronden boerderijen te bou wen. Daarna zal de wensch van vele jonge boeren en boerinnen in ver vulling gaan. Zij zullen een gezin kunnen stichten en werken op de vruchtbare akker- en weidegronden. Door het steken van de eerste spade opende de minister daarna op symbolische wijze de nieuwe ontgin ning, waarna hij overging tot het planten van den minister Romme-eik. Met de hand om den pasgeplanten boom nam de minister opnieuw het woord: Ik kan begrijpen, dat het werk soms moeilyk kan vallen en men dan bepaalde bezwaren in zich voelt opkomen, vooral in het begin, wan neer de routine ontbreekt en men nog niet volledig aan den slag is. Die moeilijkheden doen zich bij elk werk, hetzij hoofd- of handenarbeid voor. Het is mijn ervaring, dat, wanneer men zyn bezwaren kenbaar wil maken, er behoorlijke rechtsgang bestaat en men langs een geregelden weg tot bespreking kan komen. Eveneens is het myn ervaring, dat wanneer men eenmaal aan den slag is, het verdienen van een behoorlijk stuk brood kan worden bereikt. De minister eindigde met den arbeiders voor den komenden Zaterdag vrijaf te geven met behoud van loon. Daarna sprak de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, die een woord van dank richtte tot de gemeente en de regeering voor de totstandkoming van deze nieuwe werkgelegenheid. Nadat in de directiekeet een ver- frissching was aangeboden, begaf het gezelschap zich naar Venray, waar in de Landhouwhuishoudschool de lunch werd gebruikt. Hier voerden o.a. nog 't woord de Z. E. Heer Ir. Bemeimans, die erop wees, dat als er een organisatie is, die den dag van vandaag toegejuicht heeft het zeker de L. L. T. B. is. Dikwijls is het moeilijke probleem besproken: hoe komen onze jonge boeren aan een eigen bedrijf Spre ker brengt dan ook dank aan de regeering en speciaal den socialen Minister van Sociale Zaken, de Pro vincie en Gemeente. Hy eindigde met den wensch dat de goede God dit werk zal zegenen. De heer Jos. Maenen, lid van Gedeputeerde Staten, sprak als voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, eveneens zyn dank uit. Hjj zeide, dat de Directeur van den L.LT.B. er reeds op gewe zen heeft van hoe groote beteekenis deze dag is voor de jonge landbou wers in dit gewest. Voor de arbei ders echter is hij evenzeer van groot belang; 5 6 jaar toch zullen een 600-tal arbeiders hier werk hebben en brood verdienen. Hij brengt dank aan den Minister van Sociale Zaken voor de kloeke en energieke wijze, waarop hg in ons land de werkloos heid heeft bestreden en veler nood gelenigd, hetgeen spreker met cijfers nader aantoonde. Hij hoopt dat Mi nister Romme nog vele jaren aan het hoofd van dit Departement zal staan. Ook brengt hij dank aan den burgemeester van Venray, het Col lege van B. en W. en den Gemeente raad. De hoop uitsprekende dat dit werk zal 3trekken tot zegen van de Jonge Boeren en tot zegen van den Limb. Arbeidersbond, eindigde hij. Mgr. Poels, Hoofdaalmoezenier van den Arbeid, aan wien thans het woord was, ontving al dadelijk een hartelyk applaus. Op zijn „Venrods" sprakhij tot de vergadering. Op zijn bekende geestige wijze schetst spr. hoe de Venrayers gehecht zyn aan hun streek en ook veel houden van de PeeL Hij hoopt dat de heden geplante Minister Rommeboom goed zal groeien. Eiken groeien niet hard in de Peel, de Romme-eik zal wel altijd een magere blijven. Wat het groote werk betreft, zegt spreker, dat het boerenvolk niet meer gedwongen zal zijn om weg te trekken. Ook uit naam der arbeiders brengt spreker dank. Natuurschoon kan Mgr. au niet zooveel zien in de Peel Met een groot aantal boerderijen zal ze veel schooner zijn. De grond is wel niet al te best. Er groeit rogge, haver enz. maar menschen wassen hier goed, menschen, waaraan de RegeeriDg goede staatsburgers zal hebben, die het gezag hoog houden. Zij kunnen goed beugelen en zullen zeker alle negen gooien door hun werkkracht, (Spr. zinspeelde hier geestig op het adres der negen man nen). Daarbij herinnert hij aan de dagen van 1918 toen V. Pijls met zijn mannen naar den Haag trok. (appl.) Wethouder Houben richt namens den Gemeenteraad op de eerste plaats een woord van waardeering tot den Minister van Sociale Zaken. Dat u, Exc., ondanks Uwe overgroote druk ke werkzaamheden naar Venray zyt gekomen om de eerste spade in den grond te steken, bewijst voldoende Uwe belangstelling in ons ontgin ningsplan. Hiervoor brengen wij U onzen oprechten dank. Doch niet alleen hiervoor, ook voor den spoed, warmede aan Uw Departement het Peelplan Venray Zuid, met gunstigen afloop in behandeling werd genomen en zeker ook voor de 100 procent overheidssubsidie, die u in de loonen hebt willen toekennen. Excellentie, onze Venraysche jonge boeren en meisjes, die tengevolge van de uit voering van dit groote werk, aan hun roeping gevolg zullen kunnen geven, zullen U dankbaar zijn en deze dankbaarheid omzetten in een gebed om Gods besten zegen over Uw werk af te smeeken. Ook aan U, heer Commissaris der Koningin hartelyk dank. Uwe tegenwoordig heid bij deze plechtigheid bewijst ons de groote belangstelling en me dewerking van het Prov. Bestuur voor de totstandkoming en uitvoe ring van onze ontginningsplannen. Ook past me een woord van dank te brengen aan onzen oud-bqrge- meester van de Loo, de groote pio nier van onzen Venrayschen Peel. Oud-burgemeester van de Loo, het groote Peelplan, waaraan vandaag een begin van uitvoering is gegeven is voor een groot deel Uw werk. Ook een woord van dank aan onzen nieuwen Burgemeester Mr. Janssen. Wy weten, dat hg zich voor de ont wikkeling van de Peel zeer sterk interesseert en geen moeite gespaard heeft om dit plan zoo spoedig mo gelijk ten uitvoer te brengen. Tot slot een woord van dank aan allen, die aan de voorbereiding van dit groote en grootsche plan hunne medewerking hebben verleend, speci aal de heeren van den Limb. Streek- plannendienst, van het Staatsbosch beheer, van de Grontmij, en ook de ambtenaren van onze gemeente. Dat Gods zegen op dit groote werk moge rusten. Minister Romme dankt tenslotte voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en voorde hartelijke ontvangst. Spreker zegt, dat we al het mogelijke in het werk moeten stellen om de werkloosheid te bestry- den en de nooden te lenigen. Voor een Minister van Sociale Zaken is daarvoor noodig medewerking van het Kabinet en dat hij gesteund wordt door ambtenaren, die zich met hart en ziel aan hun werk geven. Wat de geplante boom betreft, spr. wil gaarne over eenigen tyd eens komen zien of hij goed gegroeid is. (Applaus) Met een dankwoord van den Bur gemeester van Venray, speciaal aan den Minister van Sociale Zaken en den Commissaris der Koningin, werd de bijeenkomst gesloten. Des namiddags heeft het gezel schap nog een bezoek aan de Ven raysche Parochiekerk gebracht. - Sedert veertien dagen zyn de werkzaamheden onder Ysselsteyn reeds begonnen. Ongeveer 130 man, n.l. 100 man uit Helmond, die per bus komen en de rest uit Venray, zijn reeds ingeschakeld. Vanaf de Zuidpunt van het terrein, tegenover Griendtsveen, werd begonnen aan 't kanaal, dat de westgrens van het onginningsgebied vormt. Een strook van 100 M. langs het kanaal wordt tevens ontgonnen. Met den bouw van vier werkkam pen wacht men tot het voorjaar. i" Steeds hooger!" was het fiere de vies van onzen onvergetelijken radio- pastoor, pastoor L. H. Perquin z. g.; dat devies blijft van kracht, ook nu de groote stuwer en leidsman is heen gegaan. Wij kunnen als katholieken trots zijn op ons prachtige radio-bolwerk het kan in alle opzichten ook wat het gehalte der uitzendingen betreft, de critiek glansrijk doorstaan. Wij nemen hier in Nederland, dank zy het vrjje omroepsysteem wel een zeer bevoorrechte positie in, een positie het bleek overduidelijk uit de uitlatingen van de vertegenwoor digers uit andere landen bij de opening der nieuwe Studio en nu weer pas geleden bij het Intern.- Kath.-Radio-congres welke ons wordt benyd en die zijn weerga nergens ter wereld vindt: het kleine Nederland geeft hier de leiding aan! Dat hebben wij te danken aan de onvermoeibare werkers van de eerste jaren, die ondanks alle tegenwerking doorzetten, omdat zij wisten welk een groot belang een eigen princi pieel katholieke omroep beteekende; wij begrepen het woord van Z. H. den Paus: „De radio is een macht welke zyns gelijke niet heeft en waarvan God alleen weet wat er nog te bereiken is." Een macht welke zijnsgelijke niet heeft: immers ieder huis waar men radio heeft, hebben de uitzendingen invloed: ten goede of ten kwade. Welk een perspectieven opent dat niet voor ons, omdat wij nu onze katholieke levensstroming in al haar breedte zoo veel te beter tot uiting kunnen brengen. Katholiek 'Nederland heeft in het verleden bewezen haar taak te wil- ien volbrengen en heeft een bolwerk gesticht waarop wij nu terecht trots gaan. Het kon slechts tot stand komen doordat eendrachtig werd gehoor gegeven aan de oproep van onzen Bisschop, Mgr. dr. J. H. G. Lemmens: „wy zyn in ons land zoo gelukkig een eigen radio-omroep te hebben welke velen ons benijden: steunt deze omroep naar best vermogen. B. G.: weest apostelen voor deze goede zaak". Die steun naar draagkracht van allen blijft noodig om het in stand te houden en om de R.R.O. naar het woord "van haar gestorven leider „Steeds hooger" te voeren. Christus en de beschaving. Ze worden gevloekt in den vervolgden en gemartelden Jood M'n hemel, allen, 'n ieder die mensch is in den eenvoudigen, goe den zin des woords, verafschuwt den moord op den Duitschen legatie secretaris in Parijs. Is het eigenlijk noodig om dat nóg eens te herhalen Voor een moord is geen excuus denkbaar; ook elke Jood, die door de vervolging van zijn ras*en per soon nog niet tot waanzin is gedre ven, erkent dat mede. Maar bedenken we daarnèast toch, dat de moordenaar van Parys nog maar een knaap is, een kind eigen lijk, 17 jaar. En dat de waanzin hem, onder den druk van het lijden van zijn ouders, waarschijnlijk vermees- terd had. En tenslotte, da* hij geen Duitscher is, maar een Pool. Als we dat alles bedenken, wat wordt zijn groote misdaad dan klein tegenover het monsterachtige ver grijp tegen de wetten van mensche- lykheid en verstand, in Duitschland op volkomen willekeurige wijze be gaan jegens tienduizenden onschul dige, reeds lang verdrukte en mis handelde Joden. Een vergrijp, waar toe de benden volkomen systema tisch zijn aangezet; een vergrijp, tot hetwelk de massa is opgevoed; een vergrijp, gepleegd onder de goed keurende aanmoediging van de hoogste autoriteiten in het Derde Rijk; een vergrijp, dat zijn bekroning vond in een officieele, door den staat verordende berooving en brand schatting van den neergeknuppelden medemensch. We hebben ons kort geleden ge prezen, dat de oorlog voorkomen is, maar dit, datgene wat we nu moe ten beleven, is het niet erger dan de oorlog In een oorlog staat de gewapende tegenover den gewapen de; hier staat het barbarendom met alle middelen van het moderne ge weld tegenover christdom en bescha ving; het slaat de liefde en Gods wetten van barmhartigheid en broe derschap neer met knuppels en brandfakkels. En het brult de ver bijsterde wereld toe: critiseer niet, misprijs niet, want dan slaan we nog harderProtesteer niet, want dan zuigen we de Jaatste druppels bloed uit de bontgeslagen lichamen der uitgehongerde Joden En de wereld kruipt in haar schulp want we mochten eens oorlog krijgen! De barbaren zouden ook eens op ons kunnen losstormen. Is er dan nog een leven te leven waard, waarin de wil ontbreekt om te te strijden voor recht en billijk heid, voor een waar christendom en een eerlijke beschaving Gelukkig, er zijn nog lieden, die durven protesteeren. In Amerika, in Engeland, in Frank rijk Goddank, ook bij ons. Wy kunnen niets met de wapenen van het geweld. Maar wel met het wapen der liefde. We kunnen ook in dat opzicht niet alles; we hebben hier geen ruim te noch een bestaan voor allen, die over de grenzen worden vervolgden mishandeld, maar we kunnen ten minste ons deel aanvaarden in de verzorging der ongelukkige Joden in het Duitsche Rijk. Laat men hier de grenzen toch openstellen, opdat we ons deel in de barmhartigheidsplicht bekomen. Zullen we er dan een boterham minder om moeten eten! Zullen we dan van sommigen ondank oogsten? Allen, die zich christenen noemen hebben den plicht om den smaad te herstellen, welke Gods wetten van liefde en rechtvaardigheid door het moderne heidendom wordt aange daan. Wat er in DuitschlaDd allemaal precies is gebeurd in de laatste da gen van de vorige week Het is in het korte bestek van dit overzicht onmogelijk eenigszins nauwkeurig weer te geven. Zoogenaamd als een spontale re actie van het Duitsche volk op den moord in Parijs, bedreven door een dol geworden kind van gemartelde ouders, is alle Joodsch bezit in Duitschland, voor zoover het onder de handen van het nazi-gepeupel kwam; kort en klein geslagen; de goederen werden vernield of geroofd en de Joodsche bewoners werden uitgedreven en mishandeld, duizen den gevangen gezet en naar con centratie-kampen gevoerd; meerdere Joden zijn doodgeslagen; vele ver volgden zochten in wanhoop den dood door zich uit hun woningen op straat te pletter te laten vallen; troepen Joden zijn smalend door sommige steden als slachtvee rond geleid; velen dwaalden dagen lang hongerend door de bosschen, beang3t om zich den „medemensch" nog te vertoonen; synagogen zijn verwoest en verbrande- Dat was het deel in het progrom van het gepeupelde „wettige" over heid verzorgde het andere deel door de onwettige brandschatting van de Joden, die tesamen een milliard, duizend millioen mark, „boete" moeten opbrengen en nog eens een milliard mark moeten besteden voor den herbouw op der Joden kosten dusvan wat het nazi-gepeupel vernielde. Den Joden werd vervol gens elke bestaansbron ontnomen ze mogen geen handel meer drijven, geen ambt meer uitoefenen, geen bedrijf meer leiden.... ze mogen alleen nog hongeren en vergaan. En hun bezit aan den staat overdragen De overige wereld protesteert. Maar zal ze er iets tegen kunnen, tegen willen, tegen durven doen Zoo niet, dan is het uit met chris tendom en neschaving. Dan regeert de anti-christ de wereld. Volstaan we voor heden met deze samenvatting der jongste gebeurte- nissen in Duitschland. Uit tal van landen zijn scherpe protesten open baar gemaakt; het anti-Joodsche delirium wordt door verantwoorde lijke leiders in Amerika en Engeland in de meest krasse bewoordingen gebrandmerkt. De Canadeesche minister van landsverdediging Mac. kenzie sprak van de „woeste agressie door blufferige gangsters". In ons land hehben tal van orga nisaties van haar gevoelens van af keuring laten blijken en ze hebben er bij de regeering op aangedrongen om in ruime mate asyl te verleenen aan de vervolgden. De vroegere gouverneur van New- York, Alfred Smith, heeft in een radio-rede verklaardHitiers uitda ging is niet alleen tegen de Joden gericht, doch ook tegen Katholieken en Protestanten en ieder ander. Zoo i3 het inderdaad. In Weenen verklaarde een nazi-gezaghebbende in een openbare rede, dat in het Derde Rrjk met het politieke Katho licisme zal worden afgerekend, zoo als er met de Joden wordt afge rekend In München heeft het Nazi- gepeupel een aantal ruiten van het paleis van kardinaal Faulhaber in geworpen. Een pendant van den aan val op kardinaal Innitzer's paleis in Weenen De Engelsche liberale leider Sin clair heeft in een rede te Northamp ton o.m. verklaard, dat uit de jong ste gebeurtenissen in Duitschland de les moet worden getrokken, dat aan een regeering, welke een der gelijke uitbarsting van barbaarsch- heid duldt en zelfs hiertoe aanspoort geen van de primitieve volken van Afrika kan worden toevertrouwd. THANS DE BEURT AAN DE KATHOLIEKEN. „Das schwarze Korps" kondigt onteigenings-maatregelen aan van landbezit en andere eigendommen der Katholieke Kerk, vooral in Oos tenrijk wegens wanbeheer en immo raliteit in de kloosters, die o.m. de kunstschatten aan vreemdelingen verkoopen en er waardelooze copieën voor in de plaats stellen. De zedelijke corrupte, onvader landslievende en misdadige geestelijk heid, aldus het na2i-blad, wil noch kan bijdragen tot de rijkdom der Duitsche natie. Indien die rykdom aan haar ontnomen wordt, verliest zij niets, waarop zij ook maar het geringste recht kan doen gelden. Zij heeft haar eigendommen van de vroegere regeerders ontvangen in den vorm van een pand, ten einde volk en staat nuttig te zijn en niet om in staat te zijn, de natie te be- nadeelen en een onchristelijk onge breideld en immoreel leven te leiden. Zulk een „staatskerk" kan niet langer in Duitschland bestaan. VENRAY, 19 Nov. 1938 LUXOR-THEATER. „La Habanera". Astree Sternhjelm (ZaraLeander) bezoekt, vergezeld van haar tante, het prachtige eiland Puertorico, waarvan voor deze jonge, knappe Zweedsche vrouw een zeldzame be- Koring uitgaat. Vlak voor haar vertrek leert zy Don Pedro de Avila kennen, die onder de bevolking van het eiland een buitengewoon belangrijke plaats inneemt. Zy raken verliefd op elkaar en een minuut voor dat de boot vertrekt, gaat Astree weer aan wal. Zij trouwt met Don Pedro, die een held, dapper en ridderlijk is. Tien jaar later... Astree is niet meer gelukkig. Zij heeft zich toch niet kunnen ver plaatsen in de romantiek van dit zuidelijk eiland en haar noordelijke natuur komt in botsing met dat van Don Pedro, dat zoo geheel anders is. Astree vat het plan op met haar zoontje naar haar vaderland terug te keeren. Haar man komt er achter en verhindert de reis. Het gelukt Dr. Nagel, ondanks alle tegenwerking van de autoriteitén, ter plaatse, een middel te vinden tegen de koorts, die ieder jaar zoo veel menschenlevens eischt. Dr. Na gel, ook uit Noorwegen en een oud vriend van Astree, houdt nog steeds van haar en ziet hoe ongelukkig zy is. Don Pedro krijgt een koortsaan val. Als Dr. Nagel hem wil helpen, blijkt dat men zyn geneesmiddelen in beslag genomen en vernietigd heeft. Don Pedro sterft en Dr. Nagel keert met Astree en haar zoontje naar hun vaderland terug. De Duitsche film-actrice Zarah Leander wordt hier als hoofdpersoon in dit verhaal geplaatst, dat haar ongetwijfeld goed afgaat en boven dien geschikt was om de beste kan ten van haar spel en de beste zijden van Sierck's regisseurs-talenten tot uitdrukking te laten komen. Een romantische film, vol charme, en bekoringen met roerende, schoone momenten, die een onvergetelijken indruk bij U zal achterlaten. Als tweede hoofdfilm draait een spannende Wild-West Cowboy-film; Cassidy's razende rit. Zilveren Professiefeest. Op zeldzaam mooie wijze is ver leden Zondag het zilveren Professie- feest van den Eerw. Broeder Ostianus Creemers in het Missiehuis te Uden gevierd. Het bijna zomerse weer had talrijke vrienden en familieleden van den jubilaris naar Uden gelokt en ze zullen er geen spijt van hebben. Het was werkelijk een heerlijk feest. Voor de plechtige Hoogmis welke werd opgedragen door den HoogEerw Pater Provinciaal Boots, heeft de jubilaris zyn H. Geloften hernieuwd. De feestpredicatie werd gehouden door den ZeerEerw. Pater Boumans Prefect van het Missiehuis. Tijdens de Hoogmis werd assistentie ver leend door den ZeerEerw. Pater Rector Schoutens en Pater W. Jans sen, neef van den jubilaris. Des namiddags om vijf uur had in de feestelijk versierde aula een huldiging plaats. Door toespraken en gedichten werd hij geëerd als kloosterling, vriend van Christus. De plechtige feestrede van den Zeer Eerw. Pater Rector maakte diepen indruk. Een aardige revue zorgde voor de vrolijke stemming. Aan het slot heeft de jubilaris een hartelijk welgemeend dankwoord gesproken, waardoor hy vertolkte hoe deze dag werkelijk voor hem een feestdag geworden is. Het zal voor hem en zijn familie en vrien den een onvergetelijke dag blijven. Horster Veemarkt: 15 Nov. Totaal aanvoer op de heden gehouden markt 177 dieren. Rundvee 17 stuks. Biggen 160 stuks Handel in rundvee minder dan ver leden week. Ook de handel in jong vee was stil. Handel in biggen was zeer goed. Zeer veel opgeruimd. Prijzen f 10 tot f 13.50. Verkoopdagen Stamboekfok- varkens volbloed stieren en vr. fokvee. Dg Verkoopvereeniging St. Lam- bertus. HorstSevenum e.o. heeft besloten op de volgende data's ver koopdagen te houden van stamboek varkens, volbloed stieren en vrouwe lijk volbloed fokmateriaal: Donder dag 15 December a.s. en in 1939 op de volgende Donderdagen 9 Febr., 11 Mei, 21 Sept. en 14 Dec. Het inleggeld voor zeugen met biggen is bepaald cp f 150. Voor beeren boven 6 maanden en zeugen boven 8 maanden f 0.75, Stieren en vaarzen f 0.50 per stuk. Loopvarkens f 0.40 per stuk. Opgave voor inzending van den verkoopdag op 15 December a.s. kan geschieden tot uiterlijk Maandag 28 November a.s. bij den heer G. Werjs A 68 te Sevenum. Slaagde verleden jaar bij de ope ning van de Veemarkthal de eerste verkoopdag ten volle, ook dit jaar zal op succes gerekend kunnen worden, daar het fokmateriaal uit deze streek bekend staat om zyn goede kwaliteit. GEMEENTERAAD MAASHEES en OVERLOON Maandag j.l. kwam de raad der gemeente Maashees en Overloon om 5 uur in openbare en voltallige zitting bijeen. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Een verzoek van Mej. Basten te Maashees, waarin deze vraagt om verhooging van haar vergoeding voor het schoonhouden van het raad huis. Nu- ontvangt zij f 40.per jaar. B. en W. stellen voor om een verhooging van f 20.per jaar toe te kennen. Wordt goedgevonden. Verkoop grond. Een strooJK grond ter grootte van pl.m. 20 aren naby het klooster en naast A. Ermers te Overloon, werd door den raad goedgekeurd te ver koopen aan Mej. Wed. Jac. Henckens te Overloon voor f 15.per are. Idem aan Joh. Weg mans ter grootte van pl.m. 10 are, naast zijn huis f 5.per are. Vaststelling gemeentebegrooting 1939. Door den Secretaris wordt post voor post voorgelezen, en waar noodig toegelicht. Enkele belangrijke posten laten we hier volgen: f 5000 zal worden beschikbaar gesteld voor de kleine boerengroep B voor werk- loozenzorg wordt een bedrag van f 18726.uitgetrokken. Inkomsten van huur der boerde rijen en gronden een bedrag van f 22100.De belastingen zullen ruim f 13000.opbrengen. Zoodoende wordt de begrooting vastgesteld als volgt: Gewone dienst in ontvangsten en uitgaven van f 88.351.24. Onvoorziene uitgaven f 2760.Kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven f 928954. Het schoolbestuur zal ingevolge art. 101 der lagere onderwijswet 1920 een vergoeding ontvangen van f 5.50 per leerling. De begrooting van het Burg. Arm bestuur voor Maashees werd vast gesteld in ontvangsten en uitgaven van f 1173.Voor Overloon in ont vangsten en uitgaven van f 909.17. Naar aanleiding van deze begroo ting merkt de Voorzitter nogmaals op, dat alle armlastigen zich voor ziekenhuiskosten moeten verzekeren en indien zij de premie niet kunnen betalen, zal de gemeente dit voor hun doen. Indien zij zich niet ver zekeren zullen geen verpleging- en ziekenhuiskosten meer worden be taald. Bruisten vroeg naar aanleiding van den post Electriciteit, wanneer „den Bcsch" wordt voorzien van straatverlichting. De Voorzitter zegt, dat de mèn- schen aldaar nog een oogenblik ge duld moeten hebben, deze zullen op het net van Vierlingsbeek moeten worden aangesloten. De Voorzitter zegt verder, dat een leening voor verbetering van wegen noodig is van f 8000, en niet zooals in de laatst gehouden vergadering besloten werd n.l. f 4300. Wordt goed gevonden.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6